ABDIJSIROOP Costuuoi-R Wollen, Kin Avonddoeker Witte Wollen AN Grafmonumenten, Jonge Wollen- Wer SINGE BINNENLAND. Landbouw. Afloop verkopingen, aanbestedingen enz. ADVERTENTIEN. ZWAAR en VET Steenhouwerij. Hardsteen »°°r sluizen, bruggen en gebouwen marmeren schoorsteenmantels Bedden en Matrassen. D. J. PENNOCK. Leugen Leugen Leugen Leugen (Klooster Sancta Paulo) f Groote sorleering Kinder Laken-, Kinder-, De Norms BON" I Zwarte en uit de K Gortstraat GOES h De schrijver eisclit dan 6000 gulden voor de verzending van liet bedoelde geneesmiddel. Van anderen, wien hij der gelijke brieven zond, vroeg hij zelfs 60.000 gulden. Tal van inwoners van Chicago zijn op deze mani.r in angstige opwinding ge raakt. De politie heeft tot dusver nog geen spoor van den misdadiger gevonden. Een Amerikaansch geneesheer, die de bacteriën, welke zich in de geleimassa bevonden, heeft onderzocht, zegt, dat hij ze nog niet genoeg heeft kunnen de- termineeren, maar blijkens de beschrij ving, die de misdadiger in eenige zijner brieven van het verloop der ziekte heeft gegeven schijnt men met de verwekkers van de z.g. wolsorteerdersziekte te doen te hebben, een ziekte, waaromtrent nog uiterst weinig bekend is, doch die na eenige weken onvoorwaardelijk tot den dood leidt- (Centrum.) Tweede Kamer. De koloniale rede van den heer Van Veen komt in het kort neer op dit di lemma: Of gij, heer minister, öfgoever- neur-generaal Idenburg weg. Gij hebt in verkiezingsdagen gezegd onze koloniale binnenlandsche politiek deugt niet, het beleid van Idenburg, van het ministerie in Den Haag strekt Indië ten verderve. De bezem in den mast tegen zoo'n politiek! Weg met de naar subsidie hongerende zendelingen en jezuïeten 1 Dat was zoo ongeveer uw weord. En ziet, Idenburg bleef, zijn beleid laat niets te wenschen over zooals de liberale pers in koor aanheft. Gij zelf handhaaft liem op zijn post en munt de koloniale begroo ting zonder verandering van uw voor ganger over. Toen de verkiezingen een concentratie ministerie aan het bewind brachten, kon men denkentweeërlei is mogelijk er komt koersverandering en de Gouverneur- Generaal gaat weg of er komt geen koersverandering. In het laatste geval nu komt de houding van den heer Pleyte wel in een vreemd licht te staan, als hij zijn optreden tijdens de verkiezingen met verloochent. Daarom herhaalde de heer Van Veen de vraag: wie heeft zijn beginsel prijs gegeven, de minister of de Gouverneur-Generaal, daar een van beide moet hebben plaats gehad. Voor het optreden des ministers blijven slechts twee verklaringeneen welke de heer van Veen niet aannam onmiddellijke koers verandering was noodig, en dan heeft de minister door dit na te laten zich schul dig gemaakt aan hoogernstig, landsge- vaarlijk plichtsverzuim en de andere welke spr. aannam dat de dadelijke koersverandering niet noodig wasdoch dan is het duidelijk, dat tegen minister de Waal Malefijt en Gouverneur-Generaal Idenburg een campagne van ophitsing en verdachtmaking is gevoerd en dat de minister zijn zetel heeft te danken aan volksverleugening. Is het wonder, dat, waar de heer Van Veen zoo de duimschroeven aanzette, minister Pleijte zijn phlegmatieke hou ding moest laten varen en onrustig begon te worden en dat de linkerzijde zich minder behagelijk begon te voelen? Er was er nog een, zegt de Kamer- overzichtschrijver van „De Tijd", die benauwde oogenblikken moet doorleefd hebben. Dat was de heer Douwes Dek ker I Deze „reïncarnatie van Mohamed", zooals hij zich zelf eens noemde Wie lacht daar? was op de tribune, 'n Heel gewoon heertje. Zijn twee bruin- wangige paranyniphen zaten als ik me niet bedrieg bij hem. Och heer, als die Indië moeten hervormenEnfin, schijn bedriegt. En wie weet, welke Napoleontische karaktereigenschappen dat gemoedelijke colbertje verbergt. Maar dan zal hij toch voorloopig wél doen, om den aanval van den heer Bogaardt af te wenden. Deze heeft de Indische Partij „politieke omvorming van den vroe- geren Indischen