97 cent Isnaren. lekker, Goes. varen. No. 29. Zaterdag 7 Maart 1914. Tiende Jaargang. ing zal ieder voldoen, ai 8 cent 37 1,05 ndeerd iegelijk 1 1,39 cent 10 cent nkbaar, steeds rend cadeau »y2-, 25- of 50- arig feest, ïrlijden of voor irjaardagen t dan een prijs- >urant aan: URE BOGAERTS e BOXTEL Veischijnt eiken MAANDAG-, WflEHSDAC- te VRIIDAGAfOND. Dit nimmer bestaat rit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BI H HEN LAND. UIT ZEELAND is vanaf 9 •aaiers 3 zerzaagboog m. 59 isen 11 takmessen na staal in per stel or Huisdeuren pond pond pond iet boor en ien kussens •s gers ten tangen rten Draadnagels, en en Kastbeslag. 3» ile soorten van groote (1 en reine stemming. M mm. Mil Abonnementsprijs j>. 3 maanden voor Goes f 0.75, daaYbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraal C 209, GOES ReclamebericEten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prijs. Advertentiën ran 1—5 regels f0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. èi contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I f gulden bij J A gulden bij gulden bij ft P" directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I banden, voeten of oogen. I I verlies van een Ij I I H verlies verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z I 8 B 8 8 Voorts bij ongeneeselijke I Z 8 I I hand, voet I BI II van een f II e®n J g 8 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; I duim; t# wijsvinger. Hw De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Gemeenteraad van Goes. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Donderdag, 5 Maart, des avonds ten 8 ure. Voorzitter de heer De Beaufort. Afwe zig Bonder kennisgeving, dhr. Risch, met kennisgeving de heeren Holtmann en Pi laar. De notulen worden goedgekeurd. Do volgende agenda wordt behandeld: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving van belasting en school geld. 3. Verzoek van den heer C. J. Woordhoek, om aanwijzing van rooilijn, voor een te plaatsen hekwerk aan den Ouden Singel, voor zijn perceel no. 96 aldaar. 4. Wijziging der gemeontebegroo- ting voor 1914. 5. Wijziging der begroo ting voor 1914 van de Gemeente-gasfa briek. 6. Het verhuren aan het Rijk van het gebouw voor Rijkskantoren, staande op het Ravelijn nabij de Brouwersgang. 7. Het wijzigen van 's Raads besluit dd. 20 Maart 1913, No. 11 tot, het aangaan van een geldleening ad f 40.000. 8. Het aan gaan van een geldleening ten behoeve van de gemeente-gasfabriek tot een be drag van f43000. 9. Wijziging der ge- meentobegrooting van 1913. 10. Verzoek van J. en A. de Bruijne, ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht aan den Westwat, in verband met aldaar te bou wen woningen; tevens vergunning vra gende achter de rooilijn te mogen bonwen en een hekwerk te mogen plaatsen in de bestaande rooilijn. 11. Vaststelling van het primitieef kohier van hondenbelasting voor het dienstjaar 1914. 12. Rekening van de fondsen der voormalige gilden over hot jaar 1913. 13. Eerste suppletoir kohier van schoolgeld voor school A, (cursus 1.9131914). 14. Het vaststellen van pensioens-grondslagen van diverse gemeente-ambtenaren in verband met de voorschriften van do pensioenwet voor do gemeente-ambtenaren 1913 en de weduwenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913. 15. Wijziging v.an het regle ment van het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren. 10. Adres van een dertigtal deelhebbers in het fonds tot ondersteuning van we duwen van gemeente-ambtenaren, hou dende verzoek om teruggaaf van een gedeelte der betaalde premiën. 17. Ver zoek van den hoer .T. A. van Doornick te Hansweerd, om aanwijzing van rooilijn voor te houwen perceel en aan den straat weg naar KLoetmge, op het terrein ka dastraal bekend gemeente Goes, sectie B nos. 701 en 703. 