25 PAARDEN 30 stuks Hoornvee toM te Zierikzee. Grafmonumenten Landbouw en Veeteelt ONDERWIJS. Sociale Berichlen. Rechtszaken Laatste Berichten. lei SPORT. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. «o«r sluizen, bruggen o» marmeren schoorsteenmantels Inschrijving van leerlingen. Woensdag 25 Maart 1914, verkoopen: Openbare Verkooping 's Gravenpolder. Woensdag I April 1914 LOOPVARKENS, UTRECHTSCH WAGENTJE, BREAK en TILBURY. Openbare Verkooping. DONDERDAG 2 APRIL 1914, verkoopen: Tandarts BLAAUW, een flinke Dienstbode, De gewone Orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeert,, begint op bi. 71. Zondag 22 Maart Dominica L a e- ta ré Epistel: Gal. IV 2231. Evan gelie: Joannes VI 115. De aartsbisschop van Utrecht heeft, naar „De Tijd" meldt, zijn toestemming gegeven en het plan goedgekeurd voor den bouw van een K. K. kerk op Schier monnikoog. De kerk zal worden toege wijd aan den H. Gerardus Majella. Naar WÜ g°ede bron vernemen is door de Regeering aan den heer C. Zwa german te Middelburg, secretaris-pen ningmeester vftn het Fokstation der ver- eeniging tot verbetering van het Geiten ras in Zeeland te Serooskerke (W.), op gedragen een studiereis naar Duitschland te maken, om de gevreesde wormziekte der geiten te bestudeeren, welke volgens Prof. Dr. Gravin V'on Linden te Bonn in meerdere streken van Sleeswijk- Holstein, Neder.Rijn, Mecklenburg, Pom- meren, Saksen en West-Pruisen voor komt en die op genoemd fokstation den vorigen zomer ook meerdere geiten en bokken ten gronde deed gaan. (Zei.) Vakschool voor meisjes te Middelburg. De voorloopige commissie, die zich blij kens Vroegere mededee'.ing te Middelburg had gevormd om le trachten eenen kant werkschool op te richten, heelt daar omtrent overleg gepleegd met den Inspec teur van het Middelbaar Onderwijs dr. Fockens. Het bleek, dat deze het denk beeld niet onsympatiek gezind was, maar dat hij de voorkeur gaf aan een plan van ruimer strekking; hij achtte het wenschelijk, dat zou worden opgericht teene Industrieschool of vakschool voor meisjes, waaraan later ook kook- en huis houdonderwijs ware te verbinden. Daar zouden kunnen worden onderwezen lal van nuttige, onontbeerlijke kundigheden: naaien en machine naaien, knippen, liet vervaardigen van kleedingstukken enz.; als bijvak zou onderwijs in kantwerken kunnen worden gegeven. Bij een onderhoud, dat de voorloopige commissie in den loop- van Februari met dr. Fockens had, is dit denkbeeld nader uitgewerkt en is ook' ter sprake gekomen, de alhier bestaande huishoudschool in het plan te betrekken. Overleg van de voor loopige commissie met het bestuur der huishoudschool had tot gevolg, dat het bestuur zich tot. medewerking bereid ver klaarde. In een gecombineerde vergadering van de commissie met het bestuur, gehouden Donderdag 19 Maart, is besloten tot stich ting van eene vereeniging' voor het op richten en instandhouden eener industrie- en huishoudschool te Middelburg, zijn de statuten dier vereeniging vastgesteld en zjjn in het voorloopig bestuur gekozen tot voorzitter mevrouw \V. A. Dumon Tak- van ïrigt, tot secretares mevrouw M. J. W. Hartman-Wisse en tot penningmees teres mevrouw L. Alberts-Salberg. Aan dit voorloopig bestuur werd opge dragen de goedkeuring op de statuten en subsidie van het Rijk aan te vragen. Zoo dra de goedkeuring op de statuten ver kregen is, zal een definitief bestuur wor den aangesteld. Verder werd besloten aan mevrouw Dijckmcester-Winlgens, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Zeeland het eere-pïesidium aan te bieden. In de statuten is o. m. bepaald, dat leden der vereeniging eene contributie yau ten minste f 1 betalen en dat donateurs zullen zijn diegenen, die per jaar min stens f5 of in eens ten minste f50 bij dragen. Volgens het voorloopige plan zouden