buitenlandT feuilleton. binnenland. Dinsdag 80 December 1918. Negende Jaargang, Het Vierde gebed., No. 158. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór eea uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie; Ganzepoorfstraat C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Ij 11 Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I f A gulden bij A gulden bij gulden bij I I verlies van een jl I 11 I verlies I I verlies van M Lfe hand, voet I I 11 I van een I I een m Z| I of oog; I duim; wijsvinger. Wm\J gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1914, ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Zij, die zich thans wenschen te abonneeren, voor 1914, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f3.50 -j- 10 cent voor poliskosten der aan ons blad verbonden GRATIS VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN aan De Administratie. ITALIË. Z. H. de Paus ontving Woensdagmid dag m zijn particuliere bibliotheek de gelukwenschen der Kardinalen ter gele genheid van het Kerstfeest. Z. E. Kardi naal Serafino Vannutelli hield als deken van het H. College een korte toespraak, waarop de H. Vader antwoordde, om zich vervolgens met de Kardinalen in vertrouwelijk gesprek te onderhouden. („Tijd".) I 14 A V li K 1.1 R Een terechtstelling heeft den dag vóór Kerstmis plaats gevonden in Duinkerken. Clément, 27 jaar, twee jaar geleden uit Cuyana ontsnapt, had op 23 Juli laatst te Duinkerken een jonge matroos, Arthur Bernaert, die tegen hem stootte in een danszaal, met twee revolverschoten ver moord. Hij woonde de H. Mis nog bij en ont ving voor de eerste maal in zijn leven de H. Communie. JUlilTSCULAN U. In den Elzas zijn de processen aan den gang! Von Forstner in appèl, Von Reuter zijn kolonel voor de recht bank, twee redacteuren van het „Jour nal d'Alsace Lorraine", de hoeren Lucien Mink en Eugen Junk, veroordeeld tot ge vangenisstraf wegens ophitsing, en nu is weer, naar de „Frankfurter Zeitung" uit Straatsburg verneemt, een nieuw proces in aantocht tegen de verantwoordelijke redacteurs der „Elsasser" en der „Strass burger' Neue Zeitung" wegens beleediging van luitenant Von Forstner. Deze beide bladen hebben n.l. de smadelijke uitdruk king, welke Von Forstner ten aanhoore 60 Zij prezen in Magdalena hare getrouw heid en vooral hare standvastigheid in de beproevrng. Mochten toch alle jon ge dochters, even als gij, in de beproe ving niet moedeloos worden, maar hare hulp in waakzaamheid en in het gebed zoeken 1 zeide de burgemeester; zoo slechts kunnen zij in den harden strijd zegevieren. Mochten echter alsdan ook allen eene zoo getrouwe, moederlijke vrienden aan lrare zijde hehben, als Magdalena aan Marianne gehad heeft, en haren raad involgen, voegde vrouw Hillmayr daar bij zij was u tot een sterken steun in uw strijden en lijden! En al had zij mij ook niet gehad zij zou toch eene moeder gehad hebben, antwoordde Marianne, een vriendelijkeu blik op Magdalena werpende, Moeder Maria, de bijstand der christenen en de Beschermster der christelijke, jonge dochters en er zou haar ook een sterke vriend ter zijde gestaan hebben haar heilige Engelbewaarder. Een jonge maagd, v,an 80 recruten van liet 99ste reg. in fanterie over de Fransche vlag zou heb ben gebezigd („Ich sch.auf die Fran- zösische Faline") wereldkundig gemaakt. Do luitenant zelf ontkent de hem in den mond gelegde woorden te hebben ge sproken. Verscheidene recruten verklaren echter die woorden duidelijk te hebben verstaan, anderen zijn weifelend in hun verklaring, weer anderen hebben de woor den in het geheel niet gehoord. Zoekt nu maar uit Sommige oudere officieren van het 99ste regiment hebben, tengevolge der jongste gebeurtenissen, zulk een tegen zin in den dienst gekregen, dat zij voor nemens zijn dien te verlaten. Kapitein Stieler, die 22 jaar bij het regiment heeft gediend, heeft aan dat voornemen reeds gevolg gegeven. (Tijd.) De Spoorwegramp bij Beilen. "W oensdagavond omstreeks half negen heeft een ernstig spoorwegongeluk tus- schen Beilen en Hooghalen, juist bij de brug over het Oranjekanaal, plaats gehad. Volgens officieele mededeeling van de Inspecteur der Staatsspoor te Groningeu zijn er 5 dooden te befreuren. Twee gedoode damns zijn zoodanig verminkt, dat hare indentiteit niet kon worden