lüU IUU OU ZD No. 6. Dinsdag 13 Januari 1D11. Tieude Jaargang Verschijnt eiken MA1HDAG-. WOIHSDAI- tn VMIIMMMD. J F" A gUlde" b'J J A O gl,lden bi-i A i\ gulden bij g% mm f HM veriiesvaneen IIIM verlies II verlies van "ft BUITENLAND. BIN NE NL A N D Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES Reclamebericbten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pr|js. Advertentiëu van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m pfe I lil handen, voeten of oogen. m 1^1 I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; \0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. V Steunt de Katholieke Pers. „Do Maasbode" hamert nog eens op heli aambeeld „steunt de Katholieke pers" en doet dit. met welgemikte slagen. Van het kranige artikel, verschenen in het num mer van Vrijdagavond j.l. nemen wij met instemming «enige stukken over, waarvan de inhoud ook voor velen in onze Zeouw- .soho streken allernuttigst kan werken. „Iedereen, kan men zeggen, behoort te genwoordig geabonneerd te zijn op eene goede Katholieke krant, d.w.z. die goed is als krant en als Katholiek, en dit tot ontwikkeling on leering van zichzelven en de zijnen, en tevens tot steun der Katholieke pel's. En als hij' wat over heeft voor do Katholieke zaak, zal hiji ook trach ten anderen voor zijn blad te winnen. Voor degenen die, om welke roden ook, geen dagblad kunnen lezen, zal in dezen zeer veel aangevuld worden door een goed weekblad. Hoevelen toch zijn er niet, zoowel in do steden als en vooral op het platte land, die uit gebrek aan geld, tijd of de noodige ontwikkeling geen gebruik kunnen maken van de groote Katholieke dagblad pers, terwijl toch deze menschen juist het meest behoefte hebben aan ontwikke ling en geestesvoedsel. Daarom moet ook de kleine oir de locale pers gesteund worden, mede tot wering van zooveel onkruid van drukwerk, dat op menige plaats wortel schiet ook op het platteland en welks vruchten, hoe ongezond ook, door do argelooze niet ge noeg ontwikkelde bevolking, als gezonde kost. worden geconsumeerd. Verder behoort ieder Katholiek uit sluitend te adverteeren in die kranten en tijdschriften, waarin geloof en deugd in eere gehouden worden. Goede Room- sche bladen moeten toch al zoovele ad vertenties weigeren, omdat de eerlijkheid of zedelijkheid het vordert, dat het een des te zwaardere plicht is der Katholieken, hunne eigen pers zooveel mogelijk te be- voordeelen. Om propaganda to maken voor de goede pel's moeten we ons niet schamen, op reis, aan stations, in café's en hotels enz. naar katholieke bladen te vragen en, zoo ze er niet zijn er op aan to drin gen dat er in voorzien worde. Waarom zouden w ij1, katholieken, daar weer bang voor behoeven 'te wezen? Doen anders denkenden, joden en moderne paganisten niet hetzelfde W ij doen er daarenboven hoven een goed werk mee: wij: beoefenen het apostolaat der pers. Laat ook bij uw heengaan gerust een goede krant daar liggen, waar zij karrs heeft door een an der ingezien te wordenwat goed is, behoeft niet zorgvuldig te worden wegge stopt, maar mag gerust het daglicht zien. Eindelijk kon menigeen, die niets liever doet dan aanmerkingen maken op het „tekort" der katholieko pers, door c-or- respondtenties of andere bijdragen, het zijne doen -em dat „tekort", als 'ter is, mede te verhelpen en die pers op het gewenschte peil te brengen. Dan zou hij heel wat nuttiger werk verrichten dan door zijn afbrekende critiek, die daaren boven meestal oen teeken is van zijn eigen onkunde volgens het woord van B. R. Haydon: „The first proof of a man's incapacity for anything, is his endeavou ring ,to fix the stigma of failluro upon others Het eerste bewijs van iemands onkunde is, dat hij anderen een „tekort" tracht aan. to wrijven". ITALIË. De H. Vader heeft aan kardinaal Alerry del Val, hij gelegenheid van diens zilve ren priesterjubilé, een prachtig gouden bisschopskruis geschonken en Z.Em, met een zeer vleiend schrijven van geluk- wensch vereerd. gesproken tegen den hoofdredacteur van de ,,Cri do Flandre", Bonté, die in zijn blad propaganda had gemaakt voor de candidatuur van abbé Lemire, die zich niet aan zijn kerkelijke overheid wilde onderwerpen. BlILfilË. Overstroom in g. Uit Verviers wordt gemeld, dat, tengevolge