iduitslag. No. 3 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 3 Jan. 1914. menmagazijn. E. VERBEEM, does. >ene Dienstbode >n 1.1. bejaarde Nleid oi mm, net Meisje [loosterbalsem| sene DIENSTBODE BINNENLAND. UIT DE PERS. ing IretvandenheerM. v.Lankveld heer M. van Lankveld, Peel- lat 79a, te Boekei (N.-B.) ver- irt ons Benige jaren geleden werd ik betast door een hevige huid- ue, welke in korten tijd mijn sen en handen met kleine Keltjes en bultjes bedekte, t den dag werd het erger en J slotte waren mijn beide on- |armen en handen geheel met leertjes en bloedende kloven .dekt, terwijl de huid begon af j schilferen. Onuilstaanbaar was t jeuken en de pijn. Helpen ed mij niets, wat ik ook pro- erde, en ik vreesde reeds mijn ndeu te moeten verliezen. |lukkig wendde ik toen den uosterbalsem aan en deze hielp direct. Langzaam maarzeker Igon de genezing, de jeuk en pijn verdwenen, en nadat ik J potjes Ktoosterbalsem gebruikt |id, waren mijn handen geheel al genezen. De Klooster Sancfa paulo, een heilzaam geneesmiddel tegen lidaandoeningen, zweren, oude en euwe wonden, brand- en snijwon- ïn, spierverrekkingen, spit in den rg, alle rheumatische aandoeningen aambeien. Prijs per pot van 50 gram lö ent, van 100 grain f 1.20, van 50 gram f2.50. Eischt rooden and met handteekening van d' n lleneraal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Hrogisten, apothekers en de he tende depothouders. Het gebruik van Jmt steeds toe in den prijs van 45 50 cent per pond. ILTIJD VERSCH VOORRADIG! Wegens vertrek naar Amerika raagd tegen Mei a.s. Slagerij VAN HOVE, Goes. Met L Mei 1914 gevraagd A. v. HOOTEGEM, Kruiningen. Terstond gevraagd Schijn en werkelijkheid. Ju schijn is hot socialisme de redder en opheffer des minderen volks, diens vertrooster in den nood. In werkelijkheid? De lezers schorte zijn oordeel op tot na de lezing van onderstaand relaas over een socialistische vergadering te Gent, on langs gehouden ter bespreking van propa gandamiddelen om de socialistische partij krachtiger te maken. De bijzonderheden zijn ontleend aan „De Waarheid", orgaan der Belgische afgescheiden socialisten. Do bespreking duurde vier en oen half uur en liep uit op een reeks klachten, hij- zonder over den bouw van het nieuwe socialistische feestpaleis te Gent, dat. 2% millioen of meer zal kosten. Als aanleiding maakte men de aanwezi gen bekend met het doel der vergadering. Daarop wil een jonge man het .w.oord nemen. Een hevig rumoer ontstaat, maar ten slotte kon hij sproken. Wij knippen het voornaamste uit het geen. hij zeide „Wij zijn hier samengeroepen, heeft de voorzitter daar zoo even gezegd, om over de belangen der partij t.c spreken en ge wichtige besluiten te nemen. Welnu, vrienden, de partij is in verval. Al de geestdrift is gedoofd, het geloof in onze beginselen is vernietigd. En aan wie do schuld? Aan de leiders, de aanvoer ders, welke van het socialisme een koop- handelszaak hebben gemaakt. Onze beginselen zijn opgeofferd aan den handel en wij zoo ver en zoo laag gedaald, dat wij een zwendelaarspartij zijn gewor den. (Protesten aan de bestuurstafel). Ik herhaal dat dus onze partij in verval is, en hoo kan dat anders? Wij hebben de kapitalisten, de beurs mannen, de fabrikanten, allen uitgeschol den voor dieven en bedriegers, die de werklieden bestelen op hun loon, op het voortgebrachte werk, en de beursmannen waren nog de. ergste bedriegers van allen. En nu zijn wij daar bij ingelijfd