Dit nnBiffler testaat Bit a MadEijden. EERSTE BLAD. No. U7 Zaterdag 13 December 1913. Negende Jaargang Vediijni tlta MAANDAG-, WOENSDAG- in VRIIDAGAV1MD. BINNENLAND UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden toot Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. AdTertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Sanzepoorfsfraat C 209, GOES Reclameberich'ten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor <500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering W* gulden bij I fk gulden bij gulden bij P* jfl verlies van een A I II I verlies I verlies van I 11 hand, voet I I 11 I van een I I een M Z I IUU of oog; IVV duim; WW wijsvinger. fcW gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Viviani de maanblusscher. Het Fransche ministerie heeft onder zijn leden ook Viviani, den benachten maan blusscher, die de lichten des hemels voor uitgedoofd verklaarde. Abbé Lecigne hoofdredacteur van den „Univers" beeldt hem als volgt uit, volgens vertaling van „De Maasbode": „Een Viviani aan het openbaar onder wijs! Viviani, de groote domper van de hemellichten, die de rage lijkt te hebben om alles te dooven. Hij is woedend op God, omdat deze tot den morgenstond 0 van de wereld zeide: het zij licht! Hij heeft gezworen, dat het niet meer we zen zal. 'tls een kwestie van tempera ment: nachtvogels houden noch van de zon, noch van de sterren. Ik geloof ook, dat het een kwestie is van jaloeziewat schittert hindert dien obscuren rhetor. Hij poetst zijn zinnen niet Ecla-smeer; zij glimmen en daveren als gendarme-schoe nen. Hij kan God niet vergeven zijn be scheiden krachten niet noodig te hebben. Maar alle kinderen van Frankrijk zijn voor een tijdje onder dien domper te recht gekomen." TWEEDE KAMER. Het Politiek Debat. Alles in extenso weer te geven wat dezer dagen in de Tweede Kamer ge sproken is, zou met het oog op de ons toegemeten ruimte, moeielijk gaan. Wij wenschen slechts het voornaamste aan t.e stippen. Maandag hield dr. Bos, de voorman der vrijz.-democraten, zijn groote rede, of liever lezing, want hij las alles af van het papier. Een groot deel van zijn rede was na tuurlijk gewijd aan het afweren van den aanval door Troelstra op hem en zijn partij ondernomen, waarbij hij de tegenstrijdige houding door den hoofdman der socialis ten bij de ministeriëele crisis aangenomen, scherp kritiseerde. Verder trachtte hij in strijd met wat eerst door de heeren De Meester en Tydeman was betoogd, aan te toonen, dat het kabinet-Gort van der Linden los staat van de Concentratie. Ook lanceerde de heer Bos de vrij ge waagde bewering, dat het antipapisme met moet geweten worden aan de vrijzinni gen, maar aan.de voorstanders van de anti-these politiek, die de geloofsver schillen heeten aan te scherpen. In de rede van den heer Loeff vond de heer Bos een voor hem onsympa thieke passage, n.l. die waarin werd aan gedrongen op uitsluiting der sociaal-demo craten van staatsambten, waartoe de Grondwet hun den toegang openstelt. Dit is, beweerde spr., dezelfde zon de, waaraan men zich schuldig maakt, als men katholieken op; grond van ultramon- tanisme van sommige ambten wil uit sluiten. Alsof „Ultramontanen" en Socialisten, die zich op revolutionair standpunt stel len, op één lijn zijn te plaatsen I In de avondvergadering was Waterstaat aan de orde en werden door allerlei leden allerlei wenschen geuit voor de belangen der verschillende districten. Voor ons is van belang de vlotte en vrijmoedig voorgedragen „maidenspeech" van den heer Bongaerls, afgevaardigde voor Roermond, woonachtig te Goes, die