ïoes. eekbank OES Dinsdag 6 Januari 1914. Tiende Jaargang. tlelburg, Vtiscbijnt eiken M11HDAS-. WQtKSOAG- en VBIiOAGAfOHO. )en Haag. iWSo. 3. Vel Longtering. OEDER JEDPILLEN. der s. an Genezing der an J. DONKEÜS, 250 en f 100—, idbrieven der ale Strijkinrich- billijk tarief. uid-Beveland. Dit ndiner bestaat i 6 Wadzliden. EERSTE BLAD. K. S. A. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben f te toegepast n„bij klier- meringen in bij zenuw- na de influ- dan de voor in. Zij werkte lar zij werkte elijkè bijwer- DEM A DE. 5 en Drogisten [ezicht, winters, |nz. Philoderme |de flesch. jng), ontsteking living der stem- Jteking der lucht- lontst king der luwdheid (moei- feratel in de keel, 1 de ademhaling, Jicht slapen, uit- Ij of groenachtige I itiglieid (asthma) Iheden aan borst len de beroemde |;ers Jaspers, die Inelde kwalen ge- an 30 pillen. [rkensziekte, zog- I Varkens, Zwarte Jikpijn bij koeien eer, Hoefsmee-, J, Tandenborstels, bne en verzilverde, Perenrood, Teer- I ortsthermometers, llaasjts, Verband- liiita Pastilles, Per- li. Ind middel tegen |Bloedarmoede. Zij en en geven goed br doos. Jlapelooze nachten luwd zijt en niet Ps avonds voor het Borstpoeder in een warme melk, thee, iende zult gij een Imgen en uw borst en slechte vochten ;ier kortborstigheid. fat, neem een Borst- verkuudheid voor ts f 0.50. s Borstpleister, deze In veroorzaakt nooit Tbchen jong en oud fare, zekere en spoe- i met Jaspers Borst- infeilbaar tegen de in de zijde, stijven beid in de spieren en van lever- en nier- ie door verkoudheid, al of zwakheid ver- f 0,37'/a- is, orgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Ganzepoortstraat C 209, GOES Beclameberich'ten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels yoor 26 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m pfe I 11 I handen, voeten of oogen. pm I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke I Z 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I U of oog; 1%^%^ duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank" te Schiedam. gulden bij gulden bij gulden bij P" I I verlies van een I 11 I verlies I verlies van M I 11 I hand, voet I I IH I van een I I een W I |VU of oog; IUU duim; W wijsvinger. W gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wie, dio ais rechtgeaard Katholiek er niet met alle krachten naar streeft een gehoorzaam kind des Pausen te zijn, van dien Paus vooral, die als een Pius X, een in Christus herboren en voor Chris- I tus herwonnen wereld als eenig erfstuk van zijn pontificaat wil achterlaten. Gehoorzaam, niet slechts waar het geldt het opvolgen van 's Pausen bevel, maar ook waar het geldt het tegemoet- komen aan zijn wenschen en verïangens. Wij, die onzen vaderlandschen bodem, B geheiligd door het apostolisch werk van I een Willebrord, het maxtelaai-sbloed van I een Bonifacius, zoo gaarne willen ma- B ken tot het erf, waar Christus' geest en I Christus' wet wordt geëerbiedigd en na- I geleefd o,p geheel bet breede terrein van I het maatschappelijk leven, wij hebben een l allerschoonste gelegenheid om onze aan- hankelijkheid aan Christus' pjaatsbeklee- der, als echte 'zonen van het Katholieke f voorgeslacht, te toonen, n.m. door met 3 hart en ziel ons te hechten aan dat f instituut, hetwelk de nood der tijden deed geboren worden en dat ons volk H tot een lichtbaak strekte in den f donkeren nacht van sociale verwarring k en sociale beroering, waar de bark van I zoo menig veelbelovend werk, der ge- meenschap ten heil, dreigt te stranden t op de Scylla der onverschilligheid en te- B genwerking of te verzinken in den Cha- rybdis van het aan God en godsdienst 3 vijandig Socialisme, a KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE pi kort- LË weg K. S. A. heet dat instituut en er M is geen dorpje zoo klein, geen gehucht zoo ver .afgelegen in ons lieve vader- land of men kent er dat instituut. H W,at heerlijke panégyrique zou er over te schrijven