M.Boes. Februari 1914. maren. lüU W 1UU DU No. 8. Zaterdag 17 Januari 1911. Tiende Jaargang Ivan den Boe- Idhr. THOO- ïrgemeestei* te ^aats op Januari a.s., Il'/q uur, ten verzoeke V. OE R1JCKE te srkoopen: [ij zwaar iAPHOUT, j zal ie KOOP STERFGEVAL Verschijnt eiken MAANDAG-,JV0ENS0A6- en VRIJDAGAVOND.- I verbes van een jl I 11 I verbes I I verlies ran m Dit nofflffler testaat uit 8 bladzijden, i EERSTE BLAD. BINNENLAND. UIT ZEELAND Welk weder zullen wij hebben no'5 els 3-COM MISSIE, Jit, dat haar secre- imissie betreffen- en huize Stations- gs van 11 u. v.in. l'ijdags van 9 tot lek, doch zich voor Êooveel mogelijk, t- Jiheidscommisssie pornoemd, l'ER, Voorzitter. ItlSCH, Secretaris. lx Verhoek, )eunvaarders. |L F. ROERSCH te ^drg, nabij de Elder- loorten van groote In reine stemming. I met den daaraan ver- Manutacturen en Heeren lerre met succes uitge- ijlen dhr. B. Pluijmers. 3TRUVE, te Middelburg. sn. Zij had een open, akter; haar vertrouwen woorden van de hand |tboezemingen harer on- |ie moeder in het diepste irgaderd hebben, werden rven door de scherts, of |ste onverschilligheid ver at alles voegde zich nog g, die het hart der ver- hart, zoo begeerig naar jenheid, diep schokte en |j< zag dagelijks voor hare broeder en zuster wer- „n die teederheid, welke .reed ontzegde! riige maanden, vond het jeene toevlucht bij de ge- maar zoodra mevrouw werd, dat er een hart liefde toedroeg en een flauw over haar rampzalig dalen; dat zij eene vrien- Iar tegen de kwellingen te ht zij een voorwendsel op iar niet lang naar uit tc werd weggezonden. (Wordt vervolgd.) NIEIM ZEEUWS® COIIMT Abonnementsprijs p>. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten £0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór halt drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES Reclaineberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale jwjja. Advertentiën van 15 regels £0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels yooc 26 Ct. contant, De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verbes van beide gulden bij directie uitgereikte pobs, zijn, overeenkomstig de N N N 'jant^en> voeten of oogen, U I I verbes van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z 11 11 I Voorts bij ongeneesebjke I 11 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; N of oog; 1^#^^ duim; W wijsvinger, De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank" te Schiedam. I P* gulden bij I gulden bij gulden bij P> gulden bij verbes van eiken anderen vinger. i i i 1 V Oans en Kleeding. Tegen bet onwelvoegelijke in de hui dige modekleeding der vrouw, tegen het wulpsche in de moderne dansen keert zich steeds scherper en beslister de opinie der fatsoenlijke beden, geholpen door den steun van het herderlijk woord der geestelijke autoriteiten en het voor beeld van vorsten en hoogstaande per sonen. Te Madrid stichtten onlangs de dames der hoogste aristocratie een nieuwe modeacademie, die alle loszinnige klee ding onherroepelijk verbant, zonder in het minste aan de gratie en élégance afbreuk te doen, waarop het toilet eener beschaafde dame mag aanspraak maken. De hoven te Londen, Berlijn en Muncben legden streug verbod op de wulpsche negerdansende „Turkey Trot", ile „Boston", de „two-step", de „Tango", of hoe zij verder heeten mogen, niet slechts voor de hovelingen maar ook voor de officieren. Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs veroordeelde onvoorwaardelijk de heidensche uitspattingen in dans en kleeding en thans richt het Belgische episcopaat zooals ons tut de „Vingtième Siècle" blijkt, een .woord van ernstige waarschuwing aan „de christelijke ouders" hen vermanende, hunne kinderen verre te houden van de besmetting der inde cente kleeding en van den onwelvoege- lijken, tot hartstocht prikkelenden dans. Heerlijk werk, zoo hooren wij zeggen, voor de pers, om al deze nobele pogingen tot verhelfiug der publieke moraliteit te steunen. Voor de pers? Och, argelooze lezer, wij willen u uwe illusies niet ontnemen, anders zouden wij u moeten zeggen, hoe een groot deel der pers en met name de liberale, zich bij een dergelijke taak liefst afzijdig houdt en in stede van beslist en lier het kwaad te bekampen, dat de maatschappij meer en meer doet verkankeren, schier onomwonden de zijde kiest van hen, die den breeden weg be wandelen, welke ten verderve leidt. Neem de feuilletons, de kunstrubrieken, de theaterverslagen, de letterkundige beschouwingen der liberale bladen en gij zult zien, dat ons oordeel niet te streng is. En wat de kwestie betreft, die ons bezig houdt, geeselt zoo juist en zoo naar verdienste „De Tijd" de houding eener „Nieuwe Rotterdamsche Courant", die, helaas, voor tal van Katholieken de encyclopaedie hunner kennis en weten schap is en door wier getrouwe lezing zoo menig katholiek credo ten onder ging. „De Tijd" dan schrijft: „Liberale journalisten badineeren met de bchizinmgheid van den salon-prater over deze ernstige daad, waarmee de hoog-verantwoordelijke Prins der Kerk de doorbraak van het vuil der moderne beschaving zoekt te keeren. De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." carricaturiseert al „kardinaal Amette aan het hoofd van zijn kerkelijke troepen, oprukkend tegen den tango.... provinciaal verschrikt voor zoogenaamd Parijsch verderf." Maar wie door het mondaine leven nog niet van idealen zin werd leeggewaaid en de kracht van zjjn doopsel niet prijsgaf aan deze kernlooze, op charme en geest beluste, doch vervelende en aartsoppervlakkige causeurs, zal de grootsche onverschrok kenheid bewondereu van onze Kerk- patriarchen, die, gelijk nu weer de Parijsche prelaat, als de bewaarders van de heiligste goederen der volkeren stand houden te midden eener verzin kende beschaving, en de menschelijke waardigheid redden uit de ruïnen van het nieuwste heidendom. Zelfs zonder charme en met heele- maal geen geest is het gemakkelijk voor een succes-slaaf, die op de grove instincten der menigte schrijft, om van zulk een „banvloek tegen den tango" zooals de „N. R. Ct." spot een paskwil voor het liberale publiek te maken. Het biengt een in de wereld vlot geprezen reputatie aan, wanneer men met de ontaarding van de mode en de zonden van schouwburg of dans zaal de vriendschappen sluit, die tot de lusten der liberale pers behooren. Maar dat onze Kerkvoogden met de vrijmoe digheid der profeten uit de bijbelsche tijden de groote beginselen der katho lieke zedenleer wreken op de decaden tie, waarin een barbaarsche cultuur wegrot, zal de geschiedenis onpartijdig en eerbiedig als de apotheose van het hoogere beschavingsleven dezer eeuw vermelden, wanneer de kleine plaag episode der honende scribentjes al lang in het krantenpapier vergaan en ver geten is 1" V Een erkenning. In den strijd voor de vrije school is er van Christelijke zijde steeds de na druk opgelegd, dat de ouders de eerste en voornaamste! rechten op het kind doen gelden en de Staat slechts in hun plaats en namens hen het onderwijs der jeugd behoort in handen te nemen. Iedere oging, die werd aangewend om den itaat geheel en al beslat; te doen leggen op het onderwijs, als hadde men met wenschen en zienswijzen der ouders niet te rekenen, ontmoette bij de geloovige bevolking onzes lands een principiëelen tegenstand, die van geen wijken of toe geven wist. Zelden of nooit werd van de overzijde het juiste paedagogisch inzicht in deze van de voorstanders der vrije school erkend. Nu echter schijnt dit anders geworden en klinkt ons uit het vrijzinnige kamp een toon tegen, die meer in overeen stemming is met wat door ons op stuk van onderwijs steeds werd verkondigd en zooals hierboven in het kort is om schreven. Doch