en aan gespannen. Hoe grooter millionair, hoe be ter en liever hij in ons midden is ge zien. (Onderbreking aan de bestuurstafel). Anseele roeptmaakt het kort. Wat ik zeg hindert u allen. Gij'1 gevoelt dat ik de waarheid zeg en ge meent mijl op zijdo te duwen, maar gij- zijt er niet. (Nieuw en lang geroep en gewoel.) Hoort naar de klachten der werklieden welke in de fabrieken en werkhuizen van I „Vooruit" G shaven, over den dwang, de ty- rannie, de uitbuiting, die er veel erger is dan bij de kapitalisten. Overal opjaging en zweetstelsels, 'lis schande, 'tis misdadig. (Onderbreking.) .Ziet onze chefs gearmd met de uitbui ters aller kleur eu geur samenspannen om de werklieden te onderdrukken. -De partij moet naar den ondergang, door de schuld van hen die met de partijlei ding zijn gelast. De meesten zijn genieters die willen rijk worden, het zijn parvenu's. (Aanhoudende toejuichingen; van den kant van de bestuurstafel hamergeklop.) Om de kroon op hun vernielingswerk der. partij te zetten laten zij een gebouw maken dat twee en een half millioen zal t kosten. De hongerlijders kunnen er ver- t gadering in houden om over hunne el- I lende te spreken. (Uitroepingen)". Wij moeten ons helaas in de aanhaling bekorten en geven alzoo hot eind van het verslag: Vervo.gens hebben een aantal beschul digden zich verdedigd. Men heelt him ver weten, dat zij een heerenleven leiden, ca deautjes krijgen en gespot met hunne op offeringen. Een wever heeft gevraagd of het niet - heter zou geweest zijn, met het geld van het feestpaleis, het brood af te slaan en het pensioen te vorhoogen, enz. Nog een andere spreker noemt het hou wen van liet feestpaleis eene geldverspil ling. Do zitting word om middernacht opge heven. Men discuteerde in de groepjes voort". De conclusie, welke de lezer na kennis name van het bovenstaande heeft getrok ken zal wel dezelfde zijn als de onze, n.l. dat er geen grooter uilskuikens rond- loopen, dan diegenen welke gelooven, dat do ware en blijvende verbetering van sociale misstanden door het socialisme wordt gegeven. Maar ze loopen toch het roode vaandel achterna bij duizendtallen! Denk aan Ockhuijsen, den goochelaar, le zer! Die placht zijn toeren te beginnen met. de spreuk: „De wereld wil bedro gen worden, dus laten wijl haar bedrie gen". Daarin zit het geheim. Zoo heet de bekende socialistische coöpc- ratie te Gent. Ambtelijk Gebed. In de Staten van Noord-Hollancl is een voorstel om het ambtelijk gebed te doen vervallen met groote meerderheid ver worpen. De „Nederlander" noemt dit besluit niet minder merkwaardig dan de bijomstandig heden die liet vergezelden. „De mannen van rechts vormen on geveer een derde deel der Staten. Door eigen kracht hadden zij dus het ambts gebed niet kunnen handhaven, maar zeer veel liberalen en zelfs radicalen, zoowel Israëlieten ais Christenen hebben met hen meegestemd en hun do overwinning ver schaft. ,Niet omdat zij zelf aan het ambt- gebed waarde hechtten, maar omdat zij hen niet voor het hoofd willen stooten, die er wol aanhechten „Voor velen hunner was deze vraag beslissend: wenschen de rechtsche sta tenleden het ambtsgebed to behouden? Zoo ja, dan dringen wij hun onze ziens wijze niet op, al kunnen wij de hunne ook niet doelen." Het voorstel tot afschaffing was niet vooraf in do afdeelingen of door eene speciale commissie onderzocht en Gedepu teerde Staten gaven geen praeadvies. De gedachtengang was, dat ieder lid op het punt in quaestie