Van Houten s Cacao Provinciale Mn van Zeelui). No. 131. Donderdag 6 November 1913. Negende Jaargang. iii vaneen vii i een M Zl Het Vierde oebedl Haar liefste drank is FEUILLETON, BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. ReclamebericKten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 1 jjf% jA gulden bij gulden bij P" ■III verlies I I verlies van I duimwijsvinger, gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. i NAJAARSZITTING. Vergadering van Dinsdag 4 November, des avonds te half acht. Voorzitter mr. H. J. Dijckmeester, com missaris der Koningin. Aanwezig 40 leden. De Commissaris der Koningin opent de najaarszitting in naam der Koningin en stelt aan de orde het onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren J. A. de Bruijne, II. R. Struve, W. Melis en A. van der Weijde. Tot leden de commissie van onderzoek benoemt de voorzitter de heeren Fruijtier, Kakebeeke en Mulder. 'Gedurende het onderzoek wordt de zitting geschorst. Na heropening wordt bij monde van den heer Fruijtier tot toelating van de genoemde heeren geadviseerd en aldus besloten. Do nieuwe leden worden hierop door den griffier binnengeleid en leggen in handen van den voorzitter de voorge schreven eeden af. Hierna spreekt de voorzitter de ver gadering als volgt toe: „Zaagt gij in uwg Zomervergadering menige verandering op deze banken, in de korte spanne tijds, die najaars- en zomervergadering scheidt, hebben Zee- land's Staten verliezen van beteekenis ge leden. Reeds in Augustus, op den 6en en 18en dier maand overleden achtereenvol gens de heeren J. II. C. Heijse en H. P. den Bouwmeester. Eerstgenoemde, de nes tor van uwe vergadering, 74 jaar oud, had 36 jaren lang zitting in de Staten gehad, waarvan 16 als lid van Ged. 'Staten. Overeenkomstig den wensch der familie brachten wij een stille hulde aan zijne groeve. Hier spreek ik namens u allen een woord van dank voor al hetgeen de overledene gedurende zulk een lang tijd perk voor de provincie heeft verricht. In Maart 1906 voor het district Mid delburg gekozen, had de heer den Bouw meester met een tusschenruimte van een jaar in uw college zitting gehad. In Juni j.l. was zijn mandaat hernieuwd. Als man van kennis en van bijzondere wilskracht is zijn heengaan op 59-jarigen leeftijd ook voor de provincie een verlies van beteekenis. - De heer S. Louwerse mocht niet het herstel verwerven, dat hem kracht zou hebben gegeven de arbeid in uw midden voort te zetten en nam ontslag als lid 'der Staten. Den 30 October j.l. is hij overleden. De leden, die hem in 1910 zitting zagen nemen, sluiten zich bij mij aan in de waardeerende herinnering aan een welwillend ambtgenoot,die wij on gaarne missen. Hetzelfde mag ik, uit uw naam sprekende, verklaren ten opzichte van mr. A. J. F. Fokker, die door u 39 De badheer beantwoordde op eene norsche wijze den eerbiedigen groet van Josef, doch gaf hem terstond den brief weder met de woorden: Het adres is aan den heer Mottenbergerdie is ook werkelijk de eigenaar van het bad. Ik heet Gaming en ben slechts zijn pachter. Zou ik den badheer niet kunnen spreken antwoordde Josef, niet wei nig teleurgesteld. Op dezen oogenblik niethij is op reis naar Italië, antwoordde de pachter, en zal in de eerste dagen nog niet weder komen. Daar, neem uwen brief terug; Och, ik bid u den brief evenwel te lezen sprak Josef, wat er instaat moet gij toch weten mijnheer dokter Heulman te Laubenberg heeft die voor mijn moeder geschreven. Nu verhaalde hij den pachter het lij den zijner moederhoe hij op aanraden van den geneesheer Heillman zijne moe- werd afgevaardigd naar 's lands raadzaal. Hem worden de kracht en het beleid toe gedacht zoo onmisbaar voor het vervul len van het hem opgedragen mandaat. Ik wensch de daareven toegelaten leden geluk met hunne benoeming en verzoek hen plaats te nemen." Vervolgens wordt medegedeeld, dat de heeren Gerlach en Van de Putte wegens ongesteldheid afwezig zijn. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de gemeente Serooskerke (Schouwen) om een bijdrage in de kosten harer huishouding voor 1914 van f205. Dit verzoek wordt in handen van Ged. Staten gesteld om er in de zomerzitting advies over uit te brengen. Bij punt zes der agenda, benoeming van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale wet (buitengewoon lid van Ged. Staten) vroeg de voorzitter of do vergadering direct tot de verkiezing wilde overgaan of dat zij deze tot de volgende bijeenkomst wilde uitstellen. De heer IJsebaert stelde voor de be noeming uit te stellen. Dit voorstel werd aangenomen met 31 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren de Veer, van der Vliet, Neeteson, Maarleveld, Hom- bach, Bleiker, van Dalsum, van Zuijen en Paap. Overeenkomstig de desbetreffende voor stellen van GeJ. Staten wordt besloten tot aanhouding van de volgende verzoe ken: van den raad der gemeente St. Philips- land om subsidie voor wegsverbetering, die inzake het verleenen van voorschot voor den aanleg van tramwegen op Zuid- Beveland, van E. Huijghebaert en van dr. J. W. Jenny Weijerman en M. Onnen; dat van de Commissie voor de grind wegen in Schouwen en het bestuur van het waterschap Schouwen, om in het re glement op de wegen en voetpaden be palingen op te nemen betreffende breedte van vellingen; dat van B. en W. van Schore om subsidie voor wegsverbetering en dat van de vereeniging „Nehalennia" om aan heit verleenen van voorschotten voor de verbetering van wegen de voor waarden te verbinden dat de wegen be plant moeten worden. De overige voorstellen, alle vroeger reeds door ons vermeld, worden naai de afdeelingen verwezen. Alleen zij nog opgemerkt, dat bij het voorstel tot ver plaatsing van het veer te Kamperland een adres van M. H. van Heo en andere inwoners van Wissekerke werd voorge lezen, waarin verzocht wordt het voor stel niet aan te nemen en zulks op onge veer dezelfde gronden als door B. en W. reeds zijn aangevoerd. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek om subsidie van het bestuur der vereeniging „Groenteproeftuin in Zuid- der herwaarts gebracht en die heer hem dezen brief voor den heer Mottberger, om eene kostelooze verpleging te ver zoeken, medegegeven had. De pachter hoorde hem met ongeduld en met spijt aan. Al weer eene bede larij ik dacht het wel terstondIk ken dokter Heillman volstrekt niet. De ge- neesheeren hebben goed schrijven. Wat die rijke mijnheer Mottberger kan doen, dat kan ik zijn pachter, niet. Ik moet een zware pacht betalen, en de uitgaven, welke het bad vordert, zijn ook zeer groot. Josef begon hem met al het vuur zij ner kinderlijke liefde te bidden en te smeekenmaar hoe erbarmelijk hij klaag de en bad, de liartsvochtige man was niet te vermurven. De angst en de droefheid van Josef werden ieder oogenblik groo- ter. Reeds wilde de pachter, zijne schou ders ophalende zich verwijderen. Maar daar viel Josef plotseling een gedachte in. Mijnheer, als het u belieft, nog een woordje I zeide hij en hield hem bij de hand vastik begeer het bad voor mijne moeder in het geheel niet voor niemendalik wil gaarne voor u wer ken en u daarmede betalen, wat mijne moeder u kost. Hebt gij geen huisknecht Beveland" wordt een nader adres van die vereeniging voorgelezen, waarin zij mededeelt thans Koninklijk te zijn goedge keurd. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Bleiker, Van Zuijen, Maarleveld, van der Weijde, IJsebaert, Giljam, Won- dergem, Duvekot, Hocke Hoogenboom, Du- moleijn, van Dam, van Dalsum en als leden van Ged. Staten de heeren van Rompu en Blum. In de tweede afdeeling de heeren: Kakebeeke, Mulder, Struve, de Veer, Melis, Dieleman, Tichelman, van Oeveren, van Teijlingen, Vermaas en Paap en als leden van Ged. Staten de heeren van Niftrik en Elenbaas. In de derde afdeeling de heeren: Eras mus, van der Vliet, Neeteson, Vogelaar, Dekker, Bolle, de Bruijne, Moerdijk, Hom- bach, Hollestelle, Fruijtier en als leden van Ged. Staten de heeren Casembroot en Sprenger. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de volgende openbare vergade ring te houden op Vrijdag 14 November, des voormiddags te 10 uur, en deze vergadering hierop gesloten. OIimCHIiAK». Hertog Ernst Aug us t. De nieuwe hertog vau Brunswijk heeft Maandag met zijn gemalin, keizer Wilhelm'® dochter, zijn „entree fcriomphaie" gehouden in de hoofdstad van zijn nieuw rijk, dat 30 jaar lang een eigen vorst moest ontberen pn slechts een Tegent had. De intocht kenmerkte zich door groot enthousiasme van de zijde der bevolking. Tweede Kamer. In de zitting van Dinsdag jj. zijin op voorstel van den heer Lohman en van de leden der Centrale Sectie van de lijst van afdeeldingsonderzoek afgevoerd de onder- wijsontwerpen, betreffende Voorbereidend Hooger Onderwijs en wel zonder stein- ming terwijl met 42 tegen 25 stemmen werd besloten ook het wetsontwerp wijzir ging woningwet, van die lijst af te voeren. Motief was de korte tijd dien de Kamer voor het afdeelingssonderzoek nog over heeft (ee:n week). Het wetsontwerp om Hoek van Holland onder Rotterdam te brengen, waartegen de heer Lohman con stitutioneel© bezwaren had, werd niet a£- ggchandeld. Daarover zal Maandag half 2 worden Vergaderd. noodig of een arbeider in den tuin of misschien een boodschaplooper Ik wil alle werk voor u doen, wat gij ver langt ik zal voor twee man werken, als gij mijne moeder maar hier houdt De heer Gaming bleef stil staan en overlegde bij zich zeiven hij wierp een scherpen blik op den krachtigen lichaams bouw des jongelings en weldra had hij zijn voordeel berekend. Hij stond aan moeder Marianne een kosteloos gebruik van liet bad en den vrijen kost toe maar daarvoor moest Josef zich tot alle werkzaamheid in huis en in het bad laten gebruiken en slechts den kost, doch geen loon genieten. Zeer gaarne 1 riep Josef uit, wien nu een zwaren steen van het hart was gevallenik beloof u, gij zult met mij tevreden zijn Nu moest er voor moeder Marianne een plaatsje uitgedacht worden, en dit ging niet zoo gemakkelijk, hoe groot het badhuis ook was, er was nauwelijks meer een plaats open. De kamers vooral diegenen, welke voor de onbemiddelden bestemd waren, waren bijna allen inge nomen, en de pachter liad volstrekt geen lust om in eene van de weinigen welke nog open stonden en zekerlijk bin- Ron a Het wetsontwerp van samenvoeging der gemeenten Almelo en Ambt-Almelo werd na een kleine wijziging door den minister en intrekking der amendementen Hugen- haltz aangenomen, zonder hoofdelijke stemming. Minister Treub deelde bij de behande ling van de begrooting in verhand met art. 369 Invaliditeitswet mede, dat van de Rijksverzekeringsbank een schrijven is ingekomen, dat het aantal rentetrekkendei vermoedelijk niet veel meer dan 70000 zal bedragen, hoewel daar er nu reeds meer dan 100000 aanvragen zijn. De minister herhaalde wat hij reeds aan do pers had gezegd, dat het grooter aantal rentelrekkenden niet was te wijten aan de toepassing der wet door een ambte naar der Rijksverzekeringsbank, maar aan de bewoordingen der wet zelf. Men moest daarbij wel afgaan, op de adviezen der renteoommissies en deze zij'n door Minister TaJma zeiven in zeer malden geest geïnstrueerd, zoodat een milde toe passing der wet geen verwondering kan baren. Buiten de wet mocht men niet gaan, en zeker ware het. beter geweest, indien men in de wet de rem van artikel 32, die van loon-arbcid in beroep spreekt, had vastgehouden, maar.... dat was nu eenmaal