IE N. r. L IE LIGN1 - GOES. No. U TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 34 Febr.1014. MARINE. m, GOBS. :o's Gemengd Nieuws. kasten, bezitten houden onbe- loten te verkrijgen 00MB00TDIENST sDordt.Rotterdam en Amsterdam, fniraal de Ruyter en Stad Goes. UIT DE PERS. Vitrages, Allovernets, Tulles en Mous86lines. Afgepaste Glasrideaux en Overgordijnen. Stores, Linnen en Tulle Rolgordijnen, Crème en alle kleuren Lancasters. Serges en Pluchettes. Gordijngarnituren in Koper, Hout en IJzer. Franjes, Galons en corde- lières. Tapijten, Karpetten en Loo- pers in Hilversumsch Tapis Beige, Tapestrij en Axminster. Stoffeering van alle mogelijke Gordijnen, Vloerkleeden en Linoleums. Telefoon no. 10. langaan eener vrijwillige verbin- ninimum-leeftijd 21 jaar. laximum-leeftijd 29 jaar. ninimuni-leeftijd 21 jaar. aaximum-leeftijd 28 jaar. ninimum-leeftijd 19 jaar. naximum-leeftijd 25 jaar indien reeds zeer voldoende [unnende stoken, maximum- eeftijd 29 jaar.) ninimum-leeftijd 16 jaar. naximum-leeftijd 17 jaar. tot en met 20 jaar immer de in dienst te treden als jongen, zenden van een briefkaart is van aanneming der Marine te j YOOR DE I houden den 22 April 1914, keurd bij Koninklijk besluit van j Januari 1914, Staatsblad No. KI MARTENS en M. P. RIJK, alhier De Commissie- met de Stoombooten k van GOES n. ROTTERDAM' dag 25 Februari 's morgens 27 Februari 's morgens 1 Maart 's morgens AMSTERDAM: Woensdagmidtó k van ROTTERDAM n. GOEb- g 24 Februari 's avonds, dag 2G Februari 's avonds, ag 28 Februari 's avonds. AMSTERDAM naar GOES: Vrijdagmiddag 2 uur. aats: Rotterdam, Hari"» Zuidzijde, IRMATIËN te bekomen te G°e' heer J. C. MONHEMlUS, bij de heeren BOUMAN rtj' sterdam bij de heeren J- IHURE en W. DEFAIS en te»0! bij de Stoomboot-Reederg VAN DER SCHUIJT. 5AGIERS VRACHT Goe«-D 0^1' jam«nkel» relt, f 1, rtlourfb' V De 6de Haarlemsche Katholiekendag. Donderdag 19 dezer hield 'iet Alge- meene Comité der Haarlemsche Katho liekendagen onder voorzitterschap van den lieer Mr. J. N. J. R Helens Thijssen eene vergadering te s Graven- 'iafn die vergadering werd door liet Hoofdbestuur o.a. meegedeeld, dat onder goedkeuring van Z. D- II. den Bisschop besloten is, den zesden katholiekendag te houden te Rotterdam. De juiste datum is nog niet bepaald, maar wel staat vast, dat hij vallen zal in de eerste helft van de aanstaande Octobennaand. Toen verleden jaar op liet diocesaan congres behandeld werd bet onderwerp R. K. Familieleven", kon men ge dachtig aan de waarheid, dat wie A zegt ook B moet zeggen reeds vermoedeu, welke stof dit jaar aan de beurt zou zijn, namelijk „De katholiek in zijn optreden naar buiten". Evenals toen zal ook thans het onder werp gesplitst worden in drie onder- deelen, te behandelen in drie verschil lende sectiën I. De Katholiek in het openbaar gods dienstig leven II. De Katholiek in liet openbaar maatschappelijk leven; III. De Katholiek en zijn ontspanning. Tot voorzitter van liet Uitvoerend Comité is benoemd de beer A. J. A. Gilissen, bankier te Rotterdam, wiens naam een waarborg is, dat de voorbe reiding en organisatie uitstekend zal wezen. Van hem wordt niet ten onrechte gezegd, dat bij alles, wat bij op katho liek terrein onderneemt en dat is zeer veel doet slagen. Ook bij de Zeeuwen, vooral bij lien, die aan den „Schaepmantoer" hebben deelgenomen, is bij een goede bekende, en zij herin neren zich gaarne zijn innemende jovi ale persoonlijkheid. De namen der vier sprekers en func tionarissen