posterijen en Telegrafie. Sociale Berichten. SPORT. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Boekennieuws. 1.1. ontwikkeling tath. beginselen, nheid onder de ingen. ontwikkeling is usteloosheid en en. Bij het hoo- ek, denken nog >m deze of gene sprake is van iken. Velen zien tusschen poli- [l weten niet, dat nzen tijd en in ir Limburg geldt, ie re streken) ge- van Christus en ■beteren is brood- leling. vooral door k, en dan zal ge- Ikt het 2de doel: |ibus. Bedenkt, al- zing, bedenkt, dat Istus is „de weg, In"de weg, want l*an Christus, van Jr Kerk: heerscht het leven, want pan Christus: onti- het godsdienstig |ok in de politiek; an Christus; chris- van het woord; altijd en overal, oorzittcr, de Edol- leester P. A. Baart lezing, en de vor- Iwe opkomst en be- toe: moge de kies- Irijls van de voor- In Van den Broek |3or een vorig nom- wegens plaatsge- In liggen. lied.) verslag over het 27e Lmtram-maatschappij Is het volgende ont- Ihet bedrijf zijn we- le opbrengst van het noruitgegaan. De ge- Jen te Middelburg en nermaanden een be- Ihct verkeer, terwijl lenverkeer op de lijn Ivor 'het Igcheele jaar 1 kwam. In in het hadseizoen Ireinen ingelegd tus- Rreskens, in aanslui- Jde booten en extra- lissingen en Middël- len snelle verbinding, Iretóurkaarten werden 1 ed gebruik gemaakt, let 1912 ging de op- I deren vervoer niet on- If het in 1912 de aan- li voor den houw der |:and eene belangrijke loer van beetwortelen luider gunstig. Het jaar ■minder opbrengst van Ivoer. Deze teruggang Ideels 'gedekt door den lenoodigd voor de ver- I in „de Watering Cad- deugdelijke wijze on- In Oostburg—Cadzand Izakken der baan, meer fhoudskosten. Het los- ven te Breskens werd I. verlengd en voorts k-d. Een boog in het fvan keerrail voorzien, oren werden verbeterd, werd in overleg met at de baan ongeveer nidden verlegd. ■ns en 'Schoondijke wcr- auwd met tirefondspoor. lspoor nabij „Het Veld- gemeente Schoondijke verlengd. mrg en Draaibrug, na- e Liter", werd do baan 3 uitgekist en aangevuld over plm. 900 M. op- l. m op hot emplacement vernieuwd en 100 M. loar nieuwe straatspoor, een boog werd ver werd het resteerendc dito wissels uitgebroken >r nieuw straatspoor en inauxbelges, terwijl aan >slijntje werd gelegd, wisselspoor plm. 21 M. werd het spoor nabij or en op de brug over 1 uitgebroken en vervan- spoor. en en het rollend mntc- natig hersteld en verkeert van onderhoud, an 1913 werden geleverd: 1 tien tons postwagen lartiment, 4 tien tons ge- vagens, 12 tien tons open en 3 gemengde rijtuigen, 67 personen. ■steunings- en uitkeerings- rens ziekte en onderstand uitbetaald f977.19; de bezittingen van het fonds bedroegen op 31 Dec. 1913 f 4535.68. De uit de exploitatie verkregen ont vangsten beliepen f 125103.28^/3, zijnde 8.32i/-> por dagkilometer. In de le klasse reisden 19930, 111 de 2o klasse 230353 personen. Er werden door 46731 reizigers van couponboekjes gebruik gemaakt, waarvan 81.07 in de le en 38621 in de 2e klasse. Als gewoonlijk werden gezelscliaps- kaarton afgegeven en kaarten in rccht- streeksch verkeer met de Staatsspoor wegen en met den Prov. Stoombootdionst. Het. goederenvervoer beloopt f o7415.ob a- met een vervoerd gewicht van uolJo0/0 K.G. 1-Iot bcetworlelenvervoer beliep van cli- K verse stations haar Breskens 11676, naar L Schoondijke 185, Sluis 15 r39 en Malde- ghem 567 tonnen, samen 28167 ton tot een bedrag van f19579 tegen 40374 ton a f27715 in 1912. Het totaal der exploitatie ontvangsten