atorium BS ekbank endaal, lagazijn iterjassen genjassen, Jekkers. sering terijen. «middel .elburg, No. 133. Dinsdag 11 November 1913. Negende Jaargang. f EUILLETON. BUITENLAND. BI NNEN L A ND. 'LD TERUG. lelijk. Zoon, ie Industrie en behandelen door ON" :fen. es, GOES. maat, welke - - - - erve f53.051.23 jen 100 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 9 duimwijsvinger. MM W0 H@t ¥i@rdJ© gebod. Welk weder zullen wij hebben t overtollige haar eheel verdwijnen. >n f 1.—. [ROTTERDAM. linale Strljklnrlchting Badinrichting. Billijke tarieven tver water zonder iddelen. gratis verkrijgbaar. gaarne verstrekt je Directie: P. DE PAAUW. t. WITKAM. 8, jO.en f I00. brieven der |uren zlftlnj In het I- en Effecfengaken 0/ O 00.— ie, C. VAN DER MINNE. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Sangepoorfstraat C 209, GOES' Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels yoor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de BH 4% gulden bij verlies van beide I f gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |9 9^ 1191 handen, voeten of oogen. 9 9% 9 I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 9 9 99 9 Voorts bij ongeneeselijke I 9 9 9 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 9%^%^%^ verstandsverbijstering; w of oog; 9 ^0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algerneene Verzekerings-Bank" te Schiedam. f gulden bij gulden bij 9 9 99 9 verlies 9 9 verlies van 9 vaneen [11 I een Tl gulden bij verlies van eiken anderen vinger. „Getuige" en „meening". Een te Petei-sburg verschijnend dag blad „Nowoje Wremja", deelt mede, dat de Duitsohe keizer zou gezegd hebben, aan een Russische persoonlijkheid uit de groote wereld, dat hij (de keizier) aan den ritueelen moord gelooft. Het is alles zeer vaag. Toch noemt een blad in ons gewest dit een „gezagheb bend getuige". Het blad faalt. Hier is. geen sprake van een „getuige" maar van een „meening", een „persoonlijke opinie", die eerst dan do waarheid erlangt van „gezaghebbend getuige", wanneer de beweeggronden, die de spreker voor zijn meening aanvoert, zwaarwichtig genoeg zijin, om tot het „gezaghebbende" van die opinie ta con- cludeeren. En zoolang die motieven niet bekend zijn, "dient, men zijn oordeel op te schorten. Anders staat het met wat „;De Tijd" mededeelt in zijn nummer van Donder dag j.l. In een protest-meeting, Maandag der vorige week t.e Breslau belegd tegen de ritueelo moordbeschuldiging, werd onder de verschillende verklaringen waarin de ritueele moord naar het rijk der fabe len. werd verwezen ook eene voorgelezen van de Katholieke theologische faculteit der hoogeschool. Zie, zoo iets kan inen vrij een „ge zaghebbend getuigenis" noemen, want het is ondenkbaar, dat in eene zoo allerge wichtigste kwestie een .Katholiek^ theoïogirsehe faculteit zich zon blameeren door in het openbaar iets te beweren, waarvoor het geen deugdelijke, gronden heeft. Nu \yij toch over „de" kwestie bezig zijn, kunnen wij nog mededeelen, dat eenige Potersbungsche rechtsgeleerden, die èn tegen den ritueelen moord èn tegen de wijze waarop het proces Beilis is ge voerd, bedenkingen opperden, deswege vervolgd zullen worden. Is dit bericht der bladen waar, dan blijkt daaruit, dat wij het niet zoover mis hadden, toen wij zeiden, dat jin het land der Moskovieten „Vrouw© Justitia" niet een weegschaal miaar een knoet in de hand schijnt te hebben. Ook moeten wij onze verwondering: uit spreken over den redeneertrant van som mige bladen, die hun. lezers, vergasten op breed uitgesponnen moordverhalen en be- sfihrijviugen van bloedige wandaden, door- Joden