Rqna Cacao Van Ho ut en's s No. 149 Donderdag 184 December 1913 Negende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. IVU ofo°g; I W duim; W wijsvinger. fiaV Bevredigende Uitkomst. BUITENLAND. <S> 0 BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES Keclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels .voor 25 Ct. 4 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I B* gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fl I I fl I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: fl verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de I P- gulden bij gulden bij A gulden bij P* m Lp I verlies van een I I I I verlies I fl verlies van m I Z 11 I hand, voet I I 11 I van een V fl g een M I „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1914, ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Zij, die zich thans wenschen te abonneeren, voor 1914, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f 3.50 -j- 10 cent voor poliskosten der aan ons blad verbonden GRATIS VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN aan De Administratie. De Algemeene Beschouwingen in de Tweede Kamer over de door de Regee ring te voeren binnenlaudsche politiek hebben geleid tot een onverhoopt bevre- digenJe uitkomst, niet slechts voor de Kamer maar voor ieder Nederlander, bij wien het belang des geheelen volks het zwaarste weegt. De Troonrede, die over de oplossing vau het Onderwijsvraagstuk gelijk grondwettelijk recht voor de voorstanders der bijzondere school met die van de openbare zweeg, verwekte bij de parlementare rechterzijde en het mot haar sympathiseerende volksdeel onge rustheid, die niet werd weggenomen door de toezegging eener Staatscommissie voor het zoeken naar eene bevredigende regeling in zake het onderwijs. De Memorie van Antwoord gaf evenmin een geruststellend geluid, zoodat de Rechterzijde meende bedacht te moeten zijn op het aannemen eener zeer gereser veerde houding en het deelnemen in de werkzaamheden eener Commissie als de Troonrede bedoelde, van de hand wees. Doch sinds de heer Loeff zijn uitne mende rede hield de lezer kent haar, althans wat de hoofdzaak betreft toonde zich de regeering veel tegemoet komender en bevatte het antwoord van den minister-president, mr. Cort v. d. Linden genoegzaam zekere waarborgen voor eene conciliante houding der regee ring ten opzichte der grieven en verlan gens van rechts. Dies kwam de Rechterzijde op haar besluit terug. Het eerst de Christelijk- Historische vleugel, die Vrijdag bij monde van den eminenten vertegenwoordiger voor Goes zijn vertrouwen in de Regeering uitsprak. Daarna het Katholieke centrum, dat wederom lot tolk had den bekwamen afgevaardigde voor Waalwijk. Deze kon, nadat ook uit den boezem der liukerpartijen geruststellende klanken waren vernomen, n.l. door de heeren Bos, De Meester en Tydeman, de gedenk waardige woorden spreken: „Onder die omstandigheden zou liet van onze zijde niet o i r b a a r, n i e t verstandig en niet politiek juist zijn, als wij vasthielden aan onze aanvankelijke wei gering om zitting te nemen in de Staatscommissie. Die wei gering wordt dus terugge- t r o k k e n." Dat deze woorden als een acte van pacificatie werden beschouwd, bewezen de toejuichingen, die ook van links in de Kamer weerklonken. Nog bleef de anti-revolutionaire vleugel over. Na het bekend worden van de gevoelens van dr. Kuyper uit het interview van „De Tijd" kon geen groote toeschiete lijkheid worden verwacht. Toch bleek liet woord, dat door den partijchef dhr. v. d. Voort van Zijp werd gesproken, niet ten eenenmale onverzoenlijk, al beliield hij zich elke verbintenis voor. Op den weg der toenadering tot de rechterzijde deed ten slotte de minister president nog een goeden stap voorwaarts toen hij sprak: „Het bevredigings voorstel der Regee ring inzake den politieken schoolstrijd kon niet worden gedaan zonder groot vertrouwen in het gezond