o J .ISSEN OTEN oosheid. Wereldgodsdienst en Islam. Pmimle Staten van Zeeland. PW© IJ 0 M M No. 135. Zaterdag 15 November 1913. Negende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. li ui vaneen fill een n i Dit nnmffler Destaat uit 8 DlaflzMen. i EERSTE BLAD. Welk weder zullen 'wij hebben IEID (1813—1913). Soes, n de feestelijk rij-" T. C. J. GROOT, N. éeprijs van 25 cent. te Goes en op den dag 23 Nov. van ,sert s 20 ets. e 20 ets. 20 ets. 20 ets. 15 ets. I2''a ets. 10 ets. 10 ets. 10 ets. 10 ets. Je 5 ets. 5 ets. er pakje 5 ets. 10 ding, geknipt uit de ilge verrassing. Met abriek, GRONINGEN lig- o.ooo.—. IEVEN uit K's BANK en VAN WEEZEL. )it echt verkwikt Ier dat gij weet •tegen een ware vallen van bloed- e vele dankbetui- straat 46 te 's-Gra- ebruik uwer San- ïen. De slapeloos- nde was, neemt n'ge reden worden erdreven. Ik voel er verheugd over. J. T. pnde lijder, neemt Sanguinose zal u ift. Neemt er eene ide. VAN DAM Co. -isten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Sangepoorfstraaf C 209, GOESr Reclameberich'ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I p® gulden bij verlies van beide I p® 3P& gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I II I banden, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Z 1I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algerneene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij gulden bij p® II II I verlies I I verlies van E duimwijsvinger, ffa® gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. Wegens het omvangrijke Statenverslag moest de rubriek „Buitenland" in het num mer van heden vervallen. Red. De heer Van Deventer verklaarde ge- passeerden Woensdag in de Tweede Kamer, dat hij kerstening der Mohamme danen verkeerd achtte, waar men staat tegenover „een wereldgodsdienst, dien men moet eerbiedigen". Een echt staaltje van liberale humani teit en liberale verdraagzaamheid, die waarheid en dwaling als „ebenbürtig" beschouwt en Christendom en Islam op ééne lijn plaatst. Toen de lieer Brummelkamp opmerkte Ik stel ze niet gelijk en u wel, inter rumpeerde de heer Duys „dat is uw sectarisme", en meende de liberale heer Van Raalte ook een duit in het zakje te moeten gooien, door te roepen „geestelijke hoogmoed". Toch heeft de heer Brummelkamp gelijk. Het schijnt den heer Van Deventer, waarschijnlijk door afstomping der voel horens van zijn religieus besef, ten eene- male te ontgaan, dat de transcendenteele waarde van den Christelijken godsdienst vergeleken bij de waarde 'der Mohamme- daansche religie, eerstgenoemden zoo enorm hoog boven den anderen verheft, dat feitelijk van een vergelijking tusschen beide als tusschen twee ongelijkslachtige grootheden geen sprake kan zijn. Vereert het Christendom als zijn stich ter Gods Zoon zeiven, Verlosser en Za ligmaker der wereld, de Islam moet het stellen met een hysterisch aangelegd, wulpsch en van brandenden eerzucht vervuld persoon, die op zijn religie, een agglomeraat van heidensche, joodsche en christelijke ideëen, het dubbele stem pel drukte van wellust en wreedheid. En wie in de geschiedenis den Mo hamme daanschen godsdienst aan 'twerk ziet; wat ontmoet zijn oog? Een fana tieke sekte, in Allah's naam verbrandend en vernietigend al wat de christelijke cultuur ten bate der volkeren tot stand bracht, zoodat nog ten huidigen dage in de streken, waar de groene vaan des profeets vrijuit wappertin Klein-Azië. Syrië, Palestina en Noord-Afrika de droevige ruïnen van vroegere kunst, van vroegere wetenschap,van vroe gere welvaart, van vroegere be schaving den reiziger spreken van den heerlijken (1) invloed van dien Mohamme- daanschen godsdienst, dien men moet eerbiedigen op verlangen van den heer Van Deventer. Anatolië, in