toch reeds lang eene gevestigde overtuiging had en zich dus door de argumenten van anderen niet zou laten meeslepen. t Ook de Gedeputeerde Staten waren vóór het behoud van het gebed. „Do mannen van rechts", zegt de „Neil", mogen dus tevreden zijn, maar tevens een woord van waardeering over hebben voor de vele mannen van links, die hen steun den en daardoor werkelijk echt vrijzin nig hebben gehandeld. Moge het nu ook zoo gaan in den Amsterdamschen Ge meenteraad, want ook daar is de quaestie weer aan de orde gesteld. Zulke quaesties komen periodiek terug. Is de aanval een maal afgeslagen, dan wordt hij na eenigen tijd hernieuwd. En in de Staten van Noord- Holland èn in den Raad van Amsterdam zijn er ook vroeger aanvallen geweest, maar elke vroegere overwinning geeft bij latere heropening van den strijd een voor sprong." Standbeeld voor Gebr. De Witt. Het comité voor een standbeeld to Dordrecht ter eere van Johan en Cor nells de Witt, heeft, uit naam van de in Frankrijk wonende leden der familie Do Witt, een aanzienlijke gift ontvangen. Gelijk bedrag is gezonden aan het Haag- sche comité ter eere van Johan de Witt, (D. Crt.) Minister Treub's plannen. „Het Centrum" schrijft: Minister Treub heeft van zijn plannen ten aanzien der Invaliditeitswet in de verleden Dinsdag gehouden Kamerzitting een overzicht, gegeven, en men kan het, na hem gehoord te hebben, slechts te meer betreuren, dat zijn voorganger thans in het Parlement, een plaats mist. negen behulpzaam te zijn bij de op- Lssmg van 2 ziek geweest zijnde ren en andere huishoudelijke bezi,- ;den. Kost, inwoning en hoog lp° ehoeft niet te schuren of te wasscne VERBEEM, Winkelier, Goes. Wordt gevraagd voor den Haag in iizin een Is tweede meid, tegen 1 Februari; Loon f 120 en f 26 waschgeld. Brieve urean van dit blad, letter H. Josef zag in zijne blijde verrassing, dan eens naar den burgemeester dan weder naar de geldrollen. Al lachende maakte de burgemeester hem de opmerking: Ziet gij niet, 'twas dan toch waarlijk zulk groot ongeluk niet voor u, dat gij hij den waard in „den Beer" uw logies genomen, en daar die valsche daalders ontvangen hebt? Zij warén wel is waar slechts van lood en tin, maar zij hebben li toch meer aangebracht, dan indien zij- van goud geweest waren. En zij hehben li geen onaanzienlijke bijdrage tot den aan koop van de herberg „de Beer" opge leverd. Josef dacht aan het spreekwoord zij- nel' moeder, en zeide met een lachend ge laat, dat indien het zoo voortging, hij het geld daarvoor zeker wel hij elkander zou krijgen. Hij bleef nu nog clric dagen met zijne moeder hij de gastvrije vrouw Hill- mayr, en deze zou hen gaarne nogi lan ger, ten minste acht dagen, bij zich ge houden hebben. Maai- moeder Marianne Want het was gfootcndeels een formeel requisitoir tegen de wet-Talma, dat de heer Treub hield. Aan die wet. ontbreekt volgons, Z.Exc. zooveel, dat ze geheel zal moeten worden omgewerkt, en van de wijze, waarop dit z.i. dient te geschieden, gaf hij nu in de Kamer een overzicht. Links werd geapplaudiseerd maar het is de vraag, of dit; applaus meer voort kwam. uit de 'zucht iom tegen Talma en de Rechterzijde te getuigen, dan uit geest drift voor de aangekondigde hervormingen des heeren Treub, Men weet, dat. ile Linkerzijde in haar ge heel tegen de Invaliditeitswet, heeft ge stemd en die houding wil men blijkbaar gaarne -omgeven zien met een aureool van voortreffelijk staatsbeleid. Êr was dan ook in het. optreden