DU en ZO m buitenland. No. 21. Dinsdag 17 Februari 1914. Tiende Jaargang. bib NfcftLANP. Rectificatie. NIEIME ZEEUWS» COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden roar Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór baif drie en .Vrijdag vóór eeu uur 's namiddags. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbieuüngen 5 regels voor 25 Ct. k contant, De aboimé's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; A ffc gulden bij M I verlies van m IUk wijsvinger. gm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeeue Verzekerings-Bauk" te Schiedam. In ons hoofdartikel van Vrijdag j.l. sloop een onjuiste uitdrukking, die tot een ver keerd begrip aanleiding zou kunnen geven. In de tweede kolom staat: „Daarom heeft de door Christus gestichte Kerk aan hot huwelijk een hoogere wijding geschon ken door het te verheffen tot oen sacra ment". Dit nu moet gelezen worden als volgt: „Daarom heeft Christus bij de stichting Zijner Kerk aan het huwelijk eene hoogere wijding geschonken door het to verheffen tot een sacrament". De Redactie. (Van onzen verslaggever.) D.e dag van eergisteren was een da.g van groot gewicht voor Zeeland, in 't bij zonder voor Zuid-Beveland; een dag, die met gulden letteren in onze geschiedrol- len vermeld zal worden. Immers op den 14en Februari van het jaar 1914 is te Utrecht opgericht de N.V. Spoorweg-Maatschappij Zuid-Beve land, als vrucht van de op energieke wijze getroffen voorbereidingen van enkele hee ren, wier namen straks meermalen met lof zullen genoemd worden. Zuid-Beveland's spoorlijn wordt uitge breid tot een werkelijk spoorwegnet. Niet het getingel van de stoomtram, maar het schel gefluit van de locomotieven zal zich binnen afzienbaren tijd tot in de meest verwijderde hoeken van ons schiereiland doen hooren. Doch laat ons over de bekende dingen zwijgen. Onze lezers kennen de plannen reeds op hun duimpje en willen dus slechts hooren op welke wijze deze Zaterdag be zegeld zijn. geworden. 'tWas een regenachtige morgen, toen we op het station Goes een der salon- rijtuigen bestegen, die de S.S. zoo bereid willig was af te staan, om de heeren spooroprichters naar Utrecht te ledden. Van Utrecht gaat als 'tware de stuw kracht uit, die het ijzeren stoomros tot naar de verste hoeken van ons vaderland voert. Daar moest ook de beslissende stoot gegeven worden, die ons eiland uit zijn waarlijk al te lang geduld isolement zal hebben 'te verlossen. 'tWas een regenachtige morgen, zeiden we. Een krachtige, ofschoon niet koude wind, joeg den fijnen motregen met een hoek van niet meer dan 'n 40 graden neer, en deed de vette landerijen glim men. Een miserige Februarimorgen dus, die herinnerde aan de Maartsche buien. Doch daarbinnen konden we 't ons recht behagelijk maken, dank zij de uitnemende zorgen van onze gastheeren, die niets verzuimd hadden te doen, wat tot ver aangenaming van de reis zou kunnen strekken. De beide ineenloopende salon wagens leenden er zich bijzonder voor, om met elkander voeling te houden en pratende met den een en den ander den tijd te korten. Nauwelijks lag Kloetinge achter ons, en hadden we dus dat gedeelte, dat onder de geprojecteerde lijpen is opgenomen, ver laten heeft iemand er wel aan ge dacht? of er werd over niets anders gesproken dan over de Zuid-Bevelandsche lokaalspoorwegen. Burgemeester A. vond uit, secretaris B. dat, koopman C. zag «et gaarne zus, wethouder D. zoo. Doch in het algemeen was men vrijwel een stemmig in het uiten van lofredenen op de nieuw ontworpen plannen, die Zee land in het groot Europeesch verkeer wil len opnemen. Waar de lijnen echter betrekkelijk voor- loopig zijh