Gemengd Nieuws. lectuur op de. leestafel behoorde". Wat blieft u? In Duitschland of in Holland; 't liberale intellect" is locli overal hetzelfde! Troelstra Kamerpresident. „De Ned." schrijft in haar overzicht va-n do eerste avondzitting der Tweede Kamer: Eerst een herinneringsbeeld. Wij zien mr. Troelstra. twintig jaren geleden.Als jong advokant en jong propagandist, redacteur van de „Baan breker", gaat hij door de siraten van „de aloude bisschopsstad" zoo noemde de heer Lohman Utrecht gisteren nog hij roept er den naam van zijn krant uit, en men werpt, hem scheldwoorden naar het hoofd, llij spreekt in obsure lokaaltjes in achterafbuurten, en men gooit er de ruiten in. De heer' Troelstra is een jong enthousiast, hij gelooft in het ideaal en de toekomst van zijn partij. We zijn nu twintig jaren verder, en we hebben gisteren de eerste avondzit ting der Tweede Kamer gehad onder presi dium van den nu bedachtzamen politicus en intelligenten leider der S. I). A. P„ mr. Pieter Jelles Troelstra. Wat is twintig jaren? Het. is niets in den lijd, het is een derde van een raen- schenleven. In het; leven eener partij is hel. een verschil tusschen zaad en boom. De partij plukt nu de vruchten van de ijverige propaganda van mr. Troelstra. Men kan niet. ontkennen de juistheid van het woord dat hij onlangs moet. gesproken hebbeni k heb de parlij g e m a a k t. Maai de partij heeft, hem geen voorzitter ge maakt van de Tweede Kamer. Dat. heb ben zij gedaan, wier dank voor sociaal democratische zetelhulp, in zichtbare er kentelijkheid moest worden belichaamd. En nu zit, de heer Troelstra daar. Een belangrijke arrestatie. Wij lezen in het „Dagblad van N.-Br." een romantische geschiedenis over de aanhouding van een bandiet „Klaver- vrouwke" van de heikesmannen, welk verhaal doet terugdenken aan den tijd der Bokkenrijders in Zuid-Limburg. „Klavervrouwke" is de bijnaam van een dergenen, die voor enkele jaren het zoogenaamde Heike zoo in opspraak hebben gebracht. Hij heet eigenlijk Geert Schrauwen en is enkele jaren geleden veroordeeld wegens diefstal van boter uit een fabriek te Ililvarenbeek. In die dagen waren de inbraken in boter- fabrieken, naar men zich herinnert, aan de orde van den dag en sinds de veroordeeling van eonige beruchte heerschappen is er niet meer van gehoord. Klavervrouwke heeft zijn tijd in de strafgevangenis te Arnhem uitgezeten en is voor een week of vier te St. Wil- lebrord teruggekeerd, waar hij zich heeft neergezet in zijn woning aan den Ruc- phenschen hoek. Daar woont een oude kennis van hem, ook een man met een bijnaam. Hij heet De Rijk en wordt in de wandeling „De Dekker" geheeten. Toen Klavervrouwke zijn drie jaar en 4 maanden uitgezeten had en te St Wil- lebrord terugkeerde, werd hij op de daar bij die gelegenheden gebruikelijke wijze welkom geheeten. Bij degenen, die dat deden, was ook De Dekker aanwezig. Klavervrouwke liad geweldig 'tland aan den Dekker, omdat hij er dezen van verdacht ,hem te heblien verraden in die boterfabriek-zaak. Hij gaf daarover onmiddellijk aan zijn ontstemming lucht, zei, dat hij met geen verrader te doen wilde hebben, en bovendien verweet hij hem, dat de Dekker zelf ook een (lief was, want dat hij van den inbraak in de boter-fabriek te West-Wezel wel meer wist. Hoogloopende ruzie was hiervan 't gevolg. De Dekker, die jaren lang de raadsman van zijn kornuiten schijnt te zijn geweest, gevoelde zich zeer