YE.LO Ec! Abdijsiroop SANCTASpAULO KLIJI Firma J. Bankiers- Kassiers- Assurantiekantoor ii - Verkor Zeeuwsche Bank IIO ESTERS kinder- gekleu) N L A N D. Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. E. VERBEEM, Goes. ADVERTENTIE N. Waschmachines ia prijzen vanaf f22 50 Wringmachines Wij verkoopen ie< Opril (Markt)I Heden ontvam vanaf het goede Dinsdag van 10 - 2 uur Velo Waschmachine IP Bankiei „Hdte met een jaar garantie, zonder bij betalen f 4.50, Binnenbanden f2.35 Aanbevelend, vreest de Tering. nieuwe meisje! kleuren, maat ge eiE. instreek. i£t het volgende ver- irwetsche handieten- lad zegt, die op het van een georgani- of van een bende der ;g zoozeer gevreesde uleroi, hebben ban- landbouwer, Hublet hthoeve overvallen, en, hem met de voelen tegen het houtvuur plaatsend, dwongen zij hem te zeggen waar zijn geld lag. Hublet zwoer bij hoog en laag, dat bij geen geld had, en toen besloten de voet branders er een einde aan te maken. Zij brachten Hublet 'naar den zolder, en, na de prop vaster in zijn mond ge duwd en hem handen en been en sterkor vastgebonden te hebben, verlieten zij de hoeve, den ongelukkige achterlatend. Hublet leed verschrikkelijke pijnen ,aan do voelen. Daarbij meende hij zinneloos te worden Van angst, want hij dacht, dat de voetbranders, om alle spoor van hun misdaad te doen verdwijnen, de hoeve zouden in brand gestoken hebben. De ongelukkige bracht een vreeselijke nacht door, een nacht, die hem een eeuw scheen le duren. Eindelijk werd het dag. Na bovenmen- schelijko. pogingen, gelukte het Hublet de prop uit zijn mond te verwijderen. Doch hij kon zich slechts met moeite roeren, zoo stevig waren armen en beenen ge bonden. Toch sleepte hij zich lot aan een venster en begon daar uit al zijn macht om hulp te roepen. Zijn stem werd gehoord en een buurman snelde toe, ontdeed den ongelukkige van zijn banden en bracht hem ter heen. Hublet verkeerde in bedenkelijken toe stand. Hij had geweldige slagen op het hoofd en borst bekomen. Ook was zijn gelaat geheel bebloed en een zijner oogen bijna uitgeslagen. Doch wat hem vooral deed lijdon waren do brandwonden aan de voelen. Daar Hublet bijna tien uren zonder verzorging bleef, zijn die wondon afgrijselijk om aan te zien. Het parket van Charleroi houdt zich ijverig met deze zaak bezig. Haat tegen het Christen dom. In zijn laatsten vastenbrief sprak de bisschop van Luik over den haat tegen den Christus en tegen het Christendom, dien de ongeloovigen, vaak op zoo vinnige wijze, aan den dag leggen. Deze haat, hoe onverklaarbaar ook van ongeloovig standpunt zij moesten immers onver schillig zijn tegenover de „simpelheid" der geloovigen 1 reikt helaas zeer ver. Dezer dagen heeft men dit weer kun nen zien in een kleine gemeente tusschen Luik en Maastricht. Een jonge man was ernstig ziekhet laatste stadium van tuberculose. Aangesloten bij het „Maison du pende" wordt hij verpleegd, of liever bewaakt door een roode „verpleegster". Hoewel de patiënt katholiek is gedoopt en opgevoed, wordt de priester, die zich herhaaldelijk ten bezoek aanmeldde, in de woning niet toegelaten, op last van de verpleegster. Gelukkig voor den stervende, zijn er in Luik ook nog heldhaftige dames, die zich rusteloos beijveren om de afgedwaal- den tot God terug te brengen. Een harer weet de moeder van den patiënt te be wegen, te doen wat zij zelve zoo gaarne zoude willen, doch niet durfde wegens de pressie van de roode associatie en van het even anti-clericale gemeentebe stuur, nl. den priester toe te laten. Deze is aanstonds present en verneemt van den lijder dat hij naar den priester verlangde. Rouwmoedig ontvangt hij de H.H. Sacramenten en sterft eenige uren daarna. Het was hoog tijd De „verpleegster" heeft de lijdensspon de onmiddellijk verlaten, sinds de priester binnen was