NG koop. GOES. 'eel - Goes. PELLO, Inner hestaat nit s Maflziiflen. EERSTE BLAD. 'EN. No. 17. Zaterdag 7 Februari 1914. Tiende Jaargang. Idelburg, SE, ier. Iat op alle (GOEDEREN, fETTEN. IMROKKEN, PONNEN. IROKKEN fi ewerking lacliine praiming ekerings-Bank r BEKERINGEN, ERINGEN. ivige voorwaarden. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLANDT UIT ZEELAND Welk weder zullen wij hebben I IN G (lillende uitvoeringen, ^n, Wiedmachines. ïaarders. bij de vergelijkende bldaan en ten vorigen jeffend te zijn. |t geachte publiek van Lanbevelend, F 25 - MIDDDLBURG- ING van alle voorhanden onze vooraad buitengewoon irs-Artikelen, zijn wij ditmaal de prijzen te noteeren. af in den winkel. r VRIJ ENTREË. hts korten tijd. ■den. Ilioen gulden. or Zeeland Iburg. NIEUWE ZEEUWSCHE Mil Abonnementsprijs p.. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór eeu uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij 1 4% 4% gulden bij gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I I B I handen, voeten of oogen. M pm I I verlies van een jl I 11 I verlies I I verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Z 11 I hand, voet I I I van een I I een M Z1 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; ||r V of oog; I duim; VU wijsvinger, mm WW De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een fopspeen. Ziedaar het ware woord voor de om schrijving der beteekenis van de motie Ter Laan iuzake de onderwijzerssalaris sen, Donderdag door de Kamer met na genoeg links tegen rechts aangenomen. Men kent de geschiedenis. De bond van Ossendorp leverde aan links in Juni de hulptroepen in den strijd om de stembus overwinning. Links won ende salarisverhetering der onderwijzers werd door de regeering tot nader orde ver schoven, hoezeer zij de wensehelijkheid eener regeling, d. w. z. verbetering der wedden erkende. Zoodra de midde len het toelieten zou de regeering deze kwestie ter hand nemen. Deze verklaringen werkten als een koud- waterstraal op de gemoederen der Ossen- dorpiaansche bondsmannen, die het vuur uit hun sloffen hadden geloopen om links aan het bewind te helpen. De ontnuchtering gaf zicli reeds hier en daar door ontstemmende woorden lucht en nu begrijpt men, dat links, bang Zijn Majesteit den Kiezer van zich te vervreemden, het geraden achtte, hem te toonen, dat men wil iets wil doen, om hem tevreden te stellen. Vandaar het amendement Van Raalte spoedig door hem weer opgeslokt de motie Ter Laan, de gewijzigde motie Ter Laan en de motie van Raalte. De heer Troelstra verdedigde de aan neembaarheid van ditallesmet een geweld en een pathos, totaal ongeëvenredigd aan de beteekenis ervan. Zeer juist was de interruptie van den heer Van Wijnbergen, dat bijaldien de heer Troelstra achter de groene tafel zat, hij insgelijks de motie niet zou aan nemen. Na de verklaring van den heer Cort v. d. Linden, dat de aanneming of ver werping van een amendement of motie als door de heeren Van Raalte en Ter Laan c.s. bedoeld, niet den min sten invloed zal hebben op het gedrag van de regeering; na de verklaring dat de regeering die moties niet behoeft noch als uitspraak eener wensehelijkheid (de regeering deed dit reeds in de memorie van antwoord) noch als het uitoefenen van aandrang (de regeering is doordrongen van de wensehelijkheid eener salarisverhooging) noch als middel om de regeering aan die wensehelijkheid te herinneren na de verklaring, dat hij (min. Cort v. d. Lin den) zich niet verbonden had om, hetzij in 1915 hetzij in 1916 met een salaris- regeling te zullen komen, was het voor wie de zaken met nuchteren