8 8 erderij, DON A Cacao 9 VAN HOUTEN'S No. m. M F E IJ. WEILAND NSOEP. Donderdag 13 November 1313. Negende Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. De beste drank voor kinderen. hel ing vervaar- ÏDIENST otterdam en lam, lyter, Zuid- ichtzoeker. esteiarlt - &0ES. Dienstbode net vier DE BALKAN. EL lens duizenden Ig, maagkwalen Idkoop en best este winkeliers, ikje 5 ets. 10 geknipt uit de verrassing. Met Ik, GRONINGEN |m boo te n ROTTERDAM: Ier 's morgens 1 Ier 's morgens 10 Ier 's morgens 1 Jaer 's morgens 2 I Woensdagmiddag, TtDAM n. GOES: per 's avonds. I 's morgens 4 uur. Ier 's avonds. 's morgens 11 uur. 's avonds 7. II naar GOES: [■g 2 uur. 'rdam, Haring- bekomen te Goes MONHEMIUS, te BOUMAN Zn., de heeren J. B. 1EFAIS en te R o t- «nboot-Reederij v/h iCHUIJT. CHT Goes—Oord»— ils, ti, retour fl.BO. NGEBODEN den van H.H. eige neten olgen; zeergeschikt er lett. E, aan het ïwe Zeeuwsche Cou- intermaanden elke A. SCHUERVELD. jitenshuis, loon f10 ma Wed. PATERIK, elburg. ruim 50 j. gep. amb- >etrekking zoekt ken- gedochter of weduwe sschen 40—50 j. Eenig it. Brieven liefst met ;evraagd en verzekerd, estr. 28a, Roosendaal NIH ZEEUWSCHE MP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels 'voor 25 Ct. b contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij fa gulden bij P» fl I 11 I verlies I I verlies van JÊ van een ffl een M Z| I duimwijsvinger, flpg gulden bij verlies van eiken anderen, vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Scliiedam. Van den regen in den drop. „Geen geld, geen Zwitsers." Zoo dacht het ministerie Heemskerk bij het ontwer pen zijner sociale wetten, toen biet met zijn verzekeringsplanneii tegelijkertijd de bronnen aanwees waaruit de verzekering zou moeten worden bekostigd. Nu is er veel op minister Kolkman gescholden. Toch is het een fe.it, dat deze beheerder van 'S' lands schatkist de be kostiging der vrij dure verzekeringswetten zoo min mogelijk op den belast.ingbcta- lenden burger wilde doen drukken, maar een groot, deel der kosten wilde putten uit een verhooging van het tarief -een middel reeds vroeger door ministers van vrijzinnigen huize te baat genomen waardoor ,èn de drukkende buitenland se!» concurrentie zou worden verzacht èn de binnenlandse® nijverheid zou wor den gebaat. Doch de kiezers achtten het in hun hooge vrijheid beter de Tariefwetplanncn, te verwerpen met het ministerie, dat deze plannen als een inhaerent deel van zijn regeeringsprogram beschouwde. Nu hebben wij een concentratiekabi net, dat voor uitvoering en toepassing der sociale wetten van minister Tabna heeft te zorgen. Ook voor dit kabinet geldt het: „geen geld, geen Zwitsers", geen ve:rzekfirings(- wetten, wanneer er geen middelen zij.n om do uitgaven dier wetten te dekken. Welnu, wat bracht de Troonrede? Wat de z.g. millioenennota van den huldigen minister van financiën? Een algemeene inkomstenlm lasting, een verhooging der suc cessiebelasting, een wijziging den vermogensbelasting (waar bij de berekening der onroerende goede ren zal' plaats vinden naar de werke lijke waarde en niet, zooals thans, naar de afgeleide waarde van den belastharen opbrengst.) Dan wordt er nog geheimzinnig gesproken over „andera bronnen" waarvan de nadere pireciseej- ring ook allesbehalve een St. Nicolaasl surpriso zal blijken te zijn. Dat alles .is dus een openlijke en recht streekse!» aanval op de zakken der belas tingbetalende burgers, waarbij natuurlijk het middenmootje „de industrieel® en handeldrijvende middenstand" het 't zwaarst te verduren zal 'hebben. Toch was het die stand, zegt men, die, door het schrikbeeld van. Kolkman's tariefhér- ziening misleid, vooral de verkiezingss balans naar links deed overslaan. Nu zullen er natuurlijk lange gezichten komen en zal men, doch te laat, tot do erkenning komen, dat men van den regen in den drup is geraakt. 