van den buitengewoon hoogen stand van de Vesdre verschillende wijken van do stad en plaat sen aan de rivier ondergeloopen zijn. Een aantal fabrieken staan onder water. De aangerichte schade is zeer aanzien lijk, ook jn de dorpen van den omtrek. UttlTSCIIbAN I». F HAAK H 1.1 H. Excommunicatie. De bisschop van Rijssel heeft de excommunicatie uit Uitzetting. Vrijdagavond zou de Deensche leider der socialisten en vice- president van het Folkething, Stauning, te Flensburg (Sleeswijk) een redevoering hou den over het Pruisische en Deensche stem recht. Deze vergadering was echter door den regeeringspresident verboden. Niette genstaande dit verbod had de aangekon digde vergadering toch plaats. Toen Stau ning echter toegejuicht door de geestdrif tige méening, het podium wilde beklimmen om zijn redevoering te houden, werd hij door eenige politieagenten aangegrepen en naar het station gebracht, vanwaar hij met de nachttrein naar de Deensche grens vervoerd werd. (Msbode.) Familiedrama. In Hamburg heeft Vrijdagavond een ontzettend familiedrama plaats gehad. Omstreeks drie uur had den. de bewoners van een huurkazemo op de tweede verdieping een hoog loopen den twist bemerkt tnsschen den politie agent Schmidt en diens vrouw. Eenige oogenblikken later verliet de vrouw al weenende het huis. Daarna werd alles stil tot plotseling eenige angstkreten ge hoord werden. Alen brak de vensters open om zich toegang tot. do kamers van den politie-agent te verschaffen. Hier vond men zijn drie kinderen, meisje van twee, vier en zeven jaar met doorgesneden lials op den grond liggen, terwijl de vader zich aan een deurstijl opgehangen had. Alle pogingen om de levensgeesten op te wek ken, waren vruchteloos. (Msbode.) Do uitspraak in het Von Reu- ter-proces. Zaterdagvoormiddag om 10 uur had de uitspraak plaats in het pro ces tegen kolonel Von Reuter en luitenant Schad. Beide beklaagden werden vrijge sproken op alle punten. 1 In 't proces van Forstner voor den oppersten krijgsraad is inzake 't inci dent Dettweiler Zaterdagmiddag vonnis ge veld. Von Forstner is vrijgesproken. In Duitsche en Fransche bladen wordt deze uitspraak druk besproken. Het Ber- lijni-r Tageblatt zegt: „Overal waar men het Duitsche rijk niet welgezind is, kan heden met recht vreugde en voldoening heerschen. Do hoop scherven in Elzas Lotharingen groeit aldoor aan, zoodat men heden reeds in twijfel kan verkeeren, of er nog veel over blijft, om stuk te slaan. Alles is kapot. Da heer von Calker heeft het reeds den 3cn December uitgeroepen en hij zou het heden mol verdubbelden nadriik kunnen herhalen. Dat het vonnis een buitengewoon ongunsligen indruk in het rijkstand zal maken en don anti-Duit- sclien geest daar onnoemelijk zal verster ken, daaraan kan geen twijfel zijn. Do Temps zegt: Het vonnis toont, dat voor de militaire autoriteit de moest pie- ciese getuigenissen zonder waarde zijn, wanneer zijl afkomstig zijn van burgerlijke ambtenaren. De kreitsdirecteur, de ma gistraatspersonen en de rechters van Za- bern zijn evenals de officieren staatsdiena ren. Door hun onder cede afgelegde ver klaringen voor van nul of geener waarde te houden, werpt de krijgsraad op hen een schandvlek, die al hun collega's ze ker zullen gevoelen. De Temps zegt verder o.a.Het voornaamste feit is dat de mi litaire overheid op brutale wijze haar stel selmatigo onverschilligheid voor de bur- gerlijke overheid bevestigd heeft. De krijgs raad heeft de volstrekte en onbegrensde suprematie van de sabel verkonrligd. D ongelukkige Elzas Lotharingers zien al- 1 dus het minimum der rechten, die de reeds zeer strenge wetten hun nog lieten, ineen storten. OOSTGHKIJK-HOSGAKIJ»!. ItCüLAA I». In Irkoetsk en in verschillende andere steden van Siberië zijn talrijke huizen van arbeiders en politieke bannelingen onderzocht, tengevolge waarvan verschei dene personen in hechtenis werden geno men. Naar gemeld wordt, zouden de po litic-autoriteiten in het geheele beschaafde gebied va:n Siberië bevel ontvangen heb ben alle aandacht te wijden aan de on lusten en oproerige bewegingen onder hot volk en voor geen gevangenneming', zoo- noodig, terug to schrikken. SP AATJE. Gebrek aan sinaasappelen. Een bericht uit Valencia meldt., dat de sinaasappelenoogst door de