Aanbesteding Aanbesteding VERHUISD nieuwe Hnutwaren „Imbattable" ingezonden Stukken KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ad vertentiën. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggengebouwen Grafmonumenten marmeren schoorsteenmantels Gevraagd Prijsopgaaf van I wagon 10.000 KG. Pootaardappels. VLASMARKT L 9, E. L. van Mervennée, MIDDELBURG. Openbare Verkooping wegens verkleining van bedrijf. Woensdag 18 Maart 1914, verkoopen: Openbare Verkooping. Woensdag 18 Maart 1914, verkoopen: Eene groote partij 15 Schapen w.o. drachtige. Woensdag I April 1914, aanbesteden: y. ATENTIE S.V.P. J. A. A. K. SPRUIJT, wier 't werk gegund is. Kloetinge. Afloop verkoop huis en erf alhier, afkomstig van M. Dagevos, ge houden op 13 Maart 1914 ton overstaan van notaris E. C. van Dissel te Goes. Kooper dhr. J. de Bruijne teGoesq.q. voor f 2315. Stoppeldijk. Door notaris Mr. A. II. Lijdsman te Hulst werden hier Woensdag verkocht voor den heer P. Heijens al hier lo. een woonhuis met schuren, bak- keet, tuin enz. op Papenburg2o. een perceel bouwland in den Stoppeldijk polder, groot 1.28.30 Ha. Van het eerste werd kooper A. Sikkelerus te Lams- waarde voor f30G0; van het tweede P. Mulders te Stoppeldijk voor f2710. Nog werd doer 'genoemden notaris verkocht een onverdeelde boedel be staande uit woonhuis met erf en tuin, en een perceel tuin, alles gelegen op Jiuntershoek. Kooper hiervan werd Jos. de Maat te Stoppeldijk voor f 1440. Koewacht. Donderdagnamiddag werd hier in hel openbaar verkocht ten over staan van notaris Mr. H. Lijdsman t? Hulst en ten verzoeke van D. van Grem- berghe alhier, een huis, schuur, erf en tuin, met recht van erfpacht tot 39 April 1935, te zamen groot 10 A. 18 c.A. Koo per werd de heer L. de Dauw, land bouwer te Zuiddorpe, voor f 1010. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactiep Mijnheer de. Redacteur, In het .„Volksblad" van 11 Maartl914 niet 1913 komt een stukje voor, overgenomen uit „de Vooruitgang", dat de Redactie blijkbaar zoo belangrijk vond, dat j&e het aan hare lezers niet onthouden wilde. Daarin wordt de gelijkstelling tus- schen het Openb. en Bijz. onderwijs be spottelijk geridiculiseerd, 'n rare combi natie, die nochtans waar is. Als men het met een zaak niet eens is en men tracht die dan te weerleggen op dege lijke gronden, dat is flink. Doch begin nen met te verzekeren, dat men die gelijk stelling wel een mooi idee vindt, wat zal fort dat heerlijk vinden en dan opzettelijk die zelfde zaak op de onmo gelijkste, vaak stekelige manier belache lijk maken, dat is m. i. niet ridderlijk. Waar gaat bet dan eigenlijk om Hierom Het stelsel zal geweldig duur worden, zoa duur, dat de millioenen van de je- noverbclasting er aan zullen moeten. Waarom moeten die er bij gesleept wor den? Ik zou zoo zeggen: 't is goed be steed. Maar nu vragen wijHebben wij ooit de menschen wijsgemaakt, dat het onderwijs er g.edkooper op zon worden? Neen. Juist daarom was onze zaak zoo zuiver, omdat wij in vergadering, krant, en brochure altijd beweerd hebben: Man ncn, bet onderwijs uwer kinderen 'zal geld b lij ven kósten; en dat moet ook, want de opvoeding uwer kinderen is uw zaak, die ge dus moet betalen, als ge kunt. Maar wat wij ook gezegd hebben, en laten we het nog maar eens herha len. want er zijn hardleérsche menschen onder het. denkend deel der natie de lasten zullen gelijdelijk verdeeld wor den. Kr zal een eind aan moeten komen, dat een Christelijk! huisvader f2f3 per maand moet betalen voor zijn kinderen -j- nog zooveel voor die. van andere men srhen, met wien hij het principieel niet eens is, terwijl die ander er m,et een paar kwartjes afkomt. Dat moet uit zijn. Ge lijke monniken, gelijke kappen. Kil dat zoodoende de voorstanders der O. S. in hunne beurs zullen