Kunst en Wetenschap. OH DE RW IJS. KERKNIEUWS. Openbare Verkooplnjen. SPORT. Vleeschvergiftiging Tengevolge van vleeschvergiftiging is te Doetinchem overleden het echtpaar Meilink. Man en "•jrvrouw werden veertien dagen geleden on gesteld na het eten van eigengemaakte worst. Bij de kinderen, die van dezelfde worst aten, hebben zich geen ziektever schijnselen voorgedaan. (N. R. C't.) Onvoorzichtig. Men meldt uit Heemstede: Spelenderwijze schopte een elfjarig meisje haar zusje van 9 jaren tegen den onderbuik. Onder vrecselijke pijnen is do kleine in een der zieken huizen te Haarlem aan de gevolgen over leden. Ingebroken. Zaterdagnacht is te Delft ingebroken in de stoomolieslagerij van de firma Schippers en Co. Door een raam wisten de dieren zich toegang te verschaffen tot hel kantoor, waar de boel overhoop werd gegooid. De dieven kon den niet meer meenemen dan.26 sigaren. Beklemd geraakt. Zaterdag avond is te Asten, in de fabriek van torenuurwerken van den heer Eijsbouts, de werkman Th. Poulissen lusschen een riem en een riemschijf beklemd geraakt. Hij werd verschillende malen mee rond geslingerd. Zwaar in- en uitwendig ge kwetst is hij naar het gasthuis gebracht. Krtiiningen. Eenige dagen geleden kwam het dochtertje van J. P. op het school plein zoo hard tegen den muur der school te vallen, dat liaar gezicht des avonds niet weinig ging opzwellen en de hulp van dr. Kolft van Oostenvijk werd inge roepen. Gelukkig is ze nu goed aan de beterhand. Z. Wolphaartsdijk. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag, waarin be sloten werd tot het verleenen van oen gratificatie aan Mej. M. C. v. d. Ende, onderwijzeres, voor het les geven in de nuttige handwerken buiten de schooluren ten bedrage van f 50; aan de onderwij zers J. P. Goedegobuure en C. M. Roze- mond ieder f 12,50 en aan den onderwijzer G. v. d. Kreeke f25 voor het geven van onderwijs in vrije- en orde-oefeningen hui ten de schooluren. Eveneens werden nog gratificaties verleend voor buitengewone politiediensten. Als afgevaardigde voor 191-1 naar de aandeelhoudersvergadering der N.V. Waterleidingmaatschappij werd aangewezen de Edelac-htb. heer C. Koert, burgemeester, en als zijn plaatsvervanger dhr. P. Koeman, wethouder. Aan den heer Krijger werd onder zekere voorwaar den een subsidie toegevoegd van f 110 voor een te exploiteeren autodienst GoesAVolphaartsdijksche veer. Vastge steld werd het aanvullingskohier van de -f- hondenbelasting ten bedrage van f 10, dat van den hoofd, omslag op f46,67. Nog werd besloten tot aankoop van een huis te Oud-Sabbinge, bewoond door P. Meul- blok voor f 1000 ter verbetering van den rijweg naar den ring. (Zeeuw.) '8 Heer Arendskerke. Zaterdag werden do timmermans en metselaars, werkzaam aan het nieuwe gemeentehuis alhieer aardig verrast, doordat zij van den Edel- achtbaren heer burgemeester ieder een rijksdaalder als fooi kregen; het perso neel bestaat uit vijftien personen. De Esperanto-vereeniging alhier is ontbonden wegens te weinig deelname, daar het in den laatsten tijd maar uit 3 h 4 personen bestond. Baarland. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering was afwezig dhr. A. de Mol. De voorzitter deelde mode, dat kas en hoeken van den gemeente-ontvanger in -orde waren bevonden, en dat van Ged. Staten de goedkeuring is ontvangen op de voorgestelde af- en overschrijvingen in de begrooting. Het straatvuil is voor 1914 (egund aan J. Bruggeman voor f 14. Voor do haven was ingeschreven door Maria Huijzen voor f760. Aangezien de Raad een hooger bedrag als minimum had gesteld, werd hierop niet ingegaan Na intrekking van het op de vorige ver gadering genomen besluit, om de zaten in September afgooien, werd besloten, 27 December eenc herbesteding te houden, liet genomen besluit