eerst nog een enkel verklarend woord. Mr. Troelstra heeft onlangs in een „Volks"-artikel den onderwijzersbond van dhr. Ossendorp gekapitteld en te verstaan gegeven, dat die bond aan de S. D. A. P. niet had voor te schrijven, welke houding deze in de onderwijskwestie heeft aan te nemen. De heer Ossendorp, hierop vuur vat tende, trekt onder de letters F. I. O. in „Het Volk" tegen Mr. Troelstra te velde en begint zijii philippica aldu3 „Het is een eigenaardig verschijnsel, dat bijna ieder in ons land zien liet recht toekent over Onderwijs mede te spreken, over de onderwijzers een oor deel te vellen, den vakbond der on derwijzers van wijzen raad te dienen. Dat verschijnsel zelf kunnen we laten, voor wat het het is. Is het soms hin derlijk, toch maken we ons daarover in den regel niet druk." Het is de gewone pedante opvatting van het onderwijsvraagstuk, door de Bondsmannen gehuldigd met de gevaar lijke kern: de Staat baas over het kind. Dit nu is de „Nieuwe Courant" toch al te bar en zij zet den heer Ossen dorp aldus op zrjn plaats. Is dit niet fraai? Verbeeld u toch die ouders, van wie „bijna ieder" in ons land zich het recht toekent over onderwas mede te spreken en over onderwijzers een oordeel te hebben Waar bemoeien de menschen zich mee Ze hebben eenvoudig aan de wet te gehoorzamen, welke hen ver plicht hun kinderen op school te la ten gaan, maar ...een oordeel over onderwijs en onderwijzers Het is be spottelijk van aanmatiging. Men zendt zijn schoenen naar den schoenmaker, zijn vuile goed naar de waschvrouw en veroorlooft zich een oordeel over het werk van deze leveranciers. Maar den heer onderwijzer, wien men zijn kinderen zendt, mag het niet. Al thans, het is in hooge mate ongepast, hinderlijk meestal al maakt hij zich er in den regel niet druk over... Ziedaar nu redeneeringen, ziedaar de openbaring van een denkwijze en een gemoedsgesteldheid, waarin meer dan in iets anders de verbittering van den strijd, door de Rechterzijde om het onderwijs gevoerd, verklaring en zelfs rechtvaardiging vindt. Het is de ver goddelijking van het staatsprincipe in aen mond van den aanvoerder der genen, wien een zeer groot deel van het Nederlandsche volksonderwijs is toevertrouwd. Uw kinderen behooren den Staat, d. w. z. ons, den rooden on derwijzers, die zelf hebben uit te maken, hoe ons onderwijs zal zijn, wat goed voor uw kinderen is en daarbij niemands „wijzen raad" behoeven. Voor het oogenblik hebben wij uitgemaakt, dat het algemeen verplicht neutraal on derwijs zal zijn. Maar gij zult daar omtrent bij gelegenheid wel meer hooren, wanneer uw z.g. bevredigiugs- commissie op een mislukking zal zijn uitgeloopen. En het gaat u trouwens eigenlijk in het geheel niet aan. Zijt dus niet hinderlijk, o ouders, en wacht onze beslissing De heer Ossendorp bezit de zeld zame gave van steeds op het juiste oogenblik het verkeerde woord te zeggen. Over de neutraliteit' deed hij het en over de liefde voor het Vor stenhuis en nu is zijn fijne takt blijk baar door de benoeming der commissie van Minister Cort van der Linden ge prikkeld. Nu, wij willen wel verklarenin dien er iets is, geschikt om ons jegens de onderwijsverlangens van een groot deel der Rechterzijde toegevend te stemmen, dan zijn 't de allengs berucht geworden Ossendorpiana. Mochten zij op de Staatscommissie een dergeiijken invloed oefenenhet zou tegen de bedoeling, maar wellicht een voordeel zijn. Het goed recht der ouders, om min stens medezeggenschap te hebben in het onderwijs hunner kinderen, wordt hier van liberale zijde erkend. Ons dunkt, dit is een goede stap voorwaarts in de richting der onderwijspacificatie, al zijn wij met „De Tijd" vau oordeel, dat de „Nieuwe Courant" gerust mag spreken van „de rechterzijde" in plaats van „eeu groot deel der rechterzijde". Indische debat-centime ters. De „Nieuwe