No. 143. Donderdag 4 December 1913. Negende Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-.JTOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. H@t ¥lerd!@ gebod, NIEUWE ZEEUWSCHE COIMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór eea uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Sanzepoorfsfraat C 209. GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering Jj BK gulden bij I A gulden bij gulden bij A jl I I verlies van een M I 11 I verlies I I verlies van M I 11 I hand, voet 11 11 I van een I I een M V of oog; %0 duim; VV wijsvinger. MV gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hsllandsche Algeraeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Het politiek debat. In 's lands vergaderzaal is naar aan leiding van de vaststelling der S taats- begrooting het groote politieke debat aan den gang. Het is ingezet door de woordvoerders der coalitie, de heeren Lobman (Chr.- Hist.), Van Wijnbergen (R.-Iv.) en v. d. Voort v. Zijp (Antirev.) In dit nummer en zoo noodig ook in het volgende zal de lezer een uittreksel dier redevoeringen vinden, ontleend aan het Kort Verslag en het relaas der dag bladen. Zelfs uit dat uittreksel zal den lezer voldoende blijken, hoe in spijt van alle Cassandra-profetieën het politiek verbond der Christelijke partijen in ons land nog hecht en sterk is. Hetgeen door de drie rechtsche spre kers is gezegd ook sprak nog de heer Kooien, maar zijn rede bepaalde zich tot een kritiek op de financieele plannen de zer regeering treedt tevens glashelder naar voren, dat de groote politieke strijd in ons vaderland beheerscht wordt door de vraag: Zal de regeering van ons voor het meerendeel Christelijk volk worden beïnvloed door de Christelijke rechtsbe ginselen of door princiepen, waarop on geloof en revolutie hun staatkundige theo rieën bouwen? Zeker, aan den grooten hoop werd het in Juni j.l. voorgesteld, alsof het alleen ging om algemeen kiesrecht, staatspen sioen, behoud van den vrijhandel en der gelijke stoffelijke belangen, maar voor wie „le dessous des cartes" keude, bleek van meet af, dat de even felle als onwaar dige aanval op de Christelijke regeering en de met haar verbonden partijën dooi de liberalen en sociaal-democraten, mis schien door de eersten nog meer dan door de laatsten, werd ondernomen om de geestelijke suprematie over onze natie te bemachtigen, of m. a. w. een anti- clericaal bewind het roer van staat in handen te geven. Wat den jezuïeten als stelregel wordt verweten zeer ten onrechte overigens „het doel heiligt de middelen" werd door de linkerzijde zonder schaamte toe gepast. Kuijpervrees, anti-papisme en der gelijke onedele politieke wapenen wer den vlijtig gehanteerd, de bond van Os- sendorp werd mobiel gemaakt, het rijke Indi.ë werd in den arm' genomen. Het bekende Voltairiaansche gezegde: „men- tez toujour»", „lieg. maar raak ar blijft altijd wat van hangen" deed de rest en zoo wist men ter linkerzijde een stembus overwinning te behalen, die maar al te veel doet denken aan de victorie van koning Pyrrhus bij Asculum, waarvan hij zeide: „nog een zoo'n overwinning eu ik ben verloren". 50 't Gerechtelijk onderzoek bracht ontwij felbare en merkwaardige feiten aan het licht. Die zoogenaamde graaf, eigenlijk een verioopen weggejaagde student, wiens wa re naam was Hendrik Merker, was een veel erger booswicht, dan hij scheen. Sinds een. tiental jaren had hij ouder allerlei vermommingen, die van een edelman, dan van een officier, dan van een geneesheer eene reeks van wandaden, diefstallen, be driegerijen, st'ruikrooverijen gepleegd en zich aan het hoofd eener uitgebreide ben de van schelmen en dieven gesteld. Boven dien had hij zich aan grove bedriegerijen in het spel en aan valsche banknoten en valsch geld te vervaardigen schuldig ge maakt. Hij ontkende alles, stout eu onbe