KERKNIEUWS. Visscherij. Gemengd Nieuws. Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. Verpachtingen. wier geld de bandieten het vooral ge munt hadden, werden de eerste slacht offers. Tevergeefs zochten deze bescher ming bij de maclitelooze plaatselijke autoriteiten. Zij wendden zich ten slotte tot den missionaris, pater Thomas, dien zij vroe ger op alle mogelijke wijzen tegengewerkt hadden, en smeekten hem hen te be schermen. Deze verzocht den aposto- lischen prefect van Kanton, mgr. Merel, den gouverneur om hulp te verzoeken. De gouverneur zond daarop twee kanon- neerbooten met soldaten en in enkele weken waren de rooverbenden verdreven en nam het schrikbewind een einde. De bevolking bereidde den missionaris, die de bevrijding van het eiland had be werkt, een triumftocht; men droeg hem. Kort daarop lieten zich 400 catechu menen inschrijven en dit aantal steeg in enkele maanden tot 4000, ongeveer de geheele bevolking van het eiland. De overheidspersonen benoemden den pater tot burgemeester en gaven hem het beheer over het gemeentelijk bezit. De heidensche tempels werden veranderd in kerken en scholen. Helaas ontbraken de noodige geldmiddelen, omhetbekee- ringswerk te voltooien en blijvend re sultaat te bereiken. Als merkwaardigheid valt bij het be richt van de „Petrus Blatter" nog te voegen, dat het thans bekeerde eiland, hetzelfde Sancian is, waar St. Francis- cus Xaverius, 2 Dec. 1552, nagenoeg ge heel verlaten bezweek, nadat hij tever geefs beproefd had China binnen te dringen. („M.bode".) Do „Witte Wolf". Telegrammen uit uit Laohoku melden, dat hij den laatsten rooftocht van den „witten wolf", de roo- vers vijftienhonderd personen doodden en vierduizend inwoners wondden. Nader meldt men: D© bende van den „Witten Wolf" ver sloeg do regeeringstroepen hij Kingfzkwan, en bedreigt Sianfoe. Al'STB AI.I Een ernstig spoorwegongeluk heeft in Nieuw Zuid Wales plaats gevonden. De posttrein heeft een locomotief aangere den, die gerangeerd stond in het station Exeter op de zuiderlijn hij Mossvale. De botsing had plaats om middernacht hij mist. Acht personen werden gedood en 25 gewond. De machinist had de signalen niet kunnen zien. Bomaanslag. Te Melbourne is een homaanslag gepleegd op de beambten van een landverhuizersbureau. De beambten ontvingen een postpakket uit Sydney. Toen zij het openden volgde een verschrikke lijke ontploffing. Het geheele bureau werd vernield, en drie beambten zwaar ge wond. Omtrent den afzender van dit helsche pakket is nog niets bekend. (Msb.) ME XI CO De t o es tand. President Huerta heeft Dinsdag volgens de „Times" een he vel uitgevaardigd, waardoor het honds- leger, naar hij zegt, van 200.000 op 250.000 man gebracht wordt. Tevens spreekt hij de hoop uil, dat de bankiers in staat zul len zijn om de regeering een leening te- verschaffen, groot genoeg om de poli tieke plannen van den president ten uit voer te brengen. Naar de „Nieuwe Koerier" uit de beste bron verneemt, bestaat er gegronde hoop, dat de Wijdingen van het H. Subdiaconaat en het li. Priesterschap in het Bisdom Roermond op het gewone tijdstip, n.l. 28 dezer zullen plaats hebben. De „Nieuwe Limburger Koerier" ver neemt nog, dat de H.H. Wijdingen in het Bisdom Roermond door Z. D. H. Mgr. H. v. de Wetering, zullen worden verricht. Vooruitgang der Kath. Kerk in China. De overgang van den monarchalen tot den repubhkeinschen regeeringsvorm heeft het Missiewerk allerminst geschaad In liet jaar 1913 vermeerderde in China het aantal inlandsche priesters met 26, het aantal seminaristen met 153, liet aantal kerken en kapellen met 562, het aantal Katholieken met 100.170. In het geheel telt men