niet zoo. De Minister kon daar 'niets aan doen. Op een vraag van den heer Patijm, hoe het met de uitbreiding der renteuitkeoring (d.w.z. met de Staatspensioneering) staat, antwoordde de Minister onder eenig ge juich der linkerzijde dat het wetsontwerp gereed is. Op de vraag van den heer nen kort bezet zouden worden, de arme weduwe, die niets kon betalen, logies te geven. De heer Gaming wist ten laatste, na lang nadenken, geene andere plaats haar aan te wijzen, dan het kippenhok Josef was op dezen voorslag als bui ten zich zeiven zoo van verontwaardi ging als droefheid. Daar laat ik mijne moeder niet intrekken, riep hij verstoord uit, mijne moeder is toch een menscli en geen dier I De lieer Gaming zag hem met een spotachtigen blik aan en antwoordde hemGij zijt wat driftig 1 ga eerst de plaats zien en dan kunt gij spreken Josef spoedde zich naar zijne moeder en klaagde haar zijn nood en zijn verdriet. Marianne, de geduldige Marianne, troostte haren gevoeligen zoon op eene vrien delijke wijze. Wel nu, Josef, zeide zij opgeruimd, stallingen mag men nie; verachtenis niet de Zaligmaker, de Konings des hemels, in eenen stad ter wereld gekomen Eu er is ook onder scheid tusschen stallingen en stallingen. In allen gevalle moeten wjj dat logies bij de kippen gaan bezichtigen en indien het maar eenigzins bewoonbaar is, het voor lief nemen. En zij sloot hare ge- Rutgers of niet lang zal worden getalmd met de invoering der Invaliditeitswet, gaf de Minister een minder beslist antwoord. Onpartijdige Voorlichting. Men schrijft aan de „N. L. K." Dezer dagen deed oen der redakteuren van de „Maasbode" een kostelijke erva ring. Op zijn reis door Oostenrijk maakte hij kennis met deu Weener correspondent van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Deze was van meening, dat de „Maas bode" nog altijd een plaatselijk blad was va;n weinig beteekenis', als voor dertig jaar toen hij in Nederland woonde. Dat is een kras stukje, dat ovetduidcr lijk bewijst' dat het blad, hetwelk voor geeft algemeen-breed© inlichtingen aan zijn lezers 'te geven, zwijgen kan als. een mof, wanneer het. in zijin kraam te pas komt. Zoo gaat het doorgaans met zaken en 'gebeurtenissen die de'n Katholieken toüi eere strekken. (N. V-erü. Crt.) Amsterdam III. Bij een tusschentijdsche verkiezing voor de Tweede Kamer in Amsterdam II l is Dinsdag j.l. de liberaal met den socialist in herstemming gekomen. Waar Troelstra dezen zomer er met vlag en wimpel kwaoi is deze uitslag een gevoelige klap voor de S.D.A.P. De coalitie heeft bij deze herstemming de beslissing in han den. Haar candidaat was thans nietmr. Reymer maar de heer C. J. Kuiper (R.K.) moedelijke toespraak met hare lieve lingsspreuk. Hun, die God beminnen, moet alles ten beste gedijen. Josef moest haar aanstonds naar het kippenhok rijden. Werkelijk was het geen slecht huisje't was, wel is waar, van hout, maar groen geverwd, met een donker rood dak en zag er aardig en zindelijk uit. Deszelfs bewoners, gevo gelte van allerlei soort, duiven, kippen, ganzen, eenden, kalkoenen, begonnen een groot geraas te maken, toen Josef met het wagentje daar aankwam rijden en met een wat luid geklop aaii het deurtje zicli aankondigde en ook zijn verlangen te kennen gaf om binnen ge laten te worden. Het ging echter niet zoo aanstonds open. Hij moest zijn klop pen herhalen, tot dat een vriendelijke stem van binnen hem toeriepZoo aanstondszoo aanstondsJosef hoorde met eene aangename verwondering op dat was de stem van Magdalena Inderdaad, Magdalena opende hem de deurhet purper der zuiverste vreugde kleurde hare wangen, toen zij Josef en Marianne zag en hunnen groèt ontving, 't Was moeielijk te beslissen, aan welke zijde de vreugde en de verwondering het grootste waren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1