moeten, meer dan nu, dat gelooven we. best, maar 't, wordt toch heusch eens tijd ook; wijl hebben al zoolang en al zooveel belaa'.d aan onze scholen. En hoor ze nu al een,s schreeuwen. En nu betalen ze nog geen cent! En laat het onderwijs eens duur der worden. Zou het er ook niet beter op worden? Hebben al niet zoovele schoolopzieners betuigd. da.t hel onderwijs dat, ook het openbare in hunne inspec tie vooruit was gegaan juist door de concurrentie! Heeft een practicus als Stamperius, ook een Zeeuw, het niet uit eengezet en verdedigd, dat. zijn onder vinding als schoolopziener geleerd had had, dat de diiemansschool een zeer gced instituut is. En wat zijn er veel vaklui, die het groote scholenstelsel van Amster dam c. a, sleden beslist afkeuren a's een piaclisch, paedagogische fout. Doch ge noeg, 't is alles al zoo vaak uiteengezet, dal; men er een beet je vreemd van opziet, dat een ernst'g man1) nu nog mét derge lijken kost voor den dag komt, waar in het natuurlijk ook niet ontbreekt aan de n oodige geestig beidjes als: de schoolvrede is uitgebroken, waarin het anti-papisme nog eens om den hoek komt gluren, waar do Gereformeerde gemeente overgaat tot hel Katholicisme. O, die papen past er toch voor op Anti's, voor die sluwe papen I Dp hoop van heter. Uw dienaar, Scholasticus. gf Het zal misschien den geachten inzen der interesseeren, dat op stuk van eerlijk heid en onbevangenheid tegenover katholie ken het „Volksblad" sinds lang de reputatie van „ernstig" blad heeft ingeboet. Red. Kalender der Week. Van 15 tot 22 Maart 1914. Zondag 15 Maart. Derde Zondag van de Vasten (hl. 493) 2de gebed „A cunc- lis" (hl. 103); 3de gebed „Omnipotens" (hl. 104). De geileden na de stille Jl. Mis o)p lil. 120. Vóór de Hoogmis zege lring met wijwater (hl. G9); na do Hoog mis gebed voor do Koningin (bl. 122). Vespers op bl. 49G en 123. Maandag 16 Maart. Mis van den dag (lil. 103 en 104). Dinsdag 17 Maart. H. Gertrudis (bl. 49* en 250); 2de gebed van den dag (hl. 502); 3de gebed „A cunctis" (bl. 103). Laatste Evangelie op hl. 503. [OfwelMis van den dag op hl. 501 2de gebed van de H. Gertrudis (hl. 49* en 250), 5de gebed „A cunctis" op bl. 103J. Woensdag 18 Maart. H. Gabriel (bl. 1147); 2de gebed van den dag (bl. 505). Credo, laatste Evangelie op hl. 506. (OfwelMis van den dag op bl. 505, 2de gebed ,,H. Gabriel" op lil. 1147], Donderdag 19 Maart H. Joset (hl. 1152); 2de gebed van den dag (bl. 509); Credo. Laatste Evangelie op bl. 510. Vrijdag 20 Maart. RH. Vijf Wonden 0. H. .1. (bl. 990); 2de gebed „1L Wulfrannus" (bl. 50* en 212); 3de ge bed van den dag (bl. 512)C'redo, Praefa- tie van het H. Kruis (bl. 96). Laatste Evangelie van den dag (bl. 513). [Ofwel: Mis van den dag (bl. 512); 2de gebed „Vijf H.H. Wonden 0. H. I. (bl. 990); 5de gebed H. Wulfrannus (lil. 50* en 212). Zaterdag 21 Maart. II. Benedictus (bl. 1154 en 235); 2de gebed van den dag (bl. 518); 3de gebed voor den Paus (h(, 102). [Ofwel: Mis van den dag (bl1. 517); 2de gebed voor den II. Benedictus uit de Mis (bl. 235); 5de gehed voor den Paus op bl. 102], Let goed op: Draagt de priester paars misgewaad, dan lees! hij de Mis van den dag. De gewone Orde der II. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op bl. 71. Zondag 15 Maart, 3e Z o n d a g v a n do Vasten: Epistel Eph. V 19 Evangelie: Luc. XI 1428. Vlis8ingen. Donderdagavond had in de kerk van den II. Jacobus te Vlissingen een treffende plechtigheid plaats. Niet min der dan 118 kinderen jongens en meis jes deden bun plechtige opdracht in de „Edehvaehl van bet. H. Sacrament". Nadat de Z.Eerw. Pastoor van Vlissin gen, Van der Aa. oplichter en Direo leur der jeugdige vereeniging met de Eerw. kapelaans Moerel en Kemper aan liet altaar bad plaats genomen, werd door do kinderen op treffend schoone