BINNENLAND. UIT DE PERS. met de daarin tot uiting komende liefde tot hem. liet zijn apostolischen zegen vergezelt hij hunne vrome beloften, terwijl hij vertrouwt en wenscht, dat deze in niet geringe mate zullen bijdragen tot be vordering van het godsdienstig leven." Na de Zabern-crisis. Op verschil lende plaatsen van het Duitsche rijk, o. a. te Berlijn, Keulen, Frankfurt a. M. en Straatsburg zijn Zondag protestvergade- ringon gehouden naar aanleiding van de incidenten te Zabern. Deze protestverga deringen waren door de sociaal-democra ten georganiseerd. In Berlijn alleen vonden 's middags 17 volksvergaderingen plaats, die over het geheel nogal druk waren bezocht. De bijeenkomsten hadden een kalm ver loop. De sprekers waren meest rijksdag afgevaardigden, die allen het onderwerp bespraken: „Militaire anarchie in plaats grondwettelijk recht". Debat werd niet gehouden. Aan het slot der redevoeringen werd een gelijkluiden de motie aangenomen, waarin de bekende gebeurtenissen te Zabern werden afge keurd en geprotesteerd werd tegen „de manier, waarop de rijkskanselier voor het militarisme gezwicht was". De vergaderingen, die te Straatsburg gehouden werden, waren buitengewoon talrijk bezocht. De afgevaardigden Peïro- tes en Böhle voerden het woord. Te Keulen sprak voor een der volksver gaderingen de Lotharingsche rijksdagaf gevaardigde F, mm el. Kr werden een drie tal moties aangenomen, de een al heftiger dan de andere. In een der moties werd geëischt, dat de rijksdag niet eerder zou rusten, vóór de rijkskanselier en de minis ter van oorlog zouden aftreden(Msb.) FIlANItK IJli De kwestie der liefdezusters in de Parijsc.h e ziekenhuizen. De gemeenteraad van i Parijs heeft Maandag het voorstel, om de ziekenver pleging in de hospitalen wederom toe te vertrouwen aan vrouwelijke religieuzen, verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Een voorstel van liet gemeenteraadslid Galli, om in beginsel een subsidie toe te kennen aan inrichtingen voor zieken, waar de dienst wordt uitgoefend door liefdezusters, deed een hevig tumult ont staan. De socialist Michaud en de liberaal Robaglia raakten daarbij aan het vechten. Ten slotte werd het voorstel-Galli met 41 tegen 35 stemmen aangenomen. ff od sd i c n st e n misdaad. De 17- jarige moordenaar Faurisson, die voor het llooge Gerechtshof van Nantes is ver schenen, heeft een advocaat, gevonden, die in staat was te begrijpen, waarom de jongen eigenlijk een hooswicht is gewor den. Slechte vrienden, dito lectuur, een opvoeding zonder beginselen en gods dienst hebben den knaap reeds vroegtij dig van den goeden weg doen afdwalen. In de gevangenis is iemand, die veel belang i n hem stelt, hem komen bezoeken, en hij heelt met hem gesproken over zijn opvoeding. Faurisson meende, dat hij ge doopt was in het hospitaal te Bordeaux, maar heel zeker scheen hij '1 niet. te we- et.n. Toen hem werd gevraagd of hij reeds zijn F.crste 11. Communie had gedaan, vroeg hij: „Wat is dat voor iets, de Eerste II. Communie doen?" Hij zeide evenwel hot te zullen vragen aan den aalmoeze nier, die hem den anderen dag kwam be zoeken. Thans leert, de jongen zijn catechismus en hij hoopt spoedig zijn eerste H. Com munie te doen. Faurisson beseft, de zwaarte van zijn misdaad en schrijft, dankbrieven aan den- gene, die hem op den rechten weg heeft geholpen. („De Tijd.") KIISLAN II. Dezer dagen heeft in een wagon derde klasse van den Warschau-spoorweg nabij Ostroff een hevige ontploffing plaats ge had. De trein hield onmiddellijk stil en oen ontzettend schouwspel vertoonde zich voor de oogen der verschrikte reizigers. Tnsschen de puinhoopen lag het gruwelijk verminkte lijk van een matroos; het hoofd en de ledematen waren van den romp gerukt. Dit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de matroos, legen wien geen politieke verdenking gerezen is, zelfmoord gepleegd heeft, door middel van knal kwik. De heer Treub en de Kamer De Kameroverzichtschrijver van „De Ne