BUITENLAND. Sociale Berichten. Gemengd Nieuws. Voegt men daarbij nog, dat liet praatje als zou Luther den Bijbel te voorschijn hebben gehaald sinds lang door gezag hebbende historieschrijvers afdoende is weerlegd, dan moet men bepaald ver baasd staan over de naïeve onwetend heid welke schuilt in den hierboven aangehaalden volzin uit liet artikel van den heer Swart. Als de heer Swart het soms nog niet weet, willen wij hem gaarne mededeelen, dat de Koomseh Katholieke Kerk nog heden ten dage trouw het voetspoor volgt van het Katholieke voorgeslacht. Op dit oogenblik is in handen van tienduizenden Roomsch Katholieken in ons vaderland het z.g. Bijbeltje nl. „H c t Heilig- Evangelie en de Hande lingen der Apostelen" voorzien met een aanbeveling van al de Neder- landsche bisschoppen, eene overzetting, zóó uitmuntend, dat zij aan Protestant- sohe zendelingen als modelboek wordt medegegeven en nog het vorig jaar een Rotterdamsch predikant openlijk zijn bewondering over deze vertaling te ken nen gaf en er „Rome" mee gelukwenschte. Iedere katholiek mag den Bijbel lezen, maar iedere Katholiek mag niet iedere n bijbel lezen. „Reeds vroegtij dig werden sommige teksten van de H. Schrift en in het bijzonder van de Evan geliën door zich noemende leeraren ver klaard in een zin, die niet overeenkwam met de aloude, van de apostelen ont vangen en door de Kerk, de zuil en grondveste der w a a r h e i d, be waarde en alom verkondigde leer des geloofs. IJaarom heeft de H. Kerk wijse lijk bepaald, dat de II. Schrift door de geloovigen niet in hun moedertaal mag worden gelezen, tenzij voorzien van kerke lijke goedkeuring en met aanteekeningen, waardoor teksten, die vooral voor min der ontwikkelden dubbelzinnig of duister kunnen zijn, verklaard worden in den zin dien de H. Kerk al t ij d ge ho ti de 11 h e e ft e n nog houd t." Ziedaar een gedragslijn, welke het ge zond verstand niet anders dan kan bil lijken en in die geheel in overeenstem ming is met wat wij lezen in Handelingen VIII waar Philippus den Ethiopischen hofbeambte, bezig met het lezen van Isaïas vraagt- „Begrijpt ge wel wat ge leest?" en als antwoord ontving: „Hoe zou ik dit kunnen als niet iemand mij voorlicht?" (v. 30 en 31). De H. Schrift is als een apotheek, waarin geneeskrachtige kruiden, heilzame medicamenten voorhanden zijn. Toch zullen deze den onoordeelkundigen en tot ai tsenijbereiding onbekwamen kranke eer schaden dan voordeelig zijn, bijal dien niet een evaren medicijnmeester hem helpend ter zijde staat. Üp geljjke wijze staat de Kerk den geloovige bij het lezen van Gods Woord met hare voorlichting ter zijde en be werkt hiermede, dat datgene wat de bijbellezer uit het gewijde Boek in zich opneemt, voor hem een bron wordt van water, ontspringend ten eeuwigen leven. Leest dus, zoo men wil, de Prote stant den Bijbel v r ij e r de Katholiek leest hem veiliger. Nog een andere zinsnede uit het ar tikel van den heer Swart verdient onze aandacht. „Maar Rome heeft het karakter der -Schrift zoo heilig gemaakt, dat men ze niet alleen den leek uit de handen heeft genomen, maar ook de kerk steeds meer zelve in gebreke is ge bleven hare diepe en zaligmakende inhoud voor het volk te ontvouwen. In plaats daarvan gaf men het volk mis en misgewaad enz." Wij willen voor 't oogenblik niet stil staan bij de onwetendheid van den heer Swart aangaande de bepaling van het concilie van Trente waarbij den pastoors gelast wordt Zondags eeii of meer ge deelten uit de II. Schrift aan de geloo vigen Voor te lezen en het voorgelezene te verklaren, een bepaling welke tot op den huidigen dag stiptelijk wordt opge volgd. 