42 Maar Josef dus ving de moeder aan, wat is dat daar voor een toren, waar van, op dien berg daar, het kruishoven op het bosch uitblink? Dat is een kerkje, aan Moeder Maria toegewijdde nienschen noemen het Maria help. 'tls een aardig en mooi kerkjevan heinde en ver komen de god vruchtige menschen ter bedevaart, om in alles wat hen deert de voorbede der machtige en goedertierene Lieve Vrouw aan te roepen. Ik ben daar ook al twee maal geweest en heb er voor u gebeden, moeder 1 Zij bedankten haren zoon met een liefdevollen blik en sprakIk weet wel, dat gij mij niet vergeet, God geve, dat ik ook weer eens naar de kerk kan gaan en daarvoor u bidden I Er is toch een groot onderscheid tussclien een ge bed in de kerk en in de kamer. Hoe ver is dat kerkje hier wel vandaan Ongeveer anderhalf uur, antwoord de Josef; er loopt een gemakkelijke weg naar toe. Zoodra de dokter het ver- En wat strekt tot troost? Niets dan het bekende refrein: „Tu Pas voulu, George Dandin!" ROME. In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat in geval Oostenrijk-Hon- garije de aan koning Ferdinand van Bulgarije, die thans in Weenen vei toefd, toegezegde hulp niet zal verleenen. Ko ning Ferdinand niet naar zijn hoofdstad terug zal keeren. Het verblijf van den Bulgaarschen koning in Weenen wordt van zeer groot belang geacht, daar hij dagelijks bij den minister van buitenï. zaken, graaf Berchtold, vertoeft en ook reeds een audiëntie bij den keizer had. Koning Ferdinand is bijna den gehoelen dag op het ministerie van buitenl. zaken. Men meent hieruit te kunnen afleiden, dat een verandering van het Bukarester vredesverdrag te wachten is en een ver mindering der groote schade, welke de laatste Balkanoorlog aan Bulgarije ver oorzaakt, mogelijk is. De openbare mee ning in Bulgarije heeft nooit het Buka rester vredesverdrag erkend daar Bulgarije het grootste gedeelte van liet in dén eersten Balkanoorlog geannexeerde ge bied in bezit heeft genomen. De groote meerderheid van het Bulgaarsche volk hoopt in het geheim op de hulp van OostenrijkHongarije en rekent beslist op een wijziging van het verdrag. Rus land heeft Bulgarije zijn genegenheid onttrokken hetgeen ook bleek uit de omstandigheie, dat Rusland Bulgarije in den ongelukkigen tweeden Balkanoorlog heeft gestort. Thans heeft koning Ferdinand op OostenrijkHongarije een beroep gedaan en men gelooft, dat deze thans begonneD ondersteuning van OostenrijkHongarije verder zal aanhouden. Zoo niet, dan wordt de troonafstand van koning Ferdinand ten gunste van Prins Boris verwacht. UGliKlK. Uit de „neutrale" school. Een Antwerpsch blad vertelt het volgende, bijt na ongelooflijk voorval in een „neutrale" school „In eene gemeentelijke school van Ant werpen, vertelde eenige dagen geleden een onderwijzer de legende van Ónze-Liere- Vrouw-op-het-Staaksken, en vroeg daar na aan de kinderen: Gelooft ge daaraan? oorlooft, breng ik u er in het wagentje heen. Dit deed de vrome Marianne een groot genoegen, en zij hoopte het geluk van weder een Godshuis te bezoeken en de heilige Mis bij te wonen, binnen kor ten tijd te genieten. Dan nemen wij, voegde zij er aan toe, onze Lena ook mede, indien zij althans kan. Een kleine uitvlucht zal goed voor haar zijn en dan kan zij in dat kerkje eens uitbidden. Zij klaagt toch altijd zoo, dat zij naauwelijks tijd vindt om te bidden. Maar, moeder, is het u nog niet in het oog gevallen, dat Lena sedert eenige da gen zoo ernstig en zoo diep in gedach ten is En toch was zij in het begin zoo opgeruimd en zoo spraakzaam I De moeder gaf Josef gelijk, maar was van gedachte, dat het eene, of andere gepraat, of eenig klein ongenoegen, wat in zoo groot liuis en onder zoovele dienstboden niet zelden het geval is, de oorzaak daarvan zou zijn en de geheele zaak eigenlijk niets te beteekenen had. Zoo sprak zij echter slechts om Josef gerust te stéllenmaar inderdaad