zijn! Hoe zou men kunnen uitweiden over den juisten, logischen op- zet van het werk met zijn centraliseerinjj I van alle katholieke, vaderlandsche, sociale krachten, zonder dat eenige dwang wordt, gevoeld. Hoe zou men een heerlijke schil- dering kunnen ophangen van. de resultaten, die de arbeid van het Centraal Bureau I de hartader der K. S. A. heeft bereikt aan verlevendiging van het Ka- I thoJiek bewustzijn bij de massa, aan ver- I dieping der godsdienstige overtuiging, aa.n I opwekking van tiet ware, Christelijike so- lidariteitsgevoel, aan belangstelling voor I de sociale kwestie, waaraan de Katho- '2 lieke Kerk biet vreemd kan blijven, wil f zij niet haar heerlijke roeping ontrouw I jvorden. Hoo zouden wij den vrijen loop kun- I nen laten aan onze bewondering, waar- v deering en erkentelijkheid aan de mannen, wier practische blik, wier edel gemoed, i >vier Katholiek hart vooral de K. S. A. ontwierp, begon en leidde, op de eer ste plaats den volijverigen directeur van het Centraal Bureau, den heer Mr. Aal- berse, op wien dr. Schaepman's profe tenmantel viel, wat betreft het juist schou wen in den tijd en het vooruitzien van wat noodig is om de volksnooden te le nigen en den tegenstander bij de her vorming der maatschappij vóór te zijn, opdat die hervorming kan geschieden 111 den waren geest, d.w.z. in den geest van Hem, wien alle macht is gegeven in den hemel en op de aarde. Wij zoudenDoch genoeg, wij willen aan den vooravond van het feest van het 1 O-jarig bestaan der K. S. A. er op wijzen, dat de duidelijke^ onomwonden en tastbare bewijzen van J belangstelling door den Paus, door diens staatssecretaris, door onzen kardinaal, door den doorluchtigen metropolitaan der Nederlandsche kerkprovincie en zijn suf fragaanbisschoppen aan het instituut der Katholieke Sociale Actie èn vroeger èn ook nu bewezen, ons, Katholieken den zedelijken plicht opleggen, om met ver zaking van alle voornaam-deftige of koel gewilde onverschilligheid, met verzaking vooral van dien ellendigen geest van vit terij, haarkloverij en de kleingeestige zucht tot het leggen van zout o-p den staart van alle mogelijke miscroscopisch kleine gebreken, die er misschien wel eens bijl de K. S. A. waren te vinden, onze, door alle partijen ons benijde Katholieke Sociale Actie royaal, loyaal en van ganscher harte te steunen, met ons geld, met onzen invloed, met onze talenten, met geheel do volheid onzer toewijding aan de Roomsche zaak. Die Pauselijke en bisschoppelijke waar- deeringsbetuigingen leeren ons, dat de weg, dien de K. S. A. betreedt, de ware en goede is. Waarom dan nog geaarzeld dien >veg op te gaan? De drieletter K, S. A. zijl voor ons. oog w.at het „in hoe signo vinces" was op Constantijn's labarum voor zijn soldaten: een strijdkreet, een leuze, een aansporing tot werken en handelen en strijden en kampen voor Gods eere en de wederge boorte van onzen tijd en van ons volk in Hem, die Het Licht der wereld is en alzoo haar sociale Redder bij uitnemend heid. Hoog de K. S. A. en van harte een ad muitos annos! V Eenzijdig of veelzijdig 7 Velen verwachten wonderen van de openbare leeszalen voor de veelzijdige ontwikkeling des volks. Brengt. zoo meenen zij het domme on- belezen publiek in de stemmige ruimte der met boeken en tijdschriften opgevulde leeszaal en, als door de too- verstaf eener weldoende fee geraakt, komt het geestelijk verrijkt en veelzijdig ont wikkeld na een vlijtig bezoek dezer nuttige inrichting in de maatschappij terug. Wie het waagt tegen de openbare, d. w. z. neutrale leeszalen zijn stem te ver heffen, wordt bij de middeleeuwsche duis- terlingen ingedeeld, zooals het onlangs in de Staten van Noord-Holland den Ka tholieken mr, Reijmer van de zijde des heeren Duys der S. D. A. P. te beurt viel. Toch blijkt uit do samenstelling van den lectuur-inventaris dor openbare lees zalen, dat de ontwikkeling die men daar komt opdoen juist eenzijdig belooft tei worden, zooals ook uit