van den lieer Treub een niet onbelangrijk stuk politiek. Dat hij zich heeft willen verdedigen te gen de- opmerking, dat hij ten aanzien der Staatspensiconneering gedraaid zou zijn en van tegenstander geheel of gedeeltelijk voorstander zou zijn 'gewonden," is to be grijpen. Maar de wijze, 'waarop hij over de afhandeling der invaliditeitswet sprak, ging bepaald over de schreef, te meer waar dit geschiedde van de ministers- tafel, terwijl zijn voorganger niet daar kon zijn, om zich te verdedigen. En zeker stond hij ook niet sterk, waar hij de uitkeering aan de ouden van dagen wederom als afgescheiden van de wet deed doorgaan en daarbij van o,cn „slechte invoering van staatspensionnee- ring" sprak. De heer Talma werd het als een ernstige fout aangerekend, dat hij het amende men t-D,uys had overgenomen. Maar verklaarde de heer Goeman Bor- ges-ius niet, dat hij vóór het. amendement zou hebben gestemd, indien dit niet door den minister was overgenomen? En hebben de sociaal-democraten niet getracht, de eer der uitkeering aan de ouden van dagen naar zich toe te halen? De lieer Treub had daarover dan ook ten spijt, van zijne grieven met min der geringschatting kunnen spreken. En nog ,in ander opzicht klonk zijn woord harder, dan dat zijne argumentatie sterk was. Hiermede zij niet gezegd, dat de wijzi gingen, welke hij zich vioors-telt in dq in validiteitswet aan tc brengen, geen goede elemente nbev.afcten. Maar die plannen zullen in elk geval eens nader en a téte reposée moeten worden beschouwd, terwijl het hoogst twij felachtig is, of men daarmee op tijd zal gereed- komen, om de verplichting te ontgaan, welke de uitvoering der Inva liditeitswet imet zich brengt. Summa summamiH blies de heer Treub in zijn van Links toegejuichte rede te hoog' van den toren tegen do vorige re geering en meerderheid en legde hij. an derzijds- een zeldzaam optimisme aan den dag, wat de verwezenlijking zijner eigen plannen betreft. Hij loopt alle kans te ondervinden, dat hij te veel hooi op de vqrk genomen heeft.- Met minder zou hij misschien meer kunnen bereiken. En wanneer hij niet slaagt, of niet bijtijds slaagt wat verre- van onwaar schijnlijk is dan geldt de- onafwijsbare eisch, dat de Invaliditeitswet zooals zij aangenomen is. wordt uitgevoerd binnen den tijd van drie jaren, daartoe gesteld. Droom of werkelijkheid. Behalve de 4000 onderofficieren, die van do gekozen Candida,ten der Vrijzinnige Concentratie permissie voor liet dragon van hun burgerpak op Zon- en feestdagen hadden verwacht, zijn ook de 19000 open bare onderwijzers, die er vast, op gere kend hadden, dat de Linksche meerder heid hun oen traetem-ents-vorhooging zou hebben verschaft, de dupes geworden van verlangde vurig naar huis. Zij namen dan hartelijk afscheid van hunne edelmoe- moedige weldoeners-, Gij zult spoedig wederkomen, zeide vrouw Hillmayr hij- den laatsten groet. En dan geheel en al bij ons- blijven, voegde, de burgemeester daar vriende lijk bij. XVII. Op den avond dat Marianne mot hare kinderen te Mahlingen aankwam, zat daar in de herberg, oen gezelschap van bijzon- deren aard bij elkander, Daar bevond zich een braaf en vlijtig echtpaar, wel beproefd, maar zeer goed bevonden; daar waren twee weduwen, heiden in het vuur des lijdeus gezuiverd, ieder was moeder van een zoon, maar hoe groot was het onderscheid tusschen die twee zonen! Zij zaten heiden naast, elkander, de eene bloeide in hot volle zijner jeugd, in kracht