zullen later worden bekend gemaakt. Hoe zal Zeeland den oproep ter wapen schouwing beantwoorden Zullen zij zich bij t i e n t a 11 e n of bij vijftigtallen opmaken om hun Bisschop te Rotterdam te gaan begroe ten en opnieuw den heerlijken invloed te ondervinden van zuo'n indrukwek kende bijeenkomst 'k Geloof liet laatste. V ij f t i g t a 11 e n zulen liet wezen. Naar hier kwamen onze Iloliandsclie broeders in grooten getale. Geen af stand, geen tijdverlies, geen kosten schrikten hen af. Zij kwamen zelfs uit de uiterste hoeken van liet Bisdom, en velen moesten drie dagen bestemmen voor de reis. Zeeland zal zich door Holland niet laten beschamen. Thans reeds kan ik ze bij dozijnen aanwijzen, die vast besloten zijn in Oc tober op 't appèl te wezen. Maaa er is nog iets anders, dat wijst op groote deelneming van Zeeuwsciie zijde. Meer dan driehonderd eilandbewoners werden verleden jaar vast lid, en maar enkelen hebben vóór 1 Januari jl. dat lidmaatschap opgezegd, zoodat we mo gen aannemen, dat liet corps der vaste leden in onze provincie dit jaar nog even talrijk zal zijn als in 1913. Eu van de vaste leden maakt steeds een zeer groot procent der Katholiekendag mee. Zeer waarschijnlijk zal bet voor de Zeeuwen mogelijk zijn, de reis te doen in gereserveerde spoorwegrijtuigen tegen gezelschapsreis tarief, en ook die om standigheid zal ongetwijfeld nog van in vloed zijn op de deelneming. R. G. van Nieuwkuijk. Vlissingen, 21 Feb. 1914. Nog voor onzen Tijd 7 De Franciskanerpater De Kok schrijft in de N. Venloschc Crt.: Is de Derde Orde nog wel voor onzen tijd Wie meenetdat zij alleen goed was voor de middeleeuwen en dus thans maar had moeten uitsterven, zullen Paus Leo XIII wel een bekrompen man noe men. Want deze Paus heeft ontelbare malen verkondigd in brieven en bijeen komsten, in niet minder dan vijf ency clieken zelfs, dat de Derde Orde meer dan ooit een vereeniging is voor onzen tijd, waartoe iedereen moest belmoren. Eu Paus Pius X schreef zelfs, dat hij de verwezenlijking van zijn ideaal vooral van de Derde Orde verwachtte. Dus niet meer voor onzen tijd Men behoeft den regel der Órde trou wens maar aandachtig te lezen om van de zeer groote waarde dezer vereeniging, mits goed geleid en georganiseerd, over tuigd te zijn. Er wordt gestreden tegen de slechte, voor de goede Pers, er worden offers gebracht om in elk katholiek gezin een katholieke krant te brengen, de regel der Derde Orde verplicht haar leden boeken en bladen, die ook maar gevaarlijk zijn, buiten de huisdeur te houden. Een voor de jeugd wellicht nog grooter gevaar dan de slechte Pers is de oneer bare en zedenkwetsende mode, waardoor de vrouw zoo menigen jongen man ver leidt en hem bet schoonste, dat hij bezit, doet verliezen, de engelreine bloem der kuischheid. Treden onze jonge meisjes evenwel tot de Derde Orde toe, zij bin den zich om de christelijke zedigheid in de kleederdracht te bewaren en zullen daardoor in niet geringe mate de open bare zedeloosheid tegengaan. Ook hier zal men wel gaan roepen om een bond tegen de onzedelijke mode gelijk men enkele jaren geleden om een bond tegen de weelde riep. Doch zulke bonden zijn feitelijk niet noodig, daar de regel der Derde Orde op bestrijding dezer moderne uitwassen is aangelegd. Wil men tocli een bond, dan als praktische Nederlanders de stichting in en door de Derde Orde tot stand gebracht. Zoo heb ben de Belgen gedaan en zoo is 't ook in Duitscliland voorgesteld. Niet meer voor onzen tijd