ioedel, ARDEN S T E R 'i No. 5 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Zaterdag 10 Jan. 19IL. OFFERMOED, 1914, nuari ■koopen rooge Mus- enz. enz. Zilveren Werken. Januari 1914 Joopen: Verkooping. Januari 1914, ■koopen N I B U S. Serrarens, iche roode klaver Lucerne en. koop alide Wagentje e echte ierpillen aagpillen zalf MULDER, Go et FEUILLETON. BINNENLAND. 2e Lustrumviering der K. S. A. BUITENLAND. PAN DISSEL te [ir, in eene weide te Kloetinge, ten leer J. A. Trimpe te partij VAN DISSEL te Januari 1914, 10 uren, te Goes, |Slot Oostende", ten ven van Mevrouw |JER en anderen rkoopen ïderhouden ffet-, Linnen- en |)anapé's, Stoelen, Marnieren- en les, Schilderijen, leubelen en eenig iikanten, Matras- dampen, Kachels, werk enz. j r t s 20 Januari 1914 van [uur tot 's namiddags PAN CLEEF te Heln- jiur ten sterfhuize van te Heinkeoszand |ls, Stoelen, maho- Penantkastje, en ïenkast, Ladetafel, lachine, 2 Ledi gen Pedden, Glas- en hetgeen verder ^1 worden gebracht. UAR zal half één uur, te Goes, OVEBBEEKE, aan diens auzepoortbrug, wegens jisdienst, iin 6 jaar, bruine Merrie Ruin 15 jaar, schimmel linen Ruin 8 jaar, brui- ar, vos Merrie 10 jaar een led. JAN VISSER: ard 11 jaar veulendra- lolsteinsche Karn (35 L.) nolen. 's-Heerenhoek. ORRADIG: ciaal adres nleg van kunstweiden. ieuw, op Engeische veeren nden, spotprijs 135, te PLAUM te Zlerikzee. Is verkrijgbaar bij V De Staatscommissie in zake Onderwijs. Nu de bij Koninklijk Besluit onlangs benoemde Staatscommissie voor de op lossing van het onderwijsvraagstuk dooi den minister van Binnenlandsclie Zaken is geïnstalleerd, is het nuttig aan hare samenstelling de aandacht tc wijden. Elke politieke groep in de Tweede Kamer is in deze commissie door twee leden vertegenwoordigd, den leider dei- partij en een onderwijsspecialiteit. Ter linkerzijde zijn er vier groepen oud-liberalen, unie-liberalen, vrijzinnig- democraten en sociaal-democraten. De rechterzijde telt in de Kamer drie groe pen anti-revolutionairen, christelijk-hi- storisehen en katholieken. Het gevolg hiervan is, dat de linkerzijde in de commissie de meerderheid heeft, n.l. 8 stemmen, tegenover G stemmen, welke de leden der rechterzijde kunnen uitbrengen. Het zal dus afhangen van de linksche partijen, of in de commissie een meerder heid zal worden gevonden voor de gelijk stelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. De Staatscommissie heeft tot opdracht „wettelijke voorschriften te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en liet bijzonder onderwijs." Uit deze woorden van het Koninklijk Besluit blijkt, dit de regeering de rechts gelijkheid van het openbaar en het bij zonder onderwijs aanvaardt. De regeoring spreekt dan ook van de kosten, zonder het woord subsidie of iets dergelijks te gebruiken. De commissie heeft dus niet meer te onderzoeken, maar de rechtsge lijkheid te aanvaarden. Verder wil de regeering de „opvoed kundige zelfstandigheid" van het bijzon der onderwijs handhaven. Ook deze mag dus geen onderwerp van discussie in de staatscommissie uitmaken. Aan de vrij heid van de bijzondere school, haar stelsel, haar systeem van onderwijs mag niet getornd. Wel kunnen er voorwaarden worden gesteld in zake het toezicht door den Staat, opdat er waarborgen zijn voor de deugdelijkheid van liet onderwijs. Nog heeft de staatscommissie de op dracht zoo noodig een redactie te ont werpen van artikel 192 der Grondwet (onderwijsartikel), welke met de door de commissie te ontwerpen wettelijke voor schriften niet in strijd is. Grondwetsherziening wordt dus dooi de regeering niet uitgesloten. Gelijk trou wens de minister van Binnenl. Zaken reeds in de Tweede Kamer heeft mede gedeeld. