UIT ZEELAND. 192 in de Grondwetsherziening betrok ken zou worden en de opdracht der Commissie van dien aard zou zijn, dat zij gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs niet uitsloot. Na de verschijning van dit besluit hebben wij het onmiddellijk en op goede gronden herleid niet tot een non possu mus-poli tiek, maar tot een taktiek. om het van meet af uitsluiten eener wijziging van art. 192 te voorkomen. Want onze Ka merfractie verzocht geenszins, dat de Onderwijs-commissie geraken moest tot den eisi-h van gelijkstelling; zij vroeg alleen, dat deze conclusie niet zou worden uitgeschakeld. In dezen eisch van for- meelen aard is de Regeering ons llians nader getreden, en het betrekken van art. 192 in de Grondwetsherziening blijft tenminste mogelijk, al kan het zoowel voor de Regeering als voor de rechter zijde verdrietig worden, dat het initiatief aan de christelijke partijen, maar het welslagen aan het avontuur en de bonne fooi van de strijders tegen de bijzondere school is overgelaten. Zal de rechterzijde genoegen nemen met zulk een vooruitzicht en wissel op een aan alle kwade kansen blootgestelde toekomst'? Ook zonder dat men in dit stadium der zaken reeds het „non pos- sumus" uitspreekt, dat dr. Kuyper ten overstaan van onzen Haagschen redac teur improviseerde, moet men tóch toe geven, dat de Regeering nog dubia zal moeten ophelderen eu haar politiek van toenadering vervolgen, indien zij haar plannen een vaster kans van welslagen wil verzekeren. Na zij de wijziging van art. 192 niet op eigen gelegenheid wil ondernemen, onttrekt zij aan de rechter zijde een waarborg, die oorspronkelijk onmisbaar werd geacht 1" Over bet interview nemen wij het vol gende over uit het Amsterdamsch Katho liek orgaan „Wat de meening van dr. Kuyper was over de verklaring van minister Cort van der Linden vroeg ik, na naar den ge zondheidstoestand die uitmuntend was van den doctor geïnformeerd te hebben. „Daarover kan ik kort zijn" zei dr. Kuyper. „Ik geef niets toe" „En," voeg de Zijne Excellentie erbij, „dat is niet anders dan heel natuurlijk dat zal toch ieder onbevooroordeelde moeten billijken. Voor den heer v. d. Linden heb ik de grootste achtinghij zal het met zijn verklaringen wel eerlijk meenen, maar wat hebben wij daar ten slotte aanDe heele vraag is maarhoe de Tweede Kamer, hoe de linkerzijde tegenover onze eischen staatDie eischen zijn voldoende bekend. Wij vragen ons volle recht niets meer maar ook niets minder Om die te kennen is geen behandeling in een (Staatscommissie noodig." „Dus", merkte ik op, „u blijft bij uwe meening, dat Rechts niet tot de com missie moet toetreden? „Zeer zeker 1 Wat moeten onze mannen daarm doen Trachten tot een compromis te komen Maar een compromis sluit altijd een gedeeltelijk toegeven van beide kanten in zich en dat kunnen wij nooit doen. Het ergste ismocht men tot zoo'n compromis geraken, dan is het uit, dan zij wij ons recht kwijt, dan kunnen wij later niet opnieuw beginnen I" „Van eenig toegeven kan dus, volgens u, geen sprake zijn informeerde ik nog eens duidelijkheidshalve „NeenWij zouden dankbaar kunnen aanvaarden, als dit Kabinet op den weg der rechtsgelijkheid een schrede verder wil zei ten. Maar van onze volle eischen afstand doen, dat gaat niet. Ik ken de lieeren van Links uit de btsprekingen van de vroegere Grondwetscommissie. Ik weet precies, wat zij willen, maar wij kunnen er niet in treden Onze mannen in de Tweede Kamer zullen goed doen met nog eens nader te informeeren er zijn dubia, zooals de minister zelf zeide, maar zich laten verleiden zullen zij, naar ik hoop, niet doen Inmiddels hebben de zaken weer een andere wending genomen door de ver klaring van den heer Loeff in de verga dering van 13 December bij de replieken. Geven wij het woord aan den Kamer overzichtschrijver van „De Maasbode". Tot ons genoegen hoorden we uit den mond van den heer Loeff de verklaring, dat de Katholieke afgevaardigden geen reden vinden bij hun aanvankelijke, officieuze weigering om in de bekende commissie te treden