do aangevallen salarisverbetering der hoofdingenieurs verdedigde, al kon hij daarmede een amendement van den heer Monté Verloren, om die verhooging der wedde niet toe te staan, niet verhinderen. De vergadering van Dinsdag is merk waardig door de redevoering van den heer Lieftinck, die als man van troffel en schootsvel de Loge verdedigde en te keer ging tegen de Katholieke Kerk, de Je zuïeten natuurlijk! en er zelfs het onschuldig bezoek van Kardinaal Van Rossum aan ons land bijhaalde. Blijkbaar zat het den afgevaardigde dwars, dat baron Van Wijnbergen uit een maijonniek tijdschrift dat niet in den han del is, eenige voor de broeders-vrijmet selaren onaangename mededeelingen had geopenbaard. Maar daarin ligt juist het punt in kwestie. Een vereeniging, die het licht niet vreest en de openbaarheid niet schuwt, heeft geen bescheiden die „niet in den handel" zijn. De constituties b.v. van de zoo gesmade Jezuiëtenorde zijn voor iedereen te krijgen en te raad plegen. Ondanks alle fraaie theorieën over de humainitaire belangen welke de Loge heet te dienen, blijft zij een geheim ge nootschap, waarvoor iedere regeering, die zichzelve respecteert, op haar hoede moet zijn. Er is braaf gespot in de liberale bladen met Van "VVijnbergen's bewering, dat de Loge dezen zomer zich met de verkiezingen heeft bemoeid, maar het is toch wel eigenaardig, dat de niet-clericale Vivat 's-E ncyclopaedie toegeeft, dat de Vrijmetselarij in ons land staat kundige actie heeft gevoerd tegen het mi- nisterie-Kuyper. Intusschen vreest de Kerk den strijd tegen de Loge niet. Waar in den titanen kamp tusschen Kruis en Halve Maan aan haar de zege bleef, daar kan in den strijd tusschen het Kruis en de Acaciatak de uitslag niet twijfelachtig zijn. De heer Ter Spill verspilde veel tij'd en woorden met het goedpraten van zijin anti-papisme. De heer Aalberse diende hem van ant woord door zijn rede (die des heeren Ter Spill) als een antiquiteit,je van den Kulturkampf uit het jaar '70 te betitelen. Het hoofdbetoog van den afgevaardigde voor Almelo was een bestrijding van Troelstra's theorie over de scheiding van alle parlementaire groepen in twee dee- len: conservatieven en democraten. De Katholieke Staatspartij kan die schei ding niet aanvaarden. Alleen op hot stuk van ondergeschikte punten bestaat verschil van opvatting. Doch die verschillen zijn oneindig veel geringer dan die, welke do Katholieken van de Vrijzinnig-democraten scheiden. Do Katholieken willen bovendien niet zijn een klassepartij, doch de partij voor het geheel Katholieke volk. Het bevreemdde den heer Aalberse zeer, dat de Vrijzinnig-Democraten, die in hun politieke en sociale leer aanrakingspun ten hebben met de Katholieken, door hun tintrede in de concentratie van hun vrij zinnig organisch standpunt teruggaan naar het liberale standpunt, het individuëele. Het is dan ook zijn grief, dat in dit Ministerie zitting hebben twee mannen, de Ministers Treub en Cort van der Lin den, die beide aanhangers waren van de organische staatsleer en nu komen met het daarmede in strijd zijnde Staatspen sioen en een uitbreiding van het individua listisch kiesrecht. De antirev. heer Van der Molen kwam met cijfers, dip welsprekend betoogde, «lat het volk inderdaad de vrije school wenscht. In 1875 was het aantal leerlingen der 'bijzondere school 24.3 pCt. van het totaal aantal schoolgaande kinderen. In 1890, toen nog geen cent subsidie was genoten, was dit percentage gestegen tot 29.3; in 1905, toen de wet-Kuyper werd aange nomen, was het 33.4 geworden; in 1912 39.2. Terwijl van 1905 tot 1912 het abso