u litsche ihappij Van Houten's ■of® iligatie- 00.—, it a.s.f Donderdag 27jNïovember 1913. Negende Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. lelburg. ine en Fijne Wijnen. ICognacsoorten. URANT. 9 0 it 0 Verschijnt elften MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 11111 van een KJ 11 een 1 ml Cfr.. I ;ers. groot lager belegen Illijke prijzen. elangrijke prijs- Iggave van onge- ;ert. 20 cU. 20 etc. J 20 cU. 20 eta. 1 15 eta. eta. 10 eta. 10 eta. i 10 eta. I 10 eta. 5 eta. 5 eta. pakje 5 ets. «O ting, geknipt uit de jge verrassing. Met >rlek, GRONINGEN (g- 0.000.—, »n. eetwortelsuiker- en en „Binsfelcl en-op-Zoom. nk te Botterdam, bolland" te Hout- keT-Maatschap pij iten-Generaal, te iderneming'en, te iur, )emde Obligation ioze Yennootschap i Bergen-op-Zoom, in dier voege, dat gelijk nominaal he Suikerindustrie- per Obligatie, rummer opgave op ;n voor omwisse- 'rustovereenkomst, ondergeteekenden. TTERDAM. 3RAVENHAGE. STERDAM. RDRECHT. RGEN-O P-ZOOM. OSENDAAU. No. 140. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGangepoortstraat C 209, GOES Reclamebericbten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I A gulden bij verlies van beide I B" gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de (I Bill banden, voeten of oogen. m Lfe I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 5 fl fl fl fl E Voorts bij ongeneeselijke fl Z I fl I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algerneene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij A A gulden bij P> |fl fl fl fl I verlies B_ fl fl verlies van - m ^0 ^0 duimm0 %0 wijsvinger, flfan \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEIiOlE. De Missionarissen in den Congo. De „Patriote" brengt een be langrijk document over den veel-bespro- ken toestand van de missionarissen in den Congo en de kwellingen en plagerij en, waaraan dezen bloot slaan van den kant van verschillende regeerings.ambte- naren, waaronder tal van loge-broeders en sectarissen. Om de beteekenis van het document te begrijpen, moeten wij eerst iets van de voorgeschiedenis ervan mededeelen. In Juli hadden de oversten van de missies in den Congo een schrijven gericht aan den H. Stoel, waarin 'zij uiteenzetten, welke onhoudbare toestanden in den Congo voor de missionarissen heerschten tengevolge van het sectarische optreden van bedoelde ambtenaren. Minister Rekin van koloniën had voor enkele weken op dat rapport geant woord door een lange uiteenzetting, waarin hij het bestuur der kolonie recht vaardigde. Wij maakten indertijd van dat ministerieele stuk gewag en herinne ren er alleen aan, dat de minister met warme woorden in gewaagde van de groote belangstelling, die de regeering had voor het werk der missionarissen. Verder was er in gewezen op de besliste houding, die de regeering had aangeno men tegenover de ambtenaren, die zich aan tegenwerking der missionarissen hadden schuldig gemaakt en toezegging gedaan, dat op dezelfde wijze zon worden voortgegaan Ten slotte had de minister de hoop echter uitgesproken, dat de H. Stool den missionarissen zou verzoeken zich niet weer direct tot de publieke opinie te richten, maar den gerechtelijken weg te volgen. De „Patriote" geeft nu den inhoud van een stuk, dat door het Pauselijk staatssecretariaat zou zijn opgesteld in antwoord op het schrijven van de mis sionarissen en waarvan de publicatie binnenkort te wachten zijn zou. Naar hetgeen de „Patriote" er van mededeelt, zou in het bedoelde stuk er uitdrukkelijk op gewezen worden, dat dat er geen twijfel kan bestaan omtrent het heerschen van een „Maconnieke samenzwering" in den Congo. Vier bis schoppen hebben het plechtig verzekerd en aan de door hen gegeven verklaring mag niet worden getwijfeld-, terwijl verder ook andere bewijzen voor die samenzwering worden aangehaald. De