aan de huishoudschool verbonden Wor den eene leerares in koken en huishoud kunde, eene voor de wasoh, eene ad- sistente bij dit onderwijs, eene leerares in kantwerk, eene voor kostuumnaaien, eene voor linnennaaien en eene voor teekenen. Akte-examens. Bij de a.s. akte examens te Middelburg zullen als des kundigen fungeeren de navolgende dames en lieeren Voor Nederlandse lie taal en lezen: W. H. Hasselbaclite Middelburg, C. de Kok te Oosterland, G. L. J. Waanders en C. Weeda, beiden te Middelburg. Voor rekenen: H. Jongepier, en R. van der Welle, beiden te Middelburg. Voor teekenen en s c li r ij v e n J. Vreeken en J. H. Wat- tez, beiden te Middelburg. Voor Aard- rijkskunde; C. Hack te Middelburg en J. de Hoogh te Goes. Voor geschie denis: Mej. M M. Jungius, en P. W. van Milaan, beiden te Middelburg. Voor Kennis der N a t u u rD. H. Cocheret te Rotterdam, F. Maijs te Wilhelminadorp, J, de Meijer te Schoondijke. Voor on derwijs en opvoeding: J. G. Nijk te Middelburg en J. E. van der Slikke tc Vlissingen. Voor Zang: A. Coenen te Vlissingen en A. Lijsen te Middelburg. Voor vak j.mej. A. S. Beugel en W. de Graaf, beiden te Middelburg. Voor vak k.mej. J. de Graaf te Goes en mej. M. J. de Haan te Middelburg. I (Z.) R. K. Onderwijzers. Zaterdag 28 dezer zal de a f d e e- 1 ng „Zeeland', der Diocesane Vereeniging v a n R. K. b ij z. o n d e r w ij z e r s een algemeene vergade ring houden in het Hotel „de Zoutkeet" te Goes. Op die vergadering zal, op uitnoodi- ging van het Bestuur der afdeeling, de Weleerw. lieer P. Kemper, kapelaan te Vlissingen, het onderwerp inleiden „Li turgie in Verband met onderricht op de R. K. Scholen." - Geslaagd te Rotterdam op liet examen nuttige handwerken de dames J. L. Jansen en C. Zorgdrager, beiden van Vlissingen. (Z.) Middelburg. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Chr. School voor M. U. L. O. alhier, is benoemd Mej. de Hoogh, hoofd der Chr. Bewaar- en Voorbereidingsschool. (Z.) Oostburg. Van de Normaalschool slaag den voor vak k te RotterdamL. Kools, A. Lombaard en J. Catsman. Sociale Wesk. Naar „Ons Noorden" te Groningen verneemt, zal in den loop van dit jaar, vanwege het Centraal Bureau der Katho lieke Sociale Actie, wederom een Sociale Week worden georganiseerd. Reeds zou van Z. D. H. den Aartsbis schop van Utrecht toestemming zijn verkregen, om dit jaar de Sociale Week wederom in het Aartsbisdom te doen ilaats hebben en zal zij vermoedelijk te ïnscliedé worden gehouden. Voor de rechlbank le Middelburg werd heden wegens het niet. voldoen aan het bevel van een ambtenaar 1' 10 ol 10 dagen geëischt tegen F. Ewv". d. C. uit Axel. Tegen F. E. de S" uit Sas van Gent luidde de eisoh één maand, wegens we derspannigheid en tegen F. J. S. uit Ter- neuzen, wegens het beletten van oen amb telijke handeling f 10 of 10 dagen. Tegen J. ,1. M. te Breskens, die twee marechaussees bel-eedigde, toen zij hem aanhielden om hechtenis uit te zitten werd f10 of 10 dagen geëischt. Tegen C. A. C. uit Goes, die zich in dronkenschap tegen de agenten P. den Hollander en C. Drever verzette, werd f 15 o£ 15 dagen geëischt. Ten slotte werd behandeld de zaak tegen M. V., agent van politie te Middel burg, wien ten laste was gelegd, dat hij in Jen avond van 8 op 9 Februari zonder eenige aanleiding M. Westdorp- op het hoofd heeft geslagen. De eerste getuige J. P. A. Hubregtse, verklaarde omstreeks half één met. West dorp uit de werkmansvereeniging in de Koepoortstraat te zijn gekomen, in de Sin gelstraat ontmoetten zij getuige Flieren- bujg, met hun drieën zijn zij door de Molstraat en Langendelft naar huis gegaan. Op den hoek van de Markt stonden twee agenten. In de Gravestraat werden zij- door die twee agenten achtervolgd en onder het zeggen van de woorden „naar huis,", gaf de bekl. Westdorp een