en gezondheid, met de opge ruimdheid en hot geluk van eon goed geweten; de andere, even jong, maar bleek, met do uitdrukking van lijden en berouw op liet vermagerde aangezicht Aan de zijde van Marianne had Magda lena plaats genomen; zij was in alles het voorbeeld eener vrome jonge dochter, welke door Gods milde genade, zoo naar ziel als lichaam met schoon© gaven ver sierd was. Jos-ei had nu, op- uitdrukkelijk ver zoek van Beata, verhaald hoe hij met Gods hulp het hollende paard van Balthasar bedwongen en dien ongelukkige bij den molenaar in huis gebracht had. Ieder lid van het gezelschap had daarover zijn eigen gedachten, en sprak naar zijn oordeel eene of andere opmerking daar op uit, uitgenomen Magdalena alleen, wel ke in haar nederigheid slechts dan sprak, wanneer men haar iets vroeg. Allen pre zen den moed van Josef, en dit deden zekerlijk niet het minste de waardin Beala, wier oogen vol tranen stonden, en Balthasar, welke tot in zijne ingewanden ontroerd, zijn redder de hand gaf en zeide: -Ik hel) u met .bespotting en hoogmoedige verachting gekrenkt en dit hebt gijl mij vergolden met uw eigen le ven te ivagen om mij te redden. Vergeet het mij, Josef, vergeef het mijl Nauwelijks durf ik u verzoeken, dat gij mijn vriend wordt; lik weet maar al te zeer, dat er tusschen u en ni,ij een groo te afstand is. De bescheiden Josef verzotte zich te gen die lofs-praak, en weigerde ernstig en oprecht ze aan te nemen. Ik niet, Balthasar, maar God heeft u hun goedgeloovi-gheid. En daar de laatsten door hun ij-v-er wel een 40.000 kiezers- aan do Linksche stembus zullen gebracht heb ben, ongerekend nog de duizenden andere bijloop-era on meegetroonden in Juni, is de situatie van ons politiek partijleven op h-et oogenblik geheel vervalscht. De Standaard" wijst hierop en wijdt er eeni- beschouwingen aan, die zeker de aan dacht verdienen. Als iemand, die op 26 Juni naar Groen land was vertrokken, plotseling in het vaderland terugkeerde, zou hij een lang niet verwacht resultaat moeten waarne men en denken in een tooverland terecht te zijn gekomen. De parlementaire meer derheid van 55 is niet aan de Regeering', wat sind-s 1848 nog niet gebeurd is. Er is pays en vreè met mannen als klenburg en Colijn, die- vóór Juni door do Linker partijen zijn verguisd en in de Tweede Ka mer speelt zich een vroolijfc allegaartje af, waarbij zelfs het schoolgeding schijnt te voeren tot een huwelijk tusschen open- baar- en bijzonder onderwijs-. „Droomen we, of is 't werkelijkheid". De „Standaard" wantrouwt. Hier is iets gebeurd, wat op don duur geen stand kan houden. Als politieke partijen, die weliswaar een hootdprogram- voorop zet ten, maar dan door allerlei bijzaken en door het, opwekken van verwachtingen, verschillende nevengroepen tot zich lokken en dan, vóór de- patrijs- gezet, weigeren, to schieten, worden de deuren opengezet voor volksbedriegers. Do invloed en de macht van politieke partijen mogen het pad aan de Regeering voorteekenen, zij hchooren dan ook ha.ro beloften gestand te doen, of het roer van Staat wordt ver wrikt. „De hoogst ernstige, (liep-zedelijke waari borg voor eerlijkheid in de politiek houdt dan op gefatteerd te worden, en Staats beleid yn Staatsbestuur zijn overgeleverd aan het spel van individueel© willekeur." Tot zoover de „Standaard". Bij- haar betoog past niet slecht de plaat die Braa- -kensiek deze week voor de „Groene" heeft geteek-end. Daarop staat Minister Orpheus-Cort van