inzake pensioenbij dragen voor gemeente-ambtenaren, werd door Ged. Staten niet goedgekeurd wegens onvolledigheid. Een nieuw besluit werd genomen. Een klompje stroo van den polder werd door een paar jongens van Elle- woutsdijk in brand gestoken; ze kwamen 'hier mossels rapen. Aan de politie betaal den ze de aangerichte schade. Het nieuwe kustlicht heeft Zaterdag avond voor het eerst gebrand en vol deed uitstekend. Een gevulde gasketel van 4.3 M3. inhoud voorziet in den geregelden gastoevoer. Het is een helder, wit licht tot op grooten afstand zichtbaar. lerseke. Door B. en W. zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot stokers aan de gasfabriek de heeren O. Moerland C. Boom, thans, tijdelijk. Kwadendamme. In de Zaterdagmiddag gehouden algemeene vergadering van d< vereeniging „Onderlinge Hulp", tot aan koop van gewaarborgde kunstmeststoffen, werd de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd in ont vang ad f 46054.061/2, in uitgaaf ad f46072.85, alzoo met een nadeelig slot an f 18.78i/2. Als commissaris der ver eeniging werd met op 1 na algemeene stemmen herkozen dhr. M. Steijn. Het baalgeld voor 1914 werd bepaald op f0.08. In verband met te geringe deelname werd besloten het coöperatief aankoopen van zaaizaden enz. te staken. Kapelle. Donderdag en Vrijdagavond werd door de fanfare „Ons genoegen" een welgeslaagde uitvoering gegeven. De eerste avond voor de gehuwden, was matig bezocht; de tweede, voor de jon gelui, was druk bezocht. Opgevoerd wer den, behalve de muziekstukken, een paar blijspelen en eenige voordrachten. Het ge heel viel zeer in den smaak. Oostburg. In het St. Anthonius Gesticht is overleden dhr. Barend Rijk, geboortig van Ovezande, oud-pauselijk zouaaf. St. Janstesn. Ten voordeele der St. Vin- centiusvereeniging werd Zondagavond in in de zaal van dhr. A. Breijaert een tooneelvoorstelling gegeven, welke druk werd bezocht. De voordrachten voldeden uitstekend, alsmede het blijspel „In de krijgsschool. De op de programma's aan gekondigde cinematografische voorstellin gen gingen, wegens het absent zijn van de zijde des regisseurs, niet door. Koewacht. Vrijdag werd hier eene open bare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoor dig waren. Ingekomen de volgende stuk ken: 1. Adres van Mevr. de Wed. C. de Blieck te Lokeren om ontheffing van een gedeelte van haar hoofdelijken omslag, wegens vertrek uit de gemeente op 20 Mei 1913. Wordt toegestaan. 2. Adres van P. van de Walle, verzoekende de finitief te worden aangesteld als telegram- hesteller. Wordt met ingang van 1 Januari 1914 als dusdanig benoemd op eene jaar wedde van 40 gulden. 3. Adres van M. van der Plasse, II. van Weijnen en A. van den Berghe, verzoekende iemand aan te stellen voor het ophalen van vuil nis en te willen zorgen voor afvoer van het vuile water van hun erf. Besloten wordt aan adressanten te antwoorden, dat zij voor den afvoer van water van hun erf zelf moeten zorgen. Eene plaats tot het brengen van vuil zal van gemeente wege worden aangewezen. 4. Brief van Ged. Staten met besluit van den Raad van Axel tot afschaffingvan veemarkten Daartegen bestaat geen bezwaar. 5. Brief van idem met Koninklijk Besluit van 20 November 1913, waarbij aan deze ge meente volgens art. 53 der Wet op het Lager Onderwijs eene buitengewone subsi die voor het jaar 1913 wordt toegekend van f 1650. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Alsnu gaat men over tot benoeming van een geneesheer, belast met de armen praktijk vöor het jaar 1914. Wordt be noemd de heer Dr. A. Verscheurc te Stekene (België). In de begrooting van 1913 worden op voorstel van B. en W. eenige wijzigingen gebracht, noodzakelijk door bijzondere her stellingen aan de kazerne der maréchaus- Verbindingsweg Zeeland -Noord-Brabant. Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben Woensdag j.l. aangenomen het voorste] van Gedeputeerde Stalen om door en voor rekening van de provincie aan te leggen en te onderhouden een keiweg, loopendc van den provincialen weg van Hoogerheide naar Bergen-op Zoom over de z.g. Kortevensc-he baan en den Langeweg naar den bestaanden keiweg naar het station Woensdrecht, on der voorwaarde, dat het rijk 50 procent in de kosten van aanleg en éénjarig onder houd bijdraagt. (Dit betreft het tNoord- brabantsch gedeelte van den te maken verbindingsweg lusschen Noord-Brabant en Zeeland). Blijkens opgave van den centralen ge zondheidsraad kwamen 'in de week van 10 tot en met 16 Dec, uit Zeeland ter zijner kennis uit Kruiningen 4 gevallen van diphteritis en 2 van roodvonk en uit Goes 2, uit Hoek en Hontenisse ieder 1 geval van laatstgenoemde ziekte. Pastoor Sloet Eerodoctor. Van geachte zijde wordt aan „Het Cen trum" uit Leuven bericht, dat de Uni (versiteit aldaar door hare theologische faculteit het doctoraat honoris causa heeft toegekend aan deu zeereerw, zeergel. heer D. A. W, A. Sloet, pastoor te Abcoude en voorzitter der Apologische Vereeniging „Petrus Canisius". De nieuwe doctor isi een zeer kundig en scherpzinnig geloofsverdediger, Van wiens buitengewone wetenschap menige persvrucht iu den loop der jaren getuigde. Achtereenvolgens, deed hij verschijnen: „God, Christendom en Kerk, verder digd door het gezond versland en de ge tschiedcnis". Apologetisch Handboek ten dienste van R.K. Onderwijzers, Studen ten, enz. Oldenzaal 1890. „De anno Noe". Bijdrage voor het vierde interna tionale wetenschappelijk Congres der Katholieken, gehouden te Freiburg1 1897 eene exegeti sch-eh ronologisc he studie, die het waarschijnlijk maakt, dat het jaar van Noe bestond uit 7 maanden van 28 dagen. „Het Boek Josue", in 1897 vertaald en met aantce'keningen voorzien "(de heken- de Bijbelvertaling van Katholieke Pries ters bij Teul'ing's te 's Hertogenboseh). Gedurende zijn pastoraat te Harder wijk publiceerde hij: „Chronologische in leiding: op het derde en vierde (b°ek der Koningen", In de genoemde verta ling van het Oude Testament: in 1904, ,Het Boek der Rechteren" in 1908: „Het Hooglied", Voor de Catholic Encyclope dia schreef hij„The chronology of the king's", AJ's pastoor van Abcoude wijdt hij veel tijd aan de belangen van „Petrus Cani sius"; evenwel vond hij nog tijd om zijn bekend werkje te schrijven over het Paus schap: „Heeft J-esus het Pausschap met gesticht?" Daarenboven schreef hij menig artikel in „De Katholiek" en „De Nederlandse!» Katholieke Stemmen". Pastoor Sloet werd 29 Ocotober 1855 te Denekamp geboren. Dip. Th. v. Opperwaaij, aan wien wij bovenstaande opgave onÜeenen, sluit zijn artikel, aan deze promotie g'ewijd, in „Het Centrum" aldus,: „Het (eere doctoraat) zal voor hem echter geen reden zijn op zijn welverdiende lauweren te 'gaan rusten, maar tot nieuwen arbeid sporen, tot heil der Kerk." Die verwachting zal dr. Sloet zeer ze ker niet' beschamen. Goes. Handels cursus. Door de oprichting van een drie jar igon cur sus voor Handelsonderwijs wordt Goes over enkele weken een onmis bare Inrichting van Onderwijs rijker, waar elke middenstander zijn kennis op han delsgebied kan verrijken, waar plaats fs voor jongelieden, die voor den handel wenschen to worden opgeleid, en daar het daartoe noodige onderwijs zullen kunnen ontvangen onder de meest guns tigste omstandigheden, daarbij- goed en goedkoop. Reeds lang was de behoefte gevoeld aan een dergelijke onderwijsinrichting, Jongelieden, die met vrucht het lager onderwijs hebben gevolgd moeten nood zakelijk een verdere opleiding gemeten, willen zij werkelijk (bruikbare krachten Worden voor den handel. Ieder (zaken