GOES. VS No. L Donderdag 8 Januari 191J. Tiende Jaargang OOTDIENST e Ruyter, Zuid- Vrachtzoeker. i Zenuwkoorts Zenuwpoeders. iNCASTEP.'s Heerenhoek ten, bezitten ouden onbe- UR. fonderen 26, BREDA. FEUILLETON. BUITENLAKD ES. Rotterdam en sterdam, iteombooten )ES n. ROTTERDAM: uari 's morgens 7 uari 's morgens 8 uari 's morgens 9 luari 's morgens 1 lAM: Woensdagmiddag, OTTERDAM n. GOES: nuari 's avonds, inuari 's morgens 2 .nuari 's avonds, nuari 's morgens 11 uur. 's avonds 7. :RDAM naar GOES middag 2 uur- otterdam, Haring- 7 te bekomen te Goes J. C. MONHEMIUS, te heeren BOUMAN Zn., im bij de heeren J. B. n W. DEFAIS en te Rot- e Stoomboot-Reederij v/h IER SCHUIJT. VRACHT Goes-Dord»— iele relt, f 1. retour f 1,50. voorkomen alle ZENUW- JORTSEN, de onverdraag- iPIJN, MIGRAINE, draai- ïoofd, duizeligheid, zenuw- rigste tandpijn, influenza, het hoofd door slapte, geestesverlamming, hart- peloosheid en zenuwachtig- rang, het keeren der jaren, de maag en in de zijde, evingen enz. lEN GENEZINGEN. IJS 62Va CENT. (5) gbaar bij J. DONKERS te en H. KOOPMRN te (6 ilooze ziektegevallen, zooals ïij wil. Is overal te ontbie den en geldzendingen NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. ReclamebericEten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I P* 4% 4% gulden bij verlies van beide I gulden bij I 4^ gulden bij gulden bij f directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I I I handen, voeten of oogen. m I I verlies van een I 11 I verlies H I verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke I 1I I hand, voet I I 11 I van een I - een M 1 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; duim; wijsvinger. Ml De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algerneene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Feest van het 10-jarig bestaan der K. S. A., te Utrecht De feestviering ving aan, met een plechtige Pontificale H. Mis, door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht, om half 11 uur ge celebreerd in de Metropolitaankerk aan de Lange Nieuwstraat. De Katholieken, die uit alle oorden des landen, trots het gure winterweer in drommen waren opgekomen naar de stad van St. Maarten, vereenigden zich daarop te circa 2 uur in de groote zaal van Tivoli, die zoowel beneden als op gaanderijen tot in de uiterste hoeken bezet was. Op het enorme podium, dat met statige palmen en opgaand groen magnifiek was versierd, groepeerden zich rondom het Centraal Bestuur der K. S. A. de vertegenwoordigers van Neêr- land's doorlucntig episcopaat, van Haar lem de Zeereerw. heer A. van Dam, van Den BoschMgr. A. Diepen, van Bredadr. A. G. Couwenberg, van den vicaris capitularis van het bisdom Roer mondprof. J. M. L. Keuller en tal van anderen. Verder de sprekers van den dag en tal van voormannen op het veel zijdig gebied van de Nederlandsche Ka tholieke sociale organisatie. Wij zagen er o. a. prof. De Groot te Amsterdam, de Kamerleden Baron Van Wijnbergen, de lieer Kooien, de heer O. van Nispen tot Sevenaer enz. Verder mr. Ledeboer, advocaat-generaal, oud-minister Nelissen, J. W. Smit, centraal voorzitter v. d. N. R, Volksbond, de heer v. Rijswijk, voor zitter van het R. K, Bureau voor vak organisatie, de heer Passtoors, oud-lid der Tweede Kamer, pastoor Bult, de eerste Kamerleden Bosch van Drakesteijn en Mr. Van BastenBatenburg, professor Beijsens, jhr. Bosch van Oud-Amelrs weert, president van de Utrechtsche rechtbank enz. Na het zingen