No. 141 Zaterdag 29 November 1913. Negeade Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Dit sunrner Destaat uit 8 bladzijden. V Spijbelen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratisGangepoortsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor <500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I A gulden bij 4% gulden bij P" ■■II verlies I I verlies van M lil vaneen [11 een Jl \0 \0 duimwijsvinger. WÊÊt gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Spijbelen is een leelijk ding bij school kinderen, wat door meester niet streng genoeg kan worden gestraft. Spijbelen is ook een leelijk ding bij Kamerleden, die wegblijven uit de ver gadering, waar zij krachtens hun plicht als afgevaardigden behooren te zijn. Dat spijbelen kan soms oorzaak zijn van kleinere of grootere teleurstellingen bij de behandeling der publieke aange legenheden. Zoo b.v. Woensdag. De linkerzijde die wist, dat men van christelijke zijde een Hoogere Burgerschool te Bandoeng wil stichten, was er bijzonder op gesteld, daar een Rijks Hoogere Burgerschool te doen verrijzen, die anders even goed ergens anders b.v. te D.jokja had kunnen komen. Doch het gold hier de „fijnen" voor te zijn. En danje begrijpt Met geestdrift schaarde men zich om Ter Ijaan en diens motie voor de oprich ting eener 5-jarige H. B. S. werd aange nomen met 38 tegen 23 stemmen. Maar nu komt het punt in kwestie: indien de rechterzijde niet voor 50 procent had gesp ij beid, zou de motie Ter Laan niet zijn aan genomen. E «r O E L A KT De tunnel onder het kanaal. De „Daily Tel." verneemt1 uit wei-inge lichte bron, dat drie ministeries, dat van marine, dat van oorlog en dat van handel, zich reeds met de kwestie bezighouden, of het wenschelijk is een tunnel onder het kanaal te graven, van Dover naar Calais. Zou de uitslag van deze besprekingen gunstig zijn, dan zal de kwestie vervol gens door de commissie van de rijksverde diging onderzocht worden. Eerst daarna is een voorstel bij het parlement te ver wachten. DU1T8CHLAKD. Een nieuw Elzasoh Incident? Volgens een Straatsburgsch blad heeft een nieuw incident plaats gehad te Schlestadt. Een kapitein zou verklaard hebben, dat geen enkel Elzasser van zijn compagnie voortaan nog bevorderd zou worden. Een sergeant-majoor zou een aanklacht hebben ingediend. Een streng onderzoek zon ingesteld worden. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 26 November. Niet minder dan vijf Linkermannen pleitten voor de oprichting eener H. B. S. te Bandoeng bij den Minister, die verklaarde geen bezwaar te hebben in de aanneming eener motie, uitsprekend de wenschelijkheid van bedoelde school, waarmede de heer Ter Laan uitkwam De heer Bogaardt wees er op, dat liet verkeerd zou zijn, nu we in een periode van overgang verkeeren met het middelbaar onderwijs door het opkomen van het M. U. L. O. en den wensch naar H. B. S. voor inlanders, de Indische Regeering te binden aan een motie en de heer van Bijlandt betoogde, dat men veilig nog wat kon wachten, daar van particuliere zijde plannen voor de oprichting eener H.B.S te Bandoeng bestaan. De motie werd aangenomen, De 38 Linksclie heeren waren voor, de 23 Reehtsche tegen. Gewag moet nog worden gemaakt een kernachtig speechje van den Heer Bos, die zich voorstander verklaarde van goed voortgezet Lager Onderwijs, doch alleen dan wanneer het niet uniform gemaakt wordt voor alle scholen en niet beschouwd wordt als bekroning van het lager ondorwijs. In welk verband spreker aandrong op practische opleiding van leerlingen in de natuurwetenschappe lijke vakken, o.a. door uitzending van reeds in Indië werkzame leeraren naar onze Universiteitenwaardoor tevens leeraren zullen worden verkregen voor de toekomstige inlandsche H. B. S. Verder werd lang over de Minahassa- quaestie gediscussieerd en werd de heer (Jtto in deze zitting geïnstalleerd Ook vroeg nog dhr. Rutgers, of de Minister bij den tweeden termijn van de algemeene beschouwingen, toen hij sprak van subsidiëering van Christelijke scho len, als daaraan behoefte bestaat, be doelde op zijn verklaring, in eersten termijn gedaain, betreffende handhaving van het bestaande terug te komen, doordat hij van plan zou zijn alleen Christelijke scholen te subsidieeren, als er behoefte