gekomen, en is niet weergekeerd. Hare taak nvas immers mislukt. Nu strooit zij uit dat de priester'den dood van den zieke heeft verhaast, 'k Is waar ook, ze zijn niet tegen den gods dienst. („C") De Leuvense he Studenten- beroeringen ziju weder geheel tot kalmte gekomen. Het „Handelsblad van Antwerpen" publiceert de navolgende uitspraak van het Belgisch Episcopaat over de ver meende grieven, vervat in een schrijven aan den rector magnificus der Leuvensche universiteit. Monseigneur de Rector. Wij hebben ieder der verlangens en grieven onderzocht, behelsd in de me morie, welke de afgevaardigden van de studententen der Hoogeschool ons aangeboden hebben. Alhoewel reeds op 't eerst zicht de grieven ons schenen weinig te bedui den, hebben wij er aan gehouden ze omstandig te onderwerpen aan den Tuchtraad. De'ons verschafte antwoor den aanzien wij als doelrakend beslis send. Do grieven die op de studenten meest indruk maaktenzijn onbetwist baar lasteringen. Door Mgr. den Onder-Rector is geen enkelen tuchtmaatregel genomen, die niet gerechtvaardigd of voorgeschreven was door de verplichting, welke hij heeft, de zeden en goede faam der Katholieke Hoogeschool te vrijwaren. Wij zijn gelukkig de hulde vau ach ting en erkentenis, welke het leeraars- korps hem bood, te bekrachtigen, op onze beurt te bevestigenen wij zijn overtuigd dat de studenten er zich thans zooveel te liever zullen bij aan sluiten, wijl een aantal hunner, een oogenblik door leugenachtige beschul digingen misleid, hem erg te kort zijn gekomen aan eerbied en vertrouwen Wij willen geen gestrengheid plegen jegens die tijdelijk onbedachtzame 'studenten, daar wij verzekerd zijn dat zij ter harte zullen nemen de betreu renswaardige daden te doen vergeten, waartoe de opwinding van een oogen blik hen heeft kunnen verleiden 't Is het eenparig verlangen van de leden der Hoogeschoolfamilie dat de betrekkingen tusschen overheden en studenten gekenmerkt wezen door onderlinge genegenheid en onderling vertrouwen. De wet van Christus, welke onze dierbare studenten fier bevesti gen te belijden, legt hun tot plicht op, mede te werken voor de eer en den voorspoed van onze groote katholieke instelling. De afgevaardigden der studenten drukken ons eerbiedig den wensch uit, dat het reglement der Hoogeschool aan herziening onderworpen worde. Dit vraagstuk kan niet ter sprake komen daags na de in het Hoogeschoolmidden plaats gegrepen betoogingen, welke wij krachtdadig moeten afkeuren. Het zal den academische overheden behooren de beteugelingsmaatregelen te nemen, welke deze laatste voorvallen noodzakelijk maken Gelief, Mgr. de Rector, deze beslis sing ter kennis te bi engen van'do herren studenten en aanvaard de verzekering van onze toegenegen verkleefheid. t DESIDEER-JOZEF, kard. MER CIER, aartsbisschop v. Meclielen. t ANTONIUS, bisschop van Gent. -j- GUSTAAF-JOZEF, bisschop van Brugge. t CHARLES-GUSTAVE, bisschop van Doornik, f THOMAS-LOUIS, bisschop van Namen. f MARTEN-HITBERT, bisschop van Luik. FRANKRIJK. Wat het geval Calmette Caillaux leert. In de Croix schetst Pierre l'Ermite een Parijscli burger, die door deze zaak heeft leeren inzien, hoe de toestand in Frankrijk eigenlijk is „Want hij had geloofd in alle goden der Fransche republiek. Rond en eerlijk van harte als hij was, kon hij zich niet begrijen, dat men hem voor den gek hield en hem bedroog En toch, de feiten lagen er. Welk een ontwaken uit zulk een droom. Welk een ontnuchtering voor hem, den ouden republikein, die zijn groote mannen als in een roes van opwinding immer had vereerd. In zijn herinnering lioort hij opnieuw de redevoeringen, welke eertijds hem hoop gaven op de nieuwe toekomst hij herhaalt de woorden, die het Fransche hart doen kloppenvrijheid, gelijkheid en broederschap. Vrijheid? Calmette is vermoord, omdat