Nu. 144. Zaterdag 6 December 1913. Negeude Jaargang. IMpi eiken MANDAG-, MSDAC- en VRIIBABAVOHO. Dit nmniner bestaat oit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BINNENLA H D. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Gangepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels .voor 25 Ct. k contant, De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 4% gulden bij I gulden bij A gulden bij |fl lu I I verlies van een M I 11 I verlies I I verlies van IZ11 I hand, voet I I 11 I van een I I een M I ID W of oog; duim; wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. (Vervolg) De heer Van Wijnbergen zet zijn rede voort en verklaart, dat zijn verwijt, dat bij de verkiezingen door de linkerzijde oneerlijke middelen zijn gebruikt, niet bedoelt haar het recht te ontzeggen, de openbare school en den vrijhandel te verdedigen. Het komt echter op de mid delen aan en het gaat niet aan, te zeggen, dat van beide zijden is gezondigd. Schuld vergelijking kan slechts plaats hebben voor gelijk bedrag. Dit is ook zoo in de politiek. De linkerzijde heeft veel grooter schuld dan de rechterzijde. Het is onjuist, dat de kiezers uitspraak hebben gedaan voor algemeen kiesrecht en dat 't de linkerzijdejilleen daarom was te doen. Het was haar te doen om ver wijdering van het Christelijk ministerie. Vooral op anti-papisme is gaspeculeerd. Zoodra het de Roomsclien gold, waren alle regelen van fatsoen opgeheven en men nam het hun kwalijk, als zij zich beklaagden. Het liberalisme heeft zich van zijn juiste zijde doen kennen. Het was te doen om kerkelijke hartstochten op te wekken, Op een tusschenroep van den heer Roodhuyzen, dat de redenaar bewijzen en namen zou noemen, zegt hij, nooit op praatjes af te gaan. Logisch zou uit de verkiezingen moeten volgen dat men uitzonderingsbepalingen tegen de Roomschen ging maken! De Regeering zegt wel, dat dit allerminst in de bedoeling ligt en dat had de rede naar ook wel verwacht, maar daaruit blijkt dan ook, dat de verkiezingen op oneerlijke wijze zijn voorbereid door de linkerzijde. Hij beroept zich op „tal van redevoe ringen" in den lande gehouden, maar vooral op heel den jaargang van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", ook op een reeks artikelen in „De Amster dammer", op de redevoeringen van prof. Eerdmans, ten aanzien van het onttrekken van de Roomsche geestelijken aan de burgerlijke rechten, op de uitlatingen van prof. Visser van Ysendoorn. Leugenachtig heeft men op een ver gadering gezegd, dat „Zelandia" zou hebben geschreven, dat, wie op liberalen stemt, naar de hel gaat. Hij doet aanhalingen uit een redevoe ring, welke de heer Ter Spil heeft uil gesproken en waarin o.a. gezegd wordt, dat de Katholieken in de Kamer streven naar het verschaffen van baantjes aan hun geloofsgenooten en dat de Katholieke Kerk een eeuwenoude buitenlandsche macht is, dat de kloosters geld innen voor onderwijzerssalarissen, welke zij fei telijk niet uitkeeren. De Protestanten- vereeniging heeft zelfs een manifest ver spreid inet namen er onder van personen, die er niets van wisten. Een anti-clericale rede is gehouden „De Meidoorn in de kap" in een vergadering te Rotterdam, onder presidium van den hoofredacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Hij betwist de juistheid van eenige cijfers, in een vrijzinnig propagandaboek genoemd, zoo o.a. over de kosten van het bijzonderwijs. Ook wordt er gezegd, dat in het Katholieke België het aantal analphabeten 30 pet. zou zijn, terwijl dit het cijfer is van de lotelingen, die in 1870 analphabeet waren, thans is dit getal 8 pet. Wanneer er niets anders was gebeurd, dan dit aankweeken van anti-papisme, zou het al genoeg zijn om te bewijzen, dat de verkiezingen niet eerlijk zijn geweest. De vrijzinnigen hebben alles gedaan om zoo groot mogelijke verwijdering te bren gen tusschen de Katholieke en de overige bevolking. Hier en daar is het hun gelukt, de verwijdering te brengen, maar spreker hoopt en vertrouwt, dat de Katholieken over het algemeen zullen inzien, dat het bedrijf toch maar van enkele personen uitging, die men Jvoortaan in het oog moet houden. Toen Z. Em. Kardinaal Van Rossum ons land bezocht, was het anti papisme gelukkig al niet meer merkbaar en deden Protestanten mede met de hulde. Spr. behandelt nu de verhouding tus schen vrijzinnigen en socialisten. Eerst- genoemden