IUU DU Zu VOOR SCHOOLTIJD VAN HOUTEN'S No. 138. Zaterdag 22 November 1913. Negende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. PROCLAMATIE. eiken ochtend een kop Dit duim Destaat Dit 8 M\\ki PLAATSELIJKE KEUZE. BUITENLAND. BI NNENLAND. Aan Mijn Volk. WILHELMINA. Landbouw en Veeteelt. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Gangepoorfsfraaf C 209, GOES" ReclamebericHten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. èi ciontant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij gulden bij Pi |l I 11 I verlies I I verlies van M gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloed van Advertentiën moet het Kameroverzicht tot een volgend nummer worden uitgesteld. Red. (Local option Dinsdag a.s. zal te Vlissingen in bet Concertgebouw eene groote openbare vergadering worden gehouden, waarin ten bate van liet Volkspetitionne ment voor Plaatselijke Keuze als sprekers zullen optreden de Franciskaner- pater Borromaeus De Greeve te Vorden, ds. T M. Muller te Krabbendijke en dhr. P. K. Peerlkamp te Middelburg. Het volkspetitionnement, waarvan hier sprake is, wordt op touw gezet door de groote drankbestrijdersorganisaties in ons Vaderland, van Katholieke zijde door „Sobriëtas". De vraag iswat verstaat men onder dat volkspetitionnement. Wel dit. Dat, evenals in andere landen, ook in ons land van regeeringswege gelegenheid worde verschaft aan de meerderjarige ingezetenen van een ge meente, een district, hoe zij over het herbergwezen denkenof alles bij het oude moet blijven, of dat de herbergen in de gemeente moeten worden ver minderd, of zelfs opgeheven. Let wel op, er wordt gezegd, hoe de ingezetenen er over denken. Het beslissen bljjft aan de regeering overgelaten. De drankweer ziet in de plaatselijke keuze een machtig middel tot inperking van het alcoholisme, daar de „local option" het volk tot nadenken brengt over de ellenden en gevaren, die een aanzienlijk aantal vergunningen en bier verloven in een gemeente na zich sleepen. Nu is de plaatselijke keuze niet zbo'n enorme nieuwigheid als sommigen wel denken. Een stap in die richting toch deed de Nederlandsche drankwetgever, toen hij bepaalde, dat de gemeenteraden alle 5 jaar een voorstel tot verlaging van het maximum-aantal herbergen bin nen de grenzen der gemeente kunnen indienen. Maar is plaatselijke keuze niet een vrucht van puriteinsche matigheidsbe grippen en dus voor ons, Katholieken niet aannemelijk? Hierop antwoordt de bekende en ge leerde Jezuïeten pater J. van Kasteren in een onzer Katholieke dagbladen als volgt „I)e voorstanders van plaatselijke keuze vragen een wet van het bevoegde en erkende Staatsgezag indien al niet enkel eene wijziging der bestaande Drankwet die voor den openbaren verkoop van sterken drank de voorwaarde stelt, dat een bepaald percent der be langstellende ingezetenen den wensch heeft geuit, dergelijke inrichtingen te bezitten. De volksstemming geeft of ont neemt niemand een recht, maar toont aan de Regeering of de gestelde voor waarde vervuld is. Met welk katholiek beginsel zou dit in strijd zijn Toch niet met de leer, die de onthouding uit liefde aanbeveelt. Deze zou er slechts te gemakkelijker door worden. Of met het beginsel, dat drank gebruik op zichzelf geen zonde is? De meeste wetten verbieden in het algemeen zekere handelingen, die op zichzelf ge oorloofd zijn. En hier is nog geen spraak van verbod van alcoholgebruik, en dus ook zeker niet van „gedwongen ont houding Alleen zouden de openbare naaste gelegenheden tot drankmisbruik langzamerhand kunnen verdwijnen. Ook weder in het algemeen belang'. En welk artikel in de statuten onzer Roomsche drankweer verbiedt ons, ook door de wetgeving de matigheid, en vooral de openbare matigheid, te