man, hetzij hij personeel behoeft voor kantoor, winkel of magazijn, zal meerma len de noodzakelijkheid van een breedere opleiding voor zijn personeel hebben ge voeld. En hoevelen zouden op lateren leeftijd een betere positie hebben kunnen veroveren, indien zij na het verlaten van de lagere school, nog een .drietal jaren gedurende de avonduren van een speci ale opleidingsinrichting hadden kunnen genieten. Welnu, do vereeniging voor Handels, onderwijs hoopt 15 Januari a.s. te ope nen een driejarigen cursus voor Handei's- onderwijs, met dien verstande, dat voor- loopiig slechts leerlingen voor het eerste cursusjaar worden aangenomen. Als leerling(e) worden toegelaten jon gens en meisjes die 14 jaren of ouder zijn en voldoende kennis blijken te be zitten van Lezen, Rekenen, Nederlandsche Taal en Schrijven. Zonder onderzoek kun nen worden toegelaten zij, die blijkens een door het betrokken Schoolhoofd af te (geven verklaring, rne-t vrucht liet mulo onderwijs of een cursus van herhalingk- onderwijs hebhen gevolgd. Gedurende het -eerste leerjaar wordt on derwijs gegeven inLezen, Nederlandsche Taal en Correspondentie, Handelsaard- rijfcskunde. Boekhouden en Handelsreke- nen. Deze vakken zijn verplicht. Bovendien kan men les ontvangen in Fransch, Duitsch en Engelseh. In het tweede leer jaar ontvangt men ook los in Stenografie en Machineschrijven en in het derde leer jaar in Algemeene Handelskennis, Han dolsrecht en Staatshuishoudkunde. De lessen zullen worden gegeven des (Maandags-, Dinsdags-, Woensdags-, Don derdags- en Vrijdagsavonds van 6 tot half 9 uur. Het schoolgeld bedraagt voor de ver plichte vakken fló, waarvoor circa 200 lesuren worden genoten, en voor elk der moderne talen bovendien f2.50 per cur susjaar. Minvermogenden betalen de helft, onvermoge-nden niets. Leerlingen kunnen zich vóór 27 De cember (liefst des namiddags tussehen 4 en 5 uur) aanmelden bij den heer L. van Bruggen, Directeur der Rijks Hoogere B.urgerschool te Goes. Het spreekt vanzelf, dat wij de jonge lieden in deze stad welke van zoo'n cur sus meenen le kunnen profiteeren, met na druk opwekken er aan deel tie nemen. Dat onze wakkere Middenstandsvereeni- ging „Handelsbelangen" hel initiatief er toe nam, strekt haar tot eer, dat ingezete nen van alle gezindten buiten Handels belangen staande, in het bestuur van de zen cursus wilden zitting nemen, bewijst hoe de belangstelling voor do ontwikkeling onzer jongelieden algemeen is. Moge die belangstelling weerklank vinden bij de burgerij en tot een schitte renden cursus leiden. Het bestuur van de Ver. voor Handels onderwijs bestaat uit de volgende hee ren: A. S. J. Dekker, voorzitter, D. D. v. d. Bout,, L, van Bruggen, .W. S. Du- vekot, I. D. Fransen van de Putte, S. A. Leopold, J. II. Rhoen, Mr. J. de Witt Hamer, Jos. Witkam, en I'. Oosterbaan, secretaris. lerseke. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr, school te Hoogtereen, de heer A. Lutoijn, alhier. Kapeiie. Tot onderwijzer aan do school met den Bijbel alhier, is benoemd dhr. A. J. Davidse te Vrouwepolder. Geslaagd voor derden stuurman groote vaart de heer N. J. Schuring, leer ing van de De Ruyterschool te Vlis- singen. Voor akte'Engelseh m. o. B is te Groningen geslaagd mej. M. A. de Bruijne van Zierikzee. (M. Ct.) Een eervol getuigenis. Den Hen en 13en December j.l'. ver scheen in „De Standaard" een artikel, kennelijk van de hand van dr. Kuyper, over het b e 1 ij d c n der kerken. Met de hem eigen scherpzinnigheid en zeg gingskracht brandmerkt daarin de doctor de slappe houding der Protestantsche Kerken tegenover de moderne dwalingen en het moderne ongeloof en geeft aan de Katholieke Kerk het eervol getuige nis van het tegendeel, waar hij zegt: „Men weet, welke dwalingen thans om trent het huwelijk