beleedigd, over het verwijt en loofde f 500 uit voor dengene, die 't bewijs leveren kon, dat hij mede aan den diefstal te West Wezel schuldig was, Maar hij deed meer. Den dag daarna begaf hij zich naar den brigadier der Kon. Marécliausseé te Sprundel en deed daar aangifte van de ondervonden be- leediging. Naar wij vernemen, moet hij daar hebben gezegdKlavervrouwke heeft me een verrader genoemd, ik zal hem nu laten blijken, dat ik veel weet en hem verraden kan. Daarop kwam debeschul- ding los In den nacht van 14 op 15 April 1908 is er onder Ivuivezand ten huize van C. Aarts een poging tot inbraak gepleegd. Door het geraas, dat bij den inbraak werd gemaakt, werd Aarts wakker en stond op. Voor het raam gekomen, be vond hij zich op zeer korten afstand van den inbreker, Deze liep niet weg, doch schoot en trof Aarts in een zijner been. Die inbreker is Klavervrouwke geweest. Hij had van mij een revolverte teön ontvangen. Toen hij daags na de mislukte inbraak te St. Wi'llebrord terugkeerde, bracht hij mij de revolver terug, zeg gende je zult er wel van hooren, dat ik er een goed gebruik van heb gemaakt, de vent had dan ook maar te beu moe ten blijven. Behalve deze ernstige be- schulding kwam er echter nog meer los. De Dekker moet dan verder hebben verteld, dat omstreeks denzelfden tijd in 1908 niemand minder dan de beruchte uitbreker Alfred Thomas met een Bejg en Klavervrouwke te zijnen huize zijn bijeengekomen en daar het plan hebben besproken om in te breken in het post kantoor te Oudenboseh. Aan het plan is toen ook, naar zijn beweren een begin van uitvoering gege ven. Men heeft te Oudenboseh de ven sterblinden geforceerd, doch verder is men niet gekomnn. De inbrekers zijn daarop weer bij den Dekker samen gekomen, hebben er hun breekijzers, enz. achtergelaten, en deze heeft hij eenigo dagen later met zijn karretje vervoerd naar een opgegeven adres. Deze beschuldigingen hebben, wat te begrijpen is, wel eenigen indruk op den brigadier der maréchaussee gemaakt. Hij heeft den Dekker laten gaan en de daarop volgende dagen een onderzoek ingesteld of doen instellen te Kuivezand eri Oudenbosch. De inlichtingen over de poging tot inbraak te Kuivezand bleken volkomen juist en ook die betreffende de mislukte poging tot inbraak te Ouden bosch. 't Onderzoek heeft uitgewezen, dat daar een goede vijf jaar geleden inderdaad een poging tót inbraak heeft plaats gehad. Er is indertijd geen aan gifte van gedaan, omdat de zaak van te weinig belang werd beschouwd. De resultaten van dit onderzoek schij nen voldoende termen te hebben opge leverd om Klavervrouwke te doen arre steeren. En dat schijnt wel hoog noodig te zijn geweest ook. Ruzie en scheldpar tijen hadden meermalen plaats. De Dek ker noemde Klavervrouwke gewoonweg „moordenaar", en dat in't volle publiek. Ook daarover geeft de Dekker al wel iets meer los gelaten, naar het schijnt. Ilij moot n.l. hebben beweerd, dat Kla vervrouwke indertijd ook samengewerkt heeft met twee Belgen. Dit drietal zou volgens hem schuldig zijn aan den roof, moord en brandstichting te Rijsbergen. Te Rijsbergen is, naar men zich her innert, voor eenige jaren een dubbele moord gepleegd, gevolgd door brand stichting. Twee bejaarde lieden, die een bierhuisje hielden, zijn er des nachts overvallen en vermoord, waarnajjhet geld is geroofd, en het huisje in brand ge stoken. Alle spoor van de misdaad is daardoor uitgewischt. En als men in deze streken