No. 128. Donderdag 30 October 1013. Negende Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. v Echt. Welk weder zullen wij hebben NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. <1. Administratis: Gangepoortstraat C 209, GOES' Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I 4% gulden bij 0\ gulden bij A pi M I 11 I verlies I I verlies van M vaneen W\1 I een Z| ^0 duim\0 ^0 wijsvinger, \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De verkeerde weg. Alles waar „te" voor staat deugt niet, zegt men wel eens. Zoo kan men ook te Katholiek willen zijn, nog Roomscher dan de Paus. van Rome. In Frankrijk schijnen zulke lieden te zitten. In plaats van met kracht en geweld de moreele en religieuze inzinking van hun land te helpen tegengaan, slijlten zij hun dagen ,jnet de „faits et gestes" van hun geloofsgenooten te bevitten, de gebreken en fouten der stoere werkers in den wijngaard des Heeren te leggen onder het vergrootglas hunner aanmatigende be- terweterij en met den schriknaam „mo dernisme" te bestempelen wat niet past in het kader van hun opvattingen over godsdienst en Katholicisme. Een medewerker van „Van Onzen Tijd" schrijft „Toevallig kwam ons een nummer in handen van het sinds korten tijd te Pa rijs verschijnende weekblad: „La Vigie, orgaan eatholique romain integral" Het betreffende nummer is van 9 October j l. Wij. kunnen de bekoring niet weerstaan, om uit dat weelderig bed vandis- telen en doornen een lief tuiltje saani te lezen en er den „Van onzen Tijld"-lezer meê van te laten genieten. Onder den titel: „Infiltrations moder- nistes" is liet hoofdartikel gewijd een graaf Albert de Mun, die er geducht van langs krijgt. Verbeeld u: graaf de Mun, die jaren lang gold als de beste en trouwste katholieke leek in Frankrijk! Ver volgens wordep, vier en een halve kolom aan één stuk, ongenadig de ooren gewas- schan van Kanunnik Masquelier, hoofd redacteur van de „Croix du Nord" en redacteur van de „Croix de Paris", twee in Frankrijk de meest verspreide katho lieke dagbladen. (Niet minder ongenadig gaat de redactie achtereenvolgens te keer tegen de „CjviMa cattolica", de „Stim- men aus Maria-Laach" en de Fransche „Etudes", welke drie voorname tijdschrif ten, zooals men weet, door de knapste koppen der Sociëteit van Jezus worden bestuurd en geschreven. Pater Biederlack S. J„ do voormalige rector van het Col legium germa.aic.um te Rome en thans hoogleeraar aan de Universiteit te Inns bruck krijgt nog afzonderlijk een veeg uit de pan." Men slaat bij het lezen van zoo iets een gat in de lucht van verbazing. De „Civilta" .gekapitteld, het wakkere militante tijdschrift, onder den rook van het Vaticaan geschreven en gedirigeerd door denzelfden pater Chiaudano, wiens werkje over de Katholieke journalistiek door ons grootbiad „De Maasbode" inder tijd werd geprezen en aanbevolen als de „fine fleur" der Katholieke orthodoxie.l) Waarlijk het begint ons voor de oogen te schemeren en het ware te wenschen dat 36 Tot dusverre had Josef over het alge meen goede dagen gehadnu begon het slechter voor hem te wordende warmte nam toe en de weg ging door eene bergachtige landstreek, waardoor den goeden jongen het trekken zwaar viel Omtrent den middag van den vol genden dag kwam Josef bij een berg aan, zoo hoog en zoo steil, als hij er tot hiertoe nog geen aangetroffen had. Er lag eene diepe laag fijn zand en stof op den weg: de zon goot, als verzengend, hare gloei ende stralen op het aardrijk uit, en zoo ver hij zien kon, was noch dorpje, noch huis, noh zelf een boom te ontdekken, oin den wandelaar eenige verkwikking of verkoeling te verschaffen. Moeder Marianne zag met innig gevoeld ver driet dan eens Josef aan, wien het zweet n groote droppels van het aangezicht viel, dan wederom naar den berg, die, de heeren van de „Vigie" wat beter het woord ter harte namen, dat in de huidige October-aflevering van de „Civil- ta" door pater Roza werd gesproken en dat zoo juist en scherp den weg afba kent voor allen, die wenschen te zijn en te blijven: Roomsch Katholiek „Jout, court". „Het Katholicisme is geen mensche- lij'ko instelling, het is geen politieke partij, maar goddelijke