18. Aanvraag verlen ging dor concessie voor de heffing van sas- en havengelden. 19. Gemeente-gas fabriek Winst- en verliesrekening over 1913, met balans. Jaarverslag over 1913. Punt 1. De ingekomen stukken zijn: 1. Goedkeuring van het raadsbesuit tot verhooging van het te heffen maximum bedrag aan hoofd, omslag. 2. Mededeeling van Ged. Staten inzako verdaging hunner beslissing omtrent de gemeente-begrooting voor 1914. 3. Goedkeuring van het 2e suppletoir kohier van den Hoofd. Omsl. dienst 1913, 4. Goedkeuring van het raadsbesluit j houdende eene verordening betreffende de betaling der inkoopsom en het verhaal op de gemeente ambtenaren in verband met de invoering der pensioenwet voor L do gemeente-ambtenaren 1913 en der we- duwenwet voor de gemeente-ambtenaren Ulo. 5 Mededeeling omtrent adressen inzake ioodwithoudende verven 6. Verslag over den toestand van het Lager onderwijs in de gemeente Goes over het jaar 1913. 7. Verslag over 1913 van de verrichtin gen der Commissie tot wering van school- verzuim. i 8. Rekening en verantwoording van het 1913 vereeniging van werklieden over 9. Uitnoodiging van den Raad der ge meente Velzen om adhaesie te betuigen aan het door den raad gezonden adres aan de Tweede Kamer der S t a- ten-Generaal' inzake het ingediende wetsontwerp tot verleening van ouder domsrenten aan hehoeftigen. 10. Verzoek van den Commissaris van politie alhier om gunstig te willen advi- seeren op zijn aan Hare Majesteit de Koningin gezonden adres om ver hooging van salaris. Dit wordt in handen van B. en W. gegeven ter fine van advies. 11. Rapport ©indvergadering tentoon stellingscommissie Middelburg. 12. Adres van de N. V. Spoorwegmij'. Zuid-Beveland", houdende verzoek om zich in beginsel bereid te verklaren tot het verleenen van een gem. subsidie voor een net van lokaalspoorwegen in Zuid- Beveland. Dit wordt in handen van B. en W. ge steld ter fine van advies. Punten 2 en 3 worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij punt 4 bespreekt de heer Fransen van de Putte de houding van Ged. Sta ten, die bij de beoordeeling van eenige punten der gemeentebegrooting geen re kening hielden met het feit, dat sommige posten in hun definitieve gedaante eerst na 15 Januari j.l. konden worden ge kend, dus een paar maanden na het op maken dier begrooting. Hij spreekt als zijne meening uit, dat een begrooting dient beoordeeld te worden naar de op den datum der vaststelling bekend© gegevens. De voorzitter antwoordt, dat Ged. Sta ten: met hun opmerkingen slechts beoogen de begrooting zoo nauwkeurig mogelijk te doen zijn. Punten 5, 6 en 7 worden zonder op- of aanmerkingen overeenkomstig het voor stel van B. en W. goedgekeurd. Punt 8. Het voorstel van B. en W. om de jaarlijkscho aflossing van f 1000 op f 2000 te brengen, waar de middelen zulks veroorloven en een te langzame aflossing wordt vermeden, wordt aange nomen. Punt 9 wordt aangenomen. Punt 10 geeft aanleiding tot levendige discussie naar aanleiding van het voor stel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Dekker verdedigt breedvoerig het bouwen van hui zen, zooals adressant vraagt, op grond vooral van het gebrek aan nette wonin gen in de gemeente en wijl de bezwaren door B. en IV. tegen het verzoek van adressant ingebracht, hem te onbelangrijk voorkomen, om daarvoor het verzoek te weigeren. Het «enig bezwaar bestaat in het rooien der hoornen, ofschoon spreker zelf daar geen bezwaar tegen heeft. Trou wens de Westwal is al op vele plaatsen bebouwd met nette huizen. Spreker zal dus voorstellen, dat B. en W. in nader overleg treden met den ondernemer. De voorzitter zegt