derlander" is niet te best te spreken over do wijze waarop minister Treub naar de sprekers in de Tweede Kamer luistert. „Of de heer Treub luistert is niet uil te maken. Meestal gaan de debatten wel langs hem heen, doch ook als dit. niet 'zoo is, als zijn naam genoemd, zijn hou ding gecritiseerd wordt, blijft hij zitten waar hij zit, achter zijn stukken, blijk baar stukken van het Departement, die hij leest met van alles om hem heen onbewuste belangstelling. Misschien leest hij niet, en is zijn gebaar slechts niter 1 ij k onverschillig, maar onverschillig is het, tot in het grove toe. Tegenover den een erger dan tegenover den ander, maar tegen enkelen zoo bijzonder opvallend on verschillig, dat men gerust kan zeggen, dat d i t althans extra-parlementair is. Nog nimmer hebben wij' van een Minister zoo iets bijgewoond tegenover leden der op positie. Toen de heer Tydeman aan het woord was, luisterde de heer Treub zóó vol aandacht, dat hij precies op het juiste oogenhlik een interruptie als een kleine redevoering plaatsen kon er waren toen blijkbaar van liet Departement geene belangrijke stukken gekomen maar gis teren had de heer Treub zoo finaal ge brek aan belangstelling voor hetgeen de heer Rutgers, speciaal over de verzeke ringsvoornemens dor Regcering opmerkte, dat de spreker liet eindelijk waagde in een bescheiden opmerking dc aandacht van den Minister te vragen. De heer Treub echter bleef doof aan dat oor, en een gewillige groep hoog staande mannen van de linkerzijde vond dit blijkbaar zóó kostelijk, dal. zij "precies genoeg praatzin vertoonde om het. toch al niet. sterke stemgeluid van den lieer Rutgers onhoorbaar te maken. Waarop deze zijn pogingen om zich verstaanbaar te maken staakte, en wat hij verder te zeggen had, juist luid genoeg zeide om door de stenografen gehoord te worden. De voorzitter, waarschijnlijk wederom van gevoelen dat 'ter niet zoo erg op aan komt, omdat de redevoeringen immers „toch opgetcekend" worden, hield do ten gels niet strak en liet alles maar begaan, zoodat 'leen, werkelijk ons Parlement on waardig tooneel werd. Eerst na de pauze, toen de heer Rutgers rondweg zijn moo ning uitsprak over do demonstratief-onver- schillige houding van den Minister, deed de voorzitter althans wat hij kon om den spreker de aandacht der Kamer Ie verzekeren, liet. was toen rustig, - dc banken aan links waren trouwens leeg, slechts een paar sociaal-democraten luis terden, terwijl cenige vrije-liberalen en dr. Ros naar rechts waren uitgeweken. Deze houding van Minister Treub voor spelt. voor de komende debatten weinig goeds, men zou haar eerder van een fel partij-Minister dan van een lid van dit. Kabinet verwachten, dal immers prijs moet stellen op een alzijdige samenwerking met de Kamer. Onkunde. „De Tijd" schrijft In den jongsten lijd klaagden protestant- sclie bladen herhaaldelijk zoowel over het misbruik, dat door vrijlzinnige sprekers' en schrijvers gemaakt wordt van aanha lingen uil, den Bijbel als van grove on kunde omtrent het. Boek der boeken; en de voorbeelden, die daarvan werden aan gehaald, waren inderdaad frappant. Ook Katholieken kunnen op dil. stuk menige gerechte klacht doen hooren. In een lezing over Nederlandsc.he namen, door den heer Beekman onlangs voor een geleerd Genootschap in den llaag ge houden, werd beweerd, dat hot Zuid- Brabantsehc dorpje Rukten zou afgeleid zijn van Requiem en dat deze Requiem een „Roomsche Heilige" was I Wanneer zelfs lezing-houdende andersdenkenden zulke enormiteiten in omloop brengen, wat moet men dan wel van het gewone niel-roomsche publiek verwachten? Dat ook dc meest elementaire begrip pen van het Christendom verwaterd zijn, wordt weer eens bewezen in het Kerst nummer van „De Vrouw en haar huis". In (lil door ongodsdienstige medewerkers geredigeerde maandblad komt. een litterair bedoelde Kerstontboezeming voor, nog wel van de Redactie. De engelenkoren hee- ten in het stukje „als loflied het machtige Halleluja" te zingen. Men