van het lied „God v. arbeid" sprak de heer W. Boogaardt, voorzitter van den Centralen Raad eerst een hartelijk woord van welkom en daarna over het ontstaan der Katholieke Sociale Actie, een belangwekkende rede, die met groote belangstelling werd aan gehoord, vooral de passage, waarin de verdiensten van den directeur v. h. Cen traal Bureau, mr. Aalberse werden in het licht gesteld. Hierop toch volgde een stormachtig, lang onderhouden ap plaus, dat tot een ware ovatie aanzwol. Bij ontstentenis van mej. L. Molken- boer zong mej Jo Meijs, onder pianobe geleiding van den heer Vranken, met fraaie altstem het innig-lieve,,'t Is nu een dag van vroolijkheid", waarna de voorzitter, wiens sympathieke rede met zooveel applaus was begroet, verschil lende ingekomen telegrammen vooral van adhaesiebetuiging aan dezen dag. Toen was de beurt aan dhr. baron Van Wijnbergen tot het uitspreken der rede: „Wat heeft Kath. Soc. Actie gedaan." Wij kunnen niet nalaten althans in het kort weer te geven, wat die bekende (Slot.) Terwijl Marianne met Josef en Mag- dalena aan tafel zaten, werd er zacht aan de deur geklopt en kwam er een Franciskaner broeder binnen, dezelfde, welke Josef in het bosch den raad ge geven had om met zijne moeder naar Lau- benberg te gaan, en hem het gebed voor haar geleerd had. Men kan denken, hoe hij, vooral van Josef, met de hartelijkste vreugde ontvangen werd. Terwijl hij op termijn was., liep zijn weg dicht langs Alpbrunnen, en hij1 wilde nu den kleinen omweg niet ontzien, ten einde, volgens zijne belofte, Josef te komen opzoeken, en diens moeder, welke hij meende, dat nog zjek was, te troosten. Hij moest ter welsprekende parlementariër en Katho lieke voorman aan zijn hoorders mede deelde. Aan mij, begon spr. is de vereerende taak opgedragen, de katholieken te doen zien, wat de K. S. A. in deze 10 jaren deed. Dit is een zeer bezwarende taak. Niet omdat? de bescheidenheid ons zou verbieden, dit alles te zeggen. Neen, wanneer we toch dat alles vermelden, dan doen we liet slechts om onzen dank te brengen aan God voor hetgeen we met Zijn hulp en onder Zijn zegen moch ten verrichten ter Zijner eere, in het belang van Kerk en Vaderland. De taak, spr. opgedragen, is evenwel wél bezwarend, wijl hij wilde hij volledig wezen de vergaderden zou moeten vervelen met een ilorre opsom ming van cijfers, feiten, enz. Daarom citeert spr. slechts een enkele bladzijde uit het Katholieke Gedenkboek van Nederland, zoo juist verschenen, waaruit duidelijk de arbeid, door de K. S. A. verricht in die tien jaren spreekt. Meer er van te zeggen, acht spr. niet noodig. Wij zijn geen geheim genoot schap en onze jaarboeken e d. zijn alle publiek, (luid en lang onderhoudend ap plaus). Een ieder kan alles vinden wat hij verlangt, en daaruit spreekt, dat de K. S. Asteeds werkend voor het volk, daaronder niet een deel, maar immer het heele volk heeft verstaan. Altijd hield zij haar doel voor oogen. Zeker, te ont kennen valt het niet, wel waren er bij haar tekortkomingen, doch het was dan ook slechts menschenwerk. Niettegen staande deze kleine fouten, bleef zij toch in het goede spoor, waar zij steeds ge trouw trachtte te blijven aan de ge hoorzaamheid aan den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland, ingevolge art. 1 harer statuten. Zeer dankbaar ontving zij krachtigen steun van de zijde der geestelijke Over heid en even dankbaar aanvaardde zij de vingerwijzingen, haar zoo vaak van die