spreekt van geheimzinnige misdaden, waarvan de schuldigen nooit zijn gestraft, dan wijst men met huive ring naar de wreede moordgeschiedenis in Rijsbergen, welke Schrik en ontstel tenis in verren omtrek heeft teweegge bracht, terwijl van de daders nooit een spoor is gevonden. Of de Dekker in dezen nu licht bren gen zal, is niet aan ons om uit te maken, maar toch willen we nog even het feit in herinnering brengen, dat bij het onderzoek in zake deze gruwe lijke moordgeschiedenis boven in de hanebalken der schuur naast de wo ning van Klavervrouwke een partijtje ganzenhagel werd gevonden precies van dezelfde soort als die welke in de lijken der bejaarde lieden is geconstateerd. De Dekker moet ten slotte nog ver klaard hebben, dat hij desgewenscht, indien hij te Breda in verhoor zou wor den genomen, nog wel meer mededee- lingen zal doen. Of dit nu maar groot spraak is, of wat dan ook, laten wij in het midden. Zeker is het, dat Klavervrouwke op nieuw is aangehouden. Hij is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit zijn bed gelicht en naar Sprundel gebracht, waar hij gedurende twee dagen vastge houden is. Maandagmorgen is hij, geboeid tus schen twee maréchaussees in, naar Hoe ven gebracht; twee maréchaussees te paard volgden om het volk af te houden. Van station Hoeven is hij per trein naar Breda vervoerd. Diefstal van effecten. Ongeveer drie jaar geleden werd, ten nadeele van twee oude dames te Amsterdam voor een vier a vijfduizend gulden aan effec ten gestolen. De dames hadden de gewoonte haar geldswaardige papieren in haar rokken te naaien, om aldus tegen berooving ge vrijwaard te zijn. Toen echter een familielid der dames was overleden en een uitdraagster werd geroepen om wat oude kleedingstukken uit den inboedel den overledene tekoo- pen, had een der dames haar rok, waar in voor bovengenoemd bedrag aan effec ten genaaid was, op een stoel neerge legd. Deze rok geraakte tusschen de oude kleedingstukken en werd door de koop vrouw meegenomen. Deze rok missende, deed de dame aan gifte bij de politie, die onderzoek instelde bij de uitdraagster, doch zonder resultaat. Donderdag nu bood een vrouw bij een Bankinstelling hier ter stede een effect' en eenige coupons te koop aan. De effec ten waren indertijd als gestolen geno- i teerd. Het Bankpersoneel ontdekte, dat het te koop aangeboden effect destijds ontvreemd was. De politie werd gewaar schuwd en de vrouw gearresteerd. Het bleek de uitdraagster te zijn. Bovendien werd een man aangehou den als verdacht van medeplichtigheid. (Stand.) Men meldt uit Dordrecht Het oude manegegebouw is Maandag nacht een prooi der vlammen geworden. De belendende school is eveneens afge brand. Het complex gebouwen is aan vankelijk gesticht om als weeshuis te dienen, maar werd in- de laatste jaren voor andere doeleinden gebruikt. Er was een rijschool in gevestigd en eenige vereenigingen gebruikten het voor hare oefeningen. Het gebouw behoorde aan de gemeente. De inboedel, behoorende aan verschillende vereenigingen, was gedeeltelijk verzekerd. (Msb.) Fraud u leus 1 Men schrijft aan de „Tijd" uit een der grootste provincieste den onzes lands Het gebeurt zeer veel, dat treinbe- ambten, d.w. z. conducteurs, machinisten enz. uit plaatsen waar ze het vleesch goedkooper kunnen krijgen, dan in de plaats hunner inwoning vleesch meene men. In de plaats hunner inwoning echter moet het vleesch aan keuring worden onderworpen. Niet