de oudheid als de koren schuur van Europa geroemd, is onder de vuist van den Islam ineengekrompen en verdord, het H. Land, als het land van „melk en honig" in de gewijde bladen geprezen, ligt, sinds Mohammed's volge lingen er zich nestelden, verwilderd en verwaarloosd. Wat er in het onmetelijke Turkselie rijk, ook op Aziatischen bodem, aan landbouw-instellingen, spoorwegverkeer enz. te vinden is, is het werk van Europeesche Christenen, die de concessie ontvingen in ruil voor belangrijke geld sommen, die de berooide Turkselie staats kas moesten stijven. Beschaving, wetenschapWie heeft die woorden meer in den mond dan de liberaal, die zoo gaarne van „de weten schap spreekt en van „de" beschaving, als hadde de vrijzinnigheid beide in pach t Welnu, de Islam, die wereldgodsdienst, dien men met den heer Van Deventer eerbiedigen moet als den gelijke des Christendoms, was altijd de worger en groot-moordenaar der beschaving. Toen de derde kalief, Omar geheeten, Alexandrie veroverde, verwees hij de (vooral voor die tijden) overrijke en onschatbare bibliotheek der Ptolemaeën ten vure. Ziedaar een voorbeeld van de liefde van den Islam voor de wetenschap, uit de Historie gemakkelijk met eenige tien tallen andere aan te vullen. En wat te zeggen van de geestelijke en inoreele verwording der volkeren, die ten prooi vielen aan den IslamDe be schrijving daarvan zou een flink boekdeel vullen. Zoover is het met de geestelijke af stomping dier menschen door den Islam gekomen, dat in het onmetelijk Turksch gebied, waar zoovele namen spreken van den arbeid der apostelen, van de martelie der bloedgetuigen, van heiligen en con ciliën, van gelootstriomfen en geleerd heid, bij de schaarsche, arme en onwe tende bevolking zelfs de herinnering aau den grooten christelijken voortijd is weg- gewischt. Wij danken het Gode en naast Hem den Pausen, geholpen door een geloovig en energiek voorgeslacht, dat Europa van de Mohammedaaiische barbaarschheid is gevrijwaard en wij een zeeslag van Lepanto, een ontzet van Weenen in de wereldhistorie kunnen boeken als even- zoovele slagen den Islam toegebracht. God beware ons voor de noodlottige dwaling te meeneii, dat, niet slechts de heiligste geestelijke goederen, maar ook der volkeren welvaart en eere veilig zou den zijn bij den Islam in niet geringer mate dan bij den godsdienst van Hem, die eenmaal zeide „Ik ben liet licht dei- wereld" en van Wiens heerlijke lessen de wereld thans nog in zoo overvloedige mate de vruchten plukt, ook op het gebied des materieelen levens. NAJAARSZITTING. Vergadering vau Vrijdag 14 November des morgens te tien uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijckmees- ter, commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden, afwezig de hoeren Hombach en v. d. Putte, beide met ken nisgeving. Laatstgenoemde schreef in beterschap toe te nemen, wat de leden, zoo zei de voorzitter, met ingenomenheid zullen ver nemen. Allereerst heeft de resumtie plaats der notulen van de vorige vergadering. Tot lid der Staten, bedoeld in art 89 der Prov. wet (buitengewoon lid der God. Staten) wordt benoemd de heer De Veer bij loting, nadat bij herstemming zoowel op ,hem als op den heer Kakebeeke 19 stemmen waren uitgebracht. De heer De Veer nam. zijh benoeming aan. Het eerste voorstel dat behandeld wordt is dat tot wijziging van het 'reglement op de wegen en voetpaden, en wel om naar aanleiding van een ad res van het gemeentebestuur van Vlis- singen te bepalen dat bebouwing van den weg niet geschieden mag op korter af stand uit de as van den weg dan van 7.5 meter bij wegen van de eerste, en van 5.5 meter bij wegen van de tweede klas se zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Bij de behandeling van