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" die reeds meermalen toonde een goeden kijk op de zaken te hebben schrijft over de Commissie o. a. „Op de samenstelling der commissie is niets af te dingen. De premier heeft van elke partij den erkenden leider benoemd, met naast hem een geestver want, bij voorkeur onderwijs specialiteit. Waar hij dezen niet aantrof bij de Christelijk-liistorischen en Vrij-liberalen koos hij een politieken geestverwant zonder meer. De commissie is dan ook feitelijk niet eene commissie in den ge wonen zin van het woord, d. i. niet eene commissie van personen, die tot verschil lende partijen beliooren, maar eene ver tegenwoordiging van de zeven erkende partijen, elk optredend door een gemach tigde met naast zich een plaatsvervanger, die waarborgt, dat, bij toevallige verhin dering, alle partijen steeds present zijn. Ik geloof niet, dat in onze parlementaire geschiedenis ooit eene Staatscommissie is samengesteld, welke zoo consciëntieus is gebaseerd op liet partijwezen in Nederland, als deze commissie, in het leven geroepen door eene Regeering, die voor zieh-zelf beweert de wenschen en verlangens van het volk te beluisteren buiten liet volk om. De samenstelling der commissie, waarop, zooals ik zeide, niets is af te dingen, is dan ook alleen onberispelijk, als men liaar beschouwt als een congres van de groot-mogend- i) i. Door de straten der kleine Fransehe stad B. spoedde zich op een herfstavond van, het jaar 182, de parochiepastoor naar een zijjner parochianen voor het toedienen der II. Teerspijze. Met haastige en toch ingetogen schreden voortloopencle, hield hij in een der voorname winkelstraten! stil voor het huis Van een lakenkoopman, Alfred Duf our geheeten. In den winkel Jverd hij door den heer des huizes ont vangen, die, zichtbaar bedroefd tot hem zeideKom toch, mijnheer pastoor, zij1 vraagt onophoudelijk naar U. De priester boog zwijgend het hoofd en volgde den bedrukten echtgenoot naai de ziekenkamer, i In het .achtergedeelte lag, op een met zorg gespreid bed, eene jonge vrouw, die trots de 'hevigheid der smarten en de vale doodskleur, die haar gelaat verfde, nog een belangwekkend voorkomen had; zijl hield een kruisbeeldje in hare hand, lieden van de partijen in Nederland, die als zoodanig elk liun mandataris zonden, ongeacht het aantal soldaten, dat elk hunner in het veld kan brengen. Het gewicht en de beteekenis van elk hangt af van het gewicht en de beteekenis, die zijn partij in en buiten het Parlement heeft. Toch is, zoo gaat de briefschrijver voort voor den uitslag van het werk der com missie niet geheel zonder bedenking, dat in plaats van een Staatscommissie samen te stellen, de Regeering een congres van partijen bijeen riep. Indien men ons bijv. troost, dat naast palstaanders als de heeren Tydeman en Ketelaar in commis sie zitting hebben de heeren Roodhuyzen en Bos, dan wil ik graag aannemen, dat de aanwezigheid der beide laatsten een gunstigen invloed kan uitoefenen bij de beraadslaging, doch niet, dat liij eenig effect zal hebben bij de stemming. Ik ben niet alleen overtuigd, dat bij de stemming de lieer Bos niet anders zal stemmen dan de heer Ketelaar, noch de lieer Roodhuizen