verstand en de bezadigdheid vandeStaten-Generaal, aan beide zijden der Kamer en de Re geering heeft dat vertrouwen niet ver loren gedurende de heftige redevoering en. Zij beschouwde die als een electrische ontlading, waarna kalmer stemming zou intreden. Dat nu de rechterzijde, met voorbe houd van vrijheid, haar aanvankelijk wantrouwen in de Regeering lieeft overwonnen, is derRegeeriug een groote voldoening en het beste bewijs, dat het vertrouwen der Regeering niet mis plaatst was. Het is ook bovendien een eer, die de rechterzijde zich zelf heeft verschaft, want inderdaad behoort er meer toe dan waartoe men gewoonlijk de kracht heeft om een eenmaal inge nomen positie op te geven. Zal de poging der Regeering inderdaad tot het gewenschte doel leiden, dan dient men zich vau weerszijden, zoowel van links als van rechts want de Regeering staat hierbuiten op dat standpunt te stellen, dat men een te gemoetkomende houding aanneemt. Dan dient men van weerszijden uit te gaan op vrede en niet op oorlog. De Regeering heeft er zich in de Memorie van Antwoord op toegelegd, uitdrukkingen te te vermijden, die vroe ger tot verkeerde gevolgen aanleiding hebben gegeven. Wat de regeering gezegd heeft ten aanzien van de subsidieregeling, is zoo ruim mogelijk bedoeld. Dit is bedoeld algeheel, en niet alleen teil aanzien van de Rijksfinanciën. Als de heer Van dei- Voort van Zijp nu vraagt: ga nu nog iets verder, dan moet spreker die vraag afwijzen. De heer Vaii de Velde: Neemt u het presidium van die commissie De heer Cort van der Linden, Minis ter van Binnenlaudsche ZakenDaar spreek ik nu niet over. Wanneer men geen vertrouweii heeft, dan moet men de zaak afwijzen. Spreker kan niet verder gaan, de zaak niet verruimen. Het is het uiterste, maar alle wenschen der rechterzijde kunnen ter sprake komen. Zal die poging slagen? De Minister moet alle voorbehoud maken. Hij hoopt liet innig. De verantwoordelijkheid voor het eindresultaat kan hij niet op zich nemen. De heer Van der Voort van Zijp wees op de dubia die bleven. Zeker, de Minister behoudt zich voor de vrijheid van het tijdstip der indie ning van zijn kiesrecht-voorstel. Maar hier geldt het een zaak van goede trouw. Het doet spreker genoegen, dat de heeren Loliman en Loeff het ook zoo hebben opgevat. Als de commissie werkt zooals spre ker hoopt, dan zal spoedig blijken of de zaken tegelijkertijd kunnen behan deld worden. Blijkt dat niet, dan zal dat onmogelijk zijn. Dat is een duidelijke, klare positie van beide zijden. Ue Regeering ware dit niet begonnen zonder te gelooven, dat er goede kans van slagen was. En het zou een belang rijk feit zijn in de geschiedenis des lands, wanneer na den lieftigen strijd, die buiten het Parlement is getreden, bezonnen mannen elkander konden vinden om door overleg te geraken tot oplossing van een quaestie, die van zoo groot belang is voor onze volks kracht, van zoo groot belang ook voor de eenheid van ons land." Deze woorden van den premier droegen aanstonds hun vrucht. Dr. Kuyper gaf in „De Standaard" te kennen, dat niets meer het zitting nemen van zijn geest verwanten in de Staatscommissie inden weg stond en de Antirevolutionaire Kamerclub, in vergadering bijeen, nam een gelijkluidend besluit. Door dit compromis van rechter- en linkerzijde is de totstandkoming eener grondwetsherziening wel niet verzekerd, maar zijn de kansen daarop veel verbeterd. Veel meer nog is verbeterd het uitzicht op een beëindiging der schoolkwestie, die aan de rechtmatige eischen van ons christelijk volksdeel recht zal doen weder varen. Van links en van rechts heeft men goeden wil getoond, van Katholieke zijde 111 het bijzonder doen zien, dat men bij de behandeling der landszaak gaarne positief en opbouwend wil te werk gaan. Moge de goede wil, die zich uitte in het loyale woord, over en weer tot de loyale daad leiden. Dan zal in de parle mentaire geschiedenis van ons land het kabinet Cort