thans in China I.535.080 Katholieken in 49 Apos tolische Vicariaten en prefecturen ver deeld, en verzorgd door 50 bisschoppen, 2187 priesters, van wie 1439 Europeesch en 748 inlandsch. Het aantal keiken en kapellen bedraagt 7794 Niet minder dan 2214 seminaristen bereiden zich tot het II. Priesterschap voor. Het aantal Protestanten bedraagt in het Hemelsche Rijk 207,747, dus nog niet een zevende van het aantal Katho lieken en dat ofschoon het personeel der zending ruim tweemaal zoo groot is, 5171 Europeesche en 522 inlandsche te zamen 5693 leeraars. Mag men de geheele bevolking van China op 440 millioen schatten, dan vindt men dus 1 Katholiek op 281) en 1 Protestant op 2117 zielen. („Tijd") Een schrijven van Z.Em. Kard. Van Rossum, naar aanleiding der herlevende devotie tot 0. L. Vr Ter Nood te Heiloo. Men verzoekt ons liet volgende op te nemen Op den 29en Juli van het vorig jaar, had de bisschoppelijke commissie van O. L. Vrouw 'ter Noord le Heiloo het voor recht, door tusschenkomst van haar mede lid paler J. A. F. Kronenburg, C. s.s. II. aan Z.Em. Willem Marinus kardinaal Van Rossum een gouden afslag aan (e bieden van den Heiloër Bedevaar! pen ning en nu liet zij ter herinnering aan dit heugelijke feit, ©ene oorkonde maken, wel ke aan Z.Em. is toegezonden. De tekst der oorkonde, vervaardigd door den kunst schilder Jan Oosterman van Blaricnm, luidt als volg!: „Ter blijde herinnering aan hel heu gelijke feil, dat Z.Eminentie Willem, Ma rinus, kardinaal Van Rossum van de Con gregatie des Allerheiligsten Verlossers, in de maand Juli van hel jaar onzes Hoeren Negentien honderd en dertien zijn Va derland kwam bezoeken, hoeft de bisschop pelijke commissie van Onze. Lieve Vrouw Ier Noord, een afslag in goud laten ma ken naar den alouden Heiloër Bedevaart penning en dien door haar medelid, paler J. A. F. Kronenburg, ordegenoot van Z. Em., als nederige hulde 'aan Zijne Emi nentie doen aanbieden op den 29sten Juli van hetzelfde jaar. Dies moge deze oorkonde getuigenis ge ven van onze dankbaarheid jegens den goeden God omdat Hij aan het trouwe volk der lage landen Zijne Eminentie schonk als de eerste Nederlandsche kardinaal na de hervorming, Igelijk Hij ons reeds de Be devaartplaats van Heiloo teruggaf als het. eerste der Genadeoorden van Holland, die weleer door de ketterij verwoest waren. Zoo bidden wij dan Onze Lieve Vrouw ter Noord, dat Zij Z.Em. haren dienaar en geheel Nederland als het erfdeel van Sint Willebrord onder hare moederlijke schutse wil blijven bewaren. De bisschoppelijke commissie van O. L. Vrouw Ier Nood: w.g. J. J. GRAAF, voorzitter. J. A. F. KRONENBURG, C. ss. R. J. J. SEUTER, past. v. Heiloo. C. J. GONNET. JAN STUYT. G. Th. M. v. d. BOSCH, secr. Na ontvangst van deze oorkonde heeft Z.Em. de kardinaal het volgende schrijven gericht aan de bisschoppelijke commissie voornoemd Mijne lieeren, Met ware voldoening ontvingen wij gis teren de oorkonde Ons namens de Dioce- sano Commissie van de Heiloër Lieve Vrouwe Bedevaart aangeboden, en Wij stellen er prijs, op U de verzekering te geven, dat dit blijk van hulde en kinder lijke genegenheid door Ons met innige dankbaarheid is aanvaard. Voorzeker, zooals Uwe oorkonde zoo juist zegt, mag de wederopbloei van de Bedevaart naar Heiloo, waar weleer dui zenden uit de lage landen aan de zee de teederste gevoelens kwamen aan den dag leggen ten opzichte van de Moeder des Ileeren, die ook hunne Moeder was, be schouwd worden als een onderpand van den volledigen terugkeer van liet afge dwaalde Nederland voor de voeten van Haar, die eenmaal dat Nederland zoo groot een Ischutse bood eu zoo waar eene Moeder was. Er beslaat toch een