ochie ANC. DU een Zü land). pCt. Afslag Zoon. Utrecht t BE I:n No. 14. Zaterdag 31 Januari 1914. Tiende Jaargang. Dit nnrnmer bestaat uit 8 MM i UIT ZEELAND EERSTE BLAD. v. Haarlem g de voorraad s-Bank MGEN, irwaarden. lolten Reuzel •aar, steeds cadeau 25- of 50- feest, fen of voor irdagen in een prijs- nt aan: BOGAERTS OXTEL V ..Een kwaad, dat ook ons bedreigt". en. spijsvertering lldheden, want door TELBOER van Oude bedroga 30 cent (Ml'/.pl! Spek f 0.62 In Spek f 0.78 Kg. 10.72 Kg. f 0.70 ibours" met 1 ü/0 Prijzen per Kg. ge Prijscourant. "•O OWE ZEEOME COOWT Abonnementsprijs g. 8 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale grijs. Advertentiën van 15 regels f 0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels ,voor 25 Ct. 4 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij P" I verlies van W wijsvinger, mm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De anti-revolutionnaire „Nieuwe Prov. Gron. Ctschrijft onder dezen titel In ernstige taal zijn de Duitsche bis schoppen in een herderlijk schrijven opgekomen tegen de ondermijning van huisgezin en volk, door den gruwel van het Nieuw Malthusianisme. Tegenover de booze gevolgen van het ongeloof wijzen de bisschoppen op de beteekenis van het huwelijk en den rijkdom van den kinderzegen. Kinderen zijn een voorwerp van zorg. Dat is altijd zoo geweest en dat blijft zoo. Een groot kinderaantal brengt groote zorgen mee. Maar„ouders, die met God en voor God hun huwelijk zijn aangegaan en hun huwelijken staat heilig beleven, zijn ten volle gerechtigd, wanneer de kindersehare zich vermeerdert, hun zorgen op den Heer te werpen, want Hij zorgt voor hen (1 Petr 5 7)." Dit zijn kostelijke woorden, die elk Christenouder toespreken. De bisschoppen wijzen er op, dat het kwaad ook reeds doordringt in de ka tholieke gezinnen. Zou deze ernstige waarschuwing ook voor onzen kring geheel overbodig zijn Hoe licht sluipt het gif binnen. Laat men toch wakende zijn, dat de geest des tijds geen vat krijgt op de gemeente, die den Christus belijdt. Vorstelijk voorbeeld. Sprekend van het concert, door het gemeentebestuur der residentie de groot hertogin van Luxemburg aangeboden, zegt de schrijver der Brieven uit de Hof stad in de „Arnh. Crt." Naar men mij mededeelde, was dit optreden van de gemeente in het hier bedoelde geval een tegemoetkoming aan het Hof, aat zich voor de moeilijke taak geplaatst zag, een jonge vorstin bezig te houden, wier strenge opvatting van hare godsdienstplichten in dezen geen ruime keuze toelaat. Den burgemeester, die sedert zijn kinderjaren met de koningin bevriend is, werd toen te verstaan gegeven, dat het door het Hof geappre cieerd zou worden, als de gemeente een concert aanbood, een vorm van vermaak en kunstgenot, die door de omgeving der hooge bezoekster vereenigbaar werd geacht met hare levensopvatting en de keuze harer vermaken. Het „Huisgezin" teekent hierbij aan: De opvatting alsof ons Hof m. a. w. onze Koningin een godsdienstige vorstin, die op bezoek is, eigenlijk niet goed kan bezighouden, zouden wij niet graag on derschrijven. Maar wel bevat het aangehaalde overi gens een lioogen lof aan de Grootherto gin van Luxemburg. Deze jonge vrouw, die zoo lang zij kon de anti kerkelijke schoolwet weerstond, toont overal en in alle omstandigheden den durf harer overtuiging. Ook in Den Haag begon zij den dag met het bijwonen der IL Mis. Van al wat wuft is, houdt zij zich verre. Welk een schitterend voorbeeld in onze dagen van losheid van zeden geeft deze vorstin aan de katholieke vrouwen! Een beschamend voorbeed tevens, want de woorden, in den