KERKNIEUWS Allerheiligen. Woensdag 5 November a.s. zal het 30 jaar geleden zijn dat de heer P. D. Touw in. dienst trad als letterzetter op de zaak van dhr. Klemkerk, thans, de drukkersfirma Oosterbaan en Le Cointre. Het zal den jubilaris, die de laatste ja ren den post bekleedt van meesterknecht op de zetterij van genoemde firma, dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. De nieuwbenoemde concierge der Ambachtsschool, j.l. Maandag benoemd, heeft deze benoeming niet aangenomen. De raad dezer gemeente komt 5 Nov. a.s. te 3 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling der volgende agendaVaststelling der notulen van de vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken; 2. Aanvragen om afschrijving van be lasting en schoolgeld; 3. Af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1913; 4. Wijziging der verordening voor het bestuur van het gasthuis; 5. Begrooting voor 1914 van het gast,huisbestuur; 6. Verzoek van den heer C. J. Noordhoek, om aan den Ouden Singel naast perceel G no. 98 een woon huis achter de rooilijn te mogen houwen 7. 2e suppletoir kohier van schoolgeld voor school A, cursus 19131914; 8. Primitief kohier van schoolgeld voor A, cursus 1913—1914; 9. Primitief kohier van schoolgeld voor de Meisjesschool, cur sus 19131914; 10. Het verleenen van eervol ontslag aan den heer M. D. Cal- jouw als onderwijzer bij het Herhalings- onderwijs; 11. Voorstel inzake liet rio- leeringsplan volgens het Shöne-stelsel12. Verzoek van Mevrouw F. Kakebeeke Ochtman om een lokaal van de Meis jesschool te mogen gebruiken tot het doen geven van Sloijd-onderwijs aan jonge kin deren; 13. Begrooting der gemeente-gasfa briek voor 1914; 14. Gemeentebegrooting voor 1914; 14a. Voorstel inzake nadere regeling van verschillende salarissen in verband met de gemeentebegrooting voor 1914; 14h. Voorstel tot verhooging van het te heffen maximum-bedrag aan l.oof- delijken omslag; 15. Beelames Hoofdei. Omslag primitief kohier 1913. Middelburg. In de Woensdagmiddag voortgezette raadsvergadering werd aller eerst aan de orde gesteld de begrooting van de gasfabriek, en vroeg daarbij de heer Bolle of het niet mogelijk is de lantaarns automatisch aan te steken. De lieer Tak zeide, dat dit duurder zou zijn; hij zal de cijfers overleggen. Besproken werd de prijs voor industrie- gas; op de begrooting was fO.Oli/j per M3. uitgetrokken, doch B. en W. stelde nader voor f 0.051/2doch de heer Zijlstra achtte f0.06 noodzakelijk; omdal het gas aan de gemeente f 0,0548 kost. Na eenige bespreking trekt de heer Zijlstra echter zijn voorstel weer in. Door aanneming van dit voorstel wor den de inkomsten f2500 hooger en de uitkeering aan de gemeente van het be- drijfsoverschot 1741213. Vervolgens de begrooiing van de waterleiding, waarvan het tekort f 10.098.941/2 bedraagt, vastge steld. Bij het eleclrisch bedrijf stelt de com missie van financiën voor, van dit be drijf evenals van de [gas- en waterleis ding een retihutie voor het kabelnet Ie eischen. De burgemeester is betrekkelijk legen elke retributie, want bijv. de waterlei ding zou een voordeel van f2000 inplaats een nadeelig slot van f 10.000 geven, als er geen retributie werd uitgetrokken. Besloten wordt dit jaar geen retribu tie te heffen. De begrooting wordt vastgesteld met een te kort van f 3722.90. Hierna wordt de algemeene begrooting behandeld. Bij deze uitgave stelde de heer Onder- dijk voor de loonen der straatvegers te verhoogen met f 1 per week en daar om deze post met f520 te verhoogen. De burgemeester zeide, dat deze loo nen pas verhoogd zijn. Het voorstel-Onderdijk werd verworpen met alleen de stemmen van de héeren van der Harst en Onderdijk voor. Bij de post rijschool meende de heer Zijlstra, dat deze van de begrooting moet verdwijnen en hij vroeg aan B. en W. om met het rijk in overleg te treden over overneming door het rijk van deze inrichting, vooral nu hot rijk niet het garnizoen wilde uitbreiden. De heer Onderdijk vroeg stemming over