J. BONNET Grafmonumenten, UIT DE PERS. Wetenschap en Kunst. Journalistiek Land en Tuinbouw. SPORT. ALLERLEI. Advertentie n. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggen gebouwen marmeren schoorsteenmantels Is het een nierziekte? - J. PLAZIER, TURFEADE - GOES. Creoline, Garbolzunr, Carbol- ballen, Carbolblokken, Vliegenpapier, Vliegenvangers, Carbolinenm, Bruine Teer, Koolteer. Bereide Verf in alle kleuren, Drooge en Natte Verfwaren enz. enz ER BESTAAT PURITAS. TANDARTS, GOES. Men moet maar durven. Ilel aatirev. weekblad „De Zeemvsehe Courant" schrijft Sommige liberale bladen, o.a. „Ilel Vaderland", bobben den meer dan buiten gewonen moed om het nu voor te slol Ion, alsof Ion aanzien van do „Christia- niseering van Indië" niet zij, maar wij bakzeil haalden. Hebt ge nu toch ooit zoo iels gezien. Heeft niet dezen zomer o.a. de heer Woojen, de concentratie-candidaat voor hel district Hoes, boel bel district afge reisd en tranen met. tuilen gehuild over het gevaar, dat in de ('bristiani-seerings- manie van Idenburg school? Is niet uil gesproken, dat bet gevaar voor verlies van Indië lang niet uit de lucht gegrepen was, nu de Christelijke Gouverneur aan de bevolking met dwang bel Christen dom wilde opdringen? En honderden hebben dat geloofd, en zijn door de schrikaanjagende medodee- lingen, nog al van z.g. specialiteiten, die Indië uit ervaring kenden, op het dwaal spoor gebracht. Wat blijkt nu? Dat minister Pleyte, do man, die aan deze lastercampagne zijn portefeuille dankt, liet op alle pun ten met Idenburg roerend eens is en dat nu reeds vele liberale bladen het erkennen moeten, (lat wij oen gouverneur- generaal van do bovenste plank hebben. Van dwang is geen sprake geweest. En dan durft men zijn lezers wijs ma ken, dat niet de concentratie, maar dat de coalitie op dit punt retireerde! De Handschoen. Uit de zoo pas openbaar gemaakte Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting blijkt, dat het ministerie-Cort van der Linden, ondanks al de vriendelijkheden waarin het zich uitput jegens ilc rechterzijde, niet van zins is, aan onzen boven alles billijken eisch op onderwijsgebied te gemoet te komen. Niet alleen, dat de vrijzinnige regeering geen ooren heeft naar het sluiten van een compromis, dat de rechterzijde met den linkschen kiesrecht-eiscli zou kunnen verzoenen, in ruil voor do eindelijke oplossing van het schoolprobleem, zij weigert pertinent bij de Grondwetsher ziening, waarheen zij stuurt, aan het betrokken artikel 192 te raken. Met een hoffelijk gebaar wordt de rechterzijde, wier steun het Kabinet overigens niet ontberen, aan de deur gezet. Men zou een feilen beginselstrijd doen ontbranden ging men op de wenschen van rechts in; daarom wordt de rechter zijde beleefd verzocht, wat water in den wijn te doen, om de voorgenomen grond wetsrevisie van dit Kabinet niet te doen mislukken. Wij hopen van harte, en verwachten ook zeker, dat de mannen van rechts zich niet in deze val lokken laten. Nu of nooit, kan men veilig zeggen, zal onzen gerechtvaardigden eisch recht gedaan worden; zoo wij thans in den strijd versagen, zal althans voor onaf- zienbaren tijd de schoolkwestie in haar slepend stadium blijven. Want het is nu wel overduidelijk, waar dit ministerie met zijn onderwijs commissie heen wil. Daar waren er ook onder ons, die meenden, dat niet aan stonds behoefde gedacht te worden aan een slinksche poging om de rechterzijde, wier behulp men behoefde, aan een lijntje te houden. Na de publicatie van dit regeerings- antwoord zullen ook den naïefsten opti mist de oogen open gaan. (Maasbode.) Stuitend. Bij de. jongste debatten over Koloniën sloop de banaliteit in, dat meer dan een Kamerlid een der collega's om zijn gelaatskleur trachtte te bespotten, en zich heenwijzingen veroorloofde naar zijn afkomst. Het hierdoor getroffen lid stond te hoog, om zich zulk een grievende lafheid aan te trekken. Toch mag o. i. dat incident door de Pers niet stilzwijgend worden voorbij gegaan. Het is een zedelijke verlaging van ons' Parlement. Zoo zelfs, dat het