tograaf sendaal, EK zeer RTRET dcrgenen, öen laten ÏKBANK >0. 145. Dinsdag 9 December 1913. Negende Jaargang. BUITENLAND. j)artout, groot 50 die volgt op de voor de recht- ïri zijn reeds ge- van Maart, April, ;elf wel aan hun den tijd Van I 31 Dec. 1913. RETTEN 11.00. 63 Vlissingen. rve f53.051.23 ffecten. |Goes, IJK. Verschijnt eiken HAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Zaken zich spe- te anders bezig i beste Reclame, I met onzen tijd In 100 °'l0 l VAN DER MINNE gedurig vermoeid .vaarvóórdie aan ien; wien de eet- tlie na de influenza, p krachten konden de Sanguinose het ierhonderd genees- jeproefd bevonden, an gebruiker*, was ik lijdende aan hoofd en maag- ardoor zeer dikwijls st of beklemming, m kon geven, maar neerslachtig maak- kwijls gelezen dat in zulke gevallen iclit: maar ik twij- ot dat ik, ten einde jing probeeren. En ;ebruik van eenige k mij beter te ge er nog eenigen tijd pijnen hebben op- lijn eetlust is aan- :erd. U mag dit in m, misschien helpt arme lijders. Hoogachtend, M. A. v. d. ENDE. villantlaan. en maakt er eiken init liet debiet der k zijn, wanneer zij oede, zenuwzwakte at zij gedaan heeft :emaal per dag een en kost U de be- eerste drogisten /AN DAM Co. arkturen xlfflng In het ank- en Effectencaken. KW ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Ganxepoortslraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I IM gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. jfl pm I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; \0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P- gulden bij gulden bij gulden bij ft P" pfe I I verlies van een I 11 I verlies R_ I verlies van M I 11 I hand, voet I I 11 I van een I I een M V I of oogduimwijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. V Paus en kerkelijke vrijheid. Voor den Katholiek, die met zijn kerk meeleeft, blijft al wat op den Paus betrekking heeft, van het grootste belang vooral wanneer het vraagstukken betreft die verband houden met de scheeve positie waarin de Italiaansche revolutie van 1870 den Paus heeft gebracht. 't Verdient dan ook alleszins vermel ding wat bij de opening van de sociale week te Milaan op St. Andreasdag (30 November) door den aartsbisschop van [Jdine, Mgr. Rossi, werd gezegd over de vrijheid der Kerk. 't Is niet genoeg zoo betoogde hij klemmend dat de Kerk wordt geduld door den Staat, maar zij moet volledige vrijheid hebben, om haar verheven ambt te vervullen, zooals Coustantijn haar gaf door liet Edict van Milaan. Op de aller eerste plaats komt deze volledige vrijheid toe aan het Opperhoofd der Kerk, den Paus. Maar bezit tegenwoordig de Paus, sinds hem de tijdelijke macht ontnomen werd, die noodzakelijke vrijheid wel Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. Niet eene van willekeur en omstandig heden afhankelijke, maar een duurzame en onaantastbare vrijheid eischen wij voor den Paus op. Zij moet daarom minstens zijn gewaarborgd door een internationale overeenkomst. Want de vrijheid van den Paus is een levensbelang voor alle Katho lieken der wereld; en iedere Staat, die katholieke onderdanen heeft, is zelf erbij geïnteresseerd, dat de Paus geheel vrij blijft en ook vrij schijnt van welken vreemden invloed ook. Zeker is de Staat in eigen kring souve- rein, als „vertegenwoordiger van de gemeenschap der burgers". Maar dit kan alleen beteekenen, dat de Staat souverein is in de dingen, welke tot zijne machts sfeer behooren en met betrokking tot zijn rechtmatig doelhet tijdelijk weizijn der gemeenschap. Doch wanneer ae Staat zich gedwongen ziet, de vrijheid vau godsdienst, de vrijheid van geweten te aanvaarden en te proclameeren, dan neemt liij vanzelf aan, dat er in den burger iets schuilt, dat buiten liet bereik der Staatsmacht iigt. Welnu, juist over dit terrein, waar de Staatsmacht geen vat op heeft, strekt de macht der Kerk zich uit. Zij begint aan de grenslijn, waar men, volgens het Apostelwoord, aan God meer dan aan de menschen moet gehoor zamen. Daar immers houdt de Staatsmacht op, gelijk Sint-Ambrusius-zelf, op deze eerbiedwaardige plek, aan de trotsche keizerin Justiua uitdrukkelijk verklaarde. