No. 9 Dinsdag 20 Januari 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- in «MM. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND •- «Ju./ I t»1'. Abonnementsprijs p'. 3 maanden voor Goes ƒ0.76, daarbuiten 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en .Vrijdag vóór eeu uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Gansepoortstraat C 209, GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I 9* gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |l La I 11 I lianden, voeten of oogen. jl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongëneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeeriug der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P" gulden bij I 4% gulden bij gulden bij P* I I verlies van een I II I verlies I verlies van M hand, voet I I 11 I van een I fl een M 1 I VU of oog; duim; wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. V Het gelag betalen. Reeds vroeger wezen wij erop, dat het gelag van de groote verkiezingsfuif, die links aan het roer bracht, zou betaald moeten worden door den belastingbetaler. .Het Centrum" stipuleert dit nog eens in de volgende driestar „Het is een hoogst onpleizierige mede- deeling, die de minister van Financiën lieden den belastingbetalers, over bet hoofd van den heer Patijn heen, heeft gedaan. Namelijk dat niet alleen weldra een ontwerp tot het heffen van opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelastingen is te wachten, maar dat ditmaal niet met 10 opcenten zal kunnen worden volstaan en dat er bovendien nog opcenten op andere belastingen zullen worden voor gesteld. Alleen de invoerrechten en do accijtisen werden bij voorbaat uitgezon derd, overigens schijnt geen enkele be lasting geheel veilig te zijn voor het opcentenonheil. Het zullen wel vooral de Grondbelasting en het Personeel zijn die worden bedreigd". Aldus begint het „Handelsblad" zijn Kameroverzicht. Dit blad is niet het eenige, dat zulk een verzuchting slaakt over de ministe- rieele mededeeling. En in 't land hooien wij reeds een algemeen gezucht over dit aangename vooruitzicht. De belastingbetalers de Nederland- sche belastingbetalers wel te verstaan en speciaal de reeds zoo zwaar belaste middenstanders zullen weer wat dieper in hun portemonnaie mogen tasten. Het buitenland gaat vrij' uit. Het tarief, de invoerrechten zullen angstvallig worden ontzien. Kr zijn wel ettelijke millioenen uit te halen, inaar aan dat „heilig huisje" mag men niet raken, o neen De kiezers, die verleden jaar de Tarief- wet weg stemden, beleve.i wèl pleizier van hun votum De Tariefwet is van de baan, tot groote vreugde van het buitenland, van buitenlandsche huizen en vertegen woordigers van buitenlandsche huizen, maar de eigen burgerij, een groot deel der werklieden inbegrepen, mogen thans alléén het tekort dekken. Er zijn nog geen opcenten genoeg. Men krijgt ook nog geen belastingbil jetten genoeg. Bij tien opcenten zal men het thans niet laten en de ervaring leert, hoe gemakkelijk regel wordt, zelf in verscherp ten vorm, wat men aanvankelijk bij wijze van tijdelijken maatregel heffen ging. De directe belastingen hebben hun uiterste grens bereikt, verklaarde reeds jaren geleden een vrijzinnig minister. De meeste belastingbetalers zullen dit van harte toegeven en zelfs verklaren, dat die grens sinds lang overschreden is. Maar een aantal opcenten hoeveel zouden het er wel zijn kunnen er nog wel bij, oordeelt de Regeering, die Zoo angstig is voor het Tarief. De Nederlandsche huisvaders en huis moeders, die zoo dikwijls te rekenen en te worstelen hebben, om aan de hooge eischeu van den fiscus te voldoen, zullen beduidend meer hebben op te brengen. De Tariewet, die minstens tien millioen in de schatkist had kunnen brengen, wat voornamelijk door het buitenland zou zijn gefourneerd, is van de baan. Erg gelukkig, niet waar Leve de uitslag der Kamerverkiezingen van 1913 BK LOIË. Een kijkje bij de „Genossen" der Belgische S. D. A. P. „Een socialistische leider uit de Boriiiage, volksvertegenwoordiger, klaagt in een dagblad over het gebrek aan vertrouwen dat in zijn partij neerscht „Wij vervullen gewetensvol onzen plicht, zegt de klager, wij leveren veel werk af en toch worden we verdacht. We worden in alles en over alles be knibbeld we moeten uiterst behendig zijn om de strikken te ontwijken, die ons gespannen worden. Men bespiedt ons, men ziet alles na en zelfs verdenkt