likjes 1 L mme NE ers. 'n Effecten. No. 39. Dinsdag 31 Maart 1914. Tiende Jaargang. IERSEKE. IK) ANN, Vtrscfiijnl eb HUIMG-. VOEISME- tn VflfJDAGAVOHD. BINNENLAND. kelmarkt. I ior Zuid-Beveland (n, Driewegen, isser, lerseke, t, S. Korstanje, Rilland. 'end rm. tot 5 uur nam. rm. tot 1 uur nam. Wiegen, ibrequins Jen. trassen- "VUTTENLANPT Welk weder zullen wij hebben in rood met zwart, elge Karpetten, laagste prijzen. ^oleums. rdijnen, Stores. en van l.-st laag. ANGMATTEN, .MATTEN, 3,60 4,25 2,40 5,90 12,90 fan af 12,25 29,75 5,90 3,75 3,75 12,90 jersvak betreffende, die nauwkeurig uit- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Oangepoortsfraaf C 209. GOES Reelameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels .voor 25 Ct. contant. I)e abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide P* gulden bij #1 gulden bij gulden bij P* directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de 1181 handen, voeten of oogen. 8 8 verlies van een jB 8 8 8 8 verlies B_ 8 8 verlies van m gfe daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 18 8 8 8 Voorts bij ongeneeselijke I 8 8 8 hand, voet 8 8 8 8 8 van een Hg 8 8 een M 8 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %P verstandsverbijstering; of oog; 8 %P duim; wijsvinger. mtÊ De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Scliiedam. gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. V Liberale vrijheid. Tegen de oude liberale vrijheidsidee zoowel op politiek als op so.iaal terrein trok men steeds van christelijke zijde te velde. Thans komt men van de linkerzijde ons bijvallen door het afleggen eener on omwonden zelfbekentenis. De heer W. Koster, secretaris van den vrijz.-democratischen Bond heeft vorige week te Almelo het volgende gezegu „Er is een tijd geweest dat men ver wachtte, dat de burgers tot den hoogsten welstand zouden komen, als zij maar vrij waren. Men noemde dat stelsel het „lais sez faire, laissez passer", of het „laat-maar- waaien-stelsel". Maar bij dat stelsel der oud-liberale school bleek al spoedig, dat de rijken steeds rijker en de armen steeds armer werden. Bij dat stelsel hadden de arbeiders de keuze óf dood te hongeren óf zich te onderwerpen aan de meest harde wetten der werkgevers, want die waren immers ook vaij. Wilden die de arbeiders 14 uur per dag laten werken, best, wilden zij kinueren van 6 jaar laten werken, ook goed. De arbeiders waren immers vrij, die voorwaarden al of niet aan te nemen." Wij kunnen hier met Cicero zeggen: „habenius confitentem reum" wij hebben hier een schuldige, die een bekentenis aflegt. Een getuigenis als dat van den heer Koster, is goud waard. KUWliltUk De zaak Rochette. Maandag was het zes jaar geleden, dat Parijs en geheel Frankrijk werd opge schrikt door een arrestatie, die duizenden kleinen spaarders de oogen opende en hen deed zien, dat zij het slachtoffer geworden waren van een sluwen zwen delaar. De man, dien de toenmalige prefect van politie Lépine, op 23 Maart lyüe uit zijn paleis het halen en in de gevange nis deed opsluiten was de heerKocheite de directeur van het Credit Minier, een milliunair-zwendelaar, die in „talent" hooger stond dan Tlierese Humbert. Zijn loopbaan van statiouskrantenjon- gen tot veelvoudig millionair moet in éen woord verbluffend genoemd worden. Ro chette, die zeil eenmaal een kleine erfenis door zekere beruchte linanciers verloor, had echter daarbij geleerd, dat men door het stichten van allerlei maatschappijen in korten tijd schatrijk kan zijn. En zoo stichtte hij de eeue maatschappij na de andere. De Hella-gloeikousenfabriek, de Rio Tenerido-mijn-maatschappij, die natuurlijk dezen naam kreeg om haar ie