laatsten tijd door zooveel bisschoppen over kleeding en dansvermaak gesproken en geschreven, wijzen op een kwaad dat ook in katho lieke kringen bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen. Daarentegen staat het voorbeeld der Luxemburgsche vorstin als een waardig en levend protest. Soes. De uitgestelde lezing van den heer Greebe voor de vereenigiug voor Algemeene Wetenschappelijke Belangen alhier zal thans plaats hebben op Dins dag 3 Februari des avonds 8 uur in de Sociëteit „V. O. V." Tot lid van de commissie van be heer der Zuid-Bevelandsche Waterleiding Maatschappij in Z-Beveland is in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer v. Gorsel benoemd dhr. M. van Harmeien, wethouder van Ierseke en lid der gezondheidscommissie te Kruiningen. Naar wij vernemen, is de automo- bieJzaak der firma Tolhoek alhier over gegaan in handen der rijwiel firma Do- minicus en Co. te Kattendijke. R, K. Kiesvereeniging. Do- zo vereeniging hield Donderdagavond haar jaarvergadering in „Het Slot Oostende." onder presidium van dhr. Vienings. De opkomst was bevredigend. Do tegenwoor digheid der parochiale geestelijkheid werd met ingenomenheid begroet. Het nieuwe lid, de heer P. van Hest, werd geïnstalleerd. Do le secretaris, de heer A. de Paauw, bracht een uit voerig, hier en daar humoristisch getint jaarverslag uit over het afgeloopen ver- eonigingsjaar. Behoudens het bedanken van een paar leden, mag: de toestand der vereeniging bevredigend worden ge noemd. De voorzitter meende nochtans op trouwer opkomst op de algemeene ver gadering te moeten aandringen. Ook bracht hjj hulde aan de loyale houding van den vico-voorzitter, Mr. Stieger, (die met ken nisgeving afwezig was) die tijdens de ge meenteraadsverkiezing een keurig gesteld artikel in de courant had doen plaatsen ter aanbeveling van de candidatuur Vie nings, niettegenstaande hij zelf in de ver eeniging de tegeneandidaat van den heer V. was geweest. Ook constateerde de voorzitter met vol doening, dat dank zij de eendrachtige po gingen van rechts, de katholieke raadszetel voor den heer De Paauw was bewaard gebleven. De jaarrekening van den penningmoes- ter, gecontroleerd door de heeren \V, Bit ter en Jos. Witkam, werd in orde be vonden. Zij vermeldt in ontvangsten over 1913 f 127.43, in uitgaven f94.60, batig saldo alzoo f32.83. De rekening werd door de vergadering goedgekeurd en den heer P. v, d. Reit eervolle décharge verleend. Genoemde heer met den heer D. Boel, commissaris, aan de beurt van aftreding zijnde, verklaarde voor een herbenoeming niet in aanmerking te willen komen. De voorzitter dankte den hoer v. d. Reit, die negen jaar lang het penning meesterschap waarnam, voor de diensten, die hij aan de vereeniging had bewezen en hoopte, dat hij ook in de toekomst Zijn raad en adviezen, waar die noodig zouden blijken, zou willen blijven schen ken. De hieropvolgende verkiezing had tot resultaat, dat met nagenoeg algemeene stemmen tot penningmeester werd ge kozen de lieer P. v. Hest en tot com missaris herkozen de heer D. Boel. Bei de heeren namen hunne benoeming aan en werden door den voorzitter uit naam der vereeniging daarmede gelukgewenscht. Bij voorkomende zaken volgde een op gewekte discussie tusschen verschillende leden over huishoudelijke zaken. Het voorstel van den Weleerw. heer Heijtvoldt om de vergaderingen te ope nen en te sluiten met den Christelijken groet, werd aangenomen. Een voorstel van den heer Koevoets en van den heer Walraven inzake verster king en uitbreiding der kiesvereeniginjg] en van hare actie in verkiezingsdagen! werd in handen gestold van het