No. 148. Dinsdag 16 December 1913. Negende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en MOND. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNEN LAN P. Welk weder zullen wij hebben HE ZEEUWS® COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoorfstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I W* gulden bij verlies van beide I gulden bij I gulden bij gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m I II I handen, voeten of oogen. M pK I I verlies van een I 11 I verlies I I verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, I I I II I Voorts bij ongeneeselijke 1 11 I hand, voet I I 11 I van een I I een M I GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I BV of oog; I BV BV duim; BV %V wijsvinger. 4bi BV De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij, die zich met I Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Bioscoop en Bioscoopgevaar. Rog in lioogere mate dan het tooneel dreigt de bioscoop, waarvan vertooningen om wille van dén geringen prijst tot schier voor de armsien toegankelijk zijn, hoofd en hart van ons volk te vergiftigen. Wat in onze grootere en kleinere steden door op winst beluste ondernemers van kinematografische voorstellingen op het doek wordt gebracht, werkt sterker en dus heilloozer op fantazie en gemoed dan het hartochtelijkste tooneel- stuk, de prikkelendste roman. Geen wonder alzoo, dat menig jeugdig en veelbelovend leven in het bioscoopthe ater zijn ondergang vond en Ellende en Misdaad hun annalen met zoo menige pagina zien aangevuld, waarop de in- droeve historie van slachtoffers van liet bioscoopgevaar staat opgeteekend. Toch zou men zich aan eenzijdige over drijving schuldig maken, indien omwille van het gevaar, door verkeerd gebruik gekweekt, men de bioscoop zelf'verwierp. Deed men zulks, men zou de boekdruk- kunstmoetennegeerenomwilledersleclite persproducten en scheikunde moeten minachten, wijl gewetenlooze lieden daarin de elementen vinden voor het samenstellen van helsche werktuigen, die leven en goed van den evenmensch bedreigen. Het inzien Van de gevaren, welke het misbruik eener zaak met zich brengt, mag bij ons nooit de perceptie verdrin gen van het nut, dat een goed gebruik dier zaak kan afwerpen, maarmoet tegelijkertijd een prikkel zijn voor onzen ijver om de gevaren zoo geriug mogelijk, liet nut der zaak zoo groot mogelijk te te doen zijn. Zoo is het ook met de bioscoop. Deze moderne uitvinding kan ongetwijfeld een zegen zijn voor ons volk, wanneer zij in dienst wordt gebracht van het hooge en verhevene. En gelijk alle rein genot verfrissehend en versterkend werkt op 's menschen geest, hem nieuwe veerkracht schenkt en levensmoed, zoo zal ook de goede, de edele, de op onderrichting en ontwikke ling gerichte bioscoopvertooning met de passende ontspanning tegelijk de ver sterking brengen van onze betere gevoe lens en waar ons oog wordt verzadigd door superieure uitbeelding van edele onderwerpen, ons hart worden verrijkt en ons gemoed gestaald. Dat is het streven van de ondernemen de mannen onzer Katholieke Sociale Actie, die de teekenen des tijds begrij- 55 -- De inwoners van Mahlirigen lieten het niet bij woorden van medelijden blijven, zij betoonden hunne deelneming ook door hunne werken en met der daad. En zoo danige hulp kwam de verachterende en gedrukte weduwe zeer gelegen. Zij had nieuwe koeien noodig en hare buren leen den haar zooveel zij maar missen kon den. De kosten van Balthasars ziekte wa ren hoog opgeloopen, en de geneesheer en de heelmeesters drongen op spoedige betaling' aan; maar waar zou Beata de twee honderd gulden vandaan halen? Doch toen kwam op zekeren dag de rol- boer bij haar en zeide: Petemoei, gij zijt boos op mij geweest, omdat ik u dat geld niet gegeven heb, wat gij mij gevraagd hebt om den gerechtelijken verkoop te weren. God weet, hoe gaarne ik het u gegeven had! Maar gij! weet ook waarom ik het u niet geven kon gij zoudt met dat geld er niet beter aan zijn geweest. Zie, petemoei, ik heb u pende, met ijver de zware maar niet onmogelijke taak ondernemen, om de bioscoop te leiden in de goede banen, haar dienstbaar te maken aan de goede zaak. Reeds bleek bij de vertooning van de lilm „Quo Vadis" te Amsterdam, Den