2) Wij willen echter eens aannemen, dat de Roomsche Kerk inderdaad den Bij bel heeft willen verdonkeremanen en daarvoor de mis in de plaats stellen. Maar dan is die Kerk daarbij dan toch heel eigenaardig te werk gegaan. Immers, wanneer men het Misboek raadpleegt (ook het „Volledig Mis- en Vesper- hoek", dat met zijn keurigen Latijnsch- Hollandschen tekst het geliefkoosd kerk boek is geworden van duizenden katho lieken in ons vaderland) dan ziet men dat dat boek van schriftuurplaatsen wemelt, niet zelden geheele reeksen van hoofdstukken b.v. tijdens de 40- daagsche vasten geeft uit het Oude en het Nieuwe Testament, zoo goed als al de psalmen bevat en den lezer gedu rende den loop van het kerkelijk jaar geheel de Schriftuur, van Genesis tot Apocalyps doet doorloopen. Verder belijdt de Roomsche Kerk in hare misgebeden, welke ons datzelfde misboek voorhoudt, keer op keer haar liefde en eerbied voor de II. Schrift, zoo b. v. op Paasph-Zaterdag „God, die ons ter viering van het Paaschgeheim door de bladzijden der beide Verbonden hebt willen onder richten, geef ons enz." Het Heilig Evangelie enz. Inleiding. B) Cone Trid. eesa. 22 de saciif. Miasae c. 8. of in dit andere gebed op denzelfden dag Almachtige, eeuwige God, eenige IIoop der wereld, die door den mond Uwer profeten de geheimen hebt ver kondigd, die heden in vervulling gaan, wil goedgunstig enz. Instede dat dus de Mis, zooals do heer Swart beweert, moet dienen om de ge loovigen van de II. Schrift te vervreem den, is zij een allerkrachtigst middel om lien juist met het Boek dor Boeken ver trouwd te maken. Eu dit is een dei- redenen waarom door de voorstanders der liturgische herleving zoo wordt aan gedrongen op een dagelijksch bijwonen der II. Mis met het misboek in de hand hoewel, maar dit staat buiten deze kwestie, natuurlijk de hoofdreden is den geloovige deelachtig te doen wor den aan de groote genaden en geeste lijke gunsten die het H. Misoffer over den godvruchtigon deelnemer uitstort. Indien de heer Swart zich de moeite wil geven van hetgeen wij hierboven zeiden kennis te nemen, zal hij moeten toegeven wel wat al te hard van den toren te hebben geblazen, toen hij in zijn „Jojakim noch Rome" boutweg neer schreef „Rome heeft den leek de Sriirift ontnomen." Wij schrijven deze oordeelvellingen toe aan 's lieeren Swart's onbekendheid met de katholieke geloofsleer. Maar ge dachtig het spreekwoord„het gespro ken woord vervliegt, het geschrevene blijft" hopen wij, dat wanneer hij een volgende keer weer de pon opvat om iets over de Katholieke Kerk te schrij ven, hij zich vooraf vergewisse van het geen in die kerk wordt geleerd, opdat hij anderen voor dwaling behoede en zich zeiven ile onaangename taak be spare, het eens geschrevene te moeten herroepen. Kalender der Week. Van 7 14 Dec. 1913. Zondag 7 Dec. Tweede Zondag van den Advent (bh 274)gedachtenis van den II. Anibrosius (bl. 1058). De gebeden na de stille II. Mis op bh 120. Vóór de Hoogmis zegening niet wijwater (bh 69) na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bh 122). Vespers van het feest van morgen (bh 1059)gedachtenis van de Zondag (bl 278). Maandag 8 Dec. Feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (bl. 1061gedach tenis van de feria (door de gebeden van den vorigen Zondag op bh 274). Credo en praefatie van do II. Maagd (bh 99) gedurende hot Octaaf. Dinsdag 9 Dec. Dag onder het Ictaaf (bh 1061); tweede gebed van de feria (bh 274), derde gebod van den H. Geest (bh 1457). Woensdg 10 Dec. Vastendag. Dag onder liet Octaaf (bh 1061)gedachtenis van de feria (bh 274) en van den II. Melchiadcs (bh 1065). Donderdag 11 Dec. H. Damasus, Paus en Belijder (bh 1067)gedachtenis van het Octaaf (bh 1061) en van de feria (bh 274). Vrijdag 12 Dec. Vastendag. Dag onder Octaaf (bh 1061); tweede gebed van de feria (bl. 274), derde gebod van den H. Geest (b. 