zijde gegeven, o. a. door den Aarts bisschop, toen Z. D. H. bij de opening van het Retraitenhuis te Amersfoort zeide„Ik spreek de hoop uit, dat de leiders der katholieke beweging, de voor mannen van het maatschappelijk werk, eveneens herwaarts zullen komen, om zich ernstig te doordringen van de groote waarheden, welke het katholiek leven in zijn vollen omvang beheerschen en dat zij daarmee uitgaan om de katho heke beweging te bevruchten En waai de K. S. A liet vereenigingsleven be vorderde, veiloor zij allerminst de zorg voor het huisgezin uit het. oog. Zeker, het maatschappelijk werk moet verricht worden buiienshuis, maar waar de K. S. A. steeds meer menschen daar toe gaat brengen, wordt de arbeid ook over steeds meer schouders verdeeld, zoodat zoodoende de uithuizigheid eerder tegengegaan dan bevorderd wordt- Doch ook door haar daden bevorderde zij rechtstreeks de instandhouding van het katholiek geziu, getuige de vlug- stond met hen aanzitten en mede eten. Met het innigste genoegen vernam hij nu, hoe God haar zoo verwonderlijk gehol pen en aan zijn goeden raad en aan zijn gebed zoo bijzonderen zogen geschonken had. Moeder Marianne betuigde hem van hare zijde den hartelijksten dank en schonk hem eene ruime gift, welke Josef nog vermeerderde en liet hem eerst den vol genden dag vertrekken. Marianne leidde nu met Josef en Mag- dalena, voor wie hare toegenegenheid van dag tot dag aangroeide, oen stil en in getogen leven onder gebed en arbeid. De hoop, van de hofstede haars overledenen mans, weder aan te koopen, bleek ijdel te zijn, gelijk Josef dit wel vooruit gezien had. Zooveel te dringender hielden de brieven barer getrouwe vrienden van Pleunwalde, van den burgemeester en van vrouw 'Hillmayr er op aan, dat zijl de herberg de Beer zouden koopen, daa,r zij nu binnen weinige weken onder de voor schriften, de onderwerpen der Sociale Weken; getuige ook de pogingen om te beïnvloeden de Sociale Wetgeving; ge tuige haar medewerking tot organisatie der jeugd. AI die jaren toonde zij de juistheid te gevoelen der heerlijke woor den van mr. tleijdenrijck z.g.„Een natie zal, dunkt me, in hoofdzaak wezen, wat de opvoeding van haar heeft gemaakt. Geef haar zelfkennis, zelfverloochening, offervaardigheid ter verdediging van den geboortegrond, trouw jegens het gezag, ordelievendheid en zoovele deugden meer, zij alle werden gekweekt aan den hui- selijken haard, onder verwijzing naar een God, die loont en een God, die straft, door den kus eener moeder, die het best bij ondervinding weet, waar te vinden zijnde Weg, de Waarheid en het Leven." Ten slotte moet nog de vraag beant woord worden „Wat deed deK. S. A. Hierop geeft spr. het antwoord, dat de K. S. A. het belang van liet Vaderland gediend heeft. Door hare principieele werkzaamheid bevorderde zij dat naast de behartiging van stoffelijke belangen, ook werd aangekweekt liefde en eerbied voor het gezagbevorderde zij orde en rust in de samenlevingwerd door haar gesteund en gesterkt de grondslagen onzer maatschappij. Alsdan werkt de K. S. A. ter eere Gods, tot bloei der Moederkerk, tot heil van het Vaderland, tot steun mede aan den Koninklijken Troon waarop God onze Koningin spare nog jaren lang. Na deze stormachtig toegejuichte rede zong mej. Meijs zeer verdienstelijk het Kerstlied van Th. Verheij (woorden van pater Van Kerkhof!' O. C.) waarna last not least prof. De Groot een prachtige rede lneld over de apologetische beteekenis der