I Maar dan zijn Kruisverbond enMaria- vereeniging evenmin voor onzen tijd, want ook de Tertiarissen hebben zich moeten verplichten om de matigheid 'te beoefenen, niet slechts in drank, maar ook in het gebruik van spijzen. Niet meer voor onzen tijd! Doch dan begrijp ik dè Pausen niet die zooveel voor bet openbaar katholiek leven van de Derde Orde verwachten. Of zou liet soms zijn, dat diegenen van ons, die de Derde Orde minachten, zelfs tegenwerken, zelf hun tijd niet begrijpen Minister Pleyte en de Gouverneur-Generaal Idenburg. Reeds meermalen werd de aandacht getrokken op het feit, dat Minister Pleyte, als liberaal Kamerkandidaat, zeer sterk ageerde tegen den christelijken Gouver neur-Generaal Idenburg. En Minister ge worden handhaafde hij dionzelfden Gou verneur-Generaal. Had de Gouverneur-Generaal gezwenkt of was de Minister van meening ver anderd Nog altijd was dit punt niet opgehel derd. Nu echter, na de verschijning van de .Memorie van Antwoord op liet Voorloopig Verslag der Eersle Kamer, kan „do Stan daard" schrijven De Memorie van Antwoord op de Slaats- begrooting 1914 gaf aan bet jncident- Pleyte een gelukkige wending. Naar men weet, stond het zoo, dat de Minister van Koloniën wel bad verklaard, dat het karakter van den Gouverneur- Generaal niet was aangetast, maar gezwe gen had van het omgaan van zijn over tuiging. Vandaar, dat. hem in de Eerste Kamer was gevraagd, wel te willen uit spreken, dat niet alleen Idcnburg's karak ter niet. was aangetast, maar ook, dat hij zijn overtuiging niet verzaakt had. Op die vraag was inlussehen alle ant woord uitgebleven, en dit schiep de nieu we ongelegenheid. Ook hieraan is nu echter liet gewenschte einde gemaakt. In bedoelde Memorie van Antwoord toch slaat thans op blz. 3 te lezen: „Op die onjuiste praomisse kan niet het be toog worden gebouwd, dat do Minister, door blijk te geven van zijn ingenomen heid met den Gouverneur-Generaal, het vermoeden zou hebben gewekt, d a t d e z e z ij n beginselen had p r ij s g e g c- v e n." Nu zijn we er. Dat is liet wat uitgesproken moest wor den. Nu toch is elke pas afgesneden aan een ieder, die staande wilde houden, dat Idenburg, om nog een jaar aan te kunnen blijven, eieren voor zijn geld had gekozen. Wat ook nu nog van dien aard mocht nagebazeld worden, staat nu te hoek als 1 a s I e r. We zijn het Kabinet voor deze perti nente verklaring in zijn Memorie van Ant woord alleszins erkentelijk. Deze zaak mocht, niet blijven zitten. Ze moest, finaal worden uitgemaakt, Thans is dit geschied, en wel op eene èn voor Pleyte èn voor Jdonbiu'g beiden al leszins eervolle manier. (N. Koerier.) In de kerk der Eerw. paters Jezuieten aan den Afostederdijk te Utrecht, is Maan dagnacht het slot van een zijdeur gefor ceerd. waarna i nbrekers de offerbus, waar in geld werd verzameld ter ondersteuning der armen, hebben geledigd. Een bedrag van plm, f 15 i.s aldaar ontvreemd. De andere aanwezige olferbussen werden on aangeroerd gelaten. De politie speurt naar de(n) dader(s). Tot np het oogonblik zon der succes. Gearresteerd. Op het Haagse,he veer werd de vorige week door de recher cheurs van politie Ruining en Fleischeuer gearresteerd de 37-jarige J. K„ uit Delft. Zooals wij in een vorig nummer hebben vermeld, wordt do aangehoudene ver dacht ook nog een poging tot. dood slag te hebben gepleegd op zijn vrouw, van wie hij sedert eenigo weken geschoi don leeft. Bij zijn aanhouding werd een geladen revolver in zijn bezit gevonden. De