Haag enz. hoe het op prikkel voorstel gen beluste en aan pi'ikkelvoorstellingen gewende publiek ook door waardige, imposante voorstellingen, ontleend aan godsdienst en historie, zich laat boeien. Nog bleek, hoe een film als „Van de Kribbe tot het Kruis" (eigendom derLe- liébioscoop van de K. S, A. te Leiden) alom stampvolle zalen trekt en door een even heerlijke als natuur- en historie- getrouwe uitbeelding van het leven des Zaligmakers als een levend stuk Schrif tuur wordt voor de toeschouwers. Waar zulke voorstellingen de schand- representaties van allerlei moord- en echtbrekershistories vervangen of wat nog beter is waar zij van te voren den volkssmaak leert zich te richten op datgene wat waarlijk edel is en schoon, daar spreekt het als van zelf, dat wij voor de ijveraars der goede bioscoop slechts sympathie en respect kunnen hebben. Het moge misschien vreemd klinken, maar wij achten deze branche der werk zaamheden van het Central Bureau onzer K.S.A. een soort apostolaat. Wie weet hoe menig half verdoolde ziel, hoe menig half bedorven hart door het aanschouwen eener film van de Le liebioscoop tot betere gedachten kwam, hoe velen hun voet terugtrokken van de helling die ten verderve leidt. Nog eens, het klinkt misschien vreemd, dat wij ons zóó uitdrukken, maar toch zeker niet zoo vreemd, als wat vorige week door een Katholiek nieuwsblad onzer provincie werd geschreven. Wij moeten het dan ook hoogelijk afkeuren, dat een paar Katholieke ver- eenigingen in onze streek zich er toe geleend hebben om het „bevend" ge vaar inheemsch te maken. Men ,verschuile zich er niet achter, dat mr. Aalberse is de „impressario" en dat de films onschuldig zijn, welke Futura, ter wille harer goede zak te aanschouwen geeft. Wil men werkelijk niet de goede zak maar de goede zaak dienen, dan traclite men zooveel mogelijk te vermijden de naaste gelegenheid, dan trachte men de begeerlijkheid der oogen niet op te wekken. Wanneer men w e r k e 1 ij k Katho lieke doeleinden wil beoogen, dan be- wandele men niet een verkeerden weg, waardoor de „begeerlijkheid der oogen" wordt geprikkeld. die twee honderd gulden eigenlijk niet geweigerd, ik "heb maar uitgesteld, ze u te geven. Nu, geloof ik, kunt gij ze beter gebruiken. Daar hebt gij het geld hij legde twee rollen voor haar op tafel neem het, indien gij het noodig hebt; is het niet genoeg, daar hebt gij er dan nog twee honderd bij I Toen liet hij zich door Beata bij Bal- thasar brengen; hij stak hem met inner lijke ontroering des harten de hand toe en zeide: Balthes, alles zij vergeven en ver geten! God weet het, ik heb het altijd goed met u gemeend en u daarom met goedheid en ook met kwaadheid de waar heid gezegd en u niet verschoond, als gij den slechten weg opging. Maar nu heeft .God u bezocht, en gij hebt die bezoeking .erkend en daarvan een goed gebruik gemaakt tot uw. bestwil. Daar dank ik God voor, en u wensch ik daar mede van harte geluk. Balthes, wij willen nu goede vrienden worden Balthasar traden bij deze woorden de tranen in de oogen, en zijne ontroering bijstand yan den rolboer verhaalde. Dat nam toe, toen zijne moeder hem den was dezelfde man, dien hij nog vóór wei nige maanden doodelijk gehaat had, ja bijna in zijne woede had omgebracht 1 O rolboer, riep hij sterk aangedaan uit, gij Niet alleen staat de schrijver dezer tirade in het gebruik van de uitdrukking „begeerlijkheid der oogen" op gespannen voet met de theologie zulks kan den besten overkomen doch werpt een onverdiende blaam op arbeid en streven der Leliebioscoop, en daardoor middellijk op het door ons Katholieken niet genoeg te waardeeren instituut der Katholieke Sociale Actie. Yan dergelijke wij zullen maar zeggen speideprikken dient een Katho lieke courant in liet belang der goede zaak zich te onthouden. BEliGlG. Spoorwegongeluk. Ten gevolge van verkeerden wisselstand reed Donder dag een rangeerende trein tegen een passa- gierstrein, die aan het station Landen (prov. Luik) stond. Dertien personen wer den gekwetst, waarvan twee ernstig. Een groote brouwerij te Boortmeerbeek bij Mechelen is Zaterdag tot den grond toe afgebrand. De schade moet ruim 300.000 francs beloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Het Drankmisbruik en de