tegen Christenen geploegd, maar dia hun lezers aangaande 't eigenlijke, punt in kwestie, even wijs, d.W|.z. even onkun dig laten, n.L te b e wij zen, dat er bij- de Israëlieten een door wet en (of) tra ditie voorgeschreven en ge ijkt© RITUS bestaat, volgens welke hij sommige gelegenheden bepaalde spijzen met christenbloed moeten worden toe- 41 Zij noemde Marianne niet anders dan „moeder", en voor hare moeder was haar niets te moeielijk. Als des avonds 't werk klaar was, dan bleef zij bij haar, afwisselend haar met hartelijk gekneuvel, en met haar uit een godvruchtig boek voor te lezen, bezig houdende. Dan kwam ook Josef derwaarts en bracht een uurtje bij zijne moeder en bij Magdalena door. Naar dat uurtje verlangde hij den geheelen dag doorhet was zijn eenige uitspanning daar dacht hij reeds des morgens niet vreugde aan, en de gedachten aan het ge noegen van die oogenblikken verlichte hem alle moeielijkheid van zijn zwaren arbeid. De heer Gaming schonk hem werkelijk zelfs geen enkelen penningmet zijn bitter zweet moest hij het onderhoud zij ner moeder betalen, voor twee man werken van den vroegen morgen tot den laten avond. Met zijne moeder en Mag dalena genoot hij zijn maal, dronk luj zijn bier en verkwikte hij zijn gemoed in trouwhartige gesprekken. Zijn hart bereid en daardoor ritueel .ge maakt. O.i. is dat bewijs niet geleverd en zijn do daarvoor aangehaalde gronden onvol doende. Het „falso eis imponunt" van Iimo.- centius IV staat nog onverzwakt over eind1). Nog gekker wordt het geval, wanneer men ziet, hoe bladen, die eerst stoutweg de bulle van Innocentius IV, waaraan bovenstaand© woorden zijn ontleend, valsch noemen, later zich muisstil hon den tegenover de bewijzen, die dia echt heid dier bulle onomstoofelijk vaststel len. Hoe zei Cicero ook weer? „Het is da eerste wet der geschiedbeschrijving, dat men niet scbrome het ware te verkon digen." Een golden woord. Maar, of het altijd wordt begrepenen toege past? Voorlichten of voorliegen. De Katholieken van Nederland, circa twee vijfden der bevolking uitmakende, leven onder een grondwet, dia allo Nederlanders gelijkelijk benoembaar acht tot eenige waardigheid of ambt. Dat bij de toepassing dezer grondwette lijk© bepaling de Katholieken steeds aan het kortste einde trokken, is van alge rneene bekendheid. Onder de opeenvolgende liberate negoe- ringen is er steeds met angstvallige nauw keurigheid voor gewaakt, dat bij de benoe mingen toch nimmer het minimum, werd overschreden, dat de liberale vrijgevig1 heid(l) aan de Roomschen toedacht, En het dikke boek „Graag op Baantjes" door „De Tijd" in 1912 openbaar gemaakt, en waarvan de uitwerking niet ongelijk was aan die van „den knuppel in het. boem denhok gesmeten", blijft nog steeds van frissche actualiteit, een met dorre, maar welsprekende cijfers gestaafd bewijs van de stelselmatige achteruitzetting der No- derlandscfhe Katholieken door een klein zielig liberalendom. Het spreekt vanzelf, dat de Katholie ken- bij het aan het bewind treden vair een christelijke regeering een einde zoch ten te maken aan deze schreeuwend^ onrechtvaardigheid. Geen voorrech ten, geen bevoordeeling, maar ge lijk recht voor allen eischen zij bij de toekenning der ambten, waar bekwaam heid en geschiktheid der candidaten ge lijk zijn. Sindsdien is er eenige verandering ten goede gekomen. Eenige zeggen wij1, want den Katholieken is nog op verre- na niet geschonken, wat hun volgens l) „Valschelijk beticht men de Joden enz." zie in ons nummer van 28 October. sprong op van vreugde, als hij zijne moeder zoo vergenoegd en opgeruimd de soep zag