schijnt niet eens te weten, dat het Kerstverhaal van „Glo ria in excelsis" spreekt, en het Halle luja een paasch-zang is. Verder heet de kerstboom „zijn lange zegenende armen", uit te strekken over de kribbe, de Mans figuur" (I) „het oske en ezelke". De „Jo zef-figuur" is maar vergeten. Misschien ook hoorde men daar nooit van. Gelukkig echter voor het Goddelijk Kind, da.t de kerstboom zijn „lange, zegenende" armen, over Hem uitstrekt en dus den II. Jozef wel missen kan. Ook leest men er: „de engelen zweven met lichtende kaarsen door het luchtruim"! Met „bougies" of „electrischc lampjes" ware nóg moder ner geweest. Heeft de juffer dan nooit een prentje van een christelijken engel gezien? Is alleen Boedhisme interessant, en loont het de moeite niet om als schrijr ver voor het publiek de eenvoudigste voor stellingen van het. Christendom eerst te leeren, aleer men er over gaat praten? De opgroeiende, niet-christelijke geslach ten konnon uilheemschc sporLlermen als geboren wereldkinderen, en verknoeien er onze taal mee, gelijk zij met rationalis tische n geestesimporl uit den vreemde onze beschaving verknoeien, maar in de christelijke terminologie blijken zij louter hedendaagschc heidenen te zijn! Laag. Bij „De Protestant" liet orgaan der Evangelische Maatschappij, schijnt de haat liet van eerlijkheid, waarheidsliefde en zelfrespekt te winnen. Dit blijkt uit hetgeen „Het Huisgezin" meedeelt: In België is sedert 188Ü liet aantal kloosterlingen van 37.000 tet 58.000 ge stegen. Dit geeft „De Protestant" aanleiding tot deze kantteekening „Of het verlan gen om van die bloedzuigers verlost te worden, ook begrijpelijk is!" De kloosterlingen bloedzuigers. Zij geven onderwijs aan de jeugd. Zij verplegen zieken en krankzinnigen. Zij wijden zich aan de wetenschap. Zij staan de werklieden in hun dikwijls zwaren strijd ter -zijde. Zij lijden een'verstorven leven. Zij bidden, ook voor die hen las teren en vervolgen. Bloedzuigers! zegt „De Protestant" met al de heftigheid van een ongeloovige en godsdienst hater. „Het Huisgezin" wascht den nikker. Immers er is aan de grove en laffe beschuldigers der Evangelische Maat schappij ai zoo dikwijls vruchteloos naar bewijs gevraagd, dat zij niet meer als redeneerende wezens kunnen worden beschouwd. Vraagt men een schrijver iu „De Protestant'" van wie dan toch de kloosterlingen liet bloed afzuigen, dan zou hij niet anders kunnen toonen dan zijn paar onnoozele vischoogen. Dij weet het niet In België is het aantal kloosterlin gen toegenomen, maar ook de bevolking vermeerderde sedert 1880 in gelijke mate en tegelijkertijd is ook de rijk dom der natie aangegroeid. In België vindt men niet die enorme kapitaalophoopingen, die doorgaans het gevolg zijn van speculatie en handels- manoeuvres. Over liet algemeen kan wor den gezegd, dat de Belgen noeste land bouwers en werklieden zijn, wier volks kracht uitwegen noodig heeft over de grenzen van het kleine land. Een leger van 58.000 kloosterlingen doet daarbij zijn socialen dienst op voorbeeldige wijze en vergt, door zijn sobere levenswijze slechts een klein ileel van wat het daar voor zou toekomen. Het domme scheld woord van „De Protestant" deert daar om niet de kloosterlingen, maar alleen wie het tegenover hen gebruikt. (De Tijd.) B. on W. van Borgen op Zoom ht-b- hen bij den raad hel voorstel ingediend om den hoofdelijken omslag Ie brengen van f 55.000 op f 80.000. Licht. De afdeeling van den Raad van Slate voor de geschillen van het bestuur be handelde Woensdag de beroepen van do Raden der gemeenten Znidzande en Oost- burg tegen de besluiten van de Raden dier gemeenten om mei elkander en met de Maatschappij lol Rouw en Exploitatie van Gemeentebedrijven, gevestigd te Utrecht, overeenkomsten aan te gaan, waarbij de genoemde geineenlen zich ver hinden gedurende 40 jaren aan derden geene concessie Ie ver'.eenen voor het hebben, leggen of onderhouden van gas buizen; elertrisrhe geleidingen voor licht of toestellen voor none