ander dan de heer de Meester een scheuring in de delegatie zal zij wat beteekenen, zou toch een scheuring moeten beteekenen der partij maar zelfs dat de groepen der con centratie, ter voorkoming van een breuk in de concentratie, ten slotte één lijn zullen trekken. Intusschen kan ook dit zijn goede zijde hebben. Indien er geen overeenstemming is te krijgen en de vereenigde liberalen één lijn trekken, dan zullen wij weten, wat wij van de partijen der linkerzijde te hopen of te vreezen hebben en hebben wij afgedaan eens en voor goed met de individueele vredesvrienden, die tiians maar al te vaak en al te veel als de vertegenwoordigers der liberale partij aan ons worden voorgesteld. Laat ik echter dadelijk erbij voegen, dat ik een dergelijk volstrekt negatief resultaat niet ver wacht." Moge die verwachting van den Ilaag- sclien briefschrijver niet worden be schaamd en de arbeid van de Commissie bewerken, dat, naar het woord van mi nister Cort van der Linden, de energie, die llians in den onderwijsstrijd nutteloos wordt verspild, zich kan omzetten in levende kracht ten bate van ons volk. Wij moeten nog op het welgeslaagde feest der IC. S. A. terug komen en aller eerst een samenvatting geven van de lijne hoogstaande rede van prof. De Groot, in de middagvergadering uitgesproken. Wanneer iemand zoo begon spreker van de Heiligen der ICath. Kerk ver heugd mag zijn op dezen triumfdag, dan is het wel de II. Willibrordus, de eerste Bisschop van Nederland. En hoe treffend was het, dat hedenmorgen voor hetzelfde altaar zijn opvolger knielde en daar bad voor dc ICath. Soc. Actie Toen de II. Willibrordus alles had vaaiwel gezegd om liet II. Geloof to dienen, en thans zou zien, wat de katholieke actie is ge worden, zou hij juichen en jubelen. Wol is waar hoort do oude Kathedraal van St. Maarten niet moer de Roomsche bede, maar nu staat er een leger van katho lieken, vol vuur om te strijden. Dan vraagt spr. aan den II Willibrordus in den hemel nog in de toekomst neer te zien op allen, die gewerkt hebben voor de ICath. Soc. Actie. Vervolgens brengt spr. hier zijn hulde aan den man, die de heipalen van de ICath. Soc. Actie heeft bevestigd, aan Mr. Aalberse, en vergelijkt hem met den II. Willibrordus, die de grondslagen legde van het Katholiek Geloof in Nederland. (Applaus.) Met die beeldspraak op Mr. Aalberse bedoelt spr. dat de katholieke actie de practische soeiale kracht is, die er van uit gaat. Wat gij gedaan hebt is niet alleen voor deze wereld en niet alleen en luisterde met aandacht naar de god vruchtige lezing eener oude dienstmaagd, die, met eene door tranen gesmoorde stem, hare meesteres tot de laatste heilige com munie trachtte voor te bereiden; zijl las eenige verzen uit het. vierde bock der Navolging van Christus; de priester ving nog de woorden op „0 gelukkig gemoed „en zalige ziel, die 'verdient U, haren „Heer en God, godvruchtig te ontvangen, „en, door U te ontvangen, met eene geeste lijke vreugde vervuld te worden!...'" De vreugde, waarnaar de vrome schrij ver Thomas van Kempen zoo vurig haakte, glinsterde op' het -gelaat der jonge lijj- deres, 'toen ziji den priester voor haar smarüqger zag staan. Haar bleek gelaat verkreeg om zoo te zeggen een andere gedaante; eene schitterende glans van hoop; van vertrouwen en liefde dreef haar over het ontkleurde aangezicht: liet scheen, dat de nimmer verdoofbare zon der zalige gewesten hare glanzende stra len op dat stervende gelaat