bestaat aan Christelijk on derwijs en niet meer, zooals tot dusver, als de bijzondere school voldoet aan de behoefte aan onderwijs zonder meer. Op welke vraag Z.Exc. verklaarde dat aan de subsidies, welke eenmaal gegeven zijn, niet zal worden getornd, doch ten aanzien van nieuwe subsidies sprak hij van moeten blijken van behoefte aan Christelijk onderwijs. Na de pauze hield de Kamer zich eeni- gen tijd bezig met het opmaken eener nominatie voor de vervulling der vaca ture-van Goor in den Iloogen Raad. Het liep vlot van stapel. Nummer één werd, bij eerste stemming, jhr. mr. R. Feith, raadsheer in het Ge rechtshof te 's Gravenhage met 50 van de 60 stemmennummer twee, eveneens bij eerste stemming mr. H. C. Dresselhuijs, secretaris-generaal bij het Departement van Justitie, met 57 van de 67 stemmen nummer drie, ook bij eerste stemming, mr. dr. L. E. Visser, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Rotter dam, met 55 van de 65 stemmen. Zitting van Donderdag. Het grootste deel dezer zitting is door den heer Marchant besteed aan het leveren eener felle kritiek op Dieloetoeng- concessies op Borneo. De Ned -Indische boschproducten partij, aan wie deze concessies zijn gegund, moest er veel veeren bijlaten zoowel als de heer Lulofs, adjunct-adviseur voor de buitenbezittin gen, terwijl indirect de heer De Waal- Malefijt, vorig minister van Koloniën als onbehoorlijk bevoordeelaar der maat schappij werd te kijk gezet. De heer Pleijte nam het voor zijn voorganger op en toonde zich flinker dan den vorigen dag, toen hij tegenover den heer De Meester die vreeselijk boos deed over de opheffing der gouvernements kweekschool te Ambon en dat den heer De Waal Malefijt euvel duidde, zich stil hield. Over het gemis aan goede Nederland- sche ingenieurs in Indië en over de positie dezer „vernuftelingen", zooals de Vlamingen zeggen, spraken de hoeren Albarda (soc.) en De Muralt (lib.) daar mede hun maidenspeech houdende. Volgende week zal Maandag en Woens dag ook 's avonds worden vergaderd. Paus en Koningin. Volgens een telegram van het nieuws agentschap Fournier uit Rome d.d. 26 dezer zou Z. H. de Paus een brief ge schreven hebben aan H. M. Koningin Wilhelraina om haar te bedanken voor haar brief ten gunste van de Christelijke Zending. Bedoelde brief is de boodschap, welke de Koningin zond aan het voortzettings- comité van de Edinburgsclie Zendings. conferentie, toen deze onlangs op Oud. Wassenaar bij 's Gravenhage bijeenkwam. Van die boodschap is de volgende passage voor alle christelijk gezinde menschen hoogst merkwaardig en ver blijdend om wille van den geloovigen geest, die er in doorstraalt. „Ook in Nederland streven wij naar eenheid en samenwerking op het gebied der zending, en trachten wij andere volkeren in hun ons vreemde toestanden liefdevol te verstaan, als getrouwe disci pelen van Hem, Die kwam om te dienen. Het is mijn ernstige wensch, dat de eenheid van alle volgelingen van Christus, leden van Zijn onzichtbare gemeenschap, steeds dieper gevoeld worde, en dat onze Heiland onze harten bestiere tot steeds inniger gemeenschappelijk gebed." De Paleis-Raadhuiequaestie te Amsterdam. Naar het Hdbl. verneemt, is hetprae- advies van B. en W. inzake de Paleis- Raadliuisquaestie gereed. liet zal bin nenkort worden openbaar gemaakt, doch daaraan dient een behandeling in gehei me zitting vooraf te gaan. De bedoeling van dit comité-generaal schijnt te zijn het gevoelen van den raad te vernemen omtrent maatregelen, die tot oplossing van de PaleisRaadhuis-quaestie kunnen leiden in een richting, die de voorstan ders van de inrichting van het Paleis tot Raadhuis kan bevredigen. Derde vredesconferentie. In de jongste vergaderingen der Neder- landsche commissie tot samenstelling van een werkprogram voor de 3e vredes conferentie moet gebleken zijn, dat deze conferentie op zijn vroegst eerst in bet jaar 1916 zou kunnen bijeenkomen. Verkorting der December-debatten in de Tweede Kamer. Er is, naar de Nieuwe Ct. meldt, in overleg met de verschillende fracties, een regeling vastgesteld ten doel hebbende om de December-debatten te bekorten. Bij de algemeene beschouwingen over de hoofdstukken zal niemand langer dan drie kwartier het woord mogen voeren; behalve wat de hoofdstukken VI en XIII