jakjes iT SE Oenk er om O. Y. u kei mar kt Zaterdag 28 Maart' 1914. Tiende Jaargang. Dit um bestaat nif 8 bladzijden. EERSTE BLAD. irdag 3 uur. I J ïkbaar, steeds snd cadeau |:V2-, 25- of 50- rig feest, rlijden of voor Maardagen dan een prijs- urant aan: ÏRE BOGAERTS BOXTEL is je ware EL Co., Goes. IT GEVRAAGD >n str aties. IVo. 88. Vefsdiijnt ilkei MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIIDAGAÏOHD. Home-Rule voor Ierland. Welk weder zullen wij hebben BINNENLAND. UIT ZEELAND Begrooting 1914, enz. HET BESTUUR. Bouw- en Weiland Ining van H.H. Eige- ht kan volgen. onder letter Q, aan het luwe Zeeuwsche Courant". op voor spotpriis. :OOTE PARTIJ lalbrik plra. 2500 nieu- Inpalen en een nieuwe bevragen G. J. v. DOORN Thz. |en (tel. Int. 6) Krabbendijke. iigenwoordiger voor Noord- Lland g van Weiden, belioorende tvesterij „De Utrecht" te Ir.) aan billijken huurprijs- voegen bij C. VAN LIJSRE Abonnementsprijs g. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d Administratis: Gangepoortsfraat C 209. GOES Reclamebericïïten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale grijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.60; iedere regel meer 10 CA. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels ytooi 25 Ct. h' contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 3 p* A gulden bij verlies van beide I P* 4% gulden bij Jj gulden bij gulden bij p* directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I I g 1 banden, voeten of oogen. I g^l I verlies van een verlies I I verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet I I 11 I van een een J GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 5 verstandsverbijstering; I of oog; I duim; wijsvinger. Éfal De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij, die zioh met ingang van 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Voor wie het recht lief heeft, moet, wat thans in het Vereenigd Koninkrijk geschiedt, verbazing wekken. De regeering wil aan Ierland, met smaad, vervolging en onderdrukking als overladen, datgene geven wat het eens bezat: door middel van een eigen par lement zijn eigen Iersche belangen be hartigen, 'zonder dat de vereenigmg met Engeland en Schotland ouder één hoofd schade lijdt. Reeds vroeger trachtte de geniale Gladstone èn in 1886 èn in 1893 aan het zustereiland Erin zijn zelfbestuur, zijn „Homc-Rule" te verschatten, doch zijn pogingen leden schipbreuk zoowel op de onverzettelijkheid van het Hooger- huis als op de onverdraagzaamheid der Rome-hatende Protestanten, vooral in het landschap Ulster, de eenige provincie van het door en door Katholieke Ierland, waar de niet-Katholieken in de meerder heid zijn. Eu tnans vei toont de strijd om Home- Rule hetzelfde karakter. Ulster weigert zich aan de invoering van Home-Rule te onderwerpen en is, tot de tanden toe gewapend, bereid om aan dat verzet de uiterste kracht, zelfs die vau den burger oorlog bij to zetten. Ja, het leger, ge roepen de uitvoering der landswetten, zoo noodig, te helpen verzekeren, weigert zich te schikken naar den wil der re geering: officieren van alle categorieën, generaals niet uitgezonderd, weigeren tegen Ulster op te trekken, en de ie- geering, in plaats van alles op te offeren liever dan haar prestige prijs te geven, is voor dit alles gezwicht, en de ru moerige debatten in het Lagerhuis hebben doen zien, hoe ontsteltenis daarover in de rangen der regeeringsmannen, vreugde en jubel daarentegen heerscht bij de tegenstanders van Home-Rule. Zoo wordt door de brutale halstarrig- lieid eener fanatieke bevolking van een zeer klem gedeelte van Ierland de wet als scheurpapier beschouwd, het gezag belachen, 's lands eenheid en rust in ge vaar gebracht. U, zoo het eeDS omgekeerd waie ge weest 1 Zoo eens een katholieke minder