afkaatste, en in hare oogen, die voor het aardsche bijna gesloten waren, een hemelvuur deed flikkeren. Margarita sprak de vrome zieke ziedaar 'mijnen Zaligmaker, mijn Mees een godsdienstige actie, maar een actie, dio tot godsdienst leidt. Er is in de katholieke sociale actie apologie, d.w.z. verdediging van het Katholiek Geloof. Is er dan geen verdediging genoeg zoo vraagt spr. Hebben wij niet de Katholieke Kerk over geheel de wereld Maar waar om is dan nog nieuwe apologie noodig. Om u heen zijn er nog zoovelen die stil werken voor de katholieke zaak, waar voor spr. verwijst naar dë Brabantsche vrouw op de heide, naar de Zusters en den werkman. In één woord allen, die de verborgen plichten van hun staat vervullen, doen aan actie, welke evenwel niet zichtbaar wordt. En in het bizonder de katholieke actie doet dit. Is het wonder, dat de wereld opziet naar de streken, waar actie is. Actie vindt men over geheel de wereld, actie, dat is de navolging van God, Die aan het Wezen de actie gaf, zelfs aan liet kleinste atoompje. Dit alles is actie, die God aan de schepselen heeft gegeven, doch vooral de actie, die God aan den mensch heeft medegedeeld, wil spr. hier behandelen. Bij velen treedt die actie niet naar buiten, maar waarom zouden wij achterblijven, waar geheel de wereld gist, waar alles aan actie doet in onze moderne 20ste eeuw. Vooral richt spr. zich tot „Jong Neder land," die deze actie flink en terdege moet ter hand nemen. Want wanneer gij allen in actie zult gaan, ontwaakt heel Nederland. Helaas zijn er nog zoo- velen, die verslappen en daarom zijn er een massa daden noodig om hen te elec- triceeren. Er is noodig een actie, die klinkt en naar buiten gaat, vooral in de groote steden waar zoo velen verdaald raken door de massa gemengde huwe lijken. Toont dan, gij mannen en vrou wen, de katholieke actie. Gaat uit in schoonheid en kracht, om uw zusters en broeders fe redden. Gaat uit om daden te stellen. De nieuwe tijden veroorzaken ook nieuwe eischen en dientengevolge moet gij, mannen en vrouwen, nieuwe wegen aanleggen en nieuwe krachten zoeken. Wij moeten op sociaal gebied meedoen. Er is geen grooter schande dan oen erfdeel té ontvangen van adel en van kracht, ten einde dat te verteren. Wij moeten onze vreugde zoeken in de Kerk en in ons II. Geloof. Wij moeten uitgaan op sociaal gebiedwanneer wij niet han delen, dan zullen wij verslagen worden. Spr. wijst naar andere landen, waar de katholieke Kerk en de katholieken zuch ten en in ketenen zitten. Derhalve zullen wij moeten zorgen, door de katholieke sociale actie weerstand te bieden en niet te buigen voor den afgod, dien men tijdgeest noemt. (Applaus). Wat is tijdgeest? Tijdgeest is een moloch, een machtig wezen. Geen man nen en vrouwen uit het volk buigen er voor, doch de geraffineerden, de geschool den, de geletterden. Tijdgeest kan zijn een geest van den tijd, om op te komen voor de belangen, die wettig zijn. In zoo verre volgen wij hem. Doch maakt men hem tot een bepaalden geest, een geest der wereld, die slechts opgaat in den tijd, dan gaan wij niet met hem mee. Wij zijn immers niet alleen kinderen van den tijd, doch kinderen van Christus en de eeuwigheid. (Langdurig applaus.) De Katholiek Sociale Atie telt op liet oogenblik 100000 leden. Dit moet ver dubbeld worden, al moeten wij niet letten op de quantiteit, doch ook op de qualiteit. Wij moeten zien, wat er van de katholieke actie wordt, en wat er in de katholieke