deze post en werd die gehandhaafd met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren van Andel, Verhage, Onderdijk, Bolle, Zijlstra en de Veer. De heer Sprenger verzette zich tegen verhooging der subsidie aan de Handels cursus met f225. Dit. om finantiëele re denen en omdat hij de voorgenomen uit breiding niet noodig achtte. Do heer Boasson zeide, dat de uit breiding heeft plaats gehad in overleg met den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs. De post. in stemming gebracht en aangenomen met alleen de stem van den heer Sprenger tegen. Bij liet pensioen-hoofdstuk deelde de voorzitter mede, dat er vast f5880 zal moeten worden betaald voor de pensioenen der gemeenteambtenaren en men besloot daarvoor niet f 10,000 doch f 6000 uit le trekken. Na eenige discussie werd besloten de post Hoofdelijken Omslag op f 172.000 te brengen, zulks met 9 tegen 6 slemmen, daar de heer de Veer had voorgesteld f 173.000. Ten slotte werd de geheele begrooting goedgekeurd op een eindcijfer van f 638.375.68 en een post. voor onvoorzien ad f 1985.181/2- Nog werd gestemd over een voorstel van den lieer Onderdijk om lid le wor den van het Congres voor Kinderbescher ming. Dit werd verworpen; slechts zes leden verklaarden zich er voor. Tot lid in de commissie voor het examen surnumerair der registratie en domeinen is benoemd dhr. \Y. A. Kleijn van de Poll, inspecteur van de 20e divi sie registratie en domeinen alhier. Zierikzee. Door een Landelijke Com missie, waarin Drankbestrijders van ver schillende richting vertegenwoordigd zijn wordt een actie voor Plaatselijke Keuze op touw gezet. Met plaatselijke keuze wordt bedoeld een stelsel voor drank wetgeving, waarbij voor bepaalde ge meenten de verkoop van alcoholische dranken wordt beperkt op grond van een stemming, door de ingezetenen dier gemeente hierover gehouden. Ook in onze stad heeft zich thans een commissie van Drankbestrijders gevormd, dii zich ten doel stelt: propaganda te voeren voor Plaatselijke keuze en een Volkspetitionnement uit te lokken. - Woensdagmiddag omstreeks 12 uur dreef over onze gemeente weer een lucht ballon. die komende uit het zuid-oosten zich in noordwestelijke richting voort bewoog. Heden vergaderde onze Gemeente raad om 1 uur ten stadhuize. Ingekomen waren vier brieven van Ged. Staten (die voor kennisgeving wer den aangenomen) houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot onderliandsche verpachting van perceelen gemeente grond aan H. Haze tot liet in gebruik geven van slikken in „de Val" aan Gebr. Schot; tot vaststelling van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur en tot wij ziging van liet reglement voor liet Be stuur van liet Burger-Weeshuis. Ingekomen mede een brief van Ged. Staten, houdende terugzending van de door hen goedgekeurde begrooting der gemeente voor 1913. Van mej. H. M. van Malland was be richt ontvangen, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres in de meisjeshand- werken aan de herhalingsschool aan neemt. Tot secretaris der Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs is benoemd de lieer P. II. Pomes, lid dier Commissie. Aan den heer mr. dr. S. J. M. van Geuns wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder- wijs. Tot leeraar aan de Avondschool voor Vakonderwijs in liet vakteekenen wordt benoemd de lieer H. de 'Jong. Op voorstel van B. en W. wordt de 2e klasse der Avondschool voor Vak onderwijs in twee parallel-afdeelingen gesplitst. In verband daarmede worden aangesteld tot leeraren de heeren J. van Ballegooyen, II. G. de Boer, L. Bonter en A. Geluk. (Wordt vervolgd.) Vlissingen. In de heden middag gehou den verg. va,u den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een advies inzake de pensionneering van de gemeente-ambte naren op verzoek van B. en W., uit gebracht door het bestuur van de vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten. Overgelegd werd een concept-verorde ning voor de in het leven roepen van een commissie