lull h"ir 1UU DU Dinsdag 2 December 1918. Negende Jaargang. BINNENLAND. UIT ZEELAND. No. m. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVQND. BUITEHlflHD. Rechtzaken. Sociale Berichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratisSanzepoortsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I f gulden bij A gulden bij ffc gulden bij (SB fl |%l I verlies van een verlies 1^ I I verlies van E gulden bij verlies van eiken anderen vinger. üe uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Overvloed van advertentiën noodzaakte ons het feuilleton tot een volgend nummer te verschuiven. Red. VUAIÏKKMH. Vaar de „Libre Parole" meldt, wordt door een groep, Katholieken naar aanlei ding i van de Veuiilot-feesten het plan overwogen om een Katholiek kiescomité te vormen. Dit comité zou gesteld worden onder de leiding of bescherming der bisschoppen. Kr zou een Katholiek programma wor den samengesteld en men zou de can- didaten mtnoodigen om toe te treden. B IFS1AX 1». Op een stoomboot, welke op een der scheepswerven van Helsingfors ter irepa- ïatie dokte, brak gedurende het werk branduit. Vijf arbeiders, zijn verbrand, terwijl twee zware brandwonden bekwa- worden VUUtl kon siK>edi£ gbWuscht XUKKIJU. Blijkens een bericht uit Constantinopel Js Kawakh Mustapha, één der moorde naars van den groot-vizier Mamoed Siefket p dle dezer dagen aan boord van een hussisch schip werd gearresteead, door het krijgsgerecht ter dood veroordeeld. (Msbode.) ÏI'IB.IFKIK», Hertzog en Botha. In de Zuid- i tukaansche partij is een scheuring geko- Tü' i „f6 jongst bijeenkomst liebben zien de 90 aanhangers van. Hertzog met nun aanvoerder verwijderd, Botha met «e zijnen achterlatende. Tussehen Hertzog en Botha bestond reeds lang verschil van gevoelen, 1 och gelooven sommigen dat de breuk nog met definitief is en in Januari op het congres te Bloemfontein alles nog in' het reine kan komen. Het geschil in de Zuid-Airikaansche par tij wordt in de Engelsche pers druk be sproken en natuurlijk stellen de meeste Maden Hertzog als pen bekrompen en dweepzuchtigen reactionair voor. Alleen «e .„Daily News and Leader" maakt daarop een verblijdende uitzondering In de eerste plaats wijst het blad er op, dat de groep van Hertzog zoowel in aantal ais m hoedanigheid een macht van be- teekems ïz- En president Steyn en ge nei aal De Wet, groote mannen voor de nl°.!?n'^hOa0de:n er toe" In de tweede plaats doet dit - blad uitkomen, dat het niet zoo eenvoudig is de tegenstelling) tussehen Botha en Hertzog te kenseheten. „Br moet onderscheid worden gemaakt tussehen de begeerte, om, de taal en de beschaving der Boeren te bewaren en te ontwikkelen, en de vijandschap, tegen Engeland en de Engelschen. Het eene is gegrondvest op, liefde voor de eigen na tionaliteit, het andere op, haat&jegenl een andere. Ln het is de liefde, niet u de grondslag is van het Hertzogisme, D© beschaving van Zuid- reli'ikh Ta -ziim orl moet d« gelijkheid der heide talen en der beide msen erkennen, Dat kan volkomen sa mengaan met de vriendschappelijke ver- HeXü? V'U1- voJken- Generaal ,Z?S en. zijn vrienden nu, die vurige verdedigers zijn van hetgeen fciSfk li wakke der beide Zuid-Afri- ra d Both ~1S' me<3Ben dat gene- sh'even 1JVenS g<3tl0eg: is' iu dit SP A At JE. .Be staking te Eerrok De sti- te Ferlofl °P-fdeSP,aansche staatsw.erf uitgebroken, wijll de direc teur van liet .arsenaal de eischen den arbeiders niet wilde inwilligen, heeft een ernstigen omvang genomen. De gendar merie is versterkt, terwijl de toepen zich gereedhouden om bij het eerste bevel uit te rukken. De dagbladen verschijnen niet en do havenarbeiders hebben geweigerd, de scheepsladingen te lossen. De stakers poogden op de w.erf binnen te dringen, waarbij verschillende personen in hech tenis werden genomen. De staking dreigt zich over de gelieele stad uit te breiden, slechts ypor de bak kerijen, de gaisfabrieken en de electrischo centralen zal een Uitzondering gemaakt worden,. (JVIsbode.). Talma-Hulde. Men meldt ons uit Tilburg: Bij gelegenheid van de grootsclie hulde, die op initiatief der R.K. Handelsreizi- gers-vereeniging St. Franciscus van Assirië door de