van der Linden genoemd worden met den naam dien de heer Loeff het waardig keurdehet Conci- liatie Kabinet. JS JM H I. A Al I». De suffragetten hebben Zaterdagavond in Londen, terwijl de Koning en Koningin een voorstelling in den schouwburg bij woonden, gepoogd oen bctooging te hou den. Ze stonden overeind in een loge, ge legen tegenover die van het vorstenpaar, en ontplooiden een vaandel, waarop ge drukt stond: „Men martelt do vrouwen in de gevangenis van Uwe Majesteit". Vervolgens begonnen ze tot den Koning te spreken over de aanhouding van Miss tankhurst, doch weidra werden ze over stemd door het roepen der toeschouwers. De koning glimlachte toen hij^ de pogin gen zag, die de kiesrechtvrouwen aan wendden om zich te doen verstaan. Deze voorvallen duurden niet minder dan twintig minuten. Het personeel van den schouwburg maakte ten slotte een einde aan dit onverkwikkelijk tooneel, door de suffragetten uit het gebouw to verwijderen. Zaterdagavond is mevr. Pankhurst aan gehouden in den trein tusschen Dover en Londen, U l'SL AA I». In Kief is, in do voorstad, waar Bei lis woont, een nieuwe vreeselijke moord gepleegd. Een kind van twaalt jaar is door een hoer met messteken gedood. Het slachtoffer heeft 53 wonden, waarvan zes gelijk zijn aan de verwondingen op het lichaam van den kleinen Joutciiinsky. De moordenaar is aangehouden. (Msb.) JitilTSCHLAJI II. Het kasteel van Schwerin af gebrand. In ons vorig nummer meld den wij reeds dat het prachtige groot hertogelijke slot op een eiland tusschen het Schweriner- en Brug-meer gelegen ten deele een prooi der vlammen geworden is. Het vuur brak Zondagavond omtreeks half negen uit in de „gouden zaal' 'waar, volgens geruchten, een film tijdons een voorstelling voor het hot vlam zou ge vat hebben. Er woei een storm en weldra stond do geheele zuidelijke vleugel van het kasteel dat vijf verdiepingen hoog is, in in vlammen. Het garnizoen snelde ter hulp en be gon onmiddellijk de kunstschatten te red den, Het hof verliet in allerijl het slot. Omstreeks middernacht stortte de toren met den gouden trap in en waande men het kasteel verloren, Gelukkig keerde de wind. Om 1 uur 's nachts stond de kolossale toren tusschen den westelijken en zuide lijken vleugel in brand en volgden ont ploffingen van de jachtammunitie. De duistere nacht werd verlicht doo,r het fan tastisch schijnsel van groene vlammen welk© uit het smeltende koperen dak sloegen. Om half drie was de brandweer uit Bostock ter plaatse, om drie uur ar riveerde die uit Hamburg en even later was men het vuur meester, zoodat het hoofdportaal en de Johann-Albrecht vleit- gel nog behouden bleven. Prachtige kunstschatten o.a. zeldzame gobelins en schilderijen waren een prooi ider vlammen geworden, de terrakotten werden echter gered. In de stad Schwerin heerschte geheel den nacht groote opwinding; duizenden be gaven zich naar de plaats des onheils. De groot-hertog en de oud-regent van Brunswijk Johann Albrecht kwamen per auto uit Rostock en Wiligrad. De vertrek ken van de groothertogin-moeder Anastatia hebben veel schade geleden. Het groothertogelijk residentieslot was tusschen 1845 en 1858 gebouwd volgens de plannen van Demmeler en Stülen in renaissancestijl. Het is door heerlijke bos- schen en meren omgeven. Het slot zou voor zes millioen mark ver zekerd zijn. (Msb.) Omtrent het spoorwegongeluk in de tunnel bij Braunsdorf in Saksen lezen wij in de bladen, dat bij den uitgang van de tunnel een rotsafschuiving had plaats gehad, waardoor daar het puin 4 tot 5 M. hoog lag. Toen de trein naderde stond het voornaamste signaal, dat stuk was, op veilig, een ander echter op on veilig. Dus stoomde de trein slechts lang zaam de tunnel in. Een van de twee daarvoor geplaatste locomotieven liep bij den uitgang dei- tunnel op den puinhoop, de andere stei gerde tegen do eerste op en stootte aldus tegen de zoldering, waardoor opnieuw rotsblokken naar omlaag