waarheid, een kwestie dus van „alles of niets." En juist omdat wij met geheel onze ziel op de innigste wijze met de H. Kerk en den H. Vader verbonden zijn, kan er in onze geloofsbelijdenis van geen besnoeiing of beperking, van geen meer of minder sprake zijn, zooals sommige benamingen zouden doen denken. „Daarom achten wijl het optreden van sommigen, die, ter wille van nieuwe benamingen, in hatelijke over drijving en verwarring verval len, h o o g s t g e v a a r 1 ij k." De „Maasbude" van Dinsdagavond j.l. geeft een vleiend schrijven van Pius X aan pater Chiaudano en aan de „Civilta" wiens veidiensten geprezen worden. Blijkens het antwoord op een desbe treffende vraag van lord Rothschild heeft kardinaal Merry del Val aan dezen ge antwoord, dat de tekst van de 'hul van Paus Innocentius IV inzake den ritueelen moord echt is. „De Maasbode" geeft in zijn morgen- blad van Woensdag j.l. deze correspon dentie uitvoerig weer met de vermelding van het belangrijke rapport van kardinaal Gan.ganelli (Clemens XIV) in 1758, als lid van het H. Officie uitgebracht over z.g. ritueele woorden, waarin het ri tueel e als onbewezen wordt verwor pen. Wat nu de algemeene vraag betreft van de mogelijkheid van ritueele moorden ver klaarde de kardinaal, dat het schrijven van Paus Innocentius IV en de gelijk soortige verklaringen van Paus Gregorius IX en Gregorius X ontkennend waren. Hij heriep zich o.a,. op de decreten en bullen van andere Pausen, die op be scherming van de Joden betrekking heb ben, als het 'bewijs, dat de Kerk nooit geloofd kan hebben, dat de Joden ri tueele moorden hebben bedreven. Het bovenstaande komt do conclusie van het hoofdartikel ia ons vorig num mer niet weinig versterken. Wij gelooven dan ook "dat het vast houden aan het bestaan van den ritueelen moord een onhoudbaar standpunt is ge worden. i V Kleingeestigheid Onder het masker der anonymiteit ver hoe meer zij hem beschouwde haar al hooger toescheen. Och moederwaarom ziet gij er zoo bekommerd uit dus troostte haar Josef de berg is mij niets te hoogdaar komen we gemakkelijk overheen. En moedig trok en sleurde hij het wagentje voortmaar het was toch geene kleinigheid, in zoodanig eene hitte den berg te beklimmen, vooral een last daar tegen op te trekken. Doch nu kwam er een deftig rijtuig, met twee heerlijke schimmels bespannen, aanrollener 'zat een jonge heer in, wiens scherpe gelaat strekken een vroegere afgeleefdheid aan kondigden, hij droeg een sierlijk reis kleed, en een schitterenden ring aan den vinger, en een goud gegaloneerde pal frenier zat naast den gebaarden koetsier op den bok. Marianne begon van goede hoop rui mer adem te scheppenzij zag opwaarts en richtte een smeekenden blik op den heer in de koets, welke thans hij het wagentje was gekomen. Gestrenge heer, zeide zij, zoudt ge niet willen toe staan, dat mijn zoon het wagentje achter aan uw rijtuig bond, tot dat wij op de hoogte zijn Zie, de berg is zoo hoog, het is zoo warm, ik bid het u om wijt een zekere B. in de Middelburgsche Courant" welke aan de ontboezemingen van dezen anonymus notabene een plaats afstaat in het redactioneele gedeelte aan de Katholieken kleingeestigheid door zich te beklagen over het negeerein door den vrijzinnigen( Middelburgschen raad van den eereten op de voordracht voor leeraar aan het gymnasium, wijl deze Katholiek was. B. noemt dit gij raadt 't nooit, le zer „een daad van opvoedende kracht" Wij raden dezen „Would he"-pedagoog aan eens ter dege te informeeren in flinke Roomsche gemeenten, b.v. Nijmegen en Roermond, hoe daar de verdeeling der betrekkingen en ambten is tusschen de aanhangers der verschillende gezindten. Wij maken ons sterk, ja zijn er zeker van, dat B. zoo hij een eerlijk man is, zal moeten bekennen met zijn ingezonden stuk een leelijken flater te hebben be gaan, zooals het gaat met lieden, voor wie de gulden raad: denk "voordat gij schrijft en onderzoek voordat gij beweert, tot de onbekende grootheden behoort. HELMIE. Brand Tentoonstelling. Volgens een ons gisteren verstrekte telegrafische mededeeling is wederom brand uitgebro ken op de Gentsche Tentoonstelling. Het restaurant „Oberbayern" is geheel, het socialistisch