heid in een overwegend protestantsch deel van Groot Britiannië had gewaagd, wat thans de Orangisten van Ulster aan durven, hoe zouden de ooren getuit hebben van „Rome's heerschzucht", „machtshonger der Ultramoutanen" enz. Hoe zou het courantenartikelen gere gend hebben, om die Roomsche aanma tiging op de kaak te stellen. Maar ook boe dra zou dit Roomsche verzet zijn neergeslagen, gelijk vroeger zoo vaak en zoo bloedig, ieder recht matig verzet van het geknechte en Ver trapte Ierland tegen zijn onderdrukkers door Engeland werd gefnuikt. Want, men bedenke het wel, en de historie is daar, om dit beweren te staven Ierland ontvangt door de invoering van Home-Rule slechts een zeer geringe schadeloosstelling voor hetgeen het drie eeuwen lang, meer dan eenig volk ter wereld de Polen niet uitgezonderd had te l\jdeu. Er bestaat in de Geschiedenis geen voorbeeld van onderdrukking, die de stelselmatige ras- en volksverdelging van Ierland in de I7e en 18e eeuw nabii komt. Hoor, hoe zjj geschetst wordt door den weisprekenden kanselredenaar Thomas Burke bij gelegenheid van de afschaffing der Iersche Protestantsche Staatskerk (12 Sept. 1869). „Laat ons een terugblik slaan om de vraag„wat hebben Ierland's Kat holieken te vergeven te beantwoor den. Wij moeten bladzij voor bladzij terug iu de met bloed bevlekte historie van misdaad en onrecht drie eeuwen lang; treuriger jaarboeken dan wij hebben te doorbladeren, kent de ge schiedenis niet. Zijn zijn geschreven met de tranen en het bloed van ons afgepijnigd en vertreden volk, dat meer onrecht, leed en smaad had te dragen, dan de historie van eenig land sinds de schepping der wereld verhaalt. Wat wij te vergeven hebben Drie honderd jaren terug was het Iersche volk eén in 't geloot', één in de liefde. Uit het geloof en de liefde der Iersche natie blonk de glans van dien heiligen godsdienst, welke haar dierbaar was als het leven. Uit het geloof en de liefde der Iersche natie rezen omhoog cathedralen, collegiën, kloosters en kerken, die het land overdekten en Ierland tot in de eigen ure van zijn ondergang deden schitteren als de glorie van het Christendom, het land her heiligen en Katholiek bij uitne- mendheiu. Zoo was de staat des lands drie eeuweu geleden. Ierland met zijn geloof en ijver was in 't bezit zijner Kerk gelukkig en rijk, toen op eens eene mogendheid, menscheiijkerwijze ver zijn meerdere, eene daad van geloofsverzaking vor derde eene afzwering van het geloof, dat voor twaalf eeuwen in het bloed zijner eigen kinderen was neergelegd. Het Iersche volk vernam den eisch om het beeld des Gekruisten ter aarde te werpen, het tabernakel open te rukken en den Zoon Gods met zijn voeten te vertredenden eisch om weg te nemen elk symbool, dat tot de wereld van hun Christendom sprak. Dit alles werd van de Ieren geëischt, en dan moesten zij met heiligschen- nende hand de heerlijke tempels omver halen door heiligen gebouwd in het land hunner vaderen. Ierland weigerde met afschuw. Het volk vertegenwoor digd door zijne bisschoppen en pries ters, sprekend door den mond zijner overheden, stond daar verbonden en aaneengesloten door de eenheid des geloofs als één man, en verklaarde plechtig, dat zij liever sterven wilden, clan één leerstuk loslaten van liun ge loof, of opgeven ééne oefening van godsvrucht van hunne vaders geërfd. Toen was de wereld getuige van een schouwspel even verschrikkelijk als vreemd. Eene machtige natie toen de machtigste der wereid misschien was ter raadzale gezeten om Ierlands lot nauwlettend te wegen in eene ba lans en de kalm berekende eindbe slissing dezer machtige natie, onder wier ovorheerschiug wij gevallen wa ren, luiddeIerland moet verzaken aau zijn geloof, of als volk worden verdelgd. Zoudt gij denken, dat ik te sombere kleuren ontleen aan eene op gewekte