te volharden. Zien we nader, hoe deze verklaring werd ge motiveerd. Vooreerst werd nagegaan, hoe de beide voorwaarden in het besluit der Katho lieke Kamerclub, sindsdien, vooral na de mondelinge toelichting van den Premier, waren vervuld. Er is echter meer. Door den Minister-president is te kennen ge geven, dat de Regeering het in wezen met de rechterzijde eens is, doch ver schilt in methode. Verder nog is de Regeering gegaan. Zij heeft bij monde van den Premier ge sproken als volgt: „Wanneer het u te doen is om met het uitsteken van uw hand in ontvangst te nemen de geheele onderwerping van de Regeering, dan zeg iklaat ze gerust zinken. Maar wanneer het u te doen is, om met die hand samen te werken aan het doel, waarvoor gij zoolang gestreden hebt, dan zult gij van deze zijde willige handen vinden om u te helpen." Door zoo te spreken, heeft de Regee ring een zekere verantwoording op zich genomen voor het welslagen van den verderen arbeid, zoo concludeerde de heer Loeff zeer juist. Trouwens, als men een werk aanvat, waarvoor generaties hebben gearbeid, dan kan men maar niet eenvoudig weg, als het niet lukt, berusten en volstaan met een„men reken' d'uitslag niet, maar teil' het doel alleen." Voeg nu daarbij de „bevredigende klanken" dei- linkerzijde, dan blijft geen reden meer over om te volharden bij de aanvankelijke weigering. Dat zou, zoo meende de offici- eele Katholieke woordvoerder, niet oirbaar, niet politiek en niet juist zjjn. Daarom stelt men zich van Katholieke zijde beschikbaar voor de commissie. Tienjarig Bestaan van de Katholieke Sociale Actie. Met het oog op degenen, die op II. Driekoningendag, van verre komende, te laat in Dtrecht arriveeren, om tijdig in de Pontificale H. Mis aanwezig te zijn, zal er te halftwaalf in de Kapel van de Eerwaarde Broeders van St. Joannes de Deo, Maria-plaats (5 minuten afstand van het Centraal Station) een H. Mis worden gelezen. Aan zooveel mogelijk alle Katholieke sociale vereenigingen is een uitnoodi- ging gezonden, om zich ter Feestver- gadering in het gebouw Tivoli (om 2 cn om 8 uur) door twee afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Mochten vereenigingen deze uitnoodiging niet outvangen hebben, en toch afgevaardig den wenschen te zenden, dan worden zij verzocht, zich zoo spoedig mogelijk tot het Centraal Bureau voor de K S. A. te Leiden wenden. Alle afgevaardigden ontvangen een kaart met besproken plaats. Er worden echter niet meer kaar ten uitgegeven, dan er zitplaatsen zijn, En zonder kaart kan niemand worden toegelaten. Spoedig zal het geheele programma dezer plechtige feestviering kunnen wor den gepubliceerd. Thans kan reeds worden medegedeeld dat de feestvergaderingen zullen wor den opgeluisterd door eenige zangnum mers, ten gehoore gebracht door het dubbelkwartet „Sine Nomine" en de R. K. Zangvereeniging „Arti et Chari- tati". Het Plaatselijk Comité voor de K. S. A. te Utrecht heeft zich welwillend be last, voor de verschillende regelingen te zullen zorgen. Alles belooft, dat het een feestvie ring zal worden, der Katholieke Sociale Actie waardig. Moge nu ook „Jong Limburg" door veler bijdragen in staat gesteld worden, om door het aanbieden van een grooto Feestgave de feestvreugde te verhoogen. Het Stichtingsfonds is in den loop der jaren opgeteerd. Moge aan het Centraal Bureau een nieuw werk kapitaal geschonken worden, opdat zijn toekomst voorgoed verzekerd zij. Naar wij vernemen, heeft Z. E. Kar dinaal van Rossum ook een gift toe gezegd. Alle redacties van Katholieke dagbla den hebben zich welwillend bereid ver klaard, giften voor dit doel in ontvangst te nemen. Minister Cort v. d. Linden en de Katholieke Partij Uit de regeeringsverklaring van min. Cort v. d. Linden nemen wij, volgens het analytisch verslag, de volgende pas sage over, die doet zien hoe de regee ring over de rechterzijde oordeelt. De scheidingslijn betreurende, zegt de Minister, dat hij het ook betreurt, dat de religieuze gevoelens van de rechter zijde dezerzijds in het geding zijn ge bracht. Waar hier het