No. 5. Zaterdag 10 Januari 1014. Tiende Jaargang BINNENLAND. UIT ZEElflHD I I I hand, voet fl I 11 I van een flm 1 fl een M Immer testaat nit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht pp Maandag en Woensdag vóór balt drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclamebericb'ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. èi contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I 4% gulden bij verlies van beide A gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jB B^ I 11 I handen, voeten of oogen. M B^ fl I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; fl of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank1 I P- A gulden bij gulden bij 4% gulden bij P> fl^ fl fl verlies van een M I 11 I verlies fl I verlies van M B^ fl %0 %W of 008 I duim\0 wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Nieuwtbodevoorlfehting en Nieuws- „De Zierikzeesche Nieuwsbode" is het type va,n het liberale blad, dat toegerust met de uoodige arrogantie en zelfgenoeg zaamheid, zich aandient als het orgaan der partij bij wie „het denkend deel der natie" zijn wijsheid en ontwikkeling haalt. Te veel onnoozelen laten zich door dat ai® van geestelijke superioriteit overbluf fen en zoo is het gebeurd, dat Katholieken in het Zierikzeesche land hun neus opr trokken voor een Roomsehe courant en zwoeren bij de wijsheid a la „Zierikzee sche Nieuwsbode". Nu moge het zijn, dat dit orgaan, met souvereine minachting op andere dan li berale persproducten neerziende, het vier handig zoogdier uit de fabel: „Le singe et la lanterne magique,, nazegt: „nul n'aura de l'espxit, hors nous et nos a- mis",1) ons wil het voorkomen, da,t de „Zierikzeesche Nieuwsbode" op het stuk van eerlijke, objectieve voorlichting nog wel iets zou kunnen leeren. Of is het niet eigenaardig, dat deze courant wél den stembusuitslag van Rotterdam III mee deelt, maar over de Statenverkiezing in het district Gouda zwij'gt als het graf. Nu is wel toevallig in Gouda een rechtsch Statenlid gekozen, maar de „Nieuwsbode" is natuurlijk veel te on bevangen en te onpartijdig niet waar? dan dat men tusschen deze omstan digheid en zijd zwijgen eenig verband zou moeten zoeken, al fluistert een stem ons in maar wij houden dit voor niets dan laster dat de „Nieuwsbode" er een systeem van maakt om iedere recht- sche overwinning aan de stembus te ver zwijgen, een soort van struisvogetmeithode ik lioor mijn kop in het za.nd, dan zie ik mijn vijand niet, derhalveziet hij mij ook nietl Ook de redeneertrant van de „Nieuws bode" vertoont een eigenaardig genre Irani..,, naïeviteit zullen we. maar zeg gen. Zoo lezen we in het nummer van 7 Januari o.m. Zierikzee, 7 Jan. Een hoog bejaarde weduwe heeft zich in de grac.ht bij de Hoofdpoortst.ra.at. verdronken. Men zegt, dat diepe- armoede de drijfveer van deze treurige wanhoopsdaad geweest is. De arme vrouw is nooit in loondienst geweest, had dus volgens de wet geen aanspraak op staatspensioen. Ware de wet wat ruimer geweest, zoodat zij allen omvatte, die oud en arm waren, dan zou vermoedelijk deze vrouw niet door noodgedrongen tot zelfmoord haar toevlucht genomen heb ben. "Wat zegt ge er van lezer? Vooral van de laatste door ons gespatieerde i'egels? Volgens deze redeneering ligt dus de schuld van den dood dezer vrouw bij de >vet en in laatste instantie bijl de rech terzijde en minister Talma. Nog één stap verder en deze staatsman wordt, door de „Nieuwsbode" verrast met een in optima Sorma gestelde aanklacht, van „moord met voorbedachten" rade op deze „hoog be