1457). Zaterdag 13 Dec. H. Lucia. Maagd en Martelares (bh 1069)gedachtenis van het Octaaf (bh 1061), van de feria (bh 274) laatste gebed voorgeschreven voor (len Paus (bl. 102'. De gewone Orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert begint op bh 71. De Advent. Zondag, 7 December 2e Zondag v. d. Advent. Epistel: Rom. XV 4-13. Evangelie: Matth. XI 2—10. Kardinaal Oreglia. Men seint uit Rome aan „De Maas bode" Kardinaal Oreglia lijdt aan een long ontsteking; zijn toest-uul is ernstig. De Paus liet hem door zijn huiskapelaan Bresson, den Apostolischen zegen schenken. Groede. Heden Vrijdag wordt hier door een Zeereerw. Pater een triduüm gehouden in de parochiekerk. BEI/tlI K. Dubbele botsing. Van een ern stige botsing maakt de „Gazet van Ant werpen" gewag. „Op enkele kilometers van Virton, tusschen Spincourt en Arrancy, hield gisteren een goederentrein stil, wijl de lantaarn van den achtersten wagen uit gegaan was. Toen de trein weer in be weging kwam, brak de verbinding en 9 wagens rolden sneller en sneller de hel ling af. Op drie kilometers van Spincourt kwamen zij in botsing met een anderen trein, die uit tegenovergestelde richting kwam. De schok was zeer hevig. De achterste wagon werd heelemaal ver brijzeld tegen den aanrollenden trein. Do remmer werd gedood. De machinist en de stoker van den aan gereden trein werden bewusteloos onder uit de kolen gehaald. Door deze botsing onstond een tweede. Door den schok waren een twaalftal wa gons losgeraakt en deze rolden nu op hun beurt achteruit de helling af. Zij liepen op een derden trein, die den heuvel kwam opgereden. Daar werd ge lukkig slechts materieele schade veroor zaakt". Omtrent den treindiefstal van 350.000 Mark, die, zooals wij in de laatste be richten van het vorig nummer meldden, tusschen Brussel en Luik gepleegd is, meldt het „H. v. A." nog het volgende: „De Brusselsche succursaal van de Nationale bank had gisteravond aan een bank te Keulen een zak verzonden in houdende eene som van 350.o00Mark in bankbiljetten. Dit pak was nedergelegd in den goe derenwagen van den trein, die te 7 uur 28 uit Brussel naar Keulen vertrok en was in eene kast gesloten. Eenige kilometers voor Vcrviers ging de treinconducteur naar den zak zien en constateerde dat hij verdwenen was. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld. De stationchef van Verviers, Mas- son stelde vast, dat verscheidene gaten van 18 millimeters geboord waren in de kast Men had toen een deel van het deksel afgerukt en door oen opening, 6 centimeters breed was de zak met de kostbare bankbriefjes er uit gehaald. De diefstal moet gepleegd zijn tus schen Brussel en Luik. De treinconducteur, die zich in den goederenwagen bevond verklaart niet het minste gerucht gehoord te hebben. De procureur-generaal te Brussel is vanmorgen naar Verviers gereisd om eon streng onderzoek in te stellen. De zak was slechts verzekerd voor een som van 1000 fr." I» l 1 TSC1I I. A V I». Zabern in den Rijksdag. De onvoldoende ophelderingen van den Rijkskanselier in zake de incidenten te Zabern. waar de sabel blijkbaar boven de wet ging, verwekten Woensdag in den Rijksdag groote ontstemming, maai de vechtersbaastheorieën die door den Pruisischen „Kriegsminister" over de kwestie te Zabern worden losgelaten, deden een storm van verontwaardiging opgaan zoo verschrikkelijk als de Rijks dag nooit heeft gekend. Striemend goeselde de welsprekende Centrumsafgevaardigde Fehrcnbach de wet- en rechtsverkrachting niet alleen den Elzassers maar het gansche Duitsche volk aangedaan. Hij zeide te hopen, dat wat de minister van oorlog zoo pas ver kondigde niet de echo was van de be sprekingen te Donaueschingen met den Keizer gevoerd. Hier is een klove gemaakt, die niet te