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" aan wien wij bovenstaande ont leende, voegde er aan toe Hoezeer dit indrukwekkend betoog bij de toehoorders insloeg, kan men gemak kelijk nagaan, als men weet, dat Mgr. Rossi bijzonder hoog op het Vaticaan staat aangeschreven en dus zulk een delicate stof wel niet zonder goedkeuring der hoogste autaiiteit zal hebben behan deld. Ducli vooral, wanneer men bedenkt, dat zijn magistrale redevoering de natuur lijke weerklank is op een veelbesproken passage in de Troonrede, welke jl. Don derdag, bij de plechtige opening der ver- eenigde Kamers, door koning Victor Emanuel werd gehouden. De koning zei toen letterlijk„Van bijzonder gewicht in Italië zijn de be trekkingen tusschen Kerk en Staat, door onze wetgeving wijs geregeld op den grondslag der ruimste godsdienstvrijheid, die nochtans zich nooit mag laten ver leiden tot inmenging der Kerk in functies van den Staat. Want de Staat, de eenige vertegenwoordiger van de gemeenschap der burgers, kan niet toestaan, dat zijne Souvereiniteit eenigermate beperkt worde." Deze tirade werd stormachtig door liet volle Parlement toegejuicht. Maar is zij daarom met de gezonde begrippen van het recht in overeenstemming? Geenszins, zooals het kalme betoog van Mgr. Rossi zijdelings, maar zonneklaar, ten antwoord geeft. Van de gunst of de gratie van den souvereinen Staat behoeft de Kerk geenerlei erkenning harer rechten en machtsbevoegdheid af te wachten. Zij ontving die van haar Goddelijken Stichter, den Koning der Koningen. Zij is op haar geestelijk gebied ook „de éénige vertegen- woordig(st)er van de gemeenschap der burgers". Zij kan en moet daar weder- keerig aan den Staat, die zijne grens overschrijdt, als souvereine macht gebie- dend zeggen: „Tot hiertoe en niet verder" V Pronken met andermans veeren. Allen die recht hebben op een ouder domsrente, zullen dezer dagen voor het eerst hun geld mogen komen halen. Men schijnt van liberale zijde aan die ge beurtenis een feestelijk tintje te willen geven, zooals het bericht uit Biervliet in ons vorig nummer en dat uit Zierikzee in het nummer van heden doet zien. Op zich zelf is dat natuurlijk niet erg. Maar waar de vrijzinnigheid de allures aanneemt als ware zij het, dieditweek- pensioen den ouden van dagen heeft bezorgd, daar past het een waarschuwend woord te doen hooren voor hen, die dit pronken met andersmans veereii niet zoo spoedig zouden bemerken. Wij zeggen het 't an tire v. weekblad De Zeeuwsche Courant" volmondig na. „Dat gij (ouden van dagen) dit jaargeld krijgt is een vrucht van den overdroten en noesten arbeid van den christelijkeii oud-minister 'ialma, die door de vrijzin nigen op zoo'n schandelijke manier werd bestreden. Het was zijn levenstaak om voor de oude arbeiders en ook voor de invaliden, d.i. die door ziekte of gebrek onbekwaam geworden waren, te zorgen. En al de vrijzinnigen o ouden van dagen, vergeet dat nooit, nooit! heb ben tot het laatste oogenblik toe minister Talma bestreden op de laf hartigste wijze. En nu is hij weggejaagd door de man nen der Concentratie, nu wordt hij ge prezen voor zijn scherpzinnigheid en werkkracht. Als 't aan de vrijzinnigen gelegen had, o, ouden van dagen, dan hadt ge nog niets. Aan den oud-minister Talma en aau de christelijke partijen hebt ge het naast God te danken, dat ge nu gesteund wordt op uw ouden dag. En als de jongere arbeiders, die niet