Ct." bevat een opgaaf omtrent de behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer in de afgeloopen maand November. Deze be handeling ving den llen November aan en duurde de geheele maand Achter de namen der sprekers laten wij volgen het aantal centimeters dat hun redevoeringen over genoemde be grooting in het Bijblad beslaan. Bogaardt 971 Van Hamel 210 Van Veen 3(11 Schaper 528 Scheurer 611 Sannes 261 Van Deventer 1256 Heeres 96 Fock 774 Van Raalte 96 Hiegen 716 Ketelaar 36 Tydeman 497 Ter Laan 288 Bos 708 Smeenge 21 Hugenholtz 264 De Meester 216 v. Vollenhoven 504 Hubrecht 72 Ankerman 528 Marchant 516 Gerhard 456 Albarda 210 Rutgers 798 De Miiralt 72 Loliman 456 Helsdingen 108 Mendels 336 Hand 21 Natuurlijk spande Minister Pleyte de kroon. Zijn redevoeringen beslaan 2528 centimeter in liet Bijblad, dus meer dan 25 M. Brand in een Ministerie. Door hard stoken geraakte Donderdag middag de vloer onder de kachelplaat in één der vertrekken op de vierde ver dieping van het Departement van Kolo niën aan het plein in brand. De brand weer bluschte het vuur met behulp van een slang op de binnenleiding. Het geval trok vyel nieuwsgierigen. Er werd weinig schade aangericht, De ontploffing te Rotter dam. Bij de ontploffing op de Maaskade had de werkman J. de Vogel, uit de Prins Alexanderstraat 25 inwendige kneuzingen aan den buik bekomen. Hij werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Naar we vernemen, is ook deze getrof fene des avonds om 7 uur in het zieken huis aan de bekomen kwetsuren over leden. Woensdagnamiddag is nog een voor- loopig onderzoek naar de oorzaak der ramp ingesteld. De ijzeren tiesch werd door twee werklieden gedragen, door Bedee, die op zulk een vreeselijke wijze om het leven is gekomen, en van Dam. Bedee zou de ttesch te hart op den grond hebben neergezet, waardoor de ontplof fing zou gevolgd zijn. Het onderzoek werd geleid door den ingenieur der bouwpoiitie den heer J. v. d. Vijver. Een ingenieur van de fabriek „Electra", waarvan de flesschen afkomstig waren,was Woensdagmiddag eveneens ter plaatse en stelde eveneens een onderzoek in. Om eventueel gevaar te voorkomen, schroefde hij van de overblijvende ffes- schen de stoppen af en liet het onder 2(10 atmosferen staande waterstofgas vvegstroomen. (Maasbode.) [Zie verder Tweede Blad.) Goes. De raad zal Maaiidag a.s. te half vier bijeenkomen in openbare vergadering en de volgende agenda afwikkelen: 1. Stukken. 2. Aanvra gen om afschrijving van belasting. 3. Wijziging der gemeente-begrooting voor 1913. 4. Verzoek van den heer 'C. J. Noordhoek, om aanwijzing van rooilijn voor een te plaatsen hekwerk aan den Ouden Singel vóór perceel G no. 95 al daar. Verzoek van den heer J. A. L. Q. Fukken om den z.g. Biestermansput in erfpacht te verkrijgen, teneinde door demping daarvan bouwterrein te maken, alsmede een verzoek v,an den heer D. Boel om met de gemeente een ruiling van grond te mogen aangaan aan den Oostsingel door afstand aan adressant van een gedeelte den z.g. Biestermansput. 6. Verzoek .vau den heer W. J. M. Bitter, om, met wijziging van het Raadsbesluit van 12 October 1899, voor zijn perceel aan den.Westsingel, uitweg te mogen ver krijgen door middel vap een dam, inplaats van door een brug. 7. Verzoek van be woners van den 's Heer Hendrikskinderen- dijk ,om plaatsing van gaslantaarns al daar. 8- Het verleenen van 'een toelage uit de fondsen van de gemeente-gasfa briek aan den met ingang van 1 Januari 1914 eervol ontslagen stoker aan de ge meente-gasfabriek, J. de Kok. 9. Pensioen regeling ,voor de gemeente-ambtenaren. Kort geleden deed in onze gemeente het bericht de ronde, dat de weduwe Reijerse, die ia het gasthuis alhier in den loop van dit jaar haar honderd en tweeden verjaardag hoopt te vieren, het niet lang meer zou makeu. Zicht baar namen haar krachten af totdat, nu een paar dagen geleden, Weer voor uitgang te bespeuren was. Thans zit het krasse oudje weer rustig in haar stoel bij de warme kachel. (V. Crt.) Donderdagmorgen beging de knecht van den wagenmaker M., hoek 's H. Ilen- drikskinderenstraat alhier, de onvoorzich tigheid te veel zaagsel op het vuur in ■het rookhuis van slager van H. te gooien, waardoor dit voor een gjroot deel verbrand de. Een partij hammen, spek en worst ging mede in vlammen op. (Zeeuw) Verwachting tot den avond van IS Jan. Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken lucht. Waarschijnlijk enkele regen- of sneeuw buien. Zachter en dooiweer, ook in het Zuiden. IJ s. Eiudelijk, na vele winters wachtens konden de ijzers worden onder gebonden en meii zich naar hartelust overgeven aan de even gezonde als echt Hollandsche schaatsensport. Op onze vesten, vooral aan den W estwal, waar de baan het beste is (aan de Oostvest zijn gevaarlijke windgaten) is het dan ook een gezellige drukte vau rijderessen en rijd sters en het is zeer zeker vleiend voor Goes, dat deze edele sport ouder de dames zoovele en zoo uitstekende lief hebsters telt. Er zijn er natuurlijk, wien de schaatsen wat vreemd staan, doch een paar slagen en't is weer alsof ze nooit onder de voeten zijn vandaan geweest. Tusschen de volwassenen bewegen zich de kinderensommigen op schaatsen, anderen met een sleedje en zoo biedt het ijsveld het levendige schouwspel aan, dat bij de „ouerwetscne" winters hoort en zoovelen onzer schilders en dichters imporeerdc. Jammer, dat de weerprofeten dooi voorspellen en de versomberde lucht zoowel als het loslaten der ijsbloemen op de ramen de vage voorteekenen zijn van een naderenden ommekeer, doch bij de gnilige temperatuursveranderingen der laatste weken is het niet onwaar schijnlijk, dat men de schaatsen nog niet definitief behoeft op te bergen. Enfin, we kunnen toch zeggenwij hebben dezen winter schaatsen gereden. Door het ijs gezakt.. Op de Oostvest ongeveer tegenover liet huis van d,en hoer O. Lies, zijn hedennanfiddag te gen 5 uur i. Wiüebóer en de heer Melse, horlogemaker door het ijs gezakt. Laatst genoemde wilde \\|lleboer te hulp ko nden doch door zijn vaart viel jiij ip hetzellde gat. Eenige andere schaatsen rijders schoten te hulp en een flinke jongen J. v. Appeldoorn schoof een ladder toe waardoor de drenkelingen behouden op den wal kwamen. Men zij dus voorzichtig. Nader vernemen wjj:' De toestand was een. oogenblik zeer kritiek. Onder de toesnellende redders wa ren de .eersten de heer Laban en de nieuwe commies, die hun jassen aan den heer Melse toewierpen. Laatstgenoemde had alle moeite om zichzelven en W ille - boer, die reeds begon, te -zwijmelen, bo ven te houden. Gelukkig-dat de ladder kwam, want de redders stonden reeds tot de knieën in het water. Hun komt een woord van hulde toe voor hun krani ge houding'. Handelsbelangen. Gister avond hield de Vereeniging „Handelsbe langen" een algemeene vergadering. Ais nieuwe leden werden toegelaten de hee ren Jac. P. Krekelberg en J. C. Krijger, Uit het jaarverslag van de Spaarkas bleek, dat dezo instelling zich in tocnémenden bloei mag verheugen. De beide aftredende bestuursleden der Spaarkas, de heeren J. Dormer en C. J. Smit, werden her kozen. Ter voorziening in dé vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Vijgen Gz. en het bedanken van de heeren A» C. Boluijt en L. Franken, werden i n het bestuur der Onderl. Glas verzekering gekozen de heeren C. den Boer, J. M. Broekstra en NV. Koevoets. Besloten werd een spreker te doen op_- treden met het onderwerp „Oneerlijke Con- cuiTentio". Middelburg. In de gisterenavond ge houden openbare vergadering van do ge- zondsheidscommissie alhier werd het jaarverslag over 1913 uitgebracht, waar aan wij het volgende ontleenen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1