onderstaande cor respondentie van den Frieschen briefschrijf ver van „De Tijd'' blijkt, die het heeft Do leeszaal te Franeker. Men schrijft ons uit Franeker: Ongetwijfeld zijn de verwachtingen te leurgesteld dergenen, die nopens de dezer dagen te Franeker geopende leeszaal en bibliotheek de illusie koesterden, dat deze zeer veel tot het bevorderen van de liefde voor het beoefenen van wetenschap en kunst zouden bijdragen. Dit zal reeds dade lijk beaamd worden door ieder Katholiek bij het vernemen der mdtledeeling, dat in de bedoelde leeszaal de geheele bi bliotheek van het Franeker „Nuts"- departement is ondergebracht. Men kan het bij onze geloofsgenooten sinds vele jaren als bekend veronderstel len, dat de bibliotheken van ,,'tNu.t" een groote massa ongezonden leeskost bevat ten. Voor zoover het de genoemde leeszaal betreft, kan dit laatste zonder vrees voor ernstige tegenspraak beweerd worden, niet alleen nopens de daar op tafel liggende romans, Anti-kerkelijke kranten en tijd schriften, maar ook o.m. ten opzichte van de daar ter beschikking van het lezend publiek gestelde werken over natuurkunde, godsdienst en geschiedenis. Evenmin als de Katholieke kunnen de geloovige Pro- testantsche lezers en lezeressen, zonder gevaar te loopen hun Christelijk geloofs leven te dooden, zich aan de beide eerste der laatstbedoelde drie bronnen laven. Met uitzondering van slechts enkele witte ra ven zijn toch zoowel de bezoekers als de bezoeksters dier leeszaal niet in bet bezit eener dosis Gods- en natuurkennis, als voor hen noodig is, om tijdens of na het verorberen der hen daar onder den titel van wetenschappelijke beschouwin gen over den Godsdienst en de natuur opgedischte litteratuur te kunnen achter- j halen, welke van de daarin opgenomen of voor het voetlicht gebrachte bewerin gen en vertoogen onderscheidenlijk als waarheid en leugen bestempeld moeten worden. Een soortgelijk oordeel dient ook geveld te worden nopens hun kennismaking met de zich in de Franeker leeszaal bevindende geschiedenisboeken. Of zijn de laatstbe- j doelde pennevruchten soms afkomstig van onpartijdige en waarheidlievende gescbied- vorschers, gespeend van de bakersprook jes, waarin de Katholieke Kerk als een vijandin van beschaving, wetenschap en kunst, van volksontwikkeling en volks welvaart ten tooneele gevoerd wordt. Al lesbehalve. Wij kunnen dan ook aan de door Franeker's burgervader tijdens de opening der bedoelde leeszaal geuite be wering, dat zij tot verheffing van het wetenschappelijk peil der menschheid me dewerken zal, geen geloof hechten Eerste Kamer. Vergadering van Wioensdag 31 December. Toen Woensdag de heer v. Kol (S. D. A. P.), nadat de Kamer een hoeveelheid klein goed had afgehandeld, om twaalf uur zijn Dinsdag afgebroken rede voltooid had, sloot de voorzitter, de vergadering en gingen de heeren heen, om Woensdag 7 Januari de Indische Begrooting verder onder handen te nemen. De heer Van Kol uitte een beduidende hoeveelheid wenschen in het belang van de moreele, de verstandelijke, de licha melijke en de economische opheffing v,an de inl.andsche bevolking. Onder welke wen schen er meerdere waren, welke men van harte kan onderschrijven. Zooals bestrij ding v,an het concubinaat, een opium verbod, een onderzoek naar den omvang van den kinderarbeid, het verspreiden van practische landbouwkennis, maatregelen voor den opbloei van een inlandscho grootindustrie. Spreker raakte ook de onderwijsquaes- tio aan. Hij vereenigde zich te dien aan zien met het standpunt des ministers en verlangde dit ook van de Rechterzijde. Zooals hij zeide in het belang van 't Chris tendom zelf; wijl het Christelijk onderwijs wat hij zou betreuren zou kunnen geschaad worden door een nog wel niet bestaande, doch door overijver te wekken wantrouwen van de zijde der Mohamme danen. Tweede lustrum „De R. K. Middenstander." Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het bondsblad „De R.