gebruiken, welke Magdalena haar voor diende; als hij de rozen der gezondheid we der op hare wangen zag bloeien en hare gewrichten buigzamer en sterker worden. Inderdaad, moeder Marianne ondervond, bij de liefderijke verzorging van Magde- lena en de verstandige behandeling des bekwamen geneesheer van het badhuis, al spoedig de goede uitwerkselen van het bad. In veertien dagen tijds kon zij reeds het bed verlaten en met behulp van een stok de kamer op en neder gaan. Bij dit gezicht vloeiden vloeiden den ouderlie- venden zoon de vreugdetranen over de wangen en Gods goedheids met dank baarheid lovende, riep hij 's Hemels rijksten zegen af over allen, die iets tot de genezing zijner moeder bijgedragen hadden, en niet in de geringste mate over Magdalena. Met erkentelijkheid herinnerde hij zich den braven Fran- ciskanerbroeder, die hem geraden had, naar Laubenberg te gaan, als ook zijne andere weldoeners en hij leefde nu in de vaste en vroolijke hoop, na weinige weken, zijne moeder gezond en als nieuw geboren naar hunne oude woonplaats te kunnen terugvoeren. grondwettelijk recht toekomt en overal waar de vrijzinnigheid het heft in han den beeft, blijft die achteruitzetting van Katholieke burgers bestaan, getuige wa't onlangs te Rotterdam en Middelburg voor viel en door ons, in een driestar „Vrij zinnigheid op zijn smalst" (no. 124 dezer courant) werd belicht. Des ondanks durft een courant, in de 'stad Goes ^verschijnende, schrijven: „Met Di'. Kuyper is natuurlijk de „Stichtsche Courant" het eens en zoo vele andere anti-revolutionaire argaan- tjes, die eerbiedig, diep-onderworpen, luisteren maari.de stem des mees ters. En ook wat roomsche bladen, die er wèl van doordrongen zijn, dat de vetste postjes1) komen van 'n zich ais „christelijk" aandienend regime, het geen met de ware christelijkheid piet het minste heeft uit te staan." Let wel: „de vetste po:stjes"! Moet dergelijke schrijverij1 heeten liet publiek voorlichten of het publiek voorliegen? Het laatste woord is niet zeer parlementair, maar geheel a Tunis- son met de manieren van de courant in kwestie. En daarom kozen wij heb Voor een harden kwast, zegt het spreekwoord, hoort een scherpe beitel; zie de Go'esche Courant van 6 Novem ber, hoofdartikel. De spatieering in de aan haling is van ons. Red. De kentering duurt voort. De uitslag der Statenverkiezing in Gouda bewijst voldingend, dat de kentering der publieke opinie in de richting! der Christelijke regeeringsbeginsielen en de te rugtocht der kiezers naar de oude vanen voortduurt. Van Doom, het vrijzinnige Kamerlid, de man, die Gouda voor links veroverde, was er candidaat voor de Staten en nog wel voor de Staten yan iZuid-Hollamd, die grootendeeis over _de samenstelling der Eerste Kanier ten gunste van links of rechts beslissen. Dat gaf hoop op een liberale zege praal en desi te meer, wijl nog: niet zoo lang geleden de anti-revolutionair Schreu- der bij eenzelfde statenverkiezing met een dertigtal stemmen het onderspit delfde. Edoch„Het kan verkeeren", zei Brederoo en toen Woensdagavond de stem bus was gesloten en over en weer de uitslag: met popelend harte werd ver beid, bleek na telling der stemmen, dat de anti-revolutionaire candidaat Jongen- burger gekozen was met dertienhon derd stemmen boven den heer Van Doom;! Dat is geen nederlaag voor de libe ralen, dat is een „clades", een ramp;! Maar zoo spoedig gebeurde dit niet eerst wachtte hem, zoowel als zijne moe der en Magdalena nog menige beproeving- Het was in de derde week dat Josef op een morgen in den tuin dienzelfden vreemdeling ontmoette, die hem op de steile hoogte