verwijt hij, dat zij bij de herstemmingen hun program in plaats van eigen zelfstandigheid te handhaven, hebben prijsgegeven aan de socialisten, dat zij de verantwoordelijkheid van hun samengaan met de liberalen niet hebben aangedurfd. Aan het kabinet verwijt hij, dat het zich laat gebruiken om de concentratie te helpen, zich eveneens te onttrekken aan de consequentie van hun beloften. Hij gelooft trouwens niet, dat de kie zers inderdaad hebben uitspraak gedaan voor de richting, waarin de vrijzinnigen thans drijven of gedreven worden, men is slechts uit traditie en onwetenheid bij de liberalen gebleven en er zijn er mis schien nog, die meenep, dat de godsdienst in de binnenkamer kan blijven, maar eindelijk zal men inzien, dat het woord van Groen van Prinsterer waar is en dat men tegenover de revolutie het Evangelie moet stellen, of men Roomsch of niet Roomsch is. Vrijzinnigen en socialisten zijn op elkan der aangewezen, moeten met elkaar samengaan. Anders zou er toch geen ministerie van een der linkergroepen mogelijk zijn, terwijl toch de rechterzijde de grootste groep in de Kamer is. IJdel zijn daartegenover de betuigingen van socialisten en vrijzinnigen, dat zij elkander zoo fel bestrijden. Bij het juichen te Amsterdam over de overwinning op de socialisten heeft men vergeten, dat die overwinning alleen mogelijk was, doordat men in Friesland het hoofd had gebogen voor de sociaal-democraten en den heer Polak voor de Eerste Kamer had gekozen. Het kabinet-Cort van der Linden is slechts te beschouwen als de beheerder van een onbeheerde nalatenschap. Het behoort dus niet bij een der groepen. Doch ziehet ministerie neemt toch de voornaamste punten over van het concen tratie-program, dat weer is ontleend aan dat der socialistenBlijkbaar aanvaardde het kabinet het bewind in de verwachting, dat de rechterzijde, evenals zij vroeger ook steeds deed als oppositie, met onbe vangenheid zal staan tegenover de Re geering. Dat vertrouwen zal ook niet worden beschaamd, maar de rechterzijde zal haar beginselen niet verloochenen. Ook wil zij medewerken om weer een „regelmatigen politieken strijd" te voeren, maar in de eerste plaats is daarvoor noodig, dat de politieke, ook de verkie zingsstrijd eerlijk is. Hij hoopt dan ook, dat gebeurtenissen als thans bij de verkiezingen hebben plaats gehad, zich niet meer zullen voordoen. (De heer Lieftinck roept ironischDat is mannentaal I") De heer van der Voort van Zijp betoogt ook zijnerzijds, dat vrijzinnigen en socia listen bij deze verkiezingen op elkander waren aangewezen, van begiii af, daar het immers uitgesloten was, dat de vrij zinnigen 51 zetels zouden krijgen. Het ging tegen het vorig bewind, waar aan hij gaarne hulde brengt om hetgeen het deed ten bate van het leger en van de sociale hervormingen. Hij ontkent, dat in ons volk een brui sende stroom is geweest ten voordeele van algemeen stemrecht of van het vrou wenkiesrecht, die „kalme, liefelijk stroo- mende beek." Ten onrechte heeft men beweerd, dat het financieel beheer van het vorig kabi net onjuist was. Door de concentratie zijn gouden bergen beloofd aan de onder wijzers, terwijl daarvan niets zal komen on de verwachting wordt uitgesproken dat 1913 geen tekort zal opleveren. Hij verdedigt de rechtmatigheid van de invoering van de ouderdomsuitkeering door een kabinet, dat zelf immers het tarief wilde verhoogen. Hij meent, dat het kabinet voor het geval van niet terugkomen de voorziening mocht over laten aan de partij, die toen oppositie was. Ook deze toch had sociale plannen, die geld zou kosten. Hij verwijt den vrijzinnigen, speciaal het extra-nummer van de organen van Onderwijzersgenootschap en Onderwij zersbond, dat zij een onjuiste voorstelling hebben gegeven van Minister Heems- kerk's plannen met artikel 192 van de Grondwet. In woord en beeld is ontkend dat de bijzondere school een beginsel vertegenwoordigtmen sprak van pries terdwang eu tyranie van rijke landheeren ja, men heeft het aangedurfd de open- school de christelijke school bij uitne mendheid te noemen, de school voor allen 1 Hij doet tal van aanhalingen, vooral uit blaadjes van den Ned. Onderwijzers bond tegen het bijzonder onderwijs. Hij richt zich ook tegen den Protes tantenbond en diens manifest, dat hij een verscherping acht van het manifest der concentratie. Niets acht hij minder waar dan dat de coalitie