was f 125103.281/2, dat der uitgaven f68418.87, zoodat er een bruto winst is -• van f56684.41i/», en, na aftrek van het nadeelig saldo der rente-rekening, een netto winst van f52508.36. Het dividend I bedraagt 9 pCt. (B. Ct.) Bij den dienst der directe belastin- gen zijn verplaatst met ingang van 1 Mei: de kommies-verificateurs J. Jonge- 1 brcur van Vlissingen naar Amsterdam, S. L. Schuit, van Roosendaal naar Vlis- |f Singende rijksklerken 3e kl. I. van 't Hof, van Koewacht naar Spijkenisse, A. Donkersloot, van Chaam naar Puttors- lioek. Ingetrokken de verplaatsing van den kommies 2e kl. J. J. Faro, van St. Maar- li'tensdijk napn Amsterdam. Met ingang van 1 April 1914 zijn be noemd tot postbode te Kapelle B. Baas en te Noordwelle K. Viergever, beiden thans hulpbode. M. C, Schildersstaking Middelburg. In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. van de Schil- dersgez'ellejivei"eeniging is met 45 tegen 15 stemmen besloten Maandag a.s. tot staking over te gaan. Het reglement schrijft voor, dat drie vierden zich voor it staking inoct verklaren, welk aantal dus juist bereikt is. Naar wij vernemen zijn de autoriteiten vast besloten .werkwilligen in ieder ge? val hot werk mogelijk te maken. Nog kiut- nen wij vermelden, dat het aantal schik dersgezellen, da.t niet aangesloten is on geveer 10 bedraagt. i 1 Oxford—Cambridge |- De universiteits-roeiwedstrijden tns- sthen de studenten van Oxford en Cam bridge hebben Zaterdag)].!.. bij prachtig wa der plaats gehad. Cambridge, dat geduren de de geheels ra.ee de leiding had, won ge makkelijk met vier lengten. Cambridge was if trouwens dit jaar ook sterk favoriet. Berlijn. In een gebouw der Schnitzen strasse werden 12 meisjes bedwelmd door kooloxyde: 8 raakten bewusteloos. Allen konden worden bijgebracht. Kassei. Prins Joachim,'die de Keizerin aan bet station ging afhalen, had door het struikelen van zijn paard het ongeluk te vallen tusschen dogcart en paard en een eind to worden meegesleurd. Voorbij gangers bevrijdden hem. Ook zijn adjudant werd van liet voertuig geworpen. Geen van beiden bekwamen kwetsuren. Keulen. Volgens een telegram aan de Köln. Zeit. is generaal Villa van plan naar de stad Mexico op te rukken. Uil Juarez méldt Caranza, dat Toïl'eon nog niet geheel in de. macht is van de federalisten. Constantinopel. Nourrin Bëy, de leger commandant, is bij een botsing tusschen een tram en een auto zoodanig gekwetst, dat een operatie noodig is. Rome. De berichten over een ongesteld heid van den Paus zijn zeer overdreven. De H. Vader lijdt aan gebrek aan eetlust, maar ernstig is zijn toestand niet. Rome. De toebereidselen tot een al gemeene spoorwegstaking zijn in vollen gang. Velgen In bot crematorium te Wes- terveld is het lijk verbrand van dr. (C. J. Vaillant. De justitie constateerde de verbranding maar maakte geen proces verbaal op. New-Vork. Daar het contract tus schen mijneigenaren van Ohio en arbei ders niet is hernieuwd (het verliep 31 Maart) zijn 50.000 man in staking gegaan. Goes. De vergadering van het Maas- hode-propaganda-comité, eerst bepaald op morgen (Donderdag) in „De Zoutkeet" al hier, is uitgesteld. Amsterdam. De raad keurde het voor stel van B. en \V. tot uitgifte eener lee ning van 10 millioen goed. Amsterdam. Het gerechtshof sprak be den vrij S. M., die door de Middelb. Rechtb. den 19 Oct. 1912 was veroordeeld tol. fö subs. 5 d. h., wegens overtreding der loterijwet. Rotterdam. De 27-jarige koopvrouw A. B. viel