-K. Middenstan der", officieel orgaan der diocesane bon den in Utrecht, 's Bosch, Breda en Roer mond, verscheen dit orgaan Donderdag in feestkleedij. Het bevat veie bijdragen van bekende en hooggeplaatste mannen. Zoo o.a. van de Zeereerw. heeren dr. Nouwens, dr. v. Beurden, past. Meule- man, kap. v. Overvelde, kap. Simonis en de heeren mr. Aalberse, dr. Kuyper, prof. Anne Anema, W. C. J. Passtoors. Voorts gaat dit nummer vergezeld van een plaat, bevattende de portretten van den stichter der Hanzebode, dr. J. Nou wens, van de vier Diocesane Voorzitters der Hanzebonden, Utrecht, Den Bosch, Breda en Roermond en van den voorzitter der Utrechtsche Leo Vereeniging, als zijn de de oudste R.-K. Middenstandsvereeni- ging v,an Nederland. (Centrum.) De onderwijskwestie. De Antirev. „Rotterdammer" schrijft: Vrede door recht. W,e jagen naar vrede: We smachten ernaar. Maar het zij: vrede door recht. Een valsche vrede op schoolgebied begeeren wijl niet. Hoeden dan zij, die hier tot beslissing geroepen zijn, zich voor het gevaar, dat door het genoegen nemen met zekere con- De Regeering en de geïnterneerden. Een redacteur van het Haagsche Persbu reau M. S. Vaz Dias heeft, naar aanlei ding der berichten omtrent het bemidde lend optreden van Mr. Troelstra inzake de Indische Partij bij de Regeering, den heer Troelstra om inlichtingen gevraagd. Hij deelde mede, dat hij uit het onderhoud met de geïnterneerden reeds vóór de Be- grootingsdebatten een indruk had ontvan gen, dat hun opvattingen omtrent de ver der te volgen taktiek zoodanig waren, dat er voor de Regeering geen grond kon zijn het interneeringsbesluit te handhaven. Deze meening werd bevestigd door de overeenstemming, die in een conferentie met de Soc.-Dem. Kamerfractie en de ge- interneerden over de noodzakelijke grond slagen en taktiek eener levensvatbare In dische beweging werd verkregen. Begrij pende, dat de Indische Regeering van de Kamer geen votum zal krijgen ter af keuring van het gevallen besluit, maar dat door mededeeling van het werkelijk stand punt van de geïnterneerden, zooals dat na bovenbedoeld overleg was vastgesteld, de Regeering het interneeringsbesluit niet zal kunnen handhaven, heeft Mr. Troelstra, voordat de Minister in de Kamer had gesproken, in een onderhoud met den Minister van Koloniën een door de ge- interneerden geteekende verklaring, waar in die grondslagen en taktiek waren op genomen, voorgelezen. Deze verklaring is daarna door de geïnterneerden aan den Minister toegezonden, met een verzoek om een .audiëntie na de rede van den Minister. Mr. Troelstra verklaarde ons ver der: w,at mij iri deze zaak aangenaam heeft, getroffen, was ©enerzijds de houding der geïnterneerden, die geen stap wcnsch- ten te doen, waardoor op hun eigen over tuiging en waardigheid inbreuk werd ge maakt, en anderzijds die van den Minister, die van hen geen enkelen zoodanigen stap heeft geëiseht. Waar blijft Dujjs? Ja, waar blijft hij, de Zaandamsche veel- prater? In de Kamer hoor je of zie je er niks meer van zegt „De Volksbanier". De al gemeene beschouwingen zijn gehouden zonder dat Duys een woord heeft gespro ken, het Justitie-debat, het Post-debat, het Spoorweg-debat, het Waterstaats-debat., bij dat alles geen woord van Duys, geen enkel. Maar er is nu geen Christelijke regee ring. 't Is nu een kapitalistische Vrijzin nige regeering en dit heeft hij te steunen en te sparen. De S. D. A. P. en de Vrijzinnigheid zijn een. Tienjarig bestaan van de K. S. A. Naar wij vernemen zullen dé Hoogwaar dige Bisschoppen op de feestvergadering van de K. S. A. te Utrecht zich laten vertegenwoordigen, terwijl Z. D. H. de Aartsbisschop persoonlijk de avondverga dering zal bijwonen. Van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem werd voor de „feestgave" een gift van f 100 ontvangen. II! i cessies, die onze rechtspositie wezenlijk onveranderd laten, onze stelling redde loos wordt prij'sgegeven. Het is nu: er op of er onder. iWie thans, om zeker dadelijk