lull lUU v^° OU wSz8„ Zu RONA Cacao No. 7. Donderdag 15jJaiiuari 1914. Tiende Jaargang BINNENLAND. kir iF*rr ÉÉN LEPEL VAN HOUTEN S Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. DE KIEZERSLIJST. ItrrST'ier Mtgti. IS GENOEG OM EEN KOP HEERLIJKE CHOCOLADE TE BEREIDEN ill: ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 8 gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I 11 I banden, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorvvaarden, I 11 11 I Voorts fep ongeneeselijke GRATIS ver/.ekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de Bi 4* gulden bij I (ft gulden bij g\ gulden bij f |L II verlies van een i I 11 I verlies I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderei> vinger. ,Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank" te Schiedam. V Zijn de druiven te zuur? Een brok echt sociaal werk als de Kath. Soc. Actie, die voor den mensch in zijn geheelnaar lichaam en ziel, zorgt kan „Het Volk" niet verduwen En het smaalt 't geen te Utrecht op Driekoningendag is geschied als „een feest van onbeduidendheid". De Kath. Soc. Aclie onbeduidend? Och kom, beste redactie, zoo iets laten zicli de arbeiders niet meer op de mouw spelden. Wilt gij eenige grepen uit het 10-jarig bestaan, lukraak genomen, (we vergeten misschien nog belangrijker za ken, dan we gaan noemen) eenige grepen, om die „onbeduidendheid" te staven Op dit oogenblik omvat de organisatie 92 plaatselijke comitè's met 100.000 aan geslotenen meer dan de Soc. Dem. Partij of het Vakverbond tellen! De hoofdwerkzaamheden dezer comitè's zijn geweestliet verspreiden van goede, vooral sociale ,en apologetische lectuur, het organiseeren van groote vergaderin gen, het initiatief nemen luister, o „Volk" tot oprichten van nieuwe vereenigingen op allerlei gebied, vooral: woningbouw, middenstand, „Geloof en Wetenschap", „Oud Papier", Brokken- huis, Krutsverbond, Maria-vereeniging (vrou weu-draukbestrijding), Groene Kruis, bibliotheken, leesportefeuille, advies- bureaux, vereenigingen van politie-agen- ten, handelsreizigers, slagersgezellen, han delskantoor- en winkelbedienden, enz., vacantie-kolonies, propagandaclubs, volks zang, enz. Onbeduidendheid, niet waar „Volk"- redactie De K. S. A. heeft een Centraal Bureau gesticht, waarvan leiding en voedings kracht uitgaat. Dit Centraal Bureau heeft een groote sociale apologetische Bibliotheek ge sticht, welke gratis ter beschikking staat van een ieder. Zjj omvat thans 8781 deelen. in 1912 werden er hiervan 1620 uitgeleend. Het gaf aan ieder, die er om vroeg, adviezen. Het gaf in één maand méér adviezen, d.oi het Centraal Bureau vour Sociale Advieven te Amsterdam in één jaar. Het gaf 38 vlugschriften uit en 16 vliegende blaadjes. Deze werden tot een getal van 1.860.000 exemplaren in den lande verspreid. Het bezorgde aan de plaatselijke comitè's goed onderlegde sprekers. Het organiseerde reeds ze ven Sociale Weken, waarvan „Het Volk" zelf indertijd schreef, dat ze een kracht waren voor de Katholieken, zoo als geen andere partij die hadDie Sociale Weken waren van zulke betee- kenis, dat zelfs mannen uit de kringen van „Het Volk" ze kwamen bijwonen, dat „Het Volk" er zelf geregeld versla gen, soms zeer waardeerende, van gaf, dat een Domela Kieuwenhuis ze heuge lijk prees en alle partijen ze ons benijden Het organiseerde verden in het afge- loopen jaar voor het eerst een grooten Socialen Cursus van vier weken voor de voormannen