K. S. A. Met gespannen aandacht werd naar dit professoraal en priesterlijk woord ge luisterd, totdat op het ein'tle de spanning zich ontbond in een donderend applaus, waartusschen luide kreten klonken ter hulde van dezen grooten Nederlandschen Dominikaan. Een geestdriftig gezongen „Aan U, o Koning der eeuwen", besloot de uit muntend geslaagde middagbijeenkomst. Nog had de lieer M. Lommen, voor zitter van „Jong Limburggelegenheid gehad in zeer waardeerende bewoor dingen voor het streven der K. S. A. mede te deelen, dat een feestgave door „Jong Limburg" in Nederland zal wor den verzameld, waarvoor mr. Aalberse met een kernachtig woord bedankte, er den nadruk op leggende, hoe deze daad van liet jonge geslacht een schoone be lofte inhoudt voor de toekomst. De avondvergadering was nog drukker bezocht en de tegenwoordigheid van Mgr. Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, gaf er een hoogere wijding aan. Er lieerschte dan ook een opge wekte, blijde geest. Het zangkoor „Arti et Charitati" bracht verschillende liede ren op inderdaad kunstvolle wijze ten geh»jre. deeligste voorwaarden te bekomen zou zij'n. Nu meenden zij dan in dat aan houden de roeping- .Gods te vernomen, raadpleegden den pastoor en eenige ver standige vrienden en trokken werkelijk derwaarts. Op hunne reis naar Pleun walde kwamen zij weder te Mahlingen aan, en werden hier met de vorige vreug de en vriendschap ontvangen en vonden er in de herberg alles in de beste orde. Beata was als tot een nieuw leven op gewekt, sedert zij haren verloren zoon wederbekomen had; en deze spande in derdaad alle krachten in om zijn vorig wangedrag te vergoeden en voor zijne moeder een waarlijk getrouwe, dankbare en gehoorzame zoon te zijn. Zijn been bleef, zoo lang hij nog leefde stijf en krachteloos; 'twas voor hem een duur zaam gedenkteeken zijner zedeloozo jeugd. Het doet niets af, zeido hij tot Josef, ik had verdiend, beide beenen te ver liezen, dewijl ik daarmede zoo lang op slechte wegen gegaan hen. Ik moet God De tijding door den algemeenen ad viseur der K. S. A., prof. Aengenent gebracht, dat Z. H. de Paus, blijkens telegrafisch bericht van kardinaal Merry de Val, den volijverigen directeur van het Centraal Bureau, mr. Aalberse had benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius den Grooten, verwekte warme geestdrift, die nog eens losbarstte toen de Aartsbisschop mr. Aalberse het rid derkruis op de borst hechtte. Dit is een feit van de grootste beteekenishier mede toch is de geheele Katholieke Sociale Actie geadeld en wel door het hoogste kerkelijke gezag. In plaats van den oud-minister mr. Kolkman, die wegens ongesteldheid ver hinderd was, sprak daarna mr Aalberse over de grondgedachte vaii de Katho lieke Sociale Actie. De K. S. A., zoo zeide hij, moet worden de groote sociale organisatie, die alle katholieken in Nederland omvat. De tijd kan komen dat een georganiseerd op treden van ons geheele katholieke volk dringend noodig is. Dankbaar wil spreker erkennen de groote vrijheid der katho lieken in ons land, en dat hun invloed stijgende is. Wij moeten ons echter aaneensluiten, zoo ging spr. voort, om gereed te zijn als eens de onzalige strijd tegen ons mocht uitbreken. De wijze, waarop in het afgeloopen jaar de strijd tegen ons gevoerd is, geeft waarlijk wel reden tot bezorgdheid. Voorkomen is beter dan ge nezen. Had men in Duitschland en Frank rijk zich tijdig krachtig georganiseerd, dan ware wellicht in