No. 36 Dinsdag 24JMaart 1914. Tiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVONQ. J f guIden bij I galden bij gulden bij lull of oog; IUU duim; UU wijsvinger. Ém\3 FEUILLETON. IN BEHOUDEN HAVEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d Administratis; Sanzepoorfstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels yoor 26 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verbes van beide handen, voeten of 00gen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering L. I I verlies van een n I I B I verlies jL B I verlies van M H R fl B hand, voet 9 B B B B van een ITO P B een M Z| gulden bij verbes van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Hst potje van Calmetfe. Het potje, door Calmetfe uit de repub'.i- keinsche regeeringskeuken gehaald en door Berthou in de Frajische Kamer te vuur ge zet, pru ttelt nog altijd door en men kan nu juist niet zeggen dat de dampen die er uit opstrijgen evenzoovele wierookwolken zijn ter verheerlijking der anti-elericale regeeringsbent van de Derde Republiek. integendeel, na het verhoor dat de en quêtecommissie verschillende personen als Moiiis, Lescouvé, Fabre on Bernard afnam blijft de waarheid van het fameuze proces verbaal van Fabre onze lezers ken nen het uit ons vorig nummer over eind, al wordt er over gekibbeld of aan Fabre van regeeringswege een bevel dan wel een wensch was te kennen gegeven. Curieus is ook de bekentenis van Ro- chette's verdediger, rm\ Bernard. Deze heer verklaarde, dat hij in de bewuste Maartdagen 1911 tot tweemaal toe van een zeker iemand, dien hij weigert te noemen, doch die noch een rechterlijke noch een politieke persoonlijkheid is, de bood schap had ontvangen: vraag uitstel in het proces Rochette en men zal het u geven. ■Wie is die fameuze onbekende? Men ge looft algemeen dat het de oplichter Ro chette zelf was, die ais „frère et com pagnon" van Caillaux, Monis en consor ten, zich zeker wist van. zijn zaak.. Zelfs is naar hetgeen door een der commissieleden dn de „Echo de Paris" "over het onderhoud van Fabre en Monis voor die commissie wordt geschreven, de opinie verdedigbaar volgens welke Rc- chelte zelf Fabre heeft getelefoneerd over het uitstellen van zijn proces. De anti-Katholieke Parijsehe courant „Le Temps" zegt, dat het "verhoor in de zaak MonisCaillaux tot heden slechts noopt tot het maken van de gevolgtrek-I king dat men hier staat voor een erger- lijk feit van demoralisatie van de rechterlijke macht door de ma c hts o v er heers chin g van re- ge eri ng sper s one n. Het zal niet lang meer duren, zoo ver volgt het blad of wij' zullen weten aan >velke beweegredenen de mi nisters gehoorzamen wanneer zij de openbare macht of wat nog erger is de Justitie in dienst stellen van de meest afkeurenswaardige belangen. D© Belgische socialist en cud-sanator Emond Piquart noemt het zaakje Monis Caillaux een „vies zoodje", (quel ensemble de saletés, zegt hij!.) I r Of onze liberale en neutrale peis even objectief de zaak beoordeelt? 2) Het w.as twee uren na middernacht. Op een plat dak gezeten, dat hooger lag dan het rieten dak over de woning, w.as da neger Christoffel van vermoeienis en vooral van verveling in slaap gevallen. Hij zag dus niet dat eene menigte In dianen al kruipende als slangen het huis naderde en voor de deur stil stond, terwijl zij hunne hakmessen en knodsen zwaai den. Slechts bij het geraas van den eersten schok ontwaakte hij. Hij1 slaakte een kreet van schrik en angst. Zijn geroep- van qui vivel werd met getier en krijgsgeschrei beantwoord. Terwijl hevige slagen de deur deden kraken, vergruisden met kracht geworpene steenen de glazlen der vensters. Van schrik ontsteld, door vrees bevan gen, durfde de neger niet naar beneden gaan: hij bleef op zijn post als een dier bronzen standbeelden, die op de daken der paleizen staan, 'n Indiaan spande zijn boog, plaatste er een pijl op en met de aan dat Een groot vijaagteokcn is hier geoor loofd, als men Iet op haar kenneiijken tendenz de misdaad van „mevrouw" of „vriendin" Caillaux te vergoelijken, op de journalistiek van Calinette af "te geven en het vernietigend „document" pis min der beteekenend voor te stellen. Met dit alles blijft het potje van 'Cal- mefte min verkwikkelijke geuren