in alle plaat sen bestaat nog een keuringsdienst, maar in die, waar het onderhavige geval zich afspeelde, wel. Een paar speurders staan op liet perron en houden een hoofdconducteur staande Heb je soms vleesch bij je? Ja, het antwoord van den conduc teur. Wil je even laten zien, of het ge keurd is Dat kan ik toch hier niet doen onder al de menschen, zegt weer de conducteur. Ga dan maar even mee naar het bureau van deii chef, aldus de speurders. De conducteurgaat mee. Op liet bureau gekomen haalt hij zijn eetketeltje voor den dag licht er'het deksel af en toont den speurders den inhoud zuurkool met een stuk spek. Ziedaar het vleesch, dat ik vervoer is zijn bescheid en dat ik dadelijk sol daat ga. maken. De speuragenten trokken een gezicht als een oorworm en de chef bedwong met moeite zijn lach. Het geval is historisch, en de conduc teurs verhalen het elkaar met veel smaak. Zeemonsters. De mythologie kent een groot aantal verhalen van ontzaglijk groote en afschuwwekkende zeemonsters, w o. de verschrikkelijke acht-armige inkt- visch een groote rol speelt. Wij hebben vele van die zeeverhalen, waarin gezegd wordt, dat booten met zeelieden worden aangevallen door zulke ongure monsters, welke de kracht zouden bezitten een lieei vaartuig mede te sleuren in de diepte der zee. Vele van die soorten van inkt- visschen en dergelijke dieren hebben hun vaderland in Scandinavië, d.w.z. in de Noordelijke [zeeën komen die dieren veel voor en daar zijn ook verschillende soorten van te vinden. De verschrikke lijke verhalen, welke men van die zee monsters doet of heeft gedaan, worden echter in den tegenwoordigen tijd niet meer zoo algemeen geloofd. De meeste dierkundigen hebben nooit van die groote dieren gezien, welke de ontzettende kracht zouden bezitten een gansch vaar tuig naar beneden te trekken en geloo- ven ook niet aan het bestaan van zulke beesten. De bekende zoöloog dr. Werner Meyer, heeft onlangs een werk uitgege ven, waarin hij de z.g.n. weekdieren be spreekt en waarin hij zegt, dat men toch niet ah die oude verhalen rondweg mag kenmerken als zeemans-legenden. In de laatste halve eeuw toch zijn herhaalde lijk onder deze soorten dieren reusacli tige exemplaren aangetroffen zoo is het bekend, dat een dergelijk tien-armig monster, dat voorkomt aan de westkust van Noord-Amerika, de aanmerkelijke lengte kan bereiken van 17 meter. En nu is het wel te gelooven, dat een der gelijk monster, zij het dan alleen door zijn ontzettend gewicht een kleine boot wel kan omtrekken, wanneer het met zijn zuignappen zich daaraan vastklampt. De dieren van deze grootte bezitten in hun schijnbaar vleesch- en spierlooze armen nog een geweldige kracht en het is wer kelijk gebleken, dat zij gevaarlijk kunnen worden. Maar niettemin zijn de praatjes, welke uit de mythologie tot ons zijn ge komen, voor het grootste deel van een dik-er-op-liggende overdrijving. Een be kend verzamelaar van oude sagen en legenden heeft er zijn werk van gemaakt om speciaal alles bijeen te brengen, wat uit de oudheid over de zeemonsters en zeedraken wordt verhaalt. De prachtigste geschiedenis is nog die, welke wordt gedaan door den Zweedschen geestelijke en natuurkundige Olaf Magnus. Deze geleerde verhaalt van een monster, dat al verschrikkelijk groot is geweest en dat de schrik was van de zeelieden, die moesten varen in de omgeving waar het dier verblijf hield. Het verhaal dat Mag nus doet is