helpen bevor deren?" In verband met bovenstaande is het niet onnuttig op te merken, dat de drankbestrijding eeri der heilzaamste uitingen is van goed begrepen sociale actie. En wat de Katholieke drankbestrijding aangaat, kan niet alleen gewezen wórden op meer dan één illuster voorbeeld van hoogstaande mannen en vrouwen in onze samenleving, maar ook - en (lat zegt voor ons, Katholieken, alles op de sym pathie van Paus Pius, die een apart gebed heeft opgesteld, waarbij men de onthouding van geestrijke dranken als een acte van versterving Gode opdraagt en dat gebed met aflaten heeft verrijkt. Nu moge men zich niet tot de vrij willige onthouding in deze geroepen ge voelen, soitl Maar het past ons, met respect tegen hen op te zien, die door hun eigen onbaatzuchtig voorgaan zoo machtig veel er toe bij brengen, den geesel van het alcoholisme te breken. BEIittlË. De kloosterscholen. Te Famil- leureux (Henegouwen), de eerste Belgische gemeente, welke „de eer" had een so cialistisch bestuur te hebben, aldus ver telt het Brnsselsche „N. v. d. D." kwam dezer dagen in den gemeenteraad de schoolwet op het tapijt. Een liberaal raadslid verklaarde„Indien er in onze gemeente een kloosterschool ware, ik zou niet aarzelen er mijne kinderen naar toe te sturen". Het was zeker de onder vinding die den man zoo deed spreken, voegt het blad er aan toe. ZlIID-AfKlkA Gisting in Natal. Uit Lady- smith wordt gemeld dat aldaar kort geleden ongeregelheden hebben plaats gehad, nadat de rechter een duizendtal Indiërs had toegesproken. De opstande lingen werden uiteengedreven door onge wapende politie. De toestand wordt echter als zoo ern stig beschouwd, dat men het geraden acht de politie te wapenen burgerwacht op de been te brengen. De staking der Indiërs in Natal heeft zich ook uitgebreid tot de spoorwegen waar 3800 Indische arbeiders werken. Men vermoedt, dat zij weldra algemeen zal zijn. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Johannesburg hoorde bij ge ruchte, dat de regeeriug voornemens is den staat van beleg in Natal uit te roepen. De „Daily Mail" geeft om het gewicht den beweging aan te tonen, een staaltje over de bevolking van Natal, die be slaat uit 100.000 blanken, 140.000 Aziaten bijna allen uit Britsch-Indië, en 985.020 inboorlingen. Abraham Fischer, de minis ter van Bmnenlandsche Zaken in het Zuid-Afiikaansche kabinet is naar de „Times" uit kaapstad verneemt, over leden. Fischer, die in 1850 in de Kaap gebo ren werd, heeft het grootste deel van zijn leven in Oranje-Vrijstaat gewoond, in 1878 werd hij daar lid van den Volks raad, in 188C5 lid van den Uitvoerenden Raad. Tijdens den oorlog der republieken tegen Engeland beeft Fischer aan het hoofd gestaan der afvaardiging naar naar Europa en Amerika, om zedelijkeu en geldelijken steun te vragen voor de republieken. (Tijd). H.M. de Koningin-Moeder is voor het gewone winterverblijf Donderdag in de residentie teruggekeerd. Het is mij eene behoefte mij op (lezen gedenkwaardigen dag to wenden tot het Nederlandsche Volk. Heden voor 100 jaren was het oogenblik geboren, waarop de Vereenigde Nederlan den hun nationaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woor den waarmede Van der Duyn van Maasdam en G ijs bert Karei van Hogendorp den 21en November 1813 het bewind hebben aanvaard „Wij voldeden aan den wensch van alle onze Bondgenooten, wanneer wij, in af wachting van de komst van Zijde Hoog heid den Heere Prinse van Oranje, en in zijnen naam, dezen dag ons stelden aan het. hoofd der regering; wij namen die taak op ons, met. vertrouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo zigtbaar bestuurt; maar wij deden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die zonder herinnering aan. het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige ge zindheid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat vader land, dat op de elementen, op Philips en A1 b a veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd". Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saam- gegroeid tot onverbreekbare nationale een heid. Moederland en Koloniën zijn nauw, ver bonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opgewekten ondernemingsgeest en verbe terde arbeidsvoorwaarden, is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en geestelijke verheffing heeft zich baan ge broken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met andere volken om den voorrang. Het is Mijn innige wensch, da,t onder Gods zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blijven. De eendracht van alle Nederlanders, „zonder onderscheid van rang of staat of van godsdienstige gezindheid" zij! ook in de toekomst, de hechte grondslag dei- nationale onafhankelijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik sa men te werken tot geluk van het Vader land. Bovenstaande proclamatie is heden (Vrijdag) in alle gemeenten de:s lands aangeplakt. Teekeningen zoek. De teekeningen van nieuwe kantoor gebouwen op Zorgvliet, welke door de Ned. Petroleummaatschappij aan B. en W. van 's-Gravenhage waren toegezonden zijn op onverklaarbare wijze uit de bu reaux van den directeur van de gemeente bedrijven verdwenen. De geïnterneerden. Naar wij vernemen zullen De drie ge ïnterneerden, de heeren Douwes Dekker, dr. Tjipto en Soewardi, na de behande ling van de Indische begrooting een audiëntie bij den minister van Koloniën aanvragen. (Msbode.) (Bovenstaande in verband met de uit lating van minister Pleijte in de Kamer, dat hij de geïnterneerden in de clementie van den goeverneur-generaal wil aan bevelen. Red. N. Z. Crt.) Volgens het Handelsblad wordt bin nenkort de benoeming tegemoet gezien van den heer Roest van Limburg hoofd commissaris van politie te Rotterdam tot hoofdcomm. van politie te Amsterdam. KON A CACAO Onbegrijpelijk. Men schrijft van deskundige zijde aan „De Tijd": Onbegrijpelijk is hel, hoe lang de land bouwers met zich laten spotten. Wat in geen enkel beschaafd land mo gelijk zou zijn, gebeurt hier alsof hot. de natuurlijkste zaak der wereld ware. Ik bedoel den vrijen invoer van bevroren vleesch. Het vee, dat liien le lande gefokt wordt op belasten grond e.n dat gemest wordt met graan, hetwelk (behalve het geïmporteer de) op belasten grond geteeld woTdt, mag niet ter consumptie worden afgeleverd, alvorens men aan den voor Nederlanders zoo vraatzuchtigen fiscus, den in geen enkel .land ter wereld bekenden, onge meen "hoogen accijns van tien ten hon derd offert. Nu heeft men ons, boeren, reeds willen doen geloovven dat deze ac cijns indirect betaald wordt door den con sument en niet door den producent. Een goed geloof is veel waard, doch om dit. aan te nemen is meer noodig. - - Soit. Wij zijrn hier eenmaal zóó aan gewend, dat niemand er aan denkt, zich hierover erg druk te maken, en gelaten offeren wij regelmatig zonder morren. Toen ik nu echter vernam, dat men aan het Dep. va.n Oorlog besloten heeft voor taan het gebruik van bevrozen vleesch Voor het leger algemeen te doen zijn, toen meende ik, dat het meer dan tijd was, er eindelijk eens. 