men ons betrekkingen te hebben met andersdenkenden, aan wie wrj de partij verraden." Die socialistische volksvertegenwoor diger, zegt het katholieke Belgische „N. v. d D.", moet zich niet verwonderen over de verdenkingen. Voor een twintig tal jaren liepen mannen met voeten door de schoenen en 't haar door de klak, steden en dorpen af om propaganda te maken voor de „partij der verlossing". Die havelooze kerels van vroeger, zijn nu dikke, vette heeren geworden, die er fameus warmpjes in zitten en die hun collectivistische gevoelens in den binnen zak gestoken hebben. De werklieden zijn natuurlijk verbaasd te zien, dat dezen, die vroeger riepen dat eigendom diefstal is, dat iedere bezitter een uitbuiter is, nu zelf eigendommen hebben en dus zelf bezitters geworden zijn. Ook besluiten de werklieden met te zeggen, dat een socialistische leider, die zich zelf eerbie digt, er bovenal aan houdt in den vetten kaas der coöperatieven en andere der roode inrichtingen te geraken, ofwel volksvertegenwoordiger te worden. Ja, ja, de tijden zijn veranderd en de men- schen ook, en zoo komt het, dat de werk lieden geen vertrouwen meer hebben in de lieden, die hen vroeger in het vuur joegen tegen de kapitalisten, waarvan zij zeiven echte specimens geworden zijn". tBASKHlJ K. Uit de „Croix". „Eenigen tijd ge leden werd een man te St. Ktienne-du-Bois (Vendée) door de zwarte pokken, een zeer besmettelijke ziekte, zooals men weet, aangetast, en spoedig was hij door allen, familieleden en vrienden, verlaten. Doch in een Christelijk land vindt de verlaten mensch steeds een vriend, die hem trouw blijft, den priester. Zoo ook hier. Herhaaldelijk bezocht de pastoor der parochie, abbé Berthet, den zieke om hem de vertroostingen van den godsdienst te brengen. Op zekeren dag wilde de man, geheel onder den indruk van deze heldhaftige opoffering, den priester de hand drukken, en ook dit weigerde de geestelijke, zonder vrees voor het gevaar, niet Eenige dagen later werd de pastoor zelf door de ziekte aangetast en stierf ais slachtoffer van zijn zelfopoffering, tot het laatste toe bijgestaan door zijn kape laan. De bevolking is diep onder den indruk over den dood van den priester, die zulk een schoon voorbeeld van Chris telijke naastenliefde gaf. (Msbode.) Herroepen. De Fransclie minister van Marine is gemachtigd om het Goede Vrijdag-besluit (volgens 't welk de Fran- sche oorlogsschepen in sommige vreemde havens op Goeden Vrijdag meedoen aan het gebruikelijk rouwbetoonhet hijscheu der zwarte vlag) te herroepen. Minister Baudiu, uit het Kabinet B a r t li o n, had de deelname aan dit rouwbetoon enkel en alleen geoorloofd verklaard om opportunistische beweeg redenen, teneinde in sommige havens van het Oosten geen ergernis te geven. Doch het tegenwoordige ministerie is met de herroeping van dit besluit terug gekeerd tot den „echt republikeinschen geest" I (Centrum".) Het oude liedje! In de „Cri de Flandre", het door Mgr. den bisschop van Rijssel ter lezing verboden blad, komt, naar uit Hazebrouck gemeld wordt, een artikel voor, waarin verklaard wordt dat abbé Leniire, zonder te kort te doen aan eer, waardigheid en geweten, niet heeft kunnen antwoorden op den brief, waarin de bisschop van Rijssel van hem verlangt zijn redevoeringen te verlooche nen, de uitgave der „Cri de Flandre" te staken en afstand te doen van het recht om candidaat te zijn voor liet parlement. Zooals we zeiden het oude voor wendsel van alle rebelleerende geesten. Abbé Lemire houdt er blijkbaar enkel en alleen een burgerlijke eer en dito geweten, alsmede een persoonlijke waar digheid op na. Als priester cijfert hij zich geheel weg bestaat hij voor zich zelf niet meer. De burger en het eigen-ik in hem zijn voor hem alles. Hij stelt ze verre boven de verplichtingen, welke onder het opzicht van eer, waardigheid en geweten zijn priesterlijk karakter oplegt aan zijn individueeleu persoon. De hoogmoed' en het menschelijk opzicht spreken in betreurenswaardige gevallen als deze het eerste en het laatste woord. (De Tijd) Naar aanleiding van de maatregelen door het kerkelijk gezag toegepast op abbé Lemire heeft Mgr. Charost in een interview met een medewerker van de „Éclair" uitdrukkelijk verklaard, dat deze volstrekt niet genomen waren onder den invloed der monarchisten en dat er bij hem geen enkele monarchist geweest was om over abbé Lemire te spreken. Overi gens, aldus zeide de bisschop, behooren