Statistieken. Naar aanleiding van de onlangs gepubliceerde statistiek over het verminderen van het alcoholverbruik in België, schrijft men aan een blad van Gent het volgende: „1. Er is zoo ontzettend veel gesmok keld dat de statistieken geen waarde hebben;- - „2. Bier bevat ook alcohol. Rekent men den alcohol in het bier, bevat bij dien, welke de likeuren inhouden, dan is het alcoholgebruik van 19 liters tot minstens 20 gestegen de laatste 17 jaren. „Wat men ook schrijve, de drinkplaag is verschrikkelijk in ons landje En om er goed van overtuigd te zijn, dat iedereen maar eens in zijne omgeving rondzie hoeveel slachtoffers die afschuwe lijke pest heeft gemaakt." i' it jk it ï.r k. Degestolen Monna Lisadel Jocondo terug! Deze beroemde schilderij van Leonardo Da Vinei werd 21 Augustus 1911 uit het Louvre museum te Parijs gestolen en ondanks alle na sporingen der politie bleef de schilderij met den dief zoek. legt gloeiende kolen op mijn lioofd! ik heb u zooveel kwaad gedaan en gij gij. Genoeg,genoeg Balthes, arme zondige menschen zijn wij allen, en daar om moeten, wij geduld met elkander heb ben. Maar nu zijt gij een ander mensch geworden, en gaat nu op den reclitén weg. Op den kruisweg, zuchtte de moeder, en. met een krom en lam been! O, petemoei, gij moet boven alles op het hart zien; indien het hart maar recht is,, laat dan dit. been krom en 'lam zijn. Maar ook daarin zal God wel verder helpen. Volharden maar, Balthes, moed houden en volharden in geduld en ver trouwen 1 Zij had voor haren Balthes enkel woor den van liefde, 'van troost en van hoop op eene betere toekomst; zij beurde hem op en legde hem weder neder als een pas geboren kind. Dan kwamen den zieke dikwijls de tranen in de oogen, en hij riep uit: O moeder, hóe' goed zijt gij! ik heb u in de ellende gestort, en gij zegt mij daar geen enkel kwaad woord over. Ik breng u moeite aan en plaag u dag en nacht en gij zijt het geduld zelf o moederja, God moge u dit vergel den! ik kan het niet! maar als ik weder opkom, dan wil ik alles goed maken; zooveel' ik maar kan, zal ik u op de Thans is de dader, een Italiaan, te Florence gepakt waar hij het doek aan een antiquair ten verkoop presenteerde. Hij verklaarde de schilderij te hebben gestolen om zich te wreken op Napoleon I die zooveel kunstschatten uit Italië wegroofde. De man heet Vincenzo Pe- ruggia en was als decorateur een tijd lang in het Louvremuseum werkzaam. In' Frankrijk heerscht, vooral in kunst kringen, groote vreugde over het terug vinden der schilderij. Nader meldt men uit Parijs: In den koffer van den wegens dief stal van de Gioconda gearresteerden Italiaan Peruggia heeft men 93 brieven gevonden uit de jaren 1911 tot 1913. Alle .droegen de onderteekeningen je Mathüde. Deze Mathilde zou volgens de mededeelingen in de bladen een Duitsche zijn, die als gouvernante of dienstmeisje in Fransche families diende. De politie zoekt deze vrouw van wie zij hoopt nieuwe en nadere mededeelingen om trent den dief te kunnen ontvangen. 11EXIC O, De toestand. Naar de „Times" verneemt, hebben de regeeringstroepen Torreon wederom ingenomen. De her overing van het gewichtige kruispunt van spoorwegen in den staat Chihuahua is overal met groote geestdrift vernomen en heeft de stemming in het leger veel verbeterd. De toestand is dan ook voor de re geering veel beter geworden, vooral in Puebla en Orizaba. tilTSCHLAH O. Het genadige vonnis van Zabern. De militaire rechters te Straatsburg zijn voor de drie recruten, die zich omtrent dè onwaardige uitlatin gen van luitenant von Forstner over de Fransche vlag („Ich sch auf die fran- zösische Faluie" en dergelijke) en om trent zijn gebruiken van het scheldwoord „Wackes", door den redacteur Kestler uit Straatsburg hadden laten uithooren, genadig geweest. In plaats van zeven maanden gevangenisstraf, die tegen den eenen, en drie maanden, die tegen de beide anderen werd geëischt, kwamen de jongelui eraf de een met zes we ken de beide andere met drie weken arrest. Het pleidooi was, zegt de „Ger- mania een meesterstuk en het vonnis schonk aan de in angstige spanning en in doodeiijke stilte wachtende menigte, die zeer pessimistisch gestemd was algemeen bevrediging. („Tijd.") handen dragen, door het vuur. voor