andere lichtleve- rende inrichting in de wegen en voetpa den welke eigendom der gemeenten zijn en niet. zijn geplaatst op den door Gede puteerde Stalen van Zeeland vastgestelden ligger van wegen oi voetpaden, noch con cessie te verïeenen voor liet leveren van gas, electriciteit voor licht ol ander licht aan particulieren te zullen leveren of ten behoeve van hare eigendommen of open bare doeleinden te zullen vervaardigen of te zullen doen vervaardigen, hetzij uit sluitend voor eigen rekening, hetzij in vereenigiug niet derden, hetzij stoor derden. Gedeputeerde Staten achten den ge noemden termijn van 40 jaren te -iang, omdat, thans niet kan worden beoordeeld of piet binnen 40 'jaren eene betere of goedkoopere wijze van verlichting zal kun nen worden verkregen, en mieenen, dat die termijn tot ten hoogste 25 jaren be hoort te worden teruggebracht. Tegen den eisc.h van Gedep. Staten werden door de besturen der genoemde gemeenten bezwaren gemaakt in verhand met jh'et fe.it, dat de gemeente. Oostburg aan de Maatschappij tot Bouw en Exploi tatie van Gemeentebedrijven onderhands den houw eener gasfabriek heeft opgedra gen, waartegenover die Mij. zich verbon den heeft, die in de Gemeente Oostburg, ten behoeve van die gemeenten en van de gemeente Znidzande te stichten gas fabriek, op voor de gemeente Oostburg vóordeeüge voorwaarden voor een termijn van 40 jaren te pachten. De gemeente Oostburg heelt voor deze zaak een ge'dleening aangegaan, welke in 40 jaren moet worden afgelost en heeft voorts met. liet oog op de gaslevering in de gemeente Znidzande een terrein aangekocht, gelegen buiten dc kom der gemeente Oostburg halfweg Znidzande, terwijl do Raadsbesluiten, welke ten grondslag liggen aan dc hierbedoelde overeenkomsten, alle door Gedep. Staten zijn goedgekeurd, uit. welke goedkeuring onafwendbaar zou volgen dal ook de mei de gemeente Znidzande te stuiten over eenkomst zich over een tijdvak van 40 jaren moei uitstrekken, daar immers do. levering van gas (in de gemeente Oost- burg niet; is te scheiden van de gasleve ring in de gemeente Znidzande, wijl de gasfabriek geheel mei het oog op de gas levering in heide gemeenten is ge projecteerd. Nadat, de staatsraad mr. Heemskerk verslag had uitgebracht over deze zaken, werden de belangen der heide gemeenten toegelicht door mr. 11. Blaupot ten Cate, I te 's-Gravenhage. (Zeeuw), Over de Memorie. Men weet dat over de Memorie van Antwoord al heel wat geschreven is. Geheel de Roomsche pers, zoover als wij die inzagen, bevat een weigering om mee te werken aan de nieuwe kiesrechtrege ling, indien ook niet art. 192 der Grond wet onderhanden genomen wordt. Doch niet alleen naar aanleiding van het onderwijsvraagstuk wordt over de Memorie van Antwoord geschreven ook andere opmerkingen worden gemaakt. De Memorie, zoo zegt „De Residentie bode" De Memorie is in do liberale pers als bijna volmaakt geprezenKort, bondig, leuk, ja, met „Tliorbeckiaansche allures", dat zegt voor een liberaal alles. Tegen zooveel lofs kan de onze niet aan. Wij zouden liever willen zeggen, dat de Mi nister er zich handig weet door te slaan, al zet hij hier en daar stellingen op, die niet heel stevig staan. We erkennen daarbij gaarne, dat de toon der Regeering allerminst onwelwillend is. Dat is tegen over vroeger liberaal optreden zeker al winst, maar aan vriendelijke woor den hebben we voor alsnog niet veel, als de daden Laat ons zien. Zoo wordt in de Memorie hoog opge geven van de onafhankelijkheid der Regeering, die in staat zou zijn 's lands zaken te behartigen buiten ieder partij verband. De Ministers, zoo zegt het Haagschc blad, belmoren intusseben allen lot de Vrijzinnigen, en maken zich gereed tol de uitvoering der hoofdpunten van liet Vrijzinnig-programen bet Kabinet is 't ook met de vrijzinnigheid eens wat dc afwijzing der rechtsche wenschen be treft. Extra- parlementair noemt liet Kabinet zich, maar liet is den grond dei- zaak eendoodgewoon liberaal Ministerie. Trouwens