antipapisme ter sprake is gebracht, zegt spreker dit in de eerste plaats ten opzichte zijner Roomsch-Katholieke landgenooten. Hoe de verhouding is van de Katholieken tot hun Kerk, is hun zaak Welke plaats zij willen innemen in de maatschappij, is hun zaak. Zij hebben met ons de zelfde geschiedenis, dezelfde taal, dezelfde zeden. Zij vormen met ons één natie, en bouwen met ons aan dezelfde staats instellingen en denzelfden Staat. Als spreker behandelt de verhouding van het Kabinet tot de rechterzijde, is het tot do rechterzijde als staatkundige partijen. Tweede Kamer In de ochtendzitting van Vrijdag j.l. is de herziening van het Mulowetje van 1910 afgedaan. In dat wetje komt de termijn voor (in het laatste lid van art. II) van 1 Jan. 1914 binnen welken de scholen aan de eischen moeten vol doen. In afwachting van de nadere regeling van het heele M. U. L. O. welke minister Heemskcr nog voor bereidde wil de tegenwoordige Regee ring dien termijn tot 1 Jan. 1915 verlen gen. Na veel gepraat over en weer werd het zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aan het slot der zitting werd een aanvang gemaakt met de replieken door mr. Troelstra. Als de Tweede Kamer vóór Kerstmis niet met het begrootingswerk gereed komt, bestaat het plan om 6 Januari weer bijeen te komen tot voortzetting der behandeling. Goes. Kleurenphotografie. Za terdag 13 Dec. j.l. hield de heer J. Ver meulen, leeraar aan de H. B. S. alhier, in de zaal van „de Prins van Oranje" een voordracht met lichtbeelden voor de Goesehe afdeeling van het Nederlandsche Onderwijzers-Genootschap over het onder werp kleurenfotographie. Als inleiding gaf de geachte spreker een korte beschrijving over de fotographie zelf, waarin hij o. a. meedeelde, dat de oude Grieken reeds een begrip, al was het dan ook nog maar bekrompen, van fotographeeren hadden^ Daarna kwam hij lol het eigenlijke onder werp. Omstreeks 1810 ontdekte de Dnit- sche professor, Seebeck, voor 'I eerst de kleurenfotographie, doch z'n ontdekking le verde echter gaan belang op voor de prak tijk, zoodat zich deze tak in de foto graphie zeer weinig ontwikkelde on er dus een tijd van stilstand aanbrak, hoe wel verschillenden steeds door bleven zoe ken naar meer practische middelen. Onder 'hen bevond zich ook de Parijsche foto- handelaar Lumière, die er een speciale studie van had gemaakt. Geleidelijk aan hebben zich toen drie procédé'» voor kleu renfotographie ontwikkeld. Aan 't eerste was echter dit nadeel verbonden, dat men telkens drie opnamen moest maken, n.l. één met een blauw, één met wit en éen met een geel glas voor de lens. Deze drie negatieven zijn natuurlijk niet iden tiek. Samen vormen ze echter alle kleu ren, hetgeen spreker verduidelijkte door uitlegging van het spectrum. Dit procédé, het driekleuren-procédé geheeleii, wordt echter nog maar gebruikt voor boek- en plaatdrukkunst, men maakt dan hiervoor een afdruk in zink. Het tweede procédé, 't Lumière-procédé genoemd, bestaat hierin, dat men op den glasplaat korrels aardappelmeel legt. Deze korrels bestaan ook uit drie kleuren, n.l. oranje, groen en violet, welke in gemeng de verhouding worden aangebracht. De tusschenruimte wordt aangevuld met zwart poeder, waarna het geheel onder hoogen druk wordt gezet en daarna bedekt met een gevoelige stof. Door dit proces was men echter nog niet in staat afdrukken te maken op papier, doch slechts alleen op glas. De derde methode, het procédé van Warner Powry, maakte echter het afdruk ken op papier zoowel als op glas mogelijk. Dit alles werd verduidelijkt door ver schillende projecties op doek, teekeningen van den spreker en het rondgeven van ne gatieven en afdrukken uil het driekleuren procédé enz. Tevens werden op 'I doek ge bracht G gekleurde platen, gemaakt op Lumière-platen, voor deze gelegenheid af gestaan door de firma Ivens te Nijmegen. De andere lantaarnplaatjes waren door den spreker zelf vervaardigd. Van 't geheel moot gezegd worden, niet tegenstaande het onderwerp zeer ingewik keld was, dat de geachte spreker het aan 