Bond" en haar veel gerucht makenden aanvoerder, in al liaar naaktheid haar haar revolutionnaire nei gingen, haar rumoerige marktpropaganda en in al zijn schreeuwerige aanstellerij en kermisachtige opgeblazenheid en ijdele zelfvergoding ten toon gesteld. In het voorbijgaan werd met de „laffe, weerzinwekkende verdachtmakingen" van „De Express" het blaadje van D.D. afgerekend. De heer Bogaardt heeft het beleid der Indische Regeering (niet schenken van rechtspersoonlijkheid aan de Indische Partij interneering van D. D. en zijn vriendjes) te dezen opzichte uitnemend verdedigd. De sociaal-democratie zal goed doen het niet al te zeer voor deze too- neelfiguur op te nemen. Zij maakt zich tegenwoordig toch al zoo belachelijk. Het schijnt dat die mijnheer Douwes Dekker onze 100 Kamerleden „de hon derd boeren" heeft genoemd met die beminnelijke bescheidenheid welke het soort van demagogen a la Douwes eigen is. Het Handelsblad maakt daarop de zeer juiste aanmerking, dat de heer D. D. in dén Bredaschen afgevaardigde toch geen „boer" tegenover zich had maar een man, die in Indië is geboren en heel zijn opleiding in Indië genoot. Ook de rede van den heer Sclieurer, die Indië eveneens van aanzien kent, was een gedegen stuk werk ten gunste eener gezonde kersteningspolitiek waar van de heeren Van Deventer, Fock en Tydeman, als „vrijzinnige" menschen niets moeten hebben. Die eerbiedigen liever een wereldgodsdienst zooals de Islam er een is. (Zie hoofdartikel.) Liberale anti-semietisia. De „N. R. Crt." hield zich de laatste weken onledig met het constateeren van anti-semietisme hij de Katholieken. Hoezeer terecht, blijkt nu uit het vol gende ingezonden stuk, dat een Israëliet in dat blad schrijft: „Mijnheer de Hoofdredacteur, Sinds eenige weken wordt in uw geacht blad over het anti-semietisme geschreven, en werden door uw berichtgever speciaal de Katholieken beschuldigd zich daaraan te buiten 'te gaan. Ondergeteekende, jaren lang gewoond hebbende tusschen een uitsluitend Katho lieke bevolking, voelt zich gedrongen open lijk te verklaren, dat hij als Jood nooit en nimmer eenige onaangename onder vinding daaromtrent heeft opgedaan. Evenwel had uw berichtgever zich wel op Rotterdam kunnen beroepen, en dan niet uitsluitend Katholieken beschuldigen, maar ook sommige Protestanten, en wel dezen in de allereerste plaats, n.I. uit de zoogenaamd beschaafde kringen, le den van Amicitia. Bewijsde sociëteit Amicitia (be ter genaamd Anti-semietisia) weigert iede- ren Jood als lid op te nemen, "omdat hij Jood is. Commentaar overbodig. U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, IS. v. d. BERGH, die gelukkig geen lid kan worden van Amicitia". Inderdaad, commentaar is hier over bodig. Laat de „N. R. Crt." haar eigen tuintje maar eens wieden, zegt „Het Cen trum" en wij1 zeggen het hem na,. De rede van Bogaardt. Zelfs de liberale pers, die reden heeft om een afgevaardigde van zulk een toe rusting in de debatten over de Indische Begrooting te vreezen, erkent de beza digdheid en oprechtheid, waarmee dhr. Bogaardt gesproken heeft. Zoo schrijft het „Vaderland". De heer Bogaardt heeft de Indische partij naar verdienste geschetst en het optreden van den leider, die eerst poogde den 'Indischen bond te verpolitieken en toen propaganda ging maken voor eigen partij, waarbij hij verscherping van liet rasverschil als middel bezigde, een en ander met allerlei opruiing tegen de Westerlingen en het Nederlandsche gou vernement, op de kaak gesteld. Hij heeft daartegenover een beeld gegeven van het serieuze optreden van de Sarikat Islam, waarin het opleven van den Javaanschen volksgeest uiting vindt zonder fanatisme of revolutionnaire gezindheid en die dan ook door het Gouvernement met wel willendheid bejegend is. En de „N. Ct." erkent rechtuit De lange redevoering, waarmede de heer Bogaardt het debat over de Indische Begrooting opende, onderscheidde zich door gematigdheid en een goed gezegd slot, dat uit het hart kwam Van de