vorst zoo goed als vernield is en dat er buitengewoon groote schade is aangericht. Aan het Fransche grensstation Cerbère komen haast geen sinaasappelen aan. ALBANIË. Nederlandschè gendarmerie. Er is voor onze Nederlandsche officieren die namens de mogendheden in Albanië de gendarmerie organiseoren al vroeg werk aan den winkel geweest. Ofschoon zij niet geëngageerd werden om te vechten, bebben zij! toch met de misschien nog niet voor de helft of voor een derde gedeelte georganiseerde en ge drilde gendarmerie reeds voortreffelijke diensten bewezen. Immers, naar de. uitgever van do „Alba- nische Korrespondenz" meldt, wordt met hooge ingenomenheid melding gemaakt van des flinke, manier waarop de Neder landsche officieren aan liet hoofd der gen darmerie den aanval van de partijgangers van Izzet Pasja op de haven van AVa- lona hebben afgeweerd, en de vrijbuiters gevangen hebben genomen. Dit eerste staaltje van hun optreden heeft, zoo luidt het, zulk een gunstigen indruk gemaakt, dat autoriteiten en bevolking hoogelijk in genomen zijn met, hunne aanwezigheid. ZtJin-AFRIKA. Do .spoorwegstaking in Zuid-Afrika, be gint een dreigend karakter aan te nemen. Niet alleen doordat do beweging zich uit breidt, doch ook doordat er daden van geweld worden gepleegd. Zoo is b.v. beproefd, een Kaapschen mail trein met dynamiet in de lucht te laten vliegen; 'tliep nog goed af; alleen werd een locomotief beschadigd. In Transvaal is dynamiet gevonden tnsschen de rails, nog juist voordat een trein met veel passagiers zou passeeren, en bij Johannesburg is dynamiet ont ploft. ,De „vakactie" neemt daar dus wel heel eigenaardige allures aan. Eenige leiders der staking zijn wegens opruiing tot gewelddaden in hechtenis genomen. Te Pretoria is liet spoorverkeer zoo goed als stil gelegd: slechts een trein is gisteren nog vertrokken. Te Johannesburg is niet meer dan voor één week levensmiddelen. Ook in den Vrijstaat, in Natal en de Kaap breidt de staking zich plotseling zeer sterk uit, zoodat het verkeer spoe dig geheel zal zijn stilgelegd. En dan moeten de mijnen wel volgen. Volgens de laatste berichten heeft het gouvernement. (iOOOO man onder de wape nen geroepen en is voor Pretoria de staat van beleg afgekondigd. De lAVeensche politie heeft den directeur der bioscoop in de Alaria Ililfe-straat, waar Donderdag door een ontploffing brand is ontstaan, gevangen genomen. Het is gebleken dat hij enkele van overheids wege voorgeschreven veiligheidsmaatrege len niet was nagekomen. Twee van de zwaargekwetston zij!n inmiddels nog over leden, zoodat het aantal slachtoffers van de.n brand vier bedraagt. De bioscoop ging uit van de Parijsche film-firma Gaumont. Ridder Aalberse. Wij lezen in de „R. K. Middenstander:" In 't verslag van de feestvergadering der K. S. A. (voorkomend in dit nummer) leest men, dat lret Z. H. Pius X bi haagd heeft, bij gelegenheid van het 10-jarig be staan der K. S. A., den Directeur van het Centraal Bureau, Mr. Aalberse, te benoemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Ook de R. K. Middenstanders, die zoo veel aan het Centraal Bureau en zijn eminenten Directeur hebben te danken, verheugen zich van harte over deze welverdiende onderscheiding, die ons wederom een nieuw bewijs levert van het groote vertrouwen, dat de hoogste kerkelijke overheid in 't werk onzer K. S. A. stelt. Moge Mr. Aalberse vele tientallen van jaren dit Ridderkruis dragen. En moge de K. S. A. onder zijn leiding tot steeds grooteren bloei geraken Eerste Kamer. De Eerste Kamer nam Vrijdag na groot debat, met 37 tegen 1 stem de onteigeningsontwerpen aan voor de aan- legging van een verkeersweg van Heeren- gracht naar Prinsengracht te Den Haag. De Kamer ging daarna mteen tot nadere bjjeenroeping. Hofbericht De groothertogin van Luxemburg zal op 20 dezer, namiddags te 4 uur 37 min. aan het station van de Hollandsche Spoor in Den Haag aankomen. Het vertrek is bepaald op Donderdag 22 dezer, des namiddags te 3 uur 29 min. Staatscommissie Onderwijs. In de constitueerende vergadering van de Staatscommissie voor het onderwijs is besloten gebruik te maken van de be voegdheid om de voorlichting in te roe pen van deskundigen, die buiten de commissie staan, en deze als adviseerende leden daaraan too te