Bestuur ter nadere overweging. Waarna de verga dering met den Christelijken groet werd gesloten. Lezing Brants. In de concert zaal V. O. V. hield Donderdagavond voor „Patrimonium" en genoodigden de heer K. Brants, districtsschoolopziener alhier, eene lezing over opvoeding en onderwijb onzer kinderen, vóór de pauze de stof felijke opvoeding behandelende en na, de pauze de zedelijk-,godsdienstige. Ofschoon als protestant en yoor een grootendeels protestantsch gehoor spre kende, -gaf de met gloed voorgedragen- en bezielende rede want het was meer een rede dan een lezing monigen toon te beluisteren, die ook het oor van den katholieken hoorder zeer sympathiek aan deed. Vooral de religieuze ernst, die aan het betoog van den spreker ten grondslag lag waarbij waardeering voor het goede, dat hij met-geloovigen wordt gevonden, niet werd verheeld getuigde, dat men hier met den Christelijken paedagoog te doen had, die met aanvaarding van al wat de moderne paedagogiek ons goeds en bruikbaars levert, de opvoeding onzer kin deren ten slotte wil gefundeerd zien op het oude, beproefde beginsel, dat ons de H. Schriftuur in de schoone woorden ver tolkt: „De vreoze des Heeren is het be ginsel der wijlsheid". Wij spreken mot do betuiging van ons leedwezen, dat plaatsgebrek ons be let in wijdere détails over deze lezing te treden den wensch uit, dat deze bekwame, talentvolle onderwijs specialiteit nog menigmaal het welsprekend woord zijner gewaardeerde voorlichting in on derwijs-' en opvoedingskwesties, zal doen h-ooren. Jammer, da,t niet meerderen waren op gekomen, om ,hem te hooren. Ook hier werd weer bewaarheid: „les absents ont tort", i;de afwezigen hadden ongelijk". De heer Z. Riscli, president van „Euphonia", heden zijn 55en verjaar» dag vierde, wordt door de genoemde har monie heden (Vrijdag) avond een sere nade gebracht aan zijne woning op den Stationsweg. Middelburg. De politie heeft wegens landlooperij aangehouden J. P. v. d. L„ en J. II. v. O., een dezer mannen gaat voor de 15de maal naar de werkinrichting, Vlissingen. In de heden gehouden raads vergadering wierp de burgemeester een terugblik op het afgeloopen jaar en me moreerde daarbij de viering van de on afhankelijkheidsfeesten, de proclamatie der Koningin en de opening van het vre despaleis. Voor Vlissingen noemde de bur gemeester 1913 belangrijk, omdat de con tracten inzake de haven-exploitatie fot stand kwamen. Verder wordt herinnerd aan de opening van het nieuwe R. K. Ziekenhuis en van de Openbare leeszaal en dankbaar aan de schenking van me vrouw van den Broek van der Os van het huis in het Bellamypark voor stedelijk museum. Verder wordt de uitbreiding van het garnizoen besproken en de achteruit gang der bevolking. Na. enkele woorden te hebben gewijd aan den heer Fanoy, die in het afgeloopen jaar als commissaris van politie ontslag nam, deelde de voor zitter mede, dat aan bouwgrond werd ver kocht voor f8639, tegen f5894 in 1912. Er hcerscht slapte in het bouwvak. De finantiëelc toestand der gemeente laat, vol gens jhr. van Doorn, te wenschen over. De opbrengst aan belastingen per hoofd (hoofd, omslag en opcenten) verdubbelde sinds 1903, n.I. van f2,80 tot f9, terwijl de rente en aflossing in dien zelfden tijd verdriedubbelden en wel van f2.80 tot f8.30. Na medegedeeld te hebben, dat „de Schelde" volop werk had en „de Zeeland" in vervoer vooruit ging, herinnerde spr. aan verschillende raadsbesluiten van, 1913 en eindigde met de beste wenschen voor 1914 voor de gemeente, voor de leden en voor hunne gezinnen. Bij de mededecling was een overzicht van den loop der bevolking in de