ES ÏK'BANK >u Breda. No. 12. Diiisdag 27 Jaiiuari 1914. Tieude Jaargang. I Z 11 I hand, voet I 8 B 8 B van een 8 8 een M 8 FEUILLETON. OFFERMOED. BUITENLAND. BINNENLAND? ubilé Haver, Zege» omertarwe. hokkers, nen, Bruine anen, Goes. I' dan met ver bak Strijkinrich- ill ijk tarief. AT 120. rve f53.051.23 |m 1000 n gelezen. Irk kracht door Ti lifdoende helpt. Ij T. wonende le'sGravenbage ,jat hij door het liinose aanmer en waarnemen, (aaraan ik reeds le was, neemt Jiglieid en angst vorden door'n Ier Sangninoso Bat ik inbeter- 1 ben daar zeer Imag dit pnbli- J. T. 12 flacons f 15. L'ogisten. DAM Co. f-Beveland. 21 licliines boliooven e aanprijzing, rzoeken slechts te letten, (lat ze et juiste adres acht worden. IQ VAN DER MINNE NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór taalf drie en .Vrijdag vóór eeu uur 's namiddags. Reciameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels ,vooi 25 Ct. A contant. De abonnu's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden brj directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I banden, voeten of oogen. B I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank" te Schiedam. I f #8 gulden bij I gulden bij gulden bij A P* I I verlies van een I 11 I verlies 8 B verlies van 8 IUII of oog; IUV duim; W wijsvinger. Mm V gulden bij verlies van eiken andereu vinger. V Ministeriëele draai? Volgens een typische Latijnschc spreek wijze zouden ©ereambten en waardigheden don drager ervan zoodanig beïnvloeden, dat deze geheel andere zienswijzen en gewoonten begint aan te nemen dan vroe ger. Zonder dit nu aanstonds op onze mi nisters in het algemeen en op den be windsman van Landbouw, Nijverheid en Handel in het bijzonder te willen toe passen, wordt men toch onwillekeurig aan dat spreekwoord herinnerd, wanneer men liet wetsontwerp voor Staatspensionnee- ring van minister ïreub dat on langs aan den Raad van State werd ge zonden vergelijkt met wal voor ruim een jaar door het Kamerlid ïreub omtrent dit onderwerp werd verkondigd. Geen uitkeering aan bedeel den en het verhalen van de helft der kosten van d e p e n- sionneering op de gemeenten zouden de bijzondere kenteekenen zijn van dit ontwerp. Indien dit inderdaad zoo is, mag men zich afvragen„Wie reimt sich das zusam- men" en het was goed gezien van „De Maasbode" de bovengemelde uitlatingen van het Kamerlid 'ïreub in herinnering te roepen en wel die, welke hij deed op 1 November 1912. liet was de heer Patijn, aldus het Rot- teruamsch Katholiek orgaan in zijn num mer van 21 Jan. j.l. (Avondblad) die ter bezuiniging op bet staatspensioen, dat hij wenschte, had laten doorschemeren dat hij' do nedeelden wel zou willen uitsluiten. Men leze nu, hoe deze door den heer ïreub onthaald werd: „Verder zeide de heer Patijn: Maar de bedeelden sluit ik uit. Dat doet bij echler zeer voorzichtig, met eenige slagen om den arm. Als het kan, heet het. Rij heeft echter ook de moeilijkheid gevoeld met de kerkelijke en particuliere liefdadigheid. In Engeland kon het wel, maar er is zoo'n aandrang gekomen om do uitsluiting van de bedeelden op te heffen, dat men het niet kon volhouden. De heer Patijn zegt: lk weet niet of het. kan, maar als het kan, wil ik het." Nog steviger liet de heer ïreub zich uit over het andere punt: de bijdragen, te heffen van de gemeenten. Rot was de heer ïydeman geweest, die op middelen had gezonnen om de lasten der eventueel© staatspensionneering dragelijk te maken. 