blik be schouwt, duidelijk, dat de moties niets anders waren dan schijnpapier, zooals de heer Lohman zeide, en hun aanvaarding niets anders dan comedie, gelijk de heer Rutgers betoogde. Toch moest de comedie gespeeld, met het sloteffect, dat de onderwijzers met een motie Ter Laan') in hun zak den buikriem wat nauwer kunnen aanhalen. Jammer dat enkele Katholieke Kamer leden, door vóór de motie Ter Laan te stemmen, in deze comedie medespeelden. Als men dan denkt aan hetgeen het ministerie Kuijper deed voor den onder wijzersstand, als men denkt aan de t o e- s 1 a g w e t van Heemskerk ook een voorloopige maatregel, echter niet in den vorm eener papieren motie maar in uien vorm van klinkende s c h ij v e n, tot vreugde van menig onder wijzersgezin dan eerst ziet men, hoe de linkerzijde gisteren de onderwijzers met een kluitje in het riet heeft ge- Deze (gewijzigde) motie luidt: „De Kamer, vau oordeel, dat de minima, genoemd in art! 26 der Wet op liet Lager Onderwijs, dienen te worden verhoogd met tenminste 1100, gaat over tot de orde van den dag." stuurd en haar kiezers blijde maakte met een doode musch. De heer Oosterbaan, die van „Onder wijzersverlakkerij" sprak, gebruikte zeer zeker geen parlementaire uitdrukking het kostte hem een hamertik van den voorzitter maar drukte hij feitelijk niet juist het karakter uit van de houding der motie-mannen TWEEDE KAMER. Binnenlandsche Zaken, Onderwijs. Zitting van Woensdag. Dhr. Otto betoogde dat de toestand van het onderwijs zorgwekkend is. Vele klachten rijzen over onvoldoende resul taten van het onderwijs, als oorzaken noemt hij den slechten maatschappe- lijken toestand zoowel als de inrichting van het onderwijs. Daarom moet de voor bereiding van het onderwijs geregeld worden, de leerplichtige leeitijd, uitge breid, het herhalingsonderwijs behoorlij ker geregeld, de ree. uteering en opleiding van den onderwijzersstand verbetera worden, waartoe kostelooze opleiding dient afgeschaft. Dhr. Gerhard betoogde dat de verwil dering en baldadigheid der jeugd toe te schrijven is aan het feit dat 60 pCt. der jongens tusschen 12 en 17 jaar van alle onderwijs verstoken zijn, terwijl bijna de helft niet voor een beroep wordt opge leid. De Staatscommissie oriderzoeke wat het particulier initiatief doet voor de geestelijke en moreele verheffing der jeugd en hoe dit door subsidieering kan gesteund worden Dhr. Ketelaar betoogde dat zonder belangrijke financieele offers geen ingrij pende urgente onderwijshervormingen mogelijk zijn. Dit betoog werd ondersteund door dhr. van Wijnbergen, die zich aansluit bij het protest van dhr. v. d. Molen tegen het betoog van dhr. Ter Laan (den Haag) dat verschillende M. EJ. L. O. scholen in het Zuiden des lands zich aan subsidie- sleeperij zouden bezondigen. In verband met het gesprokene door dhr. Sannes omtrent antisemitisme in een Groningsche gemeente, betoogde dhr. Van Wijnbergen dat bij onderwijsbenoemiugen mag gelet worden op godsdienstige en politieke gezindheid van den sollicitant, waarbij evenwel rechtvaardigheid dient betracht. De Voorz. er aan herinnerende dat in het weekblad v. h. minder marineperso neel een stuk is opgenomen, gelijklui dend aan een voor de Kamerleden ter griffie gedeponeerde nota betreffende de marine begrooting, dringt krachtig bij de leden aan op geheimhouding, daar de regeering zich anders van het overleggen van nota's zou kunnen onthouden. De minister, de sprekers beantwoor dende, verklaarde dat verschillende wen- schen op onderwijsgebeid onvervuld moe ten blijven, omuat sociale maatregelen moeten voorgaan. Alleen die