voor het behoud te zijn van het plantsoen. Had de aanvra ger de rooilijn meer naar achter willen plaatsen, zoodat de 6 iepenboomen vrij bleven, hij zou persoonlijk dan wel voor het bouwen van woningen daar ter plaatse iets voelen. Nu echter niet. Do heer Franssen v. d. Putte vindt in den woningnood een argument om tegen het. voorstel van B. en w. te stemmen, wat hij ook zal doen als hem blijkt, dat er inderdaad woningnood is. De heer v. d. Bout is van meening, dat hier, evenals vroeger aan de heeren Krij ger en Duvekot, vergunning moei. worden geweigerd, wijl geen nieuwe argumenten zijn naar voren gebracht, die voor een andere beslissing pleiten. Do heer Dekker wederspreekt dit en ziet niet in waarom de raad, die va-ijl beslist, niet zou mogen afwijken van een vroeger ingeslagen weg, als andere om standigheden zich voordoen. De heer Temperman zegt, dat hij in deze kwestie nog denkt als 12 jaar te voren: denkt aan de wandelaars en de jeugd en spaart wat wij nog aan plant soen hebben. Woningnood is er niet, hij noemt vele leegstaande woningen oip! De heer Dekker zegt, dat hij in besloten zit ting over die huizen wel het een en ander kan mededeelen, wat zijn stelling: er is woningnood in Goes onaangetast laat. De heer Temperman verzoekt den heer Dekker hem aan het woord te laten; de heer Dekker verzoekt den heer Temper man niet boos te worden, hij is ook niet boos. Do voorzitter, de verschillende spre kers beantwoordende, zegt o. a. den heer Fransen v. d. Putle, dat punt 17 der agenda spreekt van het bouwen van per- ceelen aan den Kloetingschcn straatweg, wat op een verzachting van den woning nood wijst. Bij de stemming wil de heer Dekker aan zijn voorstel den voorrang zien toegekend, wijl het een verdagings- voorstel is. De heeren De Witt Hamer en Van den Bout overtuigen hem ten slotte, dat het voorstel van B. en W. voorgaat. Dan kan toch nog de bouwonder nemer met nieuwe voorstellen tot B. en IV. komen, ,al is het ook waar, dat B. en W. niet met hem maar met den ver- kooper van den grond aan den Westwal over de bouwplannen hebben gesproken. Het voorstel van B. en W. wordt daar op aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (linksch tegen rechtsch). Punten 11, 12, 13, 14, 15 en 16 worden zonder op- of aanmerkingen overeenkom stig het voorstel van B. en W. aangeno men. Omtrent het adres, bedoeld in punt 16 kan geen beslissing worden genomen, wijl de gelden, waarvan sprake is, geen gemeentegelden zijn. Bij' punt 17 wijst dhr. Kakebeeke op het belang van een veilig verkeer op den druk beganen en bereden Kloetingschen straat weg, zoodat het noodig is te onderzoeken, of de bocht, welke met de nieuwe rooilijn, wordt verkregen, den draai van den weg daar niet. onveilig maakt. Spreker zou willen dat, onder verdaging van dit agendapunt, latten op het bewuste terrein volgens de te projecteeren rooilijn wor den aangebracht en men zich eerst ter plaatse een idee vorme van den nieuwen toestand. Op een bemerking van den heer De Witt Hamer, dat slechts een schutting zou voldoen aan hetgeen de heer Kake beeke wil, antwoordt deze, dat men ook latten met zeildoek zou kunnen aanbren gen en handhaaft tegen het betoog van den heer v. d. Bout, die van de te pro jecteeren rooilijn geen gevaar verwacht, zijn wensch en voorstel, dat ten slotte door den voorzitter en (len raad wordt geaccepteerd. Punt 18 wordt aangenomen. Bij punt 19 vraagt de heer Dekker on der waardeering voor do behaalde gun stige resultaten of de winst der gasfabriek over 1913 niet zou kunnen worden ge bracht op de begrooting van 1914 ter ontlasting van den hooidelijken omslag. De heer De Wilt Hamer antwoordt dat dit, hoe sympathiek het ook aan B. en W. voorkwam, niet