jaarde weduwe''. Hier komt ons de vraag op de lippen: keelt de „Nieuwsbode" wel eens onder zocht of „de drijfveer van deze treu rige wanhoopsdaad" ook soms gewe&st is de geestelijke armoede, waar in die vrouw wellicht verkeerde, gelijk zoovelen, die onder den invloed van mo derne predikanten en liberale nieuwsbla den zich gaandeweg beroofd zagen van hetgeen den mensch in den harden le vensstrijd staande houdt: het geloof in God en Zijne voorzienigheid". De Genestet heeft eens gesproken vgn 'j Niemand heth (Letterlijk: z-1 hebben) verstand, uitgenomen wij en onze vrienden.-' lieden die redeneeren „als kippen zon der kop". Wijl willen de „Nieuwsbode" geenszins vergelijken met dit nuttige exem plaar vau onze gevederde vrienden, maar wij vragen ons toch afwat moet er terecht komen van een publiek, dat zich door zulk een courant laat voorlichten en moraliseeren. Tot den „Nieuwsbode", tronende op den Olympus van den liberalen superioriteits,- waun, richten wij! met een kleine varia tie op De Geneste t'.s vers „Gij, redenaar hoog in de lucht, Heb' gij ook geeu woordje voor mij de simpele vraag, of het ons niet met een enkel woord over zijn verzwijg gen van rechtsche stembusoverwinningen zou willen inlichten. Misschien zit er hooge politieke wijs heid achter. Eneen mensch is nooit te oud om te leeren. EERSTE KAMER. In de vergadering van Dinsdag is na breedvoerige discussion met 18 tegen 13 stemmen een voorstel aangenomen van dhr. Van den Bjesen om na de beëindi ging van de Indische begrooting de alge meene beschouwingen te houden over de Staatsbegrooting en niet daarmede zoo als de voorzitter voorstelde te wachten totdat alle hoofdstukken bij de Kamer zijn ingekomen. Vergadering van Woensdag 7 Januari. De Eerste Kamer heeft de Indische Be grooting zonder stemming aangenomen. Zij was echter, toen zij dit deed, omtrent de bjjzonder-ondei'wijssubsidieeringsquaes- tie nog niet heel veel wijzer geworden dan vóór de behandeling der begrooting. Mi nister Pleyte schijnt zijn in de Memorie van Antwoord ingenomen standpunt na genoeg geheel te handhaven; hij heeft al thans niet verklaard er op terug te komen, noch iets toegezegd van wat gevraagd was door de anti-revolutionaire heeren Bavinck en Kuyper in hun voortreffelijke redevoeringen. Zooals de lezer weet, verklaarde de Minister in zijn Memorie van Antwoord aan de le Kamer, dat een bijzondere school haar aanspraak op ondersteuning uit 's lands kas moet ontleenen aan hot bestaan ter plaatse, waar zij is opge richt, van een behoefte aan onderwijs als op die school gegeven wordt. Waarvan de verontrustende indruk evenwel weer werd verzacht door de daarop volgende nadere verklaring, dat Z.Exc. niet wenscht te raken aan de wijze, waarop de Chris telijke scholen tot nog toe zijn gesteund en bijgevolg geen verandering wenscht. te brengen in die practijk. De heer Bavinck nu, die, zij het zon der opdracht, ook optrad als woordvoer der der Katholieken, namens wie de heer van der Does de Willebois zich later geheel bij hem aansloot, toonde voldingend aan, dat de ministerieel© theorie niet klopte, Spr. wees er op, dat de subsidieregeling van 1907 is tot stand gekomen onder een liberale regeering en dat, wanneer daar op weer werd teruggekomen, er geen vast heid zou zijn voor de Regeering en ook niet voor de zending. Verder heeft eene Christelijke Regeering in zekeren zin het recht liet Christendom op te dringen aan de koloniën en wel om de geestelijke superioriteit van de Christelijke cultuur boven iedere andere. Het opdringen van het Christendom mag echter alleen ge schieden door de macht der cultuur, door geestelijke en zedelijke wapenen, niet door de macht van het geld. In dien zin kan ook een liberaal de missie oprecht steu nen.. Dr. Kuyper vroeg van den Minister de verklaring, dat de theorie des Ministers omtrent de behoefte aan onderwijs van een bepaalde richting noch den tegenwoordi- gen G.