Van Houten s JN o. 81. Donderdag 12 Maart 1914. Tiende Jaargang Verschijn eiken lUMM-.IKISOtf - en MOM). SDi mk 3Ce4ooctiltoop iu M tpkmik. BINNENLAND. FEUILLETON. De stem des gewetens. UIT ZEELAND. Ik, ik, dat ik hen vreesVolstrekt niet verstaat gij, dokter. Heb ik er soms gisteren met u over gesproken, dan was het om te schertsen En waarom zouden zij mij plagen En waarom zouden zij mij verontrusten ben ik soms schuldig, ik ik wil niet, dat men mij nog van mijn neef spreke Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Atzonderljjke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór faalf drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor tf. d AdministratisGanzepoorfstraaf C 209, GOES Reclameberich'ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels ,voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 1 f* gulden bij verlies van beide 1 gulden bij I gulden bij 0% gulden bij A directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |R 1^ I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een Bill verlies B_ verlies van U daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, B Z| I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet B van een BI een J g 1 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 verstandsverbijstering; of oog; I duim; ^0 wijsvinger. mm De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. Godslastering. „Maasbode" en „Standaard" protestee ren waardig en ernstig tegen een gods lasterlijke passage in eeu feuilleton der „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 4 Maart. De Standaard drukt de passage over. De Maasbode stipt haar alleen aan, wat o.i. beter is. De schrijver van het fraais heett zijn leedwezen te kennen gegeven over den aanstoot die sommige lezers aan zijn godslastering namen met alle lezers der N. Rott. Crt. schijnen dus zoo dik huidig te zijn dat alle gevoel voor reli gieuze betamelijkheid hun vreemd is maar zijn spijt over de godslastering zelve, die door de Standaard „hemel tergend" wordt genoemd en terecht, be tuigt hij niet maar tracht die goed te praten als de weergave eener naïve levensuiting. 't Is treurig, diep treurig. Zullen nu de Roomsche lezers der N. Rott. Cour. die tegen alle evidentie in, het Rotterdamsch liberale persorgaan als voor hen onschadelijk beschouwen, gaan begrijpen, dat zij zich gewetenshalve hebben los te maken van dit blad en het onmiddellijk en voorgoed uit hun huizen te verwijderen? Dan zou ten minste nog op die wijze uit het kwade het goede worden geboren. Verworpen. De motie van afkeuring tegenover den heer Hart, hoofdbestuurslid vail den Bond van Nederl. Onderwijzers, die indertjjd ijverde voor de verkiezing van den heer Otto tot Kamerlid voor Amsterdam IX is bij referendum verworpen met 2030 tegen 1192 stemmen en 131 stemmen blanco of van onwaarde. In de algemeene vergadering was de motie met een zeer kleine meerderheid aangenomen. Ware het voorstel bij referendum aan genomen, de Bond zon ongeveer 2000 leden en een paar hoofdbestuurders ver loren hebben, die zich niet kunnen ver- eenigen met de opvattingen der heeren Thomassen, Ossendorp enz. De vraag is nu, wat de voorstemmers zullen doen. De Algem. Bona van R.K. Kiesver- eenigingen zal 25 Mei a.s. te Utrecht vergaderen. Oldenbroek. De fel aangevochten Staten- zetel van Van Asch Van Wijk in het district Oldenbroek (G.) is voor rechts behouden. Gekozen is Dinsdag Baron van 5. En Gerrit las het volgende „Neef, „Gij weet wie van ons beiden schuldig is aan de misdaad, waarvoor ik den ne genden dezer maand ben terecht gesteld Ik wil uw ondergang nietmaar ik wil wederom te midden mijner mede burgers verschijnen en even als weleer hunne achting en vriendschap genieten ik wil niet, dat mijne vrouw van hartzeer sterve. God is rechtvaardig, neefHij laat soms toe dat de dooden herrijzen Ik lever