van de trap van een logement en was terstond dood. Den Haag. Naar verluidt zal minister freub zijn standpunt inzake uitsluiting bedeelden bij de pensioenwet handhaven. Ook al zou bij het wijzigen dan toch niet vooraleer het voorloopig verslag de Kamer heeft, bereikt. Almelo. De justitie hoeft op het ter rein van den fabrieksbrand de overblijfse len der 5 lijken in beslag genomen. Nijmegen. De R. K. en Chr. Bond van koetsiers en voerlieden hebben gisteren nacht vergaderd en een staking geprocla meerd, die 150 man omvat. liet bedrijf ligt nagenoeg stil. Doel der staking is beter loon te verkrijgen, waarvoor reeds •3 een jaar lang is gewerkt. Spaarndam. Bij een landing met bun tweedekker waren de aviateurs luitenant ■Versteeg en Roep Voscb, die vanmorgen te Soesterberg waren opgestegen, niet ge lukkig, Het vliegtuig kantelde om in een Wsloot en werd zwaar beschadigd. De avia teurs bléven ongedeerd. (j Enschede. De firma's Van Heck en Co. en Gebrs. Van Heek hebben den vrijen ^■tnterdagnhddag voor hun personeel inge- Bry1"Beze vrije middag beslaat nu voor alle arbeiders1 hier 'in de textielnijverheid. Plantenboter. Door de firma J.irr- gens te Oss is een plantenboter in den handel gebracht welke blijkens hare samenstelling (cocosvet en aardnoten- olie) ook op Goeden Vrijdag kan worden gebruikt, wijl zij' overeenkomstig de kerke lijke voorschriften, welke voor dien dag het gebruik van dierlijke vetten verbie den, enkel uit plantaardige bestanddeelen bestaat. Een vervroegde Aprilgrap. Verscheiden leveranciers te Amsterdam zijn, naar de „N. R. Ct." meldt, liet slacht offer geworden zonder geldelijk nadeel van een grappenmaker. Aan de Huis houdschool op liet Zandpad werd 's mor gens een groote kar met kruidenierswa ren bezorgd, ter waarde van f 190, op den voet gevolgd door den eigenaar van de zaak, met reclameplaten beladen, die hij zoo'n goede nieuwe klant zelf wensch- (e aan te bieden. Van de bestelling wist men aan de Huishoudschool evenwel niets, zoodat de gelieele zending aftrok. Even later kwam er een wagen met kristal, volgens de bijgevoegde rekening ten bedrage van ruim f1000, dat even min besteld was, een paar groote pakken damcsonderklceren volgden, daarop een karmet koffers, een groote zending sinaas appelen van Ledeboer, waarbij de bood schap gevoegd was, dat ze uitgezocht waren, en van welke kwaliteit de be stelde dessertbonbons moesten zijn weer een wagen kruidenierswaren, een groote wagen met vleesch, een juffrouw van de Bonneterie met japonnen en stalen, een juffrouw van De Vries met 't zelfde, een pak sjaals van Gerzon, een baaizout en zoo bleef 't doorgaan tot 's avonds 8 uur. Bij navraag zei men overal, dat de bestelling gedaan was door den concier ge, iemand met een laDgen, zwarten baard. De concierge, wist evenwel van niets en ziet er ook heel anders uit. Melodrama. Aan „Het Huisgezin' meldt men uit Woenjselv In den Polderhoek gebeuren nog altijd rare zaken. Het echtpaar R. wandelt niet op rozen, tenzij op klaprozen, Want. kla.p1- pten vallen er dag in dag uit als legen. Manlief tamboert op z'n trouwe gade. als ware zijl 'n Turkscke trom. Dat moesjt 'ns ophouden, zeiden de vrouwen. En toen dezter dagen de stuurman Van het wrakke huwelijksbootje zijb. varensge zellen weer piet de roeispaan aan hejt bewerken >va|s, toen stormden de buur vrouwen op1 hem los, pakten hem bij zijn jaskraag en z'n bi-oek.spij'pen en vlogen met het .slachtoffer als 'n smellekc met 'n. mufsch, do straat