der vakbeweging. Het stichtte in de tweede helft van 1912 een speciale afdeeliiig voor de be strijding van het Bioscopegevaar. Het gaf uit een maandschrift, dat thans in ruim 80U0 gezinnen komt. Is dat alles onbeduidendheid („Tijd".) De tijd nadert weer, waarop men zich om het kiesrecht te bekomen, moet aan geven. Dit geldt niet voor de Belastingkiezers. Wie in eenige rijksbelasting is aange slagen, wordt ambtshalve op de lijst gebracht, mits hij het verschuldigde over het laatstverluopen dienstjaar betaald hebbe, vóór 1 Februari 1914, Bijksbelasiingen zijnPersoneele, Grond-, Bedrijfs- en Vermogensbelasting. Wie mede bezitter is van een onver- deelde nalatenschap en voor znn aan deel f 1.of meer Grondbelasting be taalt, moet zich echter ten |gemeente- huize aangeven tusschen 1 en 151 ebru uri. Wie verhuisd is naar een andere gemeente, waar hij Rijksbelasting be taald heeft, moet zich eveneens aange ven in zijn nieuwe gemeente onder over legging van zijn voldaan geteekende belastingbiljetten. H uurkiezers. Hunrkiezer is elk, die van 1 Aug. 1913 tot 31 Januari 1914 een huis (of gedeelte daarvan) bewoond heeft en daarvoor een huur betaald heeft minstens zooveel als hieronder voor verschillende plaatsen in onze provincie zal worden vermeld j Men mag ook één keer verhuisd zijn in dien tiid. Is de woninghuur te laag om kiezer te worden en heeft men een stukje grond in huur (in dezelfde gemeente) dan mag men de huur daarvan optellen bij de W Schippers, welke gedurende denzelfden tijd een schip in eigendom of huur hadden van 24 kub. M. (ton) inhoud, kannen ook kiezer worden. Aangifte tusschen 1 en lt> Febiuari. Loonkiezers. Om loonkiezer te worden moet men van 1 Jan. 1913 tot 31 Jan 1914 in eén of hoogstens in twee dienstbetrekkingen zijn geweest en een loon verdiend heb ben, zooals hier beneden vermeld wordt, °f Bjfhet loon van den man mag worden opgeteW^t eele loon> dat zijn vrouw (eveneens in vaste dienstbetrekking) ge noten heeft. A 2e. Het halve loon zijner inwonende, minderjarige kinderen. Als loon wordt óók gerekend Ie Pensioen en lijfrente. regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd waar in niet gewerkt wordt, toch a'» diensttijd becchouwd. Is men twee maanden ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bg de wet voor iedere gemeente vastgesteld bBwfeg op Zon- en Christelijke feestdagen den kost niet geniet, behoeft daarvooi niets af te trekken, llij wordt gerekend den vollen kost te genieten. Inwonende zoons, die vóór 16 Mei a.s. dit jaar 25 jaar hopen te worden, kun nen zich als loonkiezer aangeven,wan neer zij een zeker loon genieten, dat met kost en inwoning sakm het wettehj U^Ookbe<lei'loonkiezers moeten zich aan geven tusschen 1 en 15 Februari. Men behoeft niet mede te deelen hoe veel men verdiend heeft. Een verkla ring, dat men op grond der wet loon kiezer kan worden, is voldoende. Spaar bank kiezer. Wie ou 1 Februari a.s. sedert een jaar f100 nominaal op het Grootboek liee staan of f50 op een Spaarbank, kan zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de direc- He van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde beHet8i"niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank andere spaarbanken tellen ook mee doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rei^ts^ersoMe liikheid hebben, en zoo ze na 1 Mei ÏJW in ongericht moeten ze een waarborg- som vau f25000 bij de Nederlandsche bank hebben gedeponeerd. Examen-kiezers. Ten slotte de Examen-kiezers. Dat zijn zij, die „met goed gevolg hebben afge legd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep". P.S. Wie in 1913 onderstand heeft gehad van een instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur kan geen kiezer worden. Als onderstand gel den niet geneeskundige hulp en genees middelen, wel versterkende middelen. Gemeente of deel der Gemeente. a -e Vlissingen Middelburg Koudekerks ('t Zandt) O.