in den President niet te verklaren valt, dat hij dit giftige inseetje niet door een tik met zijn hamer heeft afgemaakt. (Standaard). Bedoeld wordt het uitschelden van den heer Boogaards door eenige eocialistische kamerleden. Nog eenige persstemmen op de Memorie van antwoord op hoofdstuk I der begrooting. De „Residentiebode" Is dit het antwoord van het ministerie op de verklaring van de Katholieke Ka merclub, die immers juist gelijktijdige behandeling van onderwijs en kiesrecht wilde De heer Gort van der Linden zal zich dan vermoedelijk misrekenen. Wil hij be vrediging op onderwijsgebied, dan moet hij niet beginnen met de Grondwet er buiten te laten, die immers, ook van antirevolutionaire zijde als nummer een werd aangeduid. Yan een ministerie van verzoening zal dus klaarblijkelijk niets komen. De „Gelderlander" Het ultimatum der Katholieke Kamer club inzake de Staatscommissie voor het onderwijs is dus afgewezen. Bijgevolg zullen iii de Staatscommissie, zoo zij nog tot stand komt, geen Katholieke Kamer leden, dus vermoedelijk wel geen enkele Katholiek, zitting willen nemen. Zoodat die commissie, op zijn minst genomen, zeer eenzijdig zal zijn samengesteld, daar 35 percent der bevolking er niet in ver tegenwoordigd zullen zijn. En het zou ons zeer sterk verwonderen, wanneer niet de anti-revolutionairen en christelijk- historischen eenzelfden lijn trokken. De Regeering moet zich al heel sterk achten, nu zij tegenover den eenigen eisch van Rechts zoo schrap stelling neemt. liet zal haar evenwel spoedig blijken dat zij haar positie sterk heeft overschat en dat zij de Grondwetsherzie ning ten behoeve van Algemeen Kies recht niet alleen zeer wankel, maar wij kunnen gerust zeggen, onmogelijk heeft gemaakt, dat er van grondwetsherziening en dus van Algemeen Kiesrecht in deze wetgevende periode niets komt. De kunstschatten van Italië. De kunstschatten van den Italiaansclien Staat zijn voor dat land een grooten bron van inkomsten. Millioenen vreem delingen reizen jaarlijks naar Italië om te genieten van dat prachtige land, van de heerlijke Italiaansehe rivieren en van de superieure Italiaansehe kunstwerken uit ouden en nieuwen tijd. Die vreem delingen laten jaarlijks een waarlijk ont zettend hoog bedrag aan geld in het land achter. Zooveel laten de forestieri in het land waar de citroenen bloeien achter, dat het een niet onbelangrijke rol speelt in de handelsbalans van het koninkrijk. Men heeft berekent, dat het geldelijk bedrag, dat jaarlijks door vreemdelingen in Italië wordt uitgegeven ongeveer 5 milliocn Lire bedraagt. Opval lend klein daarbij is de som, welke de Staat ontvangt, als eigenaar van de groote kunstverzamelingen en uitgravin gen. De Staat tocli ontvangt daarvoor jaarlijks een zekere som aan entree-gelden Deze som nu moet blijkens een Italiaan sehe tijdschrift niet meer bedragen dan één millioen Lire. In het afgeloopen jaar leverde Florence de grootste som n. 1. 275.000 Lire ruim. Het is wel typisch, dat Venetië, de Lagunenstad het zoover niet kan brengen, het komt pas in de tweede plaats met 222.548 Lire. Dan volgt Pompei', dat de som opbracht van 195.425 Lire en vervolgens komt Rome, met 193.600 Lire. In Napels bedroegen de inkomsten van de musea en dergelijke bezienswaardigheden welke den Staat toekomen 88.159 Lire en in Milaan 82.156 Lire. Dan volgen er nog een groot aan tal plaatsen, welke bij lange na niet het tot zulke bedragen kunnen brengen. Daar men toch eigenlijk moet aannemen, dat het grootste deel der vreemdelingen naar Italië gaat onder het mom van de kunstschatten te gaan bewonderen, is deze som zeer gering. Want waarvoor worden dan al die andere millioenen uitgegeven. Een groot gedeelte van het geld, dat voor de beschouwing der kunst schatten van Italië wordt uitgegeven, moet de Staat besteden, aan het herstellen en verbeteren van musea en monumenten. Deze som wordt dan ook nog geringer, als men bedenkt, dat het de directe rente is van een som van rond 200 millioen Lire. Want dat is de waarde van de kunstschatten van de Italiaansehe Staat. Maar