innig, ja een nood zakelijk verhand tusschen den bloei der Mariavereeniging en het leven en den bloei van den waren Godsdienst, tusschen de kinderliefde voor de Moedermaagd en de innige, leven- en krachtschenkendo lief- do voor den Christus, gehechtheid en ver- eeniging met Hem, tusschen de eenvoudige devotie tot de reinste der Maagden en den reinen en onbevlekten levenswandel van het geloovig Volk. De dagen van vóór (le Hervorming, de dagen van Geert Groote en Thomas van Kempen leggen er getuige nis van af. Mocht daarom met de ware degelijke Mariavereeniging in geheel Ne derland ook lerugkeeren het ware geloof, het rotsvaste Godsvertrouwen, de liefde tot den Christus, de reine levenswandel van het volk, en met dit alles de eenheid en do vrede en het ware geluk. Ter vervulling van dezen wensch, zullen Wij niet nalaten God en de door Haar gebod alles vermogende Moeder des Hoe ren aan te roepen. Onder herhaalde dankbetuiging verblij ven wij met ware hoogachting in Christus 0. H. Uw Onderdanige dnr. w.g. W. M. Kard. v. ROSSUM, C. s.s. B. Rome, 25 Februari 1914. Bekeering in Rusland. Naar de „Rjetscli" uit Minsk verneemt heersclit daar in nationalistische Russi sche kringen groote ontsteltenis over de talrijke bekeeringen uit 'de orthodoxie tot het Katholieisme. Op 20 Februari meldden zich bij de katholieke geestelijk heid te Minsk meer dan 500 volwassen personen aan, die verlangden in de Katho lieke Kerk te worden opgenomen. Dit verschijnsel heeft zich in Rusland in den laatsten tijd reeds meer dan eens voor gedaan, Ten spijt van alle onderdrukkin gen der Katholieken door regeerings- en gouvernements-autoriteiten 1 („Tijd".) De Sociëteit van Jezus. „Romanus" schrijft uit Rome aan „De Tijd": Dit jaar is het eeuwfeest der heuglijke herstelling van de Sociëteit van Jesus, door paus Pius VII in 1814. Naar aan leiding hiervan wordt reeds sedert ettelijke jaren een grootsche publicatie voorbereid Monumenta historica Societalis Jcsu, Hi storische inonumen'en dor Sociëteit van Jezus, die men weldra hoopt te voltooien. Zij bevat onder meer alle brieven van den II. Ignatius van Loyola, van Sint Franciscus Xaverius en Sint Franciseus Borgia. Ook van den tweeden Generaal der Sociëteit, die den heiligen Stichter als zoodanig opvolgde, P. Jacob Laynez. Bovendien krijgt de briefwisseling der voornaamste medewerkers van 'Sint Igna tius een ruim aandeel. liet geheel belooft een waardig monu ment te worden voor de reeds zoo glorie volle geschiedenis der Sociëteit, die hij haar fabelachtig-snelle uitbreiding een 'niet te weerhouden baanbreker vond in onzen Petrus Canisius en die hare wederopleving grootendeels zag geleid en bevorderd door een anderen Nederlander, Amsterdam's grooten zoon, P. Johannes l'hilippus Boot haan. Bij dit eeuwfeest mag derhalve ons vaderland, dankbaar en fier, wel in de voorste rij komen te slaan. Een man des gebeds was de overleden bisschop van Osnabiück, dr. Ilubertus Voss De bisschop van Hildes- heim sprak over dit heerlijk gebedsleven in de lijkrede die hij op dr. Voss hield als volgt „Gij hebt allen den beminden herder leeren kennen als een „man des gebeds" want hierin had hij zich van kindsbeen geoefend en daarmee heeft hij zijn huis geheiligd. „Hoeveel heeft hij gebeden in donkere nachten, toen gij ter ruste laagt, hoeveel heeft hij gebeden voor zijn mede-geeste lijken, voor zijn diocesanen, en nog vuri ger voor lien, die in gevaar verkeerden, voor de duizenden, welke in de diaspora1) zonder herder wonen en omdolen. In het gebed ging hij met God te rade ter op lossing van al de moeilijkheden, welke zijn verheven ambt op zijn schouders had gelegd in het gebed heeft