overbruggen valt. „Het Centrum" is ook voor het gezag, maar wat hier is gezegd, klinkt alsof het uit een andere wereld komt. Het eerst wat moet gehandhaafd worden is tucht en wet, en wanneer die door een openbare macht worden aangetast, heeft de volksvertegenwoordiging te spreken. Ook het leger dient de wet te gehoor zamen Deze dag is een ongeluksdag- voor het Duitsche Rijk. Spreker gaf nog een uiteenzetting van de gebeurtenissen en werd ten slotte door bijna den geheelcn Rijksdag luide toegejuicht Alleen de uiterste rechter zijde hield zich afzijdig. Prof. Von 'alker verklaarde nog, dat hij op last des kei zers 16 jaren lang te Straatsburg had gewerkt aan vrede en v -rzoening en dat thans „alles weer kapot" was. Ten slotte werd een motie ingediend waarin wantrouwen tegen den Rijks kanselier werd uitgesproken. Donderdag hield de Rijkskanselier een tweede rede, dienende om zijn houding van den vorigen dag te verklaren, doch die niets wezenlijks in de opinie van den Rijksdag veranderde. Deze toch nam met 293 tegen 54 stemmen en 4 ont houdingen een motie van wantrouwen aan, luidende „De Rijksdag besluit vast te stellen, dat de behandeling van de aangelegen heden, die het onderwerp van de inter pellaties vormen, door den rijkskanselier, niet in overeenstemming is met de op vattingen van den Rijksdag." De kanselier is naar Donaueschingen vertrokken om met den Keizer te con- fereeren. r it ik ic ij u Het ministerie Barthou af. Kon het ministerie Barthou Maandag jl. nog aan zijn val ontsnappen, al zag het zijn motie van vertrouwen met slechts 21 stemmen meerderheid (291270), aangenomen, Dinsdag strandde het op de klip van de immuniteit der rente. De regeering wilde dat, ingeval er een inkomstenbelasting ingesteld wordt, do bezitter van staatsrente op dit gedeelte van zijn inkomen niets zou behoeven te betalen. Doch Caillaux bestreed dit voor stel heftig, omd-it zulk een maatregel in strijd zou zijn met de wet op de inkom stenbelasting. Toch moet het gebeuren, verklaarde Dumont, minister van financiënde staatsrente moet ook van alle toekomstige belastingen vrij zijn. De Kamer stelde intusschen met 290 tegen 265 stemmen 'n mager meerderheidje- de regee ring in het ongelijk en een half uur later had Poincaré het ontslag van het kabinet aangenomen. Nader meldt men President Poincaré heeft aan Ribot, den leider der nationa listische oppositie, de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. A M KB I KA. De opening van hel Panama- kanaal. Ten einde op behoorlijke wijze de voltooiing van het Panamakanaal ie herdenken, zal er in San Francisco oen Internationale tentoonstelling worden ge houden, welke voor het publiek zal ge opend worden op 20 Februari 1915 en waarvan de sluiting is bepaald, op Za terdag 4 December van hetzelfde jaar. Amerika zal van zijn kant zijn beste krachten inspannen om van de Panama- Pacific Internalionale Tentoonstelling een schitterende feestviering 1e maken. Tol nu toe hebben zeven-en-twinlig van de natiën de uitnoodiging der Vereonigdc Stalen tot deelneming aanvaard. Andere mogendheden deden nog toe zegging. Gedurende- de voorbereidingen tot de tentoonstelling werd een. bedrag van meer den vijftig milliocn gulden, het grootste grondkapitaal ooit ingeschreven voor eene algemcene tentoonstelling, door de inge zetenen van San Francisco en de Staat California verzekerd. Verschillende m-illi- oenen werden ingeschreven door de ver schillende Slaton der Unie oil iedere Slaat der liiie /al vertegenwoordigd zijn. Da ge middelde inschrijving der stalen is 432.500 gulden. Sail Francisco schreef in voor de som van I 10.250.000 als een voorloo- pig fondsdil werd klaargespeeld in twee uren op 28 pril 1910, bijna vier ja ren na do groote ramp waardoor