schaamd, maar zooveel te opregter be toonde zich Leopoldmet rouwmoedig heid beleed hij alles, wat hij wist. Den diepsten indruk van alles maakte deze omstandigheid op zijn gemoed, dat de af spraak, welke zij' van hun laatste boeven stuk juist iu de kapel gemaakt hadden, Dit onomwonden, krachtig, met vlijmen de scherpte somwijlen de linkerzijde te hebben voor oogen gesteld, is de groote verdienste van den grijzen maar nog op en-top slagvaardigen, kundigen en w.eï- geoefenden parlementariër, den afgevaar digde voor Goes. Dit is ook He ver dienste van den geweldig principieelen, onverbiddelijken kampioen voor waar heid en recht, den heer Van Wijnbergen, die meer dan wie ook ter rechterzijde1 dezen zomer den vuurdoop van smaad en verguizing had te ondergaan. Dit is ten slotte de verdienste van den kundigen, streng-logisch redeneerenden leider van de antirevolutionaire Kamer club. Dat de linkerzijde onder deze redevoe ringen het verpletterend requisitoir ha l-er tekortkomingen tegenover het Christe lijke deel onzer natie, dat zijn recht op- eischt en anders niet een „mauvais quart d'heure" beleefde, men behoeft slechts het Kameroverzicht der „Nieuwe Rotterdamsche Courant" te lezen om ervan, overtuigd te zijn. „Het blad van Nijgh", zooals Lohman haar betitelde, heeft niets dan schampere opmerkingen over voor de woordvoerders der rech terzijde. De heer Troelstra die na de woordvoerders der rechterzijde sprak dat is een man! Die heeft een juisten blik op de zaken, die hield een breed opgezet betoog I Maar Lohman, maar Wijn bergen, maar v. d. Voort! Niets waard! Prulkerels 1 Vooral v. Wijnbergen moet er van lus ten. „Fanaticus", „politieke Prikkebeen", „koppensnellende Dajak", „Ultramontaan", ziedaar eenige epitheta waarmede de Ka meroverzichtschrijver den naam van den kloeken afgevaardigde voor Eist ver siert. Is dit soms de wraak van het Rotter- damsch liberaal orgaan, nu het zich, mede door de steeds meer ontwakende belang stelling onder de Katholieken voor hun pers en voor hun groot-blad „De Maas bode" een belangstelling die door den heer Van Wijnbergen met ijver werd aan gemoedigd den invloed voelt ontzinken dien het vroeger op de publieke za,ak uitoefende Dan etaleert het Hotterdamsch vrijzin nig blad hiermede op verrassende wijze zijn zwakheid en bewijst voldingend de waarheid van het Fransche gezegde „Qui se fache a tort, wie zich boos maakt heeft ongelijk". 1» H TS V II I. A V I». Nieuwe .ongeregeldheden in den E1 z a s. Toen, zoo verhaalt de „Ma de oorzaak hunner ontdekking was. O God, riep hij zuchtende uit Gij zijt rechtvaardigHoe hebben wij Uw huis niet onteerd! dat kon niet ongestraft blijven; reeds op1 dienzelfden oogenblik had ik daar een bang voorgevoel van, en dat klokje heeft het mij verkondigd, het is het armen-zondaars-klokje! Door Leopolds volledige bekentenis kwam het ook ter kennis van het gerecht, hoe en waar de graaf en zijne medeplig- tigen het gestolene goed verborgen had den. Er werd hiervan nog een zoo groote hoeveelheid gevonden, dat de bestolenen bijna voor de helft schadeloos gesteld konden worden. De laatstelijk bestolene, de bankier Heymann, ontving alles, wat hem ontnomen was, terug, want het kistje met de papieren van waarde hem door den zoogenoemden graaf ontvreemd, was nog onaangeroerd aanwezig. Toen Josef met den pachter naar het badhuis wederkeerde, vond hij zijne moe der en Magdalena niet meer in het kippen hok. Zij hadden in het badhuis zelf eene zeer schoone kamer betrokken en geno ten tafel en bediening, als badgasten van den tweeden rang. Dus had de pachter dit bevolen; hij wilde zijn ongelijk her stellen en zich tevens dankbaar betoonen aan de moeder van diengene, welke hem tin", Vrijdag der vorige weck de bekende luitenant von Forstner de stad inging ver gezeld van vier soldaten met de bajonet op 't geweer, en