't publiek helder en duidelijk wist voor de stellen. Dat het auditorium zeer tevreden was, bleek uit de groote stille tijdens- en 't daverend applaus na de voordracht. Aan 't. einde dankte de voorzitter van de vereeniging èn spreker voor zijn sympa thieke lezing èn publiek voor hun oplet tendheid, op dezelfde geestige wijze als waarop hij de vergadering had geopend. Lezing Prof. Diepenhorst. Blijkens hetgeen daarover door „De Zeeuw" wordt medegedeeld, heeft Prof. Diepenhorst van de Vrije Universiteit te Amsterdam hier Donderdagavond j.l. voor de vereeniging lot, het houden van Christe lijke Winterlezingen een hoogst interes sante en boeiende lezing gehouden over Misdaad en Misdadiger. /..Hoogge leerde toetste de misdaadstheorieën van Lomhroso, die de toerekenbaarheid zoekt in aanleg en overerving van het individu en de theorieën der nieuwere moderne school, die de toerekenbaarheid schuift op rekening van het milieu en de omstan digheden waarin het individu verkeert, aan de gezonde Christelijke leer over de verantwoordelijkheid van den mensch voor zijjn eigen daden, zoodat èn physische eigenschappen èn omstandigheden van buiten de misdaad kunnen beïnvloeden en verergeren maar niet de eenige en uitsluitende verwekkers van de misdaad zijn. Uitvoering Toonkunst. Blij kens advertentie, voorkomende in dit num mer, zal Vrijdagavond a.s. de uilvoering plaats hebben van Max Bench's Odys seus, door de Goescbe afdeeling der Maatschappij van Toonkunst alhier, on der leiding van den bekwamen dirigent, dhr. Otto Lies. Op stof en inkleeding van het toon werk komen wij in het volgend nummer terug. Thans willen wij alleen nog rnededee- len, dat de Sleinwayvleugel-piano, die de heer I. Giesen alhier uit zijn gerenom meerd magazijn voor de begeleiding heeft verhuurd, hier nog nooit is gebruikt en behoort tot dat soort van vleugelpiano's welke op concerten als van Mengelberg, in Amsterdam en andere groote steden worden bespeeld. De N. V. Maatschappij „Sanogres" zal Dinsdag 16 Dec. a.s. te half drie voor een beperkt getal genoodigden een kookséance geven met het prachtapparaat sanogres, waarbij gekookt wordt zon der water en gebraden zonder vet. Middelburg.Vrijdagmiddag had de koopman J. F. zijn rijwiel eenigen tijd voor het café van S. aan de Turfkade laten staan, later bleek het weg te zijn. Direct werd een man, die het café verlaten had, voor den dader van dezen diefstal aangezien. Nadat de politie met de ver missing in kennis was gesteld, ontving zij des avonds telephonisch bericht uit Goes, dat de dader, zekere M. IV. v. d. I,. zichzelf bij de politie aldaar had aan gemeld. De man en de fiets werden heden naar Middelburg overgebracht en v. d. L. zal voor den officier van Justitie wor den geleid. (Z.) Vrijdag is door de politie alhier aangehouden A. L„ die nog een maand gevangenisstraf moet uit zitten. (Z.) Men schrijft ons: Zooals reeds vroeger gemeld, heeft de vereeniging „Uit bet Volk Voor liet Volk" alhier besloten 5 Mei 1914 den dag te herdenken dat voor 100 jaar de Fran sehen van Walcheren verdreven werden. Thans is voor dat feest een Kere-comité samengesteld, waarin zitting hebben go- nomen de lieeren mr. 11. .1. Dijckmeester, commissaris der Koningin, jhr. M. van den Brandeler, burgemeester, en Dumon Tak, wethouder van Middelburg, respec tievelijk beschermheeren en eere-voorzit ter der vereeniging. Verder de lieeren! jhr. mr. A. van Reigersberg Yerstuijs, kamerheer in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin, jhr. mr. li. A. O. de Casenibroot en mr. F. .1. Sprengen, le den van Ged. Stalen, U. \V. .1, Bink, majoor garnizocns-commandant, K. G. A. Muller, majoor commandant in liet 48ste Landweerdistricten mr. W. Polman Kruse- man, secretaris van het Zeeuwsche genoot schap der Wetenschappen. Al deze heeren wonen te ^Middelburg. De samenstelling', van het feestcomité kan nog niet worden iinedegedeeld, daar verschillende heeren nog geen bericht van aanneming der uit noodiging (zonden. Vllssingen. Zondagssluiting. De barbiers en kappers alhier hebben be sloten met ingang van 4 Januari de vol ledige Zondagssluiting in te voeren. (Z.) Zierlkzee. De heer II. Slot, gepensio neerd kap.