wijze bet „Vlui Creator" gezongen, gevolgd door de voorgeschreven gezangen als „Ave Maria' een Salve Regina". Een der knapen trad nu vooruit, en deed met heldere welluidende stern na mens allen, de plechtige opdracht en toe wijding aan den „Koning" in het. 11 Sacrament. Dit oogenblik maakte ojp alle .aanwezi gen diepen indruk, en nu naderden de ge iukkige kinderen een voor een het altaar om uit de handen van den Z.Eerw. Pas toor het lint en medaille te ontvangen. Vervolgens hield de Z.Eerw. Pastoor een toespraak tot de kinderen, waarin Z.Eew tien gelukwenschte met. het voorrecht hun dezen avond geschonken. Van nu af toch zouden zij de Edehvacht vormen van hun koning Jezus in hot H. Sacrament. Christus is koning! Do wijzen uit het Oos ten vroegen naar den nieuw-geboren Ko ning, die Christus was. Voor Pilatus wérd Christus beschut digd als had Hij zich wederrechtelijk Ko ning gemaakt. Maar als Koning blijft Christus, zoolang de wereld bestaat on der de menschen, en Zijn troon is het Altaar, waar Hij woont in het H. Sacra ment des altaars. Is het voor de aanzienlijksten der we reld een groot voorrecht de Edehvacht te vormen van hun Vorst, hem altijd van nabij' te mogen dienen, nog veel grooter voorrecht is heden avond den kinderen te beurt gevallen, nu zij uitverkoren zijn steeds van nabij don Koning der koningen te dienen en te eeren. De Z.Eerw. .spreker wees vervolgens de kleinen op de verplichtingen, die zij1 dezen avond vrijwillig op zich hadden genomen. Zij moesten zoo mogelijk da gelijks het H. Misoffer bijwonen, zooveel mogelijk de H. Communie ontvangen, voor allen een opwekkend en stichtend voor beeld zijn van eerbied en liefde tot het H. Sacrament, en vooral zorgen altijd voor hun Koning te verschijnen in het schoon gewaad der heiligmakende genade. Nadat de kinderen onder de artistieke leiding van den begaafden organist, den heer Geijsen, nog eenige liederen hadden gezongen, werd de plechtigheid gesloten men den zegen van het Allerheiligste. Inderdaad, het was een treffende, indruk wekkende plechtigheid. Naar het, „Centrum" verneemt zal mgr. A. Hofman, Tit.-bisschop van Telmessa, den 22en Maart in de kloosterkerk te Weert tien zijner medebroeders en den 28en Maart aan vier Diakenen van liet bisdom Breda in de kapel van liet semi narie te Hoeven de II. Priesterwijding toedienen. Ned. Bedevaart naar Lourdes. Namens de Vereeniging van Neder- landsclie Bedevaarten wordt ons ter rec tificatie van een vorig bericht gemeld, dat de Ned. Bedevaart naar Lourdes dit jaar zal worden gehouden van 29 Juli tot 6 Augustus. (Msbode.) Geslaagd te Rolterdam voor de acte nuttige handwerken mej. II. B. Anker te Vlissingen. (Z.) Zierikzec. De lieer P. II. Pomes, direc teur der Ambachtschool en Avondschool voor Vakonderwijs alhier is benoemd tot directeur der Ambachtschool te Schiedam. Oostburg. Geslaagd voor do voorberei dende klasse der NormaalschoolS. Fre- lier, H. de Hullu, W. de Cramer, R. Mar- teijn, F. v. d. Plassclie, A. Serlé, M. Pois- sonnier, E. Brakman, S German, M. v. Luijk, S. Risseeuw, M. Stofberg, J. de Vlieger en S. de Vlieger. Geslaagd voor de eerste klasse der NormaalschoolJ. Brevet, II. Brakman, A. Calon, A v. d. Hart, A. Leenliouts, J. de Ligny, I. Vasseur, I. v. d. Walle, C. Aarnoutse, J. v. Baal, A. Butler, M. Dees, S. Goedhals, M. Haartsen, D. Leenliouts, M. Risseeuw en P. v. d. Werft'. Voorwaardelijk S. Boone en M. Leen liouts. Arr.-Reehthank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens diefstal: J. A. M., 13 zonder beroep Ie Neuzen, conform de eisch tot f3.50 h. s. 1 w. tuchtschool; mishandelingC. L. B. 24 j. schipper lerseke tot f.5 b. s. 5 d. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h. en Th. de C., 26 j„ arbeider te Aar denburg, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.; overtreding hondenbelasting: J. 