u heen. gaan Balthes begon allengs te herstellen; hij kon zijn bed verlaten en van zijne-móeder ondersteund en met behulp van een stok in zijn kamer heen en weder gaan. Wel dra was hij zoover gevorderd,, dat hij in den tuin kon gaan. Hij had een groot verlangen om, na zoo langen tijd weder de kerk te kunnen bezoeken! De tranen' vielen hem uit de oogen, toen hij aan de hand zijner moeder voor de eerste maal naar de kerk ging, op den bidstoel ging zitten en aan den vroeger.en, tijd daqht, toen hij, naast zijn vader met. gave leden en een kinderlijk hart nederknielde en zijn gebed tot 'God opzond;hoe vurig smeekte hij nu tot God! Het gezicht en het blijkbare berouw van. den - blèeken, tot eene schaduw uitgeteerdeh jongeling trof de aanwezigen, en er was daar nie mand, die hem en zijne moeder niet na derde en hun zijn medelijden, getuigde. Doch Balthasar zeideIk hen u van harte dankbaar voor uw medelijden! maar ik verdien het niet; ik heb loon naar werken ontvangen. Ik heb het vierde gebod zeer erg overtreden, heb vader en moeder' diep gekrenkt gij weet immers alles, want gij zijt er vele jaren lang dagelijks getui gen van geweest ik heb u daardoor Verwachting tot den avond van 16 Doe. Meest matige tót krachtigen Zuid-Weste lijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regen. Weinig verande ring van temperatuur. AMERIKA. Bryan Vredestichter. Op het jaarlijksch banket van de Canadian Society te N e w-York heeft Bryan Donderdagavond een indrukwekkende redevoering gehou den ten gunste van den wereldvrede. Bryan verklaarde, dat deze de grootste triomf zou zijn van-onzen tijd en dat de ■Vereenigde 'Staten altijd in de rij zouden gevonden worden van hen, die dien vrede wilden bewerken. Om tot dien wereldvrede bij te dragen konden „naval holidays" en arbitrage verdragen tusschen de groote mogend heden werkzame middelen zijn, die door de Vereenigde Staten gaarne zouden worden aangegrepen, waardoor de tijd niet ver meer zou zijn, dat de oorlog door alle beschaafde volken als een overblijfsel van barbarisme zou worden beschouwd. Hoe ernstig het verlangen der Ame- rikaansche regeering was om het in die richting te sturen, bleek uit de volgende mededeeling van Bryan. Acht maanden geleden, zoo verklaarde hij, had hij de vertegenwoordigers van 40 regeeringen ter conferentie opgeroe pen en hun in opdracht van president 'n plan voorgelegd, dat, zoo't werd aan genomen, op z'n minst genomen de kan sen op conflicten tusschen de verschil lende naties zeer zou verminderen. Tijdens het bewind der tegenwoordige regeering, verklaarde de staatssecretaris ten slotte met klem, zou -er nooit een reden tot oorlogvoeren ontstaan tusschen de Vereenigde Staten en welk land ook ter wereld. Msb. De Regeeringsverklaring. De regeeringsverklaring van minister Cort v. d. Linden blijft de aandacht gaande houden vooral wat betreft de regeling van de onderwijskwestie. Zoo zegt o. a. „De Tijd" „Men weet, dat de Katholieke Kamer- .club en men kan gerust, aannemen niet zonder voorafgaand overleg met de beide andere rechtsche partijen het besluit had genomen, om geen harer leden deel te doen uitmaken van deze com missie, tenzij van regeeringswege artikel veel ergernis gegeven vergeef het mijl Maar ziet nu ook, hóe God straft; ziet, wat er van mij geworden is I En met de aandoenlijkste woorden be zwoer hij de zonen en dochters, welke hem omringden, hun ouders de verplichte liefde en gehoorzaamheid om Gods wil," te bewijzen; anders zou het hun even^ slecht en nog slechter gaan, dan hem;' want God had in Zijne barmhartigheid hem in lang niet zoo gestraft, als 'hij het wel verdiende. Toen liet hij zich naar het graf zijns Vaders leiden. Hier bad hij met luider Stem den overledene om vergiffenis en weende zoo bitterlijk, dat de eene traan op de andere viel. Indien op dit oogen- blik i'emahids droefheid met de zijne kon vergeleken worden, zoq was het die zijner moeder. Zij dacht aan haren man; zij ■dacht aan haren vader; en van welken aard hare gedachten, hare gewaarwordin gen waren, dit bleek uit hare natte oogen, uit haar bleekheid, uit haar stil, uit de diepte van haar hart voortkomend gesteun. ij r: u {Wjordt vervolgd.) Üil

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1