tuimelden. Deze vernielden 6 personenwagens. Tevens braken de buizen voor de verlichting dei- wagens, waardoor de tunnel met gas werd gevuld. Ook dit heelt waarschijn lijk voor de opgeslotenen noodlottige gevolgen gehad. hëxico, In Mexico is bij Tampico gevochten onder toezicht der Ver. Staten. Vice-admiraal Fletcher beval den com battanten bij Tampico het vuren te staken Hij dreigde, dat, wanneer niet gehoor zaamd werd, hij het vuur vanaf de kanon neerboot Wheeting zou openen. Volgens een telegram van vice-admiraal ('rad- doek aan Sir Linonel Carden werd aan beide zijden gehoorzaamd. De federale troepen houden het centrum van de stad en het gedeelte aan de kust bezet. Fletcher gaf den vreemdelingen bevel een schuilplaats te zoeken aan boord van de schepen of zich te verzamelen aan de kust, waar zij onder de bescher ming van zijne kanonnen zijn. De vrouweii en kinderen deden dat. De regeering van Mexico zegt dat de rebellen bij Tampico zijn verslagen. Huerta is, naar de New York Sun verzekert, woedend over de inmenging van schout-bij-nacht Fletcher in den strijd 0111 Tampico. Een ander New-Yorksch blad verneemt dat hij zijn troepen bevel heeft gegeven, zich volstrekt niet te sto ren aan verdere bevelen van den schout bij-nacht. v 1 FASIADIA Het Pa 11 a makanaal De opening van het Panamakanaal zal niet op den aangekondigden dag, 1 Januari 1914, kunnen geschieden. Zelfs kan niemand nog zeggen, wanneer het kanaal voor de scheepvaart kan worden opengesteld. De oorzaak der vertraging ligt in de thans weer voorgekomen grondverschui vingen bij Cuouracha in den Culebra- doorsteek. Tweede Kamer. lil de zitting van Maandag is hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) zonder stem ming aangenomen. De heer Kleerekoper drong aan op zuinigheid bij het uitdeeien van .ridderorden en de heer Dolk vroeg hooger salaris voor de beambten der Rekenkamer. Bij Justitie was de heer Van Hamel daar om aan te dringen op inperking der preventieve inhechtenisneming, wat niet onnoodig is en op wetswijziging ten .gunste van facultatieve lijkverbranding, wat o.i. geheel onnoodig isi. Wijl kunnen dergelijke heidensche praktijken in ons christelijk land best missen. De heer Schim van der Loeff hield een flinke „maidenspeech" over de noodzakelijkheid van een wet op de oneerlijke concurrentie. De heer Mendels, socialist, meende te moeten opkomen tegen de disciplinaire waarschuwing, welke de Kamer van Toe zicht op het notarisambt te Middelburg indertijd aan notaris Van Dalsum gaf. I11 de avondvergadering was Waterstaat aan de orde en luchtten 27 heeren hun grie ven en wenschen. Voor ons is van belang dat de heer F r u ij tier aandrong op een spoedige totstandkoming van een nieuw station Rilland-Bath en het maken van een los- en laadplaats bij Kruiningen, Minister Lely poogde hen allen te vreden te stellen met de algemeene belofte alle ter sprake gebrachte punten, één voor één te zullen doen nagaan na alloop van de behandeling der begrooting. Omtrent het personeel beloofde Z.Exc., behalve een onderzoek naar de financi eelo en technische mogelijkheid van meer vrije Zondagen oen ander ernstig onder zoek naar de werking van de dienst- en rust'tijdenregeliingen van het treinperso neel, met toezegging van maatregelen ter verbetering bij onbevredigende werking. Ten aanzien van het tramwegpersoneel is wetswijziging in voorbereiding. Bij posterijen pleitte de heer Bogaardt voor portverlaging van Nederland naar Indië en voor een radio-leiegratische ver binding tusschen moederland en koloniën,. Ook zeide hij do intrekking der eirculaire- Regout betreffende de benoeming van brie venbestellers met inachtneming van gods dienstige gezindheid, na geschiktheid zeer te betreuren, wijl daardoor ongerustheid is gewekt in de Zuidelijke Provinciën, waar dikwijls een bepaalde categorie der bevol king schijnt te worden uitgesloten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1