gearresteerde is aan de Delflseho politie overgeleverd. Treindieven. Omtrent de aan houding te Zwolle van drie spoorewgbe- ambten wegens ontvreemding van goede ren meldt men vandaar aan de „Nieuwe Courant": De politie deed onderzoek naar eenigo goederen, voorwerpen, vermist uit een koffer. Maandagmiddag per trein verzon den uit Kampen in de richting Utrecht. Daar de conducteur die den trein had ver voerd met don laatston trein uit Utrecht moest komen, werd hij Dinsdagnacht, te Zwolle door de politie opgewacht. Bij onderzoek bevond deze op hem en den 'remmer P., heiden uit. Zwolle, worsten die bleken te behooren tot, een mand worst in een der goederenwagens. De pakmeester de Y„ uit Utrecht, had een pak chocolade in zijn bezit., waar van hij de herkomst niet gemakkelijk scheen op te geven. Alle drie werden gearresteerd. De ver miste voorwerpen werden nog niet ge vonden, ook niet bij huiszoeking te Zwolle. De hoofdconducteur heeft veel meer dan 25 jaren dienst. De remmer P. stond heel goed aangeschreven. Het is onbegrijpelijk hoe goed bezoldigde beambten zóó hun positie in de waag schaal durven stellen. Anarchisten over socialis ten. Te Amsterdam sprak op uitnoodi- ging van het Comité voor Sociaal-Anar chistische Actie de heer O. Rijnders. die blijkens een verslag in het. „Hbl." vooral de burgemeestersbenoeming van den soci aal-democraat Ter Laan van anarchistisch standpunt als volgt critiseerde. „Wat is dat eigenlijk voor een ding, zoo'n burgemeester?" vroeg hij. „Burgervader noemen zij zich wel eens en aldus worden zij wel eens genoemd. „Maar dat is natuurlijk lak. „Een burgemeester is niets anders dan een machtsinstrument van het burgerlijk gezag. „Dat is nu ook Ter Laan, de zooge naamde „roode" burgemeester, die dank bracht aan de Koningin voor liet vertrou wen hem geschonken(Gelach). „En verklaarde, dat hij zich dat. ver trouwen waardig zou trachten te maken. (Vroolijkheid). „En de heer Baas, liet oudste raadslid in Zaandam, had Gods zogen voor hem af. (Luid gelach). „Hij, de man, die in „De Dageraad" het godsbestaan „critiseerde, hoorde dat met een vroom gezicht aan! (Algemecne vroolijkheid). „Ter Laan zal zich stellen hoven de partijen en het belang van allen behar tigen. Precies hetzelfde smoesje als van alle burgemeesters, die hun ambt aan vaarden. „Doch laat er eens een staking komen! „Dan zal Ter Laan zijn politic-agenten sturen om de onderkruipers te bescher men. Geroep: „Dat weet je niet. Wachten!" De. lieer Rijnders: „Neen, van Zaandam weet ik het nog niet, maar in Frankrijk zijn vele socialistische burgemeesters en daar hebben de stakers nooit zulke harde klappen gehad als wanneer zij geslagen werden door socialistische politie agenten! (Luid gelach). „Ter Laan zal of hot gezag handhaven of liet gezag in den steek laten. Maar dan pleegt hij sabotage en dat mogen we van een sociaal democraat niet ver wachten (Gelach). „Als een arme drommel zich vergrijpt, zal Ter Laan voor den eigendom moeten waken. „Hij zal ook ile Mililiewet moeten uil- voeren. „En is er dan misschien een jongeling, die weigert de wapens te dragen, dan zal Ter Laan hem naar de gevangenis moeten helpen. Dan zal hij misschien zeggen: „jongen, hou je goedJongen, hou je dapper! Veldwachter neem hem mee!" (Vroolijkheid). „Misschien zal Ter Laan hem dan nog een werkje mee geven om in de cel le lezen, b.v. een eritiek van Marx op de burgerlijk-economische verhoudingen! (Al gemeen gelach). Al wat hier door den anarchist