dit voorstel in, de afdeelingen werd in twee afdeelingen de opmerking gemaakt, dat het niet goedge vonden wordt, dat de bevoegdheid van B. en W. overgebracht wordt bij Ged. Staten. Eveneens- werd jn twiee afdeelin gen opgemerkt, dat in het vervolg onteige ning .ten algemeenen nutte zal plaats heb- heb zonder vergoeding. In een der afdee lingen werd een voorstel aangenomen met 8 stemmen vóór, 4 tegen en 2 voorbe houden om "te bepalen dat de bepalin gen alle buiten de kom der gemeente van kracht zullen zijn. In een andere afdee- ling merkt men qp, dat de breedte der wegen der eerste klasse, thans bepaald op 7 meter, meer dan verdubbeld (tal worden eu of het niet wenscihelijk is om de bepaling uit 'het reglement te laten vervallen dat straten, welke loopen door de kommen der gemeenten en verbin dingswegen vormen, op den ligger moeten worden gebracht. Door Ged. Staten in de verschillende afdeelingen werd opgemerkt, dat de autonomie der gemeenten niet wordt aangetast, maar dat men alleen op het oog heeft het verkeer zooveel mo gelijk te vergemakkelijken en er verschil van gevoelen kan bestaan tusschen twee gemeenten. Het voorstel in twee afdee lingen in stemming gebracht, verklaarden zich 13 leden. Vóór, 8 tegen, en 2 behielden zich hunne stem voor. Ged. Staten hebben geen aanleiding gevonden liun voorstel te wijzigen. De heer Fruijtier had tegen het voor stel Van Ged. Staten enkele bezwaren, welke hij nader uiteenzette. Vooral om dat wij hierdoor in botsing komen met de Woningwet kon hij niet met het voor stel van Ged. Staten medegaan. De be zwaren van het gemeentebestuur van Vlis- singen kon hij niet deelen. Er wordt door dit voorstel ingegrepen op het eigendomsrecht, dat de perken te buiten gaat. Het gaat niet op ter wille van enkele zich uitbreidende gemeenten dit voorstel te doen. Het geldt als het ware hier een eventueele goedkoope ont eigening. Verschillende gehuchten en zelfs dor pen zouden zich niet meer kunnen uit breiden pis dit voorstel mocht worden aangenomen. Ook op andere plaatsen zal het bouwen bemoeilijkt worden, bijv. aan verschillende wegen in de gemeente Mid delburg. Zijn tweede bezwaar is, dat de wij ziging, zooials die thans wordt voorge steld op vele plaatsen in botsingmet de Woningwet zal komen. Hij gevoelt dat het voor Vlissingen van belang zou zijn betere toegangswegen te verkrijgen, doch de thans voorgestelde bepalingen is niet de weg om daartoe te geraken, dat zou een te goedkoope ont eigening zijn. De heer Maarleveld had ook enkele bezwaren tegen het voorstel van God. Staten en wel hie'rin, dat het bouwen binnen de kom der gemeente wordt be moeilijkt en hij wilde dit aan Burg. en Weth. overlaten. Hij diende dan ook eeu amendement in om te bepalen, dat de beslissing bij Ged. Staten berust voor zoover het betreft we gen buiten de bestaande bebouwde kom en aan Burg. en Weth. voor zoover be treft wegen binnen de bebouwde kom. De heer Dieleman juicht zeker het ver krijgen van breedere wegen ten zeerste toe. Met de nieuwe bepaling wordt het doel echter in het geheel nog niet be reikt. Hij vroeg of het algemeen belang een zoodanige eigendomsbeperking eisc-ht als thans wordt voorgesteld. Volgens spre ker niet. In de praktijk zal de regeling alleen noodzakelijk zijn voor enkele grootere ge meente-kommen. Waar de voorgestelde bezuiniging zeer streng is zette hij zijn bezwaren daartegen nog nader zeer uitvoerig uiteen. Hij wees er op, dat ongeveer eenzelfde bepaling als thans hier wordt voorgesteld, is aangenomen te Haarlem, welke bepa ling evenwel door de Kroon, z.i. terecht, werd vernietigd. Hij zal dan ook niet kunnen mede werken tot de aanneming van de voor gestelde bepaling en stelt voor om, art. 76 de oude redactie toe te