verbeelding of mij aan rhe- turisclie overdrijving bezondig Met bewijzen zal ik mijne bewering staven, dat het koelbloedig-rustige, goed over wogen besluit, waar Engeland voor 30U jaren toe kwam, geen ander was, dan ons Protestant te maken, of als volk to vernietigenen dat toen de wereld het ongehoorde feit aanschouw de, dat geheel eene natie zich delen denen omgordde om den marteldood te sterven voor haar geloof. Tot afval dwingen, óf verdelgen, was het doel van onderkoningen en landvoogden in de dagen van Elisabeth, toen de En- gelsche legers naar Ierland overstaken e« eerder sterven dan het geloof verzaken, was de leuze der mannen van het Noorden, toen zij naar de wapens grepen voor den nationalen godsdienst. Engelands leger, zelf niet langer katholiek, overstroomde 't landwetten werden uitgevaardigd, die regelrecht aangingen op een van beidenvernietiging van het Iersche geloof, óf uitroeiing van het Iersche volk. Elke priester was des doodsde mis opdragen werd betaald met tien dood; een priester herbergen, was on dergang en ballingschap kiezen. Wie maatregelen in 't belang van den Kat holieken godsdienst nam, stelde zich bloot aau verbeurte van alle tijdelijk goed, moest van eigen erf verjaagd gaan bedelen; betrapt worden op de bijwoning der II. Mis, was verlies van góederen en banvonnis. Toen zag Ierland zijne trouwe bisschoppen en geestelijken uit kathedralen en ker ken en scholen verdrevenop de priesters jacht maken of het wilde diereu gold, en een prijs gezet op hun hoofd. Al de uiterlijke teekenen van den godsdienst werden vernield, geen zinnebeeld van het Christendom meer gedoogd in het land, en toen gaven Elisabeth en haar Engelscli-Protestant- sclie regeering met koude bedaardheid liet bevel tot dien reusachtigen strijd dien zij verloren waarin Ierland Protestant moest gemaakt of verdelgd. Wij hielden den strijd uit. Elk dorpje, ieder huisgezin bijna, had zijue mar telaren en gij vraagtwat hebben wij te vergevenLaat de ter dood ge- martelden spreken.2) Deze aangrijpende schets is geen ver dichtsel, geen fictie, noch opge.-muktof overdreven. Punt voor punt worden alle beweringen van Burke door de Historie gestaafd. Elizabeth gaf 600.000 morgen lands aan Engelsche kolonisten. Onder Jacobus I werden iu Ulster 400.000 morgen lands cn iu Midden Icilaud eveii- eens400.000 morgen lands aanSehotsche presbyterianen weggeschonken. Karei I verzachtte der Ieren wreed lot; toch liet zijn stadhouder, Lord Strafford, toe dat van 16251649 250.000 morgen lands werden verbeurd vei klaard. Crom well, die op uiterst wreede wijze den opstand van liet getergde Ierland neer sloeg, onttrok aan de landskinderen van het „groene Erin" vijf iniffioen mor gen gronds. Nieuwe conficaties hadden plaats onder Karei II en Willem III van Oranje, en ten.slotte nam Koningin Anna nog eén millioen morgen aan bouwland weg. Den ongelukkigen Katholieken Ieren bleef van hun gausche land slechts één elfde deel in eigendom over. Ware het echter alleen grondverlies waarover de Ier had te treurenDocli ongehoorde knevelarij en godsdienston derdrukking maakten zijn Teven tot een bestaan, rampzaliger dan dat van een slaaf. „Voogd kon de Katholiek niet zijn bij mocht geen school houden, noch een buitenlandsche bezoekenhij kon rechter noch advocaat zijn, noch ifeii olficiers- rang bekleuden in het leger; liij had geen burgerrecht in de steden, mocht geen wapenen dragen en was beroofd zoowel van actieve als het passieve kies recht. Werd de oudste zoon eener Ka tholieke familie protestant, dan viel hem de gansche erfenis ten deel. Geen Ka tholiek kon grond koopen of ontvangen ven een protestant, zelfs niet langer dan voor 30 jaar hurensteeg de opbrengst, dan werd ook terstond de pachtprijs verhoogd. Ieder protestant kon bij het gerecht een klacht indienen