voegen. De organisatie der gendarmerie in Albanië. Betreffende de eischen, gesteld door vele officieren, die onder voorbehoud nebben opgegeven om naar Albanië, te gaan, kunnen we mededeelcn, dat deze ongeveer neerkomen op de zorg voor hun gezin in den lande, hun bevordering of zij n.l. blijven op de ranglijst, dc rege ling van hun pensioenen dat der weduwen en wee-zen en omtrent het behoud van hun tegenwoordige garnizoensplaatsen bij terugkeer. Uit zeer betrouwbare bron vernemen we, dat er besprekingen plaats hebben gehad en de mogelijkheid wordt o. er- wogen om aan de gezinnen der officieren in Nederland hun traktement te blijven uitbetalen naast het door de mogend heden te betalen traktement, dat zij in Albanië noodig hebben. (Maasbode.) Op een adres. Door den minister van oorlog is op een adres van ingezetenen van Bergen op Zoom um de fanfarekorpsen der bri gaden infanterie wederom in harmonie- korpsen om te zetten, bericht, dat hij voorloopig niet voornemens is maatregë. len te treffen, waardoor wijziging in dn organisatie is te verwachten. (VI. Ct,) Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 Jan. Meest matige noordoostelijke wind. Half tot lichtbewolkte lucht. Weinig of geen sneeuw. Lichte tot matige vorst. Militaire feesten te Bergen op Zoom. Vrijdagavond, bij den aanvang der feesten ter herdenking van bet honderd jarig bestaan van liet 3e regiment infan terie te Bergen op Zoom is in een fees telijke vergadering voor officieren en minderen, waarbij door den overste Zanino het woord werd gevoerd, bij monde van den heer Ernest Laane liet geschenk der burgerij aan het regiment aangeboden, n.l. twee schelleboomen voor bet fanfarecorps en een artistieke gedenksteen, le plaatsen in de kazerne „Het Markiezenhof'. Daarbij werd nog een bedrag in contanten overhandigd 0111 de manschappen te onthalen. De commandant drukte in warme be woordingen zijn erkentelijkheid uit voor deze feestgave. Vrije liberalen in Limburg. Te Maastricht is Vrijdagavond opge richt een afdeeling vaii den Bond van Vrije Liberalen. Dit is de eerste afdee ling in Limburg. De afdeeling onivat de districten Maastricht, Heerlen en Gulpen. (N. Z. Crt.) Rotterdam lil. Wat zullen de socialisten 14 Januari a.s. te Rotterdam doen Eerdmans stemmen of Stulemeijer? Eeuigszins ironisch maar tevens raak en ter snede wijst „de Maasbodehun den weg in het volgende artikel „Dat de socialisten niet tegen den godsdienst zijn, is van ouds bekend. Den laatsten tijd nemen zij zelfs alle grauwe theorie ten spijt af en toe een pose aan, waarbij zij zich te weer stellen tegen anti-godsdienstige uitlatingen. Zoo nam ook dezer dagen de caudidaat der S. D. A. P. in Rotter dam III tegenover den heer Eerdmans, die beslist geen anti-papist wil zijn, het pleit op, 0111 de katholieken te verdedi gen tegen de hatelijke aanvallen van den hooggeleerde. Men weet ook, dat de menschen der S. D. A. P. schier even reikhalzend als de rechterzijde uitzien naar de eindelijke oplossing van de schoolkwestie, en zelfs in woord en geschrift het goed recht der rechtsche onderwijseischen bepleiten. Mr. Troelstra gaat daarbij zoover, zijn partijgangers van den onderwijzersbond min of meer te verloochenen. Als het nu den rooden heeren wer kelijk volle ernst is met hun afschuw van het anti-papisme, en met hun ver langen om aan de schoolkwestie voor goed een einde te maken, dan moest geen hunner een oogenblik aarzelen, om bij de stembus van Woensdag denrecht- schen candidaat aan le bevelen. Het klinkt paradoxaal, maar de logica der feiten is onverbiddelijk. Met den liiikschen man raken zij in beide opzichten van den wal in de sloot. Toch is het met twijfelachtig, hoe het advies van de roode Broederen in Bot terdam 111 luiden zal. De antithese is immers dood T' „De Maasbode" heei't goed gezien, want hij vermeldt in zijn Zondagmorgen nummer dat de fa. D. A. P. te Rotterdam heeft besloten den heer Eerdmans bij de stembus van Woensdag te steunen. Staking Chauffeurs. Gisteren is te Amsterdam een staking onder de chauffeurs der Taxi-Auto-Alij. uitgebroken, die ongeveer 100 man omval. Ontevredenheid onder do chauffeurs over liet ontslag van verschillende kameraden is de oorzaak.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1