u aan uw geweten overhoor naar mijne stem „Uw Neef. „Maarten Voss' 28 Oct, 1690. Onmogelijk zou het zijn den indruk te beschrijven, die deze regelen op Gerrit maakten. Zijn bloed was in de aderen verstijfdde' oogen waren gevestigd op den verpletterenden brief, die hij in Sytzama met 2411 st. tegen 2038 op den liberaal Fikse en 231 stemmen op den socialist Hermans. België en het fort van Vlissingen. Reuter seint ons uit Brussel De „Indepedendance Beige" consta teert met betrekking tot de ligging van België tenopzichte van de Schelde, dat de werkeu voor het Vlissingsche fort niet vlak voor de stad Vlissingen, doch bezijden de stad meer stroomopwaarts worden opgericht, zoodat het fort het geheele stroomgebied van de Schelde kan bestrijken. Het fort is volstrekt ongeschikt voor de verdediging van Nederland en zelfs niet in staat om Vlissingen te verdedigen. Wel kan het gebruikt worden om de scheepvaart van of naar Antwerpen te beletten. De nationale Belgische schuil plaats zal dus ia oorlogstijd geheel ter beschikking van de Nederlanders staan. (Msbode) Goes. B. en W. dezer gemeente heb ben in overleg met den districtsschoolop ziener de groote vajcantie voor de o. 1. scholen vervroegd. Ze zal nu aanvangen 1 Augustus en eindigen ultimo, Augus tus. (Z.) 'Dinsdagmiddag tegen half <5én uur had hier een rijwieiojigeval plaats, waar van de 48-jarige Joh. Sn. uit de Korte Vorststraat het slachtoffer werd. Hij liep; op de Groote Markt, toen hij door een. wielrijder jverd aangereden, waardoor hij kwam ,t<e vallen en een heen brak. Nadat hij inderhaast naar zijn woning was ge bracht, legde dr. Coenen het verband. De toestand ,van den man is bevredigend. .Wie de woeste, onvoorzichtige, roeke- looze ,of ongelukkige fietsrijder is, kan niemand zeggen. (Z.) Thee. Een zeer interessante eii leerrijke conferentie over de thee gaf op uituoodigiug van de V ereeniging voor Wetenschappelijke Be langen Dinsdagavond j.l. in V.O.V. de ZeerGel, Heer Dr. J. Dekker, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem. Voor de pauze deelde spreker eenige bijzonderheden mede over dit bekend genotmiddel, dat evenals koffie en cacao een opwekkenden invloed op het orga nisme uitoefent en ons door zijn aroma en smaak behaagt. Uit China, dat reeds 27 eeuwen voor Christus de thee zou hebben gekend en waar zij in ieder geval in de 6e eeuw na Christus door een keizer als bron van inkomsten voor de schatkist werd benut- handen hield hij bleef onbewegelijk als een beeld. Margriet bg hem teruggekomen, meende, en niet zonder reden, dat de ijlkoorts hem wederom bevangen had. Arme Gerrit, wat is er dan toch ge beurd 1 is de koorts wederom daar -Hal gij houdt mjj dan voor zinne loos, riep hg vol woede uitgij bedriegt u, vrouw, er is niets, verstaai ge om u te verontrusten. Niets, zeg ik uik ben volkomen bij mijn verstand ik ben ziek, ziedaar alles, iaat mij met rust. Een uur daarna, bevond zich de ge neesheer, door Margriet ontboden, on danks het verbod van haren man, bij het bed van haar man. Meester van Spoel, sprak hij, onder het voelen van den pols, die kwaadaar dige koorts is wederom daar; eenige oorzaken moeten bestaan, die zijne komst hebben uitgelokt. Eene oorzaak eene oorzaak Wat wilt gij zeggen vroeg norsch de zieke eene koelbloedigheid veinzend, die de dokter zonder moeite een gekun stelde oordeelde. Welde zieke moet hierin den geneesheer onderrichtenwij zien wel in 't lichaam raaar het is ons niet gege ven in de ziel te lezen Een hart- tigd, werd de thee door de Hollanders in de 17e eeuw naar Europa gebracht waar zij lang zeer duur bleef (een pond thee door gezanten aan de koningin van Engeland aangeboden kostte 65 pond Sterling) maar langzamerhand meer en meer in gebruik kwam en voor ieders beurs bereikbaar werd. Ook Engeland ging zich weldra op den theehandel toeleggen. Bij het heffen van een