'tegen te protestee ren. Indien in de bestaande toestanden geen verandering komt, kan de veefokker in de prairiën van Argentinië en de onme telijke landerijen in Australië ons Neder landsche veefokkers eene dusdanige con currentie aandoen, dat wij er het bijltje bij moeten neerleggen. Immers: a) in de genoemde landen kost een Hectare weiland gemiddeld minder dan hier te lande de jaarlijksc.he pach t be draagt; b) het transporteeren van het vlooscih uit genoemde landen kost (per 100 kilo's berekend) zeker niet maar of wel minder dan wij hier aan accijns betalen (ook per 100 kilo's gerekend); uit genoem de landen kan liet vleesch dus met deztolfde of minder onkosten aan den consument hier t.e lande geleverd worden, als door de Hollandsche. boeren (ik reken accijns als onkosten). Het: bevrozen vleesch is weliswaar min derwaardig en minder in prijs dan liet versche vleesch, doch hot verschil is ps groot om concurrentie voor ons houdbaar te maken, want de op het oogenblik be staande prijzen van bevrozen Vleesch als basis nemende, zijn deze voor den vreem den fokker zeer lucratief en toch laag ge noeg om ons te ruïneeren. Daarbij wordt tegenwoordig met succes en op groots schaal, verkoeld vleesch ingevoerd (in Engeland) èn de kwaliteit van dit vleesch èn de behaalde prijzen toonen aan, dat het bevrozen vleesch weldra zal verdwij nen en plaats maken voor het verkoelde vleesch. Dit is een nog veel gevaarlijker concurrent voor het versche vleesch dan het hier te lande nog alleen bekende (tot nu, maar hoe lang nog?) bevrozen vleesch. Het is dan ook voor een ieder, die maar een weinig met deze toestanden op de hoogte is, een yastetaand feit, dat vrije invoer op groote schaal van hevrozen of verkoeld vleesch ons, hoeren, oneindig veel nadeel zal doen en van ©en bloeien- den boerenstand kan er dan geen sprake meer zijn. Dat deze invoer op groote schaal geschiedt, hiervoor zullen de groote Amerikaansche heef-firma's wel zorgen, door zelf het geheels land met winkels als to bezaaien, zooals dit in Engeland nu reeds het geval is. Doch er is nog meer. De bestaande toestand is onrechtvaar dig. Wij Nederlandsche hoeren betalen van ons vee, op Nederlandschen, belasting Da talenden bodem gefokt, 10 pCt. accijns. Dus van elke tien stuks vee, welke wij verkoopen, valt er een aan den fiscus ten offer. De Amerikanen of Australiërs mogen hier duizenden stuks geslacht, vee invoe ren, zonder een cent te betalen. Ais de hoeren, die in „vrijhandel" Neer land'» welzijn zien, consequent zijn, moe ten zij ook (le lOpCt. accijns afschaffen, want een Nederlandsche boer zal zeker toch nog wel, al isi het dan ook met. do pet in. de hand, dezelfde rechten mogen vra gen. en vergen, dio aan den vreemdelinjg; zonder meer gegeven worden. Dusofwel den beslaanden accijns voor iniandsch vee afschaffen, ofwel het inge voerde vleesch minstens even zwaar be lasten. Men zal de opwerping maken,dat de kleine man goedkoop vleesch moet heb ben. Accoord, en ik beaam volmondig, dat de werkman dient geholpen te, worden waar het kan. Is het om deze redenen niet. mogelijk, het in te voeren vlaesch. te belasten, mij goed, maar dan ook zooals hierboven reedsi gezegd, consequent blij'- ven en den accijns afschaffen want, after all, Nederlandsche boeren zijn ook Neder landers en toch zeker talrijk genoog om inee te tellen, en goed genoeg om gelijk waardig behandeld te worden. Daarbij, veronderstellende zelfs, dat de consument de lasten draagt, (ofschoon ik van het.-tegenovergestelde gevoelen ben) meen ik echter, dat het. bevrozen vleesch goedkoop genoeg is, om het gemakkelijk 10 pCt. belasting t,e doen verdragen, daar dit toch nraar ongeveer 2r/o cent per pond zou bedragen en dus prijsverschil nog enorm blijft. Hoe zal het anders gesteld zijn in lan den als Frankrijk, België en Duitschland, waar de vleeschinvoer veel zwaarder be last is en waar van iniandsch. vee geen accijns wordt betaald? Daar liet, algemeen welzijn van geen dezer landen zoozeer van den landbouw afhangt als in Neder land, meen ik dat voor ons, boeren parool moet zijn, actie.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1