politieke bemoeiingen niet tot uiiju bis schoppelijk ambt, hetwelk slechts het katholieke belang te behartigen heeft. Indien abbé Lemire zich tevreden had gesteld met gewoon republikein te blijven en met te trachten liet lot der arbeiders te verbeteren, dan zou ik er niet aan gedacht hebben hem daarin te hinderen. Maar hij heeft dikwijls het katholicisme gecompromitteerd door ongelukkige pnn- cipieele verklaringen, geïnspireerd door de „Declaration des Droits de i'Homme" en veroordeeld door het kerkelijk gezag. Hierom en hierom alleen is Lemire veroordeeld. Al de katholieke bladen drukken hunne droefheid uit over de verkiezing van abbé Lemire tot vice-voor sitter der Kamer. De „Croix" o.a. zegt dat de blocards den abbé Lemire niet tot ondervoorzitter gekozen hebben om zijne verdiensten, zelfs niet om zijn republikanisine, doch doodeenvoudig omdat hij in opstand is tegen zijne geestelijke overheid. K Al Ct K li A M I». Britsche onderzeeër gezon ken. De Britsche marine is Vrijdag wederom getroffen door een ramp, die vermoedelijk een dertiental menschen- levens heeft gekost. De onderzeesche boot A 7 is n.l. nabij Plymouth gezonken, zooals in 't kort in de laatste berichten van het vorig nummer werd medegedeeld. Het ongeluk gebeurde tijdens de ma noeuvres met andere onderzee-booten in de baai van Cawsand, omstreeks zes mijlen van Plymouth. Na eenige oefe ningen bemerkte men, dat één der booten verdwenen was. Te Plymouth werd hulp gevraagd en bergingvaartuigen gingen aanstonds naar de plaats van het onheil onderweg. Tot acht uur 's avonds bleven de pogingen, om den onderzeeër te lichten, zonder resultaat. Eu hoewel is vastgesteld, dat de bemanning van onderzeeërs van deze klasse onder water ongeveer twaalf uren in leven kan blijven, heeft men in oi'tici- eele kringen alle hoop op het behoud der bemanning opgegeven. SrAlIJfi. Men meldt uit Barcelona. In geheel Caialonië hebben, hetgeen in 27 jaar niet het geval is geweest, lievige sneeuw stormen gewoed. De temperatuur steeg tot 4 graden onder nul. IHlTSCHIiAMB. Eeuwfeest van Karei don G r o o t e. Op 1 Februari zal te Aken op. grootsche kerkelijke wij'ze herdacht wor den het 11de eeuwfeest van het overlij den van Karei den Groote (811). De pontificale Hoogmis in den Dom zal door den Aartsbisschop van Keulen om 9r/2 uur worden opgedragen. Er wordt eén feeststoet georganiseerd, waaraan minstens 8000 personen zullen deelnemen. Door vereenigde zangvereeni- gingen zal gezongen worden, met. bege leiding van muziek. In de kerk zullen zoo mogelijk de vaandels der vereenigin- gen worden opgesteld. Verwacht worden, behalve Mgr. dr. von Hartmann, de wijbisschop dr. Müller, de bisschop van Luik en de vicaris-capitu- laris van het bisdom Roermond. Minstens 200 autoriteiten zullen worden uitgenoo- diigd. ZUlll.Al'KlKA De staking in Zuid-Afrika verloopt. Bij massaas hervatten de werklieden den arbeid. In de meeste Randmijnen ging het werk zijn gewonen gang, en olliciëeie telegrammen uit de voornaamste spoorwegcentra berichtten dat een groot aantal arbeiders zich weer kwam aanmelden. Het krachtige optreden der regeering heeft blijkbaar zijn uit werking met gemist. Haar houding was dan ook zeer beslist. De officieren hadden dezelfde bevoegdheid als m oorlogstijd. Het publiceeren van valsche ofalarmee- rende berichten in de bladen was ver boden. Iedereen, die zich nabij openbare ge bouwen, spoorwegbruggen, lijnen, tele graaf of telefoon, kraclnstations of water werken bevond, moest bij eerste aan maning der militairen de handen omhoog steken, daar men anders werd doodge schoten. Revolutionair complot? De Daily Express publiceerde Vrijdagmorgen een opzienbarende mededeeling van haar correspondent te Johannesburg, welke de toestand in Zuid-Afrika in een geheel ander licht stelt. Den correspondent is het gelukt een reeks gewichtige docu menten in handen te krijgen, welke tot in alle bijzonderheden uitgewerkte plan nen bevatten voor een revolutie in Zuid-Afrika. De revolutie zou, aldus meldt de correspondent verder, 111 April uitbreken en beginnen met een algemeene staking welke gelijktijdig in geheel Zuid- Afrika zou worden geproclameerd. Het doel der revolutie was de vestiging eener Zuid-Afrikaansche arbeidersrepubliek op syndicalisuscheii grondslag. De spoorweg staking kwam evenwel den leiders der beweging onverwacht, hetgeen daaraan geweten moet worden, dat de leiders der spoorwegarbeiders het personeel niet langer m toom konden houden. De correspondent heeft de bewuste in handen gekregen documenten ter beschikking van de regeering gesteld. De Koningin bij Jan Ligthart. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Ko ningin Donderdag in Den Haag gebracht heeft aan de school van Jan Ligthart, verneemt de „Nieuwe Crt." nailer, dat hierbij inderdaad het strengste incognito in acht werd genomen, waardoor het hoofd der school aan de Tullinghstraat in de gelegenheid Was aan H. M. den gang van het onderwijs te laten zien zooals het werkelijk iederen dag van de week gegeven en ontvangen wordt. Dat er vreemd be zoek komt, ook vn.n dames, daaraan zijn de kinderen op deze school zoo zeer gewend geraakt, dat het op het onderwijs geen storenden invloed meer uitoefent. Niemand herkende dus H. M. en zelfs de onderwijzers bleven er onkundig van en stonden tijdens het hooge bezoek aan hun klas, niet het minst onder den in vloed er van. Toen nu de Koningin het onderwijs ook in de hoogste klasse gevolgd had en voor nemens was te vertrekken, vroeg Ligthart haar vergunning een enkel jyoord in haar Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 20 Jan. Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuid- Oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht of nevelig. Weinig of geen neerslag. Lichte tot matige vorst, om het vriespunt overdag. tegenwoordigheid tot de kinderen te mo gen spreken. En nu volgde ongeveer deze toespraak Kinderen, je weet dat Jan Ligthart on langs bij de Koningin is geweest. Luide, instemmende kreten van alle kin deren. I Welnu, dan zal ik je eens vertellen hoe zich dat toegedragen heeft. Ik kwam aan 't Koninklijk Paleis in het Noordeinde en daar werd ik al dadelijk op mijn ge mak gezet door dien mijnheer daar (Ligt hart wees 'op den secretaris van H. M,), die mij allervriendelijkst ontving en mij bij' de Koningin bracht. En toen gaf de Koningin mij een hand en ik kreeg er ook een van Prinses 'Juliana. Ziet, kinderen, dat deed bij mij alle beschroomdheid wijken. De Koningin was toen zoo vriendelijk met mij' een gesprek te voeren en toen het uit was, gaf de Koningin mijl weer een hand. Ik kon toen niet nalaten tot de Koningin te zeggenMajesteit, nu moest u mij in mijn school ook eens een bezoek brengen I En wat deed de Koningin? Ziet, daar staat zijl, kinderen! Toen do ontroering wat bedaard was de 'kinderen stonden letterlijk paf! verzocht Ligthart zijn kinderen een lied voor Koningin en Prinses te zingen. En daar begon het uit volle borst on der leiding van den onderwijzer. Zoo was het bezoek van de Koningin aan Jan Ligthart's school. De Tango-Woede. Blijkbaar begint er ook in de kringen van de caféhouders zelf oppositie te ko men tegen de dwaasheid der mode, onr ook al in de café's de moderne dansen in te voeren. In „Het Hotelbedrijf" lezen we toch een stukje, dat er op wijst, hoe zeer het hun zelf tegenstaat „Wel zouden wij het wenschelijk ach ten uit te maken of in een bona fide-café iets dergelijks thuis behoort. Wij hebben de laatste jaren al de café's met muziek gekregen, waardoor een tusschenvorm in de wereld kwameen deels café, deels publieke vermakelijkheid, en waar bij men soms niet wist wat de overwe gende hoofdzaak van het établissement was. Thans gaat men café's-met-dans maken. Morgen café's-met-bioscoop, over morgen metden hemel zal weten wat. „Wij vragen ons af waar datheen moet? Als de een begint, kan de ander niet achter blijven. (De tangogeschiedenis is ten deze zelfs zeer leerrijkZoodoende worden wij van caféhouder ondernemer van publieke vermakelijkheden en wij gelooven niet, dat dit ooit of te immer in het belang van het vak zelf kan zijn, hetgeen voor een gezonde ontwikkeling zoo de geheele krachten van de beste leiders vordert. Vooral in de moeilijke omstandigheden, waarin het door allerlei ooizaak gébracht is." (T.) Mr. Aalberse, naar België. Naar wij vernemen gaat de heer inr. Aalberse een reeks lezingen houden in België. Volgende week Dinsdag en Woens dag spreekt hij respectievelijk in Antwer pen en Brussel over de Nederlandsche politiek. De week daarop zal hij te Leu ven, Mechelen, on Gent spreken over de sociale actie in Nederland. (De Tijd.) Goes. Vergadering van den Gemeente raad van 19 Januari 1914, des namiddags te halfvier ure. Voorzitter de heer De Beaufort, bur gemeester.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1