-luit. ter zee is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het examen voor stuurman aan boord van koopvaardijschepen en sleepvaart. lerseke. Vrijdagavond herdacht het fan faregezelschap Mozart" baar 25-jarig be staan door het geven van een soirée. De bovenzaal van de „Oesterbeurs" was bij die gelegenheid feestelijk versierd. Nadat de soirée, die flink bezocht was, was ge opend met c-en opgewekten marsch, werd door den voorzitter een feestrede gespro ken en daarin bet, wel en wee vanaf de oprichting tot. heden geschetst. Met genoegen werd aangehoord, dat de fan fare thans in bloeienden toestand verkeert en thans een gezelschap is waar lerseke met recht trotsch op kan zijn. Met een geanimeerd bal werd deze feestavond, die zeer in den smaak viel, besloten. Driewegen. In de raadsvergadering van Donderdag j.l. waren fi leden present afwezig dhr. W. Nieuwenhuize. Opnieuw werd behandeld de pensioneering der ge meente-ambtenaren, daar Ged. Staten hot laatst genomen besluit niet konden goed keuren wegens de daarin voorkomende uitzonderingsbepalingen. Fen drietal voor stellen: lo. om zooveel te verhalen als de wet toelaat2o. om alles voor reke ning der gemeente te nemen; en So. om het laatste besluit te handhaven; konden niet verder behandeld worden wegens on voldoende ondersteuning. Ten slotte werd aangenomen een voorstel om de ambte naren voor eigen- en wedinvenpensioen elk 2 pUt. te laten betalen. De straat lantaarn op het dorp bij liet Armhuis zal worden verplaatst tot bij het brand spuithuis. De begroofing voor 1913 werd gewijzigd, alsmede de verordening tot. re geling van het. herhalingsonderwijs. '8 Heer Hendrikskinderen. Ter voorzie ning in de vacature van secretaris-pen ningmeester bij1 het Groot Armbestuur heb ben zich 4 sollicitanten aangemeld. Nisse. Na volgens waard is zeker wel het volgende: Door het bekende jachtgezel schap de heeren Kolff e.a. is aan de armen alhier een som van f 23.85 geschon ken, gerekend 15 cent van iederen haas, die door hen geschoten is gedurende de laatst gehouden drijfjacht. Krabbendijke. In deze gemeente hebben zich 44 personen aangemeld om pensioen aanvrage, waarvan er aan 38 reeds ccne uitbetaling heeft plaats gehad, terwijl wel vermoed wordt, (lal alsnog aan een paar personen de rente zal worden toegekend. 's Heer-Abt8kerke. In de raadvergadering van Zaterdag j.l. waar G leden present waren, is benoemd tot armmeester wegens period, aftr. van dhr. C. Goeman, die niet herkiesbaar was, dhr. J. Tolhoek. In het besluit pensioneering gemeente ambten areu werd bijgevoegd de wijze van betaling der inkoopsommen. Kruiningen. Zaterdag had de beestenver- zorger P., van den landbouwer v. Iwaar- den, het ongeluk een lid van den linker duim af te snijden. Dr. Kolf van Oosterwijk verleende onmiddellijk geneeskundige hulp. Zaterdagavond stonden voor de ver berg „de Harmonie" fietsen. 14 dagen geleden was een lantaarn gekaapt. De her- bergiester hield nu een oog in 't zeil en zag een zekeren B. uit R. thans er op een fiets met een lantaarn van door gaan. I De herbergier reed hem na, achterhaalde I hem en gaf de lantaarn aan den eigenaar terug. Zaterdagavond was liet vergadering van den Bond voor Staatspensioen op de bovenzaal van den heer Kole. Vele pen sioengerechtigden waren uitgenoodigd en opgekomen om de eerste uitkeering fees telijk te herdenken, onder het honden van vele voordrachten. Als men nu den feestvierenden rente trekkers meteen maar eens aan het ver sland heeft gebracht, dat zij hun ouder domsrente aan minister Talrna en den socialen werkers der rechterzijde hebben te danken, dan is het ons wel. Anders is die heele feestelijkheid niets anders als het volk zand in de oogen strooien. Vrijdagnamiddag tuimelde de brood hakker K. ,die op weg was naar den landbouwer G„ met, fiets en broodkorf in een sloot. F.en frisch bad eneet lekker. Vrijdagavond gaf de gymnastiek ver