- en W.-Souburg Goes Yerseke St. Laurens (Brigd.) Neuzen (kom) Zierikzee Aagtekerke St. Annaland Arnemuiden Axel (kom) Baarland Biggekerke Borssele Brouwershaven Bruinisse Burgh Coljjnsplaat Domburg Dreischor Driewegen Duivendyke Eikerzee Eilemeet Ellewoutsdjjk 's-Gravenpolder Grjjpskerke Haamstede 's-Heer Abtskerke 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Hulst Kapelle Kats Kattendjjke Kerkwnrve Kloetinge Kortgene Koudekerke (overig d.) Krabbendjjke Kruiningen St. Laurens (dorp) St. Maartensdijk Meliskerke Nieuwerkerk N.- en St. Joosland Nisse Noordgouwe Noordwelle Oosterland Oostkapelle Oudelande Oud-Yossemeer Ouwerkerk- Ovezande St. Philipsland Poortvliet Renesse Rilland-Bath Ritthem Sas van Gent Scherpenisse Schore Serooskerke (S.) Serooskerke (WA Stavenisse Tholen Veere Vrouwepolder Waarde Wemeldinge Westkapelle Wissenkerke Wolphaartsdjjk Zonnemaire Zoutelande Axel (overig deel) Neuzen (overig deel) Overige gemeenten [Gl.ct 1.75 1.50 1.25 n 1 Gl. ct. 450.— [400. 350. I ii 325.—; 300.—I Gl. ct. IS7.50| 75. [62.50| n 50.- 37.50 10.80 i275.- Gl. ct. 300- 275.— 250.— w 225.— 200.- 25.—I 175.— Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 31 Dec. Voortgezet werd de op 24 December ge- schortsto behandeling van de Oorlogsbe- grooting. Uit de behandeling stippen wij 't voor naamste aan. Met 33 tegen 31 stemmen werd ver worpen des heeren Ter Laan's motie, om ook voor de vóór 1 Maart 1912 ingelijf- den de derde herhalingsoefening te doen vervallen. Van de Linkerzijde stemden tegen de heeren Dolk, Ter Spill, Eland, Drion, Vis ser van IJzendoorn, Jansen (Den Haag), Knobel en de voorzitter. Van Rechts stem de de heer Oosterbaan voor. Bij het verder debat bepleitte do heer Duymaer van Twist de belangen der ser- geants-majoor-instructeurs bij de vesting artillerie. De heer Ter Laan sloot zich bij dat pleidooi aan, en stelde voorts een motie voor, uitsprekende, dat het verslag om trent de proefneming met verkorten dienst tijd bij de bereden artillerie te Amersfoort, behoort te worden overgelegd aan de beide Kamers der Staten-Generaal en de zake lijke inhoud van het rapport dient to wor den openbaar gemaakt. Do Ministor bestreed de motie, betoo- gonde, dat de officieren uit het leger, die de rapporten aan den Minister van Oorlog omtrent een of ander hebben over te leg gen, dit met meer vrijmoedigheid en on bevangenheid zullen doen, indien zij we ten, dat daarover niet in dc Volksver- -tegenlwoordiging wordt gedebatteerd. De heer Marchant vroeg aan den Mi nister, althans mede te deelen of de ge nomen proef gunstig was gebleken en of hij zal worden voortgezet. De Minister antwoordde te zullen over wegen of er iets uit de rapporten kan wor den medegedeeld. Des heeren Ter Laan's motie word daar op verworpen met 42 tegen 18 stemmen. Bij het verder debat beloofde de Mi nister aan den heer Helsdingen overwo ging van diens pleidooi vóór de lotsver betering voor de burgercorveeörs. Vervolgens besprak de