baar. igatiën stratïes. ZING ANN, JVo. 33. Dinsdag 17 Maart 1914. Tiende Jaargang. M jLfr B B vel'l'cs van een i 9 El 9 verlies M B verlies van M BUITENLAND. fEülL L E TON. BINNENLAND. V. Wiegen, Jen, tekens. ibrequins Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- in VBIIDAMD. B B hand, voet 1 B B 8 I van een Wu B B een M B De stem des gewetens. |U°.) naemie) en zenuw- Istellen kunnen liet (le Sanguinose on- tiers zou zij niet in worden. Iheer A. S t r u b b e Iwakte en lusteloos- der Sanguinose is Lusteloosheid en In terug. H. ALKEMA. I en met vrijmoedig- Irslapping onze ver- l-ogisten. Den Haag. Zeeland V. P. N. ting Zuid-Beveland. C ZONNEVIJLLE te Axel 16 Maart, des avonds I in de zaal van den heer Driewegen. Is over de voeding van Leg- I toegang, ook voor dames, uur der Onderafdeeling [■Beveland V. P. N. en. in rood met zwart, lelge Karpetten, laagste prijzen. noleums. ordijnen, Stores. ben van frst laag. ÏANGMATTEN, ÏMATTEN, llen, tras&en. van af gersvak betreffende, ïtio nauwkeurig uit- NIH ZEDIWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Ganxepoortstraat C 209, GOES Reclaineberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I P* gulden bij verlies van beide M gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de B 1 I B I handen, voeten of oogen. m B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Tl Bill Yoorts bij ongeneeselijke I 11 B hand> voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 %0 %0 verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank I f- 1% gulden bij 1 gulden bij gulden bij ffe P" I I# Of oogI %0 duimwijsvinger. mm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. BULGIË. Wij meenen te weten, .aldus schrijft het „H. r. A.", dat, met het doel bezuini gingen in te voeren, de heft van het personeel aan het departement van ko loniën ter beschikking zal worden ge steld. Het personeel aan dit departement bedraagt een totaal van 280 personen, en men ziet in, dat de zaken evengoed mot d ehelft van dit aantal kunnen loo- pendo gehouden worden. Do ambtenaren en agenten, die ter be schikking worden gesteld, ontvangen 3/4 van hun salaris in wcrkclijken dienst. Hot tekort van de Gentseh© tentoonstelling. Het tekort van de Gcntsche tentoonstelling zal, zoo schrijft een Belgische blad, niet drie millioen be dragen, maar, volgens de schattingen van vandaag, meer dan vijf millioen. Do meeste inrichters van de voornaam ste kopstukken van de tentoonstelling wa ren vulgarisateurs, in wier geest de Ex positie van. Gent vooral een Fransche apo theose moest zijn. Zij hebben dan ook de Vlaamsche be volking zoodanig getergd en voor den aap gehouden, dat zij weggebleven is van Gent en het er een opstapeling is geweest van ondergang en faillieten. Die Fransche apotheose zal aan de Gcnt sche stadskas 5 millioen kosten. De lief de der vulgarisateurs voor onze Zuide lijke naburen zal aan de Gentenaren een centje kosten (Msb.) Vrijdag zijn dieven in het magazijn van den Gentschen juwelier Stobbe, binnen gedrongen, en hebben er voor 50.000 frs. aan geld en 80.000 frs. aan juweelen gesto len. Studentenopstootjes. Gestren ge disciplinaire maatregelen, welke naar sommige beweren met een soort spion- nendienst door den vice-rector der Leu- vensche Universiteit zouden zijn getroffen, hebben vorige week aanleiding gegeven tot rumoerige betoogingen te Leuven. In optochten van 15001800 man trokken de studenten door de straten, het ontslag van den vice-rector eischande. Vijftienhonderd studenten gingen naar Mechelen manifesteeren vóór het paleis 7. (Slot.) De verschrikkelijke bekentenis, zoo even door den schuldige afgelegd, maakte een diepen indruk op de menigte, en een die- peren op de magistraten, die de rech ters van Maarten Voss waren geweest. Een enkele onder hen bleef er in vol harden, alles, wat Gerrit zoo juist bloot gelegd had, als overdrijving te beschou wen, en sprak luide tot zijne ambtgenoo- ten: Gij ziet nu toch, dat die man vol strekt krankzinnig is Neen, neen, hij is het niet, riep eene stem van uit het gehoor, en al wat hij geopenbaard heeft, is inderdaad waar. In naam der wet en van onzen heer den Hertog, dat hij, die zoo even sprak, voor ons verschijne, sprak de schout. De menigte maakte weder eene opening, en liet hem