restaurant „Vooruit" gedeel telijk afgebrand. Ook het gebouw waarin de handelaars in Oostersclie tapijten hun goed étaleerden is voor een gedeelte door het vuur vernield. De schade wordt begroot op '200.000 francs. Prinses Louise. Zaterdagmiddag werden in het hotel de la Tlrouot te Parijs, do schilderijen en kunstvoorwer pen van prinses Louis van België ver kocht. Het aanbod liep niet buitengewoon hoog en de eerste verkooping bracht dan ooK slechts 30.000 francs op. Latei- zou de verkooping plaats hebben van de meubels, die aan prinses Louis toebe hoorden. i i: v h i: i, v i» Home Rule. Zooais te verwachten was, geeft de Britsche regeering tegen over het terrorisme der Iersche Oran gisten, die met bloiedig geweld de in voering van zelfbestuur voor Ierland wil len verhinderen, uit vrees dooi' een ka tholieke regeering te worden verdrukt en vervolgd (zooals zij zelveu en hun voor vaderen het eens de Katholieken de den), geen Kamp. De regeering zal zich, Gods wil! Slechts tot op de hoogte daar gaat het weder geheel gemakkelijk, voegde Josef er bij, terwijl gij beleef delijk groetende zijn hoed afnam. Ei meent gij dat ik mijne paarden voor zulke menschen heb, als gij zijt? antwoordde de heer met verachting, hun tevens een klein geldstukje toewer pende. En meent gij, dat ik van menschen van uwe soort eenig geld wil hebben antwoordde Josef verontwaardigd, en tegelijk wierp hij het geldstuk in het rijtuig met de woordenhoudt gij nw geld, wij zijn geene bedelaars De heer verborg zijne teleurstelling onder een schimpend gelach en reed hen voorbij. Marianne gevoelde zich diep gegriefd niet zoo zeer door die onbe schofte weigering als wegens deze nieuwe kwelling van haren zoon, en zij weende bijna. Josef echter troostte haar met liefdevolle en opgeruimde woordenWelnu, moeder, zoo is het ook beter; wij komen toch ook vooruit en hebben van het stof zooveel hinder niet. Plotseling klonk hun nu eene heldere meisjestem in de ooren. naar minister Asquith in een redevoering te LadybanK met de meeste beslistheid verzekerde, door de revolutionnair-gezinde Ulster-mannen geen vrees laten aanjagen. Zij zal voortgaan met de maatregelen tot invoering van de wet, daar zijl zich niet oneerlijk mag betoonen jegens dege nen, die haar hun vertrouwen hebben geschonken. Zij is echter bereid even- tueele voorstellen zonder ingenomenheid in overweging te nemen. Maar deze voor stellen mogen niet indruischen tegen het voornemen om te Dublin een onderge schikte Iersche Kamer met een verant woordelijk uitvoerend bewind in te stellen. Dat is de grondslag van het levens beginsel der wet, va,n welke de regeering niet zal afwijken. Ten tweede mag niets geschieden in eenig opzicht, dat een blijl vende, onoverkomelijke hinderpaal zou zijn voor de eenheid van Ierland, i („Tijd".) De mijnramp in Wales. Dat aan het reddingsswerk in de Universalmijn bij Cardiff groote gevaren verbonden zijn, is Woensdag gebleken, toen een afdeeling van twintig man was doorgedrongen tot de plaats, waar zich het grootste gedeelte der verongelukte mijnwerkers bevond. De reddingsbrigade werd gevolgd door groepen werklieden die stutten oprichten om de frissche lucht een uitweg naar de zijgangen te beletten. Een kanarievogel was medege nomen, om de mannen te waarschuwen voor de aanwezigheid van vergiftige gassen. Daar het diertje geen enkel teeken van ongerustheid gaf, drongen de redders veel dieper in de mijn door en toen zij eindelijk, na tal van moeilijk heden, de ongeluksplaats bereikten, von den zij het vermoeden, dat geen der mijnwerkers meer in leven was bevestigd. Intusschen hadden de giftige mijn- gassen hun invloed doengelden. Een deel der reddingsbrigade begon zich uitermate loom te gevoelen, terwijl anderen daar: entegen lustig aan het dansen gingen en een hunner zelfs het voorstel deed een wedstrijd in hardloopen te organiseeren, wat echter niet werd aangenomen. De op eenigen afstand volgende groep ar- arbeiders, die de aanwezigheid der giftige gassen gassen had bemerkt, zond achter eenvolgens drie boden uit, van wie evenwel niemand terugkeerde. Onmiddel lijk werden de noodige maatregelen getroffen, en men besloot, 'n ambulance