'legen hem sprak de heer ïreub als volgt „in de tweede plaats heeft de heer ïydeman gezegd: ik hef een speciale be drijfsbelasting van de werkgevers, daar van zal ik eenige millioepen halen, en ik iaat bijdragen door de gemeenten. ïoen ik het laatste hoorde heb ik mijn ooren nauwelijks geloofd. Immers, wij, we- l 8) Martha heeft gelijk, zeide eindelijk Dufour", Dit woord wekte in zijne vrouw den ouden geest van hoogmoed en tegen spraak op. Martha heeft gelijk 1 riep ze ver bitterd uit; ja, daaraan erken ik u; de voorstellen van een kind verwarren u liet hoofd, en om daaraan to gehoorzamen, zijl ge bereid, aan de hoeken der straten uwe schande aan te plakken 1 Is dat dan het middel om het openbare vertrouwen te herwinnen, als men zijne verlegenheid voor aller oogen ten toon spreidt? Schit teren I het publiek zand in de oogen wer pen! da,t is Jbet eenige middel om het krediet staande te houden; en welk ook uw gevoelen zij1, ik verklaar u, dat ik niet zal dulden, dat Martha op het kan toor den baas speelt, dat ik hare diensten in huis niet wjl aannemen, dat ik niet versta dat mijne kinderen op hare kos ten worden opgevoed, en dat ik eindelijk ton, het is een van de grieven van deze zijde en terecht tegen de Regee ring geuit, dat er is een nood der ge meenten, dat zij juist voor sociaal werk zoo weinig kunnen doen, omdat zij geen geld hebben. Waar wjj hier nog altijd staan voor de quacstie, hoe het mogelijk zal zijn om te regelen, niet alleen de belastingen van de gemeenten, maar ook en vooral de financieel© verhouding van de gemeen ten tot het Rijk, ten einde de gemeenten althans eenigszins meer in staat te stellen haar sociale taak te vervullen, behoeft men er niet op te rekenen, dat men 3, 4 of 5 millioen van de gemeenten zal krij gen, want op hetzelfde oogenblik, dat men dien financieelon last op de gemeenten legt, zal men haar oen gelijk bedrag in anderen vorm moeten teruggeven. Men behoeft dus, zoolang de financiëele toe standen van de gemeenten zoo zijn als thans het geval is, niet op steun van die zijde te rekenen. Ik beu overtuigd, dat ik de meerderheid van de linkerzijde aan mijn kant heb ook de sociaal-democra tische fractie, die telkens hij monde van een harer leden datzelfde heeft gezegd wanneer ik beweer, dat het eenvoudig onmogelijk is, dat de gemeenten bijdragen. Integendeel, de gemeenten moeten bijdra gen hebben van het Rijk. Hiermee is dan in herinnering gebracht, welk een vernietigende kritiek ^is uitge oefend door den heer 'ïreub op de beide hoofdtrekken, die hij volgens het gelan ceerde bericht aan zijn staatspensioen- ontwerp zou gegeven hebben." Het vervolg zal leeren, ot het spreek woord „honores mutant mores", hierboven omschreven, op minister ïreub van toe passing is. F K X h U 1.1 K Socialistische Administra- t i e. Men herinnert zich de glasfabriek te Albi, die door socialisten en volgens socialistische beginselen werd beheerd en zoo jammerlijk fiasco maakte. Nu is er weer een, die op dezelfde wijze de on houdbaarheid der roode theorieën bewijst. Zes jaren geleden werd een glasfabriek gesticht te Ctioisy le Roy bij Parijs. Ook deze werd volgens socialistische ideeën opgezet en geleid. Ze was zeer gunstig gelegen in de nabijheid van Parijs en dr ie malen ontving ze van den Staat nog een ondersteuning van 170000 francs. Het eind is.een faillissement. Een der arbeiders-aandeelhouders heeft aan de „Action", radicaal-socialistisch blad, een en ander daarover verteld. De arbeiders waren steeds in strijd met niet