BINNENLAND. UIT ZEELAND. oop( op economisch gebied, worden door speciale koeriers naar Bazel gezonden en vandaar ter kennis gebracht van het mi nisterie van oorlog te Berlijn. Sedert eenigen tijd heeft het agentschap ook vrouwelijke spionnen in dienst. Alle ambtenaren van het bureau zijn Zwitsers. Ten slotte wijkt het blad erop, dat Duitschland voor spionnage-doeleinden viermaal zooveel uitgeeft dan Frankrijk. In de Fransche bladen geven bedoelde onthullingen natuurlijk tot heel wat op schudding aanleiding. (Msbode.) I T A li I ft. Vlagvertoon in den Levant. De officieuse „Pet.it Parisien" geeft eon beschouwing naar aanlei ling van het zen den van drie ltali i :uche pantserschepen naar de Levv.al. Het blad brengt de beslissing der Ita- liaanscho ïegeering tot het sturen dezer 3 schepen in verband met het vertoeven der Fransche en Engelsche eskaders in het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee, alsmede met de voortdurende span ning tusschm Italië en Griekenland. De Italiaansche regeering, aldus het Pa- rijsch orgaan, streeft er naar, den invloed van Italië Sn de Levant te bevestigen on wil waarschijnlijk ook een pressie op Griekenland uitoefenden. Ze hoeft derhal ve hare vlag gelijktijdig met die der bei- groote mogendheden willen toonen, die volgens traditie de opperheerschappij in de Middellandsche Zee voeren. Het meenjngsverscbil, tusschen Grieken land ©enerzijds en Oostenrijk en Italië anderzijds ontstaan, is nog niet bijgelegd. Einde van Nathan's bewind. De gemeenteraad van Rome heeft onder voorzitterschap van burgemeester Nathan de ioopende zaken afgewikkeld en Dins dagavond voor het laatst vergaderd. «K.VICO, Niet de rebellen, maar de regeerings- troepen blijken bij Santa Clara te hebben klop gehad. Volgens een gerucht dat echter nog niet is bevestigd zou er Vrijdag op Huerta's leven een moordaanslag gepleegd zijn. Hij was uitgereden, toen ploseling een man zich voor de paarden wierp en tege lijkertijd op Huerta schoot. De beesten steigerden en wierpen den man omver, die toen onder het rijtuig geraakte eni gekwetst werd. Huerta zelf bleef ongedeerd en zijh belager werd gevangen genomien. Volgens een telegram uit Mexico City aan cle „Associated Press" zou Huerta zich voldoende Britsoh kapitaal hebben verschaft oni de regeeringszaken van Mexi co te kunnen leiden minstens tot het einde dezer maand. RTSLAN Beilis, die te Ki-jeff terecht stond, be schuldigd van ritueelen moord, is door de gezworenen als niet schuldig erkend en vrijgesproken. De vraag of de moord in de fabriek van Saizef gepleegd, werd door de gezworenen met ja beantwoord. OOSTENRIJK. In Bielitz (Oostenrijksch Silezië) werd het reisbureau Olnier op last der auto riteiten gesloten en de geheele corres pondentie in beslag genomen. Dit bureau dat de vertegenwoordigingheeft van de Hamburg-Amerikalijn moet omvangrijke zwendelpractijken met landverhuizers heb ben bedreven. De eigenares Mevrouw 01- mer en een agent werden gearresteerd. Twee andere tot het bureau behooreade personen zijn gevlucht. Tweede Kamer. Ondanks de bedenkingen van juridische en gemeente-rechtelijken aard, welke de heer Lohman Maandag tegen het bren gen van Hoek van Holland onder Rot terdam te berde bracht, werd met over- groote meerderheid door de Kamer tot samensmelting besloten op grond van economische belangen, die voor Rotter dam zeggingschap over den mond der rivier waarlangs de handelschepen van heel de wereld haar havens binnen vallen, onontbeerlijk maakt. Bij de behandeling van de herziene regeling der rechtspleging van land- en zeemacht deed minister Bertling het nut van burger-rechtsgeleerde presidenten uitkomen. Belangrijker was de zitting van Dinsdag. De heer Bogaert (katli.) afgevaardigde voor Breda, een man in Indië „geronnen en geboren" hield een zeer goede, flink