van bijstand voor tie gemeente- groenten- en fruitveiling. Volgens deze verordening zal die commissie bestaan uit jeen voorzitter (de burgemeester of een der wethouders) en vier Jeden, welke ieder jaar door den raad worden benoemd. Een der leden is secretaris, lenzij op verzoek der commissie haar een der amb tenaren ter secretarie is toegevoegd. De commissie vergadert minstens 4 maal per jaar en voorts zoo dikwijls de voorzitter dit noodig acht of twee leden zulks met opgave van redenen wenschelijk achten. De commissie is belast mei het dagelijksch toezicht, op de veiling en liet bevorderen van een goeden gang van zaken. Zooveel mogelijk woont altijd een lid der com missie de te houden veilingen bij. Nog werd overgelegd een concept-ver ordening op het bedrijf. Eventueele winst zal aan de gemeente worden afgedragen, terwijl verlies door haar zal worden aan gezuiverd. De winst kan ook gedeeltelijk met aanwijzing van een bepaalde bestem ming worden gereserveerd, terwijl verlies niet behoeft te worden aangezuiverd, in dien. het veroorzaakt is door omstandig heden van voorbijgaanden aard en kan in dit geval met de winsten van volgende jaren worden verrekend. Onder toezicht'; van B. en W. en de commissie van hij stand berust de leiding van het bedrijf hij een veilingmeester; het administratief beheer hij een rekenplichtig ambtenaar, administrateur genoemd. Uit de aanbeveling bestaande uil de heeren J. Q. Brand te Vlissingen, W. C. Dekker te Middelburg en Sj. van der Werff te Biervliet werd tot onderwijzer aan school D benoemd de lieer Brand. Behandeld werden verschillende voor stellen, waarop wij in ons volgende num mer nader terugkomen. Alleen zij thans vermeld, dat ook de begrooting voor 1914 aan de orde kwam en dat daarbij was gevoegd een staat van wijzigingen, die B. en W. alsnog in het ontwerp hebben aangebracht, voor namelijk tengevolge van hun voorstel tot wijziging der onderwijzerssalarissen. Hot eindcijfer zou hierdoor worden f55.00420 en de post voor onvoorzien f 1392.25. De post hoofdelijke omslag, aanvankelijk f 154.000, wordt thans voorgesteld op f 156.000. In verband met dit laatste werd ook behandeld een voorstel om liet ma ximum, genoemd in de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag te brengen van f 150.000 of f 200.000. lerseke. Niettegenstaande de kreeften- visscherij reeds eenigen tijd gesloten is, schijnen zich toch verscheiden visschers met deze visscherij bezig te houden, waar om dan ook door de bemanniDg dei- vaartuigen van de visseherijpolitie alhier tegen enkele personen proces-verbaal is opgemaakt, terwijl niet minder dan 13 kreeftenkorven in beslag zijn genomen. Schore. Alhier is opgericht oen onrler aid. van het „Groene Kruis". liet. be stuur bestaat uit mevrouw Krijiknmp,-pre sidente; Mej. Molhoek1, secr., mej. M. M. Karelse, penninm., terwijl nog zes andere dames in het bestuur zitting hebben. Het doel is: steun a,a,n arme en behoeftige ingezetenen Ie verleenen. Kruiningen. Volgens ontvangen tele grafisch bericht tileek van een partij appels van Vlake naar Duitscliland ver zonden bij aankomst 24 zakken verte genwoordigd 1200 K.G. vermist. Ver- kooper en kooper waren beide bij de af zending aanwezig. Ra, ra, waar de per Staatsspoor verzonden zakken gebleven zijn. 's Heer Arendskerke. Hedenmorgen, on geveer half acht ure, ontstond brand in oen graanhoop, staande op het hoefje van den landbouwer J. Ars, wonende op de „Graszode" alhier. De brandweer was spoedig Ier plaatse en aan haar ijverig optreden, is het toe te schrijven, dat de brand tot dezen eenen hoop beperkt bleef en de beide andere lioopen, die vlak in de nabijheid stonden, gespaard hieven. De brand was ontstaan door liet spelen van een 5-jarig kind met lucifers. Assu rantie dekt de schade. Schoondijke. Tot lid in de commissie lot wering van schoolverzuim is benoemd dhr. .1. de Meijer, hoofd van school 1. De begrooting voor hel dienstjaar 1914 werd in de gehouden raadsvergad- dering vastgesteld op