het verlies, dat men aan deze zijde heeft wordt ruimschoots goed gemaakt door de groote winsten, die men behaalt op de andere uitgaven van vreemdelingen. Naar aanleiding van 'sheeren Laudy benoeming wijst de Limb. Koerier op „het belangrijke feit, dat met deze be noeming eene vaste traditie gaat verbro ken worden aan de Tijd, die tot dusver altijd een priester als hoofdredacteur had. Het verschijnsel staat niet op zichzelf: ook „Centrum", „Maasbode" en indien't geoorloofd is ook van ons zelf te spreken „Limb. Koerier" worden niet meer, gelijk vroeger, door geestelijken maar door leeken geredigeerd. De katholieke journalistiek is aan den clerus grooten dank verschuldigd. Ten tijde dat er nog geen voldoend getal leeken-journalisten was gekweekt, zijn bekwame priesters als Mgr. Smits, Mgr. Bos, dr. Gisb. Brom, Mgr. Eygenraam, rector Geurts en anderen in de bres ge sprongen en hebben den steun van hunne pen en hun talenten voor de Katli. pers beschikbaar gehad. Om redenen, die we reeds eenmaal aanstipten, en waarvan herhaling dus overbodig mag zijn, verheugen we ons over dezen opbloei onzer pers. Ze blijkt thans langzamerhand te geraken tot wat ons inderdaad de normale toestand schijntde beroepsjournalistiek aan de leeken. Bijzónder in dezen tijd, nu de journalistiek zoo vaak een milieu vormt, waarin het aanzien helaas meer geschaad dan gebaat wordt van wie het priester- i kleed in dat strijdgewoel moet dragen. Tevens toont dit onmiskenbaar en be I teekenisvol verschijnsel ook aan, hoezeer de anti-clericale bladen ongelijk hebben, die hunnen lezers voorhouden, als zou onze clerus er reeds op uit zijn, alle uitingen van openbaar katholiek leven zooveel mogelijk te „clericaliseeren". Het tegendeel is blijkbaar het geval. Over het algemeen breekt zich, bij de lagere en de hoogere geestelijkheid meer en meer de idee baan, dat ook aan het leeken-element in onze Katholiciteit een passend zelfstandig en mede-verantwoor delijk aandeel in den grooten strijd dei- geesten toekomt. Daarin de vertrouwvolle samenwer king van clerus en leeken, met aanwijzing aan elk van het terrein waar hij het meest geschikt is, ligt onzes inziens de toekomst van ons Katholiek volk". Staatszorg De Boterwet. Een belangrijk punt van Staatszorg is ook voorzekerde bevordering van den eerlijken handel in zuivelproducten. Daar toe is o.m. de Boterwet in het leven geroepen. Ten einde het bedrog in den boterhan- del met vrucht te kunnen bestrijden, is een Boterwet in het leven geroepen, welke het laatst is gewijzigd in 1908 en in den gewijzigden vorm in werking is getreden op 1 dan. 1910. Volgens de be palingen dier wet is de algeheele schei ding tusschen de margarine-en de boter- bereiding voorgeschreven, en wordt van wege de Regeering een rechtstreekseh toezicht uitgeoefend zoowel op de berei ding der boter als op den handel in dat product, in margarine en andere vetten. Voorts zijn vastgesteld een bepaald mi nimum vetgehalte in de boter en een maximum botervetgehalte in de margari ne, benevens voorschriften ten aanzien van in te voeren boter. De straffen tegen overtreding der be palingen zijn, vooral indien opzet blijkt, zeer zwaar. In enkele gevallen wordt zelfs uitsluitend gevangenisstiaf geëischt. Bij beschikking van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid dd. 29 Juli 1902, was reeds bepaald, op welke wijze de margarine, die vervoerd of te koop geboden wordt, moet zijn gemerkt en lioedanig de vorm en de grootte der daarbij aangegeven opschriften belmoren te zijn. Ter uitvoering van de bovenvermelde in 1908 in de wet aangebrachte wijzi gingen waren eenige maatregelen van al- ••••••••••••••••••••••••••a* Het kost U NIETS dan EEN ENKEL WOORD, wanneer gij, naar aanleiding van eene advertentie in de „NIEUWE S ZEEUWSCHE COURANT" iets willende 3 3 koopen, tot den leverancier zegt: „In 3 de Nieuwe Zeeuwsche Courant uw J annonce gelezen hebbende enz." 3 EN GIJ STEUNT ONS KRACHTIG. 