Duitschland de kuituurkamp niet uitgebroken, en was Frankrijk niet de treurende dochter der Kerk. Spr betoogde ten slotte, dat voor den groei der K. S. A. noodig is, dat de K. S. A. doordringe op het platteland, en nog danken, dat Hij het eene been geheel en het andere half heeft laten behouden. Beter is het, kreupel in den liemel te komen, dan vlug ter been in de hel I Er welde evenwel in bet geheim nog een traan in zijne oogen op, als hij Jo sef met zooveel kracht en moed uit den wagen zag springen, of de trappen op en afloopen. Dit geluk het geluk van vlugge en gezonde ledematen had hij vroeger ook gehad en hij 'had het door zijne eigene schuld verloren. Te Pleunwalde wachtte reeds vrouw Hillmayr op Marianne en de haren en was van harte verblijd, hare oude vrienden weder zoo gezond en frisch bijl zich te zien. Do burgemeester kwam hen nog denzelfden avond hunner aankomst groe ten, en overlegde toen met Josef en Ma,- rianne alles wat er ten aanzien van den voorgenomen aankoop der herberg, waar toe liij! reeds de noodige voorbereidingen en voorloopige afspraken gemaakt had, nog te doen stond. Die sclioone zaak kwam er een hartelijke samenwerking kome- tusschen priesters en leeken. De bekende Franciskaan, pater Bor romaeus De Greeve sprak ten slotte over het onderwerp; Steunt de K. S. A. met de hem eigen geestdrift en zeggingskracht. Onder luid applaus der vergadering con stateerde de eerw. spreker, dat de K. S. A. niet zal vergaan maar blijven werken tot heil van het Nederlandsche volk. Wacht niet, zoo besloot hij, tot ze U vragen om zich aan te sluiten, maat pak aan en vraag waar men U kan wach- ren om hun steun in ontvahgst te nemen. Had reeds 's middags bij het gezamen lijk diner een vlammende toast van prof. Aengenent op H. M. de Koningin liet patriotisme hoog doen oplaaien, toen in de avondvergadering de telegrafische dankbetuiging der Koningin op de Haar gezonden telegrafische huldebetuiging werd voorgelezen, uitte zich aller geest drift in een spontaan gezongen „Wil helmus." Op het einde dankte Mgr. Van de Wetering uit naam van het doorluchtig episcopaat, uit naam ook van het Katho lieke Nederland voor het vele goede door de K. S. A. in de afgeloopen 10 jaar tot stand gebracht. De uitmuntend geslaagde vergadering werd daarop door den heer W. H. Boo- gaert op de gebruikelijke wijze gesloten. I T T li I 13, Gedachteniskerk. De particuliere correspondent van „Het Centrum" schrijft uit Rome, dato 3 Januari 1914 Gisteren werd zeer plechtig de nieuwe Kerk van het H. Kruis als gedenkteeken nu aan Josef; hij had er het meeste voor geboden. Van zoo hulpvaardige en ver mogende vrienden, als de burgemeester en vrouw Hillmayr waren, ondersteund, verhief hij, door vlijt, billijkheid' en recht schapenheid, deze herberg in korten tijd weder tot haren vorigen bloei. Zichtbaar was Gods zegen in alles met hem, en hij verliet liem niet, dewijl hij, als een waarlijk Christelijke waard, niet zoo zeer zijn eigen voordeel zocht, maar steeds de eer Gods en het welzijn zijner gasten zijn doel was. Met zijne oude, ja, met toenemende liefde zorgde hij voor zijne moeder, die na eenige jaren van onge stoord geluk zacht en vreedzaam in zijn armen ontsliep-. Overbodig is het te zeggen, dat Josef en Magdalena een gelukkig paar werden op wie ruimschoots de zegen nederdaalde welke is beloofd aa,n de getrouwe opvol gers van Hot vierde g e b o d.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1