tegen de overtreding dezer verordeningen en ont ving de bezitting, wanneer de aanklacht gegrond was. Een Katholiek koopman moest een bijzondere belasting opbrengen en mocht zich slechts voor een bepaalden tijd vestigen in de stad. Van alle indu- strieelen en handwerkers was het enkel den linnenwever geoorloofd meer dan één leerling te hebben. Het paard van een lersch Katholiek kon ieder protestant overnemen voor 5 pond (f 60), ook wanneer het een veel grootere waarde bezat. De Katholieke Ieren moesten hun geestelijken zelf onderhouden en de ..jura stolae" (kerkelijke belasting) betalen aau de Staatskerk. Een kerk te bezitten was hun verboden, zoodat zij zich moesten tevreden stellen met een kapel zonder toren of klok".;i) Men ziet, al wat de rijkste verbeelding maar kan uitdenken aan onverdraagzaam heid en godsdiensthaat, is op Ierland toegepast. En opdat bovenstaand citaat als ab soluut juist worde begrepen en verstaan, voegen wij er de mededeeling aan toe van den Engelschen correspondent der „Nieuwe Rotterdamsche Courant", die, waar het blad bezig is zijn lezers een anti papistisch feuilleton uit de dagen van den bloedigen Cromwell op tedisschen, aldus over Ierland schrijft Ulster is het land van chronisch fanatisme. Het is de vloek van Ierland, dat de geesten, door Elisabeth, door Cromwell, door Willem III opgeroepen, door niets bezworen schijnen te kun nen worden. De Schotsche Protestan ten zijn in het land gekomen als over weldigers, als indringers, als vijanden. De Ieren, bij massa's onteigend, zagen de beste gronden in het bezit der overheerscliers raken en vergingen zelf m ellende. De pogingen om het ver lorene terug te winnen leidden tot dieper ondergang. Cromwell heeft na den opstand van 1641 bewust getracht het Katholieke Keltendom uit te moor den, en de grootsche onderneming eerst opgegeven, toen zij onuitvoerbaar bleekeen volk is niet uit te roeien. Het ernde van den opstand onder Ja cobus II met de nederlaag aau de Boyne in 1690 is nog lieden de glorie rijkste herinnering voor den Ulster- protestant. Een zorgvuldig onderhouden van bloedige herinneringen, een aan- kweekeu van godsdiensthaat en ras senhaat, die zich vooral iu felle min achting voor het Papisme en voor den Kelt uitten, waren noodig om de positie van overheersching in leven te houden.1) Moge liet bovenstaande den lezer ver sterken in de overtuiging, dat Ierland zijn Home-Rule niet heeft te vragen afe een gunst, maar mag opeisclien als een recht. Alle vrienden des rechts behooren in deze aan de zijde van Erin te staan en het bedrijf der „Ulstcrmen" te verfoeien. Eigenaardig evenwel, dat toen liet recht gekrenkt scheen in Dreyfus en Beihs, zekere pers een kabaal maakte van wat ben je me. Nii het recht van een Katholiek volk wordt verkracht, blijft die peis muisstil en behandelt de Home Rule kwestie zonder de minste warmte voor dit voor Ierland uit het oogpunt van rechtvaar digheid zoo billijke vraagstuk. Toch moet dit niet ontmoedigen. Voor Ierland geldt de spreuk„per crucem ad luceni", door het kruis van onder drukking en lijden tot het licht van een volledig eerherstel. Moge het Ierland binnen niet te langen tijd ten deel vallen! Het wetsontwerp van 1880 behelsde een Ieracti parlement vuor uiialuiiend Iersche aan gelegenheden, blijvende vertegenwoordiging der Kroon door een aLaulabeauible luet den Lilei van onderkoning (Lo.d Luitenant) oppertoezicht der centrale rijksregecring over leger, vloot en be lastingen voorloopig zouden de leden van het nieuwe lereche parlement geen aandeel nemen ill de beraadslagingen van het rijïsparleiueut. Lit wotbuhlweip werd iu de eerste lezing aan genomen en in tweede lezing den 7 Juni 1881 verworpen met 341 tegen 311 stemmen, wat nieuwe verkiezingen en de aftreding van het kabinet Gladstone (het 3e van