verwisseleu met de aan de beurs verhandelde Rio Tinto-mijnwaarden, ja de baukiers-lirnia „Crédit Minier". en nog meer maatschap pijen waren slechts de grofste zwendei- partijen. Rochette was er in korten tijd in ge slaagd boerenarbeiders euambacutslieden voor 15U millioen francs af te zetten. Maar ook hooggeplaatste persoonlijk heden ontpopten zich later als belang hebbenden bij de Roehette-inaatschap- pijen, zoodat de affaire een nieuw Panama- schandaal werd. Het grootste succes dankte Rochette aan een financieel blaadje, dat liij zelf redigeerde, en waarin hij de menschen van buiten opwarmde om toch vooral hun gespaarde centen bij hem te brengen en er veel mee te winnen. Tenslotte liep Rochette er in. „Hooge" vrienden trachtten hem nog te waar schuwen, maar Lépine was hem te vlug af en zoo werd Rochette, die op dat oogenblik zes chefs de bureaux en 400 klerken in dienst had, in de gevangenis opgesloten. Zijn arrestatie was het begin van een reeks sensationeele schandalen, waarbij hooge persoonlijkheden betrokken werden. Nadat het proces eenige jaren sleepende was gehouden, gedurende welken tijd „van boven af", alles in het werk werd gesteld om don gehaten Lépine, die de ontdekker was van het schandaal een ontslag thuis te bezorgen, werd Rochette tenslotte tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar Rochette lachte eens om dit von nis, want luj zat hoog en droog in Mexico, waar hij zijn „practijk" kou voortzetten. De Frausche justitie had namelijk de domheid begaan, den zwendelaar voor 2UU.U00 francs voorioopig in vrijheid te stellen, waarvan Rochette gebruik maakte om met zijn buit te vluchten. In de kamer werden destijds heftige debatten gevoerd over deze zaak en bet gevolg was, de instelling van een com missie van onderzoek. Maar deze slaagde er niet in eenig licht te brengen en uit te maken in hoeverre verschillende poli tieke personen bij het schandaal betrok ken waren. Van de commissie werd niemendal, tot zij thans, na de jongste gebeurtenissen plotseling weer herleefd is. (Msbode.) De commissie van onderzoek in de zaak-Kochette heeft Vrijdag besloten om met het oog op de te lormuleeren conclusies een volledig historisch overzicht van de zaak te pubheeeren. De voorzit ter der commissie, Jaurés, las een uiteen zetting voor, die hij over de zaak had opgesteld en die met minder dan 25 gruote bladzijden besloeg. Deze uiteen zetting gal aanleiding tot een bespreking, welke Zaterdag zou worden voortgezet. De commissieleden hebben zich zoo lang tot geheimhouding verplicht totdat de conclusies, welke aan de kamer zul len worden voorgelegd, definitief zijn vastgesteld. Inmiddels hebben twee leden der enquêtecommissie voor het verdere deel nemen aan de werkzaamheden bedankt. Het zijn de heereii Delahaye en Berry. De brief van Rochette. De Parijzer correspondent van „De Maasbode" schrijft Aangenomen nu, dat het gepubliceerde schrijven werkelijk authentiek moet wor den geacht, uan mag zeer zeker worden vastgesteld, dat dit nieuwe document lieel het schandaal weer in de oorspron kelijke bedding leidt. Rochette toch is door de regeenug geholpen aan het door hem gewenschte uitstel, eenvoudig om dat het gouvernement der republiek vreesde voor de onthullingen van den aartsschurk. Mevrouw Caillaux. De houding van mevr. Caillaux kau ook door de liberale pers niet langer meer als sympathiek voorgesteld worden. Zoo schrijft de Parijsclie correspondent van het „Hbld." Donderdagavond Mevrouw Caillaux worut er naarmate haar verhoor vordert, niet sympathieker op. Ze heeft gisteren op haar manier het vei haal gedaan van de omstandigheden van den moord, en van hetgeen uaaraan voorafgegaan