zelfs van de linkerzijde heeft liet Kabinet een wenk gekregen, om nu niet zoo héél fier de onafhankelijkheids- vlag te laten waaienzoo schreef liet linie-liberale „Vaderland" Wij meenen hier te moeten doen op merken, dat een extra-parlementair Ka binet, zoo geheel los van alle partijver band als de M. v. A. bet voorstelt, toch slechts in abstracto mogelijk is en steeds een illusie zal blijven. De realiteit is anders. Zij brengt mede, dat ook zulk een Regeering telkenmale steun zal moeten zoeken bij parlementaire partijen, omdat er nn eenmaal ipiaesties zijn, die buiten liet partijverband om niet zijn op te lossen. Het Kabinet-Cort van der Lin den zal dat even goed moeten doen als andere Regeeringen, hetgeen bijv. reeds blijkt uit de uiting op blz. 3 dat (bij de vorming van het Kabinet) rekening diende te worden gehoudenmet de uitspraak der kiezers, en uit verschillende andere plaatsen van de Memorie. En ook zal het Kabinet met de rechtsche groepen hebben rekening te bonden. Als we dan ook, zegt „De Residentie bode": Als we dan ook verder lezen, dat het Kabinet „in geen enkel opzicht" stelling heeft genomen tegen de rechterzijde, klinkt die verzekering na ontvouwing van liet Regeeringsprogram toch wel vreemd. Eu nu moge do minister verder verzeke ren, dat noch de „kostelooze ouderdoms rente" (waarom liet kind niet hij den naam genoemdstaatspensioen oi' be deeling?!, noch het algemeen kiesrecht de hoofdbeginselen der rechtsche par tijen raken, met die verzekering zijn we er niet. Die partijen zelve zullen het moeten uitmaken, of die dingen, zooals ze nu zullen worden voorgesteld, met haar beginselen zijn te rijmen. We kun nen ons denken, dat die partijen daar zeer aan zullen hechten. De naam, waarmee een Kabinet zicli tooit, zoo zegt het blad, doet er heel weinig toe't komt er op aan wat zijn daden zijn. (Standaard). Gefopte kiezers, merkt op! Het „Arnhemsch Dagblad" schrijft Men herinnert zich wel twee vragen over „Rome" en de Hervormde Kerk in het „Voorloopig Verslag" aan de Regee ring gesteld Welnu, het antwoord daarop luidt, zoo- als te verwachten was, ontkennend. Ie. Geen enkele uitzonderingsmaatre gel zal worden ingediend om de vrijheid en den vooruitgang der Roomsch-Katho- lieken te stuiten. Wat overigens bedoeld wordt met voorstellen om de toeneming der macht van Rome tegen te gaan is der regeering niet duidelijk. 2e. Het kabinet is niet voornemens eene speciale bescherming van de Her vormde kerk te bevorderen. Ook wij begrijpen niet goed-wat de be doeld wordt niet „voorstellen om de toe neming der macht van Rome tegen te gaan. Maar wij dachten dat men in vrij zinnige kringen dat wél zou weten. Im mers de Drions en de Ter Spils hebben in den verkiezingsstrijd dapper gespecu leerd op het anti-papisme. Ook Mr. de Beaufort dankt daaraan vooreen deel zijn Amersfoortschen zetel. Het was één ge weeklaag over „Rome's toenemende macht". En bij eenvoudige lieden werd de indruk gewekt, dat een vrijzinnig Ka binet daartegen wel maatregelen zou ne men. Maarer gebeurt niets. Het anti papisme is slechts een verkie zingswapen. De roerende betuigingen van liefde voor de Hervormde Kerk, door de heeren Drion e .s. voor het goed-geloovige kiezerspubliek afgelegd, deden eveneens verwachten, dat een vrijzinnig Kabinet de Hervormde Kerk wel in elk opzicht zou maken tot een bevoorrechte Staatskerk. Maaralles blijft het oude Merkt het opgij gefopte kiezers f Oe S. D A. P. en de bijzondere school. „De Maasbode" schrijft Reeds eer gaf mr. Troelstra in „Het Volk" te verstaan, dat de voorstanders der openbare school, inclusief de 700(1 bondsmannen, er op den duur aan zouden gelooven moeten, dat de wenschen der rechterzijde op liet stuk van onderwijs worden ingewilligd. Zoo pas heeft nu de bekende Enka van christelijk onderwijzeres verdoold tot partijgangster der S. I). A. P., een tweetal hoofdartikelen in „Het Volk" mogen publiceeren, waarin den ronden broederen zonder omhaal wordt aange raden, aan de