lute aantal leerlingen der openbare school stationair is gebleven. En dit alles, niettegenstaande nog altijd aanzienlijke offers van de voorstanders der bijzondere school worden gevraagd. De heer Rutgers, ook een spreker der rechterzijde, heeft Minister Treub ge steld tegenover het Kamerlid Treub; den Staatspensioen-hater tegen over den Staatspensioen-bevor deraar en verder aangetoond, dat de liberale heeren die vóór de herstemming; do door de S.D.A.P. gestelde vragen be antwoordden, zich een imperatief mandaat lieten meegeven, iets wat da Grondwet verbiedt. De heer Vliegen (S.D.A.P.) kwam mi nister Bertling aansporen om de „bezit tende klasse" maar eens flink te laten opdokken. De heer Nierstrasz hield een vrijwel onverstaanbare maidenspeech over het „conto finito" der spoorwegen. hi deze zitting werd gestemd over het bovenvermelde amendement-Monté Verlo ren ter veriaiging van de salarissen der hoofdingenieurs. Het viel met 53 tegen 15 stemmen. Al de Katholieken stemden tegen. Bij- deze stemming speelde de heer De Mui-alt, afgevaardigde voor Oostburg, een rol en wel die van vluchteling. In de Maandagavondzitting had hij! met den heer Ter Laan, Minister Leiy's beleid hef tig aangevallen. Nu ging' hij vóór de stem ming over het door den antirev. heer Monté's ingediende amendement weg. Ook een held op- sokken! Woensdag heeft de regeering bijl monde van minister Cort van der Linden gespro ken, nadat nog 5 sprekers uit verschil lende groepen het woord hadden gevoerd. Men zou den premier onrecht aandoen indien men niet toegaf dat hiji van een verzoenende houding jegens de rechter zijde blijk gaf zooals deze woorden be- wij'zen; De religieuze beginselen dier par tijen eerbiedig ik niet alleen, maar ik kan ook begrijpen, dat ze zich door die religieuze beginselen saamgebonden ach ten. Over de onderwijskwestie sprak hij als volgt, volgens het analytisch verslag. De Regeering heeft gemeend, dat zij bij de voorgestelde grondwetsherziening geen voorstel tot herziening van art. 192 mocht doen. Geen voorstel. Spreker legt hierop den nadruk, omdat daar mede niet uitgesloten is de mogelijkheid van een herziening van dat artikel. Waarom heeft de Regeering gemeend, daartoe geen voorstel te moeten doen? In de Memorie van Antwoord is daar omtrent reeds een en ander gezegd. De heer Loeff en anderen hebben deze gronden zwak genoemd. Men kan over die appreciatie verschil lend denken. Maar spreker meent nog altijd te moeten volhouden, dat uit een politiek oogpunt, de Regeering niets an ders kon doen dan zijl gedaan heeft. Om dit "te beoordeelen, moet. men zich stellen op het standpunt der Regeering en niet op eigen standpunt. - Spreker herhaalt, dat men moet trach ten, zich te verplaatsen op het stand punt der Regeering. Men kan zeggen: uw appreciatie is niet. juist, maar men kan daarom niet wegnemen, dat die appreciatie er is. En van dat standpunt moet men erkennen, dat het een goede, een logische politiek is. En als, niet tegenstaande dit, nu toch het onderwijs vraagstuk aan de orde wordt gesteld, waarom geschiedt het dan? Men heeft zich dat aan de rechterzijde verkeerd voorgesteld. Het geschiedt, omdat de Begeering innig overtuigd is van het groote belang voor ons volk van een pacificatie, omdat deze Regeering als een zelfstandig Kabinet de kracht in zich voelt, niet om op te treden, ge lijk de heer Lohman het noemde, als arbiter, maar als een eerlijk makelaar. Dan geschiedt dit juist, omdat de Re geering werkelijk rekening wil houden, zooveel mogelijk, met de wenschen, neen, sterker, met het rechtsgevoel van de rechterzijde. De