inzie, welke vermindering men onze tafel zou moeten doen ondergaan. Maar Geen indien, geen maar, geen noch tans ik heb mijn laatste woord ge- Een onvermijdelijke ondergang. Kom, komspreek er niet meer van; kinderpraatjes 1 ons als bedelaars af te schilderen! Eenige bezuinigingen. Vader 1 riep Martha, die tot het uiter ste gedreven w.as, vergeef het mij', dat ik blijf aandringen; maar geloof mij, dat is de eenige weg, het eenige middel I Ik smeek het u, sla, die lichte offers niet van 'de hand, die, als ze het ver mogen niet meer kunnen redden, ten min ste de eer zullen behouden. Maar, dochter, 'tis inderdaad >vel hard Ach, vader! het is nog veel harder zijn goeden naam te verliezen en aan niemand medelijden in te boezemen. En dat zal ons lot zijn.laat onze opoffering en onze besparingen ten minste de gegoede lieden gunstig voor pns stem menVergeving voor mijn aanhou den 1 nog één slaghet geldt onzen handel, den handel, die ons door den hun kameraden, aan wie de leiding was toevertrouwd. Er werd telkens.ge staakt 11 En daartegenover worden dan weer scherpe maatregelen genomen ter wille van de zaak. Dan werd er uit wraak weer sabotage gepleegd en zoo ging het door. Zouden de heeren nu 'geleerd heiben, dat het voor den goeden gang van klei nere of gróotere samenlevingen in de eerste plaats aankomt op de zedelijke qualiteiten der menschen zeiven? (Centrum) Spoorwegongeval. Vrijdag raakte le Parijs, tengevolge van een defect, een rijtuig los van den kahelspoorweg te Belleville, hotste tegen verschillende voer tuigen aan en sleepte twee andere wagons van den kahelspoorweg mede. Bij het on geval werden 13 personen gekwetst. (T.) KlfiEliAlll». De vergane onderzeeër. De plaats waar de Engelsche duikboot A 7 in do Whitsand baal bij Plymouth ge zonken is, heeft de bemanning, van de kanonneerboot Pigmy ontdekt, doordat er olie op het water dreef. Zij gaf daarvan kennis en onmiddellijk werd een duiker naar beneden gestuurd, die de veronge lukte boot na ©enig zoeken vond. Ze ligt ongeveer D/a mijl dichter bij de kust dan aanvankelijk, zoodat de stroom het schip heel wat moet hebben verplaatst. De A 7 ligt 48 M. diep. De eerste pogingen om het schip te lichten, hebben gefaald. Wel ken men een stalen kabel om den onderzeeër slaan, doch er >vas geen beweging in te krijlgen. Een „pootig" Minister. De Engelsche kiesrechtfuries maken het verschillende redenaars vaak zeer lastig door interrupties en lawaai tijdens hun redevoeringen. Zoo had minister John Burns bij een lezing, die hij dezer in de voorstad Streatham hield, weer veel van haar te lijden. Hij toonde ech ter spoedig, dat hij niet van plan was zich haar plagerijen te laten welgevallen Toen een der suffragetten een poging waagde om hem te onderbreken, riep hij den zaalwachters toe „Gooi dat wijf er uit, en die er naast zit ook!" Eenige oogenblikken later onderbrak hom een man. „Gooi hem er ook uit riep de minister met donderende stem en toen de zaalwachters dit bevel niet spoedig genoeg konden uitvoeren, kwam Burns zelf van het podium om een handje mee te helpen. De rustverstoorder greep zich aan oen stoel vast, docli de minis ter zag hierin geen bezwaar. „Dan moet de stoel ook maar mee 1" riep hij uit. Eenzelfde lot was ook anderen personen, die tegenstand boden beschoren. vader mijner moeder is nagelaten. Nu kan ik liet niet langer aanhoo- ren, schreeuwde mevrouw Dufour van toorn opvliegende; ik zou voor de hoog dravende volzinnen der jongejuffrouw jyij1- ken Ach, moeder 