aldus ietwat uitda gend een wandeling deed, volgde een troep kinderen hem en jouwde hem uit. Dit schijnt den luitenant buiten zich zelf gebracht te hebben en die stemming is de eenige verklaring voor hetgeen op dien dag 's avonds om half acht gebeur de. Op dat uur stonden een dertig men- schen op het paleisplein, toen plotseling vijftig man van het 98e reg. inf. uit de kazerne kwamen. Zekere luitenant Schadt die het commando voerde, stelde ze in twee rijen op, de eerste rij geknield, ter wijl de tweede de geweren laadde en aanlegde. De luitenant riep: „De menigte moet onmiddellijk weggaan 1" De kolonel kwam oo-k toeloopen en deze liet den tamboer de trom slaan; daarna stormde een sergeant-majoor met 20 man het plein op en wierp zich op de twin tig burgers, die zich zoo ga,uw, niet uit de voeten hadden kunnen maken. Met de kolven der geweren en met bajo netsteken werd op de burgers losgeran- seld eu allen werden in de kazerne ge- bi-acht .en opgesloten. Onder de arrestanten bevonden zich ook de rechters Kalisch en Beemelmann, de officier van justitie Kleinböhmer en de advocaat Fetter. Op het gerucht van deze arrestatie kwam onmiddellijk de pre sident van de rechtbank naar buiten en dezen gelukte het de gearresteerden we der in vrijheid te doen stellen. De presi dent stelde echter een uitvoerig request op in zeer scherpe bewoordingen en ver trok bovendien naar Straatsburg om zijn beklag in to dienen bijl den stadhouder. Zondagochtend kwam het te Zabern opnieuw tot ernstige ongeregeldheden. Toen bij een groote samenscholing een Diet onvermijdelijk scheen, kwam een wet houder, die den burgemeester verving, tusschenbeide. Om. tot dusverre nog niet bekende redenen werd zelfs, deze wet houder door do militaire patrouille in de deur van zijn woning teruggeduwd. De opwinding te Zabern nam, voortdu rend toe en men vreesde voor ernstige ongeregeldheden tegen den avond. De indruk van het. gebeurde in heel het 'rijksland is natuurlijk zeer groot en zooals gewoonlijk trachten dc socialisten in troebel water te visschen. Te Mülhausen hielden zij reeds eeu protestmeoting, waarin een motie van protest werd aange nomen tegen de militaire dictatuur en ge dreigd werd met een algemceno staking, als er geen verandering in den toestand komen zou. Maar nog opmerkelijker is, dat dc meeste Duitsehe bladen enkele uiterst- pangermanistisehe organen natuurlijk uit gezonderd, de gebeurtenissen in Zabern zijne bezittingen en misschien wel het leven zelf behouden had. Wie zou de vreugde van dit. wederzien kunnen be schrijven! wat hadden deze getrouwe zie len aan eikander niet al te verhalen! en hoeveel bleef er dan voor ieder hunner nog niet te vragen over! Nu kon moeder Marianne dien vrolijken, vast vertrouwen den moed van haren zoon, welke haar in den beginne zoo verwonderde, zeer goed begrijpen, en even goed begreep thans Josef het stille verdriet van Magdalena. En dan welke groote reden hadden niet allen om God te danken, die, in zijne liefde en wijsheid, hen zoo wonderbaar geleid, zoo krachtig beschermd had! Ja, riep Josef diep getroffen uit, den Heer onzen God zij lof en dank in alle eeuwigheid! Waarlijk, Hij heeft groote dingen aan ons gedaan! Opnieuw hebben wij het ondervon den, voegde- Marianne daar met ontroering bij, dat hun die God liefhebben en op Hem vertrouwen, alles ten beste gedijen moet. Wij hadden zoovele en zoo machtige vijanden; zij wilden ons ongelukkig ma ken, en door Gods liefde, werden zij' de werktuigen van ons geluk, van ons Heil 1 Het meeste van allen ben ik verplicht God te danken, zeide op hare beurt Mag dalena terwijl hare aandoening haar tra- op een toon bespreken, die voor de mili taire autoriteiten verre van aangenaam klinken moet. Dat haast eenparig, positie nemen .tegen hot militaire stelsel, in El- zas-Lotharingen toegepast, i» wel heel op merkelijk. Een onderzoek, men weet het, is inge steld. Mogelijk, dat dit nog zulk een effect heeft, dat do incidenten van Zabern een algeheele omkeer beteekenen in het be stuur van het rijksland. (Zie Laatste Berichten.)