meer werken kunnen door ziekte of onge val, niet geholpen worden, maar gebrek moeten lijden, dan is DAT de schuld van de vrijzinnigen, die Talma's wet niet willen uitvoeren. Want in die wet was daarin ook voorzien. Onthoudt dit, invalide arbeiders Benoemingen. In de pers circuleert een artikeltje van „Ons Blad" uit Alkmaar over de benoeming van een Prutestantschen notaris te Voor schoten waardoor het aantal Katholieke notarissen in de streek tusschen Haarlem en Den Haag op nul blijft. Dan gaat „Ons Blad" voort: Tegelijk met de benoeming van den notaris te Voorschoten stond in de Staatscourant de benoemiDg van een ambtgenoot te Groede, een plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar circa 3/.4 katholiek is. Ook daar werd een liberaal be noemd. Ook daar werd de voor katholieken ongunstige toestand bestendigd; in het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen niet één katholiek notars. Hetgeen in deze alinea's staat, is niet juist, want te Aardenburg is de Katho lieke notaris Roersch gevesiigd en Groede is een in hoofdzaak niet-Katholieke ge meente (de Roomschen vormen er iets meer dan */6 der bevolking), liggende in een streek, waar de Katholieken niet talrijk zijn. Met dat al blijft de klacht van „Ons Blad" ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. juist wat de achteruitzetting der Katholieken in ambten en bedieningen aangaat. Wij publiceerden reeds menig treffend staaltje hiervan en gelooven niet dat de toestand sinds dien aanmerkelijk is verbeterd. 'tKan echter geen kwaad er zoo dik wijls mogelijk op terug te komen. „Perfer et obdura". Men moet doorslaan om het ijzer hard te krijgen. ITALIË De Onafhankelijkheid van den Paus. Uit Rome wordt aan de „Echo do Pa ris" melding gemaakt van een gerucht, waarvan zegt „De Maasbode" wij slechts ouden alle voorbehoud melding maken, dat Z. H. de Paus, ter gelegenheid van de sluiting der Constantijnfeesten, eeu zeer belangrijke encycliek het licht zou doen zien, waarin de kwestie van de onafhan kelijkheid van den H. Stoel, onlangs, zoo ais men weet, op de Katholieke Sociale Week te Milaan door deu aartsbisschop van Udiine besproken,, zou worden be handeld. (Zie driestar in dit nummer.) De Paus zou in dat schrijven zich voor geen bepaalde oplossing uitspreken, doch zich er toe beperken op de meest energieke wijze te verzekeren, dat de Paus aan geen enkele macht moet onderworpen zijn. Ech ter zou de speciale vorm der waarborgen voor zijn onafhankelijkheid niet aange geven worden. Kardinaal Oreglia di Santo S t e f a n o, de desken van het II. College en bisschop van Ostia en Yelletri, is Donderdagnacht te Rome overleden. Zijne Eminentie was geboren op 9 Juli 1828 te Bene Vagienna, werd op 30 Nov. 1896 benoemd tot bis schop van Ostia en Volletri, een dei sub- urbicaire bisdommen, nadat hij reeds lang te voren op 22 Dec. 1873 dus nog onder de regeering van wijlen Paus Pius IX tot Kardinaal was verheven. De overledene was indertijd eenige jaren als nuntius in ons land werkzaam. H U L O E. Omtrent den opzienbarenden treindief- stal van 350.000 mark op de lijn Brussel Verviers, worden nog de volgende bijzon derheden gemeld De dief heeft, zich voor 't vertrek van Brussel in het hondenhok vau den goede renwagen doen opsluiten en is van daar uit zijn werk begonnen. Tot Leuven was de trein een sneltrein, vandaar tot Verviers een bommel. De dief heeft dus gelegenheid te over gehad om te ontkomen. De gaten waren met overleg gehoord en het zaagsel was verwijderd. Een der planken van de kast, waarin het geld geborgen lag, was losgemaakt en weer met dunne spijkers bevestigd. De dief moet met de inrichting, van den wagen uitstekend bekend zijn geweest en tevens geweten hebben, dat juist met dien trein zoo'n, groote geldzending