een aanslag op de Hervormde Kerk bedoeldehet ontwerp-grondwets- wijziging van Minister Heemskerk liet artikel 171 ongemoeid, de coalitie-partijen hadden zich verbonden, de verandering daarvan niet te willen. Het groote voordeel voor het religieuse leven dat de Nederl. Herv. Kerk, biedt, erkent ook de redenaar, maar hij vraagt welk gevaar die Kerk toch bedreigde dat zelfs de heer Drion zoo fel voor haar moest opkomen. Ook die houding is ver dacht. De afgevaardigde meent dat dit Kabinet meer dan eenig ander Kabinet behoort te overwegen hoe de verkiezin gen in haar werk zijn gegaan en wat zij hebben geleerd. Een overwinning van de vrijzinnige beginselen kan men er niet in zien, gezien den grooten steun van de socialisten. Hij geeft toe, dat ook de Christelijke arbeiders ditmaal op rood hebben gestemd. Geen wonder. In de groote steden is de Christelijke arbeider door allerlei verleiding omringd. Wan neer men nu de stemming van de Chr.- Hist. van den Protestantschen Bond bij die van de rechterzijde telt, dan zou men zien, dat de rechterzijde steeds hetzellde percentage der kiezers heeft gehouden. Compromis inzake grondwetsherziening in tusschen rechts en links z. i. wel mo gelijk, mits men maar begrijpe dat rechts geen compromis kan aanvaarden, dat iets zou afdoen aan den eisch van volkomen gelijkstelling tusschen openbaar en bij- zonder-onderwijs. Spreker vraagt aan de Regeering, of zij herziening van artikel 192 aan de orde wil stellen. Hij bestrijdt de houding van de con centratie inzake de defensie. De concen tratie heeft Minister Colijn niet gesteund. Toch verklaarde de Regeering, dat zij den bouw van het fort te Vlissingen niet zou staken. Rekent de Regeering op steun daarbij van de concentratie, en in het algemeen op steun van rechts? Zeer zou hij het betreuren, wanneer de rechterzijde den Minister van Marine niet zou kunnen steunen omdat deze zoo kloek is opgekomen voor onze defen- ook van Indië. (Over de sprekers van links iets in ons volgend nummer.) Over den tienden penning heen. Het „Dagblad van Noord-Brabant" schrijft In de „Msb." vinden wij een bericht uit Zaandam over de laatste zitting van den gemeenteraad aldaar. Leest even „De voorzitter deelde mede, dat van inkomen tusschen f 1200 en f 1400 waar schijnlijk 9,65 pet. zal moeten worden betaald, welk percentage voor inkomens boven f4000 tot 10.81 zal stijgen." Tien en méér percent hoofdelijken om- I Daar hebt gij nu de zegeningen van de sociaal-democratische meerderheid Van Al va lezen wij, dat hij zich door het heffen van den tienden penning zeer gehaat heeft gemaakt en dat de opstand tegen Spanje onder anderen daardoor krachtig is versterkt. Maar Alva was nog maar 'n kind verge leken bij Duys Co. Alva liet zich van elke tien penningen één brengen. Goed, de menschen hielden er dan nog negen over. Maar de burgers van Zaandam betalen eerst vermogens-, bedrijfs-, grond,- hon den- en personeele belasting en dan „bovendien" nog aan de stad van elke tien penningen een. Je moetje maar een roode meerderheid op den hals halen Waterleiding voer Ossendrecht. De Raad van Ossendrecht heeft Donder dag besloten aan de waterleiding-maatsch. Zuid-Beveland concessie te verleenen tot het leggen van eene waterleiding in de gemeente. Ciergé en Pers. Naar „Zeelandia" bericht heeft Z. D. H. Mgr. Leyten, bisschop van Breda, voor geschreven, dat alle geestelijken van zijn bisdom als zij artikelen of ingezonden stukken aan couranten zenden ter plaat sing deze met hun vollen naam moeten worden onderteekend. Sociëteits-Leestafels. Te Tilburg is een sociëteit, waarvan de huzaren-officieren lid zijn geworden. Thans verlangen de nieuwe leden, dat op de leestafel dier sociëteit de „N. Rott. Ct." zal komen en het bestuur is geneigd, aan dit verlangen toe te geven. Maar nu blijkt er onder de katholieke leden ernstige oppositie te bestaan tegen dit blad, hetwelk men onnoodig acht. Som migen gaan zelfs zoover om liever de geheele leestafel op te ruimen, als in strijd met de gezelligheid. Over dit geval bevatten de liberale bladen nu weer allerlei geestigheden over het Tilburgsch intellect, de geeste lijkheid en de geloovigen en er wordt gezegd, dat als de officieren hun zin niet krijgen, zij de sociëteit weer verlaten en een nieuwe sociëteit stichten zullen, een sociëteit met de „Nieuwe Rotterdammer." Het geval is daarom ook voor elders van