-G., noch een zijner opvolgers zal binden van de tegenwoordige regeling af te wijken, mits de facultatief stelling goed geregeld is. De Regeering die in Indië een soort voogdij-politiek voert, mag hierbij nooit schromen er voor uit te komen, dat zij overheid is van een Christelijk land; al moet zij daarbij de overtuiging der ver schillende groepen van de bevolking ge heel vrijlaten. Het standpunt des Ministers is échter niet onpartijdig; daardoor zou het ratio nalisme in lndië worden gebracht. On partijdig is de Kegeering alleen, als zij de zorg voor het onderwijs op de eerste plaats overlaat aan het particulier initiatief en eerst optreedt als dit particulier initiatief te kort schiet. Te dezen aanzien evenwel, ten opzichte van den regelhijzonder onderwijs: regel, openbaar aanvulling, riet de Minister niet na zijn gebrek aan sympathie te doen blijken; al zegde hij dan ook overweging van het aangevoerde toe. Omtrent 's ministers Koloniaal besluit had dr. Kuyper eenige aanmerkingen. Zoo b.v. beweerde hij, dat de Minister niet had mogen weigeren de tusschen hem en den Gouverneur-Generaal gewisselde telegrammen openbaar te maken, vooral omdat de Minister zich bij de verkiezin gen zoo ongunstig uitliet over het- be reid der Koloniale Hegeenng, doch in de hamer met buitengewonen lof over den heer idenhurg, sprak. Het publiek zoekt daar een omdraai van den G.-G. achter. Spr. vroeg daarom van den Minis ter de verklaring, dat de G.-G. geen enkele concessie deed, waardoor zijn karakter werd aangetast of zijn overtuiging werd verloochend. Deze verklaring kwam evenwel niet. In haar plaats gaf Z.Exc. een lange herha ling van zijn reeds aan de overzijde van het Binnenhof gehouden theoretiscn betoog omtrent de vernouding tusschen Minister en Gouverneur-Generaal, hierop neerko mend, de Minister is verantwoordelijk, de G.-G. is ondergeschikt aan den Minister. Dat de Minister een categorisch onder zoek toezegde naar maatregelen, welke tot inperking van het opiumgebruik zou den, kunnen leiden, zal zeker ieder verblij den. Als het onderzoek maar geen kapstok wordt om de kwestie aan op te hangen. De uitslag in Rotterdam III. Bij de stemming op Woensdag werden 38ftl stemmen uitgebracht, (aantal kie zers 5734). Hiervan verkregen de heeren: Bi D. Kerdmans (lib.) 1756, II. Stulemeijei' (It. K.) 1532 en A. II. de Zeeuw (S. 1). A. P.) 527 stemmen. Zoodat herstemming' moet. plaats hebben tusschen de heeren Kerdmans en Stule- meijer. „De Maasbodezegt: Lie strijd bleet dus onbeslist. Wat al aanstonds een moreele nederlaag betee- keht voor de concentratie. Immers, werd de heer Lasonder dezen zomen met circa 20U stemmen boven de volstrekte meerderheid hij eerste stemming gekozen, ditmaal bleef de concentratie- candidaat circa 200 stemmen beneden de meerderheid, terwijl het stemmencijfer der concentratie in totaal met 800 achteruit ging- Voor de algemeene politieke constellatie is deze stembus ebbe aan vrijzinnigen kant teekenend. Ook op den ooa.litie-candidaat werden in- tusschen een 200 stemmen minder uitge bracht' dan aan de periodieke stembus. Aangezien een kleine 2000 kiezers van hun stemrecht geen gebruik maakten, (tegen 1000 in Juni j.l.) valt -over den uit slag der herstemming op 14 Januari a.s. weinig te voorspellen. Het zal in ieder geval zaak zijn, dat de thuisblijvers aan onzen kant ter dege worden bewerkt,. Dan behoeven wij den moed geenszins op te geven. Ouderdomsrente. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is het aantal aanvragen van 70-jarigen bij de Rijksverzekeringsbank thans reeds gestegen tot 111.00(1. Ambtenaren van het stadhuis assisteeren nog eiken avond om het vele werk onder de knie te krijgen. Het spoorwegongeluk nabij Beilen. Naar de „N. Gron. Ct." verneemt, is het nu zeker, dat de autoriteiten het officieel rapport omtrent de eigenlijke oorzaak van het spoorwegongeluk in zijn geheel zullen bekend maken. Nader blijkt, dat de verongelukte wagen van 1887 was. Evenwel was hij nog onlangs door de hoofdinspectie na zien, en men meende, dat het een goede wagen was. De zegsman, in het midden latende wat de eigenlijke hoofdoorzaak van het ongeluk is, wees er op, dat men niet te veel waarde aan de bewering moet hechten, als zou in den wagen zelf de oorzaak liggen. Evenwel hij mocht niet verder gaan, dan deze be wering naar voren te brengen. Een drukfout. Wie in een glazen huis woont, moet niet met steenen gooien. Toch mogen wij niet nalaten de grappige drukfout te vermelden van „De Nederlander" die in zijn verslag van de feestelijke viering van het lU-jarig bestaan der K. S. Actie de Pontificale Mis laat opdragen door den „aartshertog" van Utrecht I Artistieli Tafeldamast. Ter herdenking van de opening van het Vre despaleis neeft de Firma van Dijk en Co., linnen- en dainastfabriek, te Eindhoven, door den bekenden Hoilaudschsn sier kunstenaar André Vlaanderen, eene tee- kening doen ontwerpen voor fijn damast tafelgoed, vooi stellende in het midden het Vredespaleis, waarachter een nieuwe dageraad oprijst, die zijne stralen over de aarde zendt en daarin het „Pax Vobis- cum" van den a.s. wereldvrede verkon digt De piachtig geslaagde rand stelt voor de Vredesduif, die naar de aarde neder daalt, omgeven van palmtakken en gesty- leeide leliën! Naar dit artistiek ontwerp, dat zich uit stekend leent voor het doel, is de ge noemde firma bezig, fijn damast tafelgoed le weven, bestemd voormevronw Andrew Carnegie en voor Carmen Sylva. Ook dit Gedenkdamast zal de komende geslachten herinneren aan het glorierijke jaar 1913, dat met gouden letters in de geschiedenis van ons land staat opge- teekend. (O.j Goes. V er betering. Het drukfouten- duiveltje deed in ons verslag van de in wijding der R. K. parochiale scholen in den zin„op de bovengang een dito nis waarin het beeld van den H. Jozef" het woord „Jozef" wegvallen. Verder eischt de taalzuiverheid, dat de volzinwelke lokalen allen 7.20 M. breed zijn enz. worde verbeterd inwelke lokalen alle enz. Verder bleek ons, dat de naam van den schoolopziener niet is Rrandts, maar Brants. De deftige 2e naamval in het hoofd artikel van ons vorig nummer, waar we in den aanhef lezenuit alle oorden des landen, is een foutieve 2e naamval en behoorde er te staanuit alle oorden des lauds. De heer Smit, firmant der firma Oosterbaan en Le Cointre had te Ierseke, waar hij naar de lezing van Mej. Kuyper was gaaii luisteren, het ongeluk van een trap te vallen en daarbij zijn voet zoo ernstig te verstuiken, dat hij buiten staat is zijn gewone werkzaamheden te ver richten. Woensdagavond was mej. v, H. uit de Roze-marijustraat uitgegaan om eenige boodschappen te doen, haar kind van eenige maanden in de wieg: achterlatende. Toen zij circa een kwartier later