meer dan 1.750.000 gulden in eigendom werden ver nietigd. Dil toont de geestdrift waarmede San Francisco deze groote onderneming opvatte en van plan is haar ten uitvoer te brengen. liet hoofdheslimi- van de tentoonstel ling staat onder toezicht van hol Ministe rie van Binneninndsolio Zaken der Ver eonigdc Staten. Hol terrein der tentoonstelling is door zijne ligging uilslekend geschikt voor eene groote maritieme expositie. He terreinen tier expositie- bevallen 270 hectaren, in een gedeelte van Sail Francisco dat een natuurlijk amphitheater vormt'en een vrij uitziclitsgeefl over de baai en liaar uit- strooming iïi de Stille Zuidzee door do Gouden Poort". Do terreinen strekken zich uil langs de liavenkaden over een afstand van bijna drie mijlen en liggen gedeeltelijk tusschen. twee militaire p-os- lon, terwijl zij een gedeelte van oen dezer posten insluiten. Door den president dor Veroenigdo Sla ten is eene uitnoodiging gericht aan de groote mogendheden oin bij de opening der expositie- door vloolafpoelingen zich Ie laten vertegenwoordigen. Uil ontvan gen ollieieuse herielilcn Verwacht men dat meer dan tweehonderd oorlogschepen dor zeemacht van alle natiën der wereld voor lief fronl der expositie-terreinen verlegen woordigd zullen zijn. Het werk op de tentoonstellingsterrei nen vordert snel, en naar schatting zijn ongeveer vierduizend man daar nu aan het werk. Uil gelal zal, naar men verwacht, tot tienduizend opgevoerd worden. Hel dpei der tentoonstelling is alles op allerlei gebied uil de geheele wereld van de laatste lien jaren te zam-en te brengen voor onderzoek en studie door deskundigen en voor onderwijs en inlieh- tinigg van alle klassen dor maatschappij. De Inzendingen zijn als volgt verdeeld: Schooue Kunsten; Onderwijs; Huishoud kunde; Vrije KunstenFabriekswezen en Verschillende industrieënWerktuigkunde Verkeerswezen; Landbouw; Veeteelt; Tuin bouw'; Mijnwezen en Metaalbewerking'. Voor bekroningen zal er geen handels artikel vroeger'dan 1905 vervaardigd in aanmerking genomen worden. Qij hel on derzoek der tentoongestelde artikelen zal hoedanigheid moer dan hoeveelheid den doorslag geven. He Panama-Pacific Internationale- Ten toonstelling hooil eene geestdriftige op roeping geriehl lof de vaderlandsliefde en den (rots van het Amcrikaansohe volk. Naar de schatting van den controleur der Expositie zullen tweehonderd milliocn gulden voor de geheele onderneming ho- noodigd zijn, niet inbegrepen de belang rijke bedragen door de inzenders Ie bekos tigen. Protestantsch Sociale Actie. lok van Chri.stelij k-Protestantseh e zijde begint zich de sociale actie te ontwik kelen. Een nieuw sociaal, protestantsch-chris- telijk orgaan is op komst onder redactie van prof. mr. 1'. A. Diepenhorst en den odd-minister Talma. De uitgever Ruys, te Utrecht, schrijft bij de aankondiging van de nieuwe periodiek „Van verschil lende zijden is reeds herhaaldelijk de w nschelijkheid betoogd, dat ook de proteslantsch-christelijke kringen zouden bezitten hun sociaal orgaan, gelijk onze roomsch-katholieke lamlgenooten zich m hun Katholiek Sociaal Weekblad ve heugen". Deze wenscli zal nu verwezenlijkt worden zegt „De Tijd" en niet zonder blijdschap begroeten wij het nieuwe tijdschrift, dat onder zoo eminente leiding positie komt kiezen tegenover liet mate rialisme en rationalisme eener sociaal- oeconomie zonder basis en teugel. Dat met name de oud-Minister Talma thans de gelegenheid z,al te baat nemen, in de rust zijner studeerkamer de diepere sociale denkbeelden te ontvouwen, voor wier practijk hij zoo dikwijls op de bres lieeft gestaan, zal in liet bijzonder velen verheugen. De moord te Amsterdam. Het onderzoek met de politiehonden heeft geen résnltaat opgeleverd; wel is