is ge zegd is een scherpe maar niet geheel en al onverdiende persifflage van (le twee slachtigheid der S.D.A.P.sehe politiek. Belgische „B onnot s". De jonge bandiet, die niet een medeplichtige Zon dag, op klaarlichten dag op den weg van Brussel' naar Termonde een marktwagen aanhield en de inzittende boeren en boerinnen van hun geld beroofde, doch later werd aangehouden, heeft zich aan de politie bekend gemaakt. Het is een zekere II. uit Brussel, een 19-jarige man van nette ouders. Zijn medeplichtige, be kend onder de naam van „Lucien", is eveneens 19 jaar en wordt nog opgezocht wegens een anderen diefstal. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat heide roovers behooren tot een bende van jeugdige misdadigers, welke in een huis te St. Jans-Molcnbeek vergadert. De politie deed een inval in dit huis, doch de bende had de „zitting" reeds opgeschort(Msbode) Ook in Antwerpen is een „Bonnot"- bende ontdekt. Zondagnacht ontmoette een nachtwaker aan de „Gitshotel" vijf jonge kerels, die hem htfel verdacht voorkwa men. Met behulp van een burger gelukte het hem drie der jonge deugnieten aan te houden. Zij werden naar de gendarme rie van Deurne gebracht. Tot verbazing van een ieder werd bevonden, dat de drie aangehoudenen geheel uitgerust wa ren als roovers, namelijk gewapend met revolvers en een gordel met kogels enz. Een der aangehoudenen, zekere L., tot eene welgestelde familie van Borgerhout behoorende, bekende, dat zij met hun drie ën tot. eene bende behooren van een 15-tal jongens van 16 tot 18 jaar oud, en dat ze regelmatig op roof uitgingen, en ter navolging van de bende van Bonnot, gebruikten ze dikwijls een automobiel. Verschillende diefstallen door de bende gepleegd, zijn reeds hekend. In het bezit van L. werden een 15- tal fotographieën gevonden, allen van le den der bende. Dit zal hunne aanhou ding vergemakkelijken. (Mshode) Aanslagop een kloosterlinge. Een paar weken geleden ging een ziekenzuster te Nantes een harer ouders, die ziek was, bezoeken. Toen zij van het, bezoek terugkwam hoorde zij zich on derweg enkele beleedigingon toeroepen. Omziende ontwaarde zij oen individu van circa 30 jaar, die op haar toeliep. Door Vrees bevangen vluchtte zij, doch do Vagebond greep haar bij de keel en wierp haar in een greppel. „Wat wil je Van me" vroeg de religieuze. „Je doo- den", 'was het cynische antwoord. Hij zette de kloosterlinge zijn knie op de horst, en slak 'met een scherp voorwerp in het wilde naar haar. Eerst poogde de Zuster, die krachtig van houw is, zich te verdedigen, maar toen de vagebond de sterkste bleek, verzette zij zich niet meer, doch bleef stil lig gen. De aanvaller, meenend, dat de met bloed overdekte en uit vele wonden bloe dende kloosterlinge nu dood was, maakte zich uit de voeten. Toen poogde de zuster op te. staan en kon zich naar een naburig huis sleepen, waar haar de eerste hulp werd verleend. Naar den aanvaller wordt gezocht. Uil het verre Westen. Verhuizen per handwagen is alledaagsch, verhuizen hij ketelmuziek is zelfs een beetje banaal in Nederland, maar een geheel dorp, dat niet alleen zijn meubelen, doch ook zijn huizen meeneemt,zoo iets woonde men hier nog niet hij. De Amerikanen schrokken er niet voor terug! liet stadje Drago, met een bevol king van 600 inwoners, tol den staat Colorado behoorend, werd wettelijk inge lijfd bij den staat Utah. Slechts een zeer korte tijd was den Dragoners gelaten, en daar moest dus snel gehandeld worden. Op rten vastgestelden