afkomstig uit het begin van de lGe eeuw. Als het monster aan de oppervlakte van do zee komt, zoo ver telt Magnus, dan vormt zijn rug een klein eiland van een half uür loopen en doorsnede. Op sommige plaatsen verheft de rug van het dier zich dan wel tot 30 voet boven de oppervlakte van het water en dan is die rug niet vlak ofeenigszins gebogen, maar op dat eilandje bevinden zich nog heuvels endalen. De huid is nl. gerimpeld en in de verdiepingen, welke er in de huid zijn, blijft water achter, waarin men dikwijls visschen van aan merkelijke grootte kan zien rondsparte- len. De armen van het gevaarlijke beest zijn ontzettend lang en sterk - zij zijn sterker dan de dikste mast van liet grootste schip en liet kolossale beest is in staat om daarmee een oorlogsschip met 100 kanonnen in de diepte te sleu ren. Het verhaal zegt niet, dat het beest dergelijke oorlogsschuitjes naar binnen sliktmisschien vindt de geschiedschrij ver dit zoo van zelf sprekend, dat hij het niet eens noodig acht, liet. er bij te schrijven. Het spreekt vanzelf, dat de geleerden van den tegenwoordigen tijd dergelijke onzin niet gelooven en dan ook niet neerschrijven, maar niettemin schijnt het tocli, dat er nog inktvisschen en dergelijke veel-armige zeemonsters zijn, die ons wel een huivering op het lijf zouden jagen als we ze toevallig tegen kwamen! Wandelen op zee. Volgens de „Nieuwe Courant" heeft in Amerika een zekere heer Sommerlield een toestel uit gevonden, waardoor de menscli in staat is gesteld om over het water te loopen. Hij heeft er al de Mississippi mee over gestoken en ook wandelde hij over een paar kleine meertjes. Bij een schipbreuk behoeft men deze toestel maar aan te trekken, stapt over boord en loopt over de golven. Alleen is dan nog- het bezwaar, dat het allicht wat lang kan duren eer men thuis is gewandeld. Allen idioten. Onder dit opschrift bevat het „Hbl. v. Antw." het volgende hartige stukske De liberale „Nieuwe Gazet" is van oordeel, dat onze vergelijkende studie over Antwerpen en Rotterdam wemelt van stommiteiten, die een klerksken van van 1G jaar, dat een maand bij een scheepsmakelaar werkt, terecht zal wijzen. „Er is daar niet op te antwoorden wanneer men ons met scheldwoorden en beledigingen aanvalt, erkennen wij onze volslagen onbevoegdheid een kaai- looper, die u gemoene woorden achterna schreeuwt, handel niet anders dan de „Nieuwe Gazet" „Het triestige, armelijke Rotterdam als stad niets belangrijker dan Mechclen of Leuven wordt in'die idiote studie een paradijs van bedrijvigheid en van weelde bij het schitterende Antwerpen verge leken. „Kom, laat ons niet verder aandringen. Idioot zijn we iu gezelschap van de Han delskamér, de Scheepvaartfederatie, het Verbond van Rijnvaartreederijen, het Scliipperseollege, de Vereeniging tot be scherming van den Graanhandel, die al armkreet op alarmkreet slaakten. „Idioot de Studiën in de „Neptune" de „Moniteur Maritime et Commercial" geteekend Arthur Rotsaert die niet minder scherp dan wij de ontoereikend heid onzer havenuitrustingen en de ver bazende vlucht van Rotterdam's outillage doen uitschijnen. „Een is er die nooit idioot is, het nooit was of het nooit worden zalde schrijver die Rotterdam op 'nen blauwen Maandag eens gezien heeft ge weet toen ze de kinderen van de stakende diamant bewerkers er heen brachten, en die een stad van bij hel half roillioen zielen niet belangrijker dan Leuven en Mechelen gevonden