hij de beslui ten genomen, welke hij daarna als graan korrels uitstrooide en die na eeuwen nog vruchtbare zegeningen zullen doen op groeien. „Hij was een voorbeeld van een klare, sterke en rustige houding in deze onrus tige tijden. Ilij had den bisschopsstaf ontvangen uit de handen van Petrus' op volger en leunde hem op Petrus' rots. Daarom kan men ook van hem getuigen dat hem de kracht der rots eigen was, een model van trouwe gehoorzaamheid jegens den H. Stoel, van gehoorzaamheid tot elke puntje op de i Diaspora wil zeggen: het verspreid wonen van leden van eenzelfde kerkgenootschap. Red. N. Z. Crt. Typhus en Oesters. Het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsclie Stroomen heeft naar aanlei ding van de vermoedens dat de jongste typhusgevallen in Den Haag te wijten zouden zijn aan het gebruik van Thool- sclie oesters omstreeks Oudejaar, een uit voerig rapport aan den minister van Landbouw en Nijverheid opgezonden volgens hetwelk de leverancier te Tholen vrij uit gaat, wijl de door hem geleverde oesters, zoowel die voor Den Haag als voor andere streken, op het tijdstip der verzending in zuiveren staat verkeerden. „Toegegeven" zoo zegt het bestuur op het einde van het rapport, dat er tot op heden geen enkele aanwijzing is in eenige andere richting dan in die van de oesters, dan moet de oorzaak van hun besmetting elders gezocht worden. De putten te Tholen dragen daaraan geen schuld Wanneer inderdaad het genot van de bedoelde oesters de oorzaak zoude zijn van de bekend geworden typhusgevallen, die alle geloealiseerd zijn tot 's-Graven- hage, dan moet de speciaal voor deze plaats bestemde zending op een of an dere wijze na de verzending zijn geïn fecteerd. Wij kunnen ons niet vereenigen met de meening, dat er geen verband zou kunnen bestaan van deze raadselachtige besmetting met de in het tijdvak van 29 October tot 16 December j.l te 's- Gravenhage voorgekomen typhusgevallen. Onzes inziens verdient liet overweging in deze richting het onderzoek voort te zetten, en daarbij in het bijzonder onder het oog te zien de mogelijkheid, dat gebruik van andere genotmiddelen tot de ziektegevallen aanleiding heeft ge geven." Men meldt uit Zeeland aan de „N. Rott. Cour.": Een treurig verschijnsel valt in de laatste weken in het mosselbedrijf waar te nemen, hetwelk sprekend den toestand van den handel in deze schelpdieren aangeeft. Van de gewone perceelen is men bezig de mosselen, die feitelijk gestemd waren in het laatste seizoen te worden afgeleverd voor de consumtie, op te korren en deze elders te verzaaien gedeeltelijk om het vetten te bevorderen in den zomer, deels om plaats te maken voor kleine mossels, die voor een volgend seizoen zijn bestemd. Treurig moet het genoemd worden, dat zooveel kleinere luiden, wier linancieele draagkracht werkelijk niet groot is, gebukt gaart onder de geringe aflevering van mossels, temeer daar de afzet nu juist niet slechter is dan voorheen, naar de voorraad van leverbare mossels onevenredig groot is in verhouding tot de vraag. Geen plaatsje van eenige beteekenis, en maar eenigszins voor de mosselkweekerij geschikt, is in de Zeeuwsc.be stroomen meer onbezet en dat alles helpt mede om steeds een ongezonden handelstoestand te scheppen. Diefstal in de kazerne te Ede. Bij den brand in de Infanterie-Ka- zorne te Ede verleden week Zondag, werd om verschillende redenen vermoed, dat de dader een andere moest zijn dan bij vorige gelegenheden. Eén dezer redenen was het vermissen van eenig zilvergeld uit de least, die zou moeten verbranden als het begin van den brand niet spoedig ondekt was, Gisternacht is ingebroken in de cantine der infanterie. Maandagmorgen