doorgaan, die zoo even de verrassende openbaring van Gerrit beves tigd had: deze was de waardige dokter. Het zien van dezen uitmuntenden bur- van kardinaal Mercier, die hen wist te kalmeeren en een gestreng, onpartijdig onderzoek beloofde. F 11 Y 94 K IJ K Minister Caillaux heeft weer een onaan genaam politiek avontuur. De Figaro geeft stukken van een brief, door den minister geschreven aan een dame, waarin hij uit logt hoe hij iu de Kamer is staande ge bleven door te veinzen en te draaien. Dit alles zou iu 1901 zijn geschied. De minister antwoordt met een uitvoe rige nota, waarin hij zijn houding tijdons het ministerie Waldeck-Housseau poogt te rechtvaardigen. In de Kamer werd een motie inge diend, waarbij do ministers werden uitge- noodigd, om degenen, die hen belasterden, te vervolgen, nraar de premier wilde liever een eenvoudige dagorde, welke daarop aan genomen werd. Er was veel rumoer bij do behandeling dor oorlogshegrooting; de socialisten schreeuwden en van rechts werd daar tegen luid geprotesteerd. Do rapporteur moest ten slotte de tri- bure verlaten. Maar do algemeene beraadslagingen wer den toch ten einde gebracht. („Centr.") Al.ll .l.V I II Nederiandsche officieren ge vangen genomen in hot district Koritza. In het district Koritza, zijn na het uitrekken der Helieensche troe pen hevige onlusten uitgebarsten en naai' het schijnt heeft geen dor partijen de over hand. Gelijk reeds gemeld, bezetten de aan hangers van Essad Pacha Vrijdag de dor pen tusschon Starewo (Starvo) en de De- voli-rivier, die in het Malisko-meeer, ten Noorden van Koritza uitloopt. In de Morova-bergen bij Molik raakten de Mohammedaansche benden van Kemal Bey Vrijdag slaags, met de eveneens mo hammedaansche troepen van Essad. Tevergeefs kwam de mohammedaansche geestelijkheid tusschenbeide. De troepen van Essad Pacha wilden niet terugtrekken en riepen de gendarmen uit Koritza te hulp. Onder bevel van Nederlandsche officie ren bezette de gendarmerie Vrijdag na een hardnekkig gevecht Starewo. Volgens een telegram aan de „Temps" uit Athene, lieten de gendarmen de Ne derlandsche officieren in den steek, die nu gevangen genomen werden. Het is nog niet bekend, in wiens handen de officieren zich bevinden. Majoor Thompson heeft den prefect van Corfu verzocht hem in verbinding te stei ger-, door een ieder geëerbiedigd, maakte oen niet te beschrijven indruk. Wat beduidt dat geheim? vraagde hem de schout met een diep bewogen stem. Wat die man voor n bloot gelegd heeft, magistraten, is waar; niet de zin neloosheid, maar de wroeging deed hem zoo handelen. In dwaling gebracht, ver- oordeeldet gij den ongolukkigen Maarten Voss ter dood, en God heeft, in zijne on eindige goedheid, geduld, dat hij gered werd. Het pjs echter niet waar, zooals meester van Spoel meent, dat mijn vriend uit het graf is opgestaan. Maar hoe is hij ten leven wederge keerd? vraagde de magistraat. God bediende zich van mij', om dit wonder, als gij het zoo noemen wilt, te verrichten. Gij weel, mijne heeren, hoe gij mij veroorloofdet mijn vriend in zijn kerker te bezoeken, hem zelfs ter straf plaats te begeleiden. Kort vóór hij ter dood zou gebracht worden, viel mij een gedachte in, die zeker door den hemel werd ingegeven. Ik herinnerde mij eens klaps de geschiedenis van een voornaam persoon uit Engeland, die, ook ter galg veroordeeld, door een geneesheer, zijnen vriend, gered werd. Ik bezwoer Maarten Voss mij 'toette staan, ten zijnen gunste bet- len met Zagrafos, leider der opstandige Epiroten in Delvinon. De Gricksche regeering verklaarde zich bereid den wensch van majoor Thompson in te willigen, ofschoon zij op geenerlei wijze officieel met de opstandelingen in betrekking staat. (Mshode.)' Oud-Minister Heemskerk sprak Vrij dag te Amsterdam voor deii boud van Antirev. kiesvereenigingen een rede uit, getiteld: „Politieke Wapenschouw". Drooglegging van de Zuiderzee. Maandag 23 dezer wordt de eerste openbare vergadering gehouden van „Zui- derzeebelangen" te Amsterdam. Bedoelde vergadering vangt aan te 8 uur en zal plaats vinden 111 de groote achterzaal van hotel Krasnapolsky, War moesstraat Amsterdam. De heer W. van Veen, c. b. i. directeur der openbare werken en bedrijven te Breda zal een lezing houden over liet onderwerp „Eene kritiek op de