wel mqgelijk is in ver band met de door Gedep. Staten uit te oefenen controle op de begrooting. Eerst volgend jaar kan hiervan sprake zijn. De heer v. d. Bout acht het 't juiste oogenblik mede te doelen, dat de gunstige resultaten van het gasbedrijf het gevolg zijh. van de veel gunstiger productie door het gebruik der nieuwe ovens. Hierdoor toch wordt van iedere H.L. steenkolen, 25 k 26 M3. gas gewonnen tegen van de. oude ovens slechts 19 Ms. Hel publiek zou a,nders geneigd zijtn de behaalde winst op rekening te stellen van do activiteit van den nieuwen direc teur, iet.s wat hoezeer ook het beheer van den nieuwen directeur te prijzen valt niet overeenkomstig do waarheid zou zijin. Biji de rondvraag bespreekt de hoer Dek ker een artikel van het „Zcouwscho Land bouwblad van 25 Febr. 'j.l., waarin, on der onderteekening van de heeren Q. Trim- pe en J. M. Slegt wordt geklaagd over den achteruitgang van de boter- en eier markt en een somber toekomst-tafereel wordt opgehangen van een verlaten, uit gestorven Goes. Spreker vraagt of B. en W. hiervan af weten en wat zijl voornemens zijn in deze f© doen. De heeren Van den Bout en De' Witt. Hamer leggen breedvoerig' uit hoe eene goede samenstelling van een commissie voor ma,rktzetteis steeds bij B. en iWs. is. gestuit op onwil en weigering dergenen die men daarvoor geschikt en noodig acht te, vooral als 'teen landbouwer-lid gold, iets wat aan een der onderteekenaars van de klacht bekend is, daar hij aan een bespreking dezer kwestie bij een burge meester- en wethouders vergadering deelr nam. Conclusie: wij staan onmachtig en de beschuldiging in het artikel heeft geen grond. Alleen het aanstellen van een bezoldig den marktzetter met een instructie ach ter zich kan in dleze helpen. Do heer Dekker verklaart zich tevreden over de mededeelingen en beveelt de door den heer De Witt Hamer genoemde op lossing in. de aandacht van B. en W1. aan. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Onze vroede vaderen. Het stemmen over een adres tot bou wen van huizen aan den Westwal achter de Herv. Softool werd weer een politiek votum rechtsch stemde tegen het voor stel van B. en W. om het adres te weigeren, linksch voor. IN iet alsof hier geen gronden voor de meening van B. en W. waren. Ongetwijfeld. De aanvrager had met zijn rooilijn wat naar achteren te brengen en de bewuste zes iepen onaangeroerd te laten o. i. beter gedaan en meer kans op succes gehad. Maar de houding van den heer Fransen van de Putte, die zich door het allesbehalve scherpzinnig betoog van den lieer Tempermau liet ompraten is toch zeer vreemd. Want de heer Temperman toonde zich niet slechts aartsconservatief door te zeggen dat hij in deze kwestie juist zoo dacht als 12 jaren geleden, maar ontzenuwde ook met ziju opsomming van leege huizen (o.a. het in zijn tegenwoordige gedaante zoo goed als onbruikbare kautoor vanscheeps- bewijzen en kadaster aan de Beesten markt) allerminst de door den heer Dekker geponeerde stelling, dat te Goes aan nette woonhuizen van niet te exor bitante huurprijzen bepaald gebrek is. De lieer Tempeiman moet maar eens informeeren wat voeten het in de aarde heeft gehad, alvorens het hoofd der R. K. Jongensschool hier een huis kon vinden. Het kerkbestuur was ten slotte gedwongen het eerste huis het beste dat leeg kwam, te koopen. Liefde voor plantsoen, natuurschoon, belommerde wandelingen. Prachtig! Maar nut gaat voor genot en waar in het onderhavige geval met niet te groote schennis van net plantsoen een rij mooie huizen op een mooi punt der stad had kunnen gebouwd worden, vinden wij èn het conservatisme èn de plantsoenlicfde in den heer Tempermau als gemeente raadslid bevreemdend. Over plantsoen