beginselen ligt opgesloten, die geen beperking toelaten, maar een éénlieid vormen. Dan vergelijkt spreker de katholieke sociale actie bij den stroom, die Nederland vruchtbaar maakte en een weldadige kracht uitoefent En al kunnen onze wa teren niet zoo donderen, als die der sociaal-democraten, onze wateren kunnen daarentegen rustig stroomen in hun bed ding en blijven binnen de dijken. Ook maakt spr. een vergelijking van de kath. soc. actie metSt. Maarten, wiens zwaard het kleed doorklieft, terwijl spr. daarbij ter, die mij in mijn laatste uur komt bezoeken; de Heer is een getrouwe vriend Bij het uitspreken dier woorden had zij zich in haar bod (ten halve opgericht; haar echtgenoot vatte ontroerd hare hand, en bevochtigde dezelve met een bitteren tranenvloed. Zij! vouwde de handen teza men om te bidden, sloeg hare oogen ne der, en hare lippen bewogen zich bijna onmerkbaar. De priester reikte de zieke do heilige Hostie, die deze mot de teedei'ste gods vrucht ontving. Daarop naderde de priester de zieke, zalfde met de Heilige Olie hare ledema ten welke het graf opeischte, onder het storten der gebeden, die de heilige Kerk, als eene bezorgde moeder, in dat laatste uur, op de lippen harer bedienaars legt „Dat de Heer u, door deze heilige zal- „ving en zijne ontfermende barmhartig- „heid, alle kwaad vergeve, dat gijl door „het gezicht en het gehoor bedreven „hebt". Hij sjioedde zich, want het scheen hem toe, dat het einde der jonge vrouw na- bij w.aszij spoorde zelf hem daartoe aan, en sprak met nauw hoorbare s.tem: vermaant het zwaard der rechtvaardig heid met dat der mededeelende liefde te verecnigen. (Langdurig applaus). De Kath. Soc. Actie is, kan en moet eenig zijn op deze wereld. Want voor er een organisatie was, waren de katholie ken georganiseerd door Christus in Zijn II. Kerk. In heerlijke woorden schetste spr. dat hiërarchie en eenheid met elkaar verbonden een heerlijke Kath. Soc. Actie vormendoch dit moet onafscheidenlijk een zijn, wijl het anders gaat evenals bij den Ütrechtschen Dom, waar priesterkoor en toren, maar geen middenschip wordt gevonden. Laten wij God bidden om eenheid in het H. Geloof en laten wij, wie wij ook zijn mogen, ons gevoelen als kinderen van éénen God. onze kracht en onze troost zoekend, gelijk de herders in ee Drie Koningen bij de kribbe van Beth lehem. Vervolgens meenen wij de door Mgr. Van de Wetering gesproken woorden niet aan onze lezers te mogen onthouden. Z. D. Hoogwaardigheid sprak Dames en Heeren. Wanneer ik het woord neem om LI toe te sproken, dan is het niet om de ver diensten van de K. S. A. te huldigen. Immers dat werd reeds naar waarde en verdienste gedaan door de vele eminente sprekers en het laatst door pater de Greeve, aan wiens woorden Ik niets heb toe te voegen. Doch als ik iets wenscli te zeggen, dan is het wel, dat ik als Hoofd van de Katholieken van Nederland dank wil brengen aan allen en alles, wat in die 10 jaar door de K. S. A. is ver richt. Moge zij er toe bijdagen onder alle kringen en standen sympathie voor de K. S. A. in het leven te roepen. Moge die sympathie niet alleen bestaan in het in grooten getale opgaan naar de feestver- gaderingen, zooals zoo juist pater de Greede zei, doch toont ook Uw moreelen en finantieelen steun aan de K. S. A, Want is de K. S. A. het groote vlieg wiel der actie van ons vaderland, gij, dames en heeren, moet zorgen, dat liet onderhouden en gesmeerd wordt. Ten slotte nog een paar ons toege zonden mededeelingen. Te laat, om in de Feestvergadering te worden voorgelezen, werd nog het na volgende telegram ontvangen: Aan Z. D. H. Mgr. II. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. De Heilige Vader heeft dankbaar aan vaard de gevoelens der onderdanige en liefdevolle gezindheid van de Katholieken, die te Utrecht in Tivoli ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Katholieke Sociale Actie in Uwe tegenwoordigheid bijeen zijn. Hij bidt hun toe de rijkste hemelsclie gunsten en verleent hun gaarne den gevraagden apostoliscgen zegen. Kardinaal MERRY DEL VAL. Feestgave K. S A. Van Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, werd door den Directeur van liet Centraal Bureau een uitvoerig eigenhandig schrijven ontvangen, waar in Z. D. H. zijne hartelijke sympathie voor liet werk der K. S. A. betuigt, als bewijs waarvan tevens een bankbil jet, groot ftOO.bij den brief was, ge voegd. Installatie Staatscommissie onderwijs. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft Donderdagmiddag de Staatscom missie voor het onderwijs geïnstalleerd met een rede, waarin hij "wees op de ruime opdracht der commissie, die een regeling zal hebben te treffen voor den financiëelen grondslag van het volkson derwijs, allereerst van hel lager onder wijs in zijn vollen omgang, waarnevens ook het middelbaar en voorbereidend liooger onderwijs de aandacht der com missie zal vragen. Het onderwijs aan universiteiten of hoogescliolen valt buiten den kring harer bemoeiingen. i— „O, mijn Zaligmaker, kom! kom spoe dig!" Zij wilde zich oprichten, maar zij was te afgemat: haar echtgenoot en de oude dienstmaagd ondersteunden haar, ter wijl hare ziel geheel en a,( to-t haren God opsteeg. Zij ontving Hem, en, in stille dankzeggingen verslonden, bleef zij on bewegelijk. Eindelijk verhief zij hare stem, maar deze .was zoo zwak, zoo gebro ken, dat haar echtgenoot zich over het bed moest neigen, om er de laatste klan ken van op to vangen. „Alfred, sprak ze, breng mij Martha, ik wil haar zege non 1" De diepbedroefde echtgenoot, de arme vader verliet met een verbrijzeld hart de kamer, en kwam na weinige oogenblikken terug met een klein, bloeiend meisje van zes jaren aan de hand, welks wangen door een liefelijken blos gekleurd waren; het dochtertje wilde naar het becl snellen en haar moeder in de vervoering eener ontstujmigc vreugde in de armen vlie gt- Stil 1 wees bedaardzeide de pas toor, uw moeder is zeer ziek. Och 1 moeder 1riep! het meisje op klagenden toon. Zet hajaj; in mijln, bed, lispelde de Spr. wees op de groote beteekenis van den arbeid der commissie, die, als zij slaagt, den grondslag zal hebben gelegd voor de bevestiging van onze nationale eenheid. Ter bereiking van dit doel moe ten de leden der commissie rekening houden met het feit, dat over en weder hun opvattingen elkander beperken. Zij moeten openbaar en bijzonder onderwijs zien als historisch ontwikkelde gegevens en zij moeten middelen zoeken om beide tot bloei te brengen en beider vrijheid te waarborgen, eenerzijds door vaststel ling van de taak, die de Overheid tegen over beide takken van het volksonder wijs toekomt, anderzijds door de eerbie diging van ieders levensbeschouwing tot leidend beginsel te maken der te onder werpen regeling. Op deze wijze kan ons volksonderwijs in waarheid' nationaal worden. Dr. Bos antwoordde o.m., dat bij alle leden de oprechte wil bestaat te trachten, een