bij Büttenstadt met zooveel minachting den gevraagden dienst van zijn rijtuig gewijgerd had. De vreemde ling wierp een verachtenden blik op Josef en hield zich, of hij hem toen voor de eerste maal zag. Het was, gelijk Josef weldra vernam, een rijke graaf, naar men zeide, uit Hongarije, die den meesten tijd in de baden doorbracht, verkwistend leefde, en vooral met harts tocht en geluk speelde. Even zoo deed hij thans in het badhuis te Bornau. Men zag hem met zijn schitterende equipage bij alle gezelschappen, partijen en plezier tochten hij reed, hij jaagde, hij wedde, hij danste en speelde dag en nacht, en, naar zijne verteringen en gesprekken, moest hij over een onberekenbaar groot fortuin te beschikken hebben. Josef liet zich niet het minste aan den graaf gelegen liggen integendeel, hij ging hem zooveel mogelijk uit den weg; zoo dikwijls hij hem ontmoette, werd hij een onaange naam gevoel bij zich zeiven gewaar - dan dacht liem, dat hij tegenover een; En desi te grootor, des te beteakanisivol1- ler, als men bedenkt, dat door de vrij1 ^innigheid piet macht en man in bef district was gewerkt. De kentering duurt voort I Aan de pers, aan onze kiesverecnigingen de taak, door voorlichting van het publiek die kentering to begunstigen. Hond uw kruit droog en bet geweer bij den voet. F It A li IC IJ K, Van luchtschipper tot kloos terling'. De „Matin" maakt melding van het feit, dat te Parijs graaf Castillion de St. Victor als leekebroeder in de orde der paters Jezuieten is getreden. Graaf Castillion, verhaalt het blad, is een dei- meest bekende luchtschippers, die zich op het gebied der luchtvaart-organisatie groote verdiensten heeft verworven en tal van records op zijn naam heeft staan. Eertijds was hij in diplomatieken dienst. De verslaggever van de „Matin", die den religieus in zijn klooster ging opzoeken, vond hem bezig met het verrichten van werkzaamheden in de kapel, en trachtte hem over de beweegreden van zijn in trede in het klooster uit te hooren. Na tuurlijk zonder het minste resultaat. «timCflLAWO. De Pruisische regeering heeft het ver bod aan Amundsen om te Flensburg een Noorsche JMoordpoollezing te houden in getrokken. ElïfiEhANn. De Westminster cathedral. De „Evening Standard" van Donder dagavond vertelt het een en ander van de nieuwe werken, die men gaat uit voeren in de Westminster cathedral, de mooie Roomsche kathedraal in het hartje van Londen, die door de groote opoffe ringsgezindheid van de Engeische Ka tholieken tot een der „meest merkwaar dige en prachtige gebouwen van Londen" wordt, zooals het blad zegt. Men begint nu met de algelieele af werking van de St. Josephs-kapel, waar voor het noodige kapitaal bijeen is gebracht. De muren van de kapel worden met een rijkdom van marmerplaten belegd, een prachtig altaar wordt geplaatst met een overhuiving van verguld brons op vier kolommen rustend, schitterend met repoussé-werk gesierd. De kapel zal -voor het bewaren van het II. Sacrament geheimen vijand stond, of dat hij eene slang naderde, die hem verraderlijk met haar vergif traehte te verwonden. Josef verhaalde deze ontmoeting aau zijne moe der. Marianne kon er evenmin genoegen in scheppen, als Josef. Zij had den hoog moed en de hardvochtigheid van dien vreemden heer nog niet vergeten, nog minder dien woedenden blik, waarmede hij haren zoon scheen te willen doorbo ren, toen deze hem het zoo verachtelijk toegeworpene geldstuk met een gelijke verachting terugwierp. Er drong haar hart een voorgevoel binnen. Zij waar schuwde haren zoon, dien vreemden heer zooveel mogelijk te vermijden en liem op geenerlei wijze tot