was zij over de stille neerslachtigheid van Magdelena niet buiten alle zorg er was haar in de laatste week zoo een en an der vreemd voorgekomen, en zij maakte het voornemen, het meisje hierover met Allen zeiden neen, uitgezonderd één kleine jongen van 't Zuid, die stoutweg antwoorddef Ja, meester, ik geloof daaraan. Daarop werd hem naar het hoofd ge smeten i Als gij daaraan gelooft, moet ik je twee klassen verlagen 1 Dat trof den kleine, en tegen het wee nen aan, zeide hij1: Nu, dan vertel ik het thuis, en dan mag ik naar de Katholieke school gaan. De geloofwaardige persoon, die ons dit gevalletje verhaalt, voegt er bij: Ik sta in voor de echtheid van deze typische geschiedenis". (Msbode.) D U 1 T S C II Ij A JV II. VorstenbezJoek. Het keizerlijk paar had dezer dagen koning Albert van Bel- gië te gast. Naar men zegt, zou dit bezoek verband houden met koloniale aangelegenheden tuss.chen Duitschland en België. Inmiddels is de koningin van België met hare kinderen naar haar. aanverwan ten in Beieren en die der katholieke Ho- henzollerns vertrokken. Later voegde zich de koning bij haar. Zondag j.l. brachten zij in gezelschap van prins Karei en prinses Stephanie van Hohenzollern een bezoek aan de Bene- diktijiner abdij van Maria-Laach. Te Lübeck zijta. den laatsten tijd zoo vele brandstichtingen voorgekomen in houtopslagplaatsen, dat de politie 30000 en de firma's ook nog 15000 Mark hebben uitgeloofd. Het is bijna niet meer mogelijk, hout te kssureeren. De koning van Beieren heeft den eed op den grondwet afgelegd en de troe pen hebben hem trouw gezworen. Bij de ontvangst van gezanten sprak de nun tius een gelukwensch, waarop1 Z.M. ant woordde. Opstootjes in den Elzas. Vol gens een Reuterbericht had luitenant Von Forstner van het Elzasregiment infante rie :no. 93 tegenover de rekruten gezegd, dat zij voor het overhoopsteken van een „wackes" (een Elzasser uitdrukking voor landlooper) niet gestraft zouden worden, doch dat de luitenant hun nog tien mark op den koop toe zou geven en een on derofficier voegde erbij: ik geef er ook nog drie mark voor. Deze uitingen en de daarmee' samenhan gende gesprekken in <te pers verwekten bij de bevolking groote opwinding. Ilerhaal- alle liefde eener moeder te onnder- vragen. Marianne ging op Josef leunende, naar haar kamertje terug en rustte toen, ter wijl haar zoon zich naar zijn werk in den tuin spoedde, in haren armstoel uit. Door het venster naar buiten ziende, zag zij hare trouwe verzorgster uit de keuken komen, waar zij juist haar middageten gehaald had. Te gelijker tijd kwam ook, naar het scheen, geheel toevallig, de rijke Hongaarsche graaf uit de laan op de plaats en ging op haar aan. Toen Magdalena hem zag, schrikte zij geweldig en bespoedigde zij hare schreden. De graaf lachte haar spotachtig toe en lichte tot haar eenige woorden, welke Marianne wegens den verren afstand niet kon verstaanmaar met ontroering bespeurde zij, hoe de wangen van Mag dalena daarvan hoogrood kleurden en de tranen in hare oogen kwamen. Zij liep, zoo haastig als zij kon, en bijna buiten adem kwam zij in het kamertje van Ma rianne en zette, al bevende de borden met het eten op de tafel, wierp zich, als een beeld van smart en ontsteltenis, op een stoel neder en begon btiter te weenen. Wat scheel u toch, Leentje Kind, wat is u overkomen? riep Marianne verschrikt uit. delijk hadden ernstige onlusten plaats. Zondagavond maakte een duizendtal! i- gö menigte zich op, om den luitenant te lynchen. Kolonel en burgemeester waren niet rn staat de menigte tot kalmte te brengen. Zelfs het optreden dor brandweer bleef vruchteloos. Eerst het aanrukken van een afdeelmg militairen was in staat de orde te herstellen. Verschillende personen werden gearresteerd. Een onderofficier werd in een donkeren tuin gedrongen en mishandeld. Het bezoeken van vereenigingen is den soldaten