betreft, waarbij den spreker een uur toekomt. De algemeene beschouwingen over hoofdstuk I zijn zóó algemeen, dat men te haren aanzien geen limiet heeft aangedurfd. Bij de artikelen mag nie mand langer spreken dan een half uur en voor repliek is daar tien minuten de uiterste grens. De S. D A. P. en de Indische Partij. Naar wij vernemen heeft de Sociaal- Democratische Kamerfractie een dezer dagen, en ditmaal in tegenwoordigheid van den heer Van Kol, opnieuw een vergadering gehouden in verband met de in de Kamer gevoerde debatten over de Indische Partij. De leider der fractie, Mr. Troelstra, heeft reeds naar aanleiding van de In dische Begrootingsdebatten een onder houd gehad met den Minister van Ko loniën. (Standaard.) Het Bioscoopgevaar. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft ee-n schrijven gericht aan de Gedepu teerde Staten der verschillende provin ciën. Daarin wordt volgens het „Hblcl." gezegd Naar aanleiding .van het. onderzoek, dat de commissarissen der Koningin, ingevolge de circulaire van mijn ambtsvoorganger dd. 8 .Mei, werd ingesteld betreffende uit wassen op het gebied van bioscoopvoor stellingen, heb ik de eer er de aandacht van uw College op te vestigen, dat de Gemeentewet niet alleen door de be voegdheid, den burgemeester bij art. 188 toegekend, een wapen biedt ter beatrijt- van bedoeld kwaad, maar tevens door mid del van art. 135 gelegenheid schenkt om de noodige Te-geling te treffen. Bij plaatselijke verordening kan de toe gang voor jeugdige personen tot bioscoop voorstellingen worden verboden of aan voorwaarden gebonden en Jcan men voorts niet alleen meer of minder onzedelijke voorstellingen weren, maar ook paal en perk stellen aan het geven van bedenke lijke sensationeele voorstellingen, die tot misdrijf prikkelen, de toeschouwers ver trouwd maken met immoreele toestanden of op andere wijze verderfelijken invloed uitoefenen. Als voorbeeld wordt hierna de inhoud medegedeeld van bepalingen, vastgesteld door den gemeenteraad van Rotterdam en door dien van Sittard. Goes. De heer Somer, sigarenhandelaar in de Wijngaardstraat geeft met de Sint Nicolaasdagen zijn klanten een tweetal gipsen harigtegels, versierd met artistieke figuren cadeau, doorhem zelf vervaardigd De tegels zijn keurig afgewerkt en doen den smaak van den heer Somer alle eer aan. De heer W. Koevoets, aanlegger van gas en waterleiding en technisch instructeur voor lichtvoorziening en het aanbrengen van baden enz. in welke kwaliteit hij reeds zoowel bij particulie ren als bij scholen en andere openbare instellingen tot aller tevredenheid werk zaam was, heeft in de M. Smallegange- buurt een magazijn geopend van lampen, badkuipen, gaskachels, gasfornuizen en al wat er bij deze artikelen te pas komt. Bijzonder mag vermeld worden de Graet- ziubrander en Graetzingloeikous (voor hangend licht) welke laatste bij aanra king niet breekt maar plooibaar is. Deze Graetzin-licht artikelen, door den heer Koevoets ingevoerd, vinden enormen af trek en voldoen uitstekend, ook om hun zuinig branden. Het magazijn biedt een ruime keuze van de gewone tot de fijnste genres en mag als zoodanig een aan winst heeten voor onze stad. Met ingang van 1 Dec. a.s. is be noemd tot liulpschrijver aan het kan tongerecht alhier de heer J. J. Stokmans. Simultaan-wedstrijd Goesche Schaakvereeniging. Woendaga- vond werd op de bovenzaal van het hotel Centraal alhier een simultaanwed- strijd plaats, uitgeschreven voor leden en genoodigden. De voorzitter, de heer Tj. N. Adema, opende de bijeenkomst met een opwek king om de G.S.V. te steunen door haar wekelijksche bijeenkomsten zoo trouw mogelijk bij te wonen en heette in het bizonder den simultaan-speler, den heer W. de Graaft', van Middelburg, welkom. Deze speelde acht partijen, waarvan hij er zeven won en één remise maakte, die tegen den heer J. Bonnet De heer de Graaft heeft zich bereid verklaard op een later te bepalen datum nogmaals voor de G S. V. op te treden. (M.Ct.) Middelburg. In de Woensdagmiddag ge houden raadsvergadering werd behalive het in ons vorig nummer vermelde nog be handeld het voorstel inzake de garantie bij het aanleggen van nieuwe kabels; voor het electrisoh bedrijf. B. en W, stelden voor 10 pCt. garantie te eischen. De commissie voor de