thuis Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van IÖ Jan. Matige noordwestelijke tot noordelijken wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk nog regen of sneeuwbuien. Kouder. kwam, en de voordeur ontsloot, bemerkte ze, dat gang en kamer geheel gevuld waren met rook. Op haar hulpgeroep kwam een voorbijganger aangesneld, die naai" binnen ging en een begin van brand ontdekte, waarschijnlijk ontstaan doordat een vonk uit de kachel gevallen en in eeu kleedingstuk, dat op den vloer lag, te recht gekomen was. De kleine werd bijna bewusteloos bij een der buren gebracht, De brand was spoedig geblüscht. Moeders, laat uw kinderen nooit alleen! (Z.) Benoemd tot tijdelijk hulptelefo- niste ten telegraafkantore alhier de dames M. J. Verhaegen en C. Reijerse. (Z-) Loop der bevolding; over 1913. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1912 3643 m. en 4021 vr., totaal 7664 zielen. Ver meerdering in 1913 had plaats doorvesti ging van 218 m, en 267 vr., totaal 485; geboorte van 86- in. en 101 vr., totaal 187. Te zamen alzoo 304 m. en 368 vr., totaal 672. Vermindering geschiedde in 1913 door vertrek van 259 m. en 287 vr., totaal 546; overleden 52 m. en 51 vr., totaal 103; te zamen 311 m. en 338 vr., totaal 649. Het totaal overschot is dus 7 mannen minder en 30 vrouwen meer, dus 23 zielen meer en bedroeg de bevolking op 1 Jan. 1914 3636 m. en 4051 vr., totaal 7687 zielen. Het aantal levenloos geborenen Kedroeg 11. Huwe lijken 46. Echtscheidingen 1Erkennin gen' 1. Scheepvaartbeweging aan het Sas van Goes. In het afgeloopen jaar 1913 zijn het Goesche Sas binnengekomen 1232 schepen met een inhoud va,n 127891 ton en uitgegaan 1230 schepen met een inhoud van 127603 ton. Het vorige jaar bedroegen deze getallen respectievelijk 1112 met 103.819 ton en 1116 met 103914 ton. De vermeerdering in aantal schepen en tonnenmaat in het afgeloopen jaar is der halve belangrijk te noemen. Middelburg. Men meldt ons dat ook de overige uitvoeringen van den St. Petrus- kring alhier een schitterend verloop had den, zoodat de vereeniging met voldoe ning op die avonden kan terugzien. Wandkalenders. Onder de verschillende wandkalenders, die wij bij de jaarwisseling ontvingen, verdient die der Stoomdrukkerij Firma J. J. Ceulen, Middelburg, bijzonder de aandacht door zijn fraai model, zijn practische indeeling en onberispelijke uitvoering. Niet slechts voor het kantoor, maar ook voor de huis kamer is hij een sieraad. Geen wonder, dat deze drukkersfirma in deze stad en ver daarbuiten een gunstigen naam heeft. Over de zaak, door haar aan de Lange Delft gedreven in kantoorbehoeften, fijne lederwaren en reisartikelen behoeven wij hier niet uit te weiden, leder kent dezen franien winkel, wiens keurige etalages steeds grage kijkers, wiens soliede en billijk geprijsde goederen nog gretiger koopers vinden. Onafhankelijkheidsfees ten te Middelburg. Zooals reeds vroeger werd gemeld zullen de onafhanke- lijkheidsfeesten te Middelburg eerst plaats hebben op 5 Mei 1914, den dag waarop het 100 jaar geleden zal zijn, dat de Franschen uit Walcheren werden verdre ven. In een Woensdagmiddag gehouden ver gadering van het eere-comité en het co mité, dat zich op initiatief der Vereeni ging Uit het Volk—Voor het Volk ge vormd had ter organisatie van dat feest, werd door den heer H. de Blouw, lid van het bestuur dier vereeniging eene interessante rede gehouden, waarin hij een beschrijving gaf van den toestand van Walcheren, zooals die was gedurende

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1