eindelijke oplossing van het schoolconflict mede te werken, niet alleen omdat uit billijkheidsoogpunt voor de wenschen van rechts te zeggen valt, maar vooral omdat die rechtsche school strijd een sta-in-den weg is, om de geloo- vige arbeiders onder de roode vaan te brengen. Is de linancieele gelijkstelling eenmaal een feit en hebben daartoe de sociaal democraten meegewerkt dan is, vol gens Enka, een aanzienlijke versterking van het roode leger met, de tot nu zich afzijdig houdende geloovige elementen der arbeidersklasse slechts een kwestie van tijd. Misschien is deze nieuwe manoeuvre, blijkbaar uit het roode hoofdkwartier gecommandeerd, bijzonder tactischal kunnen wij ons voorstellen, dat het min der revisionistisch deel der partijge- nooten, z.ie.h herinnerend de duizend, en één scheldwoorden, welke ooit in „liet Volk" op het bijzonder onderwijs zijn losgelaten, ook met dezen draai zicli weinig ingenomen zal betoonen. Wat er van zij, tegen één uitlating van Enka in debetrokken artikelen moet.on zerzijds een krachtig protest worden in gelegd tegen hare bewering n.l. dat de rechterzijde wel zeer ongaarne deze on gevraagde medewerking der S. I). A.P. zoude zien, omdat haar daarmede baai- voornaamste agitatie middel uit de hand zou geslagen worden. Wij begrijpen, dat deze bekeerlinge der S. D. A. P. zich in de mentaliteit der roode broederen heeft ingeleefd, en het is daarom misschien verklaarbaar, dat zij ook bij anderen motieven ver onderstelt, welke in baar partij een door slag plegen te geven Het laat ons ten slotte koud, of de S. D. A. P. zicli met politieke slimmigheden wil compomitteeren, maar wij dulden niet, dat de intentie der rechterzijde bij haren strijd van meer dan 50 jaren voor de vrije school, wordt neergehaald tot een banale laag-bij-den-grondsehe bere kening. Wie iets dergelijks insinueert, toont daarmede meteen, wat al zijn mooie woorden over het goed recht der recht- selie onderwijs-politiek waard zijn. Verdraagzaamheid. „De. Tijd" schrijft Wie waren ook nog weer onverdraag zaam? De Katholieken, natuurlijk; meer van gehoord. Maar, let men niet op be weringen, maar op feiten, dan ziet men, dat anderen onverdraagzaam zijn. Een frappant staaltje heeft zich daarover de zer dagen afgespoeld, en „Dc R. K. Han delsreiziger" meld het. In hot. hotel „de Abdij" te Middelburg, een eerste klas hotel, waar Hollander en Duilscher, Katholiek on niet-Katholiek komt, lag onder meer op do leestafel het „Berl. Tageblatt." Op verzoek van meer dere katholieke Duitschers, was de hotelier zoo beleefd naast dat groote Duitsche blad, niet inplaats ervan, te leggen „de Köln. Volkszeitung", het groolo katholieke dagblad. Derhalve voor elk wat. wils. Nog geen 14 dagen lag laatstgenoemd orgaan op de leestafel, of een Herr Vertreter voor een groote firma in ijzerwaren uit Remscheidt komt het hotel binnen en maakt er aanmerking op, dat de „Köl- nische Volkszeitung" op de leestafel lag. Twee dagen er na ontvangt de hotelier een allerbrutaalsten brief, waarin de groo te firma hare verbazing er over te kennen gaf, dat bij hem een katholieke courant op de leestafel lag, mot de verdere be merking, wanneer die niet geremplaceerd werd voor de liberale „Köln. Zeitung", hun vertegenwoordiger daar niet meer mocht logeeren. De hotelhouder, natuurlijk van meening. dat. hij baas in zijn eigen huis is, laat do „Köln. Volkszeitung" waar ze is, en neemt, geen twee liberale bladen. Een poosje daarna, de Herr Vertreter komt terug, ziet dat de „Kölnisehe Volkszei lung" nog zeer vriendschappelijk naast het „Berl. Tageblatt" op tafel ligt, en ver wijdert zich om niet weer terug te komen. Misschien was dat zaakje hiermee uit geweest, was er binnen een paar dagen niet. weer een brief van diezelfde groote firma gekomen, vol haat en gal, waarin ze onder meer (zeer bescheiden) schreef: „dat in een eerste klas hotel, als de „Ab dij", toch zeker geen ultramontaansche

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6