op. Iiior ging men bom met klompen en végers de noodige hoeveel beid respect voor zijn echtgénoote, z'n aardsclio schat, inransefen. Vluchtende naar z'n makker Toon in do Zotttstraat, wien hij z'n treurig weder, varen vertelde, smaakte hij het genoegen in dezen een wa,ren vriend in den nood te'hebben gevonden. Toen sprong hij over. eind en zou de partij van z'n kameraad, ,wel eens gaan opnemen. Zie, zoo is Toon voor z'n cvenmensch nu en altijd. Hij zou die kwaai vrouwen ginds wel 'ns met d'r jak gaan sclmd: den. Toen Toon in den polder aankwam en daar hij! de Kenan's nog bij elkander trof, haar heldenfeit en krijgsroem van zoo even druk bepratende, riep hij1, z'n moed en z'n kracht bewust: Zeg, nou moes je inij ook '11s zoo behandelen als Kis t iWat, als Kis, als jij hier w.oonde, span den wij 10 voor de ploeg*. T'utl Rats! Daar lag er een op' de vlakte. De vrouwen keken elkander aan en één, twee, drie, als 'n hellemacht vies Ion zo op dezen Sa,m:son, die nu op zijn beurt, nog meer zelfs dan Kis, aan denl lijve to voelen kreeg, wait het beteekent met de Polderhoeksche schooncn hand gemeen te worden. Dezelfdo stompe wapenen: klompen en vegens, maakten Toon's blauwe oogen nog blauwer, en doende wat Kis deed, poetste ook bijl de plaat naar de Zoutstraat. Juweelendiefstal te Parijs. Dieven te Berlijn zijn den winkel van een juwelier binnengedrongen en hebben zich daar meester gemaakt van een aan tal kostbaarheden, ter waarde van 250.000 mark. De noodlottige sigaret. In de mijn „Olof" te Jelenofski (district Sla- vianoserbsk) liad Zaterdag een mijnwer ker de onvoorzichtigheid de veiligheids lamp open te doen om zijn sigaret op te steken. Het gevolg was een ontploffing, waardoor 24 arbeiders werden gedood. Twee werden gered, één werd gisteren nog vermist. Vergane „g r o o t li e i d". Naar het „Journal" verneemt heeft de laatst over geblevene uit bet geslacht van prins Potemkin, een der bekende figuren uit den tijd van Catharina II, te Sint Pe tersburg, een baantje aan een bioscoop theater. Het Tauridpaleis, dat eenmaal het schitterend verblijf der Potemkins was, is thans de zetel van de Doema, en de laatste afstammeling van het vroeger zoo schitterend geslacht bewoont een schamele hut in een der achterwijken van de Russische hoofdstad. Doch boven zijn bed prijkt nog altijd het door hem zelf geteekende wapen van zijn familie, en aan journalisten, die hein dezer dagen bezochten, vertoonde liij met begrijpelijke ingenomenheid zijn fa miliepapieren, die volkomen authentiek bleken. Potemkin heeft nog maar één wensch, n.l. dat de Russische regeering hem een lapje grond zou verhuren van de G000 H.A., die eens het eigendom waren van zijn voorvader, welke, zegt Potemkin, zicli zelfs de weelde kon veroorloven, zijn paarden te baden in witten wijn. Een baron-werkman.Te Baden, in het kanton Aargau, is onlangs op 77-jarigen leeftijd overledenbaronRuzycki von Rosenworth. Deze behoorde eertijds tot een der rijkste en meest aristocra tische Poolsche families en was zelfs verwant met de Romanoffs. De baron heeft een zeer avontuurlijk leven gehad. In 1863 nam hij deel aan de Poolsclie revolutie tegen Rusland, en toen deze mislukte, vluchtte hij, zonder een cent op zak, naar Zwitserland, ter wijl zijn vrienden en bloedverwanten naar Siborië werden verbannen. Geheel zijn fortuin werd verbeurd ver klaard en van millionair werd de baron gewoon werkman in een fabriek te Neu- hausen, waar hij een rijksdaalder per dag ontving. Na verscheidene jaren aldus zijn brood verdiend te hebben, ging bij met zijn bescheiden spaargelden naar Miinchen, waar hij beroofd werd en bijna van honger stierf, terwijl hij zonder werk was. In 18S7 werd de baron bewaarder van het Poolsch nationaal museum te Rap perschwyl, bij Zürich, in welke functie hij tot zijn dood werkzaam was. Professorale verstrooid heid. Historisch, werkelijk historisch en geen uitvindsel, uit een vrij oogenblik van 'n journalist is volgens het Hbld. 