3 Directie N. Z. Crt. 3 SHHMHHmHHMHMM.: gemeen bestuur, Koninklijke besluiten en Ministeriëele beschikkingen noodig. In de wet zelf komt een bepaling voor, hierop neerkomends, dat, onder gewone omstandigheden, het botervetgehalte moet zijn 10 a 25 pCt., niet hooger. Bij aigomeenen maatregel van bestuur, dd. 28 let. 1908, is achtereenvolgens bepaaldle. dat boter op zijn minst 80 pCt. botervet moet bevatten2e. op welke wijze de margarinebedrijfen aan gifte hebben te doen van de ligging dei- tot het bedrijf behoorende bereid-en be waarplaatsen en van de inrichting van het bedrijf zelf3e. welke vetten ol oliën behalve boter in de boterbereid- plaatsen mogen aanwezig zijnen 4e. welke formaliteiten moeten worden in acht genomen bij den invoer van boter en margarine benevens de voorwaarden, waaraan die twee artikelen hebben te voldoen, om hier te lande te kunnen worden ingevoerd. Ten aanzien van dat laatste zij hier vermeld, dat alleen langs de kantoren dér invoerrechten te Rotterdam, Amster dam, Ilarlingen, Vlissingen, Nieuwe- schans, Oldenzaal, Zevenaar, Venlo, Maastricht, Baarle-Nassau ofRoosendaal, boter of margarine mag worden ingevoerd mits voorzien van een bewijs van her komst. De kantoren te Gennep en te Winterswijk zijn opengesteld voor retour- zendingenj welke over die kantoren zijn ingevoerd. Voor hoeveelheden van 5 KG. of minder is de invoer langs elk grens- kantoor opengesteld. Bij Ministeriëele beschikking, dd. 28 Dec.' 1909, is verder bepaald, wat het genoemde bewijs van herkomst moet bevatten. In de tweede plaats zijn bij K.-B, voor schriften gegeven, welke nageleefd moe ten worden door lien, die èn boter én margarine bereiden in dezelfde bereid- plaatsen, waardoor deze aan een bijzon dere toezicht op hun kosten van Rijks wegen zijn onderworpen. Voorts is bij ministeriëele beschikking nog bepaald, dat de afstand tusschen een boter- en een margarinebereidplaats van eenzelfden bereider ten minste 1000 K.M. moet be dragen. Het toezicht op de naleving van de bepalingen der Boterwet wordt, behalve door de gewone politieambtenaren, in het bijzonder uitgeoefend door een in spectiedienst, bestaande uit een inspec- I teur, hoofd van den dienst, een adjunct- I inspecteur, 7 visiteurs le klasse en 16 visiteurs 2e klasse. Een 6-tal der laatst genoemde ambtenaren zijn ongeveer uit sluitend belast met de uitoefening van het bijzonder toezicht in de bedrijven, waar cn margarine én boter, voor den verkoop bestemd worden bereid. Inspec teur en adjunct-inspecteur wonen te Utrecht; de visiteurs zijn over dezeven ambtskringen verdeeld. In 1911 is voor den zuivelinspectie- dienst uitgegeven een bedrag van f48.089. Vliss. Crt. Tiendewet-proceduren. Meende men aanvankelijk, dat liet af wikkelen der tiendkwesties haar beslag zou krijgen i en de eigenaren van de tiend zich zouden neerleggen bij- de beslissingen der tiend-commissies, dit blijkt mi niet liet geval te zijn. Welke elementen er in medewerken is moeielijk te zeggen, maar steeds meerdere zaken worden bij de gerechtshoven aanhangig gemaakt. Zij, die zulks doen schijnen te meenen, dat de gedane schattingen niet geövenredigd zijn aan de waarde van hun recht en dénken er een grootere schade loosstelling van le zullen krijgen. Dat zij door zoo te bandelen meer kans op ver lies dan op winst hebben blijkt thans meer en meer uit de einduitspraken, welke reeds door de Hoven werden gegeven. Hoe gaat de kwestie in de practijk. 'De tiendcommissie doet hare schatting en is men niet overtuigd dat deze goed zijn, dan kan men in hooger beroep gaan. Deze doet als deskundige een zeer nauw keurige schatting. Gaat men nu hiermede niet accoord en brengt men de kwestie voor het Ilof dan kan men zijn bezwa ren tegen de schatting ontwikkelen en meestal worden door het Hof dan des kundigen benoemd om een derde schat ting te verrichten. Nu kan het gebeuren, dat een of ander onderdeel van de tiend hooger wordt geschat, maar het kan ook voorkomen, dat een ander een lager cij fer aangeeft. Tot nu toe heeft echter de practijk wel geleerd, dat de verschil lende schattingen niet zooveel uiteenloo- pën, dat zij de procedeerende partijen een voldoende