is, en men krijgt daarbij voortduieud ilen indruk, dat ze haar lesje met behulp eenerzijds van haar man, anderzijds van haar verdediger, heel han dig heelt ineengezet en de dingen min der vertelt, zooais ze zijn uan wel zooals ze moeten zijn, om niet wegens moord met vooibedachten rade veroordeeld te kunnen worden. Zoo is voor haar, als beklaagde, zeker beter, want wellicht is de „voorbedachte raad" nu wel moeilijk of hi het geheel met te bewijzen." Maar als vrouw zou ze, ruiterlijk bekennenue „Ja, ik ben uitgegaan om den schurk Calmette dood te schieten", zeker heel wat minder antipathiek zijn. HEIidlË. Het slagveld van Waterloo. De „Moniteur Beige" kondigt de wet op het ongeschonden behoud van het slagveld van Waterloo af, zooals die Woensdag door de kamer en Donderdag door den senaat is aangenomen. De wet luidt als volgt „Het is verboden over de geheele uit gestrektheid van het slagveld van Water loo hooge boomen aan te planten, ge bouwen of bouwwerken op te richten, mijnen te boren, of uitgraviugen van wélken aard ook te doen zonder verlof der regeering. Er mogen aan de bestaan de gebouwen en werken geen verande ringen of versterkingen aangebracUt wor den zonder eenzellüe verlof. De eigenaars en huurders hebben recht op een vergoeding voor de schade welke zij door genoemde [bepalingen kunnen lijden. De regeering is gemachtigd tot geheele of gedeeltelijke onteigening van gebouwen, bouwwerken en gronden, op het afgebakende gebied van liet slag veld gelegen, over te gaan." Dc wet treudt onmiddellijk in werking. ITALIË. Het a.s. Consistorie. De Romein- sche correspondent van de „Croix" meldt, dat de geruchten omtrent een aanstaand consistorie na Pasclien zoo beslist blijven aanhouden, dat men er wel geloof aan moet hechten. Overigens, zegt hij, is het consistorie wel noodzakelijk geworden, daar er na den dood va.ii kardinaal Kopp geen enkele Duitsche kardinaal meer is, eu verschil lende kardinalen, die voorname ambten in de Komeiiische curie bekleedden, overleden zijn. De datum van het con sistorie is echter nog niet vastgesteld. JE Al U tU A Al 1». Kardinaal Bourne heeft Donderdag te Londen den eersten steen gelegd voor een nieuwe Katholieke kerk te Londen. De kerk, waarvan de bouwkosten 7000 pond zullen bedragen, zal verrijzen aan hen Finckley road tussclien Holders Green en Hampstead Garden. Msbode. lillXEiaitTUG. V o r s t e 1 ij k e milddadigheid. De Luxemburgsche correspondent van „De Tijd" schrijB aan zijn blad: De liefdadigheid der groothertogin is de schoonste trek van haar karakter. Gisteren in uw blaU het verblijdend bericht lezend, dat Hare Majesteit Konin gin Wilbelmina in Amsterdam de don kere kelderwoningen binnentrad, om haar sympathie te betoouen ook aan haar meest arme onderdanen, kwam mij een geval, dat dezer dagen gesehieuue in Luxemburg, van onze jeugdige vorstin ter oore, waarin ook onze landsvorstinne met gelijke helde als haar Nederlazidsche Nicht een zeer armoedige woniug bin nentrad om hulp te brengen aan de lijdennen. Een arme man lag ui een üonker, armoedig kamertje steunend van piju op zijn ziekbed. De bekoorlijke ver- scuijinug der groothertogin kwam daar liolit en troost brengen Zij gaf geld en zegde verdere ondersteuning toe. De liefdadigheid is de schoonste trek m het karakter der Hoilaudsche en Luxemburgsche vorstin 1 Heil den lauden welke zulke edele karakters als hunne vorstinnen begroeten mogen Oe Koningin in de Krotwoningen. Zooals we reeds meldden, heeft H. M. een bezoek gebracht aan de krotwonin gen in Amsterdam. We vernemen daar over nog het volgende. Allereerst begaf de vorstin zich naar de Nieuwe Spiegelstraat, waar voor perceel 49 stilgehouden