vastgesteld. De drie overige dooden zijn Mr. J. Cort van der Linden, commies ter Provinciale Griffie te Groningen, zoon van den minister-president, Dr. J. L. Roosenburg te Groningen pas gepro moveerd en de heer Punt, Inspecteur eener Levensverzekeringmaatschappij te 's-Gravenhage. Mej. Maatjes uit Hoogeveen werd zwaar gewond. Haar werden twee beenen algereden. Voorts kregen nog verschil lende andere personen kwetsuren. De oorzaak van liet ongeluk is hoogst waar schijnlijk het breken der verbinding-s- kettingen der beide achterste wagens, als gevolg van de overbelasting der wagons met passagiers. De twee wagens ontspoorden, een daarvan kantelde bo vendien. Verschillende personen geraak ten hieronder, zoodat behalve de passa giers, die als gevolg van het versplinte ren der spanten en het verbrijzelen van ander materiaal dadelijk gedood werden, nog velen deerlijk werden gewond, en van onder de verbrijzelde wagondeelen moesten worden gehaald of bevrijd. De aanblik der dooden was verschrik kelijk een paar lijken vormden een vormlooze massa. De lijken werden naar Beilen overgebracht. Het tooneel van de die Maria en haren heiligen Engelbe waarder aanroept, is niet verlaten; door de hulp van boven gesterkt zal zij altijd de overwinning behalen. Overigens heb ik van Magdalena meer bijstand ontvangen, dan ik aan haar heb kunnen geven, sprak Marianne. Magdalena, de nederige jonge dochter, werd rood van verlegenheid. Gij zijt eene moeder voor mij geweest, zeide zij, on wel een goede. Ook de bes te dochter kan alleen voor een zeer gering gedeelte de weldaden vergelden, welke zij van een moeder ontvangt. Dat is waar, zeide hierop de bur gemeester, met een glimlach van vol doening, -indien er tusschen ouders en kinderen eene afrekening mogelijk was, zij zou altijd ten voordeele der ouders uitvallen 't Is niet mogelijk dat zelfs het getrouwste, dankbaarste kind in gelijke maat en in gelijke waarde de ontvangene weldaden terugbetaalt. Van den dag der geboorte af is en blijft het kind voor de ouders steeds het voorwerp der angstigste zorgen. Uit liefde voor het kind verdriet hen zelfs de zwaarste arbeid niet, valt het moeilijkste hengemakkelijk. Voor het welzijn van het kind offeren zij hun nen slaap op, hun zweet, liuu goed en bloed, ja, des noods, hun leven. Wie kan al de offers tellen welke de ouder ramp, dat door de flambouwen en fiets lantaarns der toegesnelde dorpsbewoners schaars werd verlicht, bood een tragischen aanblik, welke nog versomberd werd door een lievige hagel- en regenbui, welke zich even na de ramp boven de plaats des onheils ontlastte. De gewonden werden langs den weg gelegd en verbonden. Van uit, Groningen, Assen en Beilen waren artsen ter assi stentie aangekomen. De eerste hulp verleenden Prof. Mid dendorp en een {weetal artsen, die zich in den trein bevonden. Verschillende reizigers hebben wij aldus meldt ons ons nieuwsbureau omtrent de ramp kunnen spreken. Een hunner deelde o. a. mee, dat een man die zijn vrouw onder den trein zag, krankzinnig werd van smart. Een andere reiziger verklaarde, dat er niets bijzonders gebeurde tot de trem tusschen Assen en Hoogeveen, ongeveer een kwartier voor Beilen was. Toen werd plotseling een schok gevoeld en begon de wagon, waarin deze reiziger zat, hevig te slingeren. Even later kwam de trein tot stilstand. Voor zoover onze zegsman kon nagaan was het volgende gebeurd de koppeling van de drie laatste wagens jnet het overige deel van den trein was verbroken. De eerste tweede- kiassewagon bleef in de rads staan, doch de beide andere rijtuigen derailleerden, zooals reeds boven werd opgemerkt. Een dezer twee wagons, een le en 2e klasse wagen werd om zoo te zeggen, samen gedrukt tusschen den wagon welke op de rails bleef staan en de laatste wagen, welke in hellenden stand, dwars over de rails bleel staan. De reizigers, die zich in den omgekantelden wagon be vonden, zijn hoogstwaarschijnlijk door den vloer gezakt en aldus overreden. Een dame, wier eene been was afgere den, zat bekneld en moest worden uii- gezaagdzulks ging niet spoedig, doch ondanks de pijnen bleef zij bij haar bewustzijn. De personen, die als gevolg van de ramp overleden zijn, schijnen op slag te zijn gedood. Kortom de aanblik was uiterst tragisch en afschrikwekkend. Van een, heer was liet hoofd