en de haven niet gezien heeft. „Zalig zij die onnoozel van geest zijn het is hun geoorloofd veel onnoozelhe- den te schrijven en wanneer zij schelden, dan wordt het hun niets euveljgenomen." Gec.n wonder! Tegen zekeren Michael Hurley eenmillionairte St. Louis (Ver. Staten) is door barones Ursula von Kalinofski te Wiesbaden een proces be gonnen wegens schadeloosstelling van zes millioen gulden ter oorzake het bre ken van een trouwbelofte. In Juli 1912 had n.l. de eischeres te Parijs met Hurley kennis gemaakt, onder eigenaardige omstandigheden. Beiden de den, ieder afzonderlijk, zonder elkaar te kennen, een toertje in den omtrek, toen hun auto's in botsing kwamen. Hur ley werd uit zijn tuf geslingerd en kwam met een sierlijken bocht in die van ei scheres terecht. Twee dagen later vroeg hij haar ten huwelijk. Sedert dien heeft' de Barones naar zij zegt, meer dan een millioen ter voorbe reiding van het huwelijk uitgegeven, doch er is tot dusverre van nadere huwelijks toebereidselen van den kant van 'den bruidegom niets gekomen. Geen wonder waar de kennismaking een zoo hyper modernen, avontuurlijken ondergrond had(De Tijd.) Kies 1- e c h t v r o u, w e. n. De dochter van de bekende suffragette mevr. Pank- liurst, niej, Silvia, werd Dinsdag aan het. slot; van een vergadering en nadat. z,ij had. gesproken, gearresteerd. Toen zij zich in gezelschap van vele kiesrechtivromven naar huis begaf, kwam hell met de po litie tot, ongeregeldheden, waarbij 6 ver dere arrestaties werden, verricht, waar onder van 5 mannen,. Een geestige spotprent. De „Ruy Bias" heeft een geestige leekoning. Jn een straat van Zabern loopt in groot uniform, helm op 't hoofd, en gevolgd door een volledig peloton soldaten, bajo netten op 't geweer, achteraan uhlanen en een kanon, luitenant von Foerstner. En 't. onderschrift: „Luitenant von Foerstner gaat een doosje lucifers koo- penl" Terwijl de koster H. R., der parochie „St. Martinus", te Doesburg, zich gereed maakte, om een overledene naar zijn laat ste rustplaats te brengen, bleef hij plot seling dood. Aan het sterfhuis was alles geregeld en wachtte men op zijn komst. Ten einde raad bracht men het lijk graf waarts, doch op het kerkhof aangekomen, weigerde de doodgraver het lijk ter aarde te bestellen, omdat hij geen bewijs had. Nadat ook dit bezwaar opgeheven was, had de begrafenis plaats. Dat is het derde plotselinge sterfgeval binnen 14 dagen. (Geld.) Over een «ensalioiieele arrestatie van een matroos-deserteiir wordt. uit. New castle melding gemaakt. Toen een agent. hij1 den matroos, trok deze zijn revolver tenis te nemen, trok deze zijn revolver en loste twee schoten op den. politiebe ambte, die echter ongedeerd bleef. Een afdeeliing detectives, bezette nu liet. huis, waarna de man naar den zolder vluchtte, en iedereen bedreigde, die zich in zijn nabijheid vertoonde. In den na middag nikte nog een afdeeling agen ten aan om, de steeds aangroeiende me nigte op eenigen afstand van het huis te houden,. Alsdan begon men den deserteur door rook uit zijn schuilplaats, te ver drijven, waarbij men Ca.yan.ne--peper en ammoniak gebruikte. Totaal uitgeput ver scheen do deserteur voor liet. zolder raampje en mt zich dan zonder tegen stand te bieden, in hechtenis nemen. Hij wend per automobiel naar een nabijzijnden politiepost gebracht,. Stroopersd r a m a in de A r d e n- ne'n, Een schrikkelijk drama had Dins dagavond, volgens