regeeringstafel, waar de nieuwe mi nister van Koloniën, ouder van uiterlijk dan van jaren (de heer Pleyte heeft de vijftig nog niet bereikt) rustig zit te luis teren zonder veel op te teekenen, zal hierop zeker een harmonische weerklank worden vernomen. Zondert men enkele passages uit, dan droeg trouwens de in leidende rede van den Bredaschen afge vaardigde niet het karakter van een aan val Overigens was zijn uitgangspunt goed gekozen; de Indische Partij, zeide hij, doet zich ten onrechte voor als een breede volksbeweging. Niet alleen wordt dit door het luttelle getal harer aanhan gers weersproken, maar ook door het feit dat de Indo's niet een afzonderlijk ras zijn." Hierdoor treft de wijze waarop de socialist Vliegen c.s. gisteren inde Kamer tegen dhr. Bogaardt te keer gingen wat door den Kameroverzichtschrijver van „De Maasbode" vlakaf schandelijk werd genoemd, des te scherper veroordeeling. Rijksproefstation te Goes. Men schrijft ons: Van wege het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel (directie van Landbouw) is een verslag verschenen over de werkzaamheden der Rijksproefstations over het jaar 19121913. Daaruit blijkt, dat in het geheele land zijn onderzocht 18963 monsters, Waarvan te Goes 3059. Daaronder waren te Goes van chilisal- peter 769, van superphosphaat 732, van Thomasphosphaatmeel 315, van ammo nia,k-superphosphaat 350 en kaïniet 413. Bovendien werden door den dienst der opsporing van Vervalschingen 62 monsters genomen. De meeste monsters van chilisalpeter hadden te Goes een gehalte van 15,5 tot 16 percent stikstof. Een 4-tal monsters, die voor een groot gedeelte met kalizout vervalscht waren, hadden respectievelijk een gehalte van 12,1, 7,35, 4,7 en 2,1 percent. Uit Goedereedc en Overflakkce werd geen enkel monster ter onderzoek inge zonden. De meeste kwamen uit Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de superphosphaat hadden de meeste monsters een gehalte van 13 tot 14 percent. Er waren er echter ook van 18 en hooger. Bij de te Goes onderzochte monsters van ammoniak-superphosphaat deed soms de samenstelling crnstigen twijfel rijzen aan de juistheid der monsterneming of aan de homogeniteit der "partijl Bij een artikel als ammoniak-superphosphaat, dat plaatselijk een zoo uiteenloopende samen stelling kan bezitten, is het gewenscht, vooral voor grootere partijen, meerdere monsters te doen onderzoeken, zegt het verslag. Onder de ingezonden monsters kwamen gehalten voor van 4, 3, 2 en 1 percent stikstof. Vermelding verdient nog een monster met 1,25 percent stik stof en 1,8 percent in water oplosbaar phosphorzuur. In het ambtsgebied van het proefsta tion Goes wordt zegt het verslag 1 nog veel ruwe peruguano gebruikt, ter wijl die bij andere bijna niet meer voor komt. De helft der te Goes onderzochte monsters hadden een zoodanige samen stelling, dat zij niet voldaan zou hebben aan de voorheen ten opzichte van de echtheid gestelde eischen, hetzij doordien urinezuur afwezig .bleek Te zijn, hetzij door een te hoog gehalte aan zwavel zuren ammoniak. Een monster bleek bij onderzoek voor een groot deel uit afval producten der wijnbereiding te bestaan, vermengd met dierlijken afval. De in 1912 gecontroleerde meststoffen aangekocht voor landbouwdoeleinden be droeg in Nederland ruim 399 millioen kilogram, in Zeeland ongeveer 50 mil lioen, waaronder ongeveer 22 millioen su perphosphaat, 11 millioen kilogram chili salpeter en 10,5 millioen ammoniak- superphosphaat. Bovendien werden te Goes onderzocht 1185 monsters va,n Voederstoffen, waar onder 617, dus meer dan de helft, lijn koek en -meel, waarvan het gemiddeld gehalte bedroeg 31,2 perc. eiwilachtigö stoffen en 10,1 perc. vetachtige stoffen. Veel verValsching werd weder bij 'deze voederstof geconstateerd, alsmede was in verscheidene monsters een te boog vocht gehalte en bij eenige monsters was het gehalte aan aardachtige bestanddeelen te hoog. De in 1912 gecontroleerde hoeveelheden voederstoffen, aangekocht