H. Stoel, ten volle bewust van het gevaar, dat zulk een „samenzwering" oplevert niet alleen van de Katholieke missies, maar ook van het bestuur der kolonie zelf, kan daarom sleehts de missionarissen gelukwenschen, dat zij De storm? hoor eens jongen, lieg nietmaar zeg mij liever zonder uitvlucht in welke herberg hebt ge den nacht doorgebracht In geene herberg hoegenaamd, mijn- aeer, maar in eene kerk Dat zal me eene kerk geweest zijn, zeide de pachter spottendegij zult daar zeker wel met vurige godsvrucht gebeden en gewaakt hebben En toch was het eene kerk, mijn heer, en ik verzeker u, dat ik gebeden en gewaakt heb, voor u gebeden, voor u gewaakt heb. Josef sprak deze woorden zoo hoog ernstig, met zoo plechtige uitdrukking In, zijn toon en in zijne gelaatstrekken !nt- dat de heer Gaming er van getrof fen was. Spreek de waarheid, zeide hij nu, wat is de oorzaak dat ge gisteren niet teruggekomen zijt Ik zal u de waarheid zeggen, en zicli tegen zulk een samenzwering verzet hebben en dat zij, om herstel van die wantoestanden te verkrijgen, een cam pagne op touw gezet hebben, waarvan het eerste gevolg geweest is, dat de publieke opinie in verzst is gekomen. Van den anderen kant vertrouwt de H. Stoel echter ten volle op de gedane toezegging van de Belgische regeering om tegen dergelijke misbruiken op te tredenaltijd heeft de H. Stoel immers de volkomen loyauteit van die regeering kunnen waardeeren. En daar er een overeenkomst bestaat, waardoor de rechtspleging van conflicten tusschen missionarissen en staatsambtenaren ge regeld wordt, beveelt de H. Stoel den missie-oversten aan, zich aan zich aan die overeenkomst te houden. Echter wordt hun tevens krachtig aanbevolen, met alle zorg te waken, dat er geen enkel misbruik insluipt. Desnoods zal de H. Stoel van dezelfde overeenkomst gebruik maken om van het Congoleesch bestuur de strrkte naleving van haar verplichtingen te eischen. Nu Rome, aldus voegt de „Patriote" ten slotte aan het gewichtige stuk toe, officieel de kwestie van beide kanten behandeld heeft, zal het gemakkelijk zijn de hangende geschilleu op te lossen en aan de missionarissen inwilliging van hun rechtmatige eischen te verleenen. ITALIË. Mexicanen bij den Paus. Dezer dagen ontving de Paus een 150-tal pel grims uit Mexico, onder leiding van aen aartsbisschop Ybarra, in audiëntie. De H. Vader sprak de pelgrims toe die liem een vaandel overhandigden met de beel tenis van de H. Maagd van Guadaloupe, de bekende Mexicaansche bedevaart plaats. De aartsbisschop verzocht den Paus zijn gebed met dat der pelgrims te ver eenigen, opdat rust en vrede in Mexico zouden terugkeeren. De Paus liet het vaandel naast zich plaatsen, en bad als dan drie Wees Gegroeten met de pelgrims die zeer onder den indruk liet Vaticaan verlieten. (Msbode) EXfiELAlt». De Suffragettes kondigden aan dat zij met de heropening van het parlement, hun actie met nog meer kracht dan voor heen zullen hervatten. Zij hebben een volksleger ingericht, dat reeds 700 kop pen sterk is en waarvan zij zich voorne men de diensten met wetenschappelijk beleid te benuttigen. Zoo denken zij dit leger te gebruiken bij den voorgenomen huurdersstaking, om te beletten dat de inboedels der stakers in openbare vei ling worden gebracht. Voorts willen zij gij zult God danken dat ik gisteren niet hier ben gekomen, antwoordde Josef, en hij verhaalde nu zijne ontmoeting. Inderdaad, daar hoorde de pachter met verwondering van op; meermalen veranderde, onder het eenvoudig, duide lijk verhaal van Josef, zijn aangezicht van kleur en uitdrukking, en gramschap en schrik vlogen als bliksemschichten door zijne gelaatstrekken. Op het einde vatte hij de hand van Josef aan, en zeideGij begrijpt, dat dit geval voor het gerecht komtdaar zult gij een eed moeten doen. Kunt gij de waarheid van wat