plaats had. IIIIIT8CHLASD. Z a b e r n, De door den keizer getroffen maatregelen worden voorloopige genoemd en dragen geheel ook een voorloopig ka rakter. De verplaatsing van het 99ste infanterieregiment van Zabern naar Ober- hofen wordt absoluut niet als een straf maatregel beschouwd en treft eigenlijk nog indirect het meest de inwoners van Za bern zelf, die met hun garnizoen heel wat kostgangers missen. Wanneer Za bern dus geen nieuw garnizoen zou krijgen, zou deze maatregel eigenlijk een indirecte straf nog zijn voor de Zabernsche burgers. De bedoeling zal echter wel wezen om voorloopig een scheiding te maken tus- sehen het militaire en civiele element tot straks de gemoederen wat zullen be daard zijn, een maatregel, die dadelijk na de eerste incidenten genomen had moe ten worden, en dan het beste succes ge had zou hebben. OOSTENRIJK. Een zeldzaam Regeeringsjubilé. 2 Deo. vierde de eerbiedwaardige nes tor onder de souvereinen Keizer Frans Jozef van Oostenrijk den dag, waarop hij, vijf en zestig jaar geleden, den troon besteeg. Het officieuse orgaan van de Duitsche regeering herinnerde er aan, hoe de dankbaarheid der tijdgenoolen voor de wijze waarop hij zijn vorstelijk ambt heeft vervuld, den grijzen vorst o.a. gebleken is uit de tallooze huldebewijzen bij zijn 60-jarig regeeringsjubileunr eu op zijn tachtigsten verjaardag. „Sedert dien tijd heeft de beproefde staatsmanswijsheid van Frans Jozef op nieuw voor eenige problemen gestaan", zegt de „Norddeutsche Allgemeine". „Ook op de jongste gebeurtenissen kan de Oostenrijksch-lrongaarsche monarchie terugzien met het bewustzijn, dat zij haar levensbelangen krachtig heeft verdedigd (al is het ook niet met het gewenschte succes tegenover de nog veel grootere geslepenheid der Russische diplomatie Red.) „Vereenigd in een hecht verbond met Duitschland en Italië, neemt de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie een mach tige positie in, in den raad der volken." Ter gelegenheid van dezen gedenkdag zijn er voor de eerste maal- in de ge schiedenis der postzegelkunde of tinrbro- logie in Oostenrijk-Hongarije postzegels verschenen, waarop de beeltenis voorkomt des Pausen,. Gedurende het koningsschap van Paus Pius IX bestonden er geldstuk ken met diens beeltenis, doch geen post zegels. Deze laatste gaven slechts de tiaar of pauselijke driekroou met do sleu tels vau Sint Pieter te zieu. Thans worden in de Donau-inonarchie postzegels uitge geven, op een waarvan men den H. Va der, den thans regeerenden opperpriester Pius X ziet afgebeeld, met de handen de kroon zettende op het hoofd van Frans Jozef, den keizer-koning. Weliswaar behoort de hoogbejaarde souverein tot de „menschen van den dag", doch zijn robuste gezondheid en zijn uiterst geregelde en voorzichtige leefwij ze wettigen de hoop dat voor de beide landen der Donau-monarchie, met haar onderling bijna in voortdurenden twist levende bonte verzameling van nationa liteiten keizer Frans Jozef nog geruimen tijd de sterke bindende kracht moge blij ven, die het gebied aan deze en dat aan gene zijde van de Leitha, ondanks alle huiselijke geschillen, in liefde en trouw jegens de dynastie bijeen houdt. Voor Oostenrijk en Hongarije en ook voor het behoud van deu wereldvrede kan men den keizerlijken jubilaris slechts toewenschen: „Gott erhalte Franz den Kaiser I" of, met den versregel uit „Ho- ratius' Eeuwdicht": „Felix alterum in lus trum meliusque semper proroget aevum" vrij hr het Hollandsch vertaald: „nog vijf gelukkige jaren erbij en steeds beter"! (De Tijd.) PALESTIJN A. Opgravingen op den Thabor. Zooals bekend is, wordt de Thabor een der schoonste bergen van Palestina genoemd. Zuiver van vorm rijst hij als een koepel uit de vlakte omhoog. Ten allen tijde dan ook heeft de berg Thabor de opmerkzaamheid der omwonenden ge trokken. Strategisch was de berg van be lang Debora verzamelde hare scharen op den top des bergs, en niemand minder dan Napoleon bevocht van dien berg af een zijner schoonste overwinningen. De chris- stelijke traditie heeft dezen berg altoos aangewezen als den berg der gedaante verwisseling des Heeren, Op het einde der 4e eeuw stond er reeds een schoone basiliek; ook de kruisvaarders lieten er machtige bouwwerken achter. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 9 Dec. Zwakke tot matigen, meest Zuidelijken wind. Nevelig tot half bewolkte lucht. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering van temperatuur. Het is thans de Franciscaner paters der Custodie gelukt, door moeizame en kostbare opgravingen de basiliek der kruis vaarders bloot te leggen,. Deze basiliek bleek gebouwd te zijn boven de oorspronkelijke byzanlijnschc ba siliek. Bij vergelijking bleek de oorspron- siliek schooner en steviger gebouwd te zijn dan die der kruisvaarders. Dit kon ook wel niet anders,. Men staat toch reeds verbaasd, hoe ontzaglijk Yeel door de kruisvaarders, onder zóó ongunstige om standigheden, tijdens hun korte heerschap pij in het H, Land gebouwd is. Gee.ni wonder alzoo, dat hun werk in degelijk heid en schoonheid achterstond bij dat der Byzantijnen. Doch onder de grondslagen dier basi lieken vond men bronzen messen, oor ringen, fleschjes enz. van Aegaeïsch-ka,- naaneesch karakter, alzoo uit deu tijd vóór den intocht der Israëlieten in Kanaan. Ook vond men rotsgraven uit deu vóór- Israëlietischen tijd. De opgravingen worden door de paters Franciscanen voortgezet; het zou niet ge heel en al te verwonderen zijn, als men ook nog sporen vond van een of andeu heidensch heiligdom uit deu kanaanee- schen tijd, want de berg Thabor goldt gelijk al dergelijke bergen, vau ouds als de woonplaats, eener godheid. (De Tijd.) KSUKLtlCH-lNDlË. T'e Bombay heeft de plotselinge dood van nrr. Chunrial Saraiya, de directeuir van Bombay's voornaamste bank, groote ontsteltenis gewekt. Zijn plaatsvervanger heeft den president der Bank moeten ken nis geven, dat de overledene het geld van de Bank voor eigen operaties lrad aange wend. Zoodoende was er voor de betalin gen van j.l. Zaterdag niet meer dan do Helft van het geeischte bedrag in de kas aanwezig. Na een stormachtige vergade ring namen directeuren hun toevluhct tot een aanvrage tot liquidatie, welke bij het' daarop gevolgd onderzoek aan het licht bracht, dat het halve kapitaal der Bank is verdwenen. Groote consternatie heerscht in finan- cieele kringen. Weliswaar had reeds een week te voren een run op deze Bank plaats, toen het hekend werd dat ze groote verliezen had geleden, maar de overleden directeur werd algemeen beschouwd als een ünancieeie specialiteit van groot talent en men vertrouwde, dat onder zijn leiding alles nog terecht zou komen. Nu staat het vast dat herstel uitgesloten is. (N. Crt.) ENOELAtVl». Mrs. P ank hurst. De suffrage! ten- leidster mrs. Pankhurst is to Plymouth aau boord van het stoomschip „Majectic" bij haar terugkeer uit Amerika, Donderdag gearresteerd. De aanhouding is blijkens do Engel- sche bladen in alle kalmte geschied. De detectives, die de dame moesten arres teeren, hadden een speciale boot, waar mee zo naar de „Majestic" opstoomden. Aan boord namen zij toen mrs. Pankhurst gevangen. Inmiddels weiden de kiesrecht vrouwen, die hun aanvoerster kwamen be groeten en haar arrestatie wilden belet-, ten, op een afstand gehouden. Toen de' boot landde, was de hootd-suffragette reeds naar een plaats aan den wal ge bracht, waar de kiesrechtdames onmo gelijk konden komen. Daar werd ze in, een auto gezet eu onder politiegeleide naart Londen gebracht. i I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1