hij de vrijheid van drukpers ge bruiken wilde, door de republiek gebracht en verdedigd. G e 1 ij k h e i d Mevrouw Caillaux laat mooie meubeltjes en snuisterijen komen om haar cel te versieren en krijgt eten van den kok Broederschap? Voor dat volk is Frankrijk niet meer dan een troep bot teriken te voren verkocht aan verkiezings agenten om getrapt, geschoren en uit geknepen te worden Ach, dat geboefte I" Aldus vertaalt het I). v. N. Het stuk besluit Waar denkt ge toch aan vroeg hem plotselirg zijn vrouw, die hem sinds eenigen tijd had zitten aankijken. Waar ik aan denk Ja. Dat zal je verbazen. Zeg het toch. Dan, de hand uitstrekkend naar het kruisbeeld, dat hij sinds den dag van hun huwelijk in de huiskamer had toe gelaten, spreekt hij Ziet ge dat kruisbeeld Gij hebt altijd gelijk gehad, zonder Hem is er geen redding voor Frankrijk 1" Nieuwe onthullingen van 11 o- c het te. Het gisteravond in de wandel gangen der Kamer en og de redacliehu- reaux der bladen loopend gerucht dat Kochette de langgezoehle zwendel ban kier een brief aan den Rresident dor com missie van onderzoek den heer Jaurès, heelt geschreven is bevestigd. Deze brief ontsteekt eenig liohit in de duistere zaak. Hij beweert daarin dat hij reeds aan den advocaat Bernard vooruit de verzekering kon geven dat de verdaging van zijn pro ces dooi- de juistitie-autoritoiten zou wor den ingewilligd. Men houdt het er voor dat hiermede bedoeld worden de heeren Caillaux, Monis en zelfs President Poin- caré. De zaak Monis-Callaux. Nu de inquete commissie aan het einde van haar taak is, declen de bladen hun opinie mede die vrijwel algemeen ongunstig luidt, aangezien de commissie zich bij haar beoordeeling niet vrij wist te houden van partij-hartstocht. Geven we een enkele persstem. Het „Petit Journal", waarvan de vroe gere minister van buitenlandsclie zaken, Pichon, directeur is, wijst erop, dat het resultaat van het onderzoek thans wel zoodanig is, dat de justitie kan optreden. Het gaat er niet om, zoo zegt het blad, den geheimzinnigen „monsieurX" te vin den, maar men moet er op de eerste plaats voor zorgen, dat de schuldigen hun verdiende straf krijgm, opdat in Frankrijk het vertrouwen in de onom koopbaarheid van de justitie weer her steld worde. Verder wijzen verschillende bladen erop, dat het onderzoek der commissie de nieuwe republikeinsohe partij van Barthou en Briand niet weinig versterkt heeft. Men wacht nu met spanning het na spel in de kamer af. E N O E li A N D De regeering en hare hou ding tegen de officieren. Die woede onder de regeeringsvrienden, die het lieele kabinet dreigde te verplette ren, werd Woensdagmiddag tenminste eenigermate gekalmeerd door den uitleg die van de feiten gegeven werd en die inderdaad ook heel aannemelijk is. De bewuste concessie aan de officieren tenminste de verklaringen, die als con cessie waren op te vatten, waren aan het bewuste document toegevoegd door minister Seely, buiten de andere minis ters om, die eenvoudig in het stuk de plichten der officieren omschreven had den, zonder in het minst aan eenige voorwaarde zich te binden. Toen de ministerraad over liet bewuste document beraadslaagde had hij door zijn optreden zijn collega's op een dwaalspoor gebracht en was dientengevolge zeer te berispen. Hij had daarom zijn ontslag aangebo den, dat door Asquith echter geweigerd werd. De rouwmoedige belijdenis vau Seely werd verder nog onderstreept door de verklaringen van Asquith en van Grev, die beslist en pertinent verzekerden, dat de andere ministers de bijvoegingen van Seely niet overnamen en dat de regee ring geheel onafhankelijk zich tegenover het leger had weten te houden. Deze verklaringen, meermalen in ver schillende vormen weergeven, werden herhaaldelijk door daverende toejuichin gen van liberalen en ladours onderbro