gesproken. Hoe komt het, dat de talrijke olmeboomen, die door de stormen der laatste jaren werden ontworteld of, aangetast als zij waren door den lepenspintkever, moesten wor den omgehakt, zoowel op Oost- als West wal als tusschen 's-IIeer Hendrikskiiide- renslraat en dijk van dien naam, niet door nieuwe exemplaren zijn vervangen Het zal den wandelaar, voor wien de heer Temperman in de bres sprong, aan genaam zijn in een volgende raadszitting te vernemen, dat dit gemeenteraadslid op voorziening in deze aandringt. ARGUS II. De opcenten. Het opcenten-voorstel. is er. De opcenten op vermogens- en bedrijfs- belpsting worden verdubfb'el d, terwijl Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 7 Maart Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige, westelijke tot zuidwestel. wind. Meest zwaarbewolkte lucht Regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. zij in een bepaald geval nog aanzienlijk kunnen stijgen. Ook zal het glaasje bier d u u r d e r worden door verhooging van van den ac- cijns, die, gelet op hetgeen de minister daarvan verwacht, (5 a 6 top) verre van onbeduidend zal wezen. Feitelijk wordt met deze voorstellen, vooruiigëloopen op het tot stand brengen der inkomsten-belasting. Eerst wanneer die belasting in werking treedt, zal men van de opcenten afkomen, maar of men dan minder zal betalen, is de vraag. Aan het tarief wil of durft de reigee- ring niet raken. En waar het vorig Kabinet allereerst uit die bron wilde putten, om de kosten der sociafe wetgeving te dekken, worden nu de Nederiandsc-he belasting-betalers heil kind v.an de rekening'. Zij 'zullen het gewaar worden, wanneer ziji straks hun aanslagbiljetten thuis krij gen en het voorstel «in de Kamers er door is gegaan I Zoo oordeelt „Het Centrum". „Het Huisgezin" drukt zich als volgt uit: In plaats van tien krijgen we voor het nieuwe belastingjaar een opslag van twin tig percent op den aanslag voor bedrijfs- en vermogensbelasting. Het is de min joyewse entrée van mi nister Bertling. 't ls niet aangenaam, zegt hij; maar straks komt de inkomstenbelasting, en daarvoor zijn de hoogere opcenten een passende voorbereiding. Daar schuilt toch ook in dezen mi nister van Financiën eenig gevoel van humor. Wo zullen aan de twintig opcenten moe ten gelooven, maar waarom die ook ge heven van do kleine aanslagen? Waarom deze niet vrijgesteld en des noods een paar percenten meer gelegd op de hoogere inkomens en de groote vermogens 1 Do kleine burgerij en middenstand heeft, het in deze dagen zoo zwaar te verant woorden, dat elke gulden belasting moer feitelijk een onrechtmatigheid is. Voor allen twintig percent meer is schijnbaar de gelijkheid betracht, maar in werkelijkheid is het de ongelijkheid beoefend. Erger nog staat het met de voorge nomen verhooging van den bieraccijns, terwijl men den accijns op wijn ongewij zigd laat. Minister van financiëetó vechtvaardig heid zat 's heeren Rertling's eeretitel niet worden. Goes. De timmermansknecht M. alhier had liet ongeluk een stuk van zijn duim te zagen. Geneeskundige hulp moet ijlings worden ingeroepen. Jn de Woensdagmiddag gehouden vergadering van gezworenen van het waterschap „Debreede Watering bewes ten Ierseke" werd de volgende voordracht (alfabetisch) opgemaakt voor ontvanger griffierBlok, secretaris der gemeente Arnemuiden Ch. Glerum, volontair ter secretarie van Heinkenszandvan de Velde, candidaat in de rechten te Ierseke. G. Cr. De tentoonstelling op gebied van gasverlichting en gas verwar rning, welke te dezer stede door de gasfabriek zelve wordt georganiseerd de raad nam gisterenavond het besluit een post daarvoor, alsnog op de begrooting uit te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1