f20.218,23 in uit gaven en ontvangsten. Oostburg. In de gehouden algemeene vergadering van de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken, zijn benoemd tot leden van het bestuur dhrn. H. Gratama en Mr. F. van Dam alhier. In de vacature- Thomaes werd benoemd dhr. C. van Yoo- ren van Eede en in de vaeature-Mr. v. d. Broecke is benoemd dhr. K. Reepmaker te Aardenburg. Voor mem-gegoeden werd liet, schoolgeld gebracht op f 60. Ossenisse. In de maand October is, volgens den waarnemer van hel. Koninklijk Meteor. Instituut alhier, gevallen 43,1 m.M. neerslag. Het gemiddelde over alle jaren over die maand bedraagt ruim 80,4 m.M De neerslag was het hoogst in 1905, zijnde 145,4 m.M. en het laagst in 1910, zijnde 20,7 m.M. De gemeente neemt alhier de hij- dragen mef inkoopsom voor de pension neering van 'hare ambtenaren voor ge meentereken iaig. Koewacht Men schrijft ons Evenals in andere deelen van ons land is ook hier het aantal aangiften voor de ouderdomsrente veel grooter dan men oor spronkelijk vermoed had. Bij de Rente commissie, wier zetel .gevestigd is te Ter- neuzen, zijn reeds meer dan 1800 aan vragen ingekomen en nog dagelijks ko men er bij. De bouw onze R. B. bijzondere meisjesschool vordert goed. Was liet prachtige gebouw niet zoo achter andere gebouwen en muren opgetrokken, liet- hetwelk het bijna geheel aan liet oog- onttrekt, het zon een sieraad voor het dorp kunnen zijn. Januari e.k. denkt men de gebovwen in gebruik te nemen. (M. Ct.) IJzendijke. Maandag vergaderde onze raad. Besloten werd aan den gemeente- opzichter met 1 Januari a.s. eervol ont slag te geven. Aan de ambachtsschool te Oostburg zal pene subsidie van f 150 gegeven worden en aan de muziekvereeniging eene sub sidie van f125. Goedgevonden werd om de premie van de op 1 Oct. 1913 in dienst zijnde gemeente-ambtenaren voor rekening der gemeente te nemen. De jaarwedde van den gemeonlo-voldj- wa.chter werd gebracht op föOO. De hoof delijke omslag werd van f4800 op1 f5700 gebracht. De begrooiing werd gebracht voor het dienstjaar 1914 op f26.993,58. Hierna ging de raad uiteen. Cadzand. In de gehouden raadsverga dering werd de begrooting voor 1914 vast gesteld op f ll.041.30i/2- Het bedrag van den hoofdelijken omslag zal nu f 6000 zijn. De jaarwedde van den gemeente ontvanger werd verhoogd tot f 300. De z.g. Hervorming wordt geacht be gonnen te zijn met liet aanslaan van de 95 stellingen aan de domkerk te Wit- temberg ,door Luther op den vooravond van Allerheiligen des jaars 1517. Onder de vele leerstukken des geloofs, die, na 15 eeuwen lang door geheel de Kerk te zijn gehouden, door die lier- vorming wérden verworpen, behoort ook dat van de vereering der heiligen. Een hoogst troostvol leerstuk, dat steunende op het artikel van het apostolische sym- bolum„ik geloof in de gemeenschap der heiligen", den menscli in geestelijke verbinding doet treden met zijn eigen natuurgenooten, die in eenzelfde wereld als liij, niet zelden onder dezelfde levens omstandigheden, te midden van dezelfde zielsgevaren hun eeuwige eindbestem ming gelukkig hebben bereikt en thans met de millioenen uit alle volkeren en talen den Heer het blijde „Hosanna" toezingen in dat verrukkelijk oord der hemelsche vreugde, waarheen op dezen dag, liet hoogfeest van Allerheiligen, de Katholieke Kerk haren kinderen de blikken doet richten. (lm ons op de pelgrimsreize naar dat hemelsche vaderland moed in te storten heef' de Kerk, wijze en zorgvolle moeder als zij is, diegenen onder hare afgestor ven kinderen, welke op geheel bijzondere wijze zich in Gods heiligen dienst tijdens hun leven onderscheidden hetzij zij het kleed der heiligmakende genade door een engelreinen wandel onbe smet wisten te bewaren als een Aloy- sius van Gonzaga, hetzij zij door buiten gewone boetvaardigheid hun vroegere ongerechtigheden op heldhaftige wijze uitwischten als een Augustinus, een Maria Magdalena als een voorbeeld ter vereering en navolging willen voor stellen, in de vaste