't volgende verhaaltje van '11 bekendFransch hoogleeraar. Professor M. was een vraag-baak voor velen en dus, kreeg veel bezoek. Daar hij echter veel in '11 bibliotheek werkte in de stad, vond menigeen professor niet thuis. Dus besloot hij 'n spreekuur vast te stellen. Professor nam een groot vel karton en in 'n ledig oogenblik kladde hij er eigen handig met groote drukletters op, dat lig steeds van twee tot vier te spreken was Kinderlijk-vergenoegd liet hij 't kunst werk aan zijn vrouw zien en plaatste liet in een hoek van 't raam tegen 't glas. Gerustgesteld stapte professor den vol genden morgen naar de bibliotheek, nadat z'n vrouw liem nog eens op't hart gedrukt had niet te laat te komen voor 'teten. Want dergelijke beslommeringen vergat professor wel eens. Dien dag was professor minder zijn gedachten kwijt dan andere dagen en op z'11 horloge kijkend zag hij dat 't bij half-een was, dus tijd 0111 naar huis te gaan. Maar professors' ideeën waren blijk baar niet uitgewerkt, en al wandelende vatte hij den draad van z'n arbeid weer op en vergat alles wat tot het gewone leven behoorde. Tot hij bij z'n huis komt en op het raam leest, dat Mons. van 2—4 uur te spreken is Professor haalt z'n horloge uit z'n zak en zegt «Hmkwart voor een. Dan ben ik nog te vroeg." En keert weer rustig naar z'n werk in de bibliotheek terug. Echt Amerikaansch! Een defective I te Miami in den staat Florida, heeft dezer dagen door middel van een water- vliegmachine, een jongen dief aangehou den. De dief, een neger bediende in een hotel, had zich schuldig gemaakt aan het stelen van een kostbare diamanten broche, van esn der gasten, en was per stoomschip naar Bermunde gevlucht. Per draadlooze telegrafie werd den „speurder" meegedeeld, op welk schip de neger zich bevond, en dadelijk stapte de detective in zijn machine om het schip achterna te zetten. Spoedig had hij het ingehaald en streek langszij neer. De jongen werd aangehouden en per vlieg machine naar de gevangenis overgebracht. Het is een film voor een bioscope 1 (Msbode De heer Lovink, directeur van den landbouw in Ned. Oost-Indië heeft het voornemen te kennen gegeven zijn post in December dezes jaars neder te leggen. Rijkslandbouwproefstations. Behalve de benoemingen onder Goes vermeld, vonden nog de navolgende be noemingen plaats bij kon. Besl. van 1 April j. 1. a. Bevorderd tot afdeelingsehefA. D. Berkhout. G. B. van Kampen, R. W. Tuinzing en II. J. F. de Vries, allen thans hoofdassistent b. bevorderd tot hoofdassistent: P M. van Haarst, mej. A. Huizinga, C. A. Idzerda en G. H. G. Lagers, allen thans assistent. c. benoemd tot assistentmej. W. S. J. Ilcken, thans tijdelijk assistent, en zijn, voor het tijdvak van 1 April tot en met' 31 Maart 1915, bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations bestendigd a. als hoofdasstent F. L. Weiss; b. als assistent R. D. Hendriksz, mej. C. Janssen van Raay en J. Buys Wzn. Kardinaal van Rossum. Naar de „Össervatore