werd. lil de kelderwoning huist de familie Rol, be staande uit mau, vrouw en zes kinderen, waarvan het oudste twaalf jaar, liet jongste drie maanden telt. De woning bestaat uit een voorvertrek, een werk plaatsje, waarin de man zijn vak, liet repareeren van porselein, aardewerk en wat dies meer zij, uitoefent en een be trekkelijk kleine achterkamer, dienende tot keuken, slaap- en woonvertrek voor het geheele gezin. Herhaaldelijk hebben de bewoners leden van de gezondheids commissie op bezoek gehad, en al werd de woning tot dusver nog niet afgekeurd, op de nominatie daarvoor staat ze waar schijnlijk reeds lang. Zaterdagochtend was mevr. v. d. Pek Went, een van de leden der gezondheids commissie, moeder Rol komen vragen, of er tussclien vier en zes uur een dame uiocht komen, die belang stelde in de Amsterdamsche woningtoestanden. De vrouw des huizes verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben en daar mevr. v. d. Pek zeide, dat de bezoekster véél van kinderen hield en 't wel aardig zou vinden 't zestal bij elkaar te zien, beloofde de moeder op den aangegeven tijd haar stelletje thuis te zullen hebben. Tegen half vier Zaterdagmiddag kwam mevrouw Van der Pek vertellen, dat hel bezoek vervroegd was en dat de dame wel dadelijk zou verschijnen. Nauwelijks had ze deze boodschap overgebracht," of reeds hielden de rijtuigen stil en kwam de vorstin het keldertrapje af. „Daar heb je H. M. de Koningin" zei mevr. v. d. Pek. Men kan zich de verwondering der familie Rol voorstellen. Véél tijd om verlegen te zijn werd haar evenwel niet gelaten. De Koningin kwam de achter kamer, waar ondanks den helderen zon neschijn buiten, reeds uren lang de pe troleumlamp brandde, binnen, nam aan de tafel plaats, praatte met de kinderen en vroeg of vader en moeder haar nu eens precies op de hoogte van den wo ningtoestand wilden brengen. Dat is geschied. Men heeft de Lands vrouwe verteld van de heerscliende vocht, die het water langs de muren doet sijpelen en telkens pompen noodzakelijk maakt van de slaapgelegenheid, twee bedsteden en eéu ledikant voor acht personen. „Waar slaapt dat kleintje?" vroeg de de vorstin, wijzend op het kindje van drie maazden. „Bij ons in de bedstede" verklaarde moeder Rol. „We liggen er inet z'n vieren, 't Kleintje tussclien ons in en één aan de voeten.". De Koningin informeerde naar de in komsten van 't gezin, naar de huur, die f 1.50 per week bedraagt, drukte man vrouw en al de kinderen hartelijk de hand en verliet toen den kelder, om haar tocht verder voort te zetten naar een onbewoonbaar verklaarde woning, gelegen in de Eerste Passeerderdwars- straac. Daar woont in het benedenhuis zekere G. J. van Hommer, barbier van beroep. Wanneer men de voordeur opent komt men m een iets lager dan de straat gelegen winkeltje, dat als „scheersalon" is ingerichtdaarachter bevindt zich het eenige vertrek, waarover man vrouw en zeven kinderen beschikken. Het licht moet deze kamer uit den winkel ontvan gen, vandaar ook dat het er ook op de zonnigste dagen donker is en kil. Niet alleen dat het gezin in dit vertrek eet, drinkt, slaapt en huist, moeder van Hom- inert wascht er ook nog voor anderen en natuurlijk inoet dat goed dan in die eeue kamer worden gedroogd. Ook hier was mevr. Van der Pek te voren het bezoek van een dame, die veel van kinderen hield, komen aankondigen. Toen de rijtuigen de nauwe straat bin nenreden, kwamen de kinderen ,die buiten speelden, moeder vertellen, dat de Konin gin voorbijrijden zou. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De Koningin hield voor hun woning stil en kwam moeder opzoe ken. Ook hier raakte men niet uitgepraat over de vriendelijkheid der Koningin, die naar alles eu nog wat informeerde, met belangstelling luisterde, toen moeder Van Hommert haar de verbouwingsplannexi van den huisbaas vertelde, waardoor 't mogelijk zou, zijn te blijven wonen, al werd de huur, die thans f2.20 per week bedraagt, dan ook iets hooger. Verwachting tot den avond van 31 Maart. Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Licht tot halfbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Iets zacher. Voor eik v,an do kinderen had do Ko ningin een paar vriendelijke woorden en za lachte hartelijk, toen een dreumes van een jongen de kamer binnenstapte en met een „Dag, Majesteit!'-' haar de hand toc- Istak. Na ongeveer een kwartier bijl de fa milie Van Hommert vertoefd te hebben, begaf de Koningin zich naar de Gouds bloemstraat. Ten bewijze, dat voor dezelfde buurt die do eigenaren der krotwoningen ver laten, iets goeds geboden kan worden, toonde mevr. Van der PekWent, die op dezen tocht als geleidster dienst deed, de Koningin een woning van de bouw onderneming „Jordaan", en wel in per ceel 137, de woning van één hoog ach ter, dio verhuurd is aan mejuffrouw Nel len. Grooter verschil dan tussclien de wo ning in de lo Passeerderdwaisstraat, dio f2.60, en deze, dio slechts fl.90 huun doet, is moeilijk denkbaar. De kamer, diei men door een afgesloten portaaltje be reikt, voert met openslaande deuren naar een ruime, frissche veranda. Het slaap kamertje heeft voldoende ventilatie en in het .aardige keukentje is ruimschoots voor berging gezorgd. Mevr. v. d. Pek had Zaterdag belet gevraagd voor een nette dame, en ge zeten in haar kraakzindelijk vertrek zich zelf en de beide kindertjes op z'n Zon- dagsch uitgedorst, wachtte juffrouw Nellen 't bezoek af. Do dame kwam in gezel schap van mevr. v. d. Pek, bekeek alles nauwkeurig, maakte zelfs de kasten open en ging toen, nadat de bezichtiging zeer tot haar tevredenheid was afgeloopen, nog een oogenblikj© bij haar gastvrouw; zit ten. Ze informeerde wat de man van de juffrouw deed. „Die is marinier", luidde 't antwoord. „Hij zit nu in Indië!" Meteen was 't por tret ai van den muur gehaald on ter wijl zij- 't haar bezoeksters overhandigde, zei do juffrouw: ,,'tls niet prettig ais jei man zoo lang weg is,". „Neen!" antwoordde de Koningin, „de Prins .is óok drie maanden weg". „De Prins vroeg juffrouw Nellen ver baasd„Waarom zegt u juist dei Prins". „Dit is Hare Majesteit de Koningin", verklaarde mevr. v. d. Pek. „Bent u de Koningin?" riep' juffrouw; Nellen verbaasd uit, en dadelijk liet ze er op volgen: „Ik had nooit gedacht, dat ik u van zóó dichtbij zou zien. Maar waar is nu het prinsesje?" „Die heb ik niet meegebracht; die speelt in 't paleis", antwoordde lachend de vorstin. Majoor Thomson. Uit een particulier schrijven van ma- jaar Thomson aan eener zijner vrienden alhier, gedateerd 19 Maart uit Valona, mocht het Vad. het volgende overnemen: „Kom net uit Korfoe, waar ik een week was om verbinding te krijgen met den „President" van „Autonoom Epirus". De toestand is daar ernstig en zooals ge weten zult, ben ik door den Vorst tot buitengewoon algemeen Commissaris van Zuid-Albanië benoemd met „plein pou- voir" een moeilijke taak die echter, als ik slagen mag, eervol is. Ben voor eenige, dagen in Valona om verschillende dingen in zake gendarmerie te regelen en wacht hier op antwoord van Zographos, wien ik mijn basis van administratie, school politiek enz. in Zuid-Albanië in een onderhoud met zijn afgezant Carapanos kennen deed. Het decreet, waarin de vorst mij mijn zending opdroeg, was zoodanig ingekleed, dat ik er uit lees een haast te groote waardeering voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1