versprei den. De kliek Monis en consorten tracht het deksel er op te houden, maar te laatl Het publiek heeft de „odeurs" in den neus gekregpn en wendt zich met .wal ging af van de regeerders dezer republiek bij wie geen moraal meer te vinden is, noc,h gewoon fatsoen, zooais Piquart zeker wel een onverdacht getuige zegt. Wieet ge wie de eenige is die >n zijn vuistje lacht, lezer? Roflr.e„te, die op zijn Zuid-Amerikaansehe „haciënda" rustigjes de gestolen centen iverteert, dank zij het uitstel van zijn proces, hem door zijn vriendjes Monis en Caillaux bezorgd. FKA1VHK1J li Abbé Le 111 ire heeft getracht den opstand, dien hij in Hazebruuck, het dis trict, dat hem alvaardigde, heeft doen ontstaan, over te brengen naar Rijssel. Maandagavond had hij aldaar een aantal vrienden in een zaal op den „Boulevard de la Liberté" vereenigd. Te kwart 11a acht deed hij zijn intrede. Zich tot het publiek wendend, vroeg hij: „Gij, die liier zijt, behoort gij tot mijn volgelingen Reen", riepen vele Katholieken, die in de zaal aanwezig Waren. „Wij zijn katho liek boven alles!" De heer Gayet, eea zeer bekend advo caat te Rijssel, voegde eraan toe: Wij hangen u niet aan, maar wij zijn bedroefd om u als om een verdwaalden broeder en wij bidden voor u. Wij hebben er verdriet van, dat gij uw beloften breekt en uw plichten als priester met voeten trapt." „Gij hebt mij niet te beoordeel en, onderbrak Lemire, bleek van drift. „Ik oordeel u niet, dat is mijn zaak niet," antwoordde Gayet. „Ik ben slechts gekomen om een laatste beroep te doen..." Lemire gaf woedend een teeken. Eu zijn staf propagandisten, welke met hem 111 de zaal gekomen was, begon de Katholieken aan te vallen, terwijl de abbé schreeuwde „Eruitl Eruit! Gooit hen de trap af!" De Katholieken verlieten hierna kalm de zaal. („De Tijd".) rag gewone behendigheid mikkende, door boorde hij Christoffel de borst. De onge lukkige slaakte een doffen kreet, viel ach terover en rolde met het hoofd naar be neden in het midden zijner vijanden. In een oogenblik was hij met tomahawk- houwen afgemaakt en onthoofd. Zijn tij ken. wambuis en z'ijine gestreepte broek gingen een der overwinnaars versieren. Eensklaps wordt een geweerschot ter rechterzijde van de deur gelost: de ko gel raakt een Indiaan, en werpt hem stervende ter aarde: terwijl zijne broe ders hem onder het uiten van woeden- kreten opdichten, werpt een ander schot, van de linkerzijde gelost, nog een dei- aanvallers ter neder. De Indianen, door de woede verblind, beuken, zonder en derscheid, op- de muren en de deur, die al spoedig onder hunne slagen moest be zwijken. Door den Franschen bediende bij gestaan, biedt Beauchamps wederstand met den moed der wanhoop. Zijl laden schielijk hunne geweren, en elk hunner kogels brengt den dood in de vijande lijke gelederen. Gedurende dien tijd werpt de onversaagde Anna op het hoofd der Indianen de zwaarste voorwerpen, die door hunnen val in evenzooveel gevaarlijk C a 1 m e 11 e en Caillaux. In de „Figaro" eindigt Paul Bourget een zeer gevoelig „Vaarwel" aan den vermoorden directeur met de woorden: „Hij is heen gegaan als het slachtoffer van eeu moord, die zelfs de meest verblinden wel moet doen inzien, waarheen deze maatschap pij voortholt, deze maatschappij zonder God, deze maatschappij, die zichzelf de beschaving der toekomst acht, terwijl zij toch niets anders is dan de meest al- schrikwekkende terugkeer tot de bjjr- baarscliheid Het blad- weet tot in de geringste bijzonderheden mede te deelen welke ongehoorde bevoorrechting de moordenares geniet boven de andere gevangenen en roept sarcastisch uit dat de republikeinsehe „gelijkheid", waarvan men het bestaan aan het volk heeft voorgelogen, zelfs in de gevangenis niet te vinden is. Mevrouw Caillaux, haar echtgenoot en liaar verdediger beginnen nu reeds het zeer doorzichtige spelletje te spelen van onverantwoorde lijkheid of half-verantwoordelijkheid ten gevolge van een daad, bedreven in over spannen geestestoetaud, maar „als het oogenblik daartoe gekomen is zullen wij'1 zegt de redactie, „geroepen worden om tot 111 détails te bewijzen, dat er gehandeld is in koelen bloede, met voor bedachten rade. En men kan er van op aan dat wij ons van dien plicht zullen kwijten 1 De dag der gereehtigueid zal komen. En na de schandalige wijze, waarop de moordenares in de gelegenheid gesteld wordt om, zooals zij zich inbeeldt, baar broze verdedigiug op te bouwen, zal zij openlijk te bewijzen hebben het geen zij beweert. Op dien dag zal zij ons tegenover haar zien!