overtuiging, dat de gebeden dier gezaligden veel zal ver mogen bij den Oneindige, den Gever van alle volmaaktheid, ten bate van de achterblijvenden op deze wereld, die als leden der strijdende Kerk nog- moeten worstelen om den eindpaal te bereiken, voor wie de kamp om de kroon der ge rechtigheid nog voortduurt. Men zegge toch niet: deheiligenver- eering in de Roomsche Kerk strijdt tegen het Eerste gebod. Want evenmin als aan den eerbied der Koningin verschuldigd, afbreuk wordt gedaan door de hulde, die wij dengenen brengen, die Haar dierbaar zijn, b.v. Haar Moeder, Haar Gemaal, of Haar Vorstelijke Dochter, evenmin wordt aan den eerbied, Gode verschuldigd, door den Katholiek afbreuk gedaan, wanneer deze Gods bijzondere vrienden eert om hun deugden, prijst om hun verdiensten. Des te meer nog springt zulks in liet oog, wanneer men bedenkt, dat de hulde die de Katholiek aan God brengt hemels breed verschilt van de hulde, die hi j den heiligen bewijstde eerstgenoemde hulde toch is die der aanbidding, de tweede die der vereering. En die vereering der heiligen, wat is zij ten slotte anders dan een acte van dankbaarheid jegens God, die zich ge- waardigd heeft Zijn genade te doen uit schitteren in den menscli en te doen zien, wat Zijn Goddelijke inwerking op de zielen voor onschatbare vruchten aan deugd en heiligheid vermag voort te brengen, zoodat wij het in vrome ont roering de Schrift nazeggen „waarlijk, Gij hebt den menscli weinig minder dan de engelen gemaakt, met roem en eer hebt Gij hem gekroond". De vereering der heiligen zou Christus' middelaarschap aantasten en op het schepsel terugbrengen, wat den Zone Gods alleen en uitsluitend toekomt. Alsof de macht en invloed, die wij den heiligen bij God toekennen en wij weten b.v. uit de geschiedenis van Mozes tot welk een hoogte God in Zijn ondoorgrondelijke wijsheid en goedheid die macht en invloed heeft wil len doen stijgen ten slotte niet worte len in de soevereine macht van dienzelf den Christus, die alleen krachtens Zijn oneindige verdiensten kan geven wat voor het heil der menschen noodig is, al laat Hij ook toe dat zijn bijzondere vrienden er bij liem omvragen en s m e e k e n waarom zij dan ook alleen in zooverre tusschenpersoneii of middelaars kunnen worden genoemd. „We lezen, dat de H. Monica, de vrome moeder van Augustinus, jarenlang voor de bekeering van haar afgedwaalden zoon heeft gebeden en dat Augustinus zelf de genade zijner bekeering dankbaar toeschrijft aan liet volhardend gebed zijn er brave moeder. Moeten wij dat cen- vou dige en zoo gemakkelijk te verklaren feit nu als onmogelijk én dus als een hersenschim verwerpen omdat Christus de eenige Middelaar is, zonder wiens verdiensten niemand zijn zaligheid kan bewerken Maar kan Christus, ofschoon Hij eigenmachtig over Zijne verdiensten beschikt, zich dan niet door liet gebed van een trouwen dienaar of dienares laten bewegen, om Zijn genaden, de vruchten Zijner verdiensten in ruimere mate aan dezen of genen mede te deelen Wanneer God zoo goed is, liet gebed Zijner heiligen te onzer gunste te ver- lióoren, dan zijn het niet die heiligen, maar dan is het Christus zeif, die 0111 het gebed zijner trouwe dienaren zich gewaardigt den onuitputtelijkenschat Zij ner verdiensten in ruimere mate op ons toe te passen. lloe kan men dan beweren, dat daar door de verdiensten van den eenen Mid delaar, Jezus Christus, worden verkleind? Zou men niet veeleer mogen zeggen, dat juist door die leer de oneindige ver diensten en de grootheid van dien Mid delaar zoo duidelijk mogelijk in het licht worden gesteld?" Zeker, de katholieke kerk laat toe, dat men de beeltenis der heiligen (in beeld of schilderij l versiert met bloemen en licht. Maar dit kan toch evenmin dwaas of vreemd worden gevonden als liet versieren van het portret of borst beeld onzer beminde Koningin op Haar verjaardag of hij gelegenheid van bijzon dere feesten. Ook richt de Katholieke Kerk altaren op ter eere der heiligen, maar let wel op „ter e e