afgereden en de kleeren van het bovenlijf gerukt. In zijn nabijheid lag het verminkte lijk van een der twee gedoode dames. Er ontstond gelukkig geen brand in den omgekantelden wagen, anders ware de paniek ontzettend geweest. De vertagiug waarna de trein de reis kon voortzeiteu was ongeveer 2'/2 a 3 uur. Bovenstaande mededeelingen geven eenig denkbeeld omtrent de verschrik kelijke gebeurtenis welke Woensdag daar ginds op de verre hei heeft plaats lijke liefde reeds gebracht heeft wie kan naar waarheid de liefde en zorg begroo- ten, waarmede de ouders hunne kinde ren aan het hart dragen, tot aan dezelfs laatsten slag. Josef zag diep getroffen zijn moeder aandeze enkele blik sprak veel meer dan een vloed van woorden, dit vermocht had, de toestemming van zijn hart in dit gezegde des burgemeester uit. Marianne echter antwoorddeEn al deze offers worden door de ouders gezegend, indien zij getrouwe en dankba re kinderen hebben. - Dit zeggende wende zij hare oogen, waaruit de harte lijkste liefde straalde, op haren Josef, en vatte zijn hand aan, die hand, welke haar op het lijdenspad zoo liefderijk en krachtig ondersteund had. Met eene diepgevoelde aandoening merkten de burgemeester en vrouw Hill mayr dit op, en hij fluisterde haar zacht- kens toe Wel gelukkig de moeder, die een zoouanigen zoon, maar ook de zoon, die eene zoodanige moeder heeft Gode kwam hen roepen om te eten en het behoeft niet gezegd te worden, dat de tafel op het beste ingericht was. Doch het smakelijkste kruidden haar de onderlinge gesprekken der dischge- nooten. 't Was reeds laat, toen de mr- gemeester dit opgeruimde gezelschap gehad en welke Voor vele familieleden der slachtoffers het Kerstfeest zoo droevig inluidde. Officieel wordt thans bekend gemaakt, dat bij het spoorwegongeluk zijn omge komen Mevrouw Kapieyn geb. van der Werff uit Leiden, Mej. van Zanten uit Groningen geb. te Zwolle, Mr. J. Cort van der Linden adj. commies ter Prov. Griffie van Groningen, oud 26 jaar, Dr. J. L. Roosenburg, pas gepromoveerd arts te Groningen, geb. te 's Gravenhage oud 25 jaar, J. P. Punt, inspecteur eener levensverzekeringmaatschappij te 's Gra venhage. De löjange knaap R. Roelofsma, die een arm gebroken heeft is naar het Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Omtrent de zwaargewonde juffrouw de Boer uit Groningen vernemen wij dat't eene been versplinterd is, terwijl het audere been geamputeerd werd en wel met goed geyolg. Haar toestand is rede lijk, niettegenstaande het ongelukkige slachtoffer ook een arm had gebroken. De lijken zijn verschrikkelijk verminkt. Donderdagmiddag werden de lijken van de slachtoffers Cort v. d. Linden en Roosenburg gekist en met den trein, welke te 10.48 te 's Gravenhage aankomt, naar de residentie getransporteerd. Hierover meldt men naderAan het station der Staatsspoorwegen kwa men Donderdagavond te 10.50 de lijken der bij het spoorwegongeluk omgekomen slachtoffers Dr. Roosenburg en Mr. Cort v. d. Linden in eenvoudige witte kisten, op de plaats des onheils in allerijl ver vaardigd, aan. De vader van dr. Roosen burg had het lijk van zijn zoon begeleid. Minister Cort v. d. Luiden was na zijn bezoek aan Beilen reeds vroeger naai den Haag afgereisd. Aan het station waren eenige familieleden van beide slachtoffers aanwezig. Het lijk van den heer Punt is Vrijdag aangekomen. Nadere 6 ij zonder heden. De om het Lven gekomen mej. van Zanten uit Groningen geb. te Zwolle bevond zich in de laatste coupé van den wagon, die de oorzaak van de ramp is geworden. Deze wagon sprong uit de rails en werd bijna niet beschadigd. Slechts de achterste coupé, waarin mej. van Zanten gezeten, was door de kracht, waarmede de beide laatste waggons op den stilstaaDden wagon snelden, inge drukt, met het bekende noodlottige ge volg. De beide laatste wagons weiden zoo goed als geheel verbrijzeld. Ooggetuigen verzekeren ons, dat het dan ook een wonder mag heeten dat slechts een viertal der inzittenden het leven lieten. Onbeschrijfelijk was de ont roering, welke de tijding van de ramp in het Noorden teweeg bracht en de angst verlietmaar Josef nam hij, in weerwil van al het tegenspreken zijner nicht met zich naar zijn huis hij wilde zeide hij al lachende, uok zijn aandeel hebben. Den volgenden dag woonde Josef met zijne moeder en Magdalena de