voegen dat van de bepaling dat de wegen 3.5 M, uit de as, van den weg moeten zijn, kan worden afgeweken indien voor de eerst© en tweede klasse Ged. Staten, en voor die der derde klasse B. en W- dat. noodig achten, dus niet meer dan 7.5 M. voor de eerste, 5.5 M. voor de tweede en 4.5 M, voor de derde klassewegen. Do heer van der Vliet was hot vol komen eens met den heer Fruyfer, omdat het eigendomsrecht door het voorstel van Ged. Staten te zeer wordt beperkt De heer van Niftrik verdedigde het voor stel van Ged. Staten. Hij zeide dat het de onafwijsbare plicht is van het pro vinciaal1 bestuur, om in de bestaande toe stand verandering te brengen on in een uitvoerig betoog zette hiji de noodzake lijkheid daarvan uiteen. De toenemende eischen van het verkeer maken lnet drin gend noodig dat met die eischen reke ning gehouden wordt. Het voorstel van Ged. Staten werd door enkele leden verkeerd beoordeeld, wat de heer Van Niftrik nader aantoonde en de bezwaren door de heeren Fraytiier en Maarleveld tegen het voorstel ingebracht trachtte hij te weerleggen. De theore tische bezwaren van den heer Dieleman kon hij evenmin deelen. De belemmeringen die thans bestaan om de wegen te doen beantwoorden aan de eischen van het verkeer, dienen uit den weg te worden geruimd en daarom drong hij aan op aanneming van jhet voorstel. De heer van Teijlingen kon zich groo- tendeels wel vereenigien met het voorstel van den heer Dieleman, indien hiji met dit voorstel alleen bedoelt dat Ged. Sta ten beslissen omtrent de wegen le klasse1 en B. en ,W|. omtrent de wegen 2e en 3e klasse. Het eerste werd hierna in .stemming gebracht. Het voorstel van den heer Diele man werd aangenomen met 27 tegen 13 stemmen. Het geheele voorstel van Ged. Staten werd vervolgens aangenomen met. 21 te gen 19 stemmen. Inzake het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den Bond van Nederland- sche schildei'spatroons voor in Middel burg op te richten leergangen in hethuissohi 1- ders a mb acht konden zich in eene afdeeling 2 leden niet met het voorstel vereenigen, omdat bet be treft patroons, die den leeftijdsgrens, om tot de beslaande cursussen (ambachtschool en avondschool) te kunnen worden toege laten reeds lang overschreden zijn; en omdat het hier geldt patroons, die, door dat zo destijds toen in hun leerjaren nog dergelijke cursussen niet bestonden niet in de gelegenheid waren om zich voldoende te bekwamen, feitelijk in kennis ten achter staan hij hunne knechts, die dat voorrecht wel genoten. Waar de patroons blijk geven, er wat voor over te hebben, is er veel voor te zeggen om subsidie te verleenen. Een ander lid is van gelijk gevoelen, maar bovendien weegt bijl hem het be zwaar dat de zaak een te locale tint heeft, waar deze zich bepaalt tot Middel burg, waarvan de bewoners, van afgelegen deelen der Provincie toch niet kunnen profiteeren. Een lid merkt op, dat, wanneer daaraan behoefte blijkt te zijn, aanvragen kunnen gedaan worden tot oprichting van derge lijke cursussen in andere deelen van Zeeland. Een lid van Ged. Staten zeide, dat dit College zich heeft geplaatst op bet stand punt, dat adressanten zich eerst hadden moeten wenden tot het Bestuur der jn Middelburg bestaande instellingen, om daar do verlangde leergangen te mogen houden, en dat pas bij weigering van dit verzoek adressanten zich tot de Staten hadden moeten richten. Aangezien van een dergelijk overleg niet was gebleken, meenden zij tot afwijzing van het verzoek te moeten advisee ren. Eindelijk merkte een lid op, dat inder daad voor knechts, ver buiten Middelburg woonachtig, het ondoenlijk zou zijn een cursus bij te wonen, daar ze al dien tijd (6 weken) in Middelburg een kosthuis zouden moeten hebben. Voor patroons is dat