politieke schoolstrijd is een wig, die in ons volksleven is ingeslagen, die van ons volk twee volken maakt. En de overtuiging leeft bij links en rechts, dat zoolang die wig niet is weg gehaald, van een losmaking der energie des voiks geen sprake kan zijn. De Regeering meent een weldaad aan het volk te doen, indien het haar kon ge lukken een grondslag te vinden voor het wegnemen van de belemmering voor onze volksontwikkeling. In de avondvergadering was Waterstaat weer aan de orde. Voor Zeeland was het belangrijk, dat de heeren De Murait en Smeenge aandrongen op uitbreiding der havenwerken van Terneuzen en de heer Bongaerts een lans brak voor het spoedig tot stand komen van een ver bindingsweg tusschen Zeeland en Noord- Brabant. Bij de Tweede Kamer is het ont- eigeningswefsontwerp ingekomen voor don aanleg van de havenwerken te Neuzen. Het burgermeesterschap van Zaandam. Naar het „N. v. d. D." verneemt, komt de heer K. ter Laan, lid van de Soc. Dem. Arbeiders Partij, zeer ernstig in aan merking voor den met 1 Januari te bezet ten burgemeesterszetel van Zaandam. Goes. R. K. Leesgezelschap. Donderdagavond vergaderde het R. K, Leesgezelschap onder voorzitterschap van den heer Kosters Sr. De notulen dei- vorige vergadering werden goedgekeurd. De jaarrekening 1912 (sluitende met goed saldo van f 12.68) eveneens. De begrooting 1914 werd met onder ling goedvinden vastgesteld. Vier leden waren uit het leesgezelschap getreden, twee nieuwe hoopt men binnenkort aan te werven. Besloten werd eenige gewilde tijdschriften der portefeuille te verdub belen, de „Volksmissiounaris aan te schaffen en „The Bookman" te laten vervallen. De oude tijdschriften werden verkocht voor een totaalprijs van f 15.50. Op dezelfde wijze als geopend was, n.l. met gebed, werd vergadering, slechts schaars door de leden bezocht, gesloten. Royale gift. Het ingezonden stuk over de armencollecte in ons blad heeft zijn doel niet gemist. Gisteren toch werd bij een der leden van het R. K. Parochiaal armbestuur een gilt gedepo neerd, door een onbekende, van f25. Het R. K. Parochiaal armbestuur heeft ons opgedragen en wij doen het met vreugde den onbekenden gever har- telijken dank te zeggen voor de milde wijze waarop hij onze Roomsche armen bedenkt. Moge het voorbeeld van den onbekenden gever, die zoo loffelijk het Schriftuurwoord in toepassing heeft ge bracht „de linkerhand wete niet wat de rechterhand doet", in deze navolging vinden. Plantsoen. Bij geruchte verne men wij dat het stadsbestuur voornemens is, op net thans vrijgekomen Kerkplein een plantsoen aan te leggen. Uit het oogpunt van verfraaiing valt voorzeker voor dezen maatregel veel te zeggen. Tot leerling-analiste aan het Rijks landbouwproefstation alhier is benoemd mejuffrouw A. Verhoeven alhier. De raad dezer gemeente zal Woensdag 17 Dec. a. s. des avonds te 8 ure in openbare vergadering bijeenko men ter behandeling van onderstaande agenda 1. Ingekomen stukken. 2 Aanvragen om afschrijving en teruggaaf van belas ting en schoolgeld. 3. Wijziging van de gemeentebegrooting voor 1913 4. Wij ziging der verordening voor het bestuur van het gasthuis. 5. Benoeming van leden in verschillende commissiën en besturen in verband met periodieke af treding en het nemen van ontslag door den heer C. A. Hajenius, als lid van het Burgerlijk Armbestuur en lid der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs. 6. Verzoek van den heer Gemeente-ontvanger tot verwisse ling van effecten, behoorende tot zijne borgstelling. 