ken, zoodat het besluit gerechtigd is, dat de ontevredenheid onder de regeerings vrienden door de opheldering over liet „misverstand" gegeven, opgehelderd is en daarmede het kabinet zelf gered, al blijft Seely zwak staan. (Msbode). De Engelsche spoorwegbe ambten. In het Lagerhuis heeft het parlementslid Thomas medegedeeld, [dat 400.000 spoorwegmannen aan de spoor wegmaatschappijen hebben bekend ge maakt, dat zij, zoo hunne eischen niet worden ingewilligd, op 1 November in staking zullen gaan. Thomas voegde er aan toe gezien liet optreden der Ulstermen, en de houding van leger en regeering, ten opzichte van de Ulster-beweging, zal ik. indien liet zoover komt, de nationale vereeniging van spoorwegmannen aanraden om het half millioen pond sterling, dat in hun kas aanwezig is, te besteden voor den aankoop van wapens en munitie. Want het beste middel om zijn eischen door te drijven, bestaat in den aankoop van wapetis 1 ITALIË, P r o f. G. M e r c a 11 i, de zeer bekende directeur van liet vulcanische observato rium op den Vesuvius is gedeeltelijk verbrand en levenloos in zijn kamer ge vonden. Het ontbreken eener geldsom van 7000 lire doet vermoeden, dat hier misdaad in het spel is. April. Nieuwdorp, 26 perc. bouwland, van Cleef. 1 's Gravenpolder. 25 paarden. 30 st. hoornvee enz. Hoffmann en Verhoek. 2 Hansweerd, inboedel, kar en winkel- inventaris, Hollmann Verhoek. 7 Goes, pl.m. 40 st. hoornvee, Hollmann Verhoek. 8 Ellewoutsdijk, 6 paarden, 18 stuks hoornvee, landbouwger. enz. Neerv. 9 Goes, inboedel Pilaar. 22 Schore Boereninspan Hollmann Verhoek. 23 Kwadendamme hofstede met 28.89.62 H.A, bouw- en weiland onder Nisse, Pilaar en Neervoort. Mei/Juni Goes, hofstede „Vleugelhof" en 79.17,70 II. A. Bouw- en weiland, Liebert en Pilaar. April. 1 Ellewoudsdijk, lierst. vern. enonderh. glooiingswerken en sluis, Waterschap Ellewoutsdijk. 2 Hoedekenskerke, levering grint, basalt- sleen en palen 't vervoer derzelve watersch. Hoedekenskerke. RAAPOLIE PATENTOLIE KRENTEN ROZIJNEN SUCADE CANDIJ (zwarte) (met 2 jaar garantie) (met 5 jaar garantie), de nieuwsti Onze Etalage geeft U wat betreft de g o e d k Scherp concurrec Beleefd I Bekend soliede construil E. VERBEEM GOE! verkoopt Appelstroop voor 16 cent per pond Zwarte Stroop 12 cent per pond. zij'n beslist de beste a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen uitsluitend in de filialen der Opril 18 Goes Lange Burg 89 Middelburg Middelburg, Korte De Houdt jerejeld elke en beveelt zich beleef COI heeft een ieder, die Prijs f 1.25, f0.70, per Verkrijgbaar bij de Middelburg bij C. A. SC LANGE NOORDSTRAAT Directeur J. W. DE OUDE. MIDDELBURG. NEEMT GELDEN IN DEPOSITO. Kantoorgeopend 95, Zaterdags 9—2. Hoest gij, fluimt gij, kucht of niest gij, zijt gij zwaar verkouden besef dan dat de tering U beloert. Acht uw kwaal niet te licht, gij staat bloot tering, astlima of chronische bronchitis te krijgen Zelfs als gij schijnbaar genezen zijt kan Uw sluimerende kwaal op den eerstvolgen- den guren dag met dubbele hevigheid uitbarsten. Luister naar onzen welge- meenden raadGebruik onmiddellijk de Abdijsiroop, Klooster. Sancia Paulo. Dan zult gij alle schadelijke gevolgen vooi komen en spoedig grondig en blijvend genezen zijn. De zuiverend en borstversterkend, is een krachtig geneesmiddel tegen asthma, bronchitis, pleuris, influenza, slijm en kinkhoest, de hevigste verkoudheid, den hardnekkigsten hoest, alle borst-, keel- en longaandoeningen en voorkomt de tering. Prijs per flacon van 230 gr. f 1.van 550 gr. f2.en van 1000 gr. f3.50. Eischt rooden band met handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten en de meeste apothekers. Wederverkoopers firma GEBR. MULDER, Korte Kerkstraat, Goes. zijn gems vollen kral rispelijk s;

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6