invoer recht op dit product kwam dit rijk in botsing met zijn Noord-Amerikaausche koloniën en de bekende theeoorlog van Boston werd oorzaak van de vrijheids oorlog en het ontstaan der Vereenigde- Staten. Van Sybolt bracht in 1875 uit China de theeplaut naar Java, maar de gouver- nements-cultuur mislukte. Na opheffing van het cultuurstelsel iu 1865 slaagde de theecultuur door particulieren beter, vooral sinds de invoering van de wilde Assam theestruik uit Engelsch-Indië. Vooral sinds 1870 nam de productie van de handel in Java-thee enorm toe waarbij Amsterdam als voornaamste stapelplaats geldt. Ons land gebruikt veel lh3e, per hoofd en per jaar gemiddeld 1,6 pond. Engeland echter veel meer en wel 6,7 pond. Ook Rusland is een groote afnemer, terwijl iu Siberië de z.g. tegelthee ook als soepgroente dienst doet. Behalve 111 China en op Java wordt veel thee ver bouwd in EngeJsch-lndië, op Ceylon en in Brazilië. Thee bevat 1 tot 2 a 3 procent theïne welke met een vluchtige olie, theeolie genoemd, smaak eu geur aan het product geveu, verder 12 tot 20 pCt. looizuur. Gelijk bij alles, schaadt ook hier het misbruik. Uit de voorlezing van een passage uit een boek van Bontekoe (dr. Anders) een 17e eeuwsch geneesheer, doet de spreker zien hoe sommige dokters overdreven waarde hechtten aan theegc bruik, het als middel aanprezen tegen podagra enz. Na de pauze werd in een serie fraaie lichtbeelden de aanplauting en bereiding der thee aanschouwelijk voorgesteld. Men ziet er den theestruik in zijn go- wonen vorm en hoe deze door suoeiïng iu een bepaalde laag-breede gedaante wordt gehouden om het plukken der steeds aangroeiende fijne blaadjes want deze leveren de tiiee zooais wij die kennen te vergemakkelijken. Naast de pluktuinen heeft men de kweek tuinen waar planten worden gecultiveerd voor zaadwiimiug. De theebloem heeft veel overeenkomst met de camelia en is daaraan verwant. Soms worden varens tusschen de thee geplant voor schaduw en ook planten voor groenbemesting en liumusverrijkiug van den bodem. De geplukte groene theeblaadjes zeer, een onrust, bij voorbeeld, kunnen dikwijls eerste oorzaken eener ziekte worden; dat gebeurt dagelijks. Komaan, meester, wij zijn alleen en kunnen vertrouwelijk sprekenlaat mij u eens rondborstig toespreken? Spreek, zeide Gerrit, wiens onrust bij ieder woord van den dokter toenam. Welaanik zou durven wedden, dat gij de dooden vreest Van uwen neef, hernam langzaam de dokter op ieder woord den nadruk gevend, van uwen neef? Ik heb zijn naam niet uitgesproken. Ik wil niet, dat er in mjjn bijzijn ooit meer spraak van hem zijriep Gerrit in woede uit. Gij wilt hem dan vergeten, dien armen Maarten Wat gaat mij zijne gedachtenis aan Een opgehangene een Ga niet verder, ongelukkigeviel ftyriA ■f\oriA H^ona Cacao Cacao '■Cacao RONA ■fyNA ■fyNA CACAO '■Cacao (■CACAO Rqna cacao men onderscheidt in grofpluk-oud, grof- pluk-jong, fijnpluk-jong enz. naar ge- laDg van jonger blad en jongere scheu ten worden in de buitenlucht of in trommels langs machinalen weg „verflenstdaarna gerold de als „zwarte" thee bestemde met de hand, de als „groene" thee bestemde met be hulp van machines. In nieuwe machines, rolbrekers genaamd, worden de opgerolde blaadjes afzonderlijk gehouden. Door al die bewerkingen is kneuzing ontstaan en grijpt verbinding plaats vaudeolieën en stóffen die eerst dan en vooral wan neer de blaadjes in een laag van 10 tot 12 cM. aan een fermentatieproces zijn onderworpen geweest, aan het product den bekenden smaak en geur verleenen. Ten slotte wordt de thee gedroogd, door er een heete luchtstroom over te leiden en na eenigen tijd te hebben gestaan, te zijn „bestorven", om het zoo te noemen, verpakt in kisten en geëxpedieerd. De theeondernemingen op Java zijn zeer belangrijk. Een thee-proefstation te Buitenzorg houdt zich bezig met onder zoekingen ter