gemeenschappelijken grondslag te vinden, waarop zich kan verheffen een deugdelijke inrichting van ons school wezen, welke rekening houdt met de zoo groote verscheidenheid van godsdienstige en opvoedkundige inzichten van ons volk. En hij sloot met de woorden „In de hoop, dat deze oprechte be geerte, welke niet in de laatste plaats bij mij uit den grond des harten oprijst, ons de wegen mag doen vinden om onzen arbeid tot een goed einde te brengen, aanvaardt de commissie met vertrouwen hare taak." IIILIË. Rampolla's testament. De „Tijd" verneemt uit Rome Op verzoek der éénige zuster van kar dinaal Rampolla, baronesse di Perana, moeder van hertog Francesco di Campo- bello, heeft de rechterlijke macht bevolen dat de zegels der sterfkamer vóór 10 Januari moeten verwijderd wordenen op verzoek der hertogin di Campobello, geboren prinses Altieri, dat een nauw keurige inventaris van den inboedel en de nalatenschap worde opgemaakt. Men hoopt nog, dat aldus het verloren testa ment zal terecht komen. Bij het opma ken van den inventaris zal waarschijnlijk een rechtsgeleerde, die het Vatïcaan vertegenwoordigt, aanwezig zijn. Rampolla's eenvoud. Dezelfde correspondent schrijft: Van een hoog staande persoonlijkheid, die 's morgens na den dood van kardinaal Rampolla diens sterfkamer bezocht, hoorde ik, hoe doodeenvoudig alles daar was ingericht. Het gewone studeervertrek van den kar dinaal, dat ook voor eetkamer diende, was gedeeltelijk voor slaapgelegenheid bestemddoch zonder een zweem van comfort, zelfs zonder tapijt op den steenen vloer. „Gij noch ik zouden ons daarmede willen behelpen", zoo verklaarde mijn zegsman, niet zonder ontroering. Men verzekert ook, dat kardinaal Ram polla betrekkelijk arm gestorven is, Zijn ouderlijk erfdeel, dat 700.000 lire bedroeg, en het overschot zijner kerkelijke in komsten, had Z. Em. reeds stilaan bij zijn leven weggeschonken. Voor de ver fraaiing zijner titelkerk van Sint Cecilia alleen besteedde Z. Em. niet minder dan 400.000 lirevoor de opluistering van Sint Pieter eveneens aanzienlijke sommen. Hoeveel kardinaal Rampolla, met vor stelijke milddadigheid wegschonk voor liefdadige doeleinden, valt onmogelijk na tc gaan. Want bij dezen blijmoedigen gever mocht zelfs de linkerhand niet weten, wat de rechterhand deed. BBbfilli. Ilet do o de Yperen. Aan „De Maasbode" wordt uit Yperen o. a. het volgende interessant nieuws over deze bekende Vlaamsche stad geschreven zwakke stem van. mevrouw Dufour. Men voldeed aan haar verlangen. Bij hot zien harer arme moeder, die zoo bleek en veranderd wa,s, begon het kind bitter te schreien. De stervende vestigde hare benevelde oogen strak óp'haar dochtertje, hief hare bevende lia,nden ten hemel en spjrak ,,0 mijn God! ik beveel U haar aan! ik draag U voor haar het offer mijhs levens op,Moge zijl godvruchtig en braaf worden en U bovenal beminnen. Dierbaar kind! God zegen© u gelijk ik u zegen,Alfred, wees steeds goed voor haar, voed haar in de vreeze des Hee ren op bemin haar zoo z'eer als gij mij bemindet.VaarwelMartha 1 vaarwel mijn kind" Hare stem stikte haar in de keel; zij viel uitgeput neder, terwijl ze het kruis beeld, cüo vertroosting in hare langdurige smarten, tegen hare lippen drukteMar tha vloog haar om den. hals, maar deinsde terug en riep„Och 1 wat is mijne arme moeder koud!" Zij w.as op hetzelfde oogenblik een wees geworden. (Wordt vervolgd.) mu MM. .r.n'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5