eeniging „Louis Botha" voor een volle zaal een uitvoering. Voor 't eerst trad de damesgymnastiekvereeniging op. F.n de oefeningen en de voordrachten voldeden goed. „Louis Botha" telt thans circa 40 leden, wat veel is voor een dorp. Heinken8zand. Wegens gebrek aan deel neming is de Esperanto-vereeniging al hier ontbonden. Alhier is opgericht ecne vereeniging ter bevordering der algemeene ontwikke ling; bereids traden tien leden toe, waar uit een bestuur werd gekozen, n.l. de heeren K. Dekker, voorzitter, G. P. Beau fort, secretaris eu A. Simonse, penning meester. Aan den Raad der gemeente zal door de nieuwe vereeniging een verzoek gericht worden om een lokaal der open bare school in gebruik te mogen nemen voor het houden van hare vergaderingen. Koewacht. In den stal van den heer A. Dierick op het Zand heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan. Het aan getaste dier is verbrand, alsmede de niest en alles, wat er mede in aanraking ge weest is. Buitengewone maatregelen zijn genomen om de verspreiding van deze gevaarlijke veeziekte zooveel mogelijk te gen te gaan. Zondag 'zijn de veldarbeiders, die dezen zomer behulpzaam zijn geweest bij de bietwortelcultuur in Schotland naa» huis teruggekeerd. Naar men zegt, hebben zij daar een aardigen cent verdiend en hebben de mees ten een Hinken spaarpot, die hen van den winter goed te pas zal komen. De bieten waren in Schotland over het al gemeen flink gegroeid en dank het gunstige weder ging het rooien en het vervoer meestal naar wensch. Te ver wachten is het, dat niet alleen in Schot land, maar ook in het Noorden van En geland liet volgende jaar veel beetwortelen zullen verbouwd worden. Oostburg. liet muziekgezelschap gaf in de zaal van de kinderen Ilisseeuw haar eerste winterconcert. De zaal was goed bezet. Opgevoerd werd o.a„ „De verlo ren huissleutel", „De twee leuke voetbal lers", en „Zambukkiaansche Pinkprulla- ria". Waterlandkerkje. De vorige week moest hier voor de Ned. Herv. Kerk een stem ming plaats hebben voor een ouderling en een diaken. Er hadden niet minder dan 12 stemmingen plaats, die twee en een half uur duurden, eer men tot het resultaat kwam. Op z'n Aarlanderveensch Sasput Schoondijke. De jeugdige too- neelvereeniging op de wijk Sasput gaf Zaterdag j.l. een concert bij; F. de Pauw. De zaal jvas geheel vol. De krachten en leiding der tooneellisten in aanmerking genomen, slaagde de uitvoering zeer goed. St. Jansteen. Op den tweeden Paaseh- dag van het volgende jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat, de heer t.lse- baart lot burgemeester werd benoemd. Dat de gemeentenaren dit feest niet ongemerkt zullen laten voorbijgaan bewijst, dat reeds begonnen is met collecteeren, ten einde het zilveren amblsjubilé van don Edel- aclitbaren jubilaris op feestelijke wijze Ie vieren. Sluis. Coöperatieve Suikerfa- briok in Zeeland. Naar wij verne men worden do pogingen om de plan nen tot oprichting eener coöperatieve sui kerfabriek te Sluis te doen opgaan in die voor eeno fabriek te Middelburg, krach tig voortgezet, zoodat als deze pogingen slagen er slechts één fabriek zal wor den gebouwd. Ook vernemen wij, dat voor de fabriek te Middelburg het benoodigde aantal handteekeningen nog niet is ver kregen. (Z.) Het „N. v. d. D." schrijft: Te Aar- denburg bostelde op Sint Nicolaasdag een 13-jarig meisje een aantal cadeautjes tot oen gezamenlijk bedrag van omstreeks vijf tig gulden en liet deze des avonds thuis bezorgen, zonder dat hare ouders van de bestelling wisten. Daar deze in de verbeelding waren dat dit allemaal pre sentjes waren, werd alles op de tafel gerangschikt; zelfs moesten de huren ko men kijken. De vraag deed zich echter voor, wie al dat schoons gegeven had en nu kwam het hooge woord er uit: de 13-jarige had alles zelf gekocht, maar dat het ook betaald moest worden, daaraan had zij niet gedacht. Dat haar ouders op die manier een St.-Nicolaasdag hadden, dien zij lang zullen onthouden, laat zich gereedelijk begrijpen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2