naar beneden te zenden, voorzien van oxygene. Zij kwam geen minuut te vroeg en met grootsten spoed werden de man nen naar boven gebracht, 't Duurde ge- ruimen tijd, alvorens de moedige man nen weer in zoo verre hersteld waren, dat zij zich naar huis konden begeven. Sommigen moesten daarbij nog onder steund worden. Thans is 'door het con- Ik moet de wijde wereld in, God deed mijn' ouders sterven. Ik ga dan met besloten zin, Waar Hij mij heen laat zwerven. God gaf nu op weg zijn engel mee, Mij, zwerv'Iing in gevaren Hij zal mij leiden schreê voor schreê, Voor onheil mij bewaren. O trouwe Gids, wiens arm mij torscht, Ja, 'k heb het ondervonden, 'k Vind zoeter' rust aan zijne borst En heul voor zielewonden. 'k Ontlast me op hem van wat mij pijnt, 'k Heb hem mijn nood beleden En 'k wordt verhoorclde hulp verschijnt Mijn engel heeft gebeden. Hoe steil was ook der bergentop. Nooit aarzelde ik verlegen, Mijn engel nam m' in d' armen op De berg was overstegen. En daalde ook diep mijn voetpad af In 's afgronds duister neder Mijn engel hielp mij uit dit graf In 't vroolijk daglicht weder. De stroom bruischt op, breekt los en woedt Zie, bruggen, schepen zinken Mij draagt mijn engel door den vloed, Waar duizenden verdrinken. Verwachting tot den avond van 30 Oct. Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Zwaar tot half bewolkt, waarschijn - lijk eenige regen. Zelfde temperatnur. sultatiecomité besloten den opruimings arbeid eenige dagen stop te zetten Ongeveer 3U lijken werden gezien, maar wegens de bedorven atmosfeer was het onmogelijk ze boven te brengen. BDSLADI». Begin December zal te Wilna een begin gemaakt worden met een proces, dat voor de toestanden in de Russische ambtenaarskringen kenschetsend is. Een vroegere directeur van den Libau Romny-spoorweg. ingenieur Wieskof de man is zeer voornaam en voert den titel „excellentie" zal terecht staan wegens 80 ernstige dienstovertredingen. Het onderzoek in zijn zaak heeft reeds 10 jaar geduurd Wanneer nu het proces 10 of 20 jaar duurt zal deze man waar schijnlijk weinig hinder ondervinden van het vonnis. Het dossier bestaat uit 16 dikke portefeuilles en de akte van be schuldiging omvat 79 bladzijden druks. Het aantal getuigen dat opgeroepen is bedraagt 83, terwijl ook 10 experts voor de rechtbank verschijnen zullen. Wieskof bevindt zich op vrije voeten tegen een borgstelling van 10O.000 roebel. De z.g. „dienstovertredingen" houden verband met oplichterijen e.d. ten bedrage van van meer dan 10 millioen roebel Die borgstelling van 100.000 roebel is dus niet groot. VI. Crt. SAKÜEK, De grillige prinses. Louise van Saksen zal, naar het „Neue Wiener Ta- gcblatt" verneemt, krachtens besluit der regeering te Dresden, voortaan haar jaar geld van f 25.000 niet meer uitbetaald krijgen, wegens het schandaal van de met. haar medeweten en medewerking opge voerde operette „De grillige prinses", waarin het Saksische hof op de gemeen ste en laagste wijze belachelijk jvörd'b gemaakt. i („De Tijd".) SPAMJEI. Dit land heeft weer een ministerie; Niet Maura maar Dato, die door Maura was aanbevolen, is er in geslaagd een Kabinet te vormen. Het is conservatief, doch iets meer links dan een Kabinet-Maura zou zijn geweest. TMUOIé. Twee hotels afgebrand. In den pacht van Vrijdag op Zaterdag is het „Grand Hotel Scholastika", aan het Achen- Al zwerf ik brood en ouderloos 'k Heb nooit gebrek geleden Mijn engel spijzigt mij altoos, En hoort naar 's weesjes beden. Hoe graauw een nacht de lucht bezet, 'k Heb voor geen dak te zorgen Mijn engel spreidt mij zacht een bed, En waakt bij mij tot morgen. Ik zwerf dan voort, 'tzij nacht, 't zij dag' Mij doet geen hitte zwichten Ik vrees noch kou, noch donderslag, Noch 't vuur der bliksemschichten. Ik blijf dan altijd welgemoed: Wat zou mijn hart vervaren Wel mij, zoolang mij de engel hoedt Voor ziels en lijfsgevaren! Zoo zwerf ik aan mijn engels hand Gerust door 't aardsche leven, Tot hij me in 't hemelsch Vaderland Aan God zal overgeven. Marianne en Josef luisterden met aandacht toebeiden beviel dit lied on gemeen, en zij gevoelden zich daar zeer door getroost. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1