beteekenis, omdat wij nog nooit gehoord hebben, dat ergens katholieke leden van een sociëteit op dezelfde wijze gehandeld hebben, als zij geen katholieke bladen op hun leestafel konden krijgen. Dan onderwierpen zij zich gewillig aan de meerderheid en namen thuis hun abonnement op het katholiek dagblad hunner keuze. Het schijnt evenwel specifiek liberaal te zijn, om in een sociëteit den baas te willen spelen, ook als men er in de minderheid is. („Tijd.") Tienjarig Bestaan van de K. S. A. Nader vernemen wij, dat als sprekers in de feestvergadering, welke op H. Driekoningendag a.s. te Utrecht zal wor den gehouden, zullen optreden In de middagvergadering: de Hoog- Edelgestrenge Heer W. H. Bogaardt, Voorzitter van den Centralen Raad voor de K. S. A., de HoogWelgeboren Heer Mr. A. Baron van Wijnbergen, Voorzitter van het Diocesaan Comité voor de K. S. A. in het Aartsbisdom Utrecht, en de ZeerEerwaarde Hooggeleerde Heer Prof. Mag. Dr, J. V. de Groot, O. P., Hoog leeraar te Amsterdamen in de avondvergaderingZijne Excel lentie Mr. M. J. C. M. Kolkman, oud- Minister van Finantiën, de ZeerEer waarde Zeergeleerde Heer Mr. Dr. Ch. Raaymakers, S. J., en de ZeerEer waarde Pater Borromacus de Greeve, O. F. M. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 6 Dec. Meest matige tot krachtigen, Zuid-Weste lijke tot Westelijken wind. Zwaar bewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Buig weer. Weinig verandering van temperatnur. De plechtige Pontificale H. Mis zal door Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop worden opgedragen te half elf ure in de Metropolitaan-kerk in de Lange Nieuwstraat. Centraal Bureau K. S. A. Met goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat is door den Centralen Raad voor de K. S. A. benoemd tot Onder- Directeur van het Centraal Bureau voor de K. S. A. Mr. A. F. L. M. Tepe, sinds zeven jaren reeds werkzaam aan genoemd Centraal Bureau, als wetenschappelijk ambtenaar. „in de Ton" „De Standaard" heeft dezer dagen nog eens guitig herinnerd aan het op treden van mr. Pleyte. den Minister van Koloniën, als lofredenaar op den Gouverneur-Generaal Idenburg. Het blad is benieuwd, hoe ten slotte Links die houding zal blijven oordeelen. „Teleur stelling" zal wel het zachtste woord zijn, waarin die houding zal worden weerge geven. En dan verwijst de „Standaard" naai de „Telegraaf' vaii 7 Juli, waarin staat hoe deze zelfde mr. Pleyte te Amsterdam in het café „De Ton" verklaard heeft, met een brekend hart van Indië geschei den te zijn, want dat „de politiek (onder IdenburgJ in Indië gevoerd, het land ten verderve leidt." Daardoor vraagt men zich onwillekeurig af, of hij in „De Ton" niet een loopje met de kiezers van Am sterdam IX nam Door zijn speech ech ter is nu een breede streep gehaald, meent de „Standaard". Of dat waar is, zullen we natuurlijk moeten afwachten. Maar het gebeurde herinnert ons aan een oude Hollandsche prent met de geschiedenis van Tetjeroen, een legendarisch oliekoop oftewel kwak zalver, die het volk op de markt met grappen wist te vangen. Op een dei- prentjes stond de held afgebeeld in een open vat, waarin hij zijn grollen ver toonde. En het onderschrift luidde Zie wat Tetjeroen verzon Hij doet kunsten in een ton Tetjeroen deed in Juni flink mee aan de liberale verkiezingsactie. (De Tijd.) Naar wij vernemen, stellen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prinsi Hen drik, zich voor Maandag 8 December te 11 uur van Het Loo in de Resi dentie aan te komen en zich kort daarna naar Scheveningen te begeven ter bijwo ning van de aankomst van Pronk, het planten van den Oranjeboom en op het strand nabij de gedenknaald plaats te ne men, teneinde getuige te zijn van de lan ding van Prins Willem V. De koninklijke familie zal de feestelijk heden in rijtuig volgen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Go's, Bureaux voor den Han del, zijn over de afgeloopen week in Ne derland uitgesproken 35 faillissementen tegen 38 faillissementen in dezelfde week van. het vorige jaar. Ook een Wetsuitlegging. De „N. Haart Ct." schrijft het vol gende Een onderwijzer, weduwnaar met één kind meende volgens de „toeslag wet" recht op f50 toeslag te hebben. Hij vroeg er om. De minister antwoordde: neen. Reden: in de wet staat wel dat een „weduwnaar met inwonende minderjari-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1