bestrijding van schimmel en voor de thee schadelijke insecten en de veredeling van het product. De meeste thee-ondernemingen hebben nog hun eigen laboratorium. De aanleg der tuinen is terrasvormig en geschiedt op de berghellingen na rooiing van het oerbosch. Java produceerde in 1912 73 millioen Eng. ponden thee, d. w. z. een tiende gedeelte van de wereldopbrengst. Als curiosum werd door dr. Dekker ten slotte het beeld vertoond van een met kracht de geneesheer inuw neef was een eerlijk man, verstaat gij Het menschelijkgerechtheefthemverourdeeld, dat is waarmaar de goddelijke recht vaardigheid zal hare beurt hebben, en zij zal zich niet bedriegen. De ware schuldige zal weldra herkend en aan dezelfde galg opgehangen worden, waar aan Maarten Voss werd gehangen, en deze zal levend tegenwoordig zijn bij' de marteling van zijn lasteraar. Hij heeft dan het graf verlaten vroeg Gerrit stamelend. Ik heb het u reeds gezegdzoo iets is meermalen gebeurd, hernam de geneesheer niet meer op dien twijfel- achtigen toon, waarmede hij den vorigen dag diezelfde woorden had uitgesproken, maar op een toon, die tegelijk eene zekere ingeving, bedreiging en veront waardiging uitdrukte. Kort daarop verliet hij het vertrek, en zijn patient alleen gebleven, was aan vreeselijke angsten ten prooi. De drie daaropvolgende dagen waren voor Gerrit als drie eeuwen van dood strijd, waarin hij slechts het leven behield door de angsten, die hem door schrik wekkende beelden werden aangejaagd. Boedhistisch leeraar, die volgens de le gende zijn oogleden afsneed om beter te kunnen waken en uit de op den grond liggende oogleden twee planten zag op wassen, de thee, die hem den slaapver- drijvenden drank gaf welke thans overal bekend is. Terechte bedankte de heer I. Kake- beeke den heer Dekker voor zijn leerrijk en interessant „theepraatje", waarmede de vergadering door applaus instemde. In de Dinsdagavond gehouden buiten gewone algemeene vergadering van de Bouwvereenigiiig „Help u Zeiven", werd met algemeene stemmen besloten tot uitbreiding van het bestuur. Iu verband met dit besluit werdeu tot bestuursleden gekozen de bh. C. Kooman tot 2e pen ningmeester en Cl. de Kok als gewoon bestuurslid, beiden thans commissaris van toezicht op het geldelijk beheer. In diens plaats werden tevens gekozen de heeren J. Kousemaker en M. Nieuwen- huijzen. In verband met de uitbreiding van het bestuur en het steeds grooter worden der werkzaamheden, werd door de vergadering met bijna algemeene stemmen besloten het salaris van het bestuur te verhoogen van 2 pCt.op 2'/a der inkomsten. Rijkskantoren. Ter diepte van 14.60 M., met een gevelbreedte van 23 M. en een nokhoogte van i5 M. verheft zich op het Ravelijn bij de Brouwers- gang, massief en stevig het gebouw, dat door den gemeente-architect den heer Ruthuizen werd gebouwd en dat het Rijk voor 50 jaar van de gemeente huurde Zijne ongelukkige vrouw hield zich ten laatste overtuigd, dat hare man zijn ver stand geheel verloren had. en reeds ver spreidde zich dat gerucht door de gansche buurt. „De arme man, zeide men, is krankzinnig; de rouwvolle dood van zijn neef bracht bij hem ongetwijfeld dat gevolg te weeg." Op den avond van den derden dag, stond van Spoel op den drempel van zijn winkeleensklaps komt iemand naar hem toe zeggende Kent gij Gerrit van Spoel, vriend Ik ben het zelf. Goed, dan is dit voor u, sprak de man, hem een brief toereikend. Van wien komt gij Dat weet ik niet, antwoordde onder het heengaan de onheusche bode. Gerrit trad, bevend van schrik, zijn huis binnen, nam de de kaars van de tafel, waaraan Margriet zat te werken, klom naar zijn vertrek, opende het papier en herkende het schrift van Maarten. Hij leeft dan nog? hij is dan her rezen riep Gerrit uit, het papier tusschen zijne krampachtige vingers ver frommelend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1