geargumenteerde rede over de Indische partij, die hij in den persoon van haar „Urheber" en opperhoofd Douwes Dek ker naar verdienste kastijdde, over de veel besproken „Sarekat Islam", de In dische vereeniging die alleen een econo misch doel heeft en met religieuze en politieke stroomingen niets heeft te ma ken en over de zendingspolitiek, die onder het beleid van den gouverneur- generaal gevoerd geenszins het verwijt van opgedrongen kersteningspolitiek ver dient. De heer Bogaert hoopte, dat de minister, die als Kamercandidaat veel kwaads over die politiek had gezegd, maar als minister den gouverneur-generaal niet had gedesavoueerd, zijn woorden, in verkiezingsdagen gesproken, zou ver klaren. Spreker sloot met een mooie peroratie waarin hij voor Indië het beste vroeg wat het moederland heeft te geven Westersclie beschaving, door het Chris tendom geadeld. Er klonken na afloop bravo's van de rechterzijde. Behoudens enkele interrupties van socialistische zijde, luisterde men ook van links met aandacht naar den heer Bogaert. Na den heer Bogaert kwamen de heeren Van Veen (Chr.-Hist.) en Scheurer (anti- re v.) aan het woord die over hetzelfde thema handelden en waarbij de heer Van Veen den minister scherp te lijf ging over diens inconsequente houding. Hierover meer in ons volgend nummer. Oudegeest niet gekozen. Amsterdam III, het z.g. vaste roode district, in Juni bij eersten aanloop door Troelstra veroverd en sinds 1902 door een socialist in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd, is overgegaan aan de blau wen, de vrijzinnigen. De heer Oudegeest, de man van 1903, heeft het afgelegd tegen den heer Otto, dank een enorme krachtsinspanning van de vrijzinnigen in dat district. Verkreeg gisteren (Dinsdag) eerstge noemde 6082 stemmen, op den heer Otto werden 6715 stemmen uitgebracht. Het aantal socialistische Kamerzetels bedraagt thans 15. Drie zijn er sinds Juni verloren. Toch, zegt de Amsterdamsche corres pondent van „De Maasbode", moet de concentratie bij hare becijfering voorzich tig zijn. „Daarin een huldiging te zien van de vrijzinnige beginselen, zou ai te dwaas zijn. Het district toch telt 16516 stemmen. Wij hebben meer dan goeden grond om aan te nemen, dat van de overwegende arbeidersbevolking in dit dis trict de Christelijke kiezers Otto hebben gestemd om den in hun kringen aller minst sympathieken socialist uit de Ka mer te weren. Behalve een aantal vrij- socialisten zijn verder ditmaal zeker velen hij uitzondering naar de stembus gegaan om tegen Oudegeest te getuigen. De mee ningen, die in de laatste dagen uit dit district tot ons kwamen omtrent wat de arbeiders noemen „de autocratie van den leider van het Vakverbond", gaven ons de overtuiging dat ditmaal van de dui zenden, die anders in district III thuis blijven, ditmaal zeer velen een waarde volle stem voor den concentratie-candi- daat zouden uitbrengen. Dit alles bijeen genomen, blijft er van een triumf van de vrijzinnige beginselen niet veel over". Goes. De vereeniging tot Werkverschaf fing van den Chr. Volkshond alhier en de Oeconomischc Spijsuitdeeling verga derden respectievelijk Maandag- en Dins dagavond onder presidium van den heer J. A. van Heel, die de bijeenkomsten op de hem eigen sympathieke wijze leidde. Ofschoon bij eerstgenoemde vereeniging een kwaad slot te boeken valt over het afgeloopen jaar van f 6.831/2 op f 1784.151/2 uitgaven en £2777.32 inkomsten, behoeft dit toch tot geen ongerustheid aanleiding te geven met het oog op de in voorraad zijnde goederen. De controle der jaarrekening had een eervolle décharge van den ijvrigen pen ningmeester den heer De Hoogh ten ge volge. De verschillende personen en instellin gen, die zich zoowel in het afgeloopen jaar als voor dit jaar ten opzichte der werkverschaffing hebben verdienstelijk ge