heer Duymaer den begrootingspost ad f 420,000 voor de kosten der manoeuvres en het kampeeren. Spreker betoogde, dat dergelijke oefenin gen de bekroning behooren te zijn van den oefentijd der militie. Waar nu die oefentijd schade lijdt door het incompleet aan officieren en onderofficieren, waar door van goede opleiding geen sprake kan zijn, vreesde spreker, dat de beste ding van bovengenoemd bedrag geen nut tig effect zal hebben. Indien er geen maatregelen worden getroffen, om door oefening de militie beter te maken, zal spreker voortaan tegen de derde herha lingsoefening stemmen. Do heer Ter Laan klaagde, dat de post voor luchtvaart met kolossale snelheid do lucht ingaat. Hij acht dit geldverspil ling. Hij zal tegen heel de begrooting stemmen, maar deze post acht hij wel ee.n minst sympathieke. De Minister zeide, dat hij alles moet doen om de verdedigbaarheid van ons land- te verhoogen en voor kleine landen acht hjj de luchtvaart van nog meer be lang dan voor de groote. Op verzoek van den heer Ter Laan wordt over deze post gestemd. Hij wordt aangenomen met 40 tegen 24 stemmen. Rechts redde hier weer den minister. (Zie verder laatste berichten.) Een Protestantsch Hoogleeraar over den R. K. Middenstand. De vooruitgang van de R.K. Midden standsbeweging in ons land wekt ook de bewondering op der andersdenkenden. Dit blijkt wel duidelijk uit het interes sante artikel, dat de bekende Amster- damsche anti-rev. hoogleeraar prof. mr. Anne Anema 1 Januari 1.1. schreef in „de R. K. Middenstander." „Aan onze R K. Middenstanders," al dus professor Anema, komt de eer toe, dat zij onder de eersten hebben behoord, die in het begin dezer eeuw de groote beteekenis van de middenstandsbewe ging hebben ingezien. Nog levendiger her inner ik mij, in hoe grooten getale zij op het eerste Amsterdamsche Internationale Congres aanwezig waren, en hoe geest driftig zij waren gestemd. Hun zin voor organisatie deed hethungemakkellijk val len, gemakkelijker dan bij andere volks groepen wel eens het geval is, om bij het woord aanstonds de daad te voegen. Én zij waren daabij zoo gelukkig, in dr. Nouwens den aangewezen man te vinden, die door zijn onuitputtelijken werklust en werk kracht, door zijn welsprekend woord en door zijn sympathieke persoonlijkheid de bij zulk een beweging onontbeerlijke lei ding schonk. En toen liooger geestelijk belang hem naar Rome riep, was de bewe ging gevestigd en vond hij opvolgers, die hem met talent toonden te kunnen ver vangen bij de verdere ontwikkeling. Met warme sympathie breng ik dan ook aan Uw blad'mijn hartelijken [geluk- wenscb. Hoe meer ik de niiddenstaiids- beweging in den loop der jaren heb gade geslagen, hoe meer ik de overtuiging heb ontvangen, dat zij een zegenrijke taak en toekomst tegemoet gaat. Nu reeds had zij in meer dan een richting en opzicht uitnemende gevolgen. Daaraan heeft Uw blad en Uw beweging een froot aandeel gehad, en ik begroet Uw lad daarom als een heilrijke factor in ons maatschappelijk leven. Ën die heilgroet komt bij mij nog te meer onmiddellijk uit het hart, omdat de middenstandsbewe ging mij in den persoon van den stich ter van uw blad een persoonlijke vriend heeft geschonken wiens gulle hartelijk heid ik sinds zijn vertrek naar het Zuiden nog maar al te' noode mis. Zij het onder den zegen Gods aan Uw blad en aan zijn kundige Redactie nog gegeven, in de komende jaren veel voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1