r e". Dat wil zeggen, dat Christus de lieer is van het altaar, maar dat de offeranden en smeekbeden door priester en volk daar Gode gebracht, geacht worden Hem aangenamer te zijn, wan neer de voorspraak van de(n) heilige aan wie(n) het altaar is toegewijd, aan die offeranden en gebeden meer kracht tot verhooring verleent. Alle gebeden door de H. Kerk den Heer toegestierd door tusschenkomst der heiligen, sluit Zij dan ook met de betee- kenisvolie woorden „door de verdiensten van Christus onzen Heer." Wanneer de Kerk de heiligen aanroept, begint zij God te loven en te danken, die aan de heiligen de genaden der bij zondere verdiensten heeft willen schen ken, welke wij hun toeschrijven. Op den feestdag b.v. van den reeds hier boven genoemden Aloysius van Gon zaga (21 Juni) bidt de Kerk onder de H. Mis: „God, uitdeeler der hemelsche ga ven, die in den engelachtigen jongeling Aloysius een wonderbare onschuld van leven met den geest van boetvaardigheid hebt doen samengaan, geef ons door zijn gebeden en verdiensten, dat, zoo wij zijn onschuld niet hebben nagevolgd, liem althans in boetvaardigheid trachten na te streven. Door Christus onzen Heer. Amen". Heerlijk en troostvol is wel die leer van de vereering der heiligen en dit bevroeden zelfs Protestanten in onze dagen, als vervulde hen een zeker heim wee naar dit aloude leerstuk der Kerk. De Anglikaansch-protestantsche bis schop van Londen heeft op het laatste Anglicaansclie Congres een rede gehou den, die van dit heimwee getuigt, en dan ook een builengewonen indruk heeft ge maakt. Hij zeide o. a.„Ik zou u willen ver zoeken, uwe blikken naar een andere wereld te wenden, uwe blikken te ver heffen van den geweldigen worstelstrijd in liet strijdperk der aarde naar de zoo talrijke toeschouwers, die van uit den liooge onzen strijd volgen, dien zij zoo goed kennen, omdat zi| er aan hebben deelgenomen. Zij zijn millioenen in getal. „Gedurende mijne reis in Rusland had ik door middel viin een tolk een onder houd met de autoriteiten der Russische Kerk. „Niets scheen hun meer te verwonderen, dan de geringe betrekkingen, welke onze Kerk met die millioenen hemellingen- menigte schijnt te onderhouden. Zij ein digden met te zeggen „Werkelijk, uw godsdienst is inderdaad hard. Wij be minnen de wc zens in de andere wereld, welke ons dierbaar zijn. Zij blijven onze verwanten. Onze kinderen spreken met hunne moeder, die in den hemel is, als ware zij bij heil. Wij zijn geen Roomseh- katholieken, evenmin als gij. Evenals gij verwerpen wij de suprematie des Pausen, maar zeker zouden wij ontroostbaar zijn, wanneer wij ons deel niet hadden in de gebeden en voorspraken, welke wij met alle geloovigen dier Roomsehe Kerk kunnen inroepen." Daarna gewaagde de protestantsche bisschop van Londen van de moeilijk heden, welke zouden moeten overwonnen worden, wanneer men in de Anglikaan- sehe godsdienstoefeningen een of anderen vorm van rechtstreeksche aanroeping der heiligen wilde invoeren. Dan vervolgt hij „Wij zouden een groote opbeuring ge nieten, meer dan wij zouden vermoeden, indien wij in gedachte ons bezig hielden met deze edele zielen, die altijd denken aan ons, die voor ons bidden en die ons beminnen. „Dat zou pleiten ten gunste van de vernieuwing in de kerk van de groote leer van de Gemeenschap der Heiligen". Deze rede is zeer zeker belangwekkend en, gelijk de „Nieuwe Koerier" zegt, waaraan wij haar ontleenen, een merk waardig document met betrekking tot de crisis, welke liet protestantisme en in het bijzonder de Anglikaansche Kerk doormaakt. Wat hiervan zij, al wie de Katholieke leer van de vereering der heiligen ver staat, gelijk de Kerk ze verstaat en liaar kinderen voorhoudt van de Apostolische tijden, in de Catacomben, af tot op den dag van heden toe, hij begrijpt, dat de rechtgeaarde kinderen dier Kerk op dezen dag van ganseher harte instemmen niet M. v. b. Hagen S. J. „Waar is de Kerk van Christus hl?.. 172 en 173.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2