uitgestippeld, werden van ver schillende zijden nog wenschen verno men, waarvan sommige zeker zoo mogelijk in vervulling zullen gaan, doch andere even zeker tot de vrome wenschen zul- len blijVen behooren. Want 'tis nu een- inaal niet mogelijk, dat de trein langs ieders stoep, of langs ieders peeën- of aardappelveld rijdt. A. zal er direct meer door gebaat worden dan B„ de gemeente X. meer dan Y. Doch daarvan zij men zeker, dat Zuid-Beveland meer dan ooit zal groeien en bloeien. De geheele Zuid hoek tot in de binnenste binnenlanden zal, doordat de lijd enkele mijlen van de kusten verwijderd blijft, van haar -Mi- teeren kunnen, om van de voordeeien van de verbindingen van Hoedekenskerke en Borssele met Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer te spreken. Via Wolfaartsdijk wordt Noord-Beveland een makkelijk bereikbaar oord, terwijl de booten, die nu Zierikzee, Bruinisse, Zijpe, Ooltgensplaat, St. Filips- land, Stavenisse, en weet ik welke an dere plaatsen aandoen, straks meer dan ooit op Wolfaartsdijk, Wemeldinge en Ier- seke aangewezen zijn. Ierseke is straks uit den nood, Kriuningen gepromoveerd tot snellreinstation, Hansweerd, misschien vereenigd met Kruiningen, een doorgangs- gomeente voor reizigers van- en naar Zeeuwsch-Vlaanderen en België. Wemel dinge een veelgezochte havenplaats, voor al ^wanneer de lijn HansweerdIerseke tot het kanaal (O.Z.) doorgetrokken wordt, wat mettertijd een punt van ernstige over weging zal uitmaken. Als de stoomboo- ten maar willen aanleggen. Dat de lij nen O.- en W.-zijde door een brug ver bonden worden is niet noodig. Trouwens het bouwen van een spoorbrug zou al te veel bezwaren met zich meebrengen vooral in verband met de scheepvaart, die elke stremming zou betreuren. Dan komen de wenschen 1 De lijn Wol faartsdijkGoes zagen sommigen liever verder v.an 's Heer Arondskerke verwijd derd, dus een meer rechtstreeksche ver binding, en wel met het oog op de Goesche belangen, anderen willen genoemde ge meente in het traject opnemen. De een stelt voor de lijn te Wemeldinge naar de buitenhaven te leiden, de ander pleit voor een station aan de Zuidzijde, als eenige mogelijkheid. Zonder in deze punten van onderge schikt belang partij te kiezen hoe zou het kunnen, zonder de locale toestanden te kennen willen we wel zeggen, dat naar onze overtuiging zooveel mogelijk aan de verlangens, voor zoover 2» niet op al te grooto bezwaren stuiten, of met het provinciaal belang in botsing komen, zal worden voldaan. Doch onvervulde wenschen zullen er steeds blijven. De aanleg van spoorwegen schept altijd andere toestanden. Ook hier. Vele vrachtrijders zullen hun klassiek gerij kunnen opdoeken, en naar een con ducteurs- of ander haantje solliciteeren; het Decauville-trammetje, dat sinds en kele maanden een schakel vormt tusschen boot en spoor, sjokt welhaast voor 't laatst van Vlake naar Answest of ge looft men 'tniet? De toekomst zal hot leeren. Ook waar de Ierseksche statie zal verrijken, bij de oesterputten, dan wel op „de wei van Sonke". Doch genoeg hierover. De hoofdzaak is, dat alle teekenen er op wijzen, dat het isolement van een der bloeiendste en vruchtbaarste streken zal worden opgeheven, na weinige jaren reeds. Dat er met bekwamen spoed ge arbeid is, bewijst wel het feit, dat men op 19 April van het vorige jaar eerst in overleg getreden is met de heeren van de Staatsspoor, en thans is de Maatschap pij er al. Te Utrecht begaf het gezelschap zich naar 't hotel „Noord-Brabant", waar men verwelkomd werd door den heer jhr. J. A. Kretschmar van Veen, directeur- generaal van de S.S., en Generaal M. On- nen. De heeren dr. Jenny Weijerman, J. A. van