datum' zette men de huisjes, de winkels, de kleine kerk op een nieuw fundament met wielen, om ze per spoorweg vijftien kilometer verder te voeren naar de plaats, welke hun was aangewezen. Dat was in een paar dagen afgeloopen, zonder déraillementen, zonder botsingen; en twee personen, die het bed moesten houden, konden gedurende het transport „binnen" blijven. Voor scepti cisme zullen die Amerikanen wel nooit toegankelijk worden! („De Tijd") Een 'moedige kapitein. Op den kleinen kustvaarder „Gem", die do plaat sen langs de golf van Mexico aandoet, werd dezer dagen brand ontdekt. Te vergeefs trachtte de bemanning, die 20 koppen telde, het vuur te hlusschen, en weldra zag men in dat het onmogelijk was het schip te redden. De 65-jarige kapi tein Brarry hield daarom koers op do kust van Louisiana om het schip op het strand te zetten. Hel vuur nam tijdens dezen tocht in heftigheid toe en hitte en rook maakten het verblijf op het achter schip onmogelijk. De kapitein zond de matrozen naar het voorste deel van het, schip en bleef zelf bij het roer. Toon het land in 't zicht kwam bond de ka pitein het. roer vast, daar hij voelde dat hij het bewustzijn verloor. Hij bleef tot het laatst op zijn post. Het schip liep op [het strand en de bemanning werd ge red. De kapitein werd stervend, met brandwonden overdekt, opgenomen. (Msbode.) Brand te B r ai ne 1' A11 eud. Vrij dagavond der vorige week brak een zeer hevige brand uit in de katoenspinnerij van de firma Van Ham-frères, te Braine l'Alleud (op ongeveer 20 K.M. afstand van Brussel). Het vuur ontstond in een der oude gedeelten van de fabriek en greep snel om zich heen. De brand ver kreeg een zeer groote uitbreiding, mede als gevolg van de vele brandbare stoffen, die zich in dit gedeelte van de fabriek bevonden. De Brusselsche brandweer werd terstond opgeroepen. De hevigheid van liet vuur was van dien aard, dat men moest afzien van de pogingen om nog oen gedeelte van de fabrieken die een zeer groote oppervlakte heslaan, te redden. Do brand was Zaterdagochtend vroeg ge- bhischt. De schade bedraagt, twee millioen francs. Acht honderd werklieden zijn nu zonder werk. (Tijd.) Een dorp zonder mannen. Wel ke toestanden er heersclien op het Hon- gaarsche platteland, dat door joodsche woekeraars wordt uitgezogen, kan blij ken uit het volgende feit, dat zich in het dorp Telkesd heeft voorgedaan. De ge meenteraad heeft n.l. besloten te cmi- greeren naar Amerika, heeft en bloc ont slag genomen en de autoriteiten daarvan in hot volgend schrijven in kennis gesteld. „Met leedwezen doen wij U weten, dat wij ons ambt als gemeenteraadslid der gemeente Telkesd neerleggen, wijl wij ons tot het verkrijgen van betere levensvoor waarden verplicht hebben gezien te emi- greeren". Behalve de leden van den gemeenteraad bevonden zich reeds sedert twee jaren geen mannen meer in het dorpzij waren allen naar den staat Ohio in Amerika vertrokken. Ook de burgemeester zal thans met de gemeenteraadsléden vertrekken, zoodat in het verarmde dorp Telkesd nu nog slechts vrouwen en kinderen wo nen. (Msbode.) Een waanzinnige. Een automobi list, die dertig uren achtereen als een wildeman door het zuiden van Engeland is gejaagd, onderweg zijn benzine niet betaalde maar er vandoor ging zoodra bij den voorraad binnen had en de men- schcn met twee revolvers bedreigde, is vermoedelijk een krankzinnige geweest. Te Lyndhurst, waar men hem eindelijk te pakken kreeg, sneed hij zich in het politie bureau met