- Uitstel. I11 parlementaire klingen openbaart zich eene strooming om de Kamerverkiezingen eenigen tijd uit te stellen. Deze waren vast gesteld op 26 April. Het denkbeeld om de verkiezingen uit te stellen is het eerst van den Senaat uitgegaan, welk denkbeeld ook in de Kamer goedkeurend is opgenomen. Het zou wensclien, dat de verkiezingen op zijn laatst op 10 Mei zouden worden vastgesteldin dit geval zouden de herstemmingen op 24 Mei vallen. Zijn de iieeren bang voor de volksstem UtlITACHLAKII. Het Polen-schandaal in Mfl ab it. Kaar aanleiding van de schande lijke Polenbetouging 111 de St. Pauluskeik te Berlijn (Moabitj zijn twee der aanstokers geurresLeerd, terwijl andere betoogers, door de politie gezocht, Berlijn hebben verlaten. De gearresteerden zullen ver volgd worden wegens het verstoren van een godsdienstoefening. (T.) werpgeschut worden veranderd. Tien Roodhuiden liggen op den grond uitge strekt; inoar nu keert de kans: de deur is bezweken, de vijand is in het huis. Zichzelven in liet uiterste oogenblik ver zettende, roept Beauchamps in het Fransch zijne vrouw toe„Anna, sluit u op met dé kinderen, en laat hen zwijgen!" Hij kon niet meer zeggen; een geweerschot, met de tromp op de borst gelost, deed hem ter aarde storten; zijn getrouwe die- naai', eene bijl zwaaiende, kloofde den kop van den eersten Indiaan, die zich bukte om den planter uit te plunderen. Met zijn rug tegen den muur leunende, verdedigde hij zich als een leeuw; maar voor de overmacht zijner vijanden moest hij zwichten, en in de plaats van twee moedige mannen waren er al spoedig niets meer dan twee lijken te vinden. Anna reeds in de zijde door een pijl gekwetst, die diep in het vieesch was. ingedrongen, bad al hare kraehten bijj- een verzameld, 0111 haar huisgezin te red den; zij bereikte, met hare beide handen langs den muur tastende, de plaats waar hare kinderen waren opgesloten. Marianna! mompelde zij met eene hartverscheurende stem Het militaire luchtschip de „Z 5", is Vrijdag te Johannisthal ternauwernood aan een catastrophe ontsnapt. Even nadat het schip was buitengebracht, werd het door den feilen wind losgeslagen en dreef het weg. Een botsing met de groote tribune scheen onvermijdelijk. De kapitein behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en wist het schip zoo te sturen, dat liet op een meter hoogte, de tribune passeerde. BULdlË. Monument voor Koning Leo pold II. Een grootsch standbeeld zal worden opgericht in België ter nagedach tenis van komng Leopold II. In een brief, welke geadresseerd is aan de presidenten van de Kamer en den Senaat, doet de Koning een beroep op het gansche land, om waardig den grooten monarch te eeren, „den stichter van een onvergelij kelijk koloniaal rijk". Koning Albert heeft ingeschreven op de lijst voor de som van 100.000 franc. I T A I I K Op een der kanalen van Venetië is een stoomboot in botsing gekomen met een torpedoboot. Het schip, dat aangevaren is doar de torpedoboot, was een kleine stoomboot van de Stedelijke Stoomvaartmaatschap pij, komende van St. Elisabeta de Lida, met ongeveer 80 personen aan boord. De stoomboot, die in de zijde doorboord was, zonk en het meerenüeel der passa giers men zegt 50 verdronk, slechis enkele werden gered. Verschillende lijken zijn geborgen en naar het ziekenhuis van St. Anna gebracht, andere zijn door het water meclegesleept. Tot de 0111 het leven gekomeneu te- hoort o.a. de vice-consul van Rusland Morkinski. Het ongeluk is te wijten aan zorgeloos heid van de bemanning, die naar een watervliegtuig keek en niet lette op de torpedoboot. Te V inetië heerscht algemeene rouw. Jb U G tl IS l' U tl. Slachtoffer van zijn plicht. In liet proces van de „Neue Zeit." tegen Mgr. Koppes vanwege het herder lijk schrijven des vorigen jaars, waarin werd gewaarschuwd tegen de liberale pers, is de bisschop wegens beleediging veroordeeld tot 26 francs boete en pu blicatie van dat vonnis in drie dagbladen. Luxemburg begint zich waardig aan te