vergoeding brengen voor de ge maakte proceskosten, want al werden die proceskosten dan ook wel vaak voor een gedeelte ten laste van den Staat gebracht, in de meeste gevallen blijft het door den partijen zeiven le dragen gedeelte daar in toch van grootere beteekenis dan het voordeel, dat ziji door het proces behalen. Voorwaar geen gunstig vooruitzicht voor proceslustige tiendbelanghebbenden. Voetbal. „Zeeland Vooruit II" uit Goes trok Zondagmiddag naar „E. M. M. II. te Vlis singen om daar te spelen voor de zuide lijke 3e klasse A. Uitslag 7- 0 in 't voordeel van „E. M. M. II". Voor de zuidelijke 2e klasse speelde nog te Middelburg „Zelandia F' uit Middelburg tegen „Velocitas II" Breda. Uitslag gelijk spel 0—0. Voor de zuidelijke 3e klasse A speelde te Middelburg .Zeelandia II" tegen v.v. „Vlissingen". Uitslag gelijk spel 1—1. IJzendiJke Zondag j.l. speelde de voet balclub „Oranje" van Sas van Gent tegen „Semper Crescendo" van alhier, Uitslag 1 1. Stand bij de rust 1- 0 in het voordeel van IJzendijke. Vliegen. Luitenant Versteeg is Zaterdagmorgen van Soesterberg naar Tiel en weer terug gevlogen. De vliegenier vertrok te 10.15 en was te 11 uur 20 minuten weer terug Hij vloog op een hoogte van 900 M. Zaterdagmiddag vloog hij boven Amster dam. Tot dit (loei was hij te 3 uur van Soesterberg vertrokken. Te 4.15 landde hij weder vlot in het kamp. Gedurende die tocht vloog de heer Versteeg op een hoogte van 1100 meter Men meldt ons uit Amsterdam: Ook Zondagmorgen manoeuvreerde een vliege nier boven Amsterdam. Reims. Ilet vliegtoestel van den beken den Franschen vlieger Védrines is giste ren terwijl hij vloog in brand geraakt. Védrines werd gewond, het toestel is vernield. Bovenstaande rubriek kon wegens plaatsgebrek in onze nummers 139 en 140 niet worden opgenomen. lied. Een prachtig, geval. Patiënt (die een ongeluk beeft gehad). „Is het een leelijke breuk, dokter?" Geneesheer (hartstochtelijk chirurgijn) „Lèelijk? 'tls een prachtig geval, mijn heer, prachtig, 't Been is op niet minder dan dertien plaatsen gebroken." ,(Ned.) Hamlet te gast. Parvenu: „Kom je morgenavond op mijn partij?" Kennis: „Onmogelijk. Ik ga naar Ham- lel." Parvenu„Welnu, breng Jiem gerust mee, hoor!" (Ned.) 16 December hoopt J. SMOLDERS, zijn veertig-jarig jubilee te herden- S |j ken als Koster der R. K. Parochie 's-Heerenlioek. pj Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsfeenen, Slijpsleenen, Trottoirbanden, Straatkeien, en*. Groot Magazjjn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Ja, indien gij waterzuchtige zwellingen |rond de oogen, in de enkels of polaa.i hebt; indien gij voortdurende aandrang tot urine- loozing, bezinksel in het water, branderigs pijn bij de loozing hebt; indien uw slaap verstoord is en gij iederen morgen (ver moeid opstaat: indien gij stekende pijn in den rug of de lendenen hebt of rheumati- sche pijnon in de ledematen; ischias, rheu- matiek, jicht, steen, uremic kunnen de ge volgen ervan zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordal zij do zwak ke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, liet filtreerem van het bloed, behoorlijk te verrichten, l'w leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt bet bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaar- loozen is gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dil. voor u doen en haar genezen, indien zij ziek zijn. Te Goes verkrijgb. bij de h.h. de Paauw en Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Hoos, Vlasmarkt K i57. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ii f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eiischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand bandels- merk. (26) zoo'n uitmuntend, middel, dat snel en zonder pijn alle Likdoorns, Eelt, Wratten en Hoorn vlies verwijdert, n.l. Prijs f 0.50 per flacon. Hoofddepót P. SCHAMLE ZOON, Stationsweg 14b, Rotterdam. Te Goes bij Gebr. MULDER. ITELEFOON No. 25. SPREEKUUR: 'Alle] [werkdagen van 1—3, Dinsdags 9—5 'uur

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6