werden de deuren open en sloten gefor ceerd gevonden. Wat vermist wordt kan nog niet worden opgegeven. De pachter, die dezer dagen de exploitatie zou over nemen, heeft zijn vooraad nog niet geheel uitgepakt. Wel staat vast, dat geen geld vermist wordt. Het ingestelde onderzoek had geen resultaat. Hand. Ongelukken. Een kindje der fa milie B. (e Hoensbroek kwam te dicht bij de kachel; de kleertjes vatten vlam en na hevig lijden is de arme kleine in het hospitaal te Heerlen overleden. Te Ulestraten geraakte de 17-jarige J. in dienst hij den burgemeester, heknffd tusschen eene kar eu een muur. J. werd zóó ernstig verwond, dat de dood spoedig intrad. Misdaad? Omtrent den (lood van het 2-jarig kind te Cuyk, welks lijkje in oen vuilnisput werd gevonden, meldt men, dat hier niet aan een misdaad moet wor den gedacht, maar slechts aan een onge val. Uit den do ode ontwaakt. Toen de politie J. de B., uit Oude-Pekela, uil het arrestantenlokaal te Blijham wilde ha len, bleek de man, naar men meende, reeds overleden tie zijn, tengevolge van zelfverwonding aan de polsen. Dokter af wezig, werd alvast maar de laatste woning klaar gemaakt. Toen echter de geneesheer de doodschouw hield en men tot kisten zou overgaan, bleek dat de man nog in het land der levenden was, hetgeen niet alleen de deskundige constateerde, maar ook de patient door oen duidelijken hoofd knik bevestigde. Zeker een bijzonder ge val. (P. G. Ct.) Sluwe oplichtin g. Uit Batavia werd 18 Folir. aan de „Deli Crt." ge seind Naar het kastekort van f 25.000 bij den algemcenen ontvanger Phaff te Sampang is een langdurig onderzoek ingesteld. De substituut-officier mr. Van ('leef bracht eigenaardige dingen aan het licht. Geble ken is, dal de diefstal niet de laatste jaren is gepleegd, doch vóór 19 jaar stal Phaff reeds f14000 en wist door verval- sching bij de inboeking, ontdekking te te vermijden. Jlij nam vervolgens ieder jaar een sommetje meer, tot oen bedrag van f25.000. Sinds 1900 stal hij niet meer, doch moest bij oen inspectie in 1912 opnieuw de boeken vervalschen. Dij de laatste inspectie werd Phaff door den inspecteur Tcrmytelen verrast, zoodat het tekort werd ontdekt. Verder is gebleken, dat Phaff zeer gierig was. Dij legde van zijn salaris van f400 maandelijks nog weg. Het geld; dat bij gespaard heeft, benevens bet gestolene, is echter onvindbaar. Ver moed wordt, dat bet terzijde gelegd is voor den ouden dag. liet onderzoek duurt voort. Gevaarlijke p r o e f n e m i n g e n. Aan het Instituut Pasteur te Batavia zijn de doctoren druk bezig met het bereiden van een 'serum tegen slangen-gif. Voor dit doel werd een groole verzameling gif tige slangen aangekocht, schrijft het „N. v. d. D. v. N. De dieren worden vóór hel aftappen van bet venijn met chloroform bedwelmd. Met een soort beeft men groote moeite. Dit is de z.g. oelar sendok, dit dier spuwt n.l. reeds bij bet zien van een menschelijk wezen het voorradige gift uit. De lezer 'zal zich herinneren, dat eenige weken geleden hier ter stede arriveerde de Australische geneesheer Fox, die zich reeds gedurende langen (t.ijd bezig hield met de bereiding van bovengenoemd se rum. Zijn proeven te Weltevreden slaagden toen niet naar wensch; zij worden thans door de aan het Instituut Pasteur verhou den aesculapen voortgezet. De proefnemingen werden bijgewoond door een inlandsehen slangen-bezweerder uil Kampong Doerie, alhier. Deze neemt de slangen in de hand en laat ze rustig om zijn lichaam kronkelen, zonder dal de ongure dieren hem letsel toebrengen. De man beweert, dat de slangen be vreesd voor hom zijn, doclh dat liet met zijn macht over de reptiliën zou zijn ge daan, wanneer