'B. V. 51 j.', commissionair te Goes, conform 'de eisch tot f8 b. s. 1 d. h.; overtreding der leerplichtwet: J. G. 42 j. arbeider, Geersdijk, conform de eisch, met vernietiging Van het vonnis in eersten aan- legfoit 7 d. h.Rishandeling en beleediging ambtenaar: D. R. 27 j., harmonicaspeler, Middelburg, 'lol 7 d. gev.straf, de eisch was 14 d. Voor de rechtbank te Middelburg wer den heden een drietal zaken behandeld, die alle lxriroffen mishandelingen in een café te Koewacht op 8 Februari j.l. De zaken stonden dan ook alle met elkaar in verband. De drie beklaagden, H. K., C. A. B. en J .B. H. allen arbeiders te Koewacht, ontkenden dat alles zoo ge gaan is als getuigen verklaarden, doch hoorden ieder een maand gevangenisstraf tegen zich eischen. G. C. R. uit Sluis bekende op 4 Januari I,. Deurse geslagen te hebben, hij han delde uit wraak, ook voor hem luidde de eisch een maand. Verder werden een vijffaf appèlzaken behandeld. In drie daarvan was bekl. II. K. B. uit Vlissingen. Drie maal is bekl. verhaHseèrd wegens dronkenschap en hij bekende ook dronken te zijn geweest. De kantonrechter had bekl. o.a. tot op zending naar een rijkswerkinrichting ver oordeeld. Het O. M. meende echter dat hiertoe nog geen termen aanwezig waren en vroeg in een geval f 3 of 3 d. en in de heide andere gevallen iedere keer drie dagen principale hechtenis. In de heide andere appèlzaken was de koopman C. de K. uit Koudekerke beklaag de. Wegens het loopen met een lantaarn in het jachtveld was hij veroordeeld tot 7 dagen hechtenis en wegens het bij zich hebben van een vischnet tot f25 b. s 10 'd. h. Betreffende de eerste zaak zeide bekl de 'straf te hoog te .vinden, vergeleken bij idie welke gegeven wordt indien men met een geweer betrapt wordt, in het twee de geval zeide hij alleen met een net niets te kunnen uitvoeren, doch bekende geen vischacte te hebben. In beide zaken vroeg de officier bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Begin Juni 1913 stond voor de ar- rondissemeuts-rechtbank te Middelburg terecht de landbouwer P. V. te Bieze- linge, beklaagd van wederspannigheid in welke zaak toen een vijftal personen aldaar en in de omgeving woonachtig, als getuigen d décharge werden gehoord Die getuigen werden toen, omdat hun verklaringen in strijd bleken met die van de geverbaliseerd hebbende rijksveld wachters G. te Biezelinge en V. te Ier scke, als verdacht van meineed in hech tenis genomen, en, nadat zij ongeveer 7 weken preventief gevangen hadden ge zeten,, van den ten laste gelegden mein eed vrijgesproken. Zoowel de landbouwer V. (die inmid dels tot 10 boete was veroordeeld) als de boven bedoelde vijf personen hebben zich daarna tot den officier van justitie te Middelburg gewend en vervolgens tot de Rechtbank aldaar met verzoek om strafvervolging wegens meineed tegen de gehoorde bovengenoemde rijksveldwach ters, waartoe èn de officier van justitie èn de rechtbank te Middelburg geen ter men aanwezig vonden. Thans heeft naar men verneemt het gerechtshof te 's-Gravenliage een nader onderzoek in deze zaak gelast. (M. Ct.) GOES. Getrouwd: 12, Jacobus Huber- tus Aarts, 41 j. jm. te Maastricht, on langs te Goes en Rezina Lauret, 30 j. jd. te Goes; Arie Roijie, 45 j., gescheiden echtgenoot van Wilhelmina Mol te Goes, onlangs te Nijmegen en Willemina, He lena Grim, 32 j. jd. te Goes, onlangs te Nijimegen. Geboren: 12, Cornelia Frederika, d. v. Pieter Schrier en Jannetje Bolle. Van 12 en 13 Maart. MIDDELBURG. OndertrouwdJ. de Dreu, 29 j. jm. en J. J. de Baare, 26 j. jd.; A. J. de Weerd, 32 j. jm. en A. M. G. v. Loopik, 29 j. jd. Bevallen: G. van den Berg, geb. Ilar- tog, z.; C. Wolf, geb. Van Straten, z. OverledenL. J. v. Fleerenburg, echtg. v. M. A. Reichgeld, 