klap. Getuige 'beeft niet gezien, dat Westdorpi builen op het hoofd had. Bij do Zusterstraat werden W- en getuige door de agenten de Gravestraat en F. de Zusterstraat in gezonden. De agenten gingen terug naar de Markt; bij den rechtercommissaris ver klaarde hij echter dat wij de Zusterstraat ingingen. Steeds hacl getuige nog niet de klok hooren spelen; tegen half twee was hij, direct doorgaande, in de Eigen- haardstraat. Bekl. zegt om voorslag van één uur. Bal te zijn tegengekomen op den hoek van de Markt, juist kwamen de drie p-er- sonen voorhij; bekl. is ioen met Bal' naar het Stadhuis gegaan en daar is Bal naar binnen gegaan, even later kwam de agent Lorier naar buiten; bekl. is de Lange- delft ingegaan en kwam toen yan de St. Janstraat een persoon tegen, wien weet hij1 niet. Der tweede getuige M. Westdorp, ge looft, dat het even voor één uur was toen zij den hoek van de Markt, pas seerden. Hij heeft van bekl. oen duw en twee slagen op het hoofd gehad. De agent Bal sloeg Flierenburg. Bekl. blijft ontkennen en zegt, dat W. al eens gezegd heeft, de eerste keer dat hij kon, de politie wel te zullen vinden. Getuige Flierenburg weet ook niet 'pre cies den tijd op te geven, hij is thuis gekomen om 10 voor half twee en hij geeft den president toe, dat het dan na één uur moet geweest zijn, toen de mis- handeling plaats had; hij heeft ook een klap gehad, maar weet niet van wien, de agenten kent hij niet hij naam. Do president wijst er bekl. op, dat deze getuige als een Vertrouwd persoon bekend staat, doch bekl. blijft ontkennen. Getuige L. Bal zegt, dat zijn collega V. om voorslag van één uur bij hem kwam, zij zijn niet in de Gravestraat geweest. Op een vraag van den officier zegt Bal, dat er geen enkele aanleiding tot optreden was; de drie mannen waren kalm. De agent J. Lorier verklaart, dat hij om één uur door Bal is afgelost op het Stadhuis; deze kan dus na één uur niet in de Gravestraat zijn geweest. Getuige dr. J. J. Wap,1 is in dien nacht om half één hij een patient geroepen, toen hij naar huis terug ging is hij met Lorier mede geloopen de Noordstraat iu, hoe laat het toen precies was weet hij niet. De laatste getuige A. Seijs, agent van politie, geeft inlichtingen over vroeger door Westdorp geuite bedreigingen. Bekl. blijft ontkennen in de Gravestraat te zijn geweest. De officier hield een uitvoerig requisi toir, waarin hij schelste, dat 'hier veel raadselachtigs in deze zaak is, de tijd klopt niet, er was geen enkele aanleiding, vervolgens de uitlatingen van W;estdorp:. De agenten zouden, als zij het in de klacht ten laste gelegde gepleegd hadden, zich als gekken hebben aangesteld, zij toch weten goed wat de gevolgen zijn. Ofschoon het wettig bewijs geleverd is, meent de officier het overtuigend niet en hij meent daarom geen straf te kun nen vragen. Toch meent hij, dat er meer licht in deze zaak wordt ontstoken, en Vraagt hij proces-verhaal op te maken van de verklaringen der drie, eerste ge tuigen en de stukken in banden te stellen van den 'rechter commissaris, om te onder zoeken of deze getuigen soms ook valsche verklaringen hebben afgeLegd. Nadat deze drie getuigen en de agent Bal nogmaals ondervraagd waren en bij hunne verklaringen hieven, begaf de- rechtbank zich in raadkamer om over de Vordering van den officier te beraad slagen. Na heropening der geschorschte zitting, werden aan Hubregtse, Westdorp en Flierenburg hunne verklaringen voor gelezen en teekenden zij die. Ook van getuige Bal werd een der gelijk verbaal opgemaakt, dat hij teekende. De behandeling der zaak werd ge schorst. Den Haag. De Eersto Kamer nam zonder hoofdelijke stemming begrooting bin. zaken, oorlog en vesting aan. Minis ter Bosboom bevestigde dat in Albanië geen Nederlandsche officieren zijn ge vangen genomen. Amsterdam. De leden van den Parij- sohen gemeenteraad komen 16 April hier en worden ondergebracht in het. Doelen hotel. Londen. De laviateur Hamel deed vlieg- buifelingen met prins Paul van Ser vië als passagier. Rome. Z. 11. de Paus ontving ter ge legenheid 'van zijn naamdag vele bis schoppen o.a. den aartsbisschop Van Reims, Z. IJ. was welvarend. Grave. De kisting hij Overasselt, is doorgebroken. 