Romano" meldt, werd Zaterdag Z.Em. kardinaal Van Ros sum door don Paus in particuliere audiën tie ontvangen. Binnenkort zal lor Vaticaanscho druk kerij een werk van Z.Em. verschijnen ge titeld: De essentia sacramenti ordinis, dis- cprisitio historico-theologica (Over het we zen van liet Sacrament des priesterschaps, een historisch-theologische verhandeling). De bekeerde Benedictijnen. Onze lozers herinneren zich ongetwij feld de bekeering der bewoners van de Anglicaansche abdij Caldey. Zoodra zij door een wondere beschikking der Voorzienigheid bemerkt hadden, dat zij in dwaling leefden, gingen zij onvoor waardelijk tot de Katholieke Kerk over. De abt van Caldey, dom Aelred, heeft sedert dien de eenzaamheid met God ge zocht als novice der Benedictijnen-abdij te Maredsus. Eergisteren werd hem door Mgr. Hepen, bisschop van Namen, het subdiaconaat in de kathedraal van Namen toegediend. In Juli la.s. zal hij priester gewijd worden en dan als katholiek abt de leiding der (abdij van Caldey op zich gaan nemen. (Tijd.) Na afgelegd examen z'ijin tot de school van de Vereeniging „Normaalles sen" te Middelburg toegelaten Tot de eerste klasse: P. Joosse, I. J(. Schroevers, K. Lous, Westkaptelle, S. J. Daman, L. yan de Putte, Dombfirg, J. J. vaji lEenennaam, A. J. de Ruïjter, A. M. van der Giezen, M. J. Passenier, Th. J. van Jlartsen, N. A- Dekker, A. M. S. R. Bosschaart, St. Laurens, W. F. C. Plagge, Koudekerke, M. van der Harst, A. Crucq, Arnemuiden, J. I. Sturm. Tot de tweede klasse: H. L. Heijboer, Koudekerke, en jM. A. Homburg. De geslaagden b'ij wier namen geen woonplaats is genoemd wonen te Mid delburg. („Z.") De Kantonrechter te Middelburg' heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaken tegen C. de N. en L. Bi. heiden te Middelburg en ieder hunner wegens over treding der meikverordening aldaar ver oordeeld tot 15 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. A. J. en L. W. H., beiden te Middel burg, beklaagd van overtreding der ijlkwet, werden ontslagen van rechtsvervolging met last tot teruggave der in beslag geno men maten en gewichten. Van 31 Maart on 1 April. MIDDELBURG. Ondertrouwd: C. M. v. d. Poel, 34 j. jm. en M. F. L. van Ba- kerijén, 26 j. jd. Bevallen: W. C. Friesema, geb. Veld hoven, d.; N- \V. van de Garde, geb. Van Asselt, z.J. C. Nachtegaal, geb. Tisserand, z.; "L. Gilde, gpb. Jasperse, d. (levenl.) Overleden: A. Jonkheer, 1 j., z.; K. van Melle, echtge. van J. M. Boone, 76 j. 'sHEERENHOEK. Geboren: 1, Thomas Engelbertus, z. v. Jacobus Nuijlten en Jobje de Jonge; 16, Hubertus, Z. v. Hu- bertus Hosftrnan en Maria Mathilda Ge ling. Overleden: 23, Laurus, 3 m., z. v. Cor nells van 't Westeinde en Cornelia Uit- terhoeve. VLISSINGEN. Bevallen: M. G. Milot, geb. Gillissen (Verschage, d.; J. Suur- mond, geb. Steketee. Overleden: W. van Schaik, 21 m., z, Over de maand Maart. OVEZAND. Geboren: 2, Catharina Cor nelia, d. v. Adriaan Witkam en Suzanna Huizen; 23, Jan Giljam, z. v. Geerardus Kempe en Martina van Dijke; 25, Maatje Pieternella, d. v. Petrus de Jonge en Catha rina Verdonk; 30, Johannes, z. v. Jacob de Baar en Maria van den Dries. Overleden: 18, te Ellewoutsdijk, Pieter Koens, 56 jaar. DRIEWEGEN. Geboren: 26, Jacobus Ma- rinus, z. v. Geert Paamve en Barbara Suzanna Verburg; 27, Tannetje Pieternel la, d. v. Gilles Ahnekinders en Maatje Paauwe. Overleden: 29, Ivornelis Paauwe, 74 jaar, man van Jannetje Melis. NISSE. Geboren: 2, Tannetje, d. v. Ma- rinus van den Berge en Francina Tramper; 30, Maria Cornelia, d. v. Jan Vermue en Catharina Remijn. Overleden: 4, Elizabeth Levina Nieu- wenhuijze, 46 jaar. 