49 j.; C. Krijger, wednr. v. M. Mersie, 80 j. Van 612 Maart. KRUININGEN. Geboren: Jacomina, d. v. Pieter Quakkelaar en Blazina Bruins- hoofd; Elisabeth, d. v. Willem Swerus Pontier en Wilhelmina Jacoba Wallast; Adriana Johanna, cl. v. Anne Branden burg Huiberdina Adriana van Loon; Jacobus, z. v. Gommert Sohrier en Pie- ternella Sonke. i Middelburg, 12 Maart 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer gering. Handel daardoor onbeteekend, prijzen als vorige week. De prijzen waren als volgt; Jarige Tarwe f 0.a f 0.Nieuwe Tarwe f7.a f7.25, Rogge f 0.— a f 0.Zomergerst f 5.a f 5.25, Kroonerwten f 9.25 a f 10.50, Witte Boonen f 0.— a f0.Ronde Bruineboonen fO a f0.Lange Bruine Boonen f0.— a f 0.alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.67' a f 0.725, voor particulieren f0.75 per kilo. Eieren 15.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. Noteering van den mar kt zetter der 1 a n d b. v e r. Boter f 0.67s a f 0.72s, voor particulieren f 0.75 per kilo. Eieren f3)70, voor particulieren f4.10 per 100 stuks. (M. Crt.) Zierikzee, 12 Maart 1914. Aanvoer bestaat nog uit wat tarwe en enkele overschotten bruine boonen en erwten. Tarwe per 100 KG. f 7.— a f 9. Haver - 6.— a - 7.50 Bruine Boonen per HL. - 9.— a -10.50 Uien per 50 KG. - 3.50 a - 4. Boter f 0.60 a f 0.72' per KG. Eieren f 0.75 a f 0.875, Eendeieren f 0.— per 25 stuks. Aauvoer Boter 143 KG. Aanvoer Eieren 2700 stuks. Stationstraat L 5 en 6. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandsteenen, Slijpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, enz. Groot Magazjjn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. voor de verbouwing van liet perceel, wijk C 17b aan de Ganze' poortstraat te Goes, waarvan bestek en teekening ter inzage ligt in 't Hotel „Zoutkeet". Aanwijzing 17, aanbesteding 19 Maart volgens 't bestek. Fr. brieven D. H. PERPSTRA, Apeldoorn. naar de De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags om 10 uur aan de schuur- en ten verzoeke van dhr. Jb. DE KDK te 's Heerenhoek, bruin Ruinpaard, oud 4t jaar, bruin Ruinpaard, oud 2 jaar, bruin Merriepaard, oud 8 jaar, bruin Ruinpaard, oud 13 jao.r, Veulenmerrie oud U maanden, Melkkoe, vare Koe, 2 twee- - - jarige Runders, jaarling Stier, en 18 Speenvarkens. V o o 1' t s groote Veerwagen geschikt voor fruit-, of meelwagen, Boerenwa gen, Tentwagen, Tilbury, 5 balks- ijzeren Egge, Aardappelaanliaal- per enz. enz. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags om 9 uur aan de her berg van dhr. J. A. Clarijs te's Heeren hoek voor dhr. TILR0E IIET BESTUUR van het Waterschap Ellewoutsdijk, zal op nam. 2 ure, in het Café van de Wed. i. van der Hage te Ellewoutsdijk bij inschrijving Het herstel, de vernieuwing en bet onderhoud van de aarde-, kram- en Steen- glooiingswerken en van de Suatiesluis, benevens van eenige duikers, een en ander in 2 perceelen. Aanwijs voor de werken aan de zee wering on Woensdag 20 Maart, nam. 2 ure aanvangende bij dijkpaal (16. Het bestek is voor 52 cent bij den Ontvanger-Griffier verkrijgbaar. Het Bestuur voornoemd, J. NIEUWENHUISE, Dijkgraaf. E. A. VAN DER, BENT', Ontvanger-Griffier. Staat ter dekking bij den eerstonder- geteekende in den Schèngepolder te Wol- faartsdijk de Hengst 271 Z. B. S. No. 2 der 4-jarige hengsten op de centrale hengstenkeuring te Goes 6 Maart j.l. Dekgeld f7.50. Veulengeld 112.50. Voor paarden, buiten Zuid-Beveland verkocht, is in ieder geval f 7.50 veulen- geld verschuldigd. S. ADRIAENSSENS. J. LIN DEN BERGH L. DE JAGER Gz. De ondergeteekende maakt bekend dat hij nog steeds blijft maken 12 foto's, formaat Tip Top. 25 cent 6 Lang 25 Voor andere foto's zie PRIJSCOURANT. Aanbevelend, Wijngaardstraat, Goes.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3