100 infanteristeii uit Nij megen trachten het gat te dichten. Tus- soben Grave on Cuyk staat hot water 12 c.M. hoog. Pari) s. Monis is hedenmorgen voor de commissie van enquête verschenen. Hij zoide dat aan den Procureur-generaal slechts uitstel was verzocht in de Ro chettezaak, niet bevolen. Er was dus niets vernederends in voor Favre. Het uitstel kon niet leiden tot verjaring. Het rapport is oen 'copie door Briand aan Barthou bezorgd. Parijs. Na de begrafenis van Cal- mette betoogden de camelots du roi. Er werd oen revolverschot gelost. Da po litic chargeerde. Velen werden gewond. Londen. Een reddingsboot van Harwich is door een sein van den vuurtoren van Cork ter hulp geroepen voor een schip dn nood. Heinkenszand. Woensdag j.l. werd door B. en W. alhier aanbesteed de uitvoe ring van eenige veranderingen en ver" nieuwingen en herstellingen aan de ge meenteschool. Ingeschreven werd door de lieeren C. Rijk voor f 1010.J. Dek ker, f 1000.A. Kuiper f 999.J. de Mol f990.Het werk is gegund aan J. de Mol. Dooi J. van Damme Hz, alhier is Woensdag aanbesteed het bouwen van een Woonhuis met Landbouwschuur. Ingeschreven werd door de lieeren J. de Mol f3052.J. Dekker f2917.— W. van de Veen f 2875.De gunning is aangehouden. Hoedekenskerke. Gister werd door B en W. der gemeente Hoedekenskerke aanbesteed de levering van 300 M. Pruisische Grint in biggels van 16 c.M. en 150 MP Bazaltsteenslag ter grootte van 21 c.M. Ingeschreven werd voor den grint door W. v. den Berge, Dordrecht f 2.54W. Oosse, Papendrecht f2.50; H. H. de Waal, Werkendam f2.52; C. Cornet Kamperland f2.53; P. Meeusen, Dor drecht f2.50, alles per M3. Gegund bij loting aan W. Oosse, voor noemd. Voor basaltsteenslag schreef in: J. Roskam Cz., Sliedrecht f5.24 per M.;! L. Nolson, Terneuzen voor keislag volgens ingezonden monsters respectie velijkf3.93 en f4.98 per M3. Alles franco op den wal. Gegund aan J. Roskam Cz., voornoemd. Een inschrijfbiljet voor grint was als ongezegeld van onwaarde. Hanouille verongelukt. De Belgische vlieger en loopingman, Hanouille, die Pègoud per monoplan het eerst navolgde, is Maandag te San Se bastian verongelukt. Hanouille was op gestegen op het strand en zweefde bo ven de zee, waar hij, ondanks het slechte weder, zijn roekelooze doodensprongen uitvoerde. Terwijl hij op 100 meters achterover duikelde 'en zijn monoplan met de wielen in de hoogte hing, brak eensklaps het stuur en de machine plofte in duizelingwekkende snelheid in zee. Ha- nouitte, die in zijn schuitje vastgeriemd was, kon er niet uitgeraken, en eer eene reddingsboot hem kon naderen, was hij reeds verdronken. Uw bericht booten Breskens—Neuzen komt voor in no. 33 onzer courant onder Vlissingen. Red. GOES. Ondertrouwd19, Johannes Ja cobus Petras Liplijn, 23 j. jin. en Krina Cooman, 25 j. jd. Overleden: 18, Hester va,n Broek, 71 j., wed. van Jacob Torbijn. Van 19 en 20 Maart. MIDDELBURG. OndertrouwdJ. J. Flip- se, 53 j. s. en M. Sturm, 47 .j s. Bevallen: T. Hijlkema, geb. Slagt, z.; C. F. Jacobse, gel). Wondergem, z.M. H. Ketelaars, geb'.Van den Berg, <1. Van 1319 Maart. KRUININGEN. GeborenHendrik Corne lls, z. v. Hendrik Cornelis Baarens en Jacomina Cornelia Sauer; Nee-ltje Su- zanna, d. v. Paulus van der Maas en Maria Kievit. Overleden: Christiaan, 19 mnd., z. v. Cornelis van den Dorpel en Kornelia Koe man. Cureghem-Anderieeht, 18 Maart 1914. Ter veemarkt werden aangevoerd 600 ossen fr. 0.90 a 1.18, 263 stieren fr. 0.85 a 1.08, 1032 koeien fr. 0.70 a 0.98, alles per kilo en levend gewogen. Totaal 1905 stuks. (Msbode.) Middelburg, 19 Maart 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer wederom zeer gering. Handel was van weinig beteekenis-i De prijzen waren als volgt: Jarige Tarwe f 0.a f 0.Nieuwe Tarwe f7.a f7.25, Rogge f 0.