toelich ting, waartoe gezegd wordt, dat de ach teruitgang van het bevolkingscijfer niet tot oorzaak heeft meer vertrek, want er ver trokken in 1913 1626 personen tegen 1715 in 1912 of 89 minder. Verder dankbetuigingen van de meente-ambtenaren en van de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren voor de wijze waarop de pensioneering geregeld is. Bericht dat Ged. Staten hun beslissing over de gemeentebegrooting 1913 verda gen tot 1 April. Mededeeling van den burgemeester over de nieuwe regeling der verlofdagen bij de politie, wier maximum aantal nu be draagt 14, mits niet meer dan 6 achter elkaar. Overgelegd werden o. a. de volgende stukken Een verzoek van de commiezen bij! de plaatselijke belasting om een vaste aan stelling of het nemen van andere maatre gelen, waardoor aan him teleurstelling, dat zij niet onder de pensioenwet vallen, wordt tegemoet gekomen. Een verzoek met toelichting van C. Jamin, dat de gemeente hem f2148.30 schadevergoeding geeft voor het opont houd, dat bij den herbouw van zijn pand door de schuld der gemeente is ontstaan. Een adres van „Nehalennia" om do bouwverordening zoo te wijzigen, dat aan B. en W. de bevoegdheid wordt gegeven op voordracht van een schoonheidscom missie eischen te stellen voor elk nieuw op tc richten gebouw. Als leden v;an zulk eeu com missie beveelt „Nehalennia" aan de hee ren Alb. Plasschaert, kunstcriticus te Veere, Jan Ileijse, kuntschilder, A. L. ,T. Goethals, architect en C. Doets, directeur der Ambachtsschool, allen te Middelburg. In verband met reeds geruimen tijd inge komen verzoeken van de afdeeling Vlissin gen van don Nederlandschen Bond van onderwijzers, stellen B. en W. voor eene wijziging te brengen in de verordening op de heffing van schoolgeld en deze te maken evenredig, dat wil zeggen in over eenstemming met den aanslag in den hoof- delijken omslag, waardoor hun inziens een betere verdecling der leerlingen over de verschillende scholen zal plaats hebben. Aan mejuffrouw M. F. van de Ransou werd eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan school B. Tot leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs werden her benoemd de heeren Jos van Raalte, A. S. Talma en P. F. Auer. Tot onderwijzer aa,n school A werd uit de voordracht, bestaande uit de heeren A. B. Plasschaert te IJzendijke, J. P. C. Jansen Verplanken te Wadinxveen en P. J. Eijke te Ovezande, benoemd de heer Plasschaert. Tot leden der commissie van bijstand voor de Groente- en Fruitveiling werden herbenoemd de altredende leden. Over de behandeling van de verschil lende voorstellen in ons volgend nummer. Zeebrugge of Vlissingen. Men schrijft uit Oostende aan het „Hbld. v. Antw." Zooals men weet, bestaat het plan de standplaats voor Belgische loodsen over te brengen van Vlissingen naar Zee- brugge. Behalve dat in alle geval een klein getal loodsen te Vlissingen zouden moeten behouden worden, zoo verzekert men, dat 'die verandering geen stoornis kon brengen in den dienst, terwijl inte gendeel het Staatsbestuur des te gemak kelijker in voeling zou blijiven met zijne ambtenaren op eigen bodem. Blijft do vraag: wat do loodsen zelven denken van het onderwerp^ en dat is Slechts billijk, dait van 'hun persoonlijk belaing rekening worde gehouden. Zijn zij) er aanhanger van of verkiezen zij! het behoud van het statu quo? Wij hebben het dus nuttig geacht hier over de meeniug in te winnen van de belanghebbenden en uit de bekomen in lichtingen blijkt, dat de overgroote meer derheid de verplaatsing genegen is. Be halve enkele loodsen die door jaren lang verblijf en om een of ander leden aan Vlissingen verkleefd zijb, zouden de meeste loodsen zonder leedwezen eene stad ver laten waar het leven duurder en de be lastingen hooger zijn dan in gelijk welke gemeente in België. ge I Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 31 Jan. Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind. Nevelig en betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Er wordt wel eens bij ons geklaagd over de belastingen, maar wat men in 't algemeen niet schijnt te weten, is dat die in de meeste andere landen veel hoo ger heloopen. Mij werden de aanslagbiljetten van een loodsleerling, te Vlissingen verblijvend, ge toond, waaruit bleek, dat deze, die hij gevolg tot eene der laagste klassen van het personeel behoort en slechts een paan bovenkamers bewoont, jaarlijks 10 gul den aan staats- en 56 gulden aan ge meentebelasting, betaalt, zegge 138.60 fr. Loodsen en hulploodsen betalen natuur lijk nog veel meer. Moesten in België dergelijke lasten geheven worden, men maakte .revolutie. Te Vlissingen verblijven tegenwoordig1 18 loodsschippers, 146 loodsen, 41 hulp- loodsen, 61 lootlsleerlingon en 40 matroos roeiers, samen dus 306, die dus met hunne huisgezinnen eene bevolking van minstens 1550 personen uitmaken. Het geen zij' gezamenlijk aan belastingen uit te keeren hebben, zou toereikend zijïi om de begrooting .van menige kleine stad in België volledig 'te dekken en hun per soonlijk verteer ware voldoende om Zee- brugge tot een bloeiende gemeente te ma ken, tot groot voordeel van den handel in het pmliggende, en ten slotte van de Staatskas .zelve. Daarbij is nog te voegen de vergemak kelijking hunner betrekkingen met hunne familiën, terwijl Vlissingen, alhoewel slechts eventjes over de grens, om wille zijner geographische ligging, feitelijk zoo ver afgelegen is, dat bezoeken aan fa milieleden tot de groote zeldzaamheden behooren. Biezelinge Woensdag had dhr. Bosman .door de gladheid, het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij per as huiswaarts ver voerd werd en zich onder geneeskundige hulp stellen moest. Door de werkliedenvere-enigmgen zal een adres aan den raad der -gemeente gericht worden, teneinde ook te Biezelinge gelegenheid te geven tot het vaccinee ren der kinderen, welke naar school moe ten. Hansweerd. De buitenhaven alhier is nog overdekt met zwaar drijfijs. Op de Wester-schelde is het bijna geheel ver dwenen. Heden kwamen van Antwerpen alhier aan een sleepboot met twee ledige sleepschepen, een tweetal sleepbooten van Terneuzen en enkele mosselvaartui gen doch zij ondervonden veel last in de buitenhaven alhier de „Telegraafbooten" van Rotterdam op Antwerpen hebben den dienst nog niet hervat. Baarland. Het fanfarecorps „Prinses Jnliana" in September j. 1. opgericht, hield deze week vergadering. Het aantal werkende leden is 12 en dat der dona teurs 40. Er is tot nog toe ontvangen f4.33 60 en uitgegeven f361.92, in kas bleef dus f71.68.] Een der aandeelhouders heeft aan de vereeniging een aandeel van tien gulden geschonken. Voor een goed bezette zaal hield de Rijkstuinbouwleeraar Oamman eene bevattelijke en leerzame lezing over liet kweeken van groenten, door het ver- toonen van lichtbeelden werd een en ander als het ware aanschouwelijk voor gesteld en kregen zijne toehoorders een kijkje op de groenten- en fruitkweekerij zooals die in het Westland wordt uit geoefend, De afd. van Volksweerbaarheid en de schietvereeniging „Willem Teil" hield hare jaarvergadering. De rekening sluit met een nadeelig kassaldo van f 17.17'. De secretaris Hoogvliet werd benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1