voor landbouw doeleinden bedroeg in geheel Nederland 52,5 millioen kilogr.in Zeeland slechts ongeveer 2 millioen, waaronder ruim 1 millioen kilogr. [katoenzaadmeel en 0,5 mil lioen lijnkoek. In Goes werden onderzocht 1896 mon sters beetwortelen, en in het geheele land 2072. Het gemiddeld gehalte bedroeg 17,21 percent legen 16,95 percent, in 1911. Het hoogste geconstateerde gehalte bedroeg 19,5 percent tegen 19,9 in 1911. In Zeeuwsche-Vlanderen blijft de vlas handel nog steeds buitengewoon gedrukt duizenden en duizenden kilogrammen van verleden jaar, toen het gewas van tamelijk goede kwaliteit was, zitten nog in de schuren, en van den oogst 1913, die over 't algemeen van minder goede kwaliteit is, is bijna niets verkocht. Een paar staaltjes der laatste dagen van den uiterst slappen handel en lagen prijs zijn zeer sprekend. Een landbouwer was met een koopman in onderhandeling over goed vlas van 1912men was het zoo goed als eens over den prijs van 14 francs per gebookte 100 KG.maar alvorens definitief toe te slaan, ging de koopman nog eens naar het vlas zienen nam het niet. Een ander landbouwer heeft 12 gemeten vlas van 1913 in zijne schuurer is nog geen enkel koopman komen opdagen, om er eens naar te komen zien, laat staan, om er een bod naar te doen. Een derde vlasteeler heeft 50 gemeten vlas, insgelijks van 1913 tot heden heeft hij één koopman gehad, wien hij per ge bookte 100 KG. 9 frcs. vroeger werd zelfs niet naar geboden. Deze valsteeier, wien het gemet aan landhuur, bemesting, arbeid enz. op f160 komt te staan, rekent minstens f60 per gemet schade te zullen lijden, als de prijzen niet belangrijk verbeteren, waar voor echter zeer wordt gevreesd. Het spreekt dan ook van zelf, dat in 1914 hoogstwaarschijnlijk zeer weinig vlas zal gezaaid worden. Bij de Woensdag te Scharendijke door notaris J. S. L. Ivorteweg van Zierikzee gehouden verkooping van bouwland in ae gemeenten Eikerzee en Ellemeet werd perceel 1 verkocht aan L. lloogenboom te Duivendijke voor f 950 perceel 2 aan denzelfde voor f950; perceel 7 aan J. J. de Vrieze, te Eikerzee voor f 786 perceel 2 aan J. Ringelburg te Eikerzee voor f1000; perceel 9 aan C. Bij de Vate te Eikerzee voor f 1035perceel 14 aan I. Blom te Ellemeet voor f651 en perceel 27 aan denzelfde voot f703 alles per Schouwsch Gemet. (M. Ct.) Middelburg. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg werd Donderdag aanbesteed lo. Het onderhoud van het kanaal door Walcheren gedurende de jaren 1914, 1915 en 1916. Raming f 32.800 per jaar. Inschrijvers de heerenJ. Warren, Vlissingen, f34.600; D. Bijl, Vlissingen, f33.850; A. Hanewinkel, Vlissingen, f32.246; A. Kaan, Terneuzen, f31.900; A. Volker J.Sz., Sliedrecht, f31.500; J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f30.832; A. van der Straalen Jr., Hansweerd, f29.750. 2o. Het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland gedurende de jaren 1914, 1915 en 1916. Raming f 24.250 per jaar. Inschrijvers de heeren: J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f23.913; J. B. Koch, Hans weerd, f23.700; H. Kosten Cz., Wemel dinge, f 21.980en A. van der Straaten Jr., Hansweerd, f 21.200. 3o. Het vernieuwen en onderhouden van hel verf-, behang- en glaswerk van kunstwerken, aanlegplaatsen, gebouwen en verdere inrichtingen, behoo.rende tot liet kanaal door Walcheren gedurende de jaren 1914, 1915 en 1916 in twee perceelen. Raming eerste perceel f6070, tweede per ceel f 2470. Ie perceel, inschrijvers de heeren: C. de Boer, Goes, f6400; firma L. J. D. Libel, Den Haag, f 6399S. Holsteen, Haar lem, f6333; A. J. van Miert, Middelburg, f6295; A. F. Noest, Middelburg, f6294; en H. Pieterse, Middelburg, f 6288. 2e perceel, inschrijvers de heerenJ. F. de Bliek, Hansweerd, f3500; S. Hol steen f2573; A. F. Noest "f2509; A. J. van Miert f2489 en II. Pieterse f2480. Door J. F. de Bliek was voor beide perceelen samen ingeschreven voor 1' 10.200. 