1 weiger niet naar mij te luisteren; de toekomst van mijn broe der en zuster staan op1 het sped. Het was te vergeefs, dat zij al hare kinderlijke welsprekendheid inspande, en had en smeekte: mevrouw Dufour liad de kamer verlaten en de deur woedend achter zich dicht gesmeten; haar zwakke echtgenoot volgde haar en cle diepbedroef de Martha bleef achter in het bewust zijn, dat de ondergang onvermijdelijk was. VII, Een jaar was in de grondelooze eeuwig heid verzwolgen. Groepjes menschen ston den stil in de nabijheid der woning van Dufour, die, ofschoon het reeds vrij laat was, nog niet werd geopend, terwijl daar anders reeds vroegtijdig de artikelen wer den uitgestald. Met eene hoosaardige nieuwsgierigheid blikten zij op het ge sloten huis, en hunne gesprekken deden al te wel vermoeden, dat er iets bui- „Het schijnt vanavond gezellig te worden", zeide de redenaar, toen hij het podium wederom besteeg. Maar geen enkele onderbreking werd meer gehoord. (Msbode.) O (iITSCHbAAn. De aanslag op den Kroonprins, in dien men .althans van een aanslag kan spreken, geschiedde Vrijdag aldus: Een man liep, toen do kroonprins naai zijn paleis terugkeerde, diens automobiel achterna, doch werd gegrepen door .een politieagent, die hem naar een politiepost bracht, waar hij, daar hij daar den indruk van een krankzinnige maakte, door den districtsarts onderzocht werd. In verwarde bewoordingen vertelde hij, dat hij een broeder van den kroonprins •was en dat hij dezen om een ondersteu ning had willen verzoeken. De „broeder van den kroonprins" is in werkelijkheid een in 1887 te Colmar geboren kleermaker, Salomon geheeten. Rij werd aanstonds overgebracht naar het krankzinnigengesticht Daldorf bij Berlijn. „Zabern und kein Ende" zou uien kunnen zeggen. Vorige week is de proceskwestie Voli Reuter in den Rijksdag bespi oken. Er was minder belangstelling dan in Dicember j.l. De kanselier trachtte tusscheu dc partijen door te zeilen. De socialist Frank lueld een heftige rede voering, en moest tot do orde worden geroepen. Ook de rede van het Centrumslid Felirenbach was, ofschoon onberispelijk van vorm, zeer sarcastisch. liet voorstel van het Centrum dat militaire overheden in vredestijd niet mogen optreden als rustherstellers tenzij zij door de burgerlijke overheid daartoe zijn uitgenoodigd, werd aangenomen. De overige voorstellen werden naar een commissie verwezen. POUTIKIitl. Landverhuizing. Teekenend voor do welvaart van het land sinds het omver werpen der monarchie is wel het abnor male toenemen der landverhuizing. De laatste officiëele opgave vermeldt 80.000 emigranten in 1912. Vóór 1910 was het getal nooit hooger dan 40.000. lloudt men rekening met dc clan destiene emigratie, zegt de „Morning Post", het duidelijk waarneembaar stij gen der beweging, gedurende het laatste jaar, zoo zal dit getal in 1913 waarschijn lijk wel de 100.000 bereikt hebben, d.i. een zestigste van de geheel© bevolking van Portugal. Bedenkt men dat de dichtheid der be- ten,gewoons had plaats gegrepen. Wat is hier gaande? vraagde er een uit den hoop. Heeft er een ongeluk in dat huis plaats gehad? sprak wederom een ander. Of er een ongeluk geschied is, weet ik niet, antwoordde een derde, die zich onder de menigte gemengd had; maar zoo veel is zeker, da,t er protesten zijn. Gisteren heeft mijn neef de deurwaarder er drie aan Dufour betcekent. Zoo! sprak een voorbijganger, die daar juist was aangekomen en de laatste woorden gehoord liad; ik moet ook nog ■geld van hem