een mes in de keel. In kri tieken toestand bracht men hem naar het ziekenhuis. De „H o henZol Ier n". Het bekeiv de jacht van den Duitschen Keizer heeft gisteren de Rijkswerf te Kiel verlaten en is thans zijn laatste dienstjaar ingetre den, na 20 jaar den Keizer op zijn tal rijke tochten als woon- en reisschip te hebben gediend. Ook (le torpedoboot „Sleipner", die het jacht steeds verge zelde, zal weldra uit den dienst genomen worden. Stakende advocaten. De ad vocaten van geheel Piemont zijn gisteren te Turijn bijeengekomen, en hebben be sloten tot staking over te gaan, ten eindo op deze wijze tegen misstanden in het rechtswezen le protesteeren. Charles F. Mu'rphy, de beruchte „boss" van het nog beruchter Tammany Hall te New-York, die op politiek gebied zich nooit anders dan door het meeste krasse egoïsme laat leiden en die tegen geen snoodheid opziet, als ze maar tot het door hem beoogde doel leidt, heeft zich dezer dagen ook eens van een andere zijde doen kennen. De „Standard" ver haalt n.l.: Murphy en eenige vrienden reden Donderdagavond te één uur 's nachts van een feestmaal naar huis. Plotseling zagen zij, dat er rook opsteeg uit een huurkazerne en onmiddellijk spron gen zij uit hun rijtuig en snelden het hnis binnen, waar een politieagent reeds bezig was de bewoners uit hun slaap te wekken. De brand nam echter buitengewoon snel' toe, zoodat de tweehonderd bewoners van het gebouw, mannen, vrouwen en kinde ren, allen dun gekleed, sommige zelfs in nachtgewaad, met de grootste haast het huis moesten verlaten en een toevlucht zooken op straat en dat nog wel bij een koude van 30 gr. Zonder veel omslag wekte Murphy toen den eigenaar van een kleedingmagazijn in de buurt, kocht van dezen kleederen voor de arme verdreve nen en trok toen met hen 'naar het bekende restaurant van Allaire in de Derde Ave nue, waar hij hun een onderdak Verschafte en koffie en voedsel liet geven. Daarop loog de veelgesmade in zeer gederangeerd avondtoilet huiswaarts. Door een leeuw verscheurd. Eenigen tijd geleden werd de Duitscher Schindler bij een filmopname in Oost- Afrika door een leeuw verscheurd. Over dit tragische feit worden thans de vol gende bijzonderheden gemeld. Schindler bevond zich met de Raineys- expeditie in de nabijheid van het Nai- wascha-meer om een cinematografische opname van een leeuwenjacht te maken. De leeuw was door de honden opgejaagd en in een boschje gekropen. Schindler, die dit bemerkte, reed nu om het boschje heen om den leeuw naar het toestel te drijven. Waarschijnlijk is hij hierbij van zijn paard gevallen en door den leeuw aangegrepen. Men vond hem met vreese- lijke verwondingen, nadat het dier door Raineys doodgeschoten was. Eenige dagen later overleed Schindler aan bloedvergif tiging. t- Een 18-jarige misdadiger, een zekere Sabre, was uit de gevangenis te Nevers wegens voorgewende ziekte naar het hos pitaal overgebracht, maar in een afzon derlijke cel opgesloten. Gisteren bemerkte de verpleger, dat Sabre zijn ketens en dwangbuis had losgemaakt en ging de cel binnen. Sabre sprong op den verpleger toe en sneed hem met een mes, dat hjj verborgen had gehouden, zijn hals af. Daarop nam hij de vlucht door over een muur te springen. De pogingen om zijn spoor te ontdekken leidden tot niets. (Msbode.) De laatste mode! De „demier cri" der Amerikaansehe mode is inderdaad schreeuwerig genoeg. Men heeft te New1- York een nieuw procédé ontdekt, waar-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5