heel iets anders. Waar de cursus uit den aard der zaak maar iets is voor een enkelen keer, en dez© later weer in eene andere plaats wordt gehouden, zou hij gaarne deze nuttige zaak steunen. Ten slotte verklaarden zich 8 leden' tegen 3 voor het afwijzend voorstel van Ged. Sta ten, terwijl 2 leden zich hun stem voor behielden. In eene andere afdeeling vereenigden Verwachting tot den avond van 15 Nov. Stormachtige, later tijdelijk afnemende zuidwestelijke tot westelijken wind. Betrok ken tot zwaarbewolkt. Regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. 9 leden zich .met het voorstel van Ged. Staten. Twee leden waren van meening, dat het meer gewenscht was, eenige .bij drage voor een jaar toe te staan, om ook hen in de gelegenheid te stellen, die niet hebben kunnen deelen in de nog korte lings in het leven geroepen inrichtingen voor het alsnu door hen yerlangde on derwijs. In do derde afdeeling vereenigden zich alle leden met het voorstel van Ged. Staten, die geen aanleiding vinden hun voorstel te wijzigen. De heer de Veer kon zich niet met het voorstel van Ged. Staten vereenigen. De nuttige werking van de patroonsleer gangen zette hij uiteen en hij was er 1 dan ook voor subsidie toe te kennen. Er is bij dezen cursus wel degelijk een provinciaal belang betrokken. Hij diende een amendement in om aan den Bond van Nederlandsche Schilders patroons een subsidie te verleenen van 125/2 pet. der kosten tot een maximum van f 100, onder de door Ged. Staten voor te stellen voorwaarden. De heer Dekker verklaarde zich geheel met het amendement van den heer Diele man te kunnen vereenigen. De heer Blum verdedigde het voorstel van Ged. Staten. Hij wees er op, dat de provincie wel degelijk getoond heeft ook voor het onderwijs offers over te heb ben. De cursus, waarvoor thans subsidie wordt gevraagd, noemde hij geen pro vinciaal belang. Als voor dezen cursus subsidie ver leend wordt zullen meerdere dergelyke aanvragen volgen. Dat zal een nieuw uit gestrekt veld worden. De heer de Veer meende duidelijk uit eengezet te hebben, dat het hier wel de gelijk een algemeen belang betreft en hij hoopte, dat de Prov. Staten zijn voor stel zullen aannemen. Do heer Blum wilde de beslissing aan de Staten overlaten, doch hij meende er op te moeten wijzen dat het hier geen onderwijszaken betreft. Hij kon de aanne ming van het voorstel van den heer de Veer niet aanbevelen. De lieer de Veer verdedigde nogmaals het door hem ingediende voorstel. Het amendement-de Veer werd verwor pen met 21 tegen 19 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de behandeling van het voorstel om de jaarwedde van den griffier van f4000 op f5000 te brengen, werd door een lid medegedeeld dat hij liever gezien had een persoonlijke toelage .tot hetzelfde bedrag, in plaats yan een hoo- gere jaarwedde. Overigens konden zich in de afdeelingen alle leden met het voor stel van Ged. Staten vereenigen. Het voorstel werd door de Staten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van eene regeling voor de helooning van het personeel der Provinciale Stoom boot dien sten gaf in alle afdeelingen aanleiding tot breedvoerige discussiën. In alle afdeelin gen waren er leden, die het hetreuirderii, dat in het voorstel tot verhooging [van salaris niet zijn begrepen het personeel bij den dienst op de Oosterscheid© en dat bij den dienst van de lijn Walzoorden- Hansweerd. Eveneens werd in alle afdeelingen de voorgestelde salarisregeling van den direc teur bij den dienst op de Wester-Schelde uitvoerig besproken. Waar in eene afdee ling werd gewezen op het groot© verschil in salarisverhooging tusschen directeur, kapiteins en. minder personeel, werd in

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1