hebben. Ik zal eens gaan aanbellen, en wij weten wat dat betee- ,kent. Rot nieuws verspreidde zich met de snelheid des winds door de gansche stad, en dra werd het. raadsel opgelost. Du four, met .schulden beladen, zonder kre diet en zonder vooruitzicht, liad de stad verlaten, aan zijne schuldeischers zijne woning en koopwaren achterlatende. Bij zijn vertrek had hij aan zijne vrouw eenen brief geschreven vol hittere maar nutte- looze verwijtingen, en geweigerd de plaats op te geven, waarheen hij voornemens was zich te begeven. Die brief werd door de meid aan nie- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Jan. Krachtige tot matigen, Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien. Aanvankelijk zachter. volking slechts 61 is per vierkanten kilo meter, tegen 190 in Nederland, dan is do toestand zeker hoogst bedenkelijk en zal, bij hei geringe succes der geboorten boven de sterfgevallen, de reeds zoo schaarsche Portugeesche bevolking spoe,- dig nog aanmerkelijk gedund worden. Zware belastingen eu politieke redenen, óf liever de godsdienstvervolging en de persoonlijke onveiligheid doen velen een goed heenkomen zoeken. (Tijd.) «KlEKElUiAHlll. Aardbeving. Uit Athene wordt ge meld, dat te Lepanto een hevige aardschok gevoeld is. Alle huizen zijn beschadigd en drie huizen en een gedeelte van de vesting zijn ingestort. ZIJIU-4VK1KA Veroordeeld/Het te Johannesburg gearresteerde lid van de arbeiderspartij' in het Zuid-Afrikaansche parlement, die pp 17 dezer in hechtenis werd genomen, is veroordeeld tot een maand gevange nis zonder dwangarbeid en een boete van 20, wegens het verspreiden van een opruiend strooibiljet. Bovendien werd hem een boete opgelegd van 10, subsidiair veertien dagen gevangenisstraf, wegens po gingen om .arbeiders tot staken te bewegen. SOUB» AJIEUIKA. Een prachtige gift. Een Ameri- kaansch millionnair, die onbekend, wenscht te 'blijven, heeft 15 niillioen dollar beschikbaar gesteld voor de oprichting van twintig hospitalen in verschillende staten van de Unie, waar kankerlijders gratis met radium behandeld zullen wor den. (T.) TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Donderdag 22 Jan. Begrooting van Binnenl. Zaken. De Minister van Biniienlandsche Zaken deelde mede, dat eene wijziging van de Drankwet in voorontwerp, bijna ge reed is en in ruimen kring om advies vrouw Dufour overhandigd, op het oogen blik, dat zij opstond. Zij las dien, en barstte zij in een luid gegil en gesnik uit. Hare kinderen snelden toe; Martha volgde lien van nabij. Zij vernam weldra, uit de afgebrokene weeklachten harer schoonmoeder, die noodlottige tijding, en ofschoon hare voorzichtigheid deze voor zien had, vlood het verwaande: Ik heb het u wel gezegd! die machtspreuk der zelfzuchtige, harten, niet van hare lippen. Neen, te midden der angsten, welke het vertrek haa,rs vaders, de verlorene eer, de ondergang die haar in al zijlne akelig heid aangrijnsde, haar veroorzaakten, wist zij de vastheid van geest, en de schrander heid haars oordeels te behouden. Zij zond de kinderen met eenige liefkozingen eu minzame woorden weg, deed de meid het vertrek verlaten, en plaatste zich naast hare schoonmoeder, die boog voo/e het ver mogen, dat de sterke zielen op de zwakke harten uitoefenen, en uitriep Wat moet ik aanvangen? het hoofd draait mij... alle schuldeischers zullen ons overvallen ik weet niet wat. ik hun zeggen zal.Groote Godwelk een toestand. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1