sluiten bij FrauKrrjk en Portugal(T.) Moeder! antwoordde het jonge meisje, open doende en een kreet van schrik slakende, toen zij het bloed van Anna zag vloeien. Kóm hier binnen en verberg u Neen; de Indianen rvillen ook mijn dood. Mjjh laatste uur is geslagen luister naar mijj ik beveel het u. O mijin God! Luister dan. Laat die kinderen stil zwijgenMisschien zal men u hier niet zoeken. Morgen zult gij] allen weezen zijnmorgen zult gij die arme kleine schepseltjes tot moeder dienen. Belooft gij mij dat? Ja, moeder. Vaartwel, Marianna, Betzy, Dirk, Georges, al wat ik lief hebVaart wel Anna sloot de deur, ondanks de po gingen harer kinderen om hunne moeder bij1 zich ite houden; daarop; droeg zij zorg, om den ingang des kelders te verbergen met de za,kken en ledige tonnen, die zich in den gaiig bevonden. Toen ging zijl weder naar boven en gaf zich aan de Indianen over, die even te voren den bediende hadden afgemaakt, en haar reeds zoch ten Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 24 Maart Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelij ken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht met kans op regen, later tijdelijk opklarend. Weinig verandering van tempera tuur. lERhAXV. Ulster. Donkere wolken, zegt „Daily Telegraph", pakken zich samen boven Ierland. Carson de leider der agitatie, is Vrijdag te Belfast met groot enthou siasme en uitdagend vertoon van gewa pende vrijwilligers ontvangen. De regeering te Londen is op haar hoede. En vandaar dat in het kamp van Curragh de wacht versterkt werd en te Newry onverwacht 200 man infanterie aankwamen, terwijl twee oorlogschepen in de baai van Dublin het anker lieten vallen om vervolgens te vertrekken naar een onbekende bestemmingzij werden later gevolgd door twee torpedovernie lers. Volgens het eenstemmige oordeel der Britsche pers is de kans op een overeen komst in de home rule-quaestie thans verkeken. De „Daily News" gelooft niet aan het uitbreken van een burgeroorlog, doch komt deze er, dan zal de regeering er flink en vlug mee weten af te rekenen. Nader meldt men ons uit Londen Hoewel gisteren geen alarmeerende berichten uit Uister zijn gekomen, mag men daaruit toch niet afleiden, dat de huidige crisis aan scherpte verloren heeft. De Eugelsche regeering ziet dan ook met groote bezorgdheid de toekomst tegemoet. Het ontslag dat door den brigadegeneraal Gough en de officieren van de derde cavaleriebrigade is genomen, heeft in den lande een buitengewonen indruk ge maakt. Het aantal officieren, dat wegens de Ulsterkwestie ontslag uit den dienst nam, is nog niet precies vastgesteld. Volgens sommige berichten bedraagt dit aantal 70, terwijl volgens andere mede- deehngen dit cijfer meer dan 200 bedraagt. Deze houding der Ulsterofficieren heeft het kabinet in verlegenheid gebracht. De opperbevelhebber Hir Arthur Paget heeft doen mededeelen, dat hij behalve generaal Gough en majoor Cearsley, de overige officieren wegens ongehoorzaam heid zal aanklagen. Evenwel hebben generaal Gough en majoor Cearsley zich met hunne officieren solidair verklaard. Men staat hier dus voor een nieuwe verwikkeling. Gisteren hebben de leden van het kabinet hetgeen in verband met de Zondagsrust, welke in Engeland ten zeerste in acht wordtgenomen, ten zeerste De plundering en het in brand steken van het huis, het vernielen der boomen en van den oogst, bekroonden dien vierdub- belen moord. Buiten hun-zelven va,n schrik, hadden de kinderen geen enkel woord geuit. De stilte, die in den kelder heerschte, werd slechts afgebroken door het gesnik van Marianna en Betzy. De, kreten der In dianen naderden; in de gang deden zich schreden hooren; men verplaatste de ton nen; men verbrijzelde ze zelfs, zonder twijfel om te zien of zij eenigen sterken drank mochten bevattenIn den kel der hoorde men de Indianen duidelijk spreken, terwijl het gedruisch der bijl slagen op de meubelen en het geloei van den brand boven de hoofden der kinderen zich deden hooren. Georges, de hevigste teekenen van schrik gevende, scheen te willen schreeu,wen. Wij zijn verloren! mompelde Ma rianna. 1 En op hem toespringende, hield zij den inond van den sleinen Georges, zoo Sterk zij -kon, gesloten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1