succes te be reiken, zich met halve maatregelen te vreden stelt, veroorzaakt onherstelbare schade. De rechtskwestie moet opge lost worden. In de formuleering lean zich verschil openbaren, maar wij vermogen niet in te zien hoe materieel eene an dere oplossing kan worden aanvaard dan die, welke met eerbiediging van beider paedagogisch beginsel aan openbaar en bijzonder, aan neutraal en Christelijk on derwijs, algeheele finantieele gelijkstelling waarborgt. Nooit mag de zucht naar verademing leiden tot prijsgeving van hetgeen do rechtseisch gebiedt. Verwachting tot den avond van 6 Jan. Stormachtige, later tijdelijk afnemende zuidwestelijke tot westelijken wind. Betrok ken tot zwaarbewolkte lucht. Regen. Wel licht sneeuw of hagelbuien. Iets kouder. Het spoorwegongeluk bij Beilen. Naar het „Vad." meldt, heeft de zwager van den bij het ongeluk omgekomen heer Punt bij den burgemeester van Beilen een officieele klacht over de verdwenen porte feuille met geld ingediend. Dit staat in verband met het feit, dat nog andere pa pieren van wijlen den heer Punt zoek zijn, o. ,a. diens getuigschrift als stations chef in Transvaal en eenige fotografieën. Het blad vernam, dat volgens de offi cieele lezing het ongeluk vermoedelijk ver oorzaakt is door het breken van een wis selstang door onbekende oorzaak, waar door het wisselslot buiten werking werd gesteld. Bij het onderzoek is gebleken, dat de bodems van de verbrijzelde wagens niet uitgezakt zijn; dat van geen enkel rijtuig een as is gebroken en dat de trein niet harder heeft gereden, dan geoorloofd was: 75 K.M. per uur. Er waren ook geen oude wagens in den trein, wel van het merk 1907. Hofrouw. Wegens het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder v.an Zweden, heeft >'t Hof met ingang van 3 'dezer een week middel baren en twee weken lichten rouw aan genomen. Voor het Huis van H. M. de Koningin- Moeder is een rouw van drie maanden vastgesteld. Raout ten Hove. Tengevolge van de wegens het over lijden der Koningin-Moeder van Zweden bevolen verandering van het galabal ten Hove in een gala-raoüt had de Nieuw jaarspartij ten Koninklijken Palëize Vrij dagavond niet het feestelijk karakter vaiï anders, hoewel door de verschijning dei- gasten in ambts- of hofeostiYum het gala- kenmerk bewaard bleef. Daardoor had de avond een eenigszins ander verloop. De Koninklijke gastvrouw en gastheer hielden' na 9 uur wel het cerclo van gelukwensching voor de vreemde gezan ten met hun dames en leden van hun legatie-personeel, maar deden ditmaal niet de cercmonieele intrede in de baalzaal, voorafgegaan en gevolgd door den stoet van hofdames, do groot-officieren, kamer- heeren, adjudanten en andere officieren van het Militaire Huis. Dit feestelijke oogenblik was achterwege gelaten. De Koningin en de Prins verschenen daar ditmaal zonder dien schitterenden staf en zonder dat muziek hun binnen komst begeleidde. Noch in de groote, noch in de kleine danszaal was een orkest. Evenzeer miste men de tegenwoordig heid van H. M. de Koningin-Moeder we gens de bovenvermelde reden. Uiteraard bepaalde zich de partij tot een rondwandelen 'van de genoodigden in de luisterrijk verlichte zalen en ver trekken en tot onderlinge begroeting en conversatie, afgewisseld door een bezoek aan de met roode anjers versierde buffet tafels tot hot gebruik van de thee of van .avondgerechten. H. M. de Koningin zoowel als Z. K. II. de Prins lieten zich in de groote zaal velen uit de dames, en heeren gasten voor stellen of begaven zich naar andere sa lons, waar de Vorstelijke personen zich eveneens met bezoekers onderhielden. Er- waren ongeveer 1000 uitnoodigin- gen uitgegaan. Het korps vlag-, opper-, hoofd- en verdere officieren van zee- en landmacht en van het. Indisch leger in de residentie vormde een sterk aandeel van De partij was te IH/2 uur afgeloopen, vroeger dan de gewone hofbals plegen te eindigen. (»C.") f I I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1