voorgenomen drooglegging- der Zuiderzee". Tot deze lezing zijn de voorstanders uitgenoodigd, die in Ue gelegenheid zul len worden gesteld met den inleider ie debatteeren. Alle belangstellenden in dit vraagstuk worden gaarne ter vergadering gezien zij zullen eveneens in de gelegenheid worden gesteld om van hunne meening te doen blijken. Oidebroek. De „Nederlander" geeft naar aanlei ding van den uitslag in Oidebroek de volgende opmerkingen De vrijzinnigen hebben n.l. alle krach ten ingespannen om den door vertrek van een antirevolutionair lid opengeko- men zetel voor zich te winnen, en aldus werken iu de richting, die volgens de Zutph. Ct., den vrijzinnigen thans aan gewezen weg is, n.l, die tot omzetting der Eerste Kamer. Welnu, de verkiezing in Oidebroek moet hun een ontnuchtering geweest zijn. Werden in Juni 19i3 de altredende rechtsclie leden uitgeworpen met een meerderheid van 700 stemmen, ten gunste vau links, thans haalde de Chr. Hist, caudidaat, Baron van Sytzama, 400 stem men boven de meerderneid. De vrijzinnigen kunnen langzamerhand van hun tusscheutijdsche nederlagen een lijstje makenZeeland, Rotterdam 1, Gouda, en nu Oidebroek. De „volkswil' begint er leelijk bij in het gedrang te komen, en zij die dezen zelfde middel laan te wenden, waartoe de Engelsche geneesheer zijne toevlucht genomen had; hijstemde er in toe. Ik ging terstond aan het werk over, en maakte in de luchtpijp, een weinig beneden den strot, een kleine insnede, bestemd 0111 tot de longen te laten door dringen een hoeveelheid lucht, wel zeer gering, maar toch voldoende, om er een flauw overblijfsel van leven te bewaren, gedurende al den tijd, dat de ongelukkige aan de galg moest opgeheven blijven. De operatie werd met den besten uitslag be kroond, daar de hemel blijkbaar besloten had meester Maarten le redden. Van den strop losgemaakt, en met uwe toestemming aan mij Overgeleverd, ademde mijn vriend nog, maar zoo zwakjes, dat, bij het zien van het lichaam, gij- allen, magistraten, verzekerd zoudt hebben, dath et een lijk was. Al mijn vertrouwen op den Hemel stellend, wendde ik al de hulpmiddelen mijner kunst aan, en slaagde zóó geluk kig, dat reeds den volgenden dag Maarten geheel buiten gevaar was. AVonder, wonder, riep de menigte uit met daverend handgeklap. Maar wat beduiden die brieven? vraagde de schout. De hemel, hervatte d© geneesheer, toen de stilte onder de hoorders ecnigs- tot hun principaal verkozen, zullen er aan moeten gaan denken, dat koersver andering hun voorland is. Speculeeren. „Ons Beginsel", het orgaan van de Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den, schrijft: „De Amerikaantjes hebben op de Amsterdamsche Effectenbeurs weer eens een paniek teweeggebracht. „Rock Island daalde in 8 degen van 13 tot 6 pCt. „Denver en Rio Grande-aandeelen, in 8 dagen van 18 tot 13 pCt. „Naar men berekent, is in ons land in liet laatste half jaar in de Ameri- kaausche fondsen 52 millioen verloren. „En toch gaat ons volk maar door met het koopen van dergelijk scheur papier. „Tot hoe lang? Wellicht zal dat on gelukkige speculeeren dan eerst eindi gen als de speculanten al hun geld ver loren hebben." Naar Rome! Onder dit opschrift schrijft „Sobriëtas" Al besloten ter bedevaart naar Rome mee te gaan, om van Z. H. den Paus over onze Roomsche drankweer den Pauselijken Zegen te vragen? Zoo niet, denk er dan nog eens ern stig over, als uw geldelijke middelen het toelaten. Wek uw vrienden op de Roomsche pelgrimage mee te maken Presidenten van Kruisverbonden en Mariavereenigingen, hebt gij in de leden vergaderingen al een .opwekkend woord je over onze Roomsche reis gesproken? Geen Kruisverbonder of lid eenerMaria- vereeniging moet later klagen, dat zij zoo gaarne als Roomsche pelgrims waren meegereisd, maar er niets van geweten hebben. En iedere Katholieke drankbestrijder moet voor dien pelgrimstocht propaganda maken 1 Ook die niet drankbestrijder zijn mogen mee ter bedevaart, als zij maar door een der onzen worden aan bevolen. Laat de moedige geestdrift van onze Hollandsche zouaven eens over U komen! Zij trokken naar Rome met honderden. Gij moet minstens met tientallen gaan. Tegen liet einde der Paaschweek ver trekt de pelgrimage. In het Zuiden de mooiste tijd van 't jaarOp! Naar Rome! Dijkdoorbraak bij