7. Schrijven van Gedepu teerde Staten van Zeeland, betrekkelijk het raadsbesluit van 5 November j.l. Verwachting tot den avond van 13 Dec. Krachtige tot matigen, zuidwestelijke tot westelijken wind. Betrokken tot zwaarbe wolkt. Aanvankelijk nog regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. tot wijziging der vérordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. 8. Voorstel om de jaarlijksche kermis te doen houden vanaf den twee den Dinsdag in de maand Augustus tot en met den Dinsdag der daaraanvolgende week. 9. Voorstel met betrekking tot de pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren. 10. Reclames hoofdelijken omslag le suppletoir kohier 1913. Middelburg. De Halve Maan en Het Kruis (lezing van pastoor Van Rooij). Het bestuur van den Katholieken kring alhier heeft genoegen beleefd van zijn vrijgevigheid, de lezing van Woens dagavond j.l. open te stellen voor alle Katholieken van Middelburg. Want toen het aanvangsuur sloeg, was de zaal van het Vincentiushuis eivol met belangstel lenden, die zoowat alle standen der Mid- delburgsche Katholieke samenleving ver tegenwoordigden. Tot deze prachtige opkomst had echter ook niet weinig bijgedragen de roep die van den eminenten orator op den dezen zomer gehouden Vlissingschen Katholie kendag was uitgegaan. Men bevroedde, dat eenige genotvolle en leerrijke uren gingen gesleten worden. En ziet, de ver wachting, hoe hoog ook gespannen, is aanmerkelijk overtroffen Vrij mocht de zeereerwaarde spreker, pastoor J. M. J. van Rooij te Tholen nadat hij met een kort maar tevens sympathiek woord door den voorzitter v. d. Katholieken kring, den weledelen heer W. Ceulen, was ingeleid beschei denlek opmerken, dat hij slechts een geschiedenisles kwam geven. Zijn lezing was meer, was een magi straal historisch betoog van de waarheid, die hij in zijn exordium poneerde, dat de studie der geschiedenis bij uitstek geschikt is om den Katholiek zijn kerk te toonen als het onvergankelijk instituut, gebouwd op de rots, waartegen alles dwaling, schisma, geweld en ongeloof te pletter slaat. Het schitterend onderwerp De Halve Maan en het Kruis, behandelde de zeer eerwaarde spreker vervolgens op eene wijze, die getuigde van zijn omvangrijke kennis der historie, van zijn litterairen smaak en last not least van die heerlijke priesterlijke overtuiging, die echte „pectus quod disertos facit", welke de liefde voor onze algemeene moeder, de H. Roomsch Katholieke Kerk, niet in eigen borst wenscht te besluiten, maar haar wil overstorten in anderer gemoed, opdat wij, Katholieken, vast rondom de priesterschap geschaard, als steeds trou wer en oprechter volgelingen van den Christus de roem en eere onzer moeder zullen uitmaken. Na het trouwelooze Jodendom, na de scheuringen entwistenderJood-Christenen na de bloedige vervolgingen der Cesars, na de Cesaropapistische neigingen der Byzantijnsche keizers, na den inval der barbaren, had de Kerk een nieuw gevaar te trotseeren, de Islamitische beweging, door Mohammed verwekt. Tot in de fijnste nuances en waar het moest, met rake trekken gaf pastoor Van Rooij zijn gehoor het levens- en karakterbeeld van dien pseudo-profeet, die uit een vereeniging van Christelijk- Joodschegodsdienstbegrippen een ethisch- sociaal-religieus stelsel ontwikkelde, dat zich aanpassend aan de psychische en en physische eigenschappen der Arabieren en steunend op de onder hen voortlevende tradities van een uit Abraham door Is- maël gesproten volk „wiens hand tegen allen, en tegen wien aller hand zou zijn", spoedig door de bevolking van Moham med's vaderland werd aanvaard en, na-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1