plaatselijke Tilburgsche vereenigingen Zondag j.l. aan oud-Minis ter Talma is gebracht, is aan Zijne Ex cellentie eene fraai gecalligrapheerde oorkonde toegezonden. Het stuk is door den heer Verlinden, lid der Handelsreizigersvereeniging, op oud-IIollandsch papier uitgevoerd. De voorpagina is een kunstige penteekeniug. Terwijl het wapen der stad Tilburg on geveer in het midden van liet blad prijkt in sprekende tinten van geel en blauw, doemt van ter zijde het silhouet der nijvere stad op met haar vele torenspit sen en ontelbare fabriekssclioorsteenen. Het geheel wordt omgeven door een breede fraai gestyleerde rand-ornamentiek met afbeeldingen der verschillende am- bachtswerktuigen. In de bovenhoeken en in het midden van den onderrand zijn op een geel veld de emblemen van Landbouw, Nijverheid en Handel aangebracht. De in sierlijk verluchte letters op de voorpagina geteekeude opdracht luidt „Hulde aan Zijne Excellentie, den heer A. S. Talma, oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door de Tilburgsche vereenigingen op 30 November 1913. Ter weerszijden van het onderste wa pen, vindt men nog deze regels van Alberdingk Thijn „En die voor zijn Vaderland lauweren gaart, Die blijft in ons hart boven duizenden waard." Op de binnenpagina staat deze oorkonde geschreven „Op initiatief van de R.-K. Handels- reizigers-vereeniging „St. Franciscus van Assisië" te Tilburg, hebben de besturen van nevenstaande vereenigingen met een gezamenlijk ledental van pijn. 10.000, op heden eene groote ledenvergadering- belegd, waarin als hoofdredenaar optrad de HoogedelGestr. heer Mr. Dr. J. van Best, uit Eindhoven, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eerelid der Handelsreizigersvereeniging „St. Fran ciscus van Assisië, te Tilburg ter bespre king van de sociale wetgeving van het afgetreden ministerie en om te prote steeren tegen den laster en smaad, waar aan de Christenen, vooral de Roomsch- Katholieken in den jongsten verkiezings strijd hebben blootgestaan. Deze verga dering is belegd als een hulde aan het afgetreden ministerie in het algemeen en meer in het bijzonder aan U we Excellentie Uwe Excellentie van het doel dezer vergadering hiermede in kennis stellende, brengen wij erkentelijk hulde voor de ongeëvenaarde werkkracht, waarmede ondanks bittere tegenwerking en storm van obstructie, uwe groote sociale wetten tot stand gebracht en tal van sociale wetsontwerpen voorbereid zijn. Wij betreuren, dat het u niet gegeven was uw zegenrijk werk in het belang van land en volk voort te zetten en wenschen u van harte toe, dat de Al machtige God u gezondheid en kracht blijve geven, om nog vele jaren getuige te zijn van het resultaat van uwen heilzamen arbeid en verzoeken u deze onze hulde wel te willen aanvaarden als blijk van onze erkentelijkheid en ware hoogachting. R. K. Handelsreizigersvereeniging „St, Franciscus van Assisië". Volgen handteekeningen der besturen van 39 vak vereenigingen. Msbode. (Zie laatste berichten). De eerste zaak welke Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg behandeld werd was die tegen C. IC. zonder vaste woon of verblijfplaats, beklaagd van bede larij, gepleegd te Sas van Gent. Getuige B. Scheele heeft bekl. een aalmoes gegeven. Het O. M- eisclite 2 dagen hechtenis en een jaar en zes maanden opzending. Bekl. vroeg: van opzending verschoond te blijven. Het vonnis luidde overeenkomstig den eisch. .Wegens het niet voldoen aan een amb telijk bevel werd tegen C. de M- uit Koe wacht f 10 of 10 dagen geëischt.' Tegen P. D: te Ovezand, die in het jachtveld schoot, en die, toen de onbe zoldigde rijksveldwachter het geweer van bekl. wilde nemen, zich daartegen ver te en dezen mishandelde werd een maand gevangenisstraf geëischt. Bekl. zeide wel geschoten te hebben en gevraagd te hebben of hij het geweer terug kroeg, maar niet te hebben misr handeld. Vervolgens werd behandeld de zaak te gen A. M„ een vrouw uit Arnemuiden, beklaagd van verduistering. De eerste getuige, J. y. d. Ketting, een schoonzuster van bekl. werd gehoord bui ten eede, daar bekl. tegen het hooren on der eede bezwaar had. Zij gaf aan bekl. twee kistjes, een met geld