heilige Mis bij, en zij namen vervolgens het ontbijt bij vrouw Hillmayr. Hier kwam nu weder de burgemeester, onderhield zich eeiie wijle met zijn nicht en Mari anne, en noodigde toen Josef uit om hem op zijne wandeling, welke hij dage lijks om dezen tijd door de stad en in hare omstreken deed te vergezellen. Zij wandelden al sprekende verscheidene siraten door. Plotseling bleef Josef met verwondering voor een huis stil staan en riep uitDit is de herberg de Beer! Juist, antwoordde de burgemees ter, of liever, dit is zij geweest I Op verder navragen ging hij aldus voort Gij weet, Josef, dat de schandelijke on rechtvaardigheid, waaraan de waard en de waardin in den Beer, zich ten aanzien van u en van uwe moeder piichiig gemaakt hebben, aanleiding heeft gegeven tot een gerechtelijk onderzoek. Zij waren namelijk reeds lang bij ons in verdenking. Werkelijk kwamen er nu door dat onderzoek slechte dingen van hen aan het daglicht; Zij werden Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30 Dec. Veranderlijke, later matige tet krachtigen, Noordeljjke tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. en ontzetting, welke zich van de Friezen en Grumngers meester maakten is be grijpelijk, indien men weet dat vele honderden bewoners uit het noorden van ons laud zich dien onheil brengenden Kerstavond naar „Holland" begaven om bij kennissen en familie de vacantiedagen door te brengen. In de stad Groningen, was na het bekend worden der jobstijding een algemeene verslagenheid duidelijk waarneembaar. Steeds zeer schaars kwa men de olficieele berichten binnen en het weinige, wat door deze telegrammen bekend werd omtrent de ramp, was slechts in staat de onrust te doen toe nemen, de angst te laten stijgen. Toen de talrijke familieleden der inzittenden dan ook weldra bemerkten, dat de tele- giaafiijuen door de autoriteiten zoo goed als geheel in beslag waren genomen en het practisch onmogelijk bleek zich langs dezen weg te vergewissen of bloedver wanten zich onder de slachtoffers be vonden, zocht men zijn heil in motorfiets en auto en talrijke dezer voertuigen snelden dan ook in angstwekkende vaart langs de schaars verlicflte wegen naar de plaats des onheils. Inmiddels was met behulp van het Diaconessenhuis een dienst ingesteld en hield men aldaar alles gereed om snel en goed hulp te kunnen verieenen. De Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen was mede op het station aanwezig. De officier van Justitie en de Rechter commissaris van het Parket te Assen, hadden zich terwijl ook reeds per auto naar de plaats van de ramp begeven. Ook de beambten van den militairen geneeskundigen dienst te Assen, bene vens vele audere geneeskundigen uit de provincie Groningen spoedden zich er heen. De spoorwegautoriteiten hadden intus- schen alle maatregelen genomen om de versperde lijn weder vrij te maken. Uit den omtrek waren alle wegwerkers op geroepen en dra kon men dan ook met 50 arbeiders aan het opruimingswerk beginnen. Met dezen arbeid kwam men Donderdagmorgen tegen 11 uur gereed. Uit verschillende deelen des lands waren de spoorwegautoriteiten naar Beilen vertrokken; onder hen merkten overtuigd van gewetenlooze afzetterij ten aaazien der logeergasten, vervalschtug van het eten en drinken, bedrog in het betalen van schatting en lasten. Het meeste van al bezwaarde hem een val- sclie eed, dien hij ter zake eener erfenis gezworen had, en een waarlijk verfoei lijke roof, dien hij aan zijn eigen neef, wiens voogd hij was, gepleegd had. De waard is reeds in hechtenis, en zal het tuchthuis niet ontkomen Wat zegt gij, riep Josef verschrikt uit zou hij in het tuchthuis moeten Ja, dus luidt de uitspraak van het stedelijk gerechthij is daartegen in in appèl gekomen, maar dat zal hem weinig baten. Dat moet u echter van den waard m den Beer, niet verwon deren daar moest het met hem wei op uitkomen. Reeds als knaap was hij een slechte jongen, die tot niets deugde, die tegen zijne brave ouders altijd halsstar rig ongehoorzaam was. Ik heb hier een tijd lang met hem school gegaan; maar hij was het verdriet, de geeselroede van den waarlijk al te goeden schoolmees ter Dikwijls zeide de meester tegen hemAlbrecht, als gij zoo voortgaat, dan komt gij nog eenmaal in het tuchthuis! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1