maakt, werden door den voorzitter be dankt, waarbij de pers niet werd ver geten, terwijl in den aanvang de voor zitter aan de nagedachtenis van het ont slapen commissielid dhr. J. de Jonge Az. In de controle-commissie neemt thans de heer L. Duvekot de plaats in van den heer Van der Meulen, terwijl de perio diek aftredende bestuursleden I. Kake- beeke en Joh. Pilaar werden herkozen. Uit de discussie bij de rondvraag bleek, dat de toename van leden geen schade toebrengt aan de collecte. In de vergadering der „Oeconomi- sche spijsuitdeelin g", welke werd bijgewoond door den Edelachtbaren heer Burgemeester, werd door den secretaris- penningmeester, den heer I. Fransen v. d. Putte, de jaarrekening overgelegd, welke door den heer Sliggers werd ge controleerd en in orde bevonden en daar na door den burgemeester werd getee- kend, onder eervolle déchargeering van den penningmeester voor het gevoerde beheer. De rekening wees aan f 1153.86 in ontvangsten en f 1138.111/2 in uitga- veil, alzoo met goed slot van f 15.741/2. De beurt was daarna aan het jaarver slag, dat door den heer v. d. Putte als secretaris werd uitgebracht. Hel luidde als volgt „De koudelooze winter van 1912/13 le verde generlei bijzonderheden op, zoodat op de gewone tijdstippen met de bedee lingen kon worden begonnen en geëin digd, te weten 2e Kerstdag en einde (29) Maart. In dat tijdvak werd geregeld driemaal per week warme, voedzame erwtensoep gegeven, tot eene hoeveelheid (toen de rol volledig was) van 291 portiën, telkens aan 135 gezinnen, uitmakende een totaal van 10944 portiën, tegenover 10855 ten vorigen jare. Extra-bedeelingen kwamen niet voor. Voor de gezamenlijke bedeelingen is verbruikt geworden: 530 K.G. Ameri- kaansch spek, 25 H.L. groene erwten, 5 ILL. uien, 222 K.G. selderij, 100 K.G. gort, 200 K.G. rijst en de noodige spe cerijen. De rekening wijst aan ontvangsten f 1153.86, inbegrepen f50,06 saldo van den vorigen dienst; uitgaven f 1138.11V2» dus een goed slot van f 15.74i/2. In de samenstelling van de commissie kwam generlei verandering. Zij dankt de ingezetenen voor den verleenden gelde- lijken steun en veroorlooft zich de nut tige instelling bij hen te blijven aanbe velen." De heer Burgemeester zeide van een en ander met belangstelling te hebben kennis genomen. Uit naam der bedeelden en der overige burgerij bedankte Z.Ed- acihtb. de heeren der „Oeconomiscbe Spijs uitdeeling voor hun charitatief werk, prees de voordëelig gevoerde administratie en gaf zijn beste wenschen voor den ver deren bloei der vereeniging. De heer Van Heel nam met een min zaam woord de tevredenheidsbetuigingen van den burgemeester in ontvangst en dankte de burgerij en de pers voor den ontvangen steun. Mochten onverhoopt een koude winter of andere omstandigheden aan dien steun hoogere eischen stellen, dan hoopte hij, dat de verwachtingen van de heeren niet zullen worden beschaamd. Waarna de vergadering werd gesloten. Als curiosum toonde men ons een in schrijvingsbiljet der vereeniging van 15 Februari 1819, waarin de toen 3 ja al oude vereeniging(zij dateert van 25 October 1816) bij de ingezetenen 0111 steun aanklopte voor het werk der soepbedee- ling. Het bestuur bestond toen uit 10 heeren met den heer J. de Kanter als voorzitter. Naar wij vernemen zal de heer Janvier met zijn stoomcaroussel alhier de aanstaande Toondagen bezoeken. An dere inrichtingen1 van beteekenis komen er, voor zoover bekend, niet. De nieuwe Stationswachtkamer de? lste en 2de klasse wordt, naar men ons mededeelt, deze week voor het publiek opengesteld. Gisterenavond arriveerden in onze gemeente Professoren en studenten der Middelbare Technische school voor de Bouwkunde te Utrecht. Het gezelschap overnachtte in 't bekende hotel Zoutkeet en vertrok heden naar Hansweerd om de kanaalwerken en sluisbouw te bezichti gen. Feestavond „Pius X". Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de R. Iv. propagandaciub „Pius X", waarbij deze den feestavond aankondigt ter herdenking van onze herwonnen onafhankelijkheid in November 1813. Bij de organisatie van dit feest mocht de club veel steun ontvangen. Met name verdient genoemd te worden de heer I. Giesen, die een der piano's uit zijn ge renommeerd magazijn dien avond ten ge il ruike afstaat. De geringe toegangsprijs, die geheven wordt, kan geen beletsel zijn voor onze Goesche Katholieken en uit de omstreken om 23 November op te gaan naar V.O.V. en wij zijn overtuigd dat wanneer dezer dagen de man met de inteekenlijst voor entrée's rondgaat, de verwachting welke Pius X hiervan heeft, niet zal worden beschaamd. Het programma der feestelijkheden is vastgesteld met voorkennis van den Hoog Eerwaarden heer Deken onder wiens ver- eerend patronaat deze voorloopig opge richte propagandaciub werkt. Tot jachtopziener te Nisse is be noemd dhr. M. Eversdijk alhier. Hedenmorgen omstreeks half twaalf brak tusschen de Twee Poorten van een wagen een wiel, waardoor de lading pulp gedeeltelijk over de straat en gedeelte lijk op den voerman terecht kwam. Ge lukkig liep de voerman niet al te dicht bij den wagen, anders was hij er zeker niet zoo goed afgekomen. Met een ande ren wagon werd de pulp verder vervoerd. De wagen scheen te zwaar beladen. Wij wekken onze Katholieke stadge- nooten, die belang stellen in het edele werk der dames van „St. Elizabeth" op, de tentoonstelling der goederen in het Slot Oostende, morgen (Donderdag) te gaan bezichtigen. Men zie de advertentie in dit nummer. Dat do grossiersfirma in manufac turen Jos. Witkam en Co. alhier de win kelbranche niet verwaarloost, mag blijken zoowel uit de smaakvolle étalages als uit de magnifieke verlichting, welke de goe deren ten zeerste tot hun recht doen komen en den als het ware nieuw ge worden winkel tot een attractiepunt ma ken van de Ganzepoortstraat. Het waschgoed dat van D. V. uit de voorstad was ontvreemd, is door de politie aan den Oostsingel teruggevonden. Middelburg. De Bazaar in het voordeele der vereeniging tol bezoeken der armen, mocht zich gisteren reeds in een druk bezoek verheugen, vooral des middags was het er recht gezellig en ook bleek er onder de bezoekers de zoo noodzakelijke kooplust te bestaan. Het is echter nog jammer dat het bezoek zich bepaalt tot een beperkte categorie van personen, en ons werd verzocht den wensch van het comité te publiceeren, dat het bezoek zich over breedere lagen der bevolking moge uitstrekken. In verband daarmede herinneren wij er aan, dat de bazaar morgen (Donderdag) reeds vanaf 11 uur en ook des avonds geopend is. Maandag werd de hulp der politie ingeroepen voor een man, die in een vlaag van krankzinnigheid zijne moeder, hij wie hij inwoont, mishandelde. Op last van een dokter werd de ongelukkige per rijtuig naar het Gasthuis overgebracht en zal hij dezer dagen naar „Vrederust" worden vervoerd. Zoowel door de mineraalwaterfabri kanten en bierhandelaren te Vlissingen als te Middelburg is gisteren besloten over te gaan tot het heffen van statiegeld voor flesschen en syphons, ofschoon de wenschelijkheid werd betoogd hiermede reeds op 1 December aan te vangen, was men voor het meerendeel van mee ning dat dit beter met 1 Januari 1914 kon geschieden. Naar wij vernemen is ook te Bergen-op-Zooin, te Ierseke en te Kruiningen een dergelijk besluit genomen. Vlissingen. De Kamer van koophandel heeft besloten adhaesie te betuigen aan het adres door de Kamer te Deventer aan den minister van justitie gezonden, inzake beleediging van rechtspersonen, meer in het bijzonder naamlooze vennoot schappen. De kamer te Deventer wijst er in haar adres op, dat rechtspersonen evengoed als natuurlijke personen een reputatie