! Spionage? Naar uit Hamburg wordt gemeld is in Cuxhaven de luitenant- torpedist Kerbacher gearresteerd onder beschuldiging van spionnage. De aangehoudene zou fabrieksgehei men, betrekking hebbende op de nati onale defensie, hebben verraden. Te Breslau heeft zich Zaterdag een verschrikkelijk familiedrama afgespeeld. De politieagent Wolsky schoot name lijk in een vlaag van waanzin zijn sla pende vrouw en zijn twee slapende kin deren, een jongen van 15 en een meisje van 8 jaar. dood en sloeg daarna de hand aan zichzelf. nen deed storten ik toch was het meeste aan het gevaar blootgesteld! O mijn God, hoe genadig zijt gij geweest. Gij hebt U over mij ontfermd, gelijk weleer over Su sanna Maar kon God u dan verlaten? merkte moeder Marianne hierop aan; gij wildet immersl zijn gebod onderhouden en Hem alleen uw lichaam eu uwe ziel toewijden! Al zijne kinderen is God ten tijde van de verzoeking en van den strijd nabij, maar 't dichtst is Hij biji diegenen, welke, gelijk gij, mijne dochter, voor den schat hunner onschuld strijden. Dat was ;nu voor hen een vrolijke, gelukkige avond; zoo vol van do zuiverste vreugde, ais ziji er nog geen beleefd had den, Onder de vrome, hartelijke gesprek ken, welke zij met elkander hielden, ver vlogen do uren, alsof zij slechts korte oogenblikken waren. Gelijk eene weide vol bloemen, dus ontvouwde zich voor hen eene aangename toekomst. De dagen van kommer en leed waren dit mochten zij veilig vertrouwen nu ten einde; de dagen van vreugde waren aangebroken. Moeder Marianne was bijna geheel van hare kwaal genezen, en de zwakte, die haar nog was bijgebleven, verminderde bij hare tegenwoordige goede verzorging van dag tot dag. Nu werd er onder hen BELtllË. Twee Postbeambten aange rand. Uit Vervier» wordt dt. 2 Decem ber gemeldiff&Ê Gisteren gingen 2 postboden naar het grenskantoor Montien, om .er een pak poststukken in ontvangst te. nemen. üij hun terugkeer werden zij in de nabij heid der stad aangevallen, door twee onbekenden, die hun peper in de oogen wierpen, de pakketten uit de handen rukten en de vlucht namen. Zij wisten met bun buit van ongeveer lO.tOO francs te ontkomen. Later heeft men de pakketten echter ongeschonden langs den weg terugge- v onden. D e Schoolwet. Men weet, aldus schrijft het „H. v. A". dat de kamer Woensdag (heden) de bespreking begint der artikelen van het schoolwetsontwerp. Er zijn reeds talrijke sprekers ingeschre ven en reeds meer dan 40 wijzigingen ingediend of gereed om gediend te wor den. De linkerzijden zullen de bespreking weer zoolang mogelijk zien te rekken, menig schoon plan voor de toekomst ge maakt, en afgesproken, dat zij met hun drieën nooit meer van eikander zouden scheiden, maar hij- elkander wilden blijven en in den Heer één huisgezin uitmaken. God zelf had hen trouwens bij elkan der gebracht. Altijd had Marianne in het geheim van haar binnenste nog een doch ter verlangd ,nu voerde God zelf er een© in hare armen, en zekerlijk eene zoo deugdzame en goedhartige, als zij er zich maar eene wenschen kon. Den voJgenden morgen werd Josef bij den heer Gaming ontboden. Deze be dankte hom, niet zonder innerlijke aan doening van zijn gemoed, voor de groote diensten, die hij hem bewezen had. Ik zal u, zeide hij, nog vandaag eene eigen kamer doen inruimen. Werken kunt gij, wat en zooveel u zal behagen, en hier Mijven zoolang u dit bevalt. Hebt gij ten aanzien van uw werk en van uw verblijf voor u en uwe moeder eenig verlangen, openbaar dit slechts aan mij, en ik zal' doen wat in mijn vermogen is, om het te vervullen. (Wiordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1