Heel en ingenieur Ankersmit waren vanaf Middelburg medegereisd. Aan den feestelijk versierden disch zaten mede aan de heeren mr. dr. K. H. Beijen, chef van den centralen dienst, jhr. mr. C. Bee- laerts van Blokland, afdeelingschef cen tralen dienst, J. L. Huijsinga, chef van de beweging (dienst der exploitatie) en A. G. A. Everts, chef van de beweging, en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Mid delburg. Tijdens en 11a hot noenmaal had de gewichtige handeling plaats van de op lichting van de N.V, ten overstaan van notaris Eggens. Uit de acte blijkt, dat de maatschappij is opgericht voor den lijd van 100 jaar en dat haar doel is de aanleg en de exploitatie of het doen exploiteeren van het spoorwegnet op Zuid-Beveland. Het aandeelenkapuaal bedraagt f200.000, ver deeld in 200 aandeden van f lOuO, waar van 40 bij de oprichting zijn geplaatst De Maatschappij zetelt te ttrecht. Als aandeelhouders vermeldt de acte de namen van de heeren: J. 11 de Beau fort, burgemeester der gem. Goes, E. A. v. d. Bent, burgemeester en secretaris der gem. Éllewoutsdijk; A. Bruggeman, id. Baarland, P» Bruggeman, id. Oude- lande, A. y. d. Poest Clement, wethouder van Njsse, J. 11, O. Dominious, burge meester en secretaris van Kruiningen, J. A. van Doorninck, fabrikant te Hans weerd, J. L. F. A. de Groof, expediteur te Hansweerd, H- A. flanken, directeur van den Wilhelminapolder, voorzitter van de V'eiiingsvereeniging Zuid-Beveland, te Wilhehninadorp, J. A. van Heel, bankier te Goes, Toni van Heel, bankier te Goes, J. C. H. Hollmann, deurwaarder en ld van den gemeenteraad van Goes; W, Kake- beeke, lid van de Prov. Staten en van den gemeenteraad van Goes, F. Kakebee- ke, ooftkweeker te Goes; C. Koert, bur gemeester van Wolfcrtsdijk, Jan Koert, landbouwer te Wolfcrtsdijk, W. F. K. Lens hoek, grondeigenaar te Kloetinge, jhr. U, E. Lewe van Nijenstijn, burgemeester van 'sHeer Arendskerke, A. Lindeman van Bloemen Waanders, burgemeester van Kattendijke, mr. C. Lucasse, kantonrech ter, oud-lid van de Eerste Kamer te Goes, W, P. Markusse, onderwijzer te 'sHeer Arendskerke, J. C, E. M. Massee, fa brikant te Goes, D. Meulenbeng, dijkgraaf te Uudelande, D. Muider, burgemeester van Ovezande, burgemeester en secreta ris van Nisse-Driewegen, L. W, B, A. Mulder, burgemeester van 'sHeer Alits- kerke, Jan Nieuvvonhuise, dijkgraaf Wa ter-schap Éllewoutsdijk, M. Onnen, Gep, Generaal bij de Genie te Utrecht, 1>. P. Prümers, burgemeester en secretaris van 's Gravenpolder, I. 'Di. Fransen van de Putte, kassier en lid van den Gemeente raad van Goes, J. L. Richel, burgemees ter en secretaris van Borssele, Jan Sin- ke, burgemeester van Ierseke, J. M, Slegt, burgemeester van Hoedekenskerke pn secretaris yan 's Heer Ahtskerke, Jac, Steketee, burgemeester en secretaris van Heinkenszand, J. G. P. 'limans, id. van 's Heerenhoek, secretaris van Ovezand, F. Wabeke, burgemeester van Wemeldinge, mr. W. F. J. Waghtho, burgemeester van Kloetinge, dr. Jenny Weyerman, lid van den Centralen Gezondhe.dsraad, voorzitter van de Ver. Groenteproeftuin Zuid-Beve land te Utrecht, en 1. Willemsen, oester- kweeker te Ierseke. Van deze heeren, die dus de oprichters van de spoorgenoemd kunnen worden, waren afwezig de heeren F. Kakebeeke, mr,. Lindeman van Bloemen Waanders, Massee en mr. Waghtho. Als getuigen compareer den jhr. van Kretschmar van Veen en jhr. de Casembroot Vervolgens had de verkiezing plaats van vijf commissarissen. Biiji acclamatie j wei-den als zoodanig benoemd de hee ren di-. Jenny Weyerman, Gen. Onnen, jhr. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland en J. A. van Heel Sr., ter wijl bij stemming tot vijfden commissaris werd gekozen dhr. J. G. P. 