gramschap te wek ken, maar hem met alle beleefdheid te behandelen, gelijk de bedienden dit den badgasten verplicht waren te doen. Indien gij dat doet, Josef, zoo eindigde zij hare waarschuwing, dan hebt gij uw plicht gedaan; al het overige willen wij aan God overlaten. Hij zal ons tegen alle onrechtvaardigheden der overmoe- digen beschermen. Misschien is het Zijn heilige wil, dat wij ons liier met dien vreemden heer bevinden. Hij kan immers de harten veranderen, en hen, die onze vijanden waren, tot onze vrienden maken. Laat ons daarom bidden, Josef 1 Gij kent li!*! Verwachting tot den avond van II Nov. Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Iets zachter. worden gebruikt en voor het lezen van de dagelijksche algerneene H. Missen, wanneer dit niet in de kapel van het H. Sacrament gebeuren kan. Tevens is nu ook liet kapitaal bijeen voor de afwerking van de St. Paul's- kapel, of de kapel der bekeerlingen. Dit bedrag, dat een zeer aanzienlijke hoogte beloopt, is bijeengebracht uitsluitend door bekeerlingen. Verder wordt de nieuwe toegang in de Ambosden-avenue, die de hoofdtoe gang wezen zal, afgebouwd. Zoo maken de Engeische Katholieken de kathedraal wel tot een monument van hun geloofsijver, het „eiland dei- heiligen" waardig.' (Msbode.) MEXICO. Huerta lioudt vol. Blijkens een telegram uit Mexico heeft een vertrouwd vriend van Huerta medegedeeld, dat de president besloten is, alle eischen, in de laatste nota der V. S. vervat, af te wijzen. C H I X A Een staatsgreep. Regeeren met een Kamer en een Senaat, waarin res pectievelijk 220 en 130 zijner politieke en persoonlijke doodsvijanden zitting hadden, heeft Joean Tsji Kai, de presi dent der Chineesche republiek, een on begonnen werk geacht, en vandaar dat hij zijn toevlucht nam tot een staatsgreep en in drie decreten van al deze leden der Koeomintangpartij het mandaat ver vallen verklaarde. De misdaad dezer uitgestooten Senaats- en Kamerleden bestaat, volgens een zeer langdradige verklaring, in hun medeplichtigheid aan de mislukte revolutie van het Zuiden, die niets anders beoogde dan den val der centrale regeering te Peking. (Tijd.) Ouderdomsverzekering. Met de meeste stelligheid kan worden gemeld dat geheel in overeenstem ming met de voorioopige maatregelen, door minister Talma genomen aan de 70 jarige pensioengerechtigden op 9 December f2 zal worden uitgekeerd (dus geen f4 of f3 gelijk in andere berichten werd verzekerd) en dat in de mijn spreekwoordHun, die God lief hebben en op Hem vertrouwen, moet alles ten beste gedijen. Marianne sprak de waarheidweldra zullen wij zien, hoe schitterend haar vertrouwen gerechtvaardigd werd. Moeder Marianne kwam van dag tot dag vooruitin de derde week waren hare ledematen reeds in dien graad ver sterkt dat zij op een warmen dag, haar kamertje mocht verlaten en, op den arm van Josef leunende, in de schoone linde laan voor het badhuis op en neder kon wandelen, waarna zij in den verkwik- zonneschijn} op het zitbankje rustende, hare borst met de zachte lucht verfrischte. Met innig welbehagen weidde haar oog over het heerlijke landschap, hetwelk zich daar in eene bekoorlijke afwisseling van heuvels en vlakten, van bosschen en beken, van kasteelen en dorpen, voor haar ontplooide en met al het schoon van een vruchtbare, bloeiende natuur en den heldersten zonneschijn versierd was. Josef noemde haar de namen der tal rijke plaatsen hij had de meesten ba rer bezochtwant de heer Gaming en de badgasten gebruikten den sterken en eerlijken jongeling gaarne voor hunne boodschappen. tWordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1