4o. Het vernieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van de gebouwen en kunstwerken van het Ka naal door Zuid Beveland gedurende de ja ren 1914, 1915 en 1916. Raming f5650. Inschrijvers de heerenW. Polderman, Krabbendijke, f6500; K. L. Kramer, Kloe- tinge, f6400; 11. Ruijtenbeek, Goes, f6100; A. II. de Mooij, Hansweerd, f5994; firma II. Smit en Zonen te Den Haag, f5993; A. .1. van Miert f5950; P. II. van den Bosch, Heemstede, f5800; S. Holsteen f5600; F. van der Stel, Sliedrecht, f5599; J. F. de Bliek f5595; en .1. L. de Pauw, Hansweerd, f 4790. (Z.) Heden overleed te Eindhoven, voorzien van de II.II. Sacramenten der Stervenden, onze Behuwd- en Grootvader, de heer A. PALS, in den ouderdom van 84 jaar. 's Bosch, 11 Nov. '13. Wed. P. PALS—Winoendeii en Kindeben. Allen, die ons hunne deelneming heb ben betuigd, bij het overlijden van onze lieve Dochter én Zuster DÏNA AALTJE, zeggen wij hierbij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, D. FUKKEN. Goes. 14 November 1913. Amerikaansch Spek 36 cent per pond. Inlandsch Spek 40 E. VERBEEM Kreukelmarkt Goes. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsfeenen, Slljpsfeenen, Trottoirbanden, Straatkelen, enz. Groot Magazjjn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Neemt u in acht. Wanneer de nieren niet in staat zijn om liet urinezuur uit.het bloed te filtreeren, wordt liet bloed ér door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen ver raden de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofpijn, duizeligheid, zenuw- en spier pijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zijn zij de kenteekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te ver woesten. Het kan zich nestelen in" de gewrich ten en jicht, rheumatiek met haar treu rige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een on oplosbare stof afzetten (verkalking, enz.) Het kan zicli afzetten in liet nierbek ken, de urineleiders enblaas, en ont steking dezer organen, nierzand, nier- gruis, nier- en blaassteen met de daar aan gepaard gaande nierkoliek veroor zaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zuilenpaar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de nieren en hetjurine-organisme. Doordat zij liet urinezuur oplossen en afvoeren, voorko men zij de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Goes verkrijgb. bij de li.li. de Paauw Co.teMiddelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien in van ne venstaand handels merk. (24.) KoninklijkeFabriek van Lange Delft B 148, MIDDELBURG. Paarde-haren, Wollen, Kapok- Springveermatrassen, Dons- en Wollen- en Chitsen-Dekens, prachtige Dessins. IJzeren Ledi kanten, Wiegen, Slaaijkamer- Ameublementen. BEGROOTINGEN GRATIS. wanneer men beweert dat gij moet blijven lijden aan uwe borstziekte wanneer men houdt staan dat gij tot aan het graf de kwellingen van uw asthma moet blijven sleepen. wanneer men U verklaart dat niets uwe kinderen kan ge nezen, die stikken en lijden door kinkhoest of slijmhoest, wanneer men U verzekert dat er niets meer te doen is om U te genezen. Het geneesmiddel dat uwe kwaal behoeft Is de wonderbare onfeilbare liet bekende goede middel tegen asthma, bronchitis, pleuris, influenza, catarh, kink- en slijmhoest, verwaarloosde verkoudheid, heeschheid, keelpijn, den hardnekkigsten hoest en alle borst-,, keel- of longaandoe ningen. Altijd onschadelijk. De Abdijsiroop werkt borstversterkend en ziektekienuloodend. Voor komt de tering. Koop de Abdijsiroop lieden nog hoe eerder gij ze koopt hoe eerder gij genezen kunt zijn. Prijs per flacon van 230 gr., f 1.van 550 gr., f2 van 1000 gr., f3.50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-AgentL. I. AKKER, Rotlerdam. Ver krijgbaar bij alle apothekekers en drogisten. Wederverkooper firma GËBR. MULDER Goes. GOES. BEKROOND M WERELI Restaurant le Plat du jour f 0. VLAMINGS Des avo Parterre Lunch ATJ_é^én in winkels met uithangbordj zijn de SINGER Naaimachines verkrijgbaar.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6