fabricage stelde voor dit percen tage hoogor te stellen vari-eerende van' 13 tot 18 pCt. welk standpunt nader dooi den heer Boudewjjnse werd verdedigd. Van andere zijde, namelijk door de hoeren Boasson en Bongaert werd bet idee ter sprake gebracht om het te stelten per centage geheel aan B. en W. over te laten. Met 7 tegen 6 stemmen weid ten slotte het voorstel van B. en. W, aange nomen en met algemeene stemmen om de beslissing over het al of niet aanleggen van nieuwe kabels aan B. en W. over te laten. Nog werd besloten adhaesie te betui gen aan het adres door het gemeentebe stuur van Maastricht aan de regeering ge zonden, waarin verzocht wordt althans zeker voor de lager gepensionneerde ge Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Nov. Meest matige westelijke tot noordweste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering van temperatuur. meenteambtenaren de uitbetaling der pien- sioenon per maand te doen plaats hebben. De voorzitter stelde nog voor als ter mijn. waarbinnen de raadsleden bezwaar tegen de in do handelingen op te nemen punten kunnen inbrengen te bepalen op 5 dagen na ontvangst daarvan. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Zijlstra om te voorkomen dat de wagens der beer- puttenreiniging juist op het drukste uur, b.v. 4 uur of half vijf de Langedelftl ont sieren. Toegezegd werd dat aan dien wensch, spoedeischende gevallen uitgeslo ten, zal worden voldaan. Vli8singen. In verband met liet in wer king treden der Pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren en der weduwenwet voor die ambtenaren, stellen B. en W. aan den gemeenteraad voor gebruik te maken, van de in artikel 66 der eerstge noemde wet verleende bevoegdheid en aan den minister te verklaren, dat de gemeente bereid is om van de pensioenen, die in gevolge deze wet door de op 1 Mei 1913 in dienst zijnde ambtenaren later zullen worden genoten en de gedeelten voor den tijd in haren dienst doorgebracht, jaarlijks vóór 1 Juli aan het pensioenfonds uit te keeren. Verder stellen B. en YV. voor van de op 1 October 1913 in dienst zijnde ambtenaren geen bijdrage voor eigen pen sioen te vorderen en van hen, die na dien datum in dienst treden 3 pet. van den pensioensgrondslag, indien deze meer dan f600 bedraagt. Voor weduwen- en weezenpensioen stellen B. en W. voor te vorderen van alle ambtenaren, zoowel de oude als de nieuwe, 5 pet. van den pensioensgrondslag voor de mannelijke en 1 pet. voor de vrouwelijke ambtenaren. Van ambtenaren, die vóór 1 October 1913 den dienst der gemeente hebben verlaten en die dienstjaren wenschen in te koopen, willen B. en YYr. het maximum in de wet bepaald verhalen, doch indien zij na dien datum in een andere betrekking zijn overgegaan, waarvoor het Rijk pen sioen uitkeert, niets te verhalen. Ten slotte willen B. en YV. bepalen, dat bij inkoop van tijdelijke diensten na-1 October 1913 bewezen, voor hen, die in vasten dienst bij de gemeente worden aangesteld, 2 pet. van het totaal der genoten beioo- ningen zal worden verhaald tot een maxi mum van 20 pet. van de in tijdelijken dienst gemiddeld per jaar genoten be looning. De T oy n b e e-v ere en igin g. In het lokaal van de Christ. Jongelings- vereeniging in de Noordstraat werd Don derdag een tentoonstelling gehouden van voorwerpen, vervaardigd door leerlingen van de Toynbee-vereeniging. De tentoonstelling werd geopend met een toespraak van ds. H. C. Hogezeil, die zeide dat dit de derde tentoonstelling is welke gehouden wordt en met genoegen kon liij constateeren, dat vooruitgang valt waar te nemen. Hij wees wederom op het nuttige doel van de Toynbee-vereeniging en haalde daarvoor nog eens aan een artikel uit de rubriek „Y7an Dag tot Dag" in het „Hbl." waarin Charles Boissevain zoo duidelijk heeft uiteengezet dat het van groote waarde is de kinderen tucht te leeren. Door de Toynbee-lessen blijven de kinderen van de -straat en bovendien kan het daar geleerde hun goed te pas komen. Ds Hogerzeil bracht vervolgens een woord van dank aan de dames die zich geheel belangloos aan haar taak wijden en hij hoopte dat, onder Gods zegen, de Toynbee-vereeniging nog veel zegen voor onze stad mag brengen. Ook aan het bestuur bracht ds. Hoger-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1