in het handelsverkeer hebben op te houden en dus evengoed recht heb ben om strafrechtelijk beschermd te worden tegen aanranding van haar goeden naam en eer. Tot opvolger van den heer T. M. Lucas als inspecteur voor deu uitvoeren den dienst bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", aan wien op verzoek met in gang van 1 'Januari a. s. eervol ontslag is verleend, zal worden benoemd de heer J. W. Mulder, thans luitenant ter zee te Den Helder. Torpedojager „Vos". De of- ficiëele proeftochten met den torpedo- bootjager „Vos", gebouwd door de Maat schappij „Feijenoord te Rotterdam, zijn Dinsdagmorgen reeds vroeg gestaakt, door dat de vaartsnelheid niet bereikt kon worden. Zaterdagmorgen vóór afvaart van 3e mailboot „Prins Hendrik" liet een koks jongen hij ongeluk een houten rooster over boord vallen. Bevreesd voor een be risping ging hij naar den wal en roeide met een aldaar liggende boot om het verlorene, doch door wind en tij tegen dreef hij verder af. Eenige marine-matro zen brachten hem aan wal, doch intus- schen was de „Prins Hendrik" vertrokken. (Z.) Ierseke. Uit Antwerpen kwam hier Dins dagnamiddag telegrafisch bericht, dat het vaartuig Ys. 31, geladen met mosselen aldaar in aanvaring was geweest met de sleepboot Jules, en daarbij averij had opgeloopen. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag j.l. is hier een oude man op het bietenveld voor de oogen van zijn vrouw aan hartverlam ming bezweken. (Z.) Hansweerd. Het schip „Cosmopolite" schipper Paans kwam in aanvaring met de sleepboot „Willem". Bij eerstgenoemd vaartuig werd zware schade aan het voorschip toegebracht, de voorboeg werd ingedrukt. De reis is sleepende voort gezet. Alhier circuleert een adres aan aan Ged. Staten om het gemeentebestuur van Kruiningen uit te noodigen te zor gen voor een begrinting alhier, zoolang er nog geen bestrating is. (Z.) Kapel Ie. Door de bewoners van den stationsweg is, aan den raad der gemeen te, een gezegeld verzoekschrift ingezon den, met het beleefd doch dringend verzoek 0111 verbetering en verlichting van den weg, daar dezelve, vooral des avonds, schier onbegaanbaar is. Heinkenszand Door slechts twee leer lingen wordt deelgenomen aan het her- halingsonderwijs op do openb. lagere school, terwijl aan de 11.K. school door zeven en aan de school niet den Bijbel door vijf leerlingen daaraan wordt deel genomen. Ovezand. De officieele bescheiden van gemeenteraad en Gedeputeerde Staten in zake de opheffing der openbare school alhier geven o.a. het volgende te lezen De Raad der gemeente Ovezand, „gelet op de aan dezen Raad door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Ovezande gedane kennisgeving om hij1 aldien aan dezen kerkeraad mochten ver huurd worden twee loealen der open bare school met de onderwijkerswoning olhier, alsdan bijzonder onderwijs in die localen te doen geven, tevens meedee- lende dat slechts twee ouders ieder met een schoolgaand kind aan hen verklaard hebben die bijzondere school door hun kinderen niet te zullen doen bezoeken; „overwegende dat de schoolbevolking op 15 Jan. 1913 was 127 kinderen, en dat Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 Nov. Krachtige, later afnemende Zuidelijke tot Zuid Westelijken wind. Betrokken lucht met kans op regen, later tijdelijk opklarend. Weinig verandering van temperatuur. door het stichten en openen eener R.- K. bijz. school echter alle R..K. kinderen ten getale van 95 op 1 Nov. 1913, of zoo veel later als die schoei mocht geopend worden, de openbare school zullen ver laten, en mitsdien slechts 32 Ned. Herv. kinderen overblijven". De opheffing van de openbare school zou geschieden met ingang van het tijd stip waarop de twee schoollokalen en de onderwijzerswoning aan den kerke raad worden verhuurd. In het besluit van Ged. Staten waarbij1 goedkeuring aan dit raadsbesluit word onthouden, leest men o.a. het volgende: „overwegende dat de opheffing der openbare lagere school bij het raadsbe- besluit is gegrond op een toestand, welke hij het nemen van dat 'besluit noch ten aanzien van de bij'zondere R.