der Linden afgebeeld, zittend in het bosch te musicoeren. Rond om hém scharen zich de dieren des velds en alles is vrede en liefde. Daargelaten de weinig flatteeren.de huid, waarin de artist sommige onzer afgevaardigden ge stoken heeft, is de voorstelling wel ter snéê. Er onder staat het rijmpje van Vondel Toen Orfeus- 'met zijn keel, Teun Orfeus- met zijn keel eu veel In 'tmastbosch zong en speelde, Tierelier, tierelier, Dat schoone lustprieel Scheen hemel, aaide en zee, Scheen hemel, aarde en zee alreê Op zang en spel te dansen. Tierelier, tierelier, Gevolgd van wild en vee. D-e openbare orderwijzers staan niet te luisteren naar Orpheus. Zij zijn Zaterdag getroost met een motie van de Liberale Unie, waarin de Regeering aangezegd wordt dat zij „zoodra mogelijk" na de regeling der ouderdomsvoorziening tot sa- larisverceteiing y.oo-i- do openbare pnder- wij-z-ers moet overgaan. Jn d-e vergadering werd de vrees ge opperd, dat „zoodra mogelijk" een kapstok zou worden o-m de zaak uit te stellen waarop de heer Roodhuyzen zeide, dat juist, het tegendeel 'bedoeld wordt. Wie van de openbare onderwijzers biedt -er nu geld voor liet, tegendeel van den kapstok (Tijd.) Troelstra aan het woord. De leider der S. D. A. P. heeft ook ditmaal weer den Kerstdag uitgekozen, om in het kringetje waar men zijn woorden nog belangrijker acht dan het Evangelie van den Meuschgewordeu God, te worden bewonderd en toegejuicht. Om de waarheid en de werkelijkheid gered; ik was niets anders dan het werk tuig in zijne hand, en slechts met Zijne hulp heb ik het wilde paard kunnen be dwingen. En vrienden, dus- ging hiji voort, dit behoeven we thans, niet eens te wor den, dat waren wij- immers- reeds, toen ik u onder het paard uittrok, u bloedende en half dood op mijne armen in de mole naarswoning droeg, hoe had ik toon nog een wrok jegens u op mijn hart kunnen hebben? Ik heb voor God aan u gedacht, en nooit heb ik mij- te slapen neergelegd, zonder dat ik eerst een Onzo Vader voor u gebeden had, en mjj-ne moedor, dat moogt gij zeker gelooven, heeft hetzelfde gedaan. Deze woorden troffen alle aanwezigen; Balthasar werden do oogen vochtig en hij zeide, bijna snikkende: God vergeld© het u 1 Dat is meer dan ik verdiend heb. Zie dus, Balthes, vrienden zijn wij reeds. Maar de eene vriend moet den andere uit den nood helpen. Ik hoor dat gij duizend gulden kunt gebruiken, om- een lastig schuldeischer tc bevredigen. Neem die van mij aan; ik weet dat gij dit geld ook van elders- kunt krijgen, maar ik moet de voorkeur hebben. Ik heb het geld hij- mij en kau het u terstand geven. bekommerde de heer Troelstra zich weinig of niettegen de evidentie dei- feiten in verklaarde hij, dat in het afge- loopen jaar de S. D. A. P. vele over winningen heeft behaald, dat ze gekomen is op de een lioogeren top, dat ze nooit krachtiger is geweest dan nahet Zwolsche congres, en het auditorium geloofde dit alles blijkbaar ook nog. Ook de Kamer-fractie gevoelt zich „lekker" en sloeg natuurlijk alle aanvallen schitterend af. Wat of wie is er niet schitterend in de S. D. A P. Het ministerie Gort van der Linden is een Kabinet, dus vernemen we verder, dat buigt voor wat de S. D. A. P. zes tien jaar lang heeft geëischt. Verder is de antithese dood, op de schoolquaestie na, maar die wordt dan nu ook opgeruimd. „Wanneer er niet meer is dat groote politieke verschilpunt tusschen christe lijke en niet christelijke arbeiders, wan neer die angel van