en een met sieraden, zij gaf bekl. echter geen ver lof die voorwerpen te verpanden. Bekl. zeide dat dit wel zoo was. De pandhuishouder L. Polak, nam de voorwerpen in pand aan. De eisch luidde vrijspraak. De volgende zaak was die tegen J. L. uit Middelburg, die op de Balans aldaar zekeren ,Reinders, een jongen, mishani- delde met een zeis, toen de jongen naar een hond van hein trapte, die hem in de jas beet. Bekl. zeide niet een slag, doch een duw te hMuben gegeven. Drie jongens beweerden echter, dat het beslist een klap was. De eisch luidde f20 of 20 dagen. Wegens het toevoegen van minder liefe lijke woorden aan den hoofdagent van politie F. Petrie werd bijl verstek tegen Z. J, S., koopman te Middelburg, f10 of 10 dagen geëischt. Vervolgens werd bij verstek behandeld de zaak tegen C. v. H. uit Middelburg, beklaagd van beleediging van den land bouwer J. van Liero. Getuige v. Liere heelt meer last van be klaagde. Getuige Iz, Reijerse was bij de beleedi ging op 21 October aan het station ,te Middelburg. Eisch f 10 of 10 dagen. De volgende zaak was die tegen den 51-jarigen koopman C. G, te Middelburg, beklaagd van het uitlokken van een val- sche verklaring door een getuige van het Kantongerecht te Middelburg afgelegd. Als eerste getuige werd gehoord D. G. C, Verniel, loopjongen te Middelburg, wien door den president op het gewicht van den eed werd gewezen. Hij verklaarde, dat hij voor het Kanton gerecht een valsche verklaring heeft af gelegd, omdat bekl. hem gezegd had dat hij en geen kwaad mede deed. Hij heeft niet aan held. gezegd waarom hij het' niet doen wilde, en ook niet dat hij niet bij de levering der in de zaak betrokken meubels is geweest. Getuige was bang voor ontslag. Bekl'. zeide overtuigd te zijn geweest, dat getuige wel bij de levering der meu belen aanwezig was. Uit een voorgelezen verklaring van bekl. voor den rechter-commissaiis bleek, dat beid. toen verklaarde, dat get. hem her haaldelijk heeft gezegd niet bij de levering aanwezig te zijn geweest. Bekl. herinnert zich niet wat hijl aan den rechter-commissaris heeft gezegd. Op een vraag van den verdediger, mr. P. Dieleman, zeide getuige, da.t er slechts eenmaal over de zaak is gesproken tegen hem. De tweede getuige J. J. Net was bij de levering on zeide later tegen G., Van de zitting van het kantongerecht, dat de eerste getuige niet hijl de levering' aan wezig jv.as. Dit weet bekl. niet meer. Op een vraag van den verdediger zegt Net, dat Verniel hem wel gezegd heeft in Vlissingen te zijln geweest, doch niet op den bewusten dag van de levering der meubelen. Getuige S. Vlieger was bijl de levering der goederen te Vlissingen, doc,h zag daar bij niet Verniel. Getuige, E. M. de Hoogh, ontving de meubels en daarbij was Verniel niet aan wezig, ook kwam er- later geen andere jongen. De eerste getuige a décharge, mr. J. J. Heijlse, verklaarde op: een vraag van den verdediger, dat hij bekl. kent als een vergeetachtigen, overspannen man. Getuige, die zaken voor bekl. doet, heeft nooit oneerlijkheid bij hem ontdekt. De tweede getuige a décharge, P. A. Vervaat, deurwaarder, legt dezelfde ver klaringen over bekl. af als mr. Heijse, verder verklaarde hij1 nog, dat Verniel hem gezegd heeft niet tegen bekl. te durven zeggen, dat hij er niet bijl is geweest. Ook kreeg hij! op het kanton gerecht den indruk, da;t hier geen op zet, doch een vergissing in het spel is. Getuige C. J. van den Broek heeft ge hoord, dat in den winkel van bekl., dat deze tegen Verniel toeriep: „Je zult voor mij1 nog moeten getuigen". Dit geschiedde in den winkel van bekl. en niet in dien van zijn zoon, w.aar volgens Verniel alleen over de zaak is gesproken. Of Verniel de vraag hoorde weet hij' niet. Hij zag Verniel wel eens met een wagen in Vlis singen, doch weet niet welken dag. De laatste getuige, Kok, bracht op 17 April naar Vlissingen de meubels, die op 18 April in het huis van getuige De Hoogh zijn gebracht. Dien dag is hij ook nog man het huis geweest. Getuige Verniel werd nog eens door den officier ondervraagt en zeide, dat geen dreigementen zijln gebruikt. Het O. M. meent, dat het opzet bij bekl. wel bewezen is, doch er is geen