-K. school, noch ten aanzien van de bij'zondere school van den Ned. Herv. Kerkeraad bestond, en thans na de opening van eerstgenoem de school op 23 Oct. j.l. nog slechts ten deele in werking is getreden; „overwegende, da,t ten aanzien van de in de tweede plaats genoemde school in elk geval eerst nog de ondervinding uitspraak zal moeten doen omtrent het aantal schoolkinderen op de openbare school onder den nieuwen toestand, alvo rens zal kunnen verklaard worden, dat in de gemeente geen behoefte aan open haar lager onderwijte meer bestaat; overwegende, dat bovendien ten aan zien van de door den kerkeraad op te richten bijzondere school het eigenaar dige geval zich voordoet dat die school eerst in het leven kan geroepen wor den door de verhuring van twee school lokalen en de onderwij'zerswoning aan den kerkeraad „overwegende dat tegen een dergelijke handelwijze van den gemeenteraad welke weinig strookt met art. 192 der Grondwet en art. 16 der wet tot regeling van hel lager onderwijs de princi- pieele bedenking bestaat dat de opheffing eener openbare school wel het gevolg kan zijn van hare overbodigheid door de oprichting van een bijzondere school, maar dat die opheffing nimmer de oor zaak mag zijn van de oprichting van een bijzondere school, waaruit de over bodigheid en mitsdien haar opheffing eerst zouden voortvloeien". Enz. Bij de laatste overweging teekent „De Zeeuw" aan „Een overweging te zotter, dewijl de openbare school te Ovezande nu worden zal een eenmans-school, terwijl de op te richten Christelijke school een tweemans- school zou geworden zijn, wat toch zeker meer in 't belang van 't kind en van het onderwijs zou geweest zijn. Immers verscheidene leerlingen van Driewegen zouden naar die Chr. school zijn overge komen, en zou er derhalve een tweede leerkracht noodig geweest zijn. Vrage: hebben wij nu geen verstandig gedeputeerd college gekregen? De open bare school zal komen ledig te staan, en moet dan derhalve voor afbraak verkocht worden. De Raad besluit de school nu op te heffen; al de leerlingen gaan dan over naar de Chr. school en de gemeente heeft geen uitgave meer voor het onder wijs; het Rijk geeft geen subsidie meer, want Ovezande is er nog noodlijdend bij ook; en de gemeente trekt jaarlijks nog huur voor de gebouwen. Neen, zeggen de wijze heeren te Mid delburg eerst gij Hervormde Christe nen een school bouwen, en mocht de openbare school dan ontvolkt raken dan mogen haar gebouwen voor ons part ledig staan. 't Is te zot om er over te praten". Koewacht Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Koewacht, dhr. A. J. Baert, ter vervan ging van dhr. J. R. de Blieck, die ont slag genomen heeft. Hengstdijk. Heden vierden de Echtlieden I'. de Lavois en Apolonia Taelman hun gouden huwelijksfeest. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen, die door de jubilaressen, familieleden en vele belangstellenden werd bijgewoond. Een commissie uit de ingezetenen bood een prachtig geschenk aan overigens werd het feest slechts in de familiekring gevierd. Heden vertrok de WelEerw. Pater J. de Volder naar Liverpool 0111 aldaar scheep tc gaan naar zijne missie in Nieuw-Zeeland (Australië) Deze zeereis duurt ongeveer aclit weken. Nadat liet hier eenigen tijd rustig is geweesi, beginnen de baldadigheden weer. Bij den winkelier B gooide men den eenen avond het bovenlicht der deur in, en den anderen avond het raam eener zolderkamer. Het is onze ijverige politie nog niet mogen gelukken den dader te vinden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2