— a f 0.Zomergerst f 5.a f 5.25, Kroonerwten f 9.25 a f 10.50, Witte Boonen f 0.a f 0.Ronde Bruineboonen fO.a f0.Lange Bruine Boonen f0.- a f 0.— alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.61 a f 0.71, voor particulieren f0.71 per Vü kilo. Eieren 13".80, voor particulieren f 4.20 per 100 stuks. Noteering van denmarktzetter der 1 andb. ver. Boter f 0.61 a f 0.71, voor particulieren f 0.71 per kilo. Eieren f3.80, voor particulieren f4.20 per 100 stuks. (M. Crt.) Zierikzee, 19 Maart 1914. Aanvoer gering. Tarwe per 100 KG. f 8.— a f 9.- Haver - 7.— a - 9. Bruine Boonen per HL. - 8.— a -11.— Uien per 50 KG. - 3.— a - 3.50 Boter f 0.62s a f 0.72' per KG. Eieren f 0.85 a f 1.Eendeieren f 1.123 per 25 stuks. Aanvoer Boter 115 KG. Aanvoer Eieren 2200 stuks. Donderdag 26 Maart a.s. hoopt mijn geliefde zuster ANNA hare 80sten geboortedag te herdenken. Ovezand. CLAZINA VAN LUNDEREN. ANNA VAN LUNDEREN. Wed. H. v. 't WESTEINDE. Singeldijk 's Heerenhoek. Ondergeteekende betuigt zijn hartelij- ken dank voor de gelukwensclien ont vangen hij gelegenheid van zijn benoe ming tot Commissaris van den polder Walcheren. Mr. P. DIELEMAN Middelburg, 19 Maart 1914. Stationstraat L 5 en 6. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandsteenen, Slljpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, ene. Groot Magazjjn van In alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Voor den cursus in Smeden en Timme ren, dagelijks vóór 1 April gedurende de schooluren in het schoolgebouw; ge legenheid tot inlichtingen verstrekt De Directeur, P. H. POMES. VENDUTIE. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes, zullen des voormiddags om 10 uur in „De Prins van Oranje" te Goes, 2 antieke Bureaux, mahh. Rolbureau, eikenh. Boogkabinet, mahh. Secretaire, Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Re gulateurs, Lampen, Vul- en andere Kachels, Karpetten, Zeil, Looper, Ledi kanten, Raamhorren van gekleurd glas, in lood gevat, Tuinbanken, Bascule, draagvermogen 750 .K.G., Regenbak- pompen, Ijzerwaren, Gereedschap, Ge- eml. Goederen, Glas- en Aardewerk, enz. Zindelijke goederen kunnen worden bijgebracht, waarvan opgave te doen bij den Vendumeester D. JACOBS. Kijkdag Dinsdag te voren. TE De deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags om lO'/i uur ten ver zoeke van den heer A. ECKHARDT op de door hem bewoonde hofstede te 's Gravenpolder, VERKOOPEN: van verschillende kleur en leeftijd w.o. veulendragende, beste werkpaarden en 8 jaarlingpaarden. als 10 Melk- en Kalf koeien, 20 Weivaarzen en Ossen en en daarna De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags om 10'/j uur, aan het woonhuis- en ten verzoeke van dhr, CHARLES MARTENS te Hansweerd, Linnenkast, 3 Kachels, Petroleumkachel, 7 Lampen, eenig Porselein, Glas- en Aardewerk, Vrachtkar, 2 Draagkussens, Gareelen, Harnas, Moes- en Snijmolen, Bascule met Gewichten, ijzeren l/a H.L., Graanmaat, 25 H.L. Aardappelen, partij Kanthooi, Planken, Palen, enz. enz. en daarna; Winkelinventaris, een partij nieuwe Manufacturen, Bedden, Dekens, Kar petten, Vitrages, gekleurde Matten, Tabak, Sigaren, Borstelwerk, Dweilen, enz. enz. Consult te GOES. ELKEN DINSDAG van EEN UUR tot HALF DRIE, ten huize van MèJ. MARTEIN, Ganzepoortstraat C 208 Gevraagd tegen 1 Mei te De Steeg bij Dieren v. g. g. v. Veel vrij. Br. fr. lett. H 286 de Bruin's Boekh., Apeldoorn.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3