misbruik gemaakt van gezag, dat is al thans niet gebleken. Er is wel iets voor- te zeggen, dat bekl. een valschen eed heeft uitgelokt, m,aar er is ook veel tegen te zeggen, omdat getuige Verniel niet ge zegd heeft „ik ben er niet bijl geweest". Het O. M. durft de verantwoording van een zware straf niet op zich nemen, en vraag t v r ij s p r a a k. De verdediger wees er op1, dat bekl. is een zenuwachtig mensch, en meende ook, dat het opzet niet bewezen is. Een zedelijk overwicht is in onze omgeving onbekend. Van misleiding is hier geen sprake. Pleiter sloot zich bij het requisi toir aau en vroeg veroordeeling, van den staat in de kosten van de getuigen ii dé charge. Tienjarig bestaan van de K. S. A. Wij kunnen thans het voorloopig vast gestelde program van deze herdenking op 6 Januari a.a. mededeelen. Nadat des morgens Z. D. II. de Aarts bisschop een pontificale H. Mis zal heb ben opgedragen, wordt des middags om 2 uur een Feestvergadering in Tivoli ge houden. Na opening der vergadering (loon den Voorzitter van den Centralen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van2 Dec. Matige tot krachtigen, westelijke tot noord westelijken wind. Veranderlijke bewolking regen, wellicht sneeuwbuien, kouder. Raad, den HoogEdelgestongen heer W. H. Bogaardt, zullen drie redevoeringen worden gehouden over: 1. De oprichting van de K, S. A. '2. Wat heeft de K, S. A. gedaan? 3. D|. K, S;. A. beschouwd uit gods dienstig en apologetisch oogpunt. Des avonds om 8 uur wordt do verga dering voortgezet, en alsdan gesproken over: 1. De grondgedachte van de If, S. A. 2. Dj. K. S, A. beschouwd uit sociaal oogpunt. 3. Steunt de K. S.A. 1 Alle Katholieke Sociale vereenigingen op- de eerste plaats de Plaatselijke Coxni- té's voor IC. S, A. zullen qitgenoodigd worden deze Feestvergadering door hun ne afgevaardigden te doen bijwonen. „Local Option." Door het Hoofdbestuur van den Maria- bond, in het bisdom Haarlem is aan de be sturen der aangesloten vereenigingen een circulaire gericht, waaraan we het vol gende ontleenen „Zonder twijfel hebt ge allen reeds gehoord van de beweging, in de drank- besirijderswereld bekend onder de naam Yoikspetitionnement voor Local Option of Plaatselijke keuze. Hoewel uitgaande van een gemengde commissie, waarin onze Frederatie „Sobriëtas" als eerste is genoemd, ver wekte deze beweging geen algemeene sympathie onder de Katholieken. Een gevolg daarvan was veel geschrijf in de pers, en veel verschil van meening. Ons bondbestuur, ofschoon van mee ning zijnde, dat de beweging voor het bisdom Haarlem ontijdig was, wilde „Sobriëtas" niet tegenwerken en besloot aanvankelijk de afdeelingen vrij te laten. Door de ontstane wrijving moest het zijn houding wijzigen en het vond den juisten wegom in overleg met den Weleerw. heer L. J. Schalke, bondsadvi- seur, Z D. H. den Bisschop zelf te raad plegen. En dit is 't antwoord van Monseigneur De R. K. vereenigingen in het bisdom Haarlem mogen niet meedoen aan de actie op dezen grond De frederatie Sobriëtas is buiten haar statuten gegaan en is niet door de bonds- besturen met de afdeelingen in contact getreden maar heeft persoonlijk de afdee lingen aangeschreven. Zou kon dus niet eerst de zaak over wogen en de meening van het hoogste ge zag gevraagd worden, maar werd ter stond uitgevoerd. Waar ge dus nog niet begonnen zijt: vat dit werk niet aanwaar ge wel zijt toegetreden tot de comité's moet ge u te rugtrekken. Als getrouwe leden van den Bond zult ge aan den wensch van uwen Bisschop gehoorzamen." Goes. Sint Nikola a sfeest op de R.K. School. Hoewel sinds Vrijdag). 1. de St. Jozefschool voor jongens in de Wijn gaardstraat in gebruik is genomen, mee- nen wij met de beschrijving dezer school te moeten wachten totdat door de plech tige inwijding het geheele scholen-com- plex StaistraatVlasmarktWijngaard straat officieel zijn bestemming heeft ontvangen. Maar wat we niet mogen verzwijgen en wèl moeten melden is, dat, dank zij het initiatief van den hoogeerwaarden lieer deken en liet kerkbestuur aan al de kinderen onzer bewaarschool, meisjes school en jongensschool Vrijdag aan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1