'sHEER ABTSKERKE. Geboren: 31, Leuntje, d. v. Jan de Jonge en Catharina Allemekinders. „Moeder en Dochter". Onder dit opschrift, en met den onder titel „De Telegraaf" en „De Courant" is ter stoomdrukkerij Bern. Claessens, te Sittard, als uitgave van de „Centrale Bi bliotheek" te Venlo een brochure ver schenen, welke ten aanzien van de „neu trale" „Courant" beoogt wat rct-ds eer ten opzichte van de „N, R. Crt." en „Telegraaf" geschiedde, namelijk aan te toonen, dat de lectuur van dit dagblad voor den Katholiek verre van onschuldig, integendeel uiterst gevaarlijk en verder felijk is. Naast de beide eerste bronchures vormt dit vlugschrift een waardige derde. Met tal van argumenten, aan den inhoud van het blad zelf ontleend, wordt het zelfs den meest bona-fidelezer duidelijk ge maakt dat de dochter hier naar haren moeder aardt, en dat „de Courant" even beslist als welk ander „neutraal" blad contrabande is voor het Katholiek gezin. De knap-geschreven brochure is over gedrukt uit de „Nieuwe Sittardsche Cou rant" (Msbode.) „In 's levens storm", familie roman door Willy van der Meeren J. W. v. Leeuwen (K. Fercken), Leiden. Van vele romans kan men zeggen, dat de letterkunde er niets aan verloren zou hebben, wanneer zij nooit waren geschreven. Van andere, wier brillante stijl de vlag is welke een perversen inhoud als ver boden lading dekt, moet, helaas, getuigd, dat zij meer kwaad dan goed stichten. Op bovenstaanden roman behoeft deze negatieve kritiek niet te worden toege past, integendeel, mag met grooten lof en volle waardeering, zoowel vooropzet als uitvoering van het romantisch thema, dat hier wordt ontwikkeld, worden ge wag gemaakt. Het doet goed, dezen roman te lezen, vlot geschreven, vol edele gevoelens, nobele motieven, fijn uitgebeelde karak ters en gedragen door die even gezonde als christelijke opvatting van het leven, dat men onder Gods zegen wil aandur ven, kloekmoedig het hoofd hiedend aan zijn tegenspoeden en met sterke beeDen zijn weelde dragend, naar gelang Gods voorzienigheid ons liet licht en het duister op ons aardsche levenspad be schikt. Of niet sommige romantische waar schijnlijkheden die in het gewone leven vrij onwaarschijnlijk lijken, ook hier door den schrijver worden gebezigd om de ontknooping van zijn verhaal voor te bereiden, zou een punt van opmerking kunnen uitmaken. Haasten wij ons ech ter er bij te voegen, dat de auteur het in allen gevalle doet op een wijze, die het onwaarschijnlijke dezer waarschijn lijkheden zoo goed als niet doet gevoelen. De reinigende, verheffende invloed van den godsdienst op het menschenhart loopt door geheel den roman als een gouden draad en stempelt het boek tot een edel product van fri.-sche, geest en hart opbeurende romanlectuur, dat men niet slechts zonder voorbehoud maar met warmte ban aanbevelen. De bekende Leidsche uitgever zorgde voor helderen druk, voor een fraaien omslag voor de gebrocheerde en een deftigen stempelband voor de gebonden editie. De prijs (respectievelijk fl.50 en f 1.90) brengt het boek schier in ieders bereik. Moge het in overvloedigen getale zijn weg vinden in onze huisgezinnen, het verdient het ten volle. N. B. De veelvuldig gemaakte fout »6aDg als doorloop, mannelijk in plaats van vrouwelijk, komt ook in dit boek voor (blz 47).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3