rondsluipen; het roe pen dat eigendom diefstal is, klinkt nog een ieder in de ooren; er is geen gezag meer waartegen geen revolutiegeest rond spookt. Toch zwijgen de Kerken. De heilige moed tot belijden is haar ontzonken. En zoo foltert men de cate chisanten wel met breed uitgewerkte for- mulen togen Remonstrantisme, Soc-iniar nisme, Unitarisme en wat dies meer zij, maar tegen de reusachtige dwalingen die in onzen eigen tijd de geesten verblinden, gaat van do Protestantsche Kerken als lichaam geen woord zelfs van protest uit. To Rome. verstaat men do roeping van do Kerk van Christus beter. Vooral Leo zette zich scherp eu scham per tegen den geest der eeuw in." Hij had er kunnen bijvoegen: en ook Pius X, wiens levensideaal: „Alles her stellen in Christus" recht tegen den mo dernen tijdgeest ingaat. Het geval is dan ook, zegt dr. Kuyper, „dat schier geen dwaling in den tijdgeest meespreekt, of ze vindt, juist op de kan sels der Protestantsche Kerken haar vurige profeten. En hoort men dan, dat Rome in Encycliek na Encycliek tegen zulke geestelijke misstanden haar drin gend woord laat Uitgaan, dan weet men niet beter te doen dan op al zulke Ency clieken af te geven, omdat de vorm ervan voor ons onaannemelijk is." Do ruiterlijke erkenning van hetgeen de Protestantsche Kerken op stuk van belijden ontbreekt, strekt den doctor tot eere. Jammer, dat hij niet inziet, dat dit gebrek de Protestantsche Kerken aan kleeft, juist omdat ze 'Protestanlsch zijn, m. a. w. wijl ze een onfeilbaar leergezag missen, dat het afglijden van den weg van het. voorvaderlijk credo verhindert. Pater A. Kerckhoffs. Den 22 December j.l1. mocht de Zeer- Eerw. Pater A. Kerckhoffs, pastoor te Roskilde, Denemarken, den dag her denken, waarop hem voor 25 jaar geleden do H. Priesterwijding werd toegediend Den 24 Mei 1901 vertrokken uit het klooster te Schimmert (Limburg) do E.E P.P. Kerckhoffs en Blois, vergezeld door een broeder, ten einde in de Deensehe stad Roskilde, een stad van 9000 a 10000 zielen, hun Missiewerk te beginnen. Hun komst maakte heel wat opschud ding in het stadje, waar de luthersehe domproost reeds weken lang zijn waar schuwende stem had doen hooren, en waar 350 jaar geleden het Katholicisme uitgebannen was. Een moeilijk leven heeft de pater moeten leven, maar zijn arbeid werd bekroond. Als men nu ten dage een vergelijking maakt tussehen den schul digen toestand van 't Katholicisme en diens toestand toen Pastoor Kerckhoffs, voor 13 jaren te Roskilde zijn werk be gon, dan ziet men het aantal geloovigen vertwintigdubbeld en maakt steeds voor uitgang. Den 15 Juni werd de eerste steen ge legd voor de nieuwe St. Laurentiuskerk door den Ilollandschen kunstenaar J. van Gils gebouwd, want de oude kapel is te klein geworden. Van alle deelen van het eiland Seeland, stroomden de Ka tholieken naar Roskilde en de grijze Bis schop mocht de vreugde smaken zich omringd ie zien door duizend zijner kin deren. De II. Mis werd gevierd in de open lucht en de eerste Deensehe Katho liekendag toonde een nieuwe macht die opstaat om eens aan het oude Dene marken zijn kracht en leven vol jeugd en sterkte weder te geven. Kardinaal Rampolla. Niet in de St. Pieterskerk, maar op het San Lorenzo-kerkhof is Rampolla stoffelijk overschot voorloopig bijgezet. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" besluit zijn relaas van de uitvaart aldus En nu is „de groote Kardinaal" ver dwenen van het tooneel der Romeinsche Curie, waar hij zoolang ook zonder het te willen op den voorgrond trad. Doch zijn nagedachtenis leeft onvermin derd bij allen, die hem gekend en be wonderd hebben, en zal nog véél lan ger, roemvol en zonder rimpel of kreuk, oortleven in de geschiedenis der Kerk. Twee dagen vóór zijn dood ontving kardinaal Rampolla een dankschrijven van den bekenden abbé Gamier, als voor zitter van den „Ligue de l'Evangile", die onlangs te Parijs in algemeen Congres bijeenkwam en steeds de bijzondere be scherming van den overleden Kerkvorst genieten mocht. Dit schrijven bracht in herinnering, wat Paus Leo XIII eens tot de oprichters van genoemden „Ligue" zoo subliem-mooi gezegd had. Namelijk: ,Legt ,al mijn andere werken, zonder uitzondering, in mijne linkerhand, en den Bond van het Evangelie in mijne rech terhand. Dan zal ik u bekennen, dat ik in deze mijn rechterhand toch méér vast heb, dan in mijne linker met al de andere werken. Want dit, ja, dit is het godde lijke middel, hetwelk door niets gelijk waardigs kan worden vervangen." Daarom mag ook kardinaal Rampolla zalig geprezen worden. Want al bracht zijn buitengewone mensehelijke werk kracht nóg zooveel groots en schoons tot stand, zijn grootste en schoonste leven- werk blijft toch, wat hij gedaan heeft voor de vermeerdering van het Godsrijk, voor de verbreiding van het Evangelie. Dat vooral weegt doorslaande in do schaal der eeuwigheid. Hoogfeest van Kerstmis. In de le misepistel: Tit. II, 215 evangelie: Luc. II 114. In de 2e mis: epistel: Tit. Ill47, evangelie: Luc. II 15—25. In de 3e misepistel: Hebr. I 112 evangelie: Joan. I 114. Dec. 29 Iloedekenskerke, scheepsaf braak, Neervoort. 29 Biezelinge, afbraak en varkens, Holl- mann en Verhoek. Schore, 8.04.20 H.A. bouw- en wei land, Pilaar. Jan 1914. 3 's Gravenpolder, hoefje met woonhuis, schuur en erf, Neervoort. 7 's H. Arendskerke, 12 03.93 H.A. wei land, Neervoort. 7 Wolphaartsdijk, 7 paarden, rundvee, wagens en landb. gereed»ch. Pilaar. 12/27 Hulst, hofstede met 37.09.80 H.A. bouw- en weiland te Hontenisse, Dgmoleijn en mr. Lijdsmaii. 15 Sas van Gent, hofstede met 39.80.40 II.A. bouw- en weiland, E. B. Dumo- leijn P. v. d. Eecken. 9 Góes, kanaaldijken, gras- en bouwland ontv. Reg. en Domeinen. Goes, hofstede met 28.89.62 H.A. bouw- en weiland onder Nisse, Pilaar en Neervoort. Heinkenszand, huis met tuin. Febr. 26 Waarde, boereninspan, Hollmann en Verhoek. Kats, kap. boereninsprn, G. Hejjboer. April. 4 Nieuwdorp, 26 perc. bouwland, van Cleef. Voetbal. Z uidelijke 2e klasse A Voor deze klasse speelde Zondag te Vlissingen „E. M. M I." tegen „Zeeland Vooruit I" uit Goes. „Z. V. I" had 4 invallers. Toch wisten ze het eerst te doelpunten voor de rust. Na de rust doelpuntte „E. M. M. I" viermaal en Z.V. geen enkele keer, zoodat de eindstand kwam 41 in 't voordeel van E. M. M. I. Zuidelijke 3e klasse A Voor deze klasse speelde te Middelburg „Zelandia II" tegen „Zeeland VooruitII". Z. V. II telde eenige invallers „Zelandia II" won maar met liefst 18—0. Gewest Zeeland van het Nedertandsohe Gymnastiek Verbond In do sociëteit St. Joris te Middelburg werd Zondagmiddag de jaarvergadering! gehouden van het gewesd Zeeland van het Nederiandsoh' Gymnastiek Verbond, onder voorzitterschap van den heer Her man Snijdersi. Het jaarverslag dat door den secretaris den heer G. M. van Mast.bergen weid uitgebracht, deed hooren, dat er thans 16 vereenigingen bij' hot gewest zijn aan gesloten -mot 180 léden, waaronder twee uitsluitend dames vereenigingen met 62 leden. Als reden da,t er in 1913 geen ge westelijke uitvoering plaats had. wordt ge noemd het deelnemen van enkele ven eenigingen aan de Feesten te Gent en de Onafhankelijkheidsfeos'ten. Er zijn twee volksklassen in het gewest, een te Vlis singen en een te Goes. Verder wordt in het verslag herinnerd aan de verschil lende door de vereenigingen behaalde successen. Het verslag; eindigt met een opwekking tot het. maken van propaganda. Vervolgens werd door den heer G. Wjers, secretaris van de technische corn-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 7