gecOnsta- teord, dat de honden van de portiersloge de fabriek inliepen wat er op schijnt te wijzen, dat de moordenaar of moor denaars ook de werkplaats zijn binnen gegaan. De Ruijtor is gevonden met oen wond aan hel voorhoofd, voorover voor een brandkast, die hij blijkbaar wilde dicht sluiten. Hij had zijn overjas aan, terwijl zijn hoed naast hem op den grond lag. Hel vermoeden bestaat, dat de moord uit wraak is geschied- Een nieuwe, doch zwakke aanwijzing daarvoor is, clat de Ruijtor dezer dagen thuis moet verteld hebben aan de fa briek hoogloopende ruzie te hebben ge had met een Joodsehe vrouw. Het heefl misschien bevreemd, dat, waar de fabriek roods le een uur ge sloten werd, de huisgenooten niet oer gingen informocren. I)e reden daarvan is de volgende: De Ruijter is secrelaris dor vereeniging ..Onze industrie vooruit". Zaterdag a. s. zou de vereeniging haar jaarfeest vieren en nu meenden de huis- genoolen, dat hij zich aanstonds van de fabriek naar het rafé Belvédère had be geven om d e generale repetitie voor het feest bij le wonen, terwijl zijn zoon, die zich daar lievond in de meening verkeer de, dat zijn vader thuis was. De politie heeft een man gearresteerd, die Zaterdagmiddag na afloop der werk zaamheden in de fabriek door de schoon maaksters werd aangetroffen en daar op dat oogenblik niets te maken had. In lie( portiershuisje is een briefje ge vonden I en zijnen name. De man is op de fabriek werkzaam. Door de politie ondervraagd, ontkende hij ,aan bel misdrijf schuldig le zijn, wat later gebleken is juist Ie zijn. Een incident. Gisterenmiddag deed zich ter terechtzitting van de Recht bank te Den Haag het volgende incident voor. Alvorens het woord te verleenen aan de verdedigers in de zakkenrollerij- zaak, die gisteren werd behandeld, deed de président aan Mevrouw d'Audretscli, die als getuige in een andere zaak was gedagvaard weten, dat zij eerst te half drie behoefde terug te komen. Zij ver klaarde daarop met luider stem er tegen te protesteeren dat aldus beslag werd gelegd op liaar tijd. Zij was, zeide zij, in den namiddag bezet en zou dus niet komen. De president bracht haar daarop on der liet oog dat zij zich dan aan eene vervolging bloot stelde en tot een geld boete van f 60 zou kunnen worden ver oordeeld, haar verzekerende dat liij haar met den sterken arm zou laten halen. Zij herhaalde daarop haar protest en haar verzekering dat zij niet zou komen. De president legde haar daarop liet stilzwijgen op en gelastte haar de zaal te verlaten. (Msb.) De „Daily Chronicle" meldt, dat de laatste dagen prooven genomen zijn met een nieuw Amerikaansch machinege weer, dat niet veel grooter is als een ge wone mitrailleuse, doch 800 schoten in de minuut kan lossen, zonder dat de loop te warm wordt. Uitvinder is do Amerikaansche majoor Dewis. Men heeft ook reeds proeven genomen, om met dit machinegeweer vanuit een vliegma chine te schieten. In bet Fransche plaatsje Doné heeft men onlangs de sensatie beleefd van een tijgerjackt. De aanleiding hiertoe was liet, volgende Bij het vervaardigen van een histori- risclien film moest ook een tijger „optre den" in ongevangen staat. Men had het dier binnen een klein met een palissade omgeven boscli gebracht. Het monster slaagde er evenwel spoedig in over de meer dan twee meter hooge omheining heen te springen en in nu een groot boscli te verdwijnen, waar het onmid- delijk door gendarmen werd achterna gezet, die tot aan de tanden gewapend waren. v De mannen slaagden er echter niet in- het be est in te halen. De landelijke bevolking is zeer veront rust en men zal nu waarschijnlijk de troepen uit de naburige garnizoens moe ten requieeren om op den tijger jaelit te maken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6