verbeteringen welke geen bijzondere offers van de schatkist vragen kunnen tot stand komen. De beer Van Wijnbergen heeft weer flink van zich afgesproken. Toen de heer Gerhard klaagde dat men niet weet wat het particulier initiatref doet voor de geestelijke verheffing der jeugd, antwoord de de afgevaardigde voor Eist zeer ter snede: In Juir wordt te Utrecht een Katholiek congres der Patronaten gehou den. Daar kunt U veel uit leeren. De foutieve beweringen van den heer De Jong over de analphabeten in België stelde hij met onomstootelijke bewijzen in het licht. De heer Otto was zoo vriendelijk ge weest te verklaren dat de Linkerzijde meer belangstelling koestert voor het onderwijs dan de rechterzijde. Hiertegen protesteerden met klem èn de heer Van Wijnbergen, èn het strekt hem en zijn partijgenooten tot lof de heer Roodhuyzen (U. L.) afgevaardigde voor Brielle. De heer Roodhuyzen ver klaarde dat wat de heer Otto had gede biteerd de uitdrukking van een eenling was. „Hoe deze uitdrukking gebezigd kon worden, nadat door de rechterzijde mil- lioenen en millioenen voor het onderwijs is besteed, is spreker een raadsel. Hij had gehoopt dat dergelijke uitdrukkingen niet meer in de Kamer gehoord zouden worden en dat ze zouden zijn bijgezet in het museum van antikwiteiten waar ook de uitdrukking dat alleen bij links liet intellect zetelt is opgeborgen. Er komen blijkbaar bij sommige onderwijsmannen opvattingen voor, die van een eenzijdig heid blijk geven, die spreker niet anders kan dan betreuren". De heer Otto kan het hier voorloopig mee doen. Zitting van Donderdag. Dhr ,v. Raalte verdedigde een amende ment op den begrootingspost: Bijdragen aan de gemeenten in de kosten van het Lager Onderwijs, beoogende, een voorloo pige wettelijke regeling te treffen ter ver- liooging van de onderwijzerswedden. Dhr. Ter Laan diende een motie in om de midimum-salarissen f 600 te doen bedragen. Dhr. De Geen opperde staatsrechtelijke bezwaren tegen het amend.-van Raalte. Dhr. 'Ketelaar verklaarde zich voor Ter Laan's 'motie en kondigde initiatief van een wetsvoorstel aan, dat ook een nood maatregel zou zijn, maar waarbij do Ka mer in concreten vorm zal aangeven, wat gedaan zal moeten worden. Dhr. Tydeman en van Wijnbergen wa ren tegen het amendement en tegen de motie. Do Minister eveneens. Hij beloofde als de tijd gunstig is iets voor de onderwij zers te willen doen. Dhr. v. Raalte trok zijn amendement in, doch diende een motie in voor ver hooging van de minima, onder waarbor gen, dat de verhooging uitsluitend strekt ten hate van de onderwijzers. Bij het verdere debat verklaarde de heer Lohman, dat aangezien juist de bij zondere onderwijzers de minima-trakte menten hebben de openbare onderwij" zers verkeeren, dank zij de publieke kas sen, veelal in gunstiger omstandigheden, de motie Ter Laan, op het eerste gezicht aan sprekers kiezers welgevallig- moest zijn en door spreker gaarne wor den aanvaard. Maar de kiezers van spre kers district zijn zeer nuchter en solide. Als nuchtere menschen zouden zij niet begrijpen, dat spreker stemt voor een motie, die geen gevolg zal hebben en als solide menschen, zijn zij sterk tegen schijnpapier. Zij houden er niet van wis sels te trekken, die niet worden betaald. Omdat spreker nu afgevaardigde is voor Goes, zal spreker niet stemmen voor mo ties, die geen beteekenis hebben. De heer Van Wijnbergen achtte zich niet geroepen zijn stem te geven aan ijdele verklaringen, die zooals deze motie nog het gevaar scheppen, dat zij tal van ge meenteraden minder geneigd zal maken de minima te verhoogen. De heer Troelstra