dien naam) ten gevolge nad. Het wetsontwerp van 1893 gaf aan Ierland 2 vertegenwoordigende lichamen (een soort ie en 2e kamer) met het recht aan het rijkparlement de gemsakte Iersche wetten te kunnen goed of afkeuren. Gladstone wiBt dit hartstochtelijk aangevochten ontweip door de drie lezingen neen te brengen (I Sept. 1803) maar het ilooger Huis verwierp den Sen Sept. bet ontw rp met 410 tegen 4L stemmen. Gladstone trad 3 Maart 1804 af, zijn kabinet (het 4e van dien naam) in Juni 1895. Van Hoiue-Kule w nl voorloopig afgezien. IV. v. JSieuWeuhufT J. Vijl levensschetsen Pater Tom Burke, blz. 290—293. ,l) P. Albers, J. Handboek der Algemeene Kerkgeschiedenis, 11 par. 148. 4) N. ftott. Crt. v. 23 Maart 1914, Avondbl. C. Verwachting tot den avond van ,28 Maart Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Weste lijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijde lijke opklaring. Waarschijnlijk nog buiig. Mogelijk nachtvorst. Weinig verandering van temperatuur overdag. Tweede Kamer. In de vergaderzaal der Tweede Kamer, achter de Ministerstafel, was gisteren ter gelegenheid van de behandeling van het ontedgeningsontwerp voor de verbouwing en uitbreiding v,an het Tweede Kamerge bouw, een gekleurde perspertief-teekeninig, in breede eikenhouten lijst, tentoongesteld, voorstellende het ontworpen nieuwe ge bouw. De voorstelling trok zeer 'de aandacht der, Kamerleden die tijdens de redevoerin gen in groepjes voor de teekening stonden te kijken. i Over die verbouwing is nog lang eii breed gediscussieerd vooral met het oog op het onteigenen der daarvoor benoo- digdo perceelen. De heeren De Monté ver Doren (A.-R.), Van Bij'landt ,(C.-H.), Loh- mam (C.-H.) en Rutgers (A.-R.), wezen er namelijk op; dat men zich niet kan| baseeren op; het algemeen nut van een gebouw, tot de stichting waarvan nog; niet is besloten. Iets wiat de 'heeren Eland (U.L.), Scha per (S.'D.A.P.) en Dolk (U.-L.) en Minister Lely niet konden ontkennen, en waartegen over zij feitelijk alleen de noodzakelijkheid ven eindelijk doortasten konden stellan. De onteigeningswet werd ten slotte laan genomen met slechts 5 stemmen tegen Kooien, Rutgers, Verloren, Arts, V,a,n Nis pen (Rheden). De Kamer nam met 31 tegen 23 stemj men het voorstel aau om een overeen)- komst aan te gaan met den heer Ronde van Troostwijk om het bewuste stoprecht voor treinen te Nieuwersluis voor f 1Ó0000 gedeeltelijk af te koopen. Stuwadoorswet en inkomstenbelasting worden voor na Pasehen bewaard, even als de pest-interpellatie van den heer VaA Deventer. De Kamer is thans op reces'. Onderscheiding. Naar de „Residentiebode" verneemt, heeft de Patriarch van Jerusalem be noemd tot commandeur van het H. Graf den heer B. M. II. van Rijckevorsel, te 's-Gravenhage. Giss Het jaarverslag over 1913 van de vereeniging „De Ambachtsschool" alhier vermeldt, djit op 1 Januari 70 leerlingen aanwe zig waren jwaarvan 42 bij de atdoeling timmeren, '24 bij de afd. smeden en 4 bij de jafd. schilderen. De nieuwe cursus op 6 April begon met *6$ leerlinjgen en op 31 December 1913 waren aanwezig 68 leerlingen, waar van 42 bij het timmeren, 22 bij liet sme den en 4 bij het schilderen; aan 18 leer lingen werd kosteloos onderwijs gegeven, terwijl 32 leerlingen uit naburige gemeen ten het onderwijs volgden. Het aantal leden der rereeniging be droeg ultimo December 1913 honderd en dat der begunstigers 21 tegen 309 en 20 op 31 December 1912. De rekening over 1913 wijst ;aan een; bedrug van totaal ontvangsten ad f 13048.301/2, een totaal bedrag uitga ven ad f 12131.97, goed slot alzoo f 916.331/2- Ten behoeve van de pensioenregeling van weduwen en weezen werd de Rijks subsidie verhoogd met f 460. 'De bijdragen van Goes en omliggende gemeenten bleven dezelfde.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1