de school is wegge nomen, dan kan de S. D. A. P. daarbij slechts wel varen." Vermoedelijk dus zullen op den dag, waarop der vrije school recht is gedaan, feestvergaderingen worden belegd, om den verbaasden hoorders duidelijk te maken, dat die rechtsgelijkheid aan de socialisten te danken is Waarom niet? Is dezelfde brutale vervalschmg ook niet met de uitkeering Talma gelukt? Het meest merkwaardige in Troelstra's rede was wel wat hij, zeide over de Koningin. Hij heeft reeds een voorrede gehouden van de groote verdediging, welke hij op 't eerst volgend congres zal hebben uit te spreken. Hij deed dat door op zoo minachtend mogelijke wijze te spreken over „haar eigeu Koninklijken duim" en te doen gelooven, dat ïiij, Troelstra, Hare Majer sieit sterk onder den indruk had gebracht. De Koningin had dus met het roepen van een extra-parlementair Kabinet niet haren wil, doch dien van het volk uitge voerd Voor de onderwijzers had spreker een troostwoord, maar een uiterst mager zoolang als er millioenen voor kanonnen worden uitgegeven, zullen zij hun deel niet krijgen. Nog veel meer zeide de heer Troelstra, maar het aardigst is het slot van 't ver slag „er werd uit gedebatteerd". Daar zit ironie in, fijne ironie. (Centrum). Gouda. „Het Huisgezin" schrijft: „De uitslag der Statenverkiezing in het district Gouda is een mooi succes voor rechts. Het is meer dan eeu succes voor het district alléén. Het versterkt de rechtsche meerderheid in de Staten en bemoeilijkt, nog meer, verijdelt schreven we haast, den toeleg van mr. Troelstra om in 1916 de Sta ten van Zuid-Holland en daarmee de Eer ste Kamer om te zetten. Vooral de sociaal-democraten komen van een koude kermis thuis. In artikel na, artikel had „Het Volk"- do socialisten tot de uiterste krachtsin spanning opgezweept. Die moesten thans een groot, aantal stemmen op hun candidaat uitbrengen, ten einde zoo een herstemming uit te lokken en dan aan den liberaal de zege te bezorgen. Na de Juni-stemb-us had de S. D. A. P. tegenslag op tegenslag gehad. „Het moet nu uit wezen", decreteerde „Het. Volk" een week geleden. Maar het is niet uit: in Juni verkreeg de socialistische candidaat 1135 stommen, in November daalde liet stemmental tot 862 en nu daalde hot nog wat meer, tot 831. „Het Volk" moet in. ,het vervolg een toontje lager zingen. Uw hoogo sprongen hebben uit, heer graaf 1" Hoo welkom en troostend was niet deze taal, deze hulp, voor Beata's en Bal- B-altasars bedrukte harten! De laatste zei: de: Nu zie ik duidelijk, dat. God mij alles vergeven heeft, daar Hij- mij op deze, bijna wonderdadige wijze zijn hijstand toezendt. Nu heb ik volstrekt geen zorg meer, om mijn lam been hekom-mor ik mij niet meer God, de Heer, dat weet. ik, zal voor alles zorgen. Zoo liep dan alles samen om de vreug de van dezen avond, van dit maal, tot eene- ware, groote en innige te maken. Vooral gevoelde de waardin zich geluk kig en zij sprak hare gewaarwording, de blijdschap van haar hart uit met de ivoordenMjj dunkt, gelijk i-k op dit oogenblik, zoo moet de vader in het .Evan gelie te moe.de geweest zijn, .toen hij hot vrcugdemaal hield bij de terugkomst, van zijn verloren zoon. Lieve God, mijn hart is zo.o volt hoe zal ik Hem voor deze goedheid en genade kunnen danken! Hij heeft mij alles weergegeven, wat verlo ren was, huis en hof, on hoven alles- imijn grootsten schat, mijn eenig kind, en mijn goede zuster! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5