'limans met 19 stemmen, tegen 14 op den heer de Beaufort. Na een korte vergadering van commissarissen werden de notulen van de pas genomen beslissingen gearresteerd en werd medegedeeld, da. de Raad van Com missarissen tot zijn voorzitter had gekozen den heer J. A. van Heel en tot secre taris Gen. AL Onnen, en dat de heeren dr. Jenny Weyerman en Onnen voorloo- pig als fungeerende directeuren zullen op treden. Intusschen werden onder woorden van dank en hulde verschillende toasten uit gebracht. Dr. Jenny Weyerman wees op den ernst van het oogenblik, op de moeilijkheden, waarvoor de ondernemers in de toekomst nog zullen komen .te staan, en op het belang, dat Zuid-Bteveland met :het oog op beteren afvoer der producten hij de spoorlijnen heeft en richtte zich in het bijzonder tot den heer de Casembroot, door wien hij het college van Ged. Bla ten dank bracht voor de krachtige wijze, waarop zij medewerkten. Tenslotte sprak dr. Weyerman een kort woord tot de heeren aandeelhouders, een ernstig beroep doende op hun medewerking in de ko mende moeilijze dagen. Jiir. Kretscnuiar van Veen wenschte het bestuur geluk met zijn benoeming, hulde brengende aan zijn krachtig en voortva rend optreden, en dankte voor de vriende lijke uiuroodiging tot bijwoning dezer leestelijko piecntigheid, om te eindigen met de beste wenscnen voor den bloei van ons schoone Zuid-Beveland. De heer Dominicus betuigde den gast heeren namens allen dank .voor het gul onthaal en sprak de overtuiging uit, 'dat een goede samenwerking de uitvoering van de plannen zou bevorderen. De heer jhr. de casembroot zeide zeer gevoelig te zijn voor de gesproken woorden en verklaarde zich gaarne bereid aan Ged. Staten de woorden van dank over te brengen, de overtuiging uitsprezende, dat zoowel Prov. Staten ais Ged, Staten de plannen met sympatnio zullen ontvangen. He neor Tlanken legde er tenslotte den nadruk op, dat in zoo korten rijd zoo enorm veel werk verricht is, waarvoor tliij in de eerste .plaats dr. Jenny W.eyernian zou willen danken. Hiermede was de voor ons zoo belang rijke plechtigheid afgeioopen. Per trein van ö.Uo keerde het Zeeuw- sche gezelschap terug, tot Roosendaal „uitgeleide gedaan" door dr. Jenny W.ey- erman. Uns verslag met de wenschen voor den bloei van Zuid-Beveland en voor het wel slagen dor grootscne plannen eindigende, willen wij niet nalaten een woord van dank ite brengen aan allen die ons bij de vervulling van onze taak van dienst waren, in het bijzonder de heeren dr. Jenny Weyerman en J. A. van Heel, voor de verleende laciliteiten. N.B. ,Wjj ontvingen bovenstaand ver slag van een Zeeuwsch journalist, die als vertegenwoordiger der Zeeuwsche pers in het algemeen, der Zuid-Beveland- scho in het bijzonder, in deze optrad. Aan zijn ijver en correcte weergave van hetgeen Zaterdag plaats vond alle hulde. .Wanneer soms bij' den lezer de vraag mocht opkomen, waarom de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" niet een zelfgesohetst relaas van hetgeen te Utrecht praats vond in haar kolommen opnam, dan diene daar op als antwoord, dat de nieuwe Spoorweg maatschappij Zuid-Beveiand slechts ééiie invitatie deed, slechts voor één journalist een plaats beschikbaar had. Het publiek zal dus niet kunnen genieten van ae veel zijdige beschouwingen en uiteenloopende subjectieve impressies, die iu de versla gen der verschillende couranten hun neer slag hadden gevonden, indien meerderen Zeeuwsche journalisten gelegenheid ware gegeven van ile notarieele oprichting der maatschappij! getuige te zijn. De Naaml. Venn. Waterleidingmaatschappij Zuid-B,e- veland deed indertijd anders en zond uit- noodigingen op uitgebreiden schaal aan Zeeuwsche en Noord-Brabantsche journa listen ter bezichtiging der prise d'eau te Ossendrecht. Was die handelwijze beter? Dat wagen we niet te beslissen, maar royaler zeker en meer in overeenstem ming met het begrip van de waarde dei- pers. Red. „N. Z. Crt." Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 17 Febr. Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidoostelijken wind. [Vleest zwaaruewolkte luent. Later wellicht regen. Weinig verande ring van temperatuur. bekend zijn geworden. Hij bereikte den ouderdom van til jaren. Daar hij leed aan pernicieuse anemie, was driemaal transfusie van bloed, dat zijn broeder dr. Georges HertiUon zich liet aftappen, op hem toegepast Zóó werd zijn leven nog een viertal maanden gerekt. (T'jd-) 1 'X- A Ia I Jcl. FKAJVKH1JK. Alphonse Bertillon t- Te Parijs is overleden Alphonse Bertillon, de direc teur van den justitieelen herkennings dienst, wiens verdiensten op anthropro- metrisch gebied over de geheele wereld De directie der Italiaansche staatsspoor wegen heeft besloten, ton Noorden van Genua (door de Appenijnen een tunnel te doen graven, die 19 kilometer lang zal zijn. i\a het totstandkomen van de tun nel zat de spooireis MilaanGenua twee inpiaats van drie uur duren. 11e tunnel zal na 8 a ltl jaren gereed zijn. Eerste Kamer. Behalve door den lieer Van den Biescu werd nog een zeer belangwekkende rede 111 de zuinig van Vrijdag gehouden door den oud iiniiister van WateistaaiHegout. Toen de heer Treub, zoo heloogue hij den vongen zomer werd genoemd ais candidaai-Miuisier, is uaaium geiaclieii. Evenwel liet onmogelijk geaonte is loch gebeurd. Ai is dan uok ae vourspel- vau den heer Duyo, dai de Minister van Landbouw er niet, 111 zou stagen zijn houding goed te piraten, ud.geK.omen. Zeits wanneer men aanneemt, dat dooi de overneming van hei auiendeinent- Duys op art. obU der invaliditeitswet ten gunste v au het cuaulspensioeii zou zijn beslist, dan nug was de heer Treub met de aangewezen man om een sieisei dat tegen zijn overtuiging stnjdi, uit te breiden. öpr. gelooide aan 00K, dat de Minister alleen is opgetreden, om de wetten van zijn vourganger van de baau te heipen. Dat, builen de bedoeling en den letter der wet om, zooveien, uie met tot de verzekeriiigsphciuige arbeiders befluoreu thans de uitkeemig van art. 3ö9 ont vangen, is met de schuld van art. 309, noch die van het aineiidement-Duys, doch wel van liet misbruik, dat de Muns ter, die zich zwak voelt, met missen Kan, een ïmsbiuik, dat duur den Minister zelf m de hand is gewerkt, toen lil) m de 'Tweede Kamer ueTtijksverzekermgs- bank aanspoorde lot een spoed, vvaar- duor onderzoek naar de reoniuiatigUeid der gedane aanvragen oumogehjK weid een misbruik, waarvan net met aangaat er gebruik van te maken ais argument voor de uitbreiding der bepaling, waar van misbruik worut gemaakt. Met zeer veel nadruk maakt spr. er ten slotte iVliuister lreub een griel van, dat Z.Exc. de uivoering van öiaaiopen- siuen wil doen gepaard gaan niet dt vernietiging want daarop komen de voergenomen „wijzigingen neer van hei stel vetzekeimgowettcii, dat „11a eeu kwarteeuw van ponuek gemodder", met zooveel moeite is verkregen. De neer JRegout houpie dan ook, dat de meerderheid der Eerste Kamer haar medewerking zal onthouden aan wets voorstellen, die zulks tot gevolg zouden hebben. K. S. A. De Katholieke sociale actie te Eind hoven zal naar men ons mededeelt, 111 den R. K. Volksbond aldaar op Maandag 2 Maart a. s. een groote vergadering be leggen, waar als spreker zal optreden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1