ze hem onverhoopt moch ten bijten. Z e 1 d z a a mHet gemeentebestuur van Kopenhagen heelt eene sensationeel© sta tistiek gepubliceerd. Daaruit blijkt inder daad, dat tor vanaf 1829 lol. 1913 geen enkele misdaad begaan is op IJsland! Dit Deens,che eiland bezit trouwens geene gevangenissen, hoewel ,'t 104,793 vierkante kilometers meet.. Men teil. er slechts drie politieagenten en één politie hond.... waarvoor?! (Tijd.) Zonderling na tuu rver.sehijn- sel. Zondag wenl te Tiflis en omstre ken sinds de vroege ochtenduren een vreemd verschijnsel waargenomen. De he mel was bedekt met geelachtige wolk m en terwijl een dikke mist heerschte, viel er een soort van sneeuw, vermengd met stof. Men bracht het verschijnsel in ver hand met een orkaan, die in do om geving van Bakou op den Transkaukasi- schen spoorweg woedde en die zulke stof massa's deed opdwarrelen dat het ver keer er door belet werd. Iets dergelijks viel ook in de naburige plaatsen waar te nemen. Stroo persdrama. 1 n de bosschen van prinses Charlotte te Meysse (Belgiel heeft kort geleden een bloedig stroopers- drama plaats gehad. Drie stroopers wer den verrast door vier jachtwachters. Toen de laatste bevel gavèn „handen op", ge hoorzaamde slechts een der stroopers, een ander zette het op een loopen en de derde loste een schot op de jacht wachters, zonder echter te treffen. De jachtwachters antwoordden en een hunner schoten trof den strooper Jacobs in hals en achterhoofd zoodat hij doodelijk ge wond werd. T a li g o t e B i a r r i t z. 'Te Biarritz zoo meldt de „Semaine religieuse de Bayonne" van S Febr. is, na het ver bod door den Bisschop van het diocees tegen den tango uitgesproken, in het Carlton-Hotel iets gebeurd, dat in de locale pers heel wat besproken is. In genoemd hotel, een zeer deftige en veel bezochte inrichting, werd namelijk on langs een partij gegeven, waarop de élite uit den omtrek was samengekomen. Op zeker oogenblik wordt door het orkest de tango-muziek ingezet. Niemand ver roert zich. Nogmaals weerklinken dezelfde tonen, maar zonder gevolg. De gasten spreken door en doen alsof zij niets liooren. Met grooter geweld wordt de muziek ten derde male aangestemd, nie mand staat op. Ten laatste schijnen de muzikanten de les te begrijpen. Een ander dansnummer wordt gespeeld en aanstonds, als om het protest te scherper te doen uitkomen, gaan overal de boenen van den vloer. Zoo werd bij een galabal door bisschoppelijk verbod de tango ver bannen uit hot Carlton-Hotel te Biarritz. Maart. 23 Bath, 2 perc. bouwterr. 2 woonh. en erf, v. Dissel. 24 Goes, woon- en winkelhuis waarin slagerij v. Dissel. 25 Goes, Vendutie Hollmann Verhoek. 26 Iiapelle, 3 paarden, 13 st. hoornvee, landbouw- en melkgereedschappen, Neervoort. 26 's Heer Arendskerke, inboedel en gereedschappen, Hollmann Verhoek. 27 lerseke, 7 stuks hoornvee, paard en gereedschappen, Hollmann Verhoek. April. Nieuwdorp, 26 perc. bouwland, van Cleef. 's Gravenpolder, beestiaal en paarden Hollmann en Verhoek. 2 Hansweerd, inboedel, kar en winkel inventaris, Hollmann Verhoek. 8 Ellewoutsdijk, 6 paarden, 18 stuks hoornvee, landbouwger. enz. Neerv. 23 Kwadcndamme hofstede met 28.89.62 H.A, bouw- en weiland onder Nisse, Pilaar en Neervoort. Mei Juni Goes, hofstede „Vleugelhof" en 79.17,70 H. A. Bouw- en weiland, Liebert en Pilaar. Maart. 20 Goes, levering vleescli en schoon maakwerken, Gasthuis. 28 's Heerenhoek, bouwen 2 woonhuizen, L. T. Groosman. April. 1 Ellewoudsdijk, lierst. vern. en onderh. glooiingswerken en sluis, Waterschap Ellewoutsdijk. Maart. 26 Kruiningen, 8.10.60 H.A. houw- en weiland, Schram.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6