het, „II. v. A.", plaats in het boseh van Sunneve te Deulin, ge meente Frouville, bij MaroIie-et-Famenne. Ridder Leon de. Theux werd rond 11 lire 's avonds gewekt, door revolverscho ten, die gelost, werden in het naburig bosc-h. Hij riep zijne twee wacht,eis op, Me- chelens en Desy geheeten. Zij trokken het bosch in, op don rand van hetwelk een schot gelost, werd, waarvan de la ding hem in het. volle gelaat, trof. Do wachters schoten terug; en doodden een der stroopers, zekeren Chabotier, 27 jaar, wonende to Sommeieuze.' De twee de strooper heet Damoiseau en werd insgelijks getroffen. Men bracht ridder de Theux in een na burig huis, waar hem de noodig© zor gen werden toegediend. Men heeft wei nig hoop hem te redden. De gekwetste strooper werd in een na burige herberg verzorgd. Zijn toestand is eveneens zeer erg. A1 c o h o 1 v e;i' gi f ti g in g. Gedurende een huwelijksfeest in Oost-NewAork zagen vier kinderen de kans. srfioon omi onopge merkt een groote hoeveelheid likeur op te drinken. Men vond de kinderen totaal bewusteloos. Zij werden spoedig naar hel. ziekenhuis overgebracht. Een hunner is aan acut.e' ,-ilkoholvergittiging overleden, terwijl), «!le drie andere, kinderen in le ven sgeva-a r verkeeren Geheim verbond. De politie te Konstanii.no.pel arresteerde Dinsdag te Stamboel een Armeniër en een Turk op grond dat de politie meent da.t beiden tot een geheim revolutionair verbond bo- hooren. De overige leden van dit genoot schap worden ijverig gezocht. li e t P a n a m. a-k a. n a a 1. Nog slechts weinige maanden zal het duren en het Pannamakanaal zal zijh geopend en de schepen zullen waarschijnlijk in groote getale door dit prachtstuk van waterbouw kunst waren. Voor kort heeft, een Ameri- kaansch blad een overzicht: gegeven van de kosten, welkie het Panaiiuakanaal tot, nu toe heeft gemaakt. De eerste raming, yan kosten voor het. Kanaal was niet minder dan 375 millioen dollar. Maar zooals. het: altijd gaat, had iweu gedacht dat. deze som nog wel met. eenigo duizendenof tienduizenden of hondierddu.iize.nden dollars zou worden overtroffen. Dat is. tot nu t.oe meegeval len,. Volgens het Amerikaansohe blad is mien onder de raming gebleven. De kosten lot nu toe bedroegen ongeveer 314.370.978 dollar. Zoodat men tot. nu toe n.og een 60 millioen dollars onder de raming bleef. Het, ingenieurswerk van het kanaal heeft 185.316.095 dollar gekost, en hiervan is bijna 84 millioen besteed aan de fameuze doorsnijding. De voorbereidende en andere maatregelen, welke men voor h,et kanaal heeft moeten nemen zijn gekomen op ruim 16 millioah dollar. De verkoop van het oude materiaal en dergelijke heeft meer opgebracht dan men verwacht had, n.l. ongieveer 10 millioen dollar. Over liet algemeen, heeft men dus. niet te klagen gehad over den gang van za ken aan het kanaal. Maar nadat deze be rekening: is verschenen, is nog het bericht gekomen van een verschuiving in het kanaal, waardoor het vaarwater versperd zou zijln. Het. is mogelijk, dat. daardoor de kosten aanmerkelijk verhoogd zullen worden. Zeker is dat, natuurlijk niet en hoeveel deze som, zal bedragen heeft meu nog niet kunnen vaststellen. Opgravingen. Men meldt ons uit Cuijk: De laatste dagen hebben hier we derom opgravingen plaats onder leiding van Prof. Holwerda uit Leiden. Verschei dene oude munten, urnen, schalen, hoofd sieraden enz, zijn reeds gevonden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 7