ge mij daar gezegd hebt, door een eed bevestigen? Ja, dat kan ik met het beste ge weten, mijnheer, binnen weinige dagen zult gij dan de waarheid met de hand kunnen grijpen. Maar, mijnheer, zeg mij wat heb ik nu te doen Niets, Josef, volstrekt niets dan te zwijgen. Spreek er aan niemand van, maar aan dien schurk, die zich voor een graaf uitgeeft, vooral niet. Als gij hem ontmoet, dan houdt gij u maar, als of gij niets ter wereld wist. Het geringste onvoorzichtige woordje kan de schelmen opmerkzaam maken. bij de opening van het parlement, hun legertje naar net Lagerhuis doen aanruk ken om daar de parlementsleden te blok- keeren. OOSTEAKIJH-llOiVe.ABIJE. Koning Alfons in Weenen. Koning Alfons van Spanje is Zaterdag avond in Weenen aangekomen. Op het station werd hij ontvangen door de leden der keizerlijke familie en het Spaansche gezantschap. Onder geestdriftige betoo gingen der Weensche bevolking reed koning Alfons naar het paleis van den aartshertog Ferdinand, waar hij zijn in trek nam. Zondagmorgen bracht de koning een bezoek aan den keizer te Schönburg. Hij was in de uniform van Oostenrijksch ge neraal der infanterie en keizer Frans Josef droeg de uniform van Spaanscli maarschalk. Het onderhoud duurde een half uur. Na op hartelijke wijze afscheid genomen te hebben, begaf koning Alfons zich naar den Hofburg, waar hij de H. Mis bijwoonde. Des middags had een déjeuner plaats bij den aartshertog Eugenius, waarna de koning te half drie in gezelschap van aartshertog Frederik en verschillende prinsen naar Crosseelowitz (Moravië) ver- vertrok om er enkele dagen te gaan ja gen. (Msbode). Eerste Kamer. In de zitting van Dinsdag j.l. is de nagedachtenis van het ontslapen lid Dr. Vermeulen door den voorzitter gehuldigd. Tweede Kamer. In de vergadering van Maandag is de motie Mendels, het vonnis der onder officieren Iding en Deijsenroth gispende en de gedragingen dier militairen lakende na verschillende verzachtingen ten slotte ingetrokken door 't Kamerlid Schaper die de motie namens dhr Mendels verdedigde. De heer Lobman liad gedeeltelijk met de motie instemming betuigd en verklaard dat het Hoog Militair Gerechtshof als normaal heeft aangenomen een gemoed gesteldheid van beklaagden, welke wij onvoorwaardelijk slecht moeten noemen, terwijl liet had moeten doen uitkomen, dat daden als die van de beide onder officieren streng behooren te worden geweerd. Het kwam hem daarom voor, dat liet goed zou zijn, indien de Kamer uitsprak, dat wij een ander rechtsgevoel hebben. Minister Pleyte dacht evenwel over 't wenschelijke van dit motiedeel anders. Hij toonde de overbodigheid ervan aan. Mag ik aan moeder en Lena toch niet een wenk geven, hoe dat sterven der kippen in eikander zit, mijnheer? Neen, gij moogt er zelfs aan .uwe moeder, of aan Lena geen enkel woord van spreken. Ik zal Lena wel een pleis ter op de wonde leggen. Houd u maar drie dagen stil, dan kunt gij alles ver halen, en wees verzekerd, dat ik u naar verdiensten zal beloonen. Josef moest den pachter de hand er op geven, dat hij het strengste stilzwijgen zou bewaren, en waarlijk het geringste onvoorzichtige woord of teeken kon de schurken waarschuwen en dan konden zij zich aan het gerecht onttrekkendit zag hij zeer wel in. De pachter, die bij al zijne hardvochtigheid van gemoed', een voorzichtig en vastberaden man was, nan nu onverwijld zijne maatregelen. Na dit gesprek met den heer Gaming, spoedde Josef zich naar zijne moeder en Magdalena. Reeds zijn aanblik, zijnvroo- lijk, frisch uitzicht, zijn heider oog, dat in den glans der gezondheid en des goe den vertrouwens, zoo opgeruimd straalde beurde de bedrukten op. Nu, gij maar weer gezond hier zijt riep zijne moeder getroost uitnaar RpNA Cacao Z.Exc. wees er op, dat reeds voor het vonnis van een krijgsraad, de Gouver neur-Generaal ernstig