voorloopig verboden. F R AM KR IJ It De vergiftiging te C hol et. De lezer herinnert zich de geheimzinnige ver giftiging te Cholet, waar vele bruilofts gasten door het eten van een zoete toe spijs (bitterkoekjes met room) werden ver giftigd. Er zijn thans 6 personen overleden en 15 bevinden zich nog in levensge vaar waaronder het bruidspaar. Het onderzoek der spijzen heeft geen resultaat opgeleverd. Geneesheeren en scheikundigen beweren voor een raadsel te staan. Die goddeloozedie ellendige I Ach, moeder, wat is er een zwaar kruis op mij neergekomenIk moet u alles openbaren, ik heb hier immers niemand dan u. Ik zou liet u al lang gezegd heb ben maar gij zijt ziek, en daarom vreesde ik, dat het u benadeelen zou 1 ach, 'tis al te erg wat ik u moet zeggen I Marianne trachtte haar gerust te stel len en verzocht haar op liet liefderijkste, haar alles te openbaren, wat haar jeug dig hart bezwaarde. Moeder, gij hebt ook reeds dien rijken, Ilongaarschen graaf gezien, die voor drie weken in het badhuis is aan gekomen, en die zoo wild en woest leeft en geld verteert, als of het maar hooi was. Denk eens aan, die sluipt mij op al mijne schreden na, en zoekt mij tot de schandelijkste dingen te verleiden. Hij heeft mij eene menigte gelds aangeboden en nog meer beloofd indien ik zijn wil doe. Hij heeft mij een stuk zijde voor een geheel kleed, een zilveren halsket ting en eene rol enkel gouden dukaten toegezonden, en mij beloofd, dat liij mij van eene arme dienstmaagd tot eene rijke dame zal maken en al mijne wen- schen vervullen, indien ik hem wilde aanhangen. En wat heb gij gedaan? vroeg Een socialistische fabriek. Men weet, dat de socialisten te Albi een glasfabriek hebben opgericht, die beheerd zou worden volgens de socialistische be ginselen en als een „bolwerk" tegen de patroons moest dienen. Men weet intusschen ook hoe de toe passing van de socialistische beginselen de zaak naar den ondergang leidde. Als laatste redmiddel werd een vurig socia listisch ingenieur, een zekere Spinetta, ontboden om een beetje orde to scheppen in dien haard van anarchie en verkwis ting. Deze ingenieur Spinetta heeft naar de „Matin" nu echter meldt, opnieuw en zijn definitief ontslag genomen. Ook hij kan de wanorde, in Albi heerschend, niet aan. (Msbode.) /IVlTSIItlAVl» Een sp io n n ag e-b u r e au. De „Ex press de Genève" deelt sensalioneele bij zonderheden mede over een spionnage- bureau dat tiaar ter stede reeds vóór 1870 bestaat en naar het blad zegt, door Von Moltke is opgericht. Dit agentschap] leidt spionnen op, die dan later naar Reims, Melun, Lyon en Parijfe worden gezonden. Alle ontdekkingen die zijl doen, moeder Marianne. - Wat eene christelijke, eerlijke maagd moet doen; ik heb hem met af schuw afgewezen en hem zijne geschen ken, om zoo te. zeggen, voor de voeten geworpen. Lieve Hod I ik heb het aan mijn vader en aan mijne moeder op hun doodbed beloofd, liever te zullen ster ven, dan mijne eer te laten schenden. Maar een schrikkelijke angst en kommer drukken sedert eenige dagen mijn hart. De graaf hield niet op en word lioe lan ger hoe lastiger. Ik heb voor zijne oogen geweend, heb hem met opgehevene handen gebeden, dat hij den lieven God toch zoo snood niet zou beleedigen en mij, arme dienstmaagd, het eenige goed wat ik bezat, mijn zuiver geweten en mijne ongerepte eer, niet zou ontroo- ven. Dat hielp allemaal niet met al toen dreigde ik hem bij den heer Gaming te zullen aanklagen, en dat die heer mij zeker wel in bescherming zou nemen te gen zijne handelwijze. Hierop lachte de slechte mij in het aangezicht uit en zeide Onnoozele hals I ga maar naar hem toe en hoor wat hij u zeggen zal. Denkt gij dan, da,t hij u en de andere dienstboden voor niets anders in dienst neemt, dan om zijn vee te voeren en water te dra gen Dat kunt ge begrijpen 1 (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1