betoogde, dat de mo tie behoorde aanvaard te worden. De heer Van Wijnbergen interrumpeer de, dat als de heer Troelstra een porte feuille had aanvaard, hij deze motie niet zou aanvaard hebben. Deze interruptie verwekte rumoer. De heer Nolens herinnerde aan de pa cificatiecommissie en haar taak. Hij ried intrekking der moties aan. Moties, die de Kamer in niets behoeven te binden, zooals de heer Troelstra zelf zeide, ma ken een stemming onzuiver. De heer Bos pleitte voor aanneming der moties, wijl hij een uitspraak wil der Kamer. Minister Cort van der Linden zegt bij de repliek naar aanleiding van hetgeen de heer Troelstra vroeg, dat hij bij een voor loopige regeling, wanneer de financiën het] toelaten, geen bezwaar heeft tegen een wijze van doen als de moties willen, maar ten aanzien van de definitieve re geling moet men wachten tot de reorga nisatie van het onderwijs. Aangenaam is het hem te vernemen, dat men geen wantrouwen wil te kennen ge ven door het steunen van de moties. Al leen in de woorden van den heer Bos kwam niet uit, dat hij de Regeering vol komen wil vrij1 laten ten aanzien van de bepaling van het oogenblik voor de voorloopige voorziening. De heer Bos zegt, dat dit toch niette min zijn bedoeling was, waarmede de Minister zich bevredigd verklaart. De heer Nolens acht de zaak nu juist onduidelijk geworden. Men gaat over tot stemmen. De motie-Ter Laan wordt aangenomen met 40 tegen 31 stemmen, de motie-Van Raalte is daarmee vervallen. Onder de voorstemmers waren de Ka tholieken Juten,. Arts en Janssen (Maas tricht). De motie-v. Raalte was hierdoor ver vallen. In de middagvergadering heeft dhr. De Stuers, die sedert zijne verkiezing wegens ongesteldheid nog niet kon worden ge ïnstalleerd, na eedsaflegging zitting ge- Hoek van Holland. Woensdag heef t de eerste stemming plaats gehad ter verkiezing van de twee leden, die Hoek van Holland in den Rotterdam- schen Raad heeft te benoemen. A. Prins (a.r.) 121 st., A. D. van Doorn (1.) 160, L J. j. Hazelzet (r.k.) 116, P. J. Hels- dingen (s.d.a.p.) 132, VV, J. M. Heijne- ker (s.d.a.p.) 125 en T. de Meester (1.) 151 istemmen. Herstemming tusschen libe ralen en socialisten. Behalve de nieuwe 1 '/j-cente-postzegels, zijn ook nu in omloop gebracht nieuwe 50 cents-postzegels, waarvan de komsli indertijd reeds in het vooruitzicht werd gesteld Zij hebben een paars medaillon in grij ze omlijsting. Er zijn dus nu drie soor ten 50-cents-postzegpls in omloopde oude, de nieuwe en de jubileumzegels. (Msb.) Het Tweede Kamerlid Joost van Vollenhoven. Volgens de bladen is de ongesteldheid, welke den heer J. van Vollenhoven, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam IV, belet de vergaderingen bij te wonen, van vrij ernstigen aard. De heer Van Vollenhoven, die te 's-Gravenhage woont, behoort tot hen die aldaar tengevolge van het gebruik van oesters aan typhus zijn gaan lijden. Donderdag was zijn toestand wat beter. V olgens de Nieuwe Courant zou van die typhusiijders reeds een zijn overleden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Neder land uitgesproken 39 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. (Zie verder Tweede Blad.) Boes. Woensdagavond vergaderde het PI. Com. van de K. S. A. in het ge wone lokaal. De opkomst was vrij goed, doch tot ons groot leedwezen was de ZeerEerw. Deken wegens ongesteldheid afwezig. Na opening met gebed werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Onder de talrijke correspondentie was o.a. schrijven van dhr. J. H. Rhoen, dat hij bedankt wegens vertrek naar elders. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, alsmede de rekening en verantwoording van de penning- meesteres. De rekening van kosten voor het op halen van oud papier sloot met eeu klein nadeelig saldo, dit komt hoofdzakelijk omdat bij aankomst bij het hoofdbestuur blijkt, dat er waardelooze rommel bij Verwachting tot den avond van 7 Febr. Zwakke tot matigen, meest Zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waar schijnlijk nog droog weer. 's Ochtends iets zachter. liet papier gevoegd wordt, en deze dus van onze rekeningen wordt afgetrokken, de wensch werd uitgesproken dat de verzamelaars dit voortaan zouden nalaten. Dhr. Boel werd dank gebracht voor het bereidwillig afstaan van zijn bergplaats en kar. Dhr. Kösters werd weder als voor zitter herkozen, hij nam deze benoeming weder aan onder dankzegging aan het Comité voor het genoten vertrouwen en zeide zijn best weder te zullen doen voor de K. S. A. In plaats van dhr. Rhoen is gekozen de heer P. van Hest, welke van deze benoeming zal worden in^kemiis gesteld. Talrijk waren de informatieën door den secretaris ingenomen ten opzichte van de wintercampagne, doch allen waren voor Goes niet even geschikt. O. a. was gevraagd aan het R. K. blindengesticht te Grave voor een uitvoering door de blinden, voor eventueele oprichting van een afdeeling tot bevordering van den Volkszang, voor het geven van bioscoop voorstellingen, het houden van spreek beurten, enz. Besloten is, le een goede spreker te laten komen, 2e de onderhandelingen met de Lelie-Bioscoop voort te zetten voor het opvoeren van de beroemde film „Yan kribbe tot het kruis", hetgeen naar wij hopen wel zal gelukken, en waarvoor a.s. Maandag weder zal vergaderd worden. Bij de rondvraag vraagt dhr. Polfliet of de penniDgmeesteres al kon zeggen, hoeveel het aandeel bedraagt, dat de St. Willebrordus Vereeniging moet bij dragen voor de gegeven uitvoering; de penningmeesteres zal de rekening gereed maken. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Naar wij vernemen zal het welbe kende circus Althoff te Goes eenige voor stellingen geven, vermoedelijk in in de le dagen van Juni. Voor de Militie, lichting 1915, zijn dit jaar in deze gemeente ingeschreven 82 personen. Dinsdag j.l. vergaderde de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius", afdeeling Goes, in de bovenzaal van het hotel „Centraal". Bij acclamatie werden herbenoemd tot voor zitter de heer L. W. A. Sillevis en tot 2en secretaris de heer A. Rogge, die hunne benoeming aannamen. Tot com missieleden voor de curcussen werden benoemd de heeren Th. R. Lunenburg en L. W A. Sillevis, die hunne benoe ming eveneens aannamen. Het verslag van den penningmeester gaf blijken van tevredenheid, ook wat betreft de cursussen. Tegenwoordig was ook de heer Jac. T. Vogel, uit Rotter dam, lid van het hoofdbestuur. Middelburg. Hedenmorgen omstreeks ne gen uur is een bijwagen van de electrische tram bij den wissel op den Tramsingel' uit de rails geloopen. Een wagen met materieel werd uit Vlissingen ontboden en na ongeveer één uur was de wagen weer in de rails. De dienst was natuurlijk eeni- gen tijd ongeregeld. In de tweede helft van Januari zijln ingekomen: E. R. HoJlebrands, Houttuinen Q 43 uit VlissingenD. Steenaart, Heeren- gracht M 27/z8, 's Heer Arendskerke; W, P. Bal, Lange Singelstraat N 188, Sluis; A. A. Schuurman, verpleegster, O. Vlissing- sche weg V 29, Haarlem; W. A. van Gar deren, Loskaai P 267, Gorinchem; A. Matzinger, huishoudster, Segeeretraat H 99, Rotterdam; A. Flipse, Beenhouwers- singel K 71a, Koudekerk©; J. A- Koop-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1