tegen wreedheden waarschuwde en aan alle militaire com mandanten een circulaire werd gezonden dienaangaande, en ook de veld-voor schriften wreedheden verbieden. Z.Exc. wees en verder op, dat na het vonnis de Regeering niet tot degradatie of vervallenverklaring van den militairen dienst kan overgaan daar dit bijkomen de straffen zijn, die alleen door den rechter kunnen worden opgelegd terwijl wegzending met een briefje van ontslag ook niet mogelijk is, wijl daartoe voor afgaande langdurige gevangemisstraf noodig is en hier alleen geldboeten zijn opgelegd en een onderzoek naar de door kapitein van Krieken gespeelde rol ook niet kon gevraagd worden, daar dit alleen kan worden ingesteld door den Krijgsraad en wel op last van den Corps- commandant, op wien de uitspraak der Kamer geen invloed heeft. De Proclamatie van H. M. de Koningin. Men bericht aan „De Maasbode" Blijkens de „Nieuwe Rotterdamsche het lichaam is het ons goed gegaan maar naar den geest zooveel te slechter er is ons veel droefheid overkomen. Nu verhaalden zij hem alleshet ver driet der arme, weenende Magdalena trof hem diep in het hart, en zijne be lofte van stilzwijgendheid kostte hem eene pijnlijke zelfoverwinning. Hij zeide haar't Was van den nacht een on- weder en een storm, als of de aarde van hare as gerukt en, zooals ten tijde van Noacli, eene zee werd. En zie nu eens, Leentjenu heeft de hemel weder zijn helder, blauw gewaad aangetrokken, de zon lacht ons weder zacht en warm toe, en veel frisscher en schooner dan vroe ger heeft de aarde zich met bloemen opgesierd. De storm heeft den hemel zuiver en de regen de aarde vruchtbaar Ïemaakt. Zoo zal het ook met u gaan, eentje, nu hebt gij stormachtige dagen, en uit uwe oogen regent het kruis en het leed. De storm zal wegtrekken, en de dagen van blijdschap zullen aanbreken, en wat ge met tranen gezaaid hebt dat zult ge dan met vreugde inoogsten. Dat zal gebeuren, geloof mij, en het zal vroe ger gebeuren, dan ge denkt Hij moest zich geweld aandoen om Courant" van Zaterdagavond, meent dr. Colenbrander een fout op het spoor te zijn in de proclamatie, welke H. M. de Koningin den 21sten dezer uitvaardigde. Van der Duyn van Maasdam en van Hogendorp, wier proclamatie dien dag haar eeuwfeect vierde, zouden zich niet op den wensch van al „onze Bondge- uooten", maar van al „onze Landgenoo- ten" hebben beroepen, De heer Colenbrander heeft blijkbaar verzuimd den officieelen tekst in „Staats blad" 1813, no. 1 na te slaan, want daarin is de lezing gegeven welke de jongste proclamatie volgde. Goes. Gisterenavond is een 13-jarig meisje, dochter van den landbouwer H., wonende op1 den 'sGravenpoldersohenweg, in de Voorstad alhier aangereden door een rijtuig, waardoor zijl tegen den grond viel en in bewustelozen toestand door den landbouwer v. W. uit Oudelande naai de ouderlijke woning werd vervoerd. Zij liep behalve scheuren aan de kleeren ook eenige schrammen op aan het hoofd. Ver niet meer te zeggen. Magdalena had hem diep getroffen aangehoord, en ieder woord, wat hij daar zoo hartelijk, gespro ken had, had haar verkwikt. Doch Josef vatte haar bij de hand en zeide, om haar te troosten: Waar is dan nu uw vertrouwen op uwen heiligen bescherm engel en met zijne heldere stem zong hij het versje uit haar lijfdeuntje Ik biijf dan altijd welgemoed Wat zou mijn hart vervaren? Wel mij, zoo lang mij de engel hoedt Voor ziels- en lijfsgevaren! Nu begon Magdalena pnder al hare tranen door weuerom zacht en hopend te glimlaclieuzij droogde haar vochtig oog af, terwijl zij met een zielvollen blik haien vertrooster bedankte. En Marianne spiak haar toe: Josef heeft waarlijk gelijk; vertrouw slechts vast op God, en uw heilige beschermengel zal voor u zorgen, en uw goede dagen zullen terug komen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1