Spijk. Men seinde aan,, De Maasbode" uit Lobith, d d. Vrijdag- De dijk, welke 't dorp Spijk bij Lobith afsluit tegen het water van den ovir- iaat, is hedennamiddag om vier uur doorgebroken. Het water stroomt met zins hersteld w,as, de hemel, na den on schuldige gered te hebben, deed ons den schuldige vinden. Ik voor mij was innig overtuigd, dat Maarten nimmer zich aan de hern ten laste gelegde misdaad schul dig had gemaakt. Wie had dan met zoo veel sluwheid als laagheid het' verlies van mijn vriend kunnen beramen? Die vraag ioderen dag duizendmaal bij mij zeiven herhaald, deed mij eindelijk aan zijn neef Gerrit denken, die ik als een kwaadaar dig mensch en als doodsvijand van Maar ten kende. Eenige woorden bij' een aan vat van ijlhoofdigheid in mijne tegenwoor digheid uitgesproken, versterkten mijn ver moeden. Toen mijn vriend tot het leven was wedergekeerd, spoorde ik hem aan, om Gerrit, dien jk als den dader der mis daad verdacht, op eene geheimzinnige wij ze te schrijven, zoodoende wroegingen in zijn hart op te wekken, en hem alzoo te noodzaken, 0111, zoo niet zich aan u, ma gistraten, als de schuldige aan te bie den, dau ten minste, door w^lke mid delen ook, de onschuld v.an zijn neef openlijk bekend te maken. Gij ziet, dat onze verwachting gansch vervuld is. Dan ken wij den goeden God en zijne heiligen, en dat een akte van eervei'goeding aan jneester Voss de achting en vriendschap Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 17 Maart Toenemende tot stormachtigen, later tij delijk afnemende Westeljjke tot Noord- Westelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Aanvankelijk buiig. Kouder. geweld door de gemaakte opening. Een groot aantal huizen en eenige steenfa brieken staan onder water. De bewoners der ondergeloopen huizen zijn met hun vee en huisraad, voor zoover dit nog te redden was, naar de zolders hunner woningen gevlucht. Velen hebben zelfs hun toevlucht op het dak moeten zoeken. Nader seinde men uit Lobith Vrijdag avond 0111 7 uur Het water blijft met kracht door den gebroken dijk stroomen. Het geheele dorp is één watervloed. Ook de katho lieke kerk is ondergeloopen. Bij de thans heerschende duisternis is het onmogelijk den omvang van de ramp te overzien wel kan echter reeds worden vastge steld, dat zeer vele huisgezinnen al hun have en goed verloren hebben. Omtrent deze doorbraak, verneemt liet „Hlbld." nog, dat zij is ontstaan door het bezwijken van een zomerdijk. Hoog Water. Men meldt ons uit OchtenDe hooge waterstand berokkent vele lieden alhier groote schade. Wegens het doorbreken van een hulpkade om de steenfabriek van den heer Glabbeek te Yzendoorn werden circa 400.000 steenen onderwa ter gezet, wat al een schade oplevert van ruim f4000.Deze steenen moes ten alle nog in de ruigoven om gebakken te worden. Werkgevers, zoowel als arbeiders on dervinden dus groote schade. De „Independence beige" en het fort te Vlissingen. Over de in een vorig nummer medege deelde opmerkingen van het Belgisch blad over het nieuwe fort te Vlissingen schrijft „De Tijd": Vermoedelijk hebben wij deze ontboeze ming te danken aan gebrek aan andere Europeesche conflicten. Men uioest nu in België eens ophouden met dat gezeur over het Vlissingsche fort, waaraan geen enkel ernstig Nederlander zich meer stoort en dat de inkt van het drukken niet waard is Er zullen in Nederland forten gebouwd worden, als men dit in Nederland noodig wedergove, die zijne medeburgers hem al tijd geschonken hebben. Bravo, bravo, waardige dokter klonk 'het van alle kanten. Gaan wij' naar meester Voss. God zij geloofd. Aan. de galg, de ellendige bedrie ger. Naar Voss. Naar Voss. Ja, ja, burgers, sprak do dokter, geven wij den goeden Maarten aan zijn bloedverwanten en menigvuldige vrienden weder. De zitting werd opgeheven; de rech ters en het